Azərbaycan yaxın yeddi il ərzində xarici borcların həcmini azaltmağı planlaşdırır
Azərbaycan iqtisadiyyatı öz inkişafında bundan sonra da dünyanın bir çox ölkələrində olduğu kimi xarici dövlət borcunun azaldılmasına əsaslanacaq. Bu mövqe bir daha Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasının dövlət borcunun orta və uzunmüddətli idarə edilməsi üçün Strategiyası"nda əks olunub. Yaxın illərdə hökumət xarici borcun ümumi daxili məhsula (ÜDM) nisbətini təhlükəsiz səviyyədə, yəni 25-50% arasında saxlamağı nəzərdə tutur, həm də onu əhəmiyyətli dərəcədə azaltmağı planlaşdırır.
Nikbin proqnozlar
2017-ci ilin sonunda Azərbaycanın xarici borcu 9,4 milyard dollara və ya ÜDM-in 22,8 faizinə çatıb. Müqayisə üçün, keçən il ABŞ-da dövlət borcu 20,5 trilyon dollara çatmış və bu, ÜDM-in 105,6%-nə bərabər olub. Avropa İttifaqı ölkələrində vəziyyət bir qədər yaxşıdır, xüsusilə Almaniyada - 64,1%, İrlandiyada - 68%, Macarıstanda - 73,6% təşkil edir. Halbuki Yunanıstan kimi ölkələr var ki, elə də uzaq olmayan keçmişdə kəskin borc böhranı yaşayıb və 2017-ci ili 178,6% səviyyəsində başa çatdırıb. İtaliya (131,8%), Portuqaliya (125,7%) və hətta Belçikada (103%) vəziyyət bir qədər yaxşıdır. «Avrostat»ın göstəricilərinə görə, orta hesabla, 19 avrozona ölkəsi üçün dövlət borcu ÜDM-in 86,7%-ni, 28 Avropa İttifaqı ölkəsi üçün isə ÜDM-in 81,6%-ni təşkil edib.
Azərbaycana gəldikdə isə, bu gün xarici borcun 35,5%-i xarici valyuta ilə dövlət qiymətli kağızlarında saxlanır, önəmli hissə olan 58,6% isə bilavasitə hökumətin cəlb etdiyi kreditlərdir və 5,9% isə şərti öhdəliklərdir.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın dövlət borcunun sürətlə artması məhz 2017-ci ilin sonuna təsadüf edir, əvvəlki 2016-cı illə müqayisədə, təxminən, 35,9% çoxdur ki, bu, obyektiv olaraq bir neçə regional və yerli layihənin tamamlanması ilə bağlıdır. Məsələn, son illərdə "Cənub Qaz Dəhlizi" layihəsinin gerçəkləşdirilməsi üçün 3,2 milyard $ həcmində xarici maliyyə resursu cəlb edilib, "Azərenerji" ASC 928,2 milyon $, "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC 478,99 milyon $, ARDNŞ - 460,6 milyon dollar, digər dövlət şirkətləri isə 778,3 milyon dollar xarici borc alıblar.
Nəticədə, Azərbaycan hökuməti 2015-2016-cı illərdə dünya bazarlarında neftin qiymətinin aşağı olması üzündən yaranmış əlverişsiz xarici konyunktura baxmayaraq, neft-qaz sənayesi və nəqliyyat sektoru üzrə regional layihələrdə xarici tərəfdaşlar qarşısında götürdüyü maliyyə öhdəliklərini yerinə yetirib. Dövlət zəmanəti altında götürülmüş xarici kreditlər Azərbaycan iqtisadiyyatının real sektoruna yönəldilib ki, bu da son nəticədə Azərbaycan iqtisadiyyatının artım templərinin yüksəlməsinə səbəb olub.
Eyni zamanda qeyd edək ki, əgər 2017-ci ilin yekununa görə ölkə ÜDM-i nominal olaraq 0,1% artıbsa, hökumət proqnozuna görə, milli iqtisadiyyatın artımı cari ildə 2%-ə çatacaq və 2021-ci ildə 2,4% olacaq. İdeyaca, ümumi daxili məhsulun artımı təhlükə həddini keçmədən xarici borcun artırılmasına səbəb ola bilər.
Lakin yuxarıda göstərilən strategiyaya əsasən, hökumət əsaslı şəkildə əks yol seçib və 2025-ci ilin sonlarına kimi xarici borcun 12%-ə qədər azalmasını qarşısına məqsəd qoyub.
Təmkinli dinamika
Beləliklə, hökumətin proqnozlarına görə, 2019-cu ildə xarici borc 10,1 milyard $-a bərabər zirvəyə çatdıqdan sonra 2025-ci ilin yekunlarında 6,5 milyard $-a düşəcək. Dövlət borcunun idarə edilməsi üzrə strategiyaya görə, Azərbaycan hökuməti 8 il (2018-2025-ci illər) ərzində 2,075 mlrd. $ xarici borc cəlb etməyi planlaşdırır ki, bu, təkcə 2017-ci ildə alınmış vəsaitlərdən azdır.
"Qeyri-sabit neft qiymətləri və bununla bağlı Azərbaycanın icmal büdcəsinin gəlirlərinin azalması xarici valyutada yeni borc öhdəliklərinin yaranmasına daha çox diqqət etməyi tələb edir. Buna görə də, bu və sonrakı illərdə yalnız prioritet layihələrə kreditlər cəlb etmək planlaşdırılır", - deyə strategiyada vurğulanır.
Şimal - Cənub beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin həyata keçirilməsi nəzərə alındıqda dövlət zəmanəti altında vəsait cəlb edilən sahələrindən biri nəqliyyat sektoru olacaq. O cümlədən, Bakı - Yalama (Rusiya sərhədi) dəmir yolunun tikintisinə və "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC-nin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsinə 325 milyon $ cəlb etmək planlaşdırılır. Həmçinin, Asiya İnkişaf Bankından (AİB) cəlb ediləcək 500 milyon $ məbləğində kredit iqtisadi islahatların həyata keçirilməsi üçün istifadə olunacaq.
Azərbaycan hökumətinin dövlət borcu ilə bağlı bu cür ehtiyatlı siyasət aparması dövlət büdcəsinə artan yükü ilə bağlıdır. Bu çərçivədə, 2018-2021-ci illərdə dövlət büdcəsində xarici borclara xidmət (əsas borcun və ona faizlərin ödənilməsi) xərcləri bütün büdcə xərclərinin 10,1-11,3%-ni təşkil edəcək.
Belə ki, imzalanmış kredit sazişlərinə xidmət xərcləri 2024-cü ildə kəskin şəkildə artacaq. Bu, onunla bağlıdır ki, hökumət 2014-cü ildə beynəlxalq maliyyə bazarlarında buraxılmış və nominal dəyəri 1,25 milyard $-a bərabər qiymətli kağızların qaytarılması üçün birdəfəlik ödəniş həyata keçirməlidir. Hətta bununla belə, xarici borcun illik xidmət xərclərinin ümumi dinamikası kifayət qədər təmkinlidir ki, bu da büdcə xərcləri artımının qarşısını alır.
Daxili borclar
Bununla yanaşı, dövlət borcunun strukturuna xarici borclarla yanaşı, daxili borclar da daxil olur. Belə ki, dövlət büdcə kəsirinin maliyyələşdirilməsi və daxili maliyyə bazarının inkişafı üçün hər il dövlət qiymətli kağızlarının emissiyası təmin edilir və bu istiqrazlar investorlara bazar prinsipləri əsasında satılır. Qeyd edək ki, bu günə qədər qısamüddətli (1 il) və ortamüddətli (2 və 3 il) dövlət istiqrazlarının buraxılışı həyata keçirilib. Güman edilir ki, bu qiymətli kağızlar tam olaraq 2023-cü ilə qədər geri alınacaq, lakin paralel olaraq onların buraxılışı davam etdiriləcək, özü də onların xidmət xərcləri ödənənə qədər təmin ediləcək və 100 mln. manatlıq əlavə buraxılacaq. Beləliklə, hökumət daxili borc məbləğini artırmaq niyyətindədir, lakin bu, dövlət büdcəsinin xərc hissəsinə risk yaratmadan gerçəkləşdiriləcək.
Bildiyimiz kimi, Azərbaycan Beynəlxalq Bankının (ABB) problemli aktivlərinin alınması və idarə edilməsi üçün dövlət zəmanəti altında buraxılmış 10 milyard manatlıq istiqrazın əsas borcu üzrə ödənişlər 2020-ci ildə başlayacaq. Qeyd etmək lazımdır ki, bu funksiya strategiyada "Aqrarkredit" ASC-yə həvalə edilib, lakin bu təşkilatın bu öhdəliklərin öhdəsindən gələcəyi şübhə doğurur və bunu böyük ehtimalla dövlət büdcəsi hesabına etmək lazım gələcək…
İstənilən halda, hökumət yerli maliyyə bazarlarını dəstəkləməkdə, ölkədə təkrar qiymətli kağızlar bazarının formalaşmasında, dövlət qiymətli kağızlarının buraxılış müddətini artırmaqda maraqlıdır. Bütün bunlar son nəticədə xarici borcların azalmasına səbəb olmalıdır. Beləliklə, Azərbaycanın (xarici və daxili) birbaşa dövlət borcu 2019-cu ilin sonu üçün 10,9 mlrd. $ (ÜDM-in 24,7%) təşkil edəcək və 2025-ci ilə kimi 7,7 milyard $-a (14,1%-ə) qədər azalacaq.
Əsas məqsədlər
Yuxarıda qeyd edildiyi kimi, 2025-ci ilədək dövlət borcunun idarə edilməsi strategiyasının əsas məqsədi olaraq hökumət dövlət borcunun dayanıqlılığını və ÜDM-dəki payının tədricən azalmasını seçib. Borc yükünün nələrə səbəb ola biləcəyini Yunanıstanın nümunəsində təsəvvür edə bilərsiniz, sosial proqramları azaltmaq üzrə edilən bütün fədakarlıqları baxmayaraq ki, Avropa İttifaqı üzrə ən yüksək dövlət borcuna malik olmaqda davam edir - ÜDM-in 180%-i səviyyəsindədir.
Bu ölkədə gənclərin 60%-i işsizdir, ümumiyyətlə, bu göstərici bütünlükdə 20% ətrafındadır.
İtaliya iqtisadiyyatı da eyni maliyyə sarsıntısı ərəfəsindədir və bu ölkənin müflis elan edilməsi avrozonanın çökməsinə gətirib çıxara bilər. İndi italyan lirəsinin dövriyyəyə qayıtmasını təklif edən bəzi İtaliya siyasi ekspertlərinin səsi daha gur çıxır.
Azərbaycan neft və təbii qazın dünya bazarlarında satılmasından əldə edilən valyuta gəlirlərinin ölkədə səmərəli istifadəsi səbəbindən milli iqtisadiyyatın həddindən pessimist inkişafından uzaqdır. Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) 2017-ci ildəki fəaliyyəti üzrə 2018-ci il avqustun 27-də dərc olunmuş və beynəlxalq auditor şirkəti PWC tərəfindən təsdiq edilmiş maliyyə hesabatında bildirilir ki, fondun vəsaitləri 2,7 mlrd. $ və ya 8,02% artaraq 35,8 milyard $ olub.
Azərbaycan hökumətinin hesablamalarına görə, yüksək neft qiymətləri ilə bağlı olaraq Dövlət Neft Fondunun vəsaitləri 2018-ci ildə daha 4 milyard $ artacaq və 40 milyard dollara çatacaq. Əgər nəzərə alsaq ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankının valyuta ehtiyatları 31 iyul 2018-ci il tarixdə 5,546 milyard dollar təşkil edib, onda Azərbaycanın ümumi borcu 2018-ci ildə ARDNF və Mərkəzi Bankın ölkənin valyuta ehtiyatlarından 4,5 dəfə az olacaq.
Yəni hökumət bir daha bəyan edir ki, Azərbaycan ani faydaya nail olmaq üçün borc yükündən və ya Dövlət Neft Fondunda yığılmış vəsaitlərinin artmasından istifadə edərək milli iqtisadiyyatın artımını sürətləndirməyə çalışmayacaq. Strategiyanın məqsədi ölkənin gələcək nəsillərinə heç bir borc yükü olmadan, milli iqtisadiyyatın dayanıqlı inkişaf şəraitində həyat təmin etməkdir.

СТРАТЕГИЧЕСКОЕ СОКРАЩЕНИЕ
Экономика Азербайджана в своем развитии и впредь будет ориентироваться на сокращение внешнего государственного долга, как это принято во многих странах мира. Данная позиция в очередной раз была отражена в "Стратегии по средне- и долгосрочному управлению госдолгом АР", утвержденной распоряжением президента Азербайджана Ильхама Алиева. В ближайшие годы правительство планирует не только поддержать соотношение внешних заимствований к валовому внутреннему продукту (ВВП) на безопасном уровне, т.е. до 25-50%, но и более того, значительно его снизить.
Утешительные прогнозы
По итогам 2017 года объем внешних заимствований Азербайджана достиг $9,4 млрд., что составило 22,8% ВВП. Для сравнения, в США в прошлом году госдолг достиг $20,5 трлн., а это 105,6% к ВВП. Несколько лучше ситуация в странах Европейского союза, в частности, Германии - 64,1%, Ирландии - 68%, Венгрии - 73,6% и т.д. Хотя есть и такие страны, как Греция, которая не так давно остро переживала долговой кризис и смогла завершить 2017 год соотношением в 178,6%. Чуть получше, но все так же неоптимистично выглядит ситуация в Италии (131,8%), Португалии (125,7%) и даже Бельгии (103%). По данным Евростата, в среднем госдолг по 19 странам еврозоны составил 86,7% к ВВП, а по 28 странам Евросоюза - 81,6% к ВВП.
Что касается Азербайджана, то на сегодня 35,5% из внешнего госдолга содержится в государственных ценных бумагах в инвалюте, внушительные 58,6% являются кредитами, напрямую привлеченными правительством, а 5,9% - это условные обязательства.
Надо сказать, стремительное увеличение госдолга Азербайджана было зафиксировано именно по итогам 2017 года - это почти на 35,9% больше по сравнению с предыдущим, 2016-м, что объективно связано с завершением ряда крупных региональных и внутренних проектов. К примеру, в последние годы для реализации проекта "Южный газовый коридор" было привлечено зарубежных финансовых ресурсов на сумму $3,2 млрд., ОАО "Азерэнержи" заимствовало $928,2 млн., ЗАО "Азербайджанские железные дороги" (АЖД) - $478,9 млн., SOCAR - $460,6 млн., другие госкомпании - $778,3 млн.
В результате азербайджанское правительство выполнило взятые на себя финансовые обязательства перед зарубежными партнерами в региональных проектах в нефтегазовой отрасли и транспортной сфере, несмотря на неблагоприятную внешнюю конъюнктуру, сложившуюся в связи с низкими ценами на нефть на мировых рынках в 2015-2016 годах. Взятые под госгарантии иностранные кредиты были направлены непосредственно в реальный сектор экономики страны, что в конечном счете способствует наращиванию темпов роста азербайджанской экономики.
При этом отметим, что если по итогам 2017 года ВВП страны вырос на номинальные 0,1%, то по прогнозу правительства уже в текущем году рост национальной экономики достигнет 2%, а уже к 2021 году - 2,4%. По идее рост валового продукта может инициировать наращивание госдолга, придерживаясь неопасного рубежа. Однако, судя по вышеназванной стратегии, правительство выбрало кардинально противоположный путь и держит курс на снижение внешних заимствований до 12% по итогам 2025 года.
Сдержанная динамика
Итак, согласно прогнозу правительства, после достижения своего пика в $10,1 млрд. по итогам 2019 года внешний долг опустится до $6,5 млрд. по результатам 2025 года. Согласно Стратегии управления госдолгом, азербайджанское правительство планирует на протяжении ближайших 8 лет (2018-2025) осуществить внешние заимствования на общую сумму $2,075 млрд., что меньше, чем привлеченные средства за один 2017 год.
"Нестабильные цены на нефть и вызванное этим снижение доходов сводного бюджета Азербайджана вызывает необходимость внимательнее относиться к созданию новых долговых обязательств в инвалюте. Поэтому в этом и последующих годах планируется привлекать кредиты лишь на приоритетные проекты", - говорится в стратегии.
Одним из направлений расходования привлеченных под государственные гарантии средств станет транспортный сектор с учетом реализации международного транспортного коридора "Север - Юг". В частности, $325 млн. планируется привлечь на оздоровление деятельности ЗАО "Азербайджанские железные дороги" (АЖД) и на строительство железной дороги Баку - Ялама (граница с Россией). Также привлеченные кредитные ресурсы на общую сумму $500 млн. от Азиатского банка развития (АБР) будут направлены на проведение экономических реформ.
Проведение азербайджанским правительством столь осторожной политики по отношению к госдолгу связано со всевозрастающей нагрузкой на государственный бюджет. В частности, расходы на обслуживание госдолга (уплата основного долга и процентов по нему) в 2018-2021 годы в госбюджете достигнут 10,1-11,3% от всех бюджетных расходов. Так, в 2024 году резко возрастут расходы на обслуживание подписанных кредитных соглашений. Это связано с тем, что правительство должно осуществить единовременную выплату для возврата ценных бумаг номиналом $1,25 млрд., выпущенных на международных финрынках в 2014 году. И даже при этом в целом ежегодная динамика обслуживания внешнего госдолга достаточно сдержанная, что предотвращает рост расходов госбюджета.
Внутренние долги
Однако следует помнить, что в структуру госдолга помимо внешних заимствований входят и внутренние. Так, для финансирования дефицита госбюджета и развития внутреннего финрынка ежегодно предусматривается эмиссия государственных ценных бумаг, и эти облигации реализуются инвесторам на основе рыночных принципов. Отметим, что на сегодняшний день осуществляется выпуск краткосрочных (сроком на 1 год) и среднесрочных (2 и 3 года) гособлигаций. Предполагается, что полностью эти ценные бумаги будут выкуплены до 2023 года, но параллельно продолжится их выпуск, причем объемом, возмещающим расходы на их обслуживание, и на 100 млн. манатов дополнительно. То есть, таким образом, правительство намерено наращивать объем внутреннего долга, но без риска для расходной части госбюджета.
Но вместе с тем, как известно, выплаты по основному долгу облигаций, выпущенных под госгарантию на общую сумму 10 млрд. манатов для финансирования выкупа и управления проблемными активами Международного банка Азербайджана (МБА), начнутся в 2020 году. Надо сказать, что в стратегии эта функция возложена на ЗАО "Аграркредит", однако возможности данной организации справиться с этими обязательствами вызывают откровенные сомнения, и большая вероятность, что придется это делать за счет госбюджета…
Так или иначе, правительство нацелено на поддержку местных финрынков, формирование вторичного рынка ценных бумаг в стране, увеличение срока выпуска ГЦБ и т.д. Все это в конечном счете должно привести к снижению внешних заимствований.
Таким образом, непосредственно государственный долг (внешний и внутренний) Азербайджана, который по итогам 2019 года составит $10,9 млрд. (24,7% к ВВП), снизится до $7,7 млрд. в 2025 году (14,1%).
Главные цели
Основной целью Стратегии управления госдолгом на период до 2025 года правительство, как было указано выше, выбрало обеспечение его устойчивости и постепенное снижение доли в ВВП. К чему может привести долговое бремя, можно проследить на примере той же самой Греции, которая, несмотря на все принесенные жертвы по свертыванию социальных программ, продолжает иметь самый высокий государственный долг в Евросоюзе - на уровне 180% ВВП. Сейчас в этой стране 60% молодежи безработные, а в целом данный показатель держится на уровне 20%. На пороге такого же финансового потрясения экономика Италии и объявление данной страны банкротом могут привести к развалу еврозоны. Сейчас все сильнее звучат заявления ряда политических экспертов Италии, предлагающих вернуть в обращение итальянскую лиру.
Азербайджан далек от столь пессимистического развития национальной экономики по причине рационального использования валютных поступлений в страну от реализации на мировых рынках нефти и природного газа. В опубликованном 27 августа 2018 года финансовом отчете за 2017 год деятельности Государственного нефтяного фонда АР (ГНФАР), подтвержденном международной аудиторской компанией PWC, средства фонда выросли на $2,7 млрд., или 8,02%, достигнув $35,8 млрд.
В связи с высокими ценами на нефть по расчетам азербайджанского правительства средства Госнефтефонда в 2018 году вырастут на более чем $4 млрд. и достигнут $40 млрд. Если учесть валютные резервы Центрального банка Азербайджана, которые достигли $5,546 млрд. на 31 июля 2018 года, общий долг Азербайджана к 2018 году будет в 4,5 раза ниже, чем валютные резервы страны в ГНФАР и ЦБА.
То есть правительство в очередной раз заявляет о том, что Азербайджан не будет ускорять темпы роста национальной экономики для достижения сиюминутной выгоды, используя возможности увеличения долговой нагрузки или накопленных средств в ГНФАР. Цель стратегии обеспечить будущим поколениям страны жизнь в условиях развития устойчивой национальной экономики без каких-либо угроз оказаться в долговой кабале.