Azərbaycan yaxın yeddi il ərzində xarici borcların həcmini azaltmağı planlaşdırır
Azərbaycan iqtisadiyyatı öz inkişafında bundan sonra da dünyanın bir çox ölkələrində olduğu kimi xarici dövlət borcunun azaldılmasına əsaslanacaq. Bu mövqe bir daha Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasının dövlət borcunun orta və uzunmüddətli idarə edilməsi üçün Strategiyası"nda əks olunub. Yaxın illərdə hökumət xarici borcun ümumi daxili məhsula (ÜDM) nisbətini təhlükəsiz səviyyədə, yəni 25-50% arasında saxlamağı nəzərdə tutur, həm də onu əhəmiyyətli dərəcədə azaltmağı planlaşdırır.
Nikbin proqnozlar
2017-ci ilin sonunda Azərbaycanın xarici borcu 9,4 milyard dollara və ya ÜDM-in 22,8 faizinə çatıb. Müqayisə üçün, keçən il ABŞ-da dövlət borcu 20,5 trilyon dollara çatmış və bu, ÜDM-in 105,6%-nə bərabər olub. Avropa İttifaqı ölkələrində vəziyyət bir qədər yaxşıdır, xüsusilə Almaniyada - 64,1%, İrlandiyada - 68%, Macarıstanda - 73,6% təşkil edir. Halbuki Yunanıstan kimi ölkələr var ki, elə də uzaq olmayan keçmişdə kəskin borc böhranı yaşayıb və 2017-ci ili 178,6% səviyyəsində başa çatdırıb. İtaliya (131,8%), Portuqaliya (125,7%) və hətta Belçikada (103%) vəziyyət bir qədər yaxşıdır. «Avrostat»ın göstəricilərinə görə, orta hesabla, 19 avrozona ölkəsi üçün dövlət borcu ÜDM-in 86,7%-ni, 28 Avropa İttifaqı ölkəsi üçün isə ÜDM-in 81,6%-ni təşkil edib.
Azərbaycana gəldikdə isə, bu gün xarici borcun 35,5%-i xarici valyuta ilə dövlət qiymətli kağızlarında saxlanır, önəmli hissə olan 58,6% isə bilavasitə hökumətin cəlb etdiyi kreditlərdir və 5,9% isə şərti öhdəliklərdir.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın dövlət borcunun sürətlə artması məhz 2017-ci ilin sonuna təsadüf edir, əvvəlki 2016-cı illə müqayisədə, təxminən, 35,9% çoxdur ki, bu, obyektiv olaraq bir neçə regional və yerli layihənin tamamlanması ilə bağlıdır. Məsələn, son illərdə "Cənub Qaz Dəhlizi" layihəsinin gerçəkləşdirilməsi üçün 3,2 milyard $ həcmində xarici maliyyə resursu cəlb edilib, "Azərenerji" ASC 928,2 milyon $, "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC 478,99 milyon $, ARDNŞ - 460,6 milyon dollar, digər dövlət şirkətləri isə 778,3 milyon dollar xarici borc alıblar.
Nəticədə, Azərbaycan hökuməti 2015-2016-cı illərdə dünya bazarlarında neftin qiymətinin aşağı olması üzündən yaranmış əlverişsiz xarici konyunktura baxmayaraq, neft-qaz sənayesi və nəqliyyat sektoru üzrə regional layihələrdə xarici tərəfdaşlar qarşısında götürdüyü maliyyə öhdəliklərini yerinə yetirib. Dövlət zəmanəti altında götürülmüş xarici kreditlər Azərbaycan iqtisadiyyatının real sektoruna yönəldilib ki, bu da son nəticədə Azərbaycan iqtisadiyyatının artım templərinin yüksəlməsinə səbəb olub.
Eyni zamanda qeyd edək ki, əgər 2017-ci ilin yekununa görə ölkə ÜDM-i nominal olaraq 0,1% artıbsa, hökumət proqnozuna görə, milli iqtisadiyyatın artımı cari ildə 2%-ə çatacaq və 2021-ci ildə 2,4% olacaq. İdeyaca, ümumi daxili məhsulun artımı təhlükə həddini keçmədən xarici borcun artırılmasına səbəb ola bilər.
Lakin yuxarıda göstərilən strategiyaya əsasən, hökumət əsaslı şəkildə əks yol seçib və 2025-ci ilin sonlarına kimi xarici borcun 12%-ə qədər azalmasını qarşısına məqsəd qoyub.
Təmkinli dinamika
Beləliklə, hökumətin proqnozlarına görə, 2019-cu ildə xarici borc 10,1 milyard $-a bərabər zirvəyə çatdıqdan sonra 2025-ci ilin yekunlarında 6,5 milyard $-a düşəcək. Dövlət borcunun idarə edilməsi üzrə strategiyaya görə, Azərbaycan hökuməti 8 il (2018-2025-ci illər) ərzində 2,075 mlrd. $ xarici borc cəlb etməyi planlaşdırır ki, bu, təkcə 2017-ci ildə alınmış vəsaitlərdən azdır.
"Qeyri-sabit neft qiymətləri və bununla bağlı Azərbaycanın icmal büdcəsinin gəlirlərinin azalması xarici valyutada yeni borc öhdəliklərinin yaranmasına daha çox diqqət etməyi tələb edir. Buna görə də, bu və sonrakı illərdə yalnız prioritet layihələrə kreditlər cəlb etmək planlaşdırılır", - deyə strategiyada vurğulanır.
Şimal - Cənub beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin həyata keçirilməsi nəzərə alındıqda dövlət zəmanəti altında vəsait cəlb edilən sahələrindən biri nəqliyyat sektoru olacaq. O cümlədən, Bakı - Yalama (Rusiya sərhədi) dəmir yolunun tikintisinə və "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC-nin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsinə 325 milyon $ cəlb etmək planlaşdırılır. Həmçinin, Asiya İnkişaf Bankından (AİB) cəlb ediləcək 500 milyon $ məbləğində kredit iqtisadi islahatların həyata keçirilməsi üçün istifadə olunacaq.
Azərbaycan hökumətinin dövlət borcu ilə bağlı bu cür ehtiyatlı siyasət aparması dövlət büdcəsinə artan yükü ilə bağlıdır. Bu çərçivədə, 2018-2021-ci illərdə dövlət büdcəsində xarici borclara xidmət (əsas borcun və ona faizlərin ödənilməsi) xərcləri bütün büdcə xərclərinin 10,1-11,3%-ni təşkil edəcək.
Belə ki, imzalanmış kredit sazişlərinə xidmət xərcləri 2024-cü ildə kəskin şəkildə artacaq. Bu, onunla bağlıdır ki, hökumət 2014-cü ildə beynəlxalq maliyyə bazarlarında buraxılmış və nominal dəyəri 1,25 milyard $-a bərabər qiymətli kağızların qaytarılması üçün birdəfəlik ödəniş həyata keçirməlidir. Hətta bununla belə, xarici borcun illik xidmət xərclərinin ümumi dinamikası kifayət qədər təmkinlidir ki, bu da büdcə xərcləri artımının qarşısını alır.
Daxili borclar
Bununla yanaşı, dövlət borcunun strukturuna xarici borclarla yanaşı, daxili borclar da daxil olur. Belə ki, dövlət büdcə kəsirinin maliyyələşdirilməsi və daxili maliyyə bazarının inkişafı üçün hər il dövlət qiymətli kağızlarının emissiyası təmin edilir və bu istiqrazlar investorlara bazar prinsipləri əsasında satılır. Qeyd edək ki, bu günə qədər qısamüddətli (1 il) və ortamüddətli (2 və 3 il) dövlət istiqrazlarının buraxılışı həyata keçirilib. Güman edilir ki, bu qiymətli kağızlar tam olaraq 2023-cü ilə qədər geri alınacaq, lakin paralel olaraq onların buraxılışı davam etdiriləcək, özü də onların xidmət xərcləri ödənənə qədər təmin ediləcək və 100 mln. manatlıq əlavə buraxılacaq. Beləliklə, hökumət daxili borc məbləğini artırmaq niyyətindədir, lakin bu, dövlət büdcəsinin xərc hissəsinə risk yaratmadan gerçəkləşdiriləcək.
Bildiyimiz kimi, Azərbaycan Beynəlxalq Bankının (ABB) problemli aktivlərinin alınması və idarə edilməsi üçün dövlət zəmanəti altında buraxılmış 10 milyard manatlıq istiqrazın əsas borcu üzrə ödənişlər 2020-ci ildə başlayacaq. Qeyd etmək lazımdır ki, bu funksiya strategiyada "Aqrarkredit" ASC-yə həvalə edilib, lakin bu təşkilatın bu öhdəliklərin öhdəsindən gələcəyi şübhə doğurur və bunu böyük ehtimalla dövlət büdcəsi hesabına etmək lazım gələcək…
İstənilən halda, hökumət yerli maliyyə bazarlarını dəstəkləməkdə, ölkədə təkrar qiymətli kağızlar bazarının formalaşmasında, dövlət qiymətli kağızlarının buraxılış müddətini artırmaqda maraqlıdır. Bütün bunlar son nəticədə xarici borcların azalmasına səbəb olmalıdır. Beləliklə, Azərbaycanın (xarici və daxili) birbaşa dövlət borcu 2019-cu ilin sonu üçün 10,9 mlrd. $ (ÜDM-in 24,7%) təşkil edəcək və 2025-ci ilə kimi 7,7 milyard $-a (14,1%-ə) qədər azalacaq.
Əsas məqsədlər
Yuxarıda qeyd edildiyi kimi, 2025-ci ilədək dövlət borcunun idarə edilməsi strategiyasının əsas məqsədi olaraq hökumət dövlət borcunun dayanıqlılığını və ÜDM-dəki payının tədricən azalmasını seçib. Borc yükünün nələrə səbəb ola biləcəyini Yunanıstanın nümunəsində təsəvvür edə bilərsiniz, sosial proqramları azaltmaq üzrə edilən bütün fədakarlıqları baxmayaraq ki, Avropa İttifaqı üzrə ən yüksək dövlət borcuna malik olmaqda davam edir - ÜDM-in 180%-i səviyyəsindədir.
Bu ölkədə gənclərin 60%-i işsizdir, ümumiyyətlə, bu göstərici bütünlükdə 20% ətrafındadır.
İtaliya iqtisadiyyatı da eyni maliyyə sarsıntısı ərəfəsindədir və bu ölkənin müflis elan edilməsi avrozonanın çökməsinə gətirib çıxara bilər. İndi italyan lirəsinin dövriyyəyə qayıtmasını təklif edən bəzi İtaliya siyasi ekspertlərinin səsi daha gur çıxır.
Azərbaycan neft və təbii qazın dünya bazarlarında satılmasından əldə edilən valyuta gəlirlərinin ölkədə səmərəli istifadəsi səbəbindən milli iqtisadiyyatın həddindən pessimist inkişafından uzaqdır. Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) 2017-ci ildəki fəaliyyəti üzrə 2018-ci il avqustun 27-də dərc olunmuş və beynəlxalq auditor şirkəti PWC tərəfindən təsdiq edilmiş maliyyə hesabatında bildirilir ki, fondun vəsaitləri 2,7 mlrd. $ və ya 8,02% artaraq 35,8 milyard $ olub.
Azərbaycan hökumətinin hesablamalarına görə, yüksək neft qiymətləri ilə bağlı olaraq Dövlət Neft Fondunun vəsaitləri 2018-ci ildə daha 4 milyard $ artacaq və 40 milyard dollara çatacaq. Əgər nəzərə alsaq ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankının valyuta ehtiyatları 31 iyul 2018-ci il tarixdə 5,546 milyard dollar təşkil edib, onda Azərbaycanın ümumi borcu 2018-ci ildə ARDNF və Mərkəzi Bankın ölkənin valyuta ehtiyatlarından 4,5 dəfə az olacaq.
Yəni hökumət bir daha bəyan edir ki, Azərbaycan ani faydaya nail olmaq üçün borc yükündən və ya Dövlət Neft Fondunda yığılmış vəsaitlərinin artmasından istifadə edərək milli iqtisadiyyatın artımını sürətləndirməyə çalışmayacaq. Strategiyanın məqsədi ölkənin gələcək nəsillərinə heç bir borc yükü olmadan, milli iqtisadiyyatın dayanıqlı inkişaf şəraitində həyat təmin etməkdir.

Azerbaijan plans to reduce the volume of foreign borrowings in the next seven years
The development of the Azerbaijani economy will still focus on reducing external public debt, which is a traditional practice in many countries. This position was once again reflected in the Strategy for medium- and long-term management of the public debt of the Azerbaijan, approved by President Ilham Aliyev. In the coming years, the government plans not only to maintain the ratio of external borrowings to gross domestic product (GDP) at a safe level (up to 25-50%) but to reduce it significantly too.
Good forecasts
At the end of 2017, Azerbaijan's foreign borrowing reached $9.4 billion, or 22.8% of GDP. For comparison, the American public debt reached $20.5 trillion, which is 105.6% of GDP. The situation is somewhat better in the EU countries, in particular, Germany - 64.1%, Ireland - 68%, Hungary - 73.6%, etc. Although there are countries such as Greece, which recently was experiencing acute debt crisis and had a ratio of debt/GDP ration at 178.6% by the end of 2017. Slightly better, but still unoptimistic is the situation in Italy (131.8%), Portugal (125.7%) and even Belgium (103%). According to Eurostat, on average, the state debt for 19 Eurozone countries reached 86.7% of GDP, and for 28 EU countries - 81.6% of GDP.
As for Azerbaijan, at present 35.5% of the external state debt is held in government securities in foreign currency, an impressive 58.6% are loans directly attracted by the government, and 5.9% are contingent liabilities.
The rapid increase in the national debt of Azerbaijan happened exactly at the end of 2017, which was almost 35.9% more than in 2016, which is objectively connected with the completion of a number of large regional and domestic projects. For example, in recent years, foreign financial resources ($3.2 billion) have been attracted for the implementation of the Southern Gas Corridor Project; Azerenerji OJSC borrowed $928.2 million, Azerbaijan Railways CJSC - $478, 9 million, SOCAR - $460.6 million, other state-owned companies - $778.3 million.
As a result, the Azerbaijani government fulfilled its financial obligations to foreign partners in regional projects in the oil and gas industry and transport, despite the unfavorable external situation due to low oil prices in world markets in 2015-2016. The foreign loans taken under the state guarantee were transferred directly to the real sector of the national economy, which ultimately contributes to the growth rate of the economy.
At the same time, if in 2017 the nominal growth of country's GDP was 0.1%, according to the government's forecast, this year the national economy will grow by 2%, and by 2021 - 2.4%. In theory, the growth of the GDP can cause growth of public debt but to a non-dangerous level. However, the government has chosen a fundamentally opposite path and is pursuing a policy of reducing external borrowing to 12% by the end of 2025.
Restrained dynamics
So, according to the government's forecast, after reaching its peak of $10.1 billion by the end of 2019, external debt will drop to $6.5 billion by the results of 2025. According to the State Debt Management Strategy, the Azerbaijani government plans to implement external borrowings for a total of $2.075 billion over the next 8 years (2018-2025), which is less than the amount of attracted funds in 2017.
"Unstable oil prices and the resulting decline in revenues of the consolidated budget of Azerbaijan make it necessary to take a closer look at the creation of new debt obligations in foreign currency. Therefore, in 2018 and subsequent years it is planned to attract loans only for priority projects," the strategy indicates.
One of the areas of spending state-guaranteed funds will be the transport sector, considering the implementation of the international transport corridor North-South. In particular, it is planned to invest $325 million in improving the Azerbaijan Railways CJSC and the construction of the Baku-Yalama railway bordering with Russia. Also, attracted loans of $500 million from the Asian Development Bank (ADB) will be directed to economic reforms.
Such a cautious policy towards the national debt pursued by the Azerbaijani government is associated with an ever-increasing burden on the state budget. In particular, the expenses for servicing the public debt (payment of the principal debt and interests) in 2018-2021 in the state budget will reach 10.1-11.3%.
In 2024, the expenses for servicing the signed loan agreements will sharply increase because the government should implement a one-time payment for the return of securities ($1.25 billion) issued by international financial markets in 2014. Nevertheless, as a whole, the annual dynamics of servicing the external public debt is rather restrained, which prevents the growth of state budget expenditures.
Domestic debts
However, domestic loans has their own share in the national debt as well. Thus, the government issues state securities annually to finance the state budget deficit and to develop the domestic financial market. These bonds are sold to investors based on market principles. Currently, the government issues short-term (for a period of 1 year) and medium-term (2 and 3 years) state bonds. It is assumed that all these securities will be fully repurchased before 2023, but their emission will continue in parallel in amounts that will reimburse the expenses for their servicing, and an additional 100 million manats. Thus, the government intends to increase the amount of domestic debt, but without risking the budget expenditures.
Meanwhile, it is known that the payment of the main debt on bonds issued under the state guarantee (₼10 billion) for financing redemption and management of the troubled assets of the International Bank of Azerbaijan (IBA) will begin in 2020. The strategy assigned this function to Agrarkredit CJSC, but the facilities of this organization to cope with these obligations cause doubts, and it is more likely that it will have to be done at the expense of the state budget...
In any case, the government aims to support local financial markets, the establishment of a secondary securities market, increase in the government securities issue, etc. In the long run, all these measures should lead to decrease in external borrowing.
Thus, the state debt (external and internal) of Azerbaijan, which according to the results of 2019 will reach $10.9 billion (24.7% of GDP), will decrease to $7.7 billion in 2025 (14.1%).
Main objectives
The main objective of the Strategy for Management of the National Debt until 2025 was to ensure the government's sustainability and gradual decline of debt amount in GDP. Negative implications of debt burden can be seen in Greece, which, despite all the sacrifices made to curtail social programs, continues to have the highest public debt in the EU (180% of GDP). 60% of young Greeks are unemployed, and in general this figure is kept at the level of 20%. The Italian economy is facing the same financial turmoil, and the announcement of default in this country may lead to the collapse of the Eurozone. A number of Italian political experts already suggest returning the Italian Lira back.
Azerbaijan is far from such a pessimistic development of the national economy due to the rational use of foreign exchange earnings in the country from the sale of oil and natural gas on world markets. In August 27, 2018, the financial report for 2017 of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAR), confirmed by the international audit company PWC, the fund's assets increased by $2.7 billion, or 8.02%, to $35.8 billion.
According to the Azerbaijani government, due to high oil prices, the State Oil Fund's funds will grow by more than $4 billion in 2018 and reach $40 billion. Taking into account the currency reserves of the Central Bank of Azerbaijan, which reached $5.546 billion as of July 31, 2018, Azerbaijan's total debt by 2018 will be 4.5 times lower than the country's foreign exchange reserves in SOFAZ and the CBA.
In other words, the government once again declares that Azerbaijan will not accelerate the growth of its national economy to achieve immediate benefits, using the opportunities to increase the debt burden or accumulated funds in SOFAZ. The goal of the strategy is to ensure that the future generations live within a stable national economy without any threats to be in debt bondage.