2018-ci ili Azərbaycan bədii gimnastlarının davamlı uğurlarının başlanğıc ili saymaq olar
Sofiyada təşkil olunmuş bədii gimnastika üzrə 36-cı dünya çempionatı başa çatıb. 3 gün ərzində bütün dünyanın diqqəti Bolqarıstanın 61 ölkədən 350 gimnastın çıxış etdiyi “Armets” arenasına cəmləşmişdi.
Ölkəmizi bu turnirdə təmsil edən Zöhrə Ağamirova, çempionatın debütantlarından olan Veronika Hudis və Darya Sorokina çempionatda Azərbaycanı layiqincə təmsil ediblər. Nəticədə, Azərbaycan komandası 38 ölkə arasında 9-cu pilləni tutub.
Çoxnövçülük yarışlarında isə Zöhrə 24 ən yaxşı gimnastın siyahısına daxil olmağı bacarıb, debütant idmançımız Veronika Hudisi isə finaldan cəmi 1 addım ayırıb. Nəticədə, gimnastımız 25-ci yerdə qərarlaşıb. Darya Sorokina ən yaxşı nəticəni topla çıxışında göstərib və 148 gimnast arasında 48-ci pillədə qərar tutub.
Azərbaycan gimnastları dünya birinciliyi uğrunda mübarizə aparan 36 qrup komandası arasında da iştirak ediblər. İcra etdikləri hər iki kompozisiya üzrə finala adlamağı bacaran qızlarımız – Siyana Vasilyeva, Aliyə Paşayeva, Diana Doman, Ayşən Bayramova və Zeynəb Hümmətovanın halqa ilə çıxışları 20.100 xalla dəyərləndirilib. Bununla da, onlar Dünya Çempionatının 5-cisi olublar. Gimnastlarımızın 3 top-2 ip ilə icra etdiyi digər final çıxışı isə onları 7-ci edib. Komandamız çoxnövçülük proqramında sıralamada da 7-ci yerdə qərarlaşıb.
Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Mariana Vasilyeva Azərbaycan gimnastlarının Dünya Çempionatındakı çıxışını uğurlu sayır. Onun sözlərinə görə, gimnastların nəticələri ildən-ilə yaxşılaşır. “Ötən il dünya çempionatında fərdi yarışlarda çoxnövçülük üzrə finallara çıxa bilməmişdik, çünki gimnastımız Zöhrə Ağamirova gənc və təcrübəsiz idi. Bu il isə o, finala çıxa bildi və 1690 gimnast arasında 24 ən yaxşı gimnastdan biri oldu. Nəzərə alsaq ki, onun 16 yaşı var, bu çox yaxşı göstəricidir. Bu il Dünya Çempionatına ilk dəfə Darya Sorokina və Veronika Qudis qatılıb. Nəticədə, Azərbaycan komanda hesabında 36 ölkə arasında 9-cu yeri tutdu. Mən bunu yaxşı nəticə hesab edirəm. Əsas odur ki, idmançılarımızın çox şey vəd edən gələcəyi var. Bizim gənc komandamız var, Dünya Çempionatında ən gənc komandalardan biri hesab oluna bilər”, - deyə baş məşqçi “R+”a açıqlamasında bildirib.
M.Vasilyevnın sözlərinə görə, ən yaxşı nəticəni qrup komandası göstərib və ümumiyyətlə, Azərbaycan millisi bədii gimnastikada lider komandalardandır: “Əlbəttə, top və iplə hərəkətlərdə bürünc medal qazandığımız Avropa Çempionatından sonra çıxış etmək bir qədər çətin idi. Çünki hər kəs bizdən yaxşı nəticə göszləyirdi. Amma hər şey yaxşı alındı və biz hər iki finala çıxa bildik. Bundan başqa, Tokio Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakterli turnirə, Bakıda keçiriləcək Dünya Çempionatına vəsiqə də qazandıq”.
Mariana Vasilyeva bildirib ki, Azərbaycanda gimnastikanın inkişafında böyük rol ölkənin Birinci vitse-prezidenti, Milli Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban Əliyevaya məxsusdur. “Heç kəs Mehriban Əliyeva kimi işləmir və inkişaf üçün imkan yaratmır. Bu, obyektiv reallıqdır və 5-10 il əvvəlki vəziyyətlə indiki durum arasındakı fərqi hər birimiz görürük. Bizim üçün ən vacibi mənəvi dəstəkdir. Biz heç də hər zaman yarışlardan medallarla qayıtmırdıq, uğursuz günlərimiz də olurdu. Amma hər zaman Mehriban Əliyevanın dəstəyini hiss edirik, o, hər zaman bizim yanımızdadır. Bundan başqa, Federasiyanın vitse-prezidenti Altay Həsənova da dərin minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. O, bu illər ərzində bizim inkişafımız üçün lazım olan bütün işləri görüb”, - deyə Vasilyeva qeyd edib.
M.Vasilyevanın sözlərinə görə, yaradılmış şərait sayəsində bu gün bədii gimnastika yalnız Bakıda deyil, ölkənin regionlarında da inkişaf edir: “Bu gün bizdə bədii gimnastika 15 regionda inkişaf edib, artıq üçüncü ildir ki, regional yarışlar keçirilir və çox sayda gimnastlar burada iştirak edir. Ötən ilin sonuna olan hesabata əsasən, regionlarda 1258 gimnast məşq edib. Əlbəttə, indi onların sayı daha çoxdur, çünki il ərzində daha 3 regionda gimnastika bölmələri açılıb, ilin sonunadək isə daha 3 regionda bu cür bölmələr açılacaq. Fikrimcə, ilin sonunadək gimnastların sayı 2500-ə çatacaq. Bakıya gəldikdə isə, bura, əlbəttə ki, ölkənin bədii gimnastika mərkəzidir. Burada bir neçə klub var və biz bütün klublarla fəal əməkdaşlıq edirik”.
M.Vasilyeva hesab edir ki, 2018-ci ili Azərbaycan bədii gimnastikasında davamlı uğurların başlanğıc ili saymaq olar: “Bu il biz yaxşı nəticələr əldə etdik. Gimnastımız Arzu Cəlilova Avropa Çempionatında bürünc medal qazandı, qrup komandası Avropa Çempionatında 3 top və 2 iplə hərəkətlərdə bürünc medal əldə etdi, Dünya Çempionatında halqalarla hərəkətlərdə beşinci və çoxnövçülükdə yeddinci yeri tutdu. Bundan başqa, onlar “Challenge Cup” turnirində qalib gəldilər ki, bu da bizim üçün böyük nüfuz hesab olunur. Bu il biz, həmçinin gənclərin Olimpiya Oyunlarında iştirakına nail olduq və artıq iki həftə sonra Yelizaveta Luzan Azərbaycanı Buenos-Ayresdə təmsil edəcək”.
Lakin məsələ yalnız nəticələrdə deyil. Baş məşqçi hesab edir ki, bu gün bədii gimnastika üzrə Azərbaycan millisi inkişafının vacib mərhələsindədir: “Əsas odur ki, artıq bizim perspektivli gimnastlarımız var. Hazırda bizdə 63 qız məşq edir və biz artıq müxtəlif istiqamətlərdə inkişaf edirik. Mənim üçün əsas budur”.
Bununla yanaşı, mütəxəssis kəmiyyət göstəricisinin keyfiyyətlə uzlaşmalı olduğunu da deyir: “Məsələn, indi bizim gənclərdən ibarət milli komandamızda 23 gimnast var. Müqayisə üçün deyim ki, 2014-cü ildə Bakıda Avropa Çempionatı keçiriləndə cəmi iki gimnastımız var idi. Bizdə, həmçinin qrup komandasının ikinci heyəti var. Onlar gələn ilin fevralında starta hazırlaşırlar. Belə bir hal bizdə ilk dəfədir və mən inanmaq istəyirəm ki, biz digər Avropa ölkələri kimi, inkişafımızı davam etdirəcəyik”.
Qeyd edək ki, Dünya Çempionatının bağlanış mərasimində Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) bayrağının bədii gimnastika üzrə növbəti Dünya Çempionatına ev sahibliyi edəcək Azərbaycana təqdimetmə mərasimi də baş tutub. Federasiyanın bayrağı qurumun prezidenti Morinare Vatanabe tərəfindən Azərbaycanın Bolqarıstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nərgiz Qurbanovaya təntənəli şəkildə təqdim edilib.

2018: The year of success for Azerbaijani gymnasts
The 36th World Rhythmic Gymnastics Championship ended in Sofia, Bulgaria. For three days, the fans of gymnastics were able to watch and support 350 gymnasts from 61 countries of the world competing at the Армеец sports arena.
Zohra Aghamirova and the first-timers of the championship, Veronika Gudis and Daria Sorokina, from Azerbaijan demonstrated a commendable performance and took the ninth place among 38 countries in the team event.
In the all-around competition, Zohra became one of the 24 best gymnasts in the world, while Veronica was only a step behind the final competition and took the 25th place. Daria was the 48th best among 148 gymnasts showing her best result in the exercise with a ball.
Azerbaijani athletes also performed for the team competitions among 36 teams. Competing with the strongest athletes of the world, Siyana Vasileva, Aliya Pashayeva, Diana Doman, Aishan Bayramova, and Zeynab Hummatova received 20.100 points in hoop routines finishing the 5th. Another performance of our gymnasts at the final stage of the championship with three balls and two jump ropes brought them the 7th place. The Azerbaijani team stopped at the 7th position and in the all-around.
Head coach of the Azerbaijani national team Mariana Vasileva called the performance of Azerbaijani athletes successful. According to her, every year the results of national athletes are improving. “At the last championship, we could not reach the final stage in the individual program because Zohra Aghamirova did not have enough experience. But in the same year, she reached the final stage and was chosen one of the 24 best gymnasts among 1,690 athletes. This is a very good result, given that she is only 16 years old. This year, Daria Sorokina and Veronika Gudis also joined the world championship. Thanks to their performances, Azerbaijani took the 9th place among 36 countries. I think this is a good result too. Most importantly, our athletes have a promising future. Our team is young; it is one of the youngest at the World Championships", Mariana Vasileva said.
She thinks the best was demonstrated in team exercises, where the Azerbaijani team is one of the leaders. "Of course, it was a little difficult to perform after the European Championships, where we won the bronze medal in the exercises with balls and skipping ropes, as everyone expected better results from us. But everything turned out well, and we were able to get into both finals. In addition, we are qualified for the licensing tournament before the Tokyo Olympic Games and the next World Championship, which will be held in Baku," Vasileva said.
Vasileva noted that the First Vice-president of Azerbaijan, President of the Azerbaijan Gymnastics Federation, Mehriban Aliyeva, has contributed a lot to the achievements of our athletes. “Nobody works like Mehriban Aliyeva. This is an objective reality, and we all know about it. The current situation is completely different from what it was 5-10 years ago. The most important thing for us is her moral support. After all, it is not always possible to return from competitions with medals, there are also failures. But we always feel the support of Mehriban Aliyeva, she is always there. I also want to thank the Vice-president of our federation Altay Hasanov. During these years, he did everything for the development of our team," M. Vasileva noted.
She underlined that thanks to the conditions created in Azerbaijan, rhythmic gymnastics is developing not only in Baku. “Today we can see the development of rhythmic gymnastics in 15 regions of Azerbaijan. Regional tournaments have been held ver the last three years. As of the end of 2017, 1,258 athletes were doing rhythmic gymnastics in the regions of Azerbaijan. And this number is growing every day. Three more gymnastics clubs will be opened in the regions by the end of this year. I think by the end of 2018, the number of gymnasts in the country will reach 2500 people. As for Baku, of course, it is the center of rhythmic gymnastics. There are several clubs here and we work with each of them,” the head coach of the Azerbaijani national rhythmic gymnastics team said.
According to Vasileva, 2018 was truly a starting year for continuous success of Azerbaijani gymnasts. “In general, this year we have achieved good results. Arzu Jalilova pleased us with a bronze medal of the European Championship, while our team took the 3rd place in the continental championship in team competitions with three balls and two jump ropes, the 5th place in the world championship in hoop routines and the 7th place in all-round competitions. Moreover, we won the Challenge Cup tournament, which is considered quite prestigious. This year, we also qualified for the Youth Olympic Games, and in two weeks Elizaveta Luzan will represent Azerbaijan in Buenos Aires,” the head coach said.
But it's not just the results. Mariana Vasileva says that today the national team of Azerbaijan in rhythmic gymnastics is going through an important stage of development. “It is important that we already have a lot of promising gymnasts. Today we have 63 athletes, and we are developing in various directions. This is important to me,” she said.
Vasileva believes that quantitative development should contribute to quality. "For example, today there are 23 gymnasts in our junior team. For comparison, in 2014, when the European Championship was held in Baku, we had only two gymnasts. In addition, we have formed the second team for the group exercises, which is going to start in February next year. This is the first time in our history. There is a strong competition, which contributes to development," M. Vasileva said.
At the closing of the championship, the flag of the International Gymnastics Federation (IGF) was passed to Azerbaijan, the host of the next world championship. The flag was handed over by the IGF President Morinari Watanabe to the Ambassador of Azerbaijan to Bulgaria Nargiz Gurbanova.