2018-ci ili Azərbaycan bədii gimnastlarının davamlı uğurlarının başlanğıc ili saymaq olar
Sofiyada təşkil olunmuş bədii gimnastika üzrə 36-cı dünya çempionatı başa çatıb. 3 gün ərzində bütün dünyanın diqqəti Bolqarıstanın 61 ölkədən 350 gimnastın çıxış etdiyi “Armets” arenasına cəmləşmişdi.
Ölkəmizi bu turnirdə təmsil edən Zöhrə Ağamirova, çempionatın debütantlarından olan Veronika Hudis və Darya Sorokina çempionatda Azərbaycanı layiqincə təmsil ediblər. Nəticədə, Azərbaycan komandası 38 ölkə arasında 9-cu pilləni tutub.
Çoxnövçülük yarışlarında isə Zöhrə 24 ən yaxşı gimnastın siyahısına daxil olmağı bacarıb, debütant idmançımız Veronika Hudisi isə finaldan cəmi 1 addım ayırıb. Nəticədə, gimnastımız 25-ci yerdə qərarlaşıb. Darya Sorokina ən yaxşı nəticəni topla çıxışında göstərib və 148 gimnast arasında 48-ci pillədə qərar tutub.
Azərbaycan gimnastları dünya birinciliyi uğrunda mübarizə aparan 36 qrup komandası arasında da iştirak ediblər. İcra etdikləri hər iki kompozisiya üzrə finala adlamağı bacaran qızlarımız – Siyana Vasilyeva, Aliyə Paşayeva, Diana Doman, Ayşən Bayramova və Zeynəb Hümmətovanın halqa ilə çıxışları 20.100 xalla dəyərləndirilib. Bununla da, onlar Dünya Çempionatının 5-cisi olublar. Gimnastlarımızın 3 top-2 ip ilə icra etdiyi digər final çıxışı isə onları 7-ci edib. Komandamız çoxnövçülük proqramında sıralamada da 7-ci yerdə qərarlaşıb.
Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Mariana Vasilyeva Azərbaycan gimnastlarının Dünya Çempionatındakı çıxışını uğurlu sayır. Onun sözlərinə görə, gimnastların nəticələri ildən-ilə yaxşılaşır. “Ötən il dünya çempionatında fərdi yarışlarda çoxnövçülük üzrə finallara çıxa bilməmişdik, çünki gimnastımız Zöhrə Ağamirova gənc və təcrübəsiz idi. Bu il isə o, finala çıxa bildi və 1690 gimnast arasında 24 ən yaxşı gimnastdan biri oldu. Nəzərə alsaq ki, onun 16 yaşı var, bu çox yaxşı göstəricidir. Bu il Dünya Çempionatına ilk dəfə Darya Sorokina və Veronika Qudis qatılıb. Nəticədə, Azərbaycan komanda hesabında 36 ölkə arasında 9-cu yeri tutdu. Mən bunu yaxşı nəticə hesab edirəm. Əsas odur ki, idmançılarımızın çox şey vəd edən gələcəyi var. Bizim gənc komandamız var, Dünya Çempionatında ən gənc komandalardan biri hesab oluna bilər”, - deyə baş məşqçi “R+”a açıqlamasında bildirib.
M.Vasilyevnın sözlərinə görə, ən yaxşı nəticəni qrup komandası göstərib və ümumiyyətlə, Azərbaycan millisi bədii gimnastikada lider komandalardandır: “Əlbəttə, top və iplə hərəkətlərdə bürünc medal qazandığımız Avropa Çempionatından sonra çıxış etmək bir qədər çətin idi. Çünki hər kəs bizdən yaxşı nəticə göszləyirdi. Amma hər şey yaxşı alındı və biz hər iki finala çıxa bildik. Bundan başqa, Tokio Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakterli turnirə, Bakıda keçiriləcək Dünya Çempionatına vəsiqə də qazandıq”.
Mariana Vasilyeva bildirib ki, Azərbaycanda gimnastikanın inkişafında böyük rol ölkənin Birinci vitse-prezidenti, Milli Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban Əliyevaya məxsusdur. “Heç kəs Mehriban Əliyeva kimi işləmir və inkişaf üçün imkan yaratmır. Bu, obyektiv reallıqdır və 5-10 il əvvəlki vəziyyətlə indiki durum arasındakı fərqi hər birimiz görürük. Bizim üçün ən vacibi mənəvi dəstəkdir. Biz heç də hər zaman yarışlardan medallarla qayıtmırdıq, uğursuz günlərimiz də olurdu. Amma hər zaman Mehriban Əliyevanın dəstəyini hiss edirik, o, hər zaman bizim yanımızdadır. Bundan başqa, Federasiyanın vitse-prezidenti Altay Həsənova da dərin minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. O, bu illər ərzində bizim inkişafımız üçün lazım olan bütün işləri görüb”, - deyə Vasilyeva qeyd edib.
M.Vasilyevanın sözlərinə görə, yaradılmış şərait sayəsində bu gün bədii gimnastika yalnız Bakıda deyil, ölkənin regionlarında da inkişaf edir: “Bu gün bizdə bədii gimnastika 15 regionda inkişaf edib, artıq üçüncü ildir ki, regional yarışlar keçirilir və çox sayda gimnastlar burada iştirak edir. Ötən ilin sonuna olan hesabata əsasən, regionlarda 1258 gimnast məşq edib. Əlbəttə, indi onların sayı daha çoxdur, çünki il ərzində daha 3 regionda gimnastika bölmələri açılıb, ilin sonunadək isə daha 3 regionda bu cür bölmələr açılacaq. Fikrimcə, ilin sonunadək gimnastların sayı 2500-ə çatacaq. Bakıya gəldikdə isə, bura, əlbəttə ki, ölkənin bədii gimnastika mərkəzidir. Burada bir neçə klub var və biz bütün klublarla fəal əməkdaşlıq edirik”.
M.Vasilyeva hesab edir ki, 2018-ci ili Azərbaycan bədii gimnastikasında davamlı uğurların başlanğıc ili saymaq olar: “Bu il biz yaxşı nəticələr əldə etdik. Gimnastımız Arzu Cəlilova Avropa Çempionatında bürünc medal qazandı, qrup komandası Avropa Çempionatında 3 top və 2 iplə hərəkətlərdə bürünc medal əldə etdi, Dünya Çempionatında halqalarla hərəkətlərdə beşinci və çoxnövçülükdə yeddinci yeri tutdu. Bundan başqa, onlar “Challenge Cup” turnirində qalib gəldilər ki, bu da bizim üçün böyük nüfuz hesab olunur. Bu il biz, həmçinin gənclərin Olimpiya Oyunlarında iştirakına nail olduq və artıq iki həftə sonra Yelizaveta Luzan Azərbaycanı Buenos-Ayresdə təmsil edəcək”.
Lakin məsələ yalnız nəticələrdə deyil. Baş məşqçi hesab edir ki, bu gün bədii gimnastika üzrə Azərbaycan millisi inkişafının vacib mərhələsindədir: “Əsas odur ki, artıq bizim perspektivli gimnastlarımız var. Hazırda bizdə 63 qız məşq edir və biz artıq müxtəlif istiqamətlərdə inkişaf edirik. Mənim üçün əsas budur”.
Bununla yanaşı, mütəxəssis kəmiyyət göstəricisinin keyfiyyətlə uzlaşmalı olduğunu da deyir: “Məsələn, indi bizim gənclərdən ibarət milli komandamızda 23 gimnast var. Müqayisə üçün deyim ki, 2014-cü ildə Bakıda Avropa Çempionatı keçiriləndə cəmi iki gimnastımız var idi. Bizdə, həmçinin qrup komandasının ikinci heyəti var. Onlar gələn ilin fevralında starta hazırlaşırlar. Belə bir hal bizdə ilk dəfədir və mən inanmaq istəyirəm ki, biz digər Avropa ölkələri kimi, inkişafımızı davam etdirəcəyik”.
Qeyd edək ki, Dünya Çempionatının bağlanış mərasimində Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) bayrağının bədii gimnastika üzrə növbəti Dünya Çempionatına ev sahibliyi edəcək Azərbaycana təqdimetmə mərasimi də baş tutub. Federasiyanın bayrağı qurumun prezidenti Morinare Vatanabe tərəfindən Azərbaycanın Bolqarıstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nərgiz Qurbanovaya təntənəli şəkildə təqdim edilib.

2018 год можно назвать началом последовательных удач азербайджанских "художниц"
В Софии завершился 36-й чемпионат мира по художественной гимнастике. В течение трех дней все внимание любителей гимнастики было приковано к болгарской спортивной арене "Армеец", где соревновались 350 гимнасток из 61 страны.
Достойно представившие Азербайджан на чемпионате Зохра Агамирова, дебютантки мундиаля Вероника Гудис и Дарья Сорокина закрепили за собой девятое место среди 38 стран в командном зачете.
В многоборье Зохра попала в число 24 лучших гимнасток мира, а Веронике оставался всего один шаг до финала - азербайджанская дебютантка заняла 25-е место. Дарья же закрепила за собой 48-е место среди 148 гимнасток, показав свой лучший результат в упражнении с мячом.
Азербайджанские грации выступили также за мировое первенство в групповых упражнениях среди 36 групповых команд. Боровшиеся с сильнейшими спортсменками мундиаля Сияна Василева, Алия Пашаева, Диана Доман, Айшан Байрамова и Зейнаб Гумметова получили от судей 20.100 балла в выступлении с обручами, заняв в итоге 5-е место. Другое финальное выступление наших гимнасток с тремя мячами и двумя скакалками принесло им 7-е место. Азербайджанская команда остановилась на 7-й позиции и в многоборье.
Главный тренер азербайджанской сборной Мариана Василева назвала выступление азербайджанских художниц на нынешнем чемпионате мира удачным. По ее словам, с каждым годом результаты отечественных спортсменок улучшаются. "На прошлом чемпионате нам не удалось выйти в финал по индивидуальной программе в многоборье, поскольку Зохре Агамировой не хватило опыта. В этом же году она не только вышла в финал, но и попала в список 24 лучших гимнасток среди 1690 спортсменок. Это очень хороший показатель, если учесть, что ей всего 16 лет. В этом году к борьбе за мировое первенство подключились также Дарья Сорокина и Вероника Гудис. В результате их выступлений Азербайджан занял 9-е место среди 36 стран в командном зачете. Считаю это хорошим результатом. А главное, у наших спортсменок многообещающее будущее. Наша команда молода - она одна из самых молодых на чемпионате мира", - сказала Мариана Василева, комментируя выступление азербайджанских гимнасток для R+.
Самый лучший, по ее мнению, результат был продемонстрирован в групповых упражнениях, где азербайджанская команда является одним из лидеров. "Конечно, было немного трудно выступать после чемпионата Европы, на котором мы завоевали "бронзу" в упражнениях с мячами и скакалками, так как все ждали от нас лучших результатов. Но все получилось хорошо, и мы смогли пробиться в оба финала. Кроме того, мы завоевали путевки на лицензионный турнир перед Олимпийскими играми в Токио и чемпионат мира, который пройдет в Баку", - поделилась наставница.
М.Василева отметила, что огромные заслуги в достигнутых успехах принадлежат первому вице-президенту страны, президенту Федерации гимнастики Азербайджана Мехрибан Алиевой. "Никто так не работает, как Мехрибан Алиева. Это объективная реальность, и мы все об этом знаем. Посмотрите, как все было 5-10 лет назад и как обстоит дело сейчас. А самое главное для нас - ее моральная поддержка. Ведь не всегда получается возвращаться с соревнований с медалями, бывают и неудачи. Но мы всегда чувствуем поддержку Мехрибан Алиевой, она всегда рядом. Хочу поблагодарить также вице-президента нашей федерации Алтая Гасанова. За эти годы он сделал все необходимое для развития нашей команды", - отметила М.Василева.
Она подчеркнула, что благодаря созданным в стране условиям художественная гимнастика развивается не только в столице. "Сегодня мы видим развитие этого вида спорта в 15 регионах Азербайджана. Уже третий год проводятся региональные турниры, в которых участвует множество гимнасток. По состоянию на конец прошлого года в регионах страны художественной гимнастикой занимались 1258 спортсменок. Естественно, сейчас их число намного больше, так как за последний год еще в трех районах открыты секции по гимнастике. Еще три секции будут открыты до конца текущего года. Мне кажется, до конца года число гимнасток в стране дойдет до 2500 человек. Что касается Баку, он, конечно, является центром художественной гимнастики. Здесь действуют несколько клубов, мы со всеми сотрудничаем", - сообщила главный тренер сборной Азербайджана по художественной гимнастике.
По ее словам, 2018 год можно назвать началом последовательных удач азербайджанских "художниц". "В целом в этом году мы добились хороших результатов. Арзу Джалилова порадовала нас бронзовой медалью чемпионата Европы, команда завоевала 3-е место на континентальном первенстве в групповых упражнениях с тремя мячами и двумя скакалками, 5-е место на чемпионате мира в упражнениях с обручем и 7-е место в многоборье. Крое того, мы победили на турнире Challenge Cup, что считается довольно престижным. В этом году мы также добились путевок на юношеские Олимпийские игры, и через две недели Елизавета Лузан будет представлять Азербайджан в Буэнос-Айресе", - заметила главный тренер.
Но дело не только в результатах. Мариана Василева говорит, что сегодня сборная Азербайджана по художественной гимнастике находится на важном этапе своего развития. "Главное, у нас уже много перспективных гимнасток. В настоящее время с нами тренируются 63 грации, и мы развиваемся в различных направлениях. Для меня важно это", - подчеркнула она.
При этом наставница считает, что количественное развитие должно способствовать качественному. "К примеру, сегодня в нашей юношеской сборной 23 гимнастки. Для сравнения скажу, что в 2014 году, когда в Баку проводился чемпионат Европы, у нас было всего две гимнастки. Кроме того, у нас сформировался второй состав команды по групповым упражнениям. Она готовится к старту в феврале следующего года. Такое у нас происходит впервые. То есть сегодня есть конкуренция, а она, как мы знаем, способствует развитию", - заключила М.Василева.
Отметим, что на закрытии чемпионата состоялась церемония передачи флага Международной федерации гимнастики (FIG) Азербайджану - хозяину следующего чемпионата мира. Флаг был торжественно передан президентом FIG Моринари Ватанабе Чрезвычайному и Полномочному Послу Азербайджана в Болгарии Наргиз Гурбановой.