Bakı Marionet Teatrının səhnəsində Üzeyir Hacıbəyovun əfsanəvi «Arşın mal alan» operettasının premyerası olub
«Uğurlu evlənmək resepti» - 1913-cü ildə Bakıda xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin teatrında Üzeyir Hacıbəyovun operettası bu ad altında ortaya çıxıb, 1916-cı ildə isə Maililov qardaşlarının teatrında rus dilində ifa olunub. Süjet o qədər əyləncəli-maraqlı, musiqi o qədər dahiyanə idi ki, "Arşın mal alan" operettası tezliklə dünya bestsellerinə çevrildi, dünyanın 80 dilinə tərcümə olundu, onun əsasında çox sayda teatr tamaşası qoyuldu və bir neçə ekran versiyası çəkildi. Biz 1945-ci ilin ekran versiyası ilə yaxşı tanışıq (Rəşid Behbudovun iştirakına görə bu, ən populyar versiyadır), eyni zamanda 1965-ci il versiyasına da çox baxmışıq. Amma böyük bəstəkarın mədəni və tarixi irsi haqqında mənbələrdən aydın olur ki, operetta, həmçinin 1916-cı ildə Rusiyada (Piron qardaşlarının studiyası tərəfindən), ABŞ-da (1937-ci ildə) erməni mənşəli amerikalı rejissor tərəfindən müəllif göstərilmədən və İranda (1960-cı ildə) fars dilində İran rejissoru tərəfindən də ekranlaşdırılıb.
1916-cı ildə Peterburqda çəkilmiş və 1917-ci il yanvarın 3-də Bakının "Forum" kinoteatrında da nümayiş etdirilən film 4 yanvar tarixində (artıq biletlərin satılmasına baxmayaraq) Üzeyir Hacıbəyovun müəllif hüquqlarının pozulmasına görə, onun tələbi ilə prokatdan çıxarılıb (film müəllifin icazəsi və razılığı olmadan çəkilibmiş). 1918-ci ildə bəstəkar operettanın "Xanjonkov və Ko" kinofirması tərəfindən ekranlaşdırılmasına icazə verməyib, amma operettanın "Pate qardaşları" fransız firması tərəfindən ekranlaşdırılması ilə bağlı birgə layihə isə bolşevik çevrilişi səbəbindən alınmayıb. Operettanın, bax, belə bir ekranlaşma hekayəsi var...
«Uğurlu evlənmək resepti»ni incəsənətdə xoşbəxt bir yaradıcı tale gözlədiyinə müəllif heç zaman şübhə etməyib. Peterburqda yaşayarkən 30 iyul 1913-cü il tarixdə dostu Hüseynqulu Sarabskiyə yazırdı: «Təhsillə yanaşı yeni bir "Arşın mal alan" komediyası yazıram. Gözəl operetta olacaq». O, səhv etmirdi. Yalnız müəllif heç ehtimal edə bilməzdi ki, gün gələcək və onun əsəri Bakı Marionet Teatrının səhnəsində yeni bir orijinal tərtibat əldə edəcək.
Məşq və premyera
Teatrda böyük bəstəkarın ad günü ərəfəsində (18 sentyabrda) növbəti teatr mövsümünün açılışı ilə bağlı intensiv məşqlər keçirilirdi. Tamaşanın rejissoru və teatrın rəhbəri əməkdar incəsənət xadimi Tərlan Qorçu narahat idi, aktyorlar da narahat idilər: onlar birlikdə nə vaxtsa tamaşaya qoyulmuş, «Arşın mal alan»ı yenidən gündəmə gətirməli idilər! Yalnız onda, yəni bundan təxminən, 30 il əvvəl tamaşa başqasının kirayə platformasında və tamamilə fərqli (səyyar) formatda təqdim edilmişdi. İndi isə operetta müəllifinin "resept"indən istifadə edərək evlənən bütün sevgililərin ölümsüz eşq hekayəsi yeni bir yozumda çox cazibədar bir səhnə həyatı qazandı.
Sentyabrın sonlarında Bakı şəhərinin sakinləri və qonaqları Tərlan Qorçunun versiyasını görə bildilər, aktyorların, rəssamların və rejissorun yaradıcılıq və peşəkarlıq səylərini layiqincə qiymətləndirmək imkanı qazandılar.
Üzeyir bəy əsl Hollivud gərginliyi ilə süjetdəki intriqanı cərəyan etdirir və onu triumfal yekuna çatdırır. Ola bilər ki, bu, məqsədli ehtimaldır, amma demək lazımdır ki, Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəyovun ideyası əsasında Rza Təhmasib və Tofiq Tağızadənin çəkdiyi "Arşın mal alan" dünya üzrə səhnədə yaradılmış ilk xoşbəxt sonluqdur (bu, 1913-cü ildə olub), bu, sonradan Hollivud standartları ilə «həppi end» adı altında Amerika kinosuna daxil edilib. Tağıyev teatrında bu operetta oynanan zaman indiki anlayışlı Hollivudun heç konsepsiyası belə yox idi. Onların ilk tammetrajlı filmi "Hindli qadının əri" yalnız 1914-cü ildə çəkilib. Halbuki 1920-ci ilə "Resept"in süjeti bütün Rusiya İmperiyasında məşhur idi.
Pərdə açılan zaman Azərbaycan çalarlarının miniatür dünyasına düşürsünüz (quruluşçu rəssamlar Elçin Məmmədov və Tərlan Qorçu, dekorasiya ustaları Abbasəli Mustafayev, Elman Mirzəyev və İrma Kaadzedir) – xalça naxışlarının boyalarının çılğınlığı, Əsgərin divarları naxışlarla boyalı evinin səliqəsi, Soltan bəyin həyətində büllur fəvvarə, qəfəsdə söhbət edən tutuquşu, sevgililərin yanı ilə uçan parlaq quşlar, qəhrəmanların kostyumları və əlbəttə ki, səhnə işıqlandırması! Bu ayrı bir partitura və müzakirə mövzusudur.
İşıq möcüzələr yaradır. Tərlan Qorçunun bu tamaşasında da bu, baş verir. O, böyüklərə möcüzələrin baş verdiyi və xeyirxahlıqların edildiyi nağıl hissini yenidən yaşamağa kömək edir; sonda qəhrəmanların bütün çətinliklərdən keçərək xoşbəxtlik qazandığı dünyanı görmək imkanı yaradır. Şərti rampa xəttinə keçərək düşmək istədiyimiz, bir parçası olmaq istədiyimiz, Əsgər öz qismətini aradığı, sadəlövh Telli və Vəlinin xoşbəxtliyə yol aradağı dünyanı, Süleymanın Asyanın Əsgərin Gülçöhrəsi olmadığına əmin olduqdan sonra möcüzələrə inandığı, Cahan xala ilə Soltan bəyin də xoşbəxtliyi tapdığı dünyanı. Maraqlıdır ki, üzlər və onların ifadələri 1945-ci ildəki ekranlaşmada iştirak etmiş aktyorlara çox oxşardır.
Hər bir personaj kuklanın öz xarakteri var. Bu, kuklaları idarə edən aktyorların sayəsindədir. Bu, aktyorların pərdə arxasında gizlənmədən tamaşaçı qarşısında açıq şəkildə kuklalarla işlədiyi "Leyli və Məcnun" kukla tamaşasından fərqlənir, burada elə deyil. Aktyorlar pərdə arxasında gizlidir. Biz onları görmürük. Amma önümüzdə lirik Gülçöhrə, coşqun Asya, təmkinli Cahan xala, ağıllı Telli, gülməli və sərt xarakterli Vəli hərəkət edir. Bu, yalnız əla texnika və kukla oynadanların peşəkarlığı demək deyil, həm də peşəkarlığın ən yüksək səviyyəyə qaldırılmasıdır. Xüsusi qeyd edək ki, bu tamaşada kuklaları truppanın kişi üzvləri idarə edirlər! Bunlar Əli Allahverdiyev, Həsən Yaqubov, Nazim Hüseynov, Hikmət Aydınoğlu, Ramiz Əliyev, Rizvan Ələsgər, Səbuhi Yaqubovdur. Tamaşa iki dildə gedir: Azərbaycan dilində qəhrəmanlar dramatik aktyorların səsi ilə danışırlar, peşəkar müğənnilərin səsi ilə oxuyurlar.
Teatrın Adamı
Rus dilində Fərizə Babayeva oynayır. O, art-deko dövrünə aid geyimdədir və bu, quruluş üslubuna uyğun gəlməklə yanaşı, Bakının XX əsr atmosferinin ayrılmaz tərkib hissəsi kimi aktrisanı bəzəyir, onun özəl xüsusiyyətlərini vurğulayır. Quruluşçu tərəfindən ona xüsusi rol ayrılıb. Çox çətin və ümumiyyətlə, kukla teatrına xas olmayan bir rol. Hətta marionet teatrı üçün də. Amma! Tərlan bir eksperimentatordur. Bir tamaşada adamla kuklanı vahid bir «Personaj» adı altında birləşdirir, burada isə aktrisanı ramp il izləyici zalı arasındakı zonaya çıxarır. Beləcə, ona Teatrın Adamı rolunu verir: onların arasında vasitəçi-dilmanc kimi.
Onun personajı tamaşaçı zalı ilə rusca danışır, sanki 1913-cü il və 1916-cı il premyeraları arasında tarixi bərabərlik işarəsi qoyur. Bu, şəhərimizin çoxsaylı qonaqları və Azərbaycan dilini bilməyənlər üçün imkan yaradır ki, baş verənləri anlamaqla yanaşı, həm də müəlliflərin gözü ilə baxa bilsinlər: libretto müəllifiin və quruluşçu rejissorun gözü ilə.
Teatrın Adamı lazım gələndə mətni yüngül istehza, qarışıq heyranlıq və ofsun hissləri, sirlilik və imtina ilə rəngləndirməyi bacarır. Quruluşa dramatik teatr elementləri daxil edilib: art-deko dövründən olan Teatrın Adamı tamaşanın quruluş üslubuna çox uyğun gəlir. O, tamaşaya xüsusi cazibədarlıq verir və ötən əsr Bakısı barədə müzakirə və düşüncələr üçün səbəb yaradır. Bu, ilk neft bumu dövrü, sinematoqrafın çiçəklənmə çağı, çoxsaylı teatrlar, restoran və kafelər, gəmiçilik, yeni evlərin tikintisi, kapitalist münasibətləri və Üzeyir bəyin "Arşın mal alan"da təklif etdiyi reseptə oxşar ixtiralar əsridir…

МИНИ-ФОРМАТ ВЕЛИКОЙ ИДЕИ
На сцене Бакинского театра марионеток состоялась премьера показа легендарной оперетты Узеира Гаджибекова "Аршин мал алан"
"Рецепт удачной женитьбы" - под таким названием появилась в 1913 году в Баку оперетта Узеира Гаджибекова, которая была показана в театре мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева, а в 1916 году - сыграна на русском языке в театре братьев Маиловых. Сюжет был настолько трогательно-забавным, музыка - гениальной, что оперетта "Аршин мал алан" вскоре стала мировым бестселлером, была переведена на 80 языков мира, по ней было сделано множество театральных постановок и несколько экранизаций.
Мы хорошо знакомы с экранизациями 1945 (наиболее популярная из-за участия в ней Рашида Бейбутова) и 1965 годов. Но из источников о культурном и историческом наследии великого композитора известно также, что оперетта была экранизирована в России в 1916 году (студия акционерного общества "Фильм" братьев Пирон), в США (1937) - американским режиссером армянского происхождения, без указания автора, в Иране (1960) иранским режиссером на персидском языке.
Фильм, снятый в Петербурге в 1916 году и показанный 3 января 1917 года в бакинском кинотеатре "Форум", уже 4 января (несмотря на проданные билеты) был снят с проката Узеиром Гаджибековым по причине нарушения его авторского права (фильм сняли без разрешения и согласия автора). В 1918 году композитор не разрешил экранизацию оперетты кинофирме "Ханжонков и Ко", а совместный проект по экранизации этой оперетты с французской фирмой "Братья Пате" сорвался по причине большевистского переворота. Вот такая история экранизаций…
То, что у "Рецепта удачной женитьбы" будет счастливая творческая судьба в искусстве, автор нисколько не сомневался. Находясь в Петербурге, он пишет 30 июля 1913 года своему другу Гусейнгулу Сарабскому: "Наряду с учебой пишу новую комедию "Аршин мал алан". Замечательная будет оперетта". Он не ошибся. Только вряд ли автор мог предположить, что наступит день, когда его детище обретет новое оригинальное воплощение на сцене Бакинского театра марионеток.
Репетиция и премьера
…В театре в преддверии открытия очередного театрального сезона в день рождения великого композитора (18 сентября) шли интенсивные репетиции. Волновался постановщик спектакля и руководитель театра заслуженный деятель искусств Тарлан Горчу, волновались актеры: им вместе предстояло вернуть из забвения когда-то поставленный спектакль "Аршин мал алан"! Только тогда, почти 30 лет назад, он был выпущен на чужой прокатной площадке и совсем в другом (передвижном) формате. Теперь бессмертная история всех влюбленных, которые, воспользовавшись "рецептом" автора оперетты, переженились, обрела весьма привлекательную жизнь в новой интерпретации.
В конце сентября бакинцы и гости города смогли увидеть премьеру версии Тарлана Горчу, по достоинству оценить творческий и профессиональный вклад актеров, художников и самого постановщика. С поистине голливудским размахом Узеир бек закручивает интригу сюжета, выводя ее на триумфальное завершение. И возможно, это крамольное предположение, но "Аршин мал алан" - и Рзы Тахмасиба, и Тофика Тагизаде, снятые по замыслу азербайджанского композитора Узеира Гаджибекова, -первый в мире созданный на сцене (а это 1913 год!) счастливый финал, затем привнесенный в американское кино под названием "хэппи энд" по голливудским стандартам. Когда в театре Тагиева сыграли эту оперетту, Голливуда в современном понятии даже не существовало. Только в 1914 году у них был снят первый полнометражный художественный фильм "Муж индианки". А к 1920 году сюжет "Рецепта" был уже известен не только в Российской империи.
Когда открывается занавес, вы попадаете в миниатюрный мир азербайджанского колорита (художники-постановщики - Эльчин Мамедов, Тарлан Горчу, мастера по декорациям - Абас-Али Мустафаев, Эльман Мирзаев, Ирма Каадзе) - буйство красок ковровых узоров, убранство комнат в доме Аскера с орнаментальной окраской стен, хрустальный фонтанчик во дворе Султан бека, говорящий попугай в клетке, летающие яркие птички рядом с влюбленными, костюмы героев и, конечно же, сценическое освещение! Это отдельная партитура и тема для разговора. Свет творит чудеса. И в этом спектакле Тарлана Горчу - тоже. Он помогает взрослым заново пережить ощущение сказки, где случаются чудеса и творится добро; увидеть мир, где в конце концов герои, пройдя сквозь все перипетии сюжета, обретают свое счастье. Мир, в который хочется попасть, перешагнув через условную линию рампы, и стать частью жизни, где Аскер ищет свою суженую, где бесхитростные Телли и Вели ищут путь к своему счастью, Сулейман поверит в чудо, убедившись, что Асья - это вовсе не избранная Аскером Гюльчохра, где тетушка Джахан и Султан бек тоже обретают свое счастье!
Что интересно, лица и их выражения очень сильно напоминают актеров, участвовавших в экранизации 1945 года.
У каждого персонажа-куклы свой характер. Это благодаря актерам-кукловодам. В отличие от кукольного спектакля "Лейли и Меджнун", где они, не прячась за ширмами, работают с куклами прямо перед зрителем, здесь не так. Актеры скрыты за ширмами. Мы их не видим. Но перед нами двигаются лирическая Гюльчохра, порывистая Асья, степенная тетушка Джахан, практичная Телли, смешной и острохарактерный Вели. Это не просто прекрасная техника и выучка исполнителей-кукловодов, это высший пилотаж профессионализма! В особенности если отметить, что в этом спектакле куклами управляет мужской состав труппы! Это Али Аллахвердиев, Гасан Ягубов, Назим Гусейнов, Хикмет Айдыноглу, Рамиз Алиев, Ризван Алескер, Сабухи Ягубов.
Спектакль идет на двух языках: герои говорят голосами драматических актеров, поют голосами профессиональных певцов на азербайджанском языке.
Человек театра
На русском языке играет Фариза Бабаева. Она в костюме эпохи ар-деко, который не только вписывается в постановочную стилистику спектакля, являясь неотъемлемой частью атмосферы Баку начала XX века, а еще явно украшает актрису, подчеркивая ее индивидуальные особенности. Постановщиком для нее отведена особая роль. Очень непростая и, в общем-то, не свойственная театру кукол. Даже марионеток. Но! Тарлан - экспериментатор. В одном спектакле он объединяет человека и куклу в единое целое под названием "Персонаж", а здесь выводит актрису в зону между рампой и зрительным залом. Таким образом присваивая ей роль персонажа - Человек театра: такой посредник-толмач между теми и другими.
Ее персонаж говорит со зрительным залом на русском языке, будто устанавливая исторический знак равенства между премьерами 1913 и 1916 годов. Он предоставляет возможность многочисленным гостям нашего города и всем тем, кто не владеет азербайджанским, не просто понимать суть происходящего, но еще и взглянуть на все это глазами авторов: либретто и режиссера-постановщика. Человеку театра удается в нужные моменты окрасить текст легкой иронией, смешанным чувством восторга и очарования, таинственности или отстранения. В постановку внесен элемент действия драматического театра: Человек театра из эпохи ар-деко вполне вписался в постановочную стилистику спектакля. Он придал ей особое очарование и оставил повод для размышлений и ассоциаций с Баку начала прошлого века. Это времена первого нефтяного бума, времена расцвета синематографа, многочисленных театров, ресторанов и ресторанчиков, судоходства, строительства новых домов, капиталистических отношений и возможности изобретений, похожих на рецепт Узеир бека, который он предложил своим современникам в "Аршин мал алане"...