Bakı Marionet Teatrının səhnəsində Üzeyir Hacıbəyovun əfsanəvi «Arşın mal alan» operettasının premyerası olub
«Uğurlu evlənmək resepti» - 1913-cü ildə Bakıda xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin teatrında Üzeyir Hacıbəyovun operettası bu ad altında ortaya çıxıb, 1916-cı ildə isə Maililov qardaşlarının teatrında rus dilində ifa olunub. Süjet o qədər əyləncəli-maraqlı, musiqi o qədər dahiyanə idi ki, "Arşın mal alan" operettası tezliklə dünya bestsellerinə çevrildi, dünyanın 80 dilinə tərcümə olundu, onun əsasında çox sayda teatr tamaşası qoyuldu və bir neçə ekran versiyası çəkildi. Biz 1945-ci ilin ekran versiyası ilə yaxşı tanışıq (Rəşid Behbudovun iştirakına görə bu, ən populyar versiyadır), eyni zamanda 1965-ci il versiyasına da çox baxmışıq. Amma böyük bəstəkarın mədəni və tarixi irsi haqqında mənbələrdən aydın olur ki, operetta, həmçinin 1916-cı ildə Rusiyada (Piron qardaşlarının studiyası tərəfindən), ABŞ-da (1937-ci ildə) erməni mənşəli amerikalı rejissor tərəfindən müəllif göstərilmədən və İranda (1960-cı ildə) fars dilində İran rejissoru tərəfindən də ekranlaşdırılıb.
1916-cı ildə Peterburqda çəkilmiş və 1917-ci il yanvarın 3-də Bakının "Forum" kinoteatrında da nümayiş etdirilən film 4 yanvar tarixində (artıq biletlərin satılmasına baxmayaraq) Üzeyir Hacıbəyovun müəllif hüquqlarının pozulmasına görə, onun tələbi ilə prokatdan çıxarılıb (film müəllifin icazəsi və razılığı olmadan çəkilibmiş). 1918-ci ildə bəstəkar operettanın "Xanjonkov və Ko" kinofirması tərəfindən ekranlaşdırılmasına icazə verməyib, amma operettanın "Pate qardaşları" fransız firması tərəfindən ekranlaşdırılması ilə bağlı birgə layihə isə bolşevik çevrilişi səbəbindən alınmayıb. Operettanın, bax, belə bir ekranlaşma hekayəsi var...
«Uğurlu evlənmək resepti»ni incəsənətdə xoşbəxt bir yaradıcı tale gözlədiyinə müəllif heç zaman şübhə etməyib. Peterburqda yaşayarkən 30 iyul 1913-cü il tarixdə dostu Hüseynqulu Sarabskiyə yazırdı: «Təhsillə yanaşı yeni bir "Arşın mal alan" komediyası yazıram. Gözəl operetta olacaq». O, səhv etmirdi. Yalnız müəllif heç ehtimal edə bilməzdi ki, gün gələcək və onun əsəri Bakı Marionet Teatrının səhnəsində yeni bir orijinal tərtibat əldə edəcək.
Məşq və premyera
Teatrda böyük bəstəkarın ad günü ərəfəsində (18 sentyabrda) növbəti teatr mövsümünün açılışı ilə bağlı intensiv məşqlər keçirilirdi. Tamaşanın rejissoru və teatrın rəhbəri əməkdar incəsənət xadimi Tərlan Qorçu narahat idi, aktyorlar da narahat idilər: onlar birlikdə nə vaxtsa tamaşaya qoyulmuş, «Arşın mal alan»ı yenidən gündəmə gətirməli idilər! Yalnız onda, yəni bundan təxminən, 30 il əvvəl tamaşa başqasının kirayə platformasında və tamamilə fərqli (səyyar) formatda təqdim edilmişdi. İndi isə operetta müəllifinin "resept"indən istifadə edərək evlənən bütün sevgililərin ölümsüz eşq hekayəsi yeni bir yozumda çox cazibədar bir səhnə həyatı qazandı.
Sentyabrın sonlarında Bakı şəhərinin sakinləri və qonaqları Tərlan Qorçunun versiyasını görə bildilər, aktyorların, rəssamların və rejissorun yaradıcılıq və peşəkarlıq səylərini layiqincə qiymətləndirmək imkanı qazandılar.
Üzeyir bəy əsl Hollivud gərginliyi ilə süjetdəki intriqanı cərəyan etdirir və onu triumfal yekuna çatdırır. Ola bilər ki, bu, məqsədli ehtimaldır, amma demək lazımdır ki, Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəyovun ideyası əsasında Rza Təhmasib və Tofiq Tağızadənin çəkdiyi "Arşın mal alan" dünya üzrə səhnədə yaradılmış ilk xoşbəxt sonluqdur (bu, 1913-cü ildə olub), bu, sonradan Hollivud standartları ilə «həppi end» adı altında Amerika kinosuna daxil edilib. Tağıyev teatrında bu operetta oynanan zaman indiki anlayışlı Hollivudun heç konsepsiyası belə yox idi. Onların ilk tammetrajlı filmi "Hindli qadının əri" yalnız 1914-cü ildə çəkilib. Halbuki 1920-ci ilə "Resept"in süjeti bütün Rusiya İmperiyasında məşhur idi.
Pərdə açılan zaman Azərbaycan çalarlarının miniatür dünyasına düşürsünüz (quruluşçu rəssamlar Elçin Məmmədov və Tərlan Qorçu, dekorasiya ustaları Abbasəli Mustafayev, Elman Mirzəyev və İrma Kaadzedir) – xalça naxışlarının boyalarının çılğınlığı, Əsgərin divarları naxışlarla boyalı evinin səliqəsi, Soltan bəyin həyətində büllur fəvvarə, qəfəsdə söhbət edən tutuquşu, sevgililərin yanı ilə uçan parlaq quşlar, qəhrəmanların kostyumları və əlbəttə ki, səhnə işıqlandırması! Bu ayrı bir partitura və müzakirə mövzusudur.
İşıq möcüzələr yaradır. Tərlan Qorçunun bu tamaşasında da bu, baş verir. O, böyüklərə möcüzələrin baş verdiyi və xeyirxahlıqların edildiyi nağıl hissini yenidən yaşamağa kömək edir; sonda qəhrəmanların bütün çətinliklərdən keçərək xoşbəxtlik qazandığı dünyanı görmək imkanı yaradır. Şərti rampa xəttinə keçərək düşmək istədiyimiz, bir parçası olmaq istədiyimiz, Əsgər öz qismətini aradığı, sadəlövh Telli və Vəlinin xoşbəxtliyə yol aradağı dünyanı, Süleymanın Asyanın Əsgərin Gülçöhrəsi olmadığına əmin olduqdan sonra möcüzələrə inandığı, Cahan xala ilə Soltan bəyin də xoşbəxtliyi tapdığı dünyanı. Maraqlıdır ki, üzlər və onların ifadələri 1945-ci ildəki ekranlaşmada iştirak etmiş aktyorlara çox oxşardır.
Hər bir personaj kuklanın öz xarakteri var. Bu, kuklaları idarə edən aktyorların sayəsindədir. Bu, aktyorların pərdə arxasında gizlənmədən tamaşaçı qarşısında açıq şəkildə kuklalarla işlədiyi "Leyli və Məcnun" kukla tamaşasından fərqlənir, burada elə deyil. Aktyorlar pərdə arxasında gizlidir. Biz onları görmürük. Amma önümüzdə lirik Gülçöhrə, coşqun Asya, təmkinli Cahan xala, ağıllı Telli, gülməli və sərt xarakterli Vəli hərəkət edir. Bu, yalnız əla texnika və kukla oynadanların peşəkarlığı demək deyil, həm də peşəkarlığın ən yüksək səviyyəyə qaldırılmasıdır. Xüsusi qeyd edək ki, bu tamaşada kuklaları truppanın kişi üzvləri idarə edirlər! Bunlar Əli Allahverdiyev, Həsən Yaqubov, Nazim Hüseynov, Hikmət Aydınoğlu, Ramiz Əliyev, Rizvan Ələsgər, Səbuhi Yaqubovdur. Tamaşa iki dildə gedir: Azərbaycan dilində qəhrəmanlar dramatik aktyorların səsi ilə danışırlar, peşəkar müğənnilərin səsi ilə oxuyurlar.
Teatrın Adamı
Rus dilində Fərizə Babayeva oynayır. O, art-deko dövrünə aid geyimdədir və bu, quruluş üslubuna uyğun gəlməklə yanaşı, Bakının XX əsr atmosferinin ayrılmaz tərkib hissəsi kimi aktrisanı bəzəyir, onun özəl xüsusiyyətlərini vurğulayır. Quruluşçu tərəfindən ona xüsusi rol ayrılıb. Çox çətin və ümumiyyətlə, kukla teatrına xas olmayan bir rol. Hətta marionet teatrı üçün də. Amma! Tərlan bir eksperimentatordur. Bir tamaşada adamla kuklanı vahid bir «Personaj» adı altında birləşdirir, burada isə aktrisanı ramp il izləyici zalı arasındakı zonaya çıxarır. Beləcə, ona Teatrın Adamı rolunu verir: onların arasında vasitəçi-dilmanc kimi.
Onun personajı tamaşaçı zalı ilə rusca danışır, sanki 1913-cü il və 1916-cı il premyeraları arasında tarixi bərabərlik işarəsi qoyur. Bu, şəhərimizin çoxsaylı qonaqları və Azərbaycan dilini bilməyənlər üçün imkan yaradır ki, baş verənləri anlamaqla yanaşı, həm də müəlliflərin gözü ilə baxa bilsinlər: libretto müəllifiin və quruluşçu rejissorun gözü ilə.
Teatrın Adamı lazım gələndə mətni yüngül istehza, qarışıq heyranlıq və ofsun hissləri, sirlilik və imtina ilə rəngləndirməyi bacarır. Quruluşa dramatik teatr elementləri daxil edilib: art-deko dövründən olan Teatrın Adamı tamaşanın quruluş üslubuna çox uyğun gəlir. O, tamaşaya xüsusi cazibədarlıq verir və ötən əsr Bakısı barədə müzakirə və düşüncələr üçün səbəb yaradır. Bu, ilk neft bumu dövrü, sinematoqrafın çiçəklənmə çağı, çoxsaylı teatrlar, restoran və kafelər, gəmiçilik, yeni evlərin tikintisi, kapitalist münasibətləri və Üzeyir bəyin "Arşın mal alan"da təklif etdiyi reseptə oxşar ixtiralar əsridir…

MINI FORMAT OF A GREAT IDEA
Originally, when Uzeyir Hajibeyov staged his operetta at Haji Zeynalabdin Taghiyev's theatre in 1913, it was called A Recipe for Happy Marriage. Later in 1916, it was staged in the Russian language at the Mailov brothers' theatre. The plot was so touching and funny, the music so ingenious that the operetta, now under a new title Arshin Mal Alan, has soon become a world hit. It was translated into 80 languages, staged at many theatres with several screen adaptations, the most popular ones well known to Azerbaijani audience made in 1945 (starring Rashid Behbudov) and in 1965. But the original sources on cultural and historical heritage of the great composer indicate that perhaps the first filmed version of Arshin Mal Alan was released in Russia back in 1916 by the Piron brothers (Studio Film) followed by an American version (1937) of an Armenian director, who did not give credit to the author of the operetta, and a Persian version of 1960 made by an Iranian director.
The Russian film shot in St. Petersburg in 1916 and shown on January 3, 1917 at the Forum Cinema in Baku was withdrawn from screening on the following day (despite the sold tickets) based on U. Hajibeyov's complaint about copyright violation, as the film was made without his consent. Nor did Hajibeyov come to terms with another filming company, Khanzhonkov and Co., in 1918. A joint project with the French company Pathé Frères was cancelled due to the Bolshevik revolution.
Hajibeyov has always been confident that A Recipe for Happy Marriage will be a successful artistic venture. This is what he wrote to his friend Huseyngulu Sarabsky from St. Petersburg on July 30, 1913: "Along with my studies, I am writing a new comedy, Arshin Mal Alan. It is going to be an amazing operetta." He was not mistaken. But the author could hardly ever imagined that one day his brainchild would have a completely new original format on the stage of the Baku Marionette Theatre.
Rehearsal and premiere
On September 18, a birthday of the great composer, the theatre had intensive rehearsals preparing to open the next theatrical season. Everyone looked worried including the director of the theatre, the Honoured Art Worker Tarlan Gorchu, and the actors, for they were going to revive the almost forgotten play, Arshin Mal Alan! Almost thirty years ago, it was released on a foreign platform in a completely different (mobile) format. Now the immortal story of all lovers, who have long enjoyed Hajibeyov's recipe in family life, reincarnated in a new interpretation.
At the end of September, the residents and guests of Baku had a chance to watch the premiere of Tarlan Gorchu's version of the operetta to give credit to the creativity and professionalism of actors, artists, and the director.
Unravelling the plot like a Hollywood movie, Uzeyir-bey later brings it to a triumphal conclusion. No matter how inappropriate the following assumption may sound, but Arshin Mal Alan, directed both by Rza Tahmasib and Tofig Taghizadeh and based on Hajibeyov's original score, was the first staged performance (in 1913!) with a happy ending, an artistic style heavily promoted in the American cinema ever since. When the operetta was staged at the Taghiyev theatre, there was no Hollywood as we know it now. The first full-length feature film, The Squaw Man, was made only in 1914. And by 1920, the plot of the Recipe was well known not only in the Russian Empire.
The performance
Right from the beginning, you find yourself in a miniature world full of local flavours scrupulously designed by art directors Elchin Mammadov, Tarlan Gorchu and scenery masters Abas Ali Mustafayev, Elman Mirzayev, and Irma Kaadze. Rich colours of carpet patterns, Asker’s house with ornamental wall paintings, a crystal fountain in the courtyard of Sultan-bey, a talking parrot in a cage, colourful birds flying around lovers, costumes and, of course, the lighting (!), which deserves a separate discussion. Lights can do miracles indeed, same as in Tarlan Gorchu's version of the operetta. He helps adults re-live the warming feeling of a fairy tale, where miracles and good things happen, showing them a world where the characters do not succumb to all the challenges of the plot and earn the happiness in the end. A world each of us is dreaming to live in just by stepping onto the stage, to become a part of Asker's life when he is looking for his beloved one, where simpleminded Telly and Veli are trying to find their own happiness, where Suleyman-bey will believe in miracles after learning that Asya is not Gulchohra chosen by Asker, where Aunt Jahan and Sultan-bey will also find their happiness!
Interestingly, the makeup and facial expressions of characters make them look like the characters of the 1945 screen adaptation.
Each doll has its own character thanks to the puppeteers. Unlike the puppet show Leyli and Majnun, where they play with dolls right in front of the audience, Arshin Mal Alan is different. Actors are behind a screen. We do not see them. Who we can see, however, is lyrical Gulchohra, slaphappy Asya, powerful Aunt Jahan, shrewd servant Telly, and ridiculous but witty Veli. This is not just a great technique and skills of the puppeteers but professionalism! Incidentally, the whole team of puppeteers is composed of male actors, namely Ali Allahverdiyev, Hasan Yagubov, Nazim Huseynov, Hikmet Aydinoglu, Ramiz Aliyev, Rizvan Alesker, and Sabuhi Yagubov.
The script is dubbed in two languages: actors speak in Russian, while professional singers perform the musical parts in Azerbaijani.
A man of theatre
Fariza Babayeva is wearing the garments of the Art Deco era, which was an integral part of fashion in Baku at the beginning of the 20th century. Not only does her style echoes the overall staging style, but also explicitly, albeit subtly, underlines the individual character of the actress. The director has come up with something special for her role. In fact, it is not a traditional idea for a puppet theatre and a very difficult one to implement. But Tarlan likes experimenting. He united a human being and a doll creating a single object, which he calls the Character, and then he takes the actress to the area between the stage lights and the audience, thus, assigning her the role of a Man of Theatre, sort of an intermediary, interpreter between the actors and the audience.
Her character speaks in Russian, as if putting a historical equality sign between the premieres of 1913 and 1916. This helps the guests of our city and all those who do not speak Azerbaijani not only understand the plot but also to watch the performance through the eyes of its authors. Every now and then, the Man of Theatre adds to the text some light irony mixed feelings of delight and charm, mystery or detachment. One can also see the elements of drama, as the Man of Theatre from the Art Deco era completely fits into the staging style of the performance. His character is charming and provides food to reflect upon Baku of the beginning of the last century. The times of the first oil boom, birth of cinema, numerous theatres, restaurants, and cafes, shipping, construction of new houses, capitalist relations and new discoveries and inventions similar to the recipe of Uzeyir-bey, which he proposed to his contemporaries in Arshin Mal Alan...