ERMƏNİSTAN: NASİZMİN İCAZƏLİ OLDUĞU ÖLKƏ - II HISSƏ
Erməni millətçiliyi və onun daşıyıcısı olan «Daşnaksutyun» 1930-cu illərin ortalarınadək SSRİ-nin dövlət təhlükəsizlik xidmətləri tərəfindən ideoloji düşmən deyil, ideya düşməni kimi qəbul olunub. Belə olan halda, onların ciddi şəkildə izlənilməsi nəzərdə tutulsa da, hər hansı qanunsuzluğa yol verilmədiyi halda fərdi və kollektiv repressiyalara başlanması qadağan idi. Başqa sözlə, daşnaklar nəzarətdə saxlanılır, bəzi hallarda onların xüsusi fəal nümayəndələri sürgünə göndərilir və ya Baş Siyasi İdarənin həbs düşərgəsinə atılırdı (o zaman Sovet İttifaqında məhbusların əməyindən xalq təsərrüfatında istifadə təcrübəsi tam yayılmamışdı). Onlara insanların beyni uğrunda mübarizə aparan siyasi rəqib yox (o zaman bu qəbildən olan rəqibə istənilən din, kilsə və din xadimi aid edilirdi. Bu üzdən dövlət təhlükəsizlik xidmətinin repressiya maşını tam gücünü məhz onlara yönəltmişdi), potensial qiyamçı və terrorçu kimi yanaşırdı.
Bunu Ermənistan SSR Baş Siyasi İdarəsinin sədri, 1-ci dərəcəli dövlət təhlükəsizliyi komissarı Armenak Abdulyanın 1933-cü ilin iyulunda yazdığı analitik məktub da təsdiqləyir. Orada konkret şəkildə göstərilib ki, erməni millətçilərinin Sovet hakimiyyətinə əsas təhlükəsi «… Persiyada çox sayda olan banda və onların rəhbərlərinin buraya ötürülməsi və ayrı-ayrı hakimiyyət nümayəndəsinə qarşı terror aktlarındadır». Daşnakların bundan artığını bacaracaqları düşünülmürdü. Sənəd rəsmən «Daşnaksutyun» partiyasının XI və XII qurultaylarında qəbul olunmuş qərarların ən vacib maddələrinin müqayisəsi» adlanırdı. O, həmin dövr üçün ən məxfi dərəcə sayılan «Tam məxfi. Şifrlərilə birgə saxlanılsın» qrifinə malik idi. Bu, o demək idi ki, həmin sənədlə yalnız Baş Siyasi İdarənin rəhbər şəxsləri tanış ola, buradan operativ heyətə yalnız onların vəzifə səlahiyyətləri çərçivəsində fəaliyyətə başlamasına imkan verəcək həcmdə məlumat çıxara bilərlər. Sənədlərin surəti Azərbaycan SSR, Gürcüstan SSR və Naxçıvan MSSR Baş Siyasi idarələrinin sədrlərinə də göndərilibmiş. Onlar əldə etdikləri məlumata əsasən, yerlərdə əməkdaşlarının fəaliyyətini təşkil etməli idilər (bu analitik məktubun bir nüsxəsi hazırda Azərbaycanın Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin arxivində saxlanılır).
Lakin sözügedən analitik məktubun müəllifi 1 il sonra kifayət qədər müəmmalı şəkildə dünyasını dəyişib. O zaman gah deyiblər ki, Abdulyan avtomobil qəzasında ölüb, gah da deyiblər həmin vaxt bolşeviklərin Ümumittifaq Kommunist Partiyasının Zaqafqaziya ölkə komitəsinin birinci katibi Lavrentin Beriyanın kabinetində güllələnib. Deyilənə görə, Abdulyan o zaman, eyni zamanda SSRİ XDİK üçün Əsasnamə layihəsinin hazırlanması və SSRİ XDİK-nın Xüsusi məsləhətləşmə komissiyalarının üzvü olan və Tiflisdə işləyən Beriyanın yanına hesabata yollanıbmış.
Daşnaklar bolşevik partiyasının ideya düşmənindən ideoloji düşməninə 1933-cü ildə çevrilib. O zaman daha çox «Njde» partiya ləqəbilə tanınan Qaregin Ter-Arutyunyan Bostonda (ABŞ-ın Massaçusets ştatı) təşkil olunmuş təsis konfransında «Tseqakron» təşkilatını yaradıb (iyulun 16-da). Sonradan təşkilatın adı dəyişdirilərək, Erməni Gəncləri Federasiyası olub. Bununla da, onların erməni ariliyi haqda nəzəriyyəsi nəzəriyyədən təcrübəyə daşınıb.
Demək olar ki, eyni vaxtda kənardan bir-birilə bağlı olduğu görünməyən daha 2 hadisə baş verib. Birincisi, yanvarın 30-da Almaniya Milli-Sosialist Fəhlə Partiyasının lideri Adolf Hitler Almaniyanın reyxskansleri təyin olunub, Fransada isə heç kəsin tanımadığı antropoloq J.Montadon ariyalılar qədər «qədim» olan «erməni irqi»nin mövcudluğunu bəyan edib. Lakin bu 3 hadisənin eyni vaxta baş verməsi təsadüf deyildi. SSRİ və Türkiyədəki silahdaşlarının çox gücsüz olduğunu yaxşı anlayan Qaregin Njde tamamilə məqsədli şəkildə öz təşkilatını yaradaraq, alman millətinin yeni fürerinin diqqətini çəkməyə çalışırdı. Bununla, o, nasistlərlə bir sırada yer almağı, onların hərbi-texniki gücündən erməni millətçiliyinin xeyrinə yararlanmağı düşünürdü. O, əlbəttə ki, hərfi mənada alman nasisti deyildi. Çünki alman deyil, «armenoid» irqinin daha ali olduğu fikrində idi. Njde nasizm anlayışını tamamilə başqa tərkiblə – tseqakronist tərkiblə zənginləşdirməyi düşünürdü. Amma bu, iki irqçi nəzəriyyənin – nasizm və tseqakronun oxşarlığı obyektiv olaraq gizlədilə bilməzdi.
Erməni müəllif və ya xadimlərin erməni dilində hər hansı elmi və ya siyasi sözü dövriyyəyə buraxan zaman onun başqa dillərdə hansı mənanı verdiyini açıqlamaqdan çəkinməsi çoxdankı ənənədir. Bu səbəbdən, bu gün Qaregin Ter-Arutyunyanın partiya ləqəbi olan «Njde»nin, əslində, nə demək olduğunu çox az adam bilir. Halbuki bu söz hərfi tərcümədə «qazanc dalınca vətənini tərk etmiş şəxs», müasir dildə «qastarbayter», daha kobud desək, «avara», «süpürüm» mənasını verir. Eyni şeyi bir vaxtlar Qaregin Njdenin təşkilatı olmuş «Tseqakron» nəzəriyyəsi haqda da demək olar. Bu gün erməni siyasətçiləri və jurnalistləri bu sözün əsl mənası haqda susmağa, yaxud onu təhrif etməyə çalışırlar. Onlar bu adı müxtəlif dillərdə mümkün qədər xoş analoqu ilə ifadə etmək istəyir. Halbuki Njdenin dövründə və ötən əsrin ortalarında yaşamış şəxslər onu tamamilə başqa cür qəbul və tərcümə edirdi.
Rusiya Federasiyasının Dövlət Arxivində, SSRİ Xalq Daxili İşlər Komissarlığı Fondunda Almaniya ordusunun əsiri olmuş, İkinci Dünya müharibəsinədək Avstriyada yaşamış şamaxılı erməni Pyotr Kamsarakanın (Kamsarakyan) dindirilməsinə dair bir sıra sənədlər var. Nasist Almaniyasının İmperiya Təhlükəsizliyi Baş İdarəsinin sabiq agenti olmuş bu şəxs erməni millətçilərinin Avropa ölkələrində yaşayan liderlərinin ələ alınmasında, Üçüncü reyxə cəlb olunmasında şəxsən və bilavasitə iştirak edib. Onun taleyi və ifadələri növbəti məqalələrimizdən birinin mövzusu olacaq. İndi yalnız onu qeyd edək ki, Kamsarakan əvvəlcə «SMERŞ» Baş Əks-Kəşfiyyat İdarəsinin əməkdaşlarına, daha sonra XDİK və SSRİ DİN-nin müstəntiqlərinə ifadəsində «Tseqakron» təşkilatının adını dəfələrlə və birmənalı şəkildə «irqçilər» kimi tərcümə edib. Beləliklə, Njde Hitlerə ən azı irqçiliyin əsas götürüldüyü təşkilat yaratması ilə yaxındır. Sadəcə, burada söhbət arilərin deyil, armenoidlərin üstünlüyündən gedirdi.
Odur ki, SSRİ-nin dövlət təhlükəsizlik xidmətlərinin rəhbərləri Njdenin sadəcə nasizmin tərəfdarı deyil, bu ideologiyanın Sovet İttifaqı xalqları arasında əsas yayıcılarından olduğunu yaxşı bilib. Odur ki, onun Stalinin vəfatından sonra azadlığa buraxılmasından və ölümündən sonra məsələ heç zaman ən azı ictimai diskussiya səviyyəsinə qaldırılmayıb.
Pyotr Kamsarakan (Kamsarakyan) ifadələrində Njdeni və onun ideoloji tərəfdarlarını nasist Almaniyasında xidmətə şəxsən necə cəlb etdiyi haqda kifayət qədər açıq danışıb. Kamsarakanın sözlərinə görə, o, bu işi SS-in oberşturmbanfüreri, İmperiya Təhlükəsizliyi Baş İdarəsinin Avstriyadakı məsul şəxsi Vilhelm Hettlin göstərişi ilə edib. Sənəddə yer almış bir sitat vəziyyəti tam çılpaqlığı ilə ortaya qoyur: «…O, mənə dedi ki, Hitler Almaniyasını dəstəkləyən ermənilərlə əlaqə qurmaq istəyir. Hettlə bildirdim ki, Vyanada xırda kommersiya ilə məşğul olan ermənilər arasında onu maraqlandıran informasiyaları əldə etməmiz, yaxud siyasi əməkdaşlıq üçün yararlı şəxslər yoxdur. Lakin mən Sofiyada yaşayan və siyasi fəaliyyətlə məşğul olan erməni generalı Njdeni tanıyıram. Üstəlik, o, «İrqçilər» adlı faşist tipli təşkilat da yaradıb. Eyni zamanda daşnak partiyasının Parisdə yaşayan rəhbərlərindən Arşak Camalyanın da adını çəkdim.
Mən həmin vaxt Hettlə Njdenin qatı Almaniya tərəfdarı olduğunu dedim və bildirdim ki, fikrimcə, ona tamamilə arxalanmaq olar. Çünki daşnaklar kimi, Njde də antisovet əhvallı şəxsdir. Daşnaklar hər zaman Qərbə, yəni İngiltərə və Fransaya meyil etsələr də, yaranmış vəziyyətdə bizimlə, yəni Almaniya ilə əməkdaşlığa gedəcəklərini düşünmək olardı. Almaniyanın qüdrətinə və gələcəyinə inandığımdan düşünürdüm ki, ermənilərin onunla əməkdaşlığı həm daşnakların, həm «İrqçilər»in işinə yarıyacaq. Hesab edirdim ki, bu təşkilatların antisovet mövqeyi belə əməkdaşlıq üçün kifayət edəcək zəmanətdir». Necə deyərlər, şərhə ehtiyac yoxdur.
Sovet xüsusi xidmət və hüquq mühafizə orqanları üçün avstriyalı erməni Pyotr Kamsarakan (Kamsarakyan) son dərəcə vacib və dəyərli informasiya mənbəyi sayılıb. Bu üzdən onun işi şəxsən SSRİ-nin daxili işlər naziri, general-polkovnik S.N.Kruqlovun kurasiyasında olub. 1948-ci il noyabrın 18-də İ.V.Stalin, V.M.Molotov, L.P.Beriya və Q.M.Malenkovun adına (sonradan – dekabrın 1-də arayışın daha bir surəti də dövlət təhlükəsizliyi üzrə general-leytenant, SSRİ DTN-nin «S» İdarəsinin rəisi A.Z.Kobulov üçün çıxarılıb) onun imzası ilə «Tam məxfi» qrifli arayış yazılıb. Sənəddə onun son dərəcə məxfi olduğu xüsusi vurğulanırdı. Faktiki olaraq, Kamsarakyanın ifadələri, ümumiyyətlə, fiziki mövcudluğu haqda yalnız SSRİ-nin ali siyasi rəhbərliyi, dövlət təhlükəsizlik xidmətlərinin bir neçə rəhbər, operativ və texniki işçisi məlumatlı olub. Rusiya Federasiyasının Dövlət Arxivindən bu sənədi tarix elmləri doktoru, professor Cəmil Həsənli aşkarlayaraq üzə çıxarıb. SSRİ daxili işlər naziri general-polkovnik S.N.Kruqlovun 1948-ci il 18 noyabr tarixli arayışında Üçüncü reyxin xüsusi xidmət orqanları ilə erməni millətçiləri arasındakı əməkdaşlığa dair bu fikirlər yer alıb: «…Daşnaklar komitələrinin olduğu bütün ölkələrdə almanları maraqlandıran informasiyaları toplamaqla məşğuldur. Bu, ilk növbədə, Sovet İttifaqına, Mərkəzi Amerika ölkələrinə və İngiltərəyə aiddir. Xüsusi vacib hallarda daşnaklar bu ölkədəki alman nümayəndələrilə bilavasitə əlaqə saxlamalıdır».
«Daşnaklar kəşfiyyat məlumatları toplamaqla yanaşı, 1940-cı ilin yayı boyunca almanların tapşırığı ilə Hollandiyada ayrı-ayrı şirkətləri və insanları qarət etməklə ələ keçirilmiş brilyantların, digər zinət əşyalarının Rumıniyada satışı ilə də məşğul olublar (söhbət nasistlərin Niderlandın zərgər yəhudilərinin əlindən qeyri-leqal yolla aldığı zinət əşyalarından gedirdi).
«Daşnaklar almanlara öz arzularını da çatdırırlar. Onlar istəyirlər ki, SSRİ ilə müharibə olacağı təqdirdə, Almaniyanın tərkibində erməni dövləti yaradılsın və orada hakim partiya daşnaklar olsun. Bu zaman onların istəklərinə əsasən, Ermənistan Türkiyənin ermənilər yaşayan bölgələri ilə yanaşı, şərqdən Dağlıq Qarabağ, şimaldan isə Gürcüstanın Borçalı rayonu hesabına genişlənməli idi».
Beləliklə, daşnaklar faktiki olaraq, Cənubi Qafqazda hitlerçilər üçün reyxskomissariat yaratmalı imişlər. O, nasistlərin işğal etdiyi digər ərazilərdə formalaşdırdığı reyxskomissariatlar boyda olmalı imiş. Fərq yalnız onda idi ki, Avropanın digər regionlarında onlar arilərin irqi hökmranlığı nəzəriyyəsi əsasında yaradılırdısa, Ermənistanda tseqakron nasist-irqçi ideologiyası hakim olmalı idi.
Lakin məqaləmizin kontekstində ən maraqlısı sözügedən sənədin son abzasıdır: «Kamsarakyanın ifadəsi və onun daşnakların almanlarla əməkdaşlığa cəlbindəki rolu SSRİ DİN-nin dindirdiyi, Vladimirski həbsxanasında saxlanılan erməni emiqrantlarının lideri, «Njde» ləqəbilə tanınmış Ter-Arutyunyanın ifadəsilə də təsdiqlənir».
Burada alman nasizmilə əlbir olmuş bir şəxsin ifadəsinin digərinin ifadəsilə yenidən yoxlanılması önəmli deyil. Bu, dünyanın istənilən ölkəsinin xüsusi xidmət orqanlarında istifadə olunan təcrübədir. Burada vacib olan başqa məqamdır: Qaregin Njde faktiki olaraq, 1940-cı ildən özünün və «Daşnaksutyun» partiyasından olan yoldaşlarının nasistlərlə bilərək, məqsədli şəkildə əməkdaşlıq etdiyini boynuna alır. O, ifadəsində rəhbəri olduğu «Tseqakron» təşkilatının adının tərcümədə «İrqçilər» olduğunu, partiyadaşlarının isə hitlerçilərlə yalnız hərbi və iqtisadi kəşfiyyat sahəsində deyil, Holokost qurbanlarının mülkiyyətinin ələ keçirilməsi və leqallaşdırılmasında da əlbir olduğunu etiraf edir. Başqa sözlə, Njde özünün alman nasizminin tərəfdarı, onun tseqakron ideologiyasının isə aşkar irqçilik olduğunu etiraf edib. Bu, əslində, insanın hərbi cinayətkar olduğunun etirafıdır.
Qeyd olunanlarla əlaqədar, bir daha xatırlatmaq lazımdır ki, SSRİ-nin ali siyasi rəhbərliyi hələ 50 il əvvəl Qaregin Ter-Arutyunyanın, başqa sözlə, «Njde» və ya «Qastarbayter»in, sadəcə, alman nasiszminin tərəfdarı olmadığını, onun irqçi nəzəriyyəsinin ermənilər arasında yayılmasına çalışdığını yaxşı bilib. Bugünkü Rusiyada isə bunu, yəqin ki, heç kəs xatırlamır. Halbuki Njdenin nasizm ideyasının carçısı, təbliğatçısı olduğuna heç bir şübhə yoxdur. Odur ki, Rusiyanın siyasi elitasının İrəvanda Njdeyə abidə ucaldılmasını «Ermənistanın daxili işi» adlandırması çox təəccüblüdür. Halbuki bu, nasizmin və irqçiliyin qəhrəmanlaşdırılmasının yeni formalarından biridir. Bu isə BMT Baş Assambleyasının 2013-cü il dekabrın 8-də qəbul etdiyi «Nasizmin qəhrəmanlaşdırılması, müasir irqçiliyə yol açan, irqi ayrı-seçkiliyi, ksenofobiyanı və bunlarla əlaqəli dözümsüzlükləri canlandıran digər hallarla mübarizə» adlı qətnaməsinin tələblərinə tam ziddir.
İrəvanda Qaregin Njdenin heykəlinin olması faktı BMT-nin 2001-ci il 31 avqust-8 sentyabr tarixlərində Durbanda (Cənubi Afrika) keçirilmiş toplantısında qəbul olunmuş və irqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının aradan qaldırılmasının tələb olunduğu Bəyannaməsinə də uyğun gəlmir. Həmin sənədin preambulasında deyilir ki, «irqçilik, irqi ayrı-seçkilik, ksenofobiya və bununla bağlı dözümsüzlük, xüsusilə irqçilik və irqi ayrı-seçkilik bütün insan haqlarının kobud şəkildə pozulmasıdır. Belə hallar insan azadlıqlarına maneə olmaqla, bütün insanların bərabər hüquqlarla doğulduğuna dair aşkar həqiqətə ziddir. O, eyni zamanda xalqlar, millətlər arasında sülhə, dostluq münasibətlərinə mane olur, silahlı münaqişələr də daxil olmaqla, əhalinin zorla bir yerdən başqa yerə köçürülməsinə səbəb olan bir çox daxili və beynəlxalq münaqişələrin səbəbidir».
Njdenin şəxsiyyətinin və aşkar irqçilik olan tseqakron nəzəriyyəsinin qəhrəmanlaşdırılması, onun Ermənistan Respublikasının rəsmi dövlət ideologiyasına çevrilməsi İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının aradan qaldırılmasına dair Beynəlxalq Bəyannaməsinin də bütün maddələrinə ziddir. Söhbət BMT Baş Assambleyasının 1965-ci il dekabrın 21-də qəbul etdiyi 2106 saylı sənəddən gedir.
Bu gün Ermənistan çoxmillətli dövlətlər olan Azərbaycan, Gürcüstan, İran və Rusiyanın arasında yerləşir. Lakin o özü monoetnik dövlətdir. Bu gün orada yaşayan əhalinin 90%-dən çoxu ermənidir. Ölkədə tam erməniləşdirilmiş assuriyalılarla yezidlərin olması da tseqakronun rəsmi dövlət ideologiyasına zidd sayılmır. Çünki «armeniod» irqi haqda təlimə əsasən, bu xalqların (assuriyalılarla yezidlər) nümayəndələri də bu irqə aiddirlər. Bütün bunları Ermənistanda bütün rus məktəblərinin qapadılması, türk xalqlarının nümayəndələrinin ölkədən qovulması ilə ümumiləşdirsək, birmənalı şəkildə demək olar ki, Ermənistan nəinki nasizmə icazə verən, hətta irqçiliyin qələbə çaldığı dövlətdir.
Rusiya hakimiyyəti artıq anlamalıdır ki, nasizmi qəhrəmanlaşdırdığı üçün yalnız Ukrayna və Baltikyanı ölkələri qınamaq, Ermənistandakı analoji əməllərə isə göz yummaq olmaz. Üstəlik, elə Rusiyanın öz arxivlərində Qaregin Njdenin tseqakron təliminin nasist və irqçi xarakter daşıdığını təsdiqləyən rəsmi sənədlər var. Hüquq elminin dililə danışsaq, Njdenin heykəli irqçiliyin müasir formasının qızışmasına, irqçi ayrı-seçkiliyə, ksenofobiyaya və onunla bağlı dözümsüzlüklərə yol açan yeni formadır. Buna son qoyulmalıdır. Rusiya XİN-nin rəsmisi Mariya Zaxarova baş verənlərə təəccübünü 2016-cı ilin 10 iyununda keçirdiyi brifinqdə belə bildirmişdi: «Biz bu abidənin hansı məqsədlə ucaldıldığını anlamırıq. Axı, Böyük Vətən müharibəsində, İkinci Dünya müharibəsində erməni xalqının rəşadəti hamımıza məlumdur». Göründüyü kimi, bu, indiki vəziyyətdə tam yersiz yanaşmadır. Njdenin abidəsi Ermənistanda qələbə çalmış nasizmin abidəsidir. Odur ki, o, insanlara nifrət aşılayan bütün digər nümunələr kimi, yer üzündən silinməlidir!

Until the mid-1930s, the Soviet security authorities considered Armenian nationalism and its main driver, the Dashnaktsutyun Party, as their conceptual rather than ideological opponents who were not spied upon or subject to any collective or individual repression until they committed any illegal acts. Simply put, the Dashnaks were under surveillance and in some cases the most active ones were sent into exile or imprisoned in the concentration camps of the State Political Directorate (SPD) (the practice of using free labour of prisoners in favour of the national economy had not been yet popular in the Soviet Union). They were considered rebels and terrorists rather than political and ideological rivals, as opposed to any religion and clergymen against which the state security authorities used all the power of its repressive system.
in July 1933, the Director of the State Political Directorate (SPD) of Armenian SSR, 1st class State Security Commissioner Armenak Abulian wrote an analytical memo where he clearly indicated "the organisation of reckless attempts such as the deployment of many gangs and their chieftains from Persia to Armenia and the organisation of terrorist acts against the state officials" as the main threat to the Soviet government. Dashnaks were not considered suitable for serious large-scale operations. This top-secret document was officially called Comparative data on the most important aspects of the decisions adopted by the 11th and 12th congresses of the Dashnaktsutyun Party and only the high-ranked SPD officials could have access to it and share as much information as necessary for the operational staff to fulfil their official duties. The copies were sent to the heads of relevant directorates in Azerbaijan SSR, Georgia SSR, and Nakhichevan Autonomous SSR. Based on the information received, they had to ensure the work of subordinate departments in situ. A copy of the analytical memo is still reserved at the State Security Service of the Republic of Azerbaijan. Surprisingly, the author of the memo died under mysterious circumstances in the following year either in a car accident, or was shot dead in office by Lavrenti Beria, the then First Secretary of the Transcaucasian Regional Committee of the All-Union Communist Party of Bolsheviks (VKPb) and a member of the commission responsible for drafting the Regulation and Special Convention of the Soviet NKVD, who called Abulian to Tbilisi for a report.
The Dashnaks became ideological opponents of the Bolshevik Party in 1933, when Garegin Ter-Harutyunian, also known by his party nickname Nzhdeh, founded on July 16 the Tseghakron organisation in Boston, MA, which was later renamed to the Federation of Armenian Youth. Thus, he managed to turn his theory of Armenian Aryanism into practice. Almost at the same time, two more and apparently unrelated events happened. On January 30, the leader of the National Socialist Workers Party of Germany (NSDAP), Adolf Hitler, was appointed Reich Chancellor of Germany. Also, a French anthropologist G. Monthodont, who has been known neither before nor after the events, declared the existence of a separate "Armenoid race", the same "ancient" race as the Aryans from the racial theory of the Nazis. It is not by accident that all three events took place at the same time. Having been well aware of the complete impotence of his associates in the USSR and Turkey, Garegin Nzhdeh consciously founded his organisation to attract the attention of the newly minted führer of the German nation, to join the Nazis and use their military-technical power in the interests of Armenian nationalism. Obviously, Nzhdeh was not a German Nazi per se because he believed in the dominance of the "Armenoid" race, not German, and only pretended to be a Nazi by filling its external form with a completely different content, Tseghakronism. Despite these disparities, however, the identity of both racial theories, Nazism and Tseghakronism, still remains an objective reality.
It has long been known that when Armenian authors or public figures introduce new Armenian words to scientific or political terminology, they try not to translate their meaning into other languages. Therefore, only a handful of people know today what G. Ter-Harutyunian’s party nickname (Nzhde) truly means. Literally, it can be translated as "a man who left his homeland to work abroad"; in modern interpretation, it simply means a guest worker or a vagabond, rolling stone. Similarly, the word Tseghakron has been once used both as the name of Nzhdeh's organisation and as a term defining the essence of his theory. Today, Armenian politicians and journalists are trying either one of two: to remain silent or to interpret these terms as they think fit the most euphonious analogies in other languages. Meanwhile, the contemporaries of Nzhdeh who lived in the middle of the last century comprehended and interpreted them differently.
The State Archive of the Russian Federation (GARF) stores a number of interrogation records taken by the USSR National Commissariat of Internal Affairs from a German soldier of Armenian origin from Shamakhi, Peter Kamsarakan (Kamsarakian), who lived in Austria before the World War II. He was an agent of the Reich Main Security Office (RSHA), who took an active part in recruiting the leaders of Armenian nationalists in Europe to serve the Third Reich. The fate and testimony of this person will be a topic of one of our subsequent publications. During the interrogations first held by the officers of the Soviet Main Counter-intelligence Directorate (SMERSH) and then by the investigators of the NKVD and the Ministry of Internal Affairs, Kamsarakan repeatedly and quite definitely translated the name of the organisation Tseghakron as "racists". Thus, Nzhdeh is close to Hitler at least because he also authored a theory of racial superiority, the representatives of which are not the Aryans but the Armenoids. So, the leaders of the Soviet state security authorities knew very well that Nzhdeh was not just an ordinary Nazi apologist but also one of the main interpreters of this ideology for the peoples of the Soviet Union. That is why the issue of his release after Stalin's death or his posthumous rehabilitation has never been considered, at least at the level of public debates.
In his testimony, Peter Kamsarakan gave a very detailed account of how he personally recruited Nzhdeh and his ideological followers to the service of the Nazi Germany after receiving direct instructions from the SS Obertsturmbannführer (Lieutenant Colonel) Wilhelm Höttl, the RSHA representative in Austria. Quote:
"... [Höttl] told me that he would like to reach out to those Armenians that supported the Nazi Germany. I replied that he could not find the right people among the small Armenian businesses in Vienna, which could provide interesting information or be suitable for political cooperation. However, I knew a couple of politically active Armenians, who lived in Sofia. One of them was General Nzhdeh, the founder of a fascist organisation called the Racists. The other one was Arshak Jamalian, one of the leaders of the Dashnaksutyun Party, who lived in Paris.
I also told Höttl that Nzhde was a staunch supporter of Germany and he could trust him absolutely; and that Nzhdeh, like the Dashnaks, was definitely anti-Soviet. Although the Dashnaks had always been oriented to the West, i.e. UK and France, one could assume that in that situation they would cooperate with Germany. Having believed in the power and future of Germany, I thought that the cooperation with Armenians would definitely be beneficial for both the Dashnaks and the Racists also because of the anti-Soviet position of these parties, which seemed to me a sufficient guarantee of such cooperation."
Austrian Armenian Peter Kamsarakan was a very important and valuable source of information for the Soviet special services and law enforcement agencies. That is why his case was personally supervised by the Soviet Minister of Internal Affairs, Colonel-General S. Kruglov. On November 18, 1948, he signed a top-secret document addressed to J. Stalin, V. Molotov, L. Beria, and G. Malenkov. Later, on December 1, another copy of this document was sent to Lieutenant-General of State Security A. Kobulov, Head of the Directorate S under the Soviet Ministry of State Security, predecessor of KGB, which indicates the extremely high level of secrecy attached to this document. In fact, only the top political leadership of the USSR and only few leading, operational and technical staff members of the Soviet state security agencies knew about the content of the documented testimony of Kamsarakan and his physical existence in general. The document was later found in the GARF archives by the Doctor of History, Prof. Jamil Hasanli, who is the largest Azerbaijani researcher of modern history.
Below is an excerpt from the same document about the cooperation between the special services of the Third Reich and Armenian nationalists:
"... the Dashnaks collect information for Germans in all countries where they have committees, primarily in the Soviet Union, Central American countries, and the United Kingdom. In particularly important cases, the Dashnaks have to establish direct contact with German representatives in these countries… In addition to intelligence data, the Dashnaks, as instructed by their German patrons, were engaged in the illegal sale in Romania (summer 1940) of diamonds and other jewellery collected by Germans as a result of robbing individuals and companies in the Netherlands" (that is, the jewellery expropriated from the Dutch jewellers of Jewish origin, O.K.)… The Dashnaks also asked Germans to do some favours in return such as the establishment of an Armenian state within Germany in the event of a war with the USSR, where Dashnaks would be the government party. Also, apart from attaching the Armenian districts of Turkey to Armenia, the country would had been expanded thanks to the annexation of Nagorno-Karabakh in the east and the Borchaly region of Georgia in the north."
In other words, the Dashnaks were ready to establish yet another Reichskommissariat in the South Caucasus, similar to those that the Nazis had already established in other occupied territories. The only difference was that in other regions of Europe, the Nazis had no other choice than to implant their Aryan theory of racial superiority in Europe forcefully, whereas in Armenia there was already a group of potential functionaries of the occupation regime who carried the racist Nazi ideology of Tseghakron.
The most interesting part of the document, however, is the last paragraph:
"Kamsarakian’s testimony and his role in recruiting Dashnaks for cooperation with the Germans is confirmed by the convicted leader of Armenian emigrants Ter-Arutyunian, also known as Nzhdeh, who has been serving his term in the Vladimir Prison of the Ministry of Internal Affairs of the USSR."
In this case, the fact that the testimony of one Armenian accomplice of German Nazism was verified through the interrogation of another one is not important, as this is a completely common practice used by special services in any country of the world. It is important, however, that Garegin Nzhdeh confessed that he and his supporters from the Dashnaktsutyun had collaborated with the Nazis consciously and purposefully since the 1940s; that the name of his organisation (Tseghakron) was translated from Armenian as racists; and that his party members had collaborated with the Nazis not only to provide military and economic intelligence, but also to do marketing and sales of the property of Holocaust victims. In other words, Nzhdeh personally confirmed that he was a supporter of German Nazism, his ideology of Tseghakronism was openly racist, and he was no other than a war criminal.
It is noteworthy to recall here that fifty years ago, the top political leadership of the USSR was well aware of the fact, which nowadays is almost completely forgotten in Russia, that Garegin Ter-Harutyunian, also known as Nzhdeh or the Guest Worker, was not just a Nazi accomplice but also an interpreter of its racial theory for Armenian nationalists. He did a lot to promote the Nazi ideas. Therefore, it is very surprising that the Russian political elite considers the recent installation of the Nzhdeh monument in Yerevan "an internal matter of Armenia", hence ignoring one of the revived forms of glorification of Nazism and racism. This is in no way compatible with the provisions of the UN resolution adopted by its General Assembly on December 18, 2013: Combating glorification of Nazism and other practices that contribute to fuelling contemporary forms of racism, racial discrimination, xenophobia and related intolerance.
Furthermore, the monument to Garegin Nzhdeh in Yerevan is against the basic principles of the UN Declaration on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination adopted at the World Conference against Racism held in Durban, South Africa in August 31 – September 8, 2001. The preamble of this document clearly states that
"… racism, racial discrimination, xenophobia and related intolerance, where they amount to racism and racial discrimination, constitute serious violations of and obstacles to the full enjoyment of all human rights and deny the self-evident truth that all human beings are born free and equal in dignity and rights, are an obstacle to friendly and peaceful relations among peoples and nations, and are among the root causes of many internal and international conflicts, including armed conflicts, and the consequent forced displacement of populations…"
The glorification of Nzhdeh's personality and his openly racist theory of Tseghakronism, as well as the adoption of Tseghakronism as the official state ideology of the Republic of Armenia also contradict almost all the provisions of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination adopted by the UN General Assembly's Resolution No. 2106, dated December 21, 1965.
Today, with more than 90% of its population being ethnic Armenians, Armenia is a monoethnic country surrounded by multinational states of Azerbaijan, Georgia, Iran, and Turkey. The presence of heavily Armenianised national minorities, the Aisors and Yezidis, does not contradict the official state ideology of Tseghakronism. According to the doctrine of the "Armenoid" race, these peoples are also "Armenoids", which completely excludes any external disparities between form and content. Considering the closure of all Russian schools in Armenia, as well as the expulsion of all the representatives of Turkic peoples from the country, then we can clearly declare that Armenia is not only a country of permitted Nazism but also a victorious racism.
The Russian authorities should bear in mind that constant protests against the glorification of Nazism in Ukraine and the Baltic states only do not imply that one can remain indifferent and ignorant to similar events in Armenia. Especially when there is evidence in Russian archives that directly point to the Nazi and racist nature of Nzhdeh's Tseghakronism. In legal terms, the monument to Nzhdeh is a kind of immoral practice that contributes to the escalation of contemporary forms of racism, racial discrimination, xenophobia, and related intolerance. On June 10, 2016, during a press conference, the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, made the following statement, which was absolutely inappropriate in this case: "It’s not clear why the monument was erected because we all know about the immortal feat of Armenian people during the Great Patriotic War and the World War II". The monument to Nzhdeh is a monument to the Nazism that won in Armenia, hence it must be destroyed like any other image serving to glorify anti-humanism.