ERMƏNİSTAN: NASİZMİN İCAZƏLİ OLDUĞU ÖLKƏ - II HISSƏ
Erməni millətçiliyi və onun daşıyıcısı olan «Daşnaksutyun» 1930-cu illərin ortalarınadək SSRİ-nin dövlət təhlükəsizlik xidmətləri tərəfindən ideoloji düşmən deyil, ideya düşməni kimi qəbul olunub. Belə olan halda, onların ciddi şəkildə izlənilməsi nəzərdə tutulsa da, hər hansı qanunsuzluğa yol verilmədiyi halda fərdi və kollektiv repressiyalara başlanması qadağan idi. Başqa sözlə, daşnaklar nəzarətdə saxlanılır, bəzi hallarda onların xüsusi fəal nümayəndələri sürgünə göndərilir və ya Baş Siyasi İdarənin həbs düşərgəsinə atılırdı (o zaman Sovet İttifaqında məhbusların əməyindən xalq təsərrüfatında istifadə təcrübəsi tam yayılmamışdı). Onlara insanların beyni uğrunda mübarizə aparan siyasi rəqib yox (o zaman bu qəbildən olan rəqibə istənilən din, kilsə və din xadimi aid edilirdi. Bu üzdən dövlət təhlükəsizlik xidmətinin repressiya maşını tam gücünü məhz onlara yönəltmişdi), potensial qiyamçı və terrorçu kimi yanaşırdı.
Bunu Ermənistan SSR Baş Siyasi İdarəsinin sədri, 1-ci dərəcəli dövlət təhlükəsizliyi komissarı Armenak Abdulyanın 1933-cü ilin iyulunda yazdığı analitik məktub da təsdiqləyir. Orada konkret şəkildə göstərilib ki, erməni millətçilərinin Sovet hakimiyyətinə əsas təhlükəsi «… Persiyada çox sayda olan banda və onların rəhbərlərinin buraya ötürülməsi və ayrı-ayrı hakimiyyət nümayəndəsinə qarşı terror aktlarındadır». Daşnakların bundan artığını bacaracaqları düşünülmürdü. Sənəd rəsmən «Daşnaksutyun» partiyasının XI və XII qurultaylarında qəbul olunmuş qərarların ən vacib maddələrinin müqayisəsi» adlanırdı. O, həmin dövr üçün ən məxfi dərəcə sayılan «Tam məxfi. Şifrlərilə birgə saxlanılsın» qrifinə malik idi. Bu, o demək idi ki, həmin sənədlə yalnız Baş Siyasi İdarənin rəhbər şəxsləri tanış ola, buradan operativ heyətə yalnız onların vəzifə səlahiyyətləri çərçivəsində fəaliyyətə başlamasına imkan verəcək həcmdə məlumat çıxara bilərlər. Sənədlərin surəti Azərbaycan SSR, Gürcüstan SSR və Naxçıvan MSSR Baş Siyasi idarələrinin sədrlərinə də göndərilibmiş. Onlar əldə etdikləri məlumata əsasən, yerlərdə əməkdaşlarının fəaliyyətini təşkil etməli idilər (bu analitik məktubun bir nüsxəsi hazırda Azərbaycanın Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin arxivində saxlanılır).
Lakin sözügedən analitik məktubun müəllifi 1 il sonra kifayət qədər müəmmalı şəkildə dünyasını dəyişib. O zaman gah deyiblər ki, Abdulyan avtomobil qəzasında ölüb, gah da deyiblər həmin vaxt bolşeviklərin Ümumittifaq Kommunist Partiyasının Zaqafqaziya ölkə komitəsinin birinci katibi Lavrentin Beriyanın kabinetində güllələnib. Deyilənə görə, Abdulyan o zaman, eyni zamanda SSRİ XDİK üçün Əsasnamə layihəsinin hazırlanması və SSRİ XDİK-nın Xüsusi məsləhətləşmə komissiyalarının üzvü olan və Tiflisdə işləyən Beriyanın yanına hesabata yollanıbmış.
Daşnaklar bolşevik partiyasının ideya düşmənindən ideoloji düşməninə 1933-cü ildə çevrilib. O zaman daha çox «Njde» partiya ləqəbilə tanınan Qaregin Ter-Arutyunyan Bostonda (ABŞ-ın Massaçusets ştatı) təşkil olunmuş təsis konfransında «Tseqakron» təşkilatını yaradıb (iyulun 16-da). Sonradan təşkilatın adı dəyişdirilərək, Erməni Gəncləri Federasiyası olub. Bununla da, onların erməni ariliyi haqda nəzəriyyəsi nəzəriyyədən təcrübəyə daşınıb.
Demək olar ki, eyni vaxtda kənardan bir-birilə bağlı olduğu görünməyən daha 2 hadisə baş verib. Birincisi, yanvarın 30-da Almaniya Milli-Sosialist Fəhlə Partiyasının lideri Adolf Hitler Almaniyanın reyxskansleri təyin olunub, Fransada isə heç kəsin tanımadığı antropoloq J.Montadon ariyalılar qədər «qədim» olan «erməni irqi»nin mövcudluğunu bəyan edib. Lakin bu 3 hadisənin eyni vaxta baş verməsi təsadüf deyildi. SSRİ və Türkiyədəki silahdaşlarının çox gücsüz olduğunu yaxşı anlayan Qaregin Njde tamamilə məqsədli şəkildə öz təşkilatını yaradaraq, alman millətinin yeni fürerinin diqqətini çəkməyə çalışırdı. Bununla, o, nasistlərlə bir sırada yer almağı, onların hərbi-texniki gücündən erməni millətçiliyinin xeyrinə yararlanmağı düşünürdü. O, əlbəttə ki, hərfi mənada alman nasisti deyildi. Çünki alman deyil, «armenoid» irqinin daha ali olduğu fikrində idi. Njde nasizm anlayışını tamamilə başqa tərkiblə – tseqakronist tərkiblə zənginləşdirməyi düşünürdü. Amma bu, iki irqçi nəzəriyyənin – nasizm və tseqakronun oxşarlığı obyektiv olaraq gizlədilə bilməzdi.
Erməni müəllif və ya xadimlərin erməni dilində hər hansı elmi və ya siyasi sözü dövriyyəyə buraxan zaman onun başqa dillərdə hansı mənanı verdiyini açıqlamaqdan çəkinməsi çoxdankı ənənədir. Bu səbəbdən, bu gün Qaregin Ter-Arutyunyanın partiya ləqəbi olan «Njde»nin, əslində, nə demək olduğunu çox az adam bilir. Halbuki bu söz hərfi tərcümədə «qazanc dalınca vətənini tərk etmiş şəxs», müasir dildə «qastarbayter», daha kobud desək, «avara», «süpürüm» mənasını verir. Eyni şeyi bir vaxtlar Qaregin Njdenin təşkilatı olmuş «Tseqakron» nəzəriyyəsi haqda da demək olar. Bu gün erməni siyasətçiləri və jurnalistləri bu sözün əsl mənası haqda susmağa, yaxud onu təhrif etməyə çalışırlar. Onlar bu adı müxtəlif dillərdə mümkün qədər xoş analoqu ilə ifadə etmək istəyir. Halbuki Njdenin dövründə və ötən əsrin ortalarında yaşamış şəxslər onu tamamilə başqa cür qəbul və tərcümə edirdi.
Rusiya Federasiyasının Dövlət Arxivində, SSRİ Xalq Daxili İşlər Komissarlığı Fondunda Almaniya ordusunun əsiri olmuş, İkinci Dünya müharibəsinədək Avstriyada yaşamış şamaxılı erməni Pyotr Kamsarakanın (Kamsarakyan) dindirilməsinə dair bir sıra sənədlər var. Nasist Almaniyasının İmperiya Təhlükəsizliyi Baş İdarəsinin sabiq agenti olmuş bu şəxs erməni millətçilərinin Avropa ölkələrində yaşayan liderlərinin ələ alınmasında, Üçüncü reyxə cəlb olunmasında şəxsən və bilavasitə iştirak edib. Onun taleyi və ifadələri növbəti məqalələrimizdən birinin mövzusu olacaq. İndi yalnız onu qeyd edək ki, Kamsarakan əvvəlcə «SMERŞ» Baş Əks-Kəşfiyyat İdarəsinin əməkdaşlarına, daha sonra XDİK və SSRİ DİN-nin müstəntiqlərinə ifadəsində «Tseqakron» təşkilatının adını dəfələrlə və birmənalı şəkildə «irqçilər» kimi tərcümə edib. Beləliklə, Njde Hitlerə ən azı irqçiliyin əsas götürüldüyü təşkilat yaratması ilə yaxındır. Sadəcə, burada söhbət arilərin deyil, armenoidlərin üstünlüyündən gedirdi.
Odur ki, SSRİ-nin dövlət təhlükəsizlik xidmətlərinin rəhbərləri Njdenin sadəcə nasizmin tərəfdarı deyil, bu ideologiyanın Sovet İttifaqı xalqları arasında əsas yayıcılarından olduğunu yaxşı bilib. Odur ki, onun Stalinin vəfatından sonra azadlığa buraxılmasından və ölümündən sonra məsələ heç zaman ən azı ictimai diskussiya səviyyəsinə qaldırılmayıb.
Pyotr Kamsarakan (Kamsarakyan) ifadələrində Njdeni və onun ideoloji tərəfdarlarını nasist Almaniyasında xidmətə şəxsən necə cəlb etdiyi haqda kifayət qədər açıq danışıb. Kamsarakanın sözlərinə görə, o, bu işi SS-in oberşturmbanfüreri, İmperiya Təhlükəsizliyi Baş İdarəsinin Avstriyadakı məsul şəxsi Vilhelm Hettlin göstərişi ilə edib. Sənəddə yer almış bir sitat vəziyyəti tam çılpaqlığı ilə ortaya qoyur: «…O, mənə dedi ki, Hitler Almaniyasını dəstəkləyən ermənilərlə əlaqə qurmaq istəyir. Hettlə bildirdim ki, Vyanada xırda kommersiya ilə məşğul olan ermənilər arasında onu maraqlandıran informasiyaları əldə etməmiz, yaxud siyasi əməkdaşlıq üçün yararlı şəxslər yoxdur. Lakin mən Sofiyada yaşayan və siyasi fəaliyyətlə məşğul olan erməni generalı Njdeni tanıyıram. Üstəlik, o, «İrqçilər» adlı faşist tipli təşkilat da yaradıb. Eyni zamanda daşnak partiyasının Parisdə yaşayan rəhbərlərindən Arşak Camalyanın da adını çəkdim.
Mən həmin vaxt Hettlə Njdenin qatı Almaniya tərəfdarı olduğunu dedim və bildirdim ki, fikrimcə, ona tamamilə arxalanmaq olar. Çünki daşnaklar kimi, Njde də antisovet əhvallı şəxsdir. Daşnaklar hər zaman Qərbə, yəni İngiltərə və Fransaya meyil etsələr də, yaranmış vəziyyətdə bizimlə, yəni Almaniya ilə əməkdaşlığa gedəcəklərini düşünmək olardı. Almaniyanın qüdrətinə və gələcəyinə inandığımdan düşünürdüm ki, ermənilərin onunla əməkdaşlığı həm daşnakların, həm «İrqçilər»in işinə yarıyacaq. Hesab edirdim ki, bu təşkilatların antisovet mövqeyi belə əməkdaşlıq üçün kifayət edəcək zəmanətdir». Necə deyərlər, şərhə ehtiyac yoxdur.
Sovet xüsusi xidmət və hüquq mühafizə orqanları üçün avstriyalı erməni Pyotr Kamsarakan (Kamsarakyan) son dərəcə vacib və dəyərli informasiya mənbəyi sayılıb. Bu üzdən onun işi şəxsən SSRİ-nin daxili işlər naziri, general-polkovnik S.N.Kruqlovun kurasiyasında olub. 1948-ci il noyabrın 18-də İ.V.Stalin, V.M.Molotov, L.P.Beriya və Q.M.Malenkovun adına (sonradan – dekabrın 1-də arayışın daha bir surəti də dövlət təhlükəsizliyi üzrə general-leytenant, SSRİ DTN-nin «S» İdarəsinin rəisi A.Z.Kobulov üçün çıxarılıb) onun imzası ilə «Tam məxfi» qrifli arayış yazılıb. Sənəddə onun son dərəcə məxfi olduğu xüsusi vurğulanırdı. Faktiki olaraq, Kamsarakyanın ifadələri, ümumiyyətlə, fiziki mövcudluğu haqda yalnız SSRİ-nin ali siyasi rəhbərliyi, dövlət təhlükəsizlik xidmətlərinin bir neçə rəhbər, operativ və texniki işçisi məlumatlı olub. Rusiya Federasiyasının Dövlət Arxivindən bu sənədi tarix elmləri doktoru, professor Cəmil Həsənli aşkarlayaraq üzə çıxarıb. SSRİ daxili işlər naziri general-polkovnik S.N.Kruqlovun 1948-ci il 18 noyabr tarixli arayışında Üçüncü reyxin xüsusi xidmət orqanları ilə erməni millətçiləri arasındakı əməkdaşlığa dair bu fikirlər yer alıb: «…Daşnaklar komitələrinin olduğu bütün ölkələrdə almanları maraqlandıran informasiyaları toplamaqla məşğuldur. Bu, ilk növbədə, Sovet İttifaqına, Mərkəzi Amerika ölkələrinə və İngiltərəyə aiddir. Xüsusi vacib hallarda daşnaklar bu ölkədəki alman nümayəndələrilə bilavasitə əlaqə saxlamalıdır».
«Daşnaklar kəşfiyyat məlumatları toplamaqla yanaşı, 1940-cı ilin yayı boyunca almanların tapşırığı ilə Hollandiyada ayrı-ayrı şirkətləri və insanları qarət etməklə ələ keçirilmiş brilyantların, digər zinət əşyalarının Rumıniyada satışı ilə də məşğul olublar (söhbət nasistlərin Niderlandın zərgər yəhudilərinin əlindən qeyri-leqal yolla aldığı zinət əşyalarından gedirdi).
«Daşnaklar almanlara öz arzularını da çatdırırlar. Onlar istəyirlər ki, SSRİ ilə müharibə olacağı təqdirdə, Almaniyanın tərkibində erməni dövləti yaradılsın və orada hakim partiya daşnaklar olsun. Bu zaman onların istəklərinə əsasən, Ermənistan Türkiyənin ermənilər yaşayan bölgələri ilə yanaşı, şərqdən Dağlıq Qarabağ, şimaldan isə Gürcüstanın Borçalı rayonu hesabına genişlənməli idi».
Beləliklə, daşnaklar faktiki olaraq, Cənubi Qafqazda hitlerçilər üçün reyxskomissariat yaratmalı imişlər. O, nasistlərin işğal etdiyi digər ərazilərdə formalaşdırdığı reyxskomissariatlar boyda olmalı imiş. Fərq yalnız onda idi ki, Avropanın digər regionlarında onlar arilərin irqi hökmranlığı nəzəriyyəsi əsasında yaradılırdısa, Ermənistanda tseqakron nasist-irqçi ideologiyası hakim olmalı idi.
Lakin məqaləmizin kontekstində ən maraqlısı sözügedən sənədin son abzasıdır: «Kamsarakyanın ifadəsi və onun daşnakların almanlarla əməkdaşlığa cəlbindəki rolu SSRİ DİN-nin dindirdiyi, Vladimirski həbsxanasında saxlanılan erməni emiqrantlarının lideri, «Njde» ləqəbilə tanınmış Ter-Arutyunyanın ifadəsilə də təsdiqlənir».
Burada alman nasizmilə əlbir olmuş bir şəxsin ifadəsinin digərinin ifadəsilə yenidən yoxlanılması önəmli deyil. Bu, dünyanın istənilən ölkəsinin xüsusi xidmət orqanlarında istifadə olunan təcrübədir. Burada vacib olan başqa məqamdır: Qaregin Njde faktiki olaraq, 1940-cı ildən özünün və «Daşnaksutyun» partiyasından olan yoldaşlarının nasistlərlə bilərək, məqsədli şəkildə əməkdaşlıq etdiyini boynuna alır. O, ifadəsində rəhbəri olduğu «Tseqakron» təşkilatının adının tərcümədə «İrqçilər» olduğunu, partiyadaşlarının isə hitlerçilərlə yalnız hərbi və iqtisadi kəşfiyyat sahəsində deyil, Holokost qurbanlarının mülkiyyətinin ələ keçirilməsi və leqallaşdırılmasında da əlbir olduğunu etiraf edir. Başqa sözlə, Njde özünün alman nasizminin tərəfdarı, onun tseqakron ideologiyasının isə aşkar irqçilik olduğunu etiraf edib. Bu, əslində, insanın hərbi cinayətkar olduğunun etirafıdır.
Qeyd olunanlarla əlaqədar, bir daha xatırlatmaq lazımdır ki, SSRİ-nin ali siyasi rəhbərliyi hələ 50 il əvvəl Qaregin Ter-Arutyunyanın, başqa sözlə, «Njde» və ya «Qastarbayter»in, sadəcə, alman nasiszminin tərəfdarı olmadığını, onun irqçi nəzəriyyəsinin ermənilər arasında yayılmasına çalışdığını yaxşı bilib. Bugünkü Rusiyada isə bunu, yəqin ki, heç kəs xatırlamır. Halbuki Njdenin nasizm ideyasının carçısı, təbliğatçısı olduğuna heç bir şübhə yoxdur. Odur ki, Rusiyanın siyasi elitasının İrəvanda Njdeyə abidə ucaldılmasını «Ermənistanın daxili işi» adlandırması çox təəccüblüdür. Halbuki bu, nasizmin və irqçiliyin qəhrəmanlaşdırılmasının yeni formalarından biridir. Bu isə BMT Baş Assambleyasının 2013-cü il dekabrın 8-də qəbul etdiyi «Nasizmin qəhrəmanlaşdırılması, müasir irqçiliyə yol açan, irqi ayrı-seçkiliyi, ksenofobiyanı və bunlarla əlaqəli dözümsüzlükləri canlandıran digər hallarla mübarizə» adlı qətnaməsinin tələblərinə tam ziddir.
İrəvanda Qaregin Njdenin heykəlinin olması faktı BMT-nin 2001-ci il 31 avqust-8 sentyabr tarixlərində Durbanda (Cənubi Afrika) keçirilmiş toplantısında qəbul olunmuş və irqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının aradan qaldırılmasının tələb olunduğu Bəyannaməsinə də uyğun gəlmir. Həmin sənədin preambulasında deyilir ki, «irqçilik, irqi ayrı-seçkilik, ksenofobiya və bununla bağlı dözümsüzlük, xüsusilə irqçilik və irqi ayrı-seçkilik bütün insan haqlarının kobud şəkildə pozulmasıdır. Belə hallar insan azadlıqlarına maneə olmaqla, bütün insanların bərabər hüquqlarla doğulduğuna dair aşkar həqiqətə ziddir. O, eyni zamanda xalqlar, millətlər arasında sülhə, dostluq münasibətlərinə mane olur, silahlı münaqişələr də daxil olmaqla, əhalinin zorla bir yerdən başqa yerə köçürülməsinə səbəb olan bir çox daxili və beynəlxalq münaqişələrin səbəbidir».
Njdenin şəxsiyyətinin və aşkar irqçilik olan tseqakron nəzəriyyəsinin qəhrəmanlaşdırılması, onun Ermənistan Respublikasının rəsmi dövlət ideologiyasına çevrilməsi İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının aradan qaldırılmasına dair Beynəlxalq Bəyannaməsinin də bütün maddələrinə ziddir. Söhbət BMT Baş Assambleyasının 1965-ci il dekabrın 21-də qəbul etdiyi 2106 saylı sənəddən gedir.
Bu gün Ermənistan çoxmillətli dövlətlər olan Azərbaycan, Gürcüstan, İran və Rusiyanın arasında yerləşir. Lakin o özü monoetnik dövlətdir. Bu gün orada yaşayan əhalinin 90%-dən çoxu ermənidir. Ölkədə tam erməniləşdirilmiş assuriyalılarla yezidlərin olması da tseqakronun rəsmi dövlət ideologiyasına zidd sayılmır. Çünki «armeniod» irqi haqda təlimə əsasən, bu xalqların (assuriyalılarla yezidlər) nümayəndələri də bu irqə aiddirlər. Bütün bunları Ermənistanda bütün rus məktəblərinin qapadılması, türk xalqlarının nümayəndələrinin ölkədən qovulması ilə ümumiləşdirsək, birmənalı şəkildə demək olar ki, Ermənistan nəinki nasizmə icazə verən, hətta irqçiliyin qələbə çaldığı dövlətdir.
Rusiya hakimiyyəti artıq anlamalıdır ki, nasizmi qəhrəmanlaşdırdığı üçün yalnız Ukrayna və Baltikyanı ölkələri qınamaq, Ermənistandakı analoji əməllərə isə göz yummaq olmaz. Üstəlik, elə Rusiyanın öz arxivlərində Qaregin Njdenin tseqakron təliminin nasist və irqçi xarakter daşıdığını təsdiqləyən rəsmi sənədlər var. Hüquq elminin dililə danışsaq, Njdenin heykəli irqçiliyin müasir formasının qızışmasına, irqçi ayrı-seçkiliyə, ksenofobiyaya və onunla bağlı dözümsüzlüklərə yol açan yeni formadır. Buna son qoyulmalıdır. Rusiya XİN-nin rəsmisi Mariya Zaxarova baş verənlərə təəccübünü 2016-cı ilin 10 iyununda keçirdiyi brifinqdə belə bildirmişdi: «Biz bu abidənin hansı məqsədlə ucaldıldığını anlamırıq. Axı, Böyük Vətən müharibəsində, İkinci Dünya müharibəsində erməni xalqının rəşadəti hamımıza məlumdur». Göründüyü kimi, bu, indiki vəziyyətdə tam yersiz yanaşmadır. Njdenin abidəsi Ermənistanda qələbə çalmış nasizmin abidəsidir. Odur ki, o, insanlara nifrət aşılayan bütün digər nümunələr kimi, yer üzündən silinməlidir!

АРМЕНИЯ: СТРАНА РАЗРЕШЕННОГО НАЦИЗМА - ЧАСТЬ II
Армянский национализм и его носитель - партия "Дашнакцутюн" до середины 1930-х годов воспринимались органами государственной безопасности СССР как идейные враги, но никак не идеологические противники, за которыми надлежало пристально наблюдать, но при этом не применять никаких коллективных или индивидуальных репрессий, пока ими не будет совершено что-либо противозаконное. Проще говоря, дашнаков держали под контролем, в отдельных случаях наиболее активных отправляли в ссылку или заключали в концентрационные лагеря Государственного политического управления (практика использования дарового труда заключенных в интересах народного хозяйства тогда еще не приобрела в Советском Союзе повсеместного размаха), видя в них скорее бунтарей и террористов, а не политических конкурентов в борьбе за умы людей (в этом качестве в то время в большей степени воспринимались всякая религия и любая церковь и священнослужители, против которых и была направлена вся мощь репрессивного аппарата органов госбезопасности).
О такой практике деятельности наглядно свидетельствует аналитическая записка председателя ГПУ Армянской ССР, комиссара госбезопасности 1-го ранга Арменака Абульяна, составленная в июле 1933 года. В ней совершенно определенно главной угрозой советской власти со стороны армянских националистов называлась "организация авантюр в виде переброски банд, главарей, имеющихся в достаточном количестве в Персии, к нам и в организации террористических актов в отношении отдельных представителей власти". На что-то более масштабное дашнаки считались непригодными. Документ официально назывался "Сравнительные данные наиболее важных пунктов решений XI и XII съездов партии "Дашнакцутюн" и имел самый высокий в то время гриф секретности: "Совершенно секретно. Хранить наравне с шифром". Это означало, что знакомиться с ним могли только руководящие сотрудники ГПУ и доводить из него сведения до оперативного состава только в том объеме, в котором это было необходимо для исполнения ими своих служебных обязанностей. Его копии были разосланы на имя председателей ГПУ Азербайджанской ССР, Грузинской ССР, а также Нахичеванской АССР. Они были обязаны сообразно полученным сведениям организовывать работу своих подчиненных на местах (один экземпляр этой аналитической записки хранится сегодня в фондах архива Службы государственной безопасности Азербайджанской Республики). Правда, через год автор этой аналитической записки погиб при таинственных обстоятельствах - то ли разбился насмерть в автокатастрофе, то ли был застрелен в рабочем кабинете Лаврентием Берия, в то время первым секретарем Закавказского краевого комитета ВКП(б) и членом комиссии по разработке проекта Положения об НКВД СССР и Особом совещании НКВД СССР, на отчет к которому он приехал в Тбилиси.
Из идейных в идеологических врагов для партии большевиков дашнаки превратились в 1933 году. Тогда Гарегин Тер-Арутюнян, более известный под партийной кличкой "Нжде", создал в Бостоне (штат Массачусетс, США) на учредительной конференции 16 июля организацию "Цегакрон", впоследствии переименованную в Федерацию армянской молодежи, переведя тем самым из плоскости теории в плоскость практики свою теорию об армянском арийстве. Практически в одно время с этим случились еще два события, внешне между собой ничем не связанные. Первое - 30 января лидер Национал-социалистической рабочей партии Германии (НСДАП) Адольф Гитлер был назначен рейхсканцлером Германии, второе - во Франции никому ни до, ни после этого неизвестный антрополог Ж.Монтадон заявил о существовании обособленной "арменоидной расы", такой же "древней", как и арийцы из расовой теории нацистов. Совпадение по времени трех этих событий не является случайным. Гарегин Нжде, прекрасно отдавая себе отчет в полном бессилии своих сподвижников в СССР и Турции, абсолютно осознанно создавал свою организацию в расчете на то, чтобы привлечь к себе внимание новоявленного фюрера германской нации, встать в ряды нацистов и использовать их военно-техническую мощь в интересах армянского национализма. Безусловно, он не был германским нацистом в буквальном смысле этого словосочетания, так как верил в господство не германской, а "арменоидной" расы, и лишь мимикрировал под нацизм, заполняя его внешнюю форму совершенно иным - "цегакронистским" - содержанием. Но от этого тождественность этих двух расовых теорий - нацизма и цегакрона - не утрачивает своей объективной реальности.
Давно замечено, что армянские авторы или деятели, вводя в научный или политический оборот какое-то слово на армянском языке, стараются не переводить его значение на другие языки. Поэтому сегодня мало кто знает, что означает партийная кличка Гарегина Тер-Арутюняна "Нжде", которая буквально переводится как "человек, покинувший родину ради заработка": в современной интерпретации - "гастарбайтер", в более грубой форме - "бродяга", "перекати-поле". Аналогичная ситуация складывается вокруг слова "цегакрон", которое одно время являлось и названием организации Гарегина Нжде, и обозначением, своего рода квинтэссенцией его теории. Сегодня армянские политики и журналисты стремятся замолчать или интерпретировать в свою пользу истинное значение этого слова, пытаясь давать ему наиболее благозвучные аналогии из самых разных языков. Между тем современники Нжде, жившие в середине прошлого столетия, воспринимали и переводили его значение иначе.
В Государственном архиве Российской Федерации (ГАРФ) в фонде Народного комиссариата внутренних дел СССР хранится ряд документов с допросами пленного солдата германской армии, который проживал до Второй мировой войны в Австрии, армянина из Шемахи Петера Камсаракана (Камсаракяна). Это бывший агент Главного управления имперской безопасности нацистской Германии (РСХА), лично принимавший активное и непосредственное участие в вербовке лидеров армянских националистов в странах Европы для службы Третьему рейху. Судьба и показания этого человека станут темой одной из наших последующих публикаций, а сейчас мы только отметим, что во время допросов сначала сотрудниками Главного управления контрразведки СМЕРШ, а затем - следователями НКВД и МВД СССР он неоднократно и совершенно определенно переводил название организации "Цегакрон" как "Расисты". Таким образом, Нжде близок Гитлеру хотя бы тем, что также создал теорию расового превосходства, однако представителей не арийской, а "арменоидной" расы. Так что власти и руководители органов государственной безопасности СССР прекрасно знали, что Нжде не просто приспешник нацизма, но и один из главнейших интерпретаторов его идеологии для народов Советского Союза. Поэтому об освобождении его после смерти Сталина, а также посмертной реабилитации вопрос никогда не поднимался, по крайней мере на уровне общественной дискуссии.
В своих показаниях Петер Камсаракан (Камсаракян) очень подробно рассказал о том, как он лично по прямому указанию оберштурмбанфюрера СС Вильгельма Хеттля, уполномоченного РСХА в Австрии, осуществлял вербовку Нжде и других его идеологических последователей на службу нацистской Германии. Об этом очень красноречиво свидетельствует цитата из документа:
"…Он заявил мне, что хотел бы установить контакт с теми армянами, которые стоят за гитлеровскую Германию. Я сообщил Хеттлю, что среди армян, проживающих в Вене, которые занимаются мелкими коммерческими делами, подходящих людей для получения интересующей его информации или для политического сотрудничества нет, но мне известны среди армян, занимающихся политической деятельностью, проживающий в Софии генерал Нжде, создавший свою организацию фашистского типа под названием "Расисты", и один из руководителей партии дашнаков Аршак Джамальян, проживавший в Париже.
Я тогда же сообщил Хеттлю, что Нжде убежденный сторонник Германии, на которого, по моему мнению, можно было бы абсолютно положиться, что он, как и дашнаки, настроен определенно антисоветски. Хотя дашнаки ориентировались все время на Запад, то есть на Англию и Францию, можно предположить, что при сложившемся ныне положении они пойдут на сотрудничество с нами, то есть с Германией. Веря в могущество и будущность Германии, я считал, что сотрудничество армян с ней будет определенно выгодным и дашнакам, и "Расистам", а антисоветская позиция этих партий казалась для меня достаточной гарантией такого сотрудничества". Комментарии, как говорится, излишни.
Для советских спецслужб и правоохранительных органов австрийский армянин Петер Камсаракан (Камсаракян) был очень важным и ценным источником информации, поэтому его дело курировал лично министр внутренних дел СССР генерал-полковник С.Н.Круглов. 18 ноября 1948 года за его подписью была составлена под грифом "Совершенно секретно" справка, адресованная на имя И.В.Сталина, В.М.Молотова, Л.П.Берии и Г.М.Маленкова (позднее, 1 декабря, со справки была снята еще одна копия для генерал-лейтенанта госбезопасности А.З.Кобулова, начальника Управления "С" МГБ СССР), что указывает на крайне высокий уровень секретности данного документа. Фактически о содержании задокументированных показаний Камсаракана и вообще о его физическом существовании знали только высшее политическое руководство СССР и несколько руководящих, оперативных и технических сотрудников советских органов государственной безопасности. В фондах ГАРФ этот документ обнаружил и ввел в научный оборот доктор исторических наук, профессор Джамиль Гасанлы.
Справка за подписью министра внутренних дел СССР генерал-полковника С.Н.Круглова от 18 ноября 1948 года содержала в себе следующие сведения о сотрудничестве спецслужб Третьего рейха и армянских националистов: "...Дашнаки собирают во всех странах, где они имеют свои комитеты, интересующую немцев информацию. Это относилось, прежде всего, к Советскому Союзу, странам Центральной Америки и Англии. В особо важных случаях дашнаки обязаны поддерживать непосредственный контакт с немецкими представителями в этих странах". "Помимо сбора разведывательной информации дашнаки по поручению немцев занимались нелегальной продажей в Румынии на протяжении лета 1940 года бриллиантов и других драгоценностей, добытых немцами путем ограбления частных лиц и фирм в Голландии" (в данном случае речь шла о нелегальной продаже ювелирных украшений, экспроприированных нацистами у нидерландских евреев-ювелиров). "Дашнаки передали немцам и свои пожелания. Суть их сводилась к тому, чтобы в случае войны с СССР создать в составе Германии армянское государство, где бы правительственной партией являлись дашнаки. При этом, помимо присоединения армянских районов Турции, на востоке Армения должна быть расширена за счет Нагорного Карабаха, на севере - за счет присоединения Борчалинского района Грузии". Фактически дашнаки были готовы создать для гитлеровцев на Южном Кавказе рейхскомиссариат по примеру тех, которые были образованы нацистами на других оккупированных территориях. С той лишь разницей, что в других регионах Европы они насаждали силой свою теорию ра-сового превосходства арийцев, тогда как в Армении их уже ждали подготовленные в идеологическом плане потенциальные функционеры оккупационного режима, уже являвшиеся носителями нацистско-расистской идеологии цегакрона.
Однако самое интересное в контексте нашей публикации в последнем абзаце данного документа, который гласил: "Показания Камсаракана и его роль в привлечении дашнаков к сотрудничеству с немцами подтверждается допрошенным МВД СССР осужденным лидером армянских эмигрантов Тер-Арутюняном, известным под кличкой "Нжде", содержащимся во Владимирской тюрьме МВД СССР". В данном случае важно не то, что показания одного армянского пособника германского нацизма перепроверялись путем допроса другого, - это совершенно обыденная практика работы спецслужбы любой страны мира. Здесь важно другое: Гарегин Нжде признал, что он и его товарищи по партии "Дашнакцутюн" сознательно и целенаправленно сотрудничали с нацистами, начиная с 1940 года. Что название его организации "Цегакрон" переводится с армянского языка как "Расисты", а его однопартийцы пособничали с гитлеровцами не только в плане военной и экономической разведки, но и в сбыте или легализации имущества жертв Холокоста. Иными словами, Нжде сам подтверждал, что является сторонником германского нацизма, его идеология цегакрона является откровенно расистской, а сам он есть не кто иной, как военный преступник.
В связи с приведенным выше следует еще раз напомнить, что высшее политическое руководство СССР пятьдесят лет назад прекрасно знало, хотя ныне в России уже совершенно не помнят, что Гарегин Тер-Арутюнян, он же "Нжде" или "Гастарбайтер", являлся не просто пособником германского нацизма, но и интерпретатором его расовой теории применительно к армянам. То есть был популяризатором и пропагандистом идей нацизма. Поэтому очень удивляет, что политическая элита России недавнюю установку памятника Нжде в Ереване считает "внутренним делом Армении", хотя по факту это является одной из новых форм героизации нацизма и расизма. Что никак не совместимо с положениями резолюции Генеральной Ассамблеи ООН от 18 декабря 2013 года "Борьба с героизацией нацизма и другими видами практики, которые способствуют эскалации современных форм расизма, расовой дискриминации, ксенофобии и связанной с ними нетерпимости".
Помимо этого сам факт наличия в Ереване памятника Гарегину Нжде противоречит базовому принципу Декларации ООН о ликвидации всех форм расовой дискриминации, принятой в Дурбане (Южная Африка) 31 августа -   8 сентября 2001 года. В преамбуле этого документа говорится, что "расизм, расовая дискриминация, ксенофобия и связанная с ними нетерпимость, и особенно расизм и расовая дискриминация, представляют собой серьезные нарушения всех прав человека, препятствуют их полному осуществлению и отрицают очевидную истину о том, что все люди рождены свободными и равными в достоинстве и правах, а также являются препятствием для дружественных и мирных отношений между народами и нациями и относятся к числу глубинных причин многих внутренних и международных конфликтов, включая вооруженные конфликты, и вытекающего из них насильственного перемещения населения". Героизация личности и откровенно расистской теории цегакрона Нжде и превращение последней в официальную государственную идеологию Республики Армения противоречат также практически всем положениям Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, принятой резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН №2106 от 21 декабря 1965 года.
Армения сегодня, находясь в окружении многонациональных государств - Азербайджана, Грузии, Ирана и Турции, является моноэтнической страной, более 90% населения которой этнические армяне. Наличие в стране сильно арменизированных национальных меньшинств - айсоров и езидов - никак не противоречит официальной государственной идеологии цегакрона. С позиции учения об "арменоидной" расе представители этих народов также относятся к ней, что полностью исключает внешнее противоречие между формой и содержанием. А если все это суммировать с закрытием в Армении всех русских школ, изгнанием из страны всех представителей тюркских народов, то совершенно определенно можно говорить о том, что Армения - это страна не только разрешенного нацизма, но и победившего расизма.
Российским властям пора задуматься о том, что нельзя постоянно кивать только в сторону Украины или Прибалтики, протестуя против героизации нацизма в этих странах, и при этом абсолютно безразлично закрывать глаза на аналогичные действия в Армении. Особенно при наличии в российских архивах документов, прямо указывающих на нацистский и расистский характер учения цегакрона Гарегина Нжде. Памятник Нжде, говоря языком юридической науки, есть разновидность той самой аморальной практики, которая способствует эскалации современных форм расизма, расовой дискриминации, ксенофобии и связанной с ними нетерпимости - с ней надо покончить. Удивление официального представителя российского МИД Марии Захаровой, выразившееся в фразе: "Для нас не понятно, почему установлен указанный памятник, ведь мы все знаем о бессмертном подвиге армянского народа времен Великой Отечественной войны, Второй мировой войны" на брифинге 10 июня 2016 года, абсолютно в этом случае неуместно. Памятник Нжде - это памятник победившему в Армении нацизму, а поэтому он, как и всякий другой образ прославления человеконенавистничества, должен быть снесен.