Rusiya teatr rejissorları Bakı səhnəsində uşaqlara nə təklif edir
Teatr zamanı əks etdirən bir incəsənətdir. Həqiqət dünyanın özü kimi yaşlıdır, elə teatr sənəti də. Artıq çox əsrlərdir ki, teatrın ölməsi, bir sənət forması kimi tükənmiş olması və insanlara təklif etməyə daha bir şeyi olmaması barədə çox danışılır. Ancaq teatr heç nəyə və heç kimə baxmayaraq yaşayır və inkişaf edir, görkəmini dəyişir.
Bəs, hər əsrdə yaranan teatr işi böhranı nə ilə bağlıdır? Bu, ayrı mövzunun məsələsidir. Ancaq keçmiş SSRİ-nin geniş ərazisində teatr prosesinin dərin bir böhran yaşadığı faktdır və mübahisə doğurmur. Amma bu da var ki, bəzi yerlərdə müasir inkişaf prosesi və izləyicilərlə davamlı dialoq yollarının axtarışı daha intensiv, bəzi yerlərdə nisbətən zəif müşahidə edilir, bəzi yerlərdə isə heç görünmür.
Azərbaycanda 2009-cu ildə teatr işinin təkmilləşdirilməsi üzrə dövlət proqramı işə salınıb. Proqram çərçivəsində ötən illər ərzində Bakı teatrları digər ölkələrdən quruluş qruplar, rejissorlar, rəssamlar dəvət edərək birgə beynəlxalq tamaşa layihələr həyata keçiriblər. Məsələn, Səməd Vurğun adına Rus Dram Teatrı əsasən Rusiyadan rejissorlar və rəssamlar dəvət edib. Bu, tamamilə məntiqlidir, çünki birgə yaradıcılıq müasir rus dilinin birləşdirici mədəniyyət fəzası tərəfindən motivasiya edilir. Keçən iki il ərzində Aleksandr Aleksandroviç Kalyaginin rəhbərlik etdiyi Rusiya Teatr Xadimləri İttifaqı, Sankt-Peterburqda Sergey Şubanın rəhbərlik etdiyi «Baltik Evi» teatr festivalının əsasında təsis edilmiş Rus Teatrları Assosiasiyası xaricdəki rus teatrlarına peşəkar və yaradıcı dəstək göstərilməsi üçün çox sayda proqramlar işləyiblər.
Yaxşıolarki, sizbizəbuyurun
Rusiya Teatr Xadimləri İttifaqı (Moskva) yanında Xaricdəki Rus Teatrlarına Yardım Mərkəzinin belə proqramlarından biri çərçivəsində sentyabrın ikinci yarısında S. Vurğun adına Dövlət Rus Dram Teatrına gəlib iki rejissor – Kirill Zavorixin və Aleksey Kuzmin-Tarasov gəlmişdi, nümayəndə heyətinə isə mərkəzin prodüseri Aleksey Valiyev-Kornilov rəhbərlik edirdi. Rusiya Teatr Xadimləri İttifaqı ilə teatr arasında əldə edilmiş anlaşmaya əsasən mərkəzin proqramlarından biri - gələcək tamaşanın eskizinin yaradılması üzrə laboratoriya rejissor işi yerinə yetirilib. Keçmiş bakılı Oleq Loyevskinin uğurla başladığı bu praktika artıq on illərdir ki, Rusiya Federasiyasında gerçəkləşdirilir. Bu, gənc rejissorlara özləri barədə bütün yaradıcılıq imkanları çərçivəsində bəyan etməyə, bununla da, peşədə itib-batmamağa imkan verir, teatrlara isə ölçüb-biçilmiş seçim üçün şərait yaradır. Çünki eskiz gələcək tamaşanın ilkin görüntüsü kimi rejissorun səhnə düşüncəsini qeydə alan əsas vasitədir.
Aleksey Valiyev-Kornilov, prodüser, Xaricdəki Rus Teatrlarına Yardım Mərkəzinin əməkdaşı:
- İki il bundan əvvəl Xaricdəki Rus Teatrlarına Yardım Mərkəzi, bir neçə illik fasilədən sonra, öz fəaliyyətini bərpa etdi və Mərkəzin rəhbəri Dmitri Mozqovoyun iştirakı ilə MDB ölkələrindəki, Gürcüstandakı və Baltikyanı ölkələrdəki teatrlara yardım etmək üçün geniş proqram hazırlandı. Bu, iki istiqamətdə aparılır. Birincisi, aktyor, səhnə nitqi, plastika, səhnə döyüşləri və s. üzrə master-klassların aparılması üçün mütəxəssislər ezam edildi. Bu layihə çərçivəsində iyun ayında Sankt-Peterburqdan aktyorluq məharəti üzrə pedaqoq Alisa İvanova "Demidov eskizləri" ilə Bakıya gəldi. Bu proqramın ikinci istiqaməti daha genişdir. Bu, tam formatlı bir tamaşanın quruluşu ilə nəticələnəcək eksperimental cizgini nəzərdə tutan rejissor laboratoriyasıdır. Yaradıcı və peşəkar tanışlığın ilk mərhələsində rejissorlar dörd gün ərzində cizgilər yaradır, bunu lap gələcək tam formatlı tamaşanın ilkin görüntüləri də adlandıra bilərsiniz. Teatrın bəyan etdiyi mövzuda bir eskiz seçildikdən sonra onlar müzakirə mövzusu olacaq. Bu dəfə teatr belə bir mövzu verdi: rus xalq nağılları.
Uşaqlar üçün eskizlər
Rus Dram Teatrının səhnəsində dörd gün ərzində rejissorlar tərəfindən bu iş üçün seçilmiş aktyorlarla intensiv məşqlər keçirildi. Kirill Zaborixin A.Puşkinin "Yatan gözəl və yeddi qəhrəman" nağılının, Aleksey Kuzmin-Tarasov isə Rusiyanın "Kroşeçka-Xavroşeçka" nağılının motivləri əsasında "Qorxulu nağıl" cizgilərini qurub.
Laboratoriya cizgilərinin göstərildiyi gün teatrın aktyorları və əməkdaşları ilk tamaşaçılar oldular. Hər iki Moskva rejissoru öz sənətkarlıq səviyyələrini nümayiş etdirdilər, quruluş stilistikasında indi populyar olan oyun teatrı istiqamətini göstərdilər. Bu cür quruluş yanaşması və aktyor oyunu Bakı teatrı üçün alışılmış deyil, ancaq müasir Rusiya teatrlarında artıq özünə yer edib.
Biz, əlbəttə, uşaqlarımızın uşaq olduğunu anlayaraq, bizi yanlış anlamalarından qorxaraq, onlarla dialoq üçün çox sadələşdirilmiş bir teatr dili icad edirik - onlar saçları ağarana kimi bizim üçün uşaq olaraq qalırlar. Rusiya rejissorları isə müasir dünyanın sərtliyini nəzərə alaraq, öz kiçik tamaşaçılarını əzizləmirlər, səhnə və zal arasında zamanın dilində dialoq qururlar, nəzərə alırlar ki, müasir uşaqlar artıq planşet və ayfonla işləyə bilirlər. Bəzən bunu böyüklərdən qat-qat yaxşı edərlər!
İndi rejissor cizgilərinin nəticələri teatrda təhlil ediləcək, bütün «hə» və «yox»lar götür-qoy ediləcək. Asan iş deyil - hər iki rejissor yüksək səviyyəli peşə hazırlığı və özlərinə xas quruluş imzası nümayiş etdiriblər. Qərar qəbul edildikdən sonra teatr Rusiya Teatr Xadimləri İttifaqı yanındakı yardım mərkəzi və yaradıcılıq əməkdaşlığının davam etdirilməsi üçün seçilmiş rejissorla müqavilə imzalayacaq. Tamaşaya quruluş 2019-cu ildə veriləcək.
Azərbaycanın xalq artisti, Rus Dram Teatrının baş rejissoru Aleksandr Şarovski və Azərbaycan Respublikasının əməkdar mədəniyyət işçisi, teatrın direktoru Ədalət Hacıyev laboratoriya rejissor cizgiləri barədə təəssüratlarını «R+»la bölüşüblər.
Aleksandr Şarovski: - Hər iki işin nəticələri xoşuma gəldi. Uşaqlar yüksək səviyyəli peşə hazırlığı nümayiş etdirdilər. Buna görə də onların hansı birinə üstünlük verməyi müəyyənləşdirmək çətindir. Bir laboratoriya eskizinin seçilməsi barədə qərar vermək üçün vaxt lazımdır. Bunu etmək asan deyil. Quruluşçu rejissor dili teatrımıza gələnlərdən daha böyük uşaqlar üçün nəzərdə tutulub. Bu barədə düşünəcəyik. İndi isə bu eskizlərdə iştirak etmişlərin hamısını təbrik edirəm. Aktyorlar və rejissorları yaradıcılıq prosesində ən mühüm məsələ - qarşılıqlı anlaşma ilə bağlı təbrik edirəm.
Ədalət Hacıyev: - Rus dilinin və rus teatr mədəniyyətinin daşıyıcısı olan bir teatr kimi bizə Rusiya ilə mədəni, professional və yaradıcı tandem həmişə mühüm və zəruri olub. Əgər on il bundan əvvəl "2009-2019-cu illərdə teatr sənətinin inkişaf etdirilməsi haqqında" prezident fərmanına əsaslanaraq, buna biz özümüz təşəbbüs göstərirdiksə, hazırkı mərhələdə isə Rusiyanın bir çox strukturları bizimlə əməkdaşlığa can atırlar. Mən məmnunluqla vurğulayıram ki, proses qarşılıqlıdır və bu gün artıq nəticə verir. Keçən ilin sonunda Rusiyanın "Böyük qastrollar" dövlət proqramı çərçivəsində teatrımız Smolensk, Velikiye Luki və Pskovda tamaşalarla çıxış edib. Elə həmin proqram çərçivəsində Sankt-Peterburqdan Böyük Dram Teatrı, Moskvadan Mayakovski teatrı bizim teatrın səhnəsində qonaq oldu. Bizim izləyicilərimiz sevinclə Alisa Freyndlix, Oleq Basilaşvili, Yevgeniya Simonova və digər aktyorların oyunlarını görməyə gəldi. Bizim baş rejissor Aleksandr Şarovskinin üzv olduğu Rus Teatrları Assosiasiyası (Sankt-Peterburq, «Baltik Evi» teatr festivalı) isə keçən il səhnə hərəkəti, səhnə döyüşü və plastika üzrə aparıcı mütəxəssis İqor Kaçayevi bizə ezamiyyətə göndərdi. Üç gün ərzində onun master-klass dərsləri oldu və bizim aktyorlardan əlavə o qədər istəyən oldu ki, biz Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin ovaxtkı rektoru Fərəh Əliyevaya müraciət edərək bizi məşğələ üçün yerlə təmin etməsini xahiş etdik. Alisa İvanovanın master klassı "Demidov etyüdləri" ilə də belə alındı və orada Universitetin aktyorluq sənəti üzrə müəllimləri də iştirak etdilər. Bizim universitetlə sıx əməkdaşlığımız həmişə müsbət nəticələr verib. Mən hesab edirəm ki, bir çox məsələlərin həlli üçün bu, çox müasir yanaşmadır.
- Ancaq siz hələ eskiz seçimi haqqında heç bir şey söyləmədiniz. Hər hansı bir qərar varmı?
- Biz hələ baş direktorla bu məsələni müzakirə etməyə vaxt tapmamışıq. Hər iki eskiz xoşuma gəldi. Hər ikisinin də səhnə həyatına hüququ var. Amma bir "amma" var: bizə uşaqlar 3 yaşlan 9 yaşa qədər gətirilir və mən bu "eskizlərin" həmin yaşlara uyğun olacağına əmin deyiləm.
- Bəlkə, bunu praktikada yoxlamaq lazımdır? Böyüklər bəzən səhv edə bilirlər...
- Ola bilər. Amma əminliklə söyləyə biləcəyim bir şey var: hər ikisi yaxşı peşə imzasına sahibdirlər və hər biri özlüyündə maraqlıdır. Yəni Rusiya Teatr Xadimləri İttifaqına və cənab Aleksandr Kalyaginə minnətdarlığımızı bildiririk.
Qonaqların gözü ilə ...
Gərək, oxucu bizi bağışlasın, ancaq jurnalistlərin bizim qonaqlara verməyi sevdiyi ənənəvi suallardan qaçmaq mümkün olmadı. Bu, soruşmaq üçün başqa bir şey olmadığına görə deyil. Həqiqətən, olduqca maraqlıdır: cəmi dörd gündə yaradıcı peşə insanları şəhər və sakinləri haqqında, çoxu onların sayəsində bizi özümüzə fərqli gözlərlə baxmağa məcbur edən teatr aktyorları haqqında nə anlaya biliblər?
Kirill Zaborixin, Rusiya Teatr İncəsənəti Akademiyasının rejissorluq şöbəsinin məzunu (Sergey Jenoviçin emalatxanası, 2018):
- Bakıda ilk dəfədir ki, oluram. Memarlıq inciləri o qədər heyran qoyur ki, baxa-baxa insan yolunu itirə bilər, getməyin lazım olmadığı yanlış istiqamətə dönə bilər. Amma bu qorxulu deyil, çünki Bakıda gözəl insanlar yaşayır. Onlar istənilən an köməyə gəlməyə hazırdırlar: suala cavab verərlər, yol göstərərlər və istənilən məlumatı bölüşərlər. Özü də bunu istənilən dildə edə bilərlər! Həyatımda ilk dəfə hiss etdim ki, məhz bu şəhərdə nitqə müraciət etmədən ünsiyyət qurmaq və yaşamaq olar! İşə, yaxud aktyorlarla birgə yaradıcılığa gəldikdə isə, Fomenko demişkən, biz "qarşılıqlı heyranlıq" əldə etdik. Biz bir-birimizi anlamağın yolunu çox tez tapdıq. Göstərdiklərimizin əksəriyyəti estetik gerçəkliyin birgə aranması nətiəsində oldu, bu, mənim əldə etdiyim məktəbə xas arama idi və onun fəndləri ilə aktyorları da tanış etdim. Onlar hər şeyi çox tez başa düşdilər və etüd cizgilərinin bir çox variantları bizimlə birgə tapıldı. Mən artistlərin hamısına işləməyə hazır olduqlarına görə, teatrın rəhbərliyinə mənə lazım olan laboratoriya eskizlərini özüm seçmək imkanı verdiklərinə görə minnətdaram.
Aleksey Kuzmin-Tarasov, Rusiya Teatr İncəsənəti Akademiyasının rejissorluq şöbəsinin məzunu (E.Kamenkoviç və D.Krımovun emalatxanası, 2011): - Bu günlərdə, demək olar ki, heç nə görmədim. Ancaq gördüklərim də qarışıq hisslər doğurdu. Qarışıq memarlıq üslubları və onlarda əks olunan dövrlər daha çox narahatlıq hissi yaradır. Hoteldən teatra gedən yol şəhər barədə tam olmayan təsəvvür yaratdı. Amma aktyorlarla işə gəldikdə isə, deyə bilərəm ki, mən onları şəhərdən daha yaxşı tanıdım. Onlarla "Qorxulu nağıl" icad etmək maraqlı və asan idi. Onlarla heç bir problemim yox idi ...
Layihə sona çatdı. Növbəti nədir? Gələn il aktyorlar və Bakı tamaşaçıları onlardan hansı ilə görüşəcəklər? Amma hələliksə Rus Dram Teatrı 98-ci teatr mövsümünü Azərbaycanın xalq yazıçısı Anarın "Təhminə və Zaur" kimi tanınan "Beşmərtəbəli evin altıncı mərtəbəsi" romanı əsasında hazırlanmış "Mənim yuxularımdan çıx" adlı tamaşa ilə açdı.

Theatre is an art that reflects time. Truth is as old as the world is a statement that is also true for theatrical art. The talks that the theatre was exhausted, it had nothing more to offer people and was going to die as a form of art have existed for many centuries. However, the Theatre is still alive and prospering in spite of everything.
What is the reason for theatrical crises that periodically occur in every century? This is a question for a separate discussion. However, one cannot deny the fact that the theatrical process is suffering from a deep crisis throughout the vast territory of the former USSR. We should also admit that the process of modern theatrical development and the search for ways of continuous dialogue with the audience is taking place more intensely at one place and more slowly in the other...
In 2009, the state program on the development of theatrical business was launched. Over the years, various theatres of Baku have carried out joint international staging projects as part of the program, inviting staging groups, directors, artists from other countries. The Samed Vurgun Russian Drama Theatre (RDT), for example, invited directors and artists mainly from Russia. This is quite logical, as co-creation is motivated by the unifying space of the culture of the modern Russian language. For the past two years, the Russian Union of Theatrical Workers (STD) led by Alexander Kalyagin, the Association of Russian Theatres established in St. Petersburg and led by Sergei Shuba have developed many programs to provide professional and creative support to Russian theatres abroad.
You are welcome here
In the second half of September, as part of such programs curated by the Centre for Support of Russian Theatres Abroad operating under the auspices of STD, two directors, Kirill Zavorikhin and Alexei Kuzmin-Tarasov, and producer Alexei Valiyev-Kornilov arrived to the Samed Vurgun Russian Drama Theatre. According to the agreement between the STD and the theatre, the Centre implemented one of its programs – a laboratory directing work to create a sketch of the future performance. Oleg Loevsky (a former Bakuvian, by the way) has been practicing this in Russia for more than a decade. The program allowed the young filmmakers to express themselves creatively and, thus, not to get lost in the profession. It also helped the theatres to make informed choices because a sketch is nothing more than a preliminary draft of the future performance to fix the director's staged design.
Alexey Valiev-Kornilov, producer, head of the Centre for Support of Russian Theatres Abroad:
"Two years ago, after several years of interruption, our Centre resumed operations, and together with our director, Dmitry Mozgovoy, we developed an extensive program to help the theatres of the CIS, Georgia and the Baltic States. It is implemented in two main directions. The first is a trip of specialists to conduct master classes of acting, stage speech, plastics and stage combat, etc. Alisa Ivanova, a teacher of acting from St. Petersburg, visited you in June with the Demidov Etudes as part of this program. The second direction is much more extensive. This includes a director's laboratory, which implies an experimental sketch, which will lead to the production of one full-length performance. After professional acquaintance with the theatre, during the first four days, directors create sketches of the future full-length performance. Later, they will be discussed and one of the sketches will be selected based on a theme initially declared by the theatre. In this case, the theatre already declared the theme of performance, which will be based on Russian folk tales.
Sketches for children
For four days, the stage of the RDT has become a spot for intensive rehearsals with the actors, who were selected by the directors for this performance. Kirill Zaborikhin sketched A. Pushkin's Tale of the Dead Princess and the Seven Knights, and Alexei Kuzmin-Tarasov based his sketch, Terrible Fairy Tale, on the Russian folk tale Kroshechka-Khavroshechka.
On the day of performance, the actors and employees of the theatre became spectators. Both Moscow directors gave master classes demonstrating one of the popular directions in stage styling. The Baku theatre is not used to this staging but it is quite developed in modern Russian theatres. Remembering that our children will remain children even when our hairs turn grey, we use a very simple theatrical language of dialogues fearing that we may be misunderstood. Russian directors, however, take into account the harsh circumstances surrounding us in the modern world and do not use baby talk to communicate with their young audience understanding that modern three-year-old children can easily master and communicate with tablets and iPhones. And sometimes they do it much better than adults!
Now the results of directors' sketches will be analysed by the theatre with all the pros and cons listed. It is not an easy task because both directors have shown a high level of professional training and their own staging style. And when the final decision is made, RDT will sign a contract with both the Centre and the selected director to continue creative collaboration. The actual performance will take place in 2019.
Chief Director of the Russian Drama Theatre Alexander Sharovsky and the Honored Art Worker of Azerbaijan, the director of the theatre Adalet Hajiyev shared their impressions with us:
Alexander Sharovsky: I liked the results of both works. Guys showed a high class of professional training. Therefore, it is difficult to give a preference to any one of them. We need time to make a final decision on laboratory sketches. This is not an easy task. The directorial language is clearly designed for an audience of children a little older than those who regularly come to our theatre. We will think about it. For now, I'm happy to congratulate everyone who has contributed to drafting the sketches. I congratulate the actors and directors with the most important thing in the creative process, which is mutual understanding.
Adalet Hajiyev: Cultural, professional, and creative cooperation with Russia has always been important and necessary for us as a theatre representing both the Russian language and Russian theatrical culture. A decade ago, this cooperation was based entirely on our initiative supported by the relevant presidential decree on the development of theatrical art in 2009-2019. Currently, many Russian theatres are trying to cooperate with us. I am happy to note that this process has become mutually beneficial. As part of the Russian state program Big Tours, at the end of 2017, our theatre visited Smolensk, Velikiye Luki and Pskov with performances. As part of the same program, the Bolshoi Drama Theatre from St. Petersburg, the Mayakovsky Theatre from Moscow visited our theatre. Our spectators were happy to see Alisa Freindlich, Oleg Basilashvili, Yevgenia Simonova and other actors on the stage of our theatre. Last year, the Association of Russian Theatres (St. Petersburg, the theatre-festival “Baltic House”), of which our main director Alexander Sharovsky is also a member, sent their leading expert on stage movement, stage combat and plastics Igor Kachayev. His master classes took full three days. But there was so many actors, let alone other people, who wished to visit the classes, that we had to request the support of the then rector of the University of Culture and Arts Farah Aliyeva to provide premises for classes. We had the same situation with the master class of Alisa Ivanova, the Demidov Etudes, which was attended by university teachers teaching acting. Our close cooperation with the university has always yielded positive results. I think this is a very modern approach to solving many issues.
But you have not said anything about the choice of sketches. Have you made any decision?
We have not had time to discuss this issue with the chief director. I liked both sketches. Both of them can be staged. But are audience includes many children between the ages of 3 to 9 years, and I am not sure that such sketches are appropriate for this audience.
May it be that this should be checked in practice? Sometimes adults make mistakes...
May be. One thing I can say for sure: both directors are professionals and have interesting individual features. So, I would like to thank the STD and personally Mr. Alexander Kalyagin.
Through the eyes of our guests...
It was impossible to resist traditional questions that journalists like asking their guests. But it was not because there was nothing to ask; rather it was indeed very interesting to know what the creative people (our interviewees) could learn in just four days about our city and its citizens, about the actors of the theatre, many of whom (thanks to our guests) made us look at ourselves differently.
Kirill Zaborikhin, a director and a graduate of the RATI (Russian Academy of Theatrical Art); the class of Sergei Zhenovich, 2018):
"This is my first time in Baku. Architectural concepts are so impressive that one can get lost turning in the wrong direction. But this is not scary because amazing people live in Baku. They are very hospitable and are ready to help at any moment. And they can do it in any language! For the first time in my life, I had a feeling that in this city, I could communicate, live and survive, without resorting to verbal communication! As for work, or rather co-creation with artists, as Fomenko said already, we achieved “mutual admiration”. We very quickly found a way to understand each other. Much of what we have demonstrated on stage is done thanks to a joint search for aesthetic truth, which is part of the education system I received and shared with actors of your theatre. They very quickly understood everything, and many variants of etude sketches were made and found jointly. I am grateful to all the artists for their willingness to work, to the administration of the theatre for opportunity to choose the actors I needed for my laboratory sketch."
Alexey Kuzmin-Tarasov, a director and a graduate of the RATI; the class of E. Kamenkovich and D. Krymova, 2011:
"I saw almost nothing these days. But what I could see gave birth to a mixed feeling. A mix of architectural styles and epochs reflected in them causes rather a sense of... confusion. My path from the hotel to the theatre gave me an incomplete picture of the city. But as far as working with artists, I can tell you that I managed to get to know them better than the city. It was interesting and easy to compose with them the Terrible Fairy Tale. I had no problems whatsoever..."
The project ended. What's next? Which of them will the actors and the Baku audience meet next year? Meanwhile, the Russian Drama Theatre opened its 98th season with Get Out of My Dreams based on the play by People's Writer of Azerbaijan Anar, The Sixth Floor of a Five-Storey House, better known as Tahmina and Zaur.