Jurnalist Qaşıqçının qətlilə bağlı yaranmış qlobal hiddətə söz azadlığının heç bir aidiyyəti yoxdur
Türkiyə hökumətinin «Washington Post» qəzetinin səudiyyəli icmalçısı, 2017-ci ildən ABŞ-da yaşayan Camal Qaşıqçının yoxa çıxdığını bəyan etməsilə, əsl geosiyasi detektiv başlayıb. Jurnalist sənəd qeydiyyatı məqsədilə oktyabrın 2-də Səudiyyə Ərəbistanının İstanbuldakı Baş Konsulluğuna daxil olub və o andan Qaşıqçını heç kəs görməyib.
Versiyalar
Ər-Riyad jurnalistik ölüm faktını yalnız oktyabrın 20-də qəbul edib. O vaxtadək iddia olunurdu ki, Qaşıqçı konsulluq binasını tərk etdikdən sonra itkin düşüb. Lakin sonda Səudiyyə Ərəbistanı mətbuatı Baş Prokurorluğun baş verənlərlə bağlı açıqlamasını yayıb. Açıqlamada bildirilir ki, «köşə yazarı konsulluq əməkdaşları ilə gözlənilmədən yaranmış mübahisə sonunda ölüb». «Bunu edənlər səlahiyyətlərini aşıb. Aydındır ki, dəhşətli yanlışlıq baş verib və onu gizlətmək cəhdləri vəziyyəti daha da ağırlaşdırıb», - deyə krallığın xarici işlər naziri Adel əl-Cubeyr Amerikanın Fox News telekanalına açıqlamasında bildirib. Artıq baş verənlərlə əlaqədar 18 nəfər saxlanılıb, ümumi kəşfiyyat xidməti rəhbərinin müavini Əhməd Asiri və krallıq dəftərxanasının məsləhətçisi Səud əl-Kahtani vəzifələrini itiriblər.
Bu arada «Reuters» agentliyi və ABC News telekanalı Səudiyyə hökumətindəki yüksəkrütbəli mənbələrinə istinadən jurnalistin qətlə yetirilməsi planının, həqiqətən də, olmadığını xəbər verir. Məlumata görə, həmin gün Səudiyyə Ərəbistanından məhz Qaşıqçı ilə bağlı gəlmiş şəxslər sadəcə, onu vətəninə dönməyə razı salmalı imişlər. Bu zaman jurnalist hədələnib, müqavimət göstərdiyi zaman isə onun ağzını tutmağa cəhd olunub («boğucu» fənd). Nə baş veribsə, bu anda baş verib. Məlumata görə, hadisəni gizlətməyə çalışan bu şəxslər jurnalistin cəsədini xalçaya büküb, konsulluğa məxsus avtomobillə konsulluqdan çıxarıb və İstanbulda yaşayan «yerli silahdaşları»na təhvil veriblər. Daha sonra cinayətin iştirakçılarından birinin diplomatik missiyadan əynində mərhum jurnalistin paltarı ilə çıxdığı müşahidə kameralarına düşüb.
Nəhayət, Səudiyyə hökumətini jurnalistin konsulluq ərazisində öldüyünü etirafa Türkiyənin mövqeyi məcbur edib. Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu bildirib ki, «prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Səudiyyə Ərəbistanı kralı ilə söhbətindən sonra Ər-Riyad əlaqəyə daha asan çıxmağa başlayıb və nə vacibi, gec və təzyiq qarşısında olsa belə, qətli etiraf edib». Hadisənin istintaqını isə prezident Ərdoğan şəxsi nəzarətinə götürüb. Türkiyə Daxili İşlər Nazirliyinin istintaqı çərçivəsində Baş Konsulluğun binasına baxış keçirilməsi qərara alınıb.
Türkiyə KİV-nin «rəsmi dairələrdən sızan» məlumatlara əsasən verdiyi xəbərlərdə bildirilir ki, Qaşıqçının qətli zamanı onun «ağıllı qol saatı» qoşulub və onun vasitəsilə audio-video informasiyalar «bulud»a ötürülüb. O anda jurnalistin «iPhone»u konsulluğun qarşısında gözləyən, Türkiyə vətəndaşı olan nişanlısında imiş. Qadın «bulud»a qoşulmaq üçün tələb olunan kodu bilir…
Müxtəlif mənbələrin məlumatına görə, audioyazıda Qaşıqçının döyüldüyü, daha sonra ona iynə vurulduğu və diri-diri doğrandığı aydın bilinir. «Washington Post»un məlumatına görə, Türkiyə tərəfi jurnalistin işgəncələrə məruz qaldığını və öldürüldüyünü təsdiqləyən audio-video məlumatları ABŞ-ın dövlət katibi Mayk Pompeoya verib. Lakin bu məlumatı həm Çavuşoğlu, həm də Pompeo təkzib edir.
Nəhayət, oktyabrın 23-də Türkiyə prezidenti Ərdoğan hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasından olan parlamentarilər qarşısındakı çıxışında Qaşıqçının qətlinin əvvəldən planlaşdırıldığını, qətlin son dərəcə amansızcasına, barbarcasına həyata keçirildiyini bildirib, şübhəlilərin məhkəmə qarşısına İstanbulda çıxarılmasına çağırış edib. Ərdoğanın sözlərinə görə, Səudiyyə Ərəbistanı kralı ona bu işdən məlumatsız olduğunu söyləyib: «Kralın səmimiyyətinə şübhə etmirəm».
Ziddiyyətli şəxs
Qərb KİV-i Qaşıqçını ölkəsinin ən cəsarətli, mütərəqqi mütəfəkkirlərindən biri, islahatçı hərəkatın fəal üzvü, Səudiyyə Ərəbistanı hakimiyyətinin ən ardıcıl tənqidçisi kimi tanınırdı. Bununla yanaşı, 59 yaşlı jurnalist çox ziddiyyətli baxışları və meyilləri ilə də yadda qalıb. Onun zəngin tərcümeyi-halından bəzi faktlara nəzər salaq.
Gəncliyində «Müsəlman qardaşlar» qruplaşmasına yaxın olmuş Qaşıqçı, güman ki, bu yaxınlığı bütün ömrü boyu davam etdirib. Amma bu, onun Qərbdə təhsil almasına, uzun müddət Səudiyyə monarxiyasına yaxınlığı ilə tanınmasına mane olmayıb.
1980-ci illərdə Qaşıqçının Əfqanıstan mücahidlərilə əlaqələri olub, üstəlik, o, şəxsən Üsəma ben Laden ilə dostluq edib. 2011-ci ildə Amerika xüsusi təyinatlılarının Ben Ladeni məhv etdiyi vaxt Qaşıqçı «Twitter» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində «göz yaşı tökürdü»: «Əfqanıstanın xoşbəxt günlərində sən gözəl idin, cəsarətli idin. Nifrət, qorxu hələ səni əhatə etməmişdi».
Qaşıqçı Londonda «Əlcəzair demokratiyasının dostları» hərəkatını yaratmış, ölümündən az əvvəlsə təbliğat işlərilə məşğul olan «Müasir ərəb dünyasında demokratiya» təşkilatını təsis etmişdi. Vaxtilə jurnalist «ərəb baharı»na heyranlığını ifadə edirdisə, sonradan onu sərt tənqid atəşinə tuturdu.
Qaşıqçı tanınmış nəsildən idi. Onun babası Səudiyyə Ərəbistanının birinci kralını müalicə edib, əmisi tanınmış silah alverçisidir, əmisi oğlu Dodi əl-Fayed isə şahzadə Diananın sevgilisi olub. O, 1985-ci ildə İndiana ştatında universiteti bitirdikdən sonra evinə qayıdıb və ingilisdilli qəzetdə iş həyatına başlayıb. Qaşıqçının uğurlu jurnalist karyerası məhz oradan start götürüb. Kral ailəsinə yaxınlığı baxımından onu adi jurnalist adlandırmaq çətin idi. Qaşıqçı şahzadə Əl-Valid ibn Talal (sonradan vəliəhd Məhəmmədin həbs etdirdiyi milyarder investor) ilə dost olub, uzun illər Səudiyyə kəşfiyyatına rəhbərlik etmiş, daha sonra ölkəsinin Böyük Britaniyadakı və ABŞ-dakı səfiri olmuş şahzadə Turki ibn Feysəlin məsləhətçisi işləyib.
Qaşıqçı Səudiyyə Ərəbistanının radikal islam sahəsində eksperti kimi də tanınırdı. Onun fikirlərinə Qərb KİV-də kifayət qədər tez-tez rast gəlinirdi. Problem 2015-ci ildə taxt-taca sahib çıxmış kral Salmanın oğlu, vəliəhdə Məhəmmədə geniş səlahiyyətlər verməsilə başlayıb. Bundan sonra Qaşıqçının «Twitter» sosial şəbəkəsində belə, nəsə yazması qadağan olunub və o, ABŞ-a yollanıb. Artıq Amerikada jurnalist vəliəhdi son dərəcə sərt tənqid etməyə başlayıb. Ölümünə az qalmış o, ailə həyatı qurmağa və İstanbulda yaşamağa hazırlaşırdı.
Özünün oyunu
Qaşıqçının qətli bir andaca kriminal hadisədən geosiyasi fırtınaya çevrilib. Amma təəssüf ki, səbəb dünyanın söz azadlığına hücumdan, yaxud jurnalistin belə amansızlıqla qətlə yetirilməsindən hiddətlənməsi deyil. Hər halda, dünyanın müxtəlif ölkələrində onlarla KİV təmsilçisi həlak olur və bəzən ölüm halları daha faciəvi (söz azadlığı baxımından) şəkil alır. Lakin həmin hadisələrə reaksiya bu qədər kəskin olmur. Üstəlik, Qaşıqçı ölümünə ən yüksək səviyyədə reaksiya veriləcək dərəcədə görkəmli jurnalist deyildi. Əvəzində, onu qarışıq tərcümeyi-halı və idealları ilə Yaxın Şərqin, həmçinin orada milli maraqları olan üçüncü dövlətlərin bütün siyasi və iqtisadi ziddiyyətlərinin təcəssümçüsü saymaq olardı. Odur ki, nə qədər qəribə səslənsə də, onun qətlinin əsl səbəbi (təsadüf, kiminsə qəzəbini saxlaya bilməməsi və ya planlaşdırılmış qisas) o qədər də vacib deyil. İndi daha önəmlisi bu qətlin hansı nəticələr verəcəyidir.
Birincisi, ilk növbədə, ABŞ bütün dünyanın gözündə son dərəcə etibarsız dövlət imici qazanıb. Vaşinqton özündə insan haqlarının qatı müdafiəçisi imicini yaratmaq üçün əlindən gələni edir. Odur ki, bu məsələdə amerikalılar susmamalıdır. Lakin o, Yaxın Şərqdəki ən vacib müttəfiqi, nəhəng siyasi və iqtisadi tərəfdaşı, neft idxalçısı olan Ər-Riyadla münasibətləri korlamaq da istəmir. Yalnız onu xatırlatmaq kifayətdir ki, ABŞ prezidentləri bu posta seçildikdən sonra ilk səfərlərini, adətən, qonşu dövlətlərdən birinə edirlərsə, Donald Tramp ilk rəsmi səfərlə Səudiyyə Ərəbistanına getmişdi. Bu üzdən, Ağ Evin hazırkı rəhbərinin «Səudiyyə Ərəbistanı ilə tərəfdaşlıqdan imtina etmək» istəməməsi anlaşılandır. O, «qətlin qəsdən törədilmədiyi» versiyasına inanmaq istəyir. Bunun fonunda daha bir maraqlı məqam ondan ibarətdir ki, Qaşıqçının Səudiyyə Ərəbistanında dərc edilməsi məhz Ər-Riyad-Tramp münasibətlərini tənqid etdiyi üçün qadağan olunmuşdu.
Nəhayət, bu yerdə ən maraqlı məqam – Vaşinqtonda Trampla heç də hər kəs razı deyil. Artıq Konqres ona təzyiq etməyə başlayıb. Konqresmenlərin bir çoxu hesab edir ki, Səudiyyə Ərəbistanına sanksiyalar tətbiq olunmalı, silah sövdələşmələri dondurulmalıdır. Məsələn, nüfuzlu respublikaçı senator Lindsi Qrem insidenti şəxsən özü üçün təhqir saydığını bildirib.
Digər Qərb ölkələrində də reaksiyalar oxşardır. Almaniya artıq Krallığa silah ixracını dayandırıb, Kanada isə dəyəri milyardlarla olan müdafiə müqaviləsini pozacağını deyir. Bundan başqa, dünyanın bir çox nəhəng şirkətlərinin rəhbərləri Səudiyyə Ərəbistanının təşəbbüsü ilə keçirilən və «Səhrada Davos» adlandırılan investisiya konfransında iştirakdan imtina edib. Söhbət BVF-nin rəhbərindən, «Standard Chartered», «Credit Suisse» kimi banklardan, HSBC-nin Britaniya nümayəndəliyindən, «Societe Generale», «JP Morgan Chase» kimi qurumların baş direktorlarından, «Uber»in baş icraçı direktorundan və s. gedir. «New York Times», «Bloomberg» və CNN də daxil olmaqla, bir çox media qrupu isə Səudiyyə Ərəbistanındakı jurnalistlərini geri çağırıb, Avstraliya, Çexiya, Yeni Zelandiya kimi ölkələrin nümayəndə heyətləri Krallığa səfərdən imtina edib. ABŞ-ın maliyyə naziri Stiven Mnuçin də Səudiyyə Ərəbistanına biletini geri qaytarmalı olub.
Bu fikir ayrılıqları ABŞ-ın hazırkı siyasi rəhbərliyindəki mövcud parçalanmanın nə qədər dərin olduğunu bir daha ortaya qoyur. Səudiyyə Ərəbistanı-ABŞ əlaqələrinin tarixində ən nəhəng silah sövdələşməsi olan, 2017-ci ilin mayında Tramp tərəfindən imzalanmış 110 milyard dollarlıq müqavilə Ağ Ev rəhbərinin böyük nailiyyəti sayılır və o, ABŞ üçün, həqiqətən də, çox sərfəli razılaşmadır. Lakin Trampın opponentləri 500 min iş yerinin bağlanmasına, yaxud «The Times»ın qeyd etdiyi kimi, «Səhrada Davos»u boykot etmiş Qərb liderlərinin boşluğunu Rusiyanın doldurmasına» belə, razıdır. ABŞ-da keçiriləcək aralıq seçkisi ərəfəsində hərənin «öz oyunu» gedir və onun öz qaydaları var.
Bununla yanaşı, Vaşinqtonda siyasi isteblişmentin əksər nümayəndəsi Trampı sevmirsə, Səudiyyə Ərəbistanında da deyəsən, əksəriyyət hakimiyyətin tamamilə öz əlində cəmləmiş vəliəhd Məhəmməd ibn Salmanı bəyənmir. Qərb KİV-dəki tənqidçilər onun kral ailəsinin 4 üzvünün həbsinə dair göstərişini, Livanın baş naziri Saah Həririyə təzyiqlərini, Qətərə tətbiq etdiyi sanksiyaları, Yəməndə başlatdığı hərbi əməliyyatları xatırladır.
Bununla yanaşı, bin Salmandan yalnız Krallıqda deyil, ABŞ-da da narazılıq var. Artıq Birləşmiş Ştatlarda şahzadə Məhəmmədin nüfuzunu itirdiyinə, onu kral ailəsinin başqa nümayəndəsinin əvəzləməsinin vacibliyinə dair fikirlər eşidilir. «Le Figaro» yazır ki, ABŞ-da kral Məhəmməd bin Salmandan ən çox narazı olan MKİ-dir (onun rəhbəri Cina Haspel məlum hadisədən dərhal sonra İstanbula göndərilib). MKİ «bin Salmanın 2017-ci ilin yayında əmisi oğlu, şahzadə Məhəmməd ibn Naifi taxt-tacdan kənarlaşdırması ilə barışa bilmir. Çünki o, Səudiyyə Ərəbistanının terrorla mübarizəsinin siması və Amerika xüsusi xidmət orqanlarının sevimlisi idi».
Qaşıqçının qətlindən sonra oynamağa başlamış geosiyasi partiya Səudiyyə Ərəbistanı ilə Türkiyə arasındakı rəqabət istiqamətində də oynarır. Bu, ilk növbədə, Səudiyyə Ərəbistanının ABŞ və İsraillə birlikdə eyni cəbhədə dayandığı İran vasitəsilə baş verir. ABŞ-ın müttəfiqi, üstəlik, Ər-Riyaddan fərqli olaraq, NATO üzvü olan Türkiyəninsə İrana, Fələstin probleminə, Suriyaya, həmçinin «Müsəlman qardaşlar» təşkilatına öz yanaşması var. Hazırda Səudiyyə Ərəbistanına açıq meydan oxuyan Ərdoğan bununla öz mövqelərini gücləndirməyə çalışır. Lakin o, açıq ad çəkməməklə, kral Salman haqda hörmətli ifadələr işlətməklə, manevr, danışıqlar imkanını da qoruyub saxlamağa çalışır.
Yaxın Şərqdə geosiyasi qüvvələr nisbətinin necə dəyişəcəyi, bu «detektiv»ə cəlb olunmuş tərəflərin hansı itkiləri verəcəyi, hansı qazanclarla çıxacağını yaxın gələcək göstərəcək. İnsan ölümü isə əlbəttə ki, kədərli hadisədir…

GEOPOLITICAL MYSTERY
The announcement made by Turkish authorities about the disappearance of the Saudi columnist for The Washington Post, Jamal Khashoggi, a US resident since 2017, has spawned a real geopolitical investigation. On October 2, the journalist entered the Saudi consulate in Istanbul and never walked out.
Versions
Riyadh acknowledged the death of the journalist only on October 20, despite the previous statement that Khashoggi disappeared after leaving the consulate. Later, the state-run Saudi media distributed a statement where the country's prosecutor general acknowledged the columnist’s death "from a spontaneous quarrel with the consulate staff." "The individuals who did this exceeded their authority. There obviously was a tremendous mistake made, and what compounded the mistake was the attempt to try to cover up," said Saudi Foreign Minister Adel al-Jubeir to the American Fox News. Initial investigation by Saudi authorities has so far ended up with the detention of 18 people and the dismissal of Ahmad al-Asiri, deputy head of the General Intelligence Directorate, and Saud al-Qahtani, adviser to the royal court.
According to Reuters and ABC News citing a high-ranking source in the Saudi government, the murder of the journalist was not a planned action. Several individuals, who had deliberately arrived from Saudi Arabia, were supposed to persuade Khashoggi to return to the kingdom. He was threatened and later put in a chokehold, albeit overdosed, when he tried to resist. In an attempt to cover up the tragic outcome, Khashoggi's body was allegedly wrapped in a carpet, moved out of the consulate in a consular car, and handed over to a "local collaborator", a resident of Istanbul, to dispose of. Later, one of the men suspected in the death of the journalist was captured on surveillance cameras leaving the consulate in Khashoggi's clothes.
In fact, it was the poise of Turkey that compelled the Saudi authorities to acknowledge the fact of Khashoggi's death inside the consulate. According to Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu, "Saudis became more open to cooperation after a conversation between the Turkish President and the Saudi King. It’s important that they admitted the murder, albeit late and under pressure." The investigation initiated by the Turkish Ministry of Interior is under the personal control of President Recep Tayyip Erdoğan and includes the examination of the Saudi consulate building.
Turkish media refers to reports allegedly leaked by a group of officials claiming that Khashoggi’s wristwatch was on at the time of his murder sending audio and video signals to a cloud service. The journalist left his iPhones to his fiancée, a Turkish national Hatice Cengiz, who was waiting for him outside the consulate. She presumably knows the access codes to the cloud service. According to reports, the audio recording confirms that Khashoggi was mutilated just after his arrival to the consulate, injected a substance and dismembered while being alive. According to The Washington Post, Turkey has handed audio and video recordings confirming the torture and death of the journalist to the US Secretary of State Mike Pompeo, although Çavuşoğlu and Pompeo denied this.
On October 23, speaking before the fellow members from the ruling Justice and Development Party (AKP), Recep T. Erdoğan said that Khashoggi’s murder was a well-planned, brutal and barbaric act calling for the trial of the suspects in Istanbul. The president underlined that he did not question the sincerity of the Saudi king, when he said that he had been unaware of the circumstances surrounding the Khashoggi case.
Controversial personality
Western media portrays Khashoggi as one of the boldest and most progressive thinkers of his country, an active reformist and the most consistent critic of the Saudi authorities. However, the late 59-year-old journalist had contradictory views and preferences. Below is just a few facts from his rich biography.
Khashoggi has been close to the Muslim Brotherhood in his younger years;a proximity he has maintained for the rest of his life. Nevertheless, he has received a Western education while being a confidant within the Saudi royal family. In 1980s, he communicated with the Afghan Mujahedeen and befriended with Osama bin Laden. When the US Navy team killed the Terrorist No. 1 in 2011, Khashoggi mourned his old friend in his Twitter account: "You were beautiful and brave in those beautiful days in Afghanistan, before you surrendered to hatred and passion." In London, Khashoggi started an organisation called The Friends of Democracy in Algeria. Shortly before his death, he founded an advocacy group called Democracy in the Arab World Now, or DAWN. He once admired the Arab spring, but later criticised it harshly.
Khashoggi came from a noble family: his grandfather was the personal doctor to the first king of Saudi Arabia, his uncle was a well-known arms dealer, and his cousin Dodi al-Fayed was the lover of Princess Diana. He graduated from the Indiana State University in 1985 and worked for an English-language newspaper, which was a promising start of his journalist career after returning to Saudi Arabia. But it is difficult to admit him as an ordinary journalist due to his close ties to the royal family. Khashoggi was friends with Prince al-Walid ibn Talal (a billionaire Saudi investor later arrested by Crown Prince Mohammed) and worked as an adviser to Prince Turki ibn Faisal, the former head of the Saudi intelligence, who has later served as the ambassador to Britain and the US. The Western media used to quote Khashoggi often as an expert on Saudi Arabia and Islamic radicalism. Problems began when King Salman, who ascended to the throne in 2015, transferred enormous power to his son, Crown Prince Mohammed. Khashoggi was banned from posting even on Twitter, and subsequently moved to the US, where he soon launched a campaign against the crown prince. Shortly before his death, Khashoggi was going to marry and settle in Istanbul.
Risky game
Being an apparently criminal case, the murder of Jamal Khashoggi has nevertheless quickly turned into a geopolitical storm. Unfortunately, it is not because the world is outraged by the attack on freedom of expression and not because Khashoggi's murder was an extraordinary case involving a death of a journalist. In fact, dozens of reporters die in different countries every year, sometimes under circumstances much more tragic (in terms of freedom of expression) than this one, but none has provoked a public reaction as strong as the death of the Saudi columnist. Nor was Khashoggi a prominent journalist, whose death would have catalysed such a strong reaction. However, given his vague biographical details and ideals, he can well be considered an epitome of all the political and economic contradictions existing in the Middle East and in the third countries having national interests in this region. No matter how misanthropic it may sound but the aftermath of Khashoggi's death is more important than the actual cause of his death be it an accident, a flash of anger or a planned act of revenge.
First, the Khashoggi case has put the US in a tricky situation. Washington invests a lot in creating an image of an ardent defender of human rights, which is why Americans could not remain silent. On the other hand, spoiling relations with Riyadh, the US's key ally in the Middle East and major political and economic partner is not a good idea either. Remarkably, Donald Trump made his first presidential visit to Riyadh contrary to the long-standing tradition of his predecessors who would have made their first foreign visit to one of the neighbouring countries. Thus, it is not surprising that the incumbent host of the White House is reluctant to "walk away from Saudi Arabia" while trying to believe that the kingdom's explanation for Khashoggi's unintentional murder was credible. Incidentally, Khashoggi was actually banned from publishing his articles in the kingdom because of his criticism of Riyadh’s relationship with Trump.
The most interesting aspect of this story is that not everyone in Washington agrees with Trump. The Congress is bearing down on him demanding sanctions and the suspension of the arms deal. For example, the influential Republican Sen. Lindsey Graham has declared himself personally offended by the incident.
Other Western countries reacted in a similar manner. Germany has stopped the export of weapons to the kingdom; Canada is threatening to annul the multi-billion dollar defence contract. Many managers of the largest transnational companies have cancelled their participation in the recent investment conference in Saudi Arabia, which is also known as Davos in the Desert, including the chair of the IMF, CEO of Uber, as well as the heads of Standard Chartered, Credit Suisse, the British subsidiary of HSBC, Société Générale, JP Morgan Chase. Several media groups, including the The New York Times, Bloomberg and CNN, withdrew their journalists from Saudi Arabia with the delegations from Australia, the Czech Republic, and New Zealand cancelled their trips to the kingdom. US Treasury Secretary Stephen Mnuchin also had to cancel his visit to the country.
Surely, these events reveal a deep rift within the political leadership of the United States. The $110 billion arms deal with Saudi Arabia concluded in May 2017, the largest in the US history, is considered Trump's great achievement and is indeed beneficial for the US. But Trump's opponents do not mind shutting 500,000 jobs and are even ready to turn a blind eye on the void left by western leaders boycotting Saudi Arabia’s Davos in the Desert conference that Russia stepped into by sending more delegates to Riyadh, as The Times notes. In fact, we witness a risky game on the eve of the midterm elections in the US, a game with its own rules.
While many representatives of the political establishment in Washington do not like Trump, many Saudis seem to dislike the 33-year-old Crown Prince Mohammed bin Salman (MBS), who has concentrated the entire power in his hands. Western media was quick to recall his orders to arrest the members of the royal family, as well as his influence on the Lebanese Prime Minister Saad Hariri, sanctions against Qatar, and the military operation in Yemen.
The Crown Prince is not a favourite of some Americans either, who believe he had badly compromised himself and must transfer the power to another member of the royal family. According to Le Figaro, the CIA is likely one of the parties most discontent with MBS's actions, hence the hasty dispatch of the CIA Director Gina Haspel to Istanbul. The Agency "still cannot come to terms with an event that took place in summer 2017, when Muhammed bin Salman toppled his own cousin, Prince Mohammed Ibn Nayef, an iconic member of the royal family behind the anti-terrorist struggle in Saudi Arabia and a favourite of American intelligence services."
The geopolitical game following the assassination of Khashoggi is also remarkable in the context of the Saudi-Turkish rivalry primarily over Iran, where the Saudis line up with the US and Israel. Turkey, which is also an American ally, but is a member of NATO unlike Saudi Arabia, has its own views on Iran as far as the Palestinian problem, Syria, and the Muslim Brotherhood go. Obviously, by challenging Saudi Arabia, President Erdoğan wants to strengthen his position. Nevertheless, he does not openly give names and respectfully speaks of King Salman, leaving room for manoeuvres and negotiations.
In the near future,Wwe will likely see some inevitable changes in the geopolitical balance of the Middle East, as well as the losses and situational trophies of the involved parties along the course of this "mystery case". But a death of any human being is certainly a sad event...