Jurnalist Qaşıqçının qətlilə bağlı yaranmış qlobal hiddətə söz azadlığının heç bir aidiyyəti yoxdur
Türkiyə hökumətinin «Washington Post» qəzetinin səudiyyəli icmalçısı, 2017-ci ildən ABŞ-da yaşayan Camal Qaşıqçının yoxa çıxdığını bəyan etməsilə, əsl geosiyasi detektiv başlayıb. Jurnalist sənəd qeydiyyatı məqsədilə oktyabrın 2-də Səudiyyə Ərəbistanının İstanbuldakı Baş Konsulluğuna daxil olub və o andan Qaşıqçını heç kəs görməyib.
Versiyalar
Ər-Riyad jurnalistik ölüm faktını yalnız oktyabrın 20-də qəbul edib. O vaxtadək iddia olunurdu ki, Qaşıqçı konsulluq binasını tərk etdikdən sonra itkin düşüb. Lakin sonda Səudiyyə Ərəbistanı mətbuatı Baş Prokurorluğun baş verənlərlə bağlı açıqlamasını yayıb. Açıqlamada bildirilir ki, «köşə yazarı konsulluq əməkdaşları ilə gözlənilmədən yaranmış mübahisə sonunda ölüb». «Bunu edənlər səlahiyyətlərini aşıb. Aydındır ki, dəhşətli yanlışlıq baş verib və onu gizlətmək cəhdləri vəziyyəti daha da ağırlaşdırıb», - deyə krallığın xarici işlər naziri Adel əl-Cubeyr Amerikanın Fox News telekanalına açıqlamasında bildirib. Artıq baş verənlərlə əlaqədar 18 nəfər saxlanılıb, ümumi kəşfiyyat xidməti rəhbərinin müavini Əhməd Asiri və krallıq dəftərxanasının məsləhətçisi Səud əl-Kahtani vəzifələrini itiriblər.
Bu arada «Reuters» agentliyi və ABC News telekanalı Səudiyyə hökumətindəki yüksəkrütbəli mənbələrinə istinadən jurnalistin qətlə yetirilməsi planının, həqiqətən də, olmadığını xəbər verir. Məlumata görə, həmin gün Səudiyyə Ərəbistanından məhz Qaşıqçı ilə bağlı gəlmiş şəxslər sadəcə, onu vətəninə dönməyə razı salmalı imişlər. Bu zaman jurnalist hədələnib, müqavimət göstərdiyi zaman isə onun ağzını tutmağa cəhd olunub («boğucu» fənd). Nə baş veribsə, bu anda baş verib. Məlumata görə, hadisəni gizlətməyə çalışan bu şəxslər jurnalistin cəsədini xalçaya büküb, konsulluğa məxsus avtomobillə konsulluqdan çıxarıb və İstanbulda yaşayan «yerli silahdaşları»na təhvil veriblər. Daha sonra cinayətin iştirakçılarından birinin diplomatik missiyadan əynində mərhum jurnalistin paltarı ilə çıxdığı müşahidə kameralarına düşüb.
Nəhayət, Səudiyyə hökumətini jurnalistin konsulluq ərazisində öldüyünü etirafa Türkiyənin mövqeyi məcbur edib. Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu bildirib ki, «prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Səudiyyə Ərəbistanı kralı ilə söhbətindən sonra Ər-Riyad əlaqəyə daha asan çıxmağa başlayıb və nə vacibi, gec və təzyiq qarşısında olsa belə, qətli etiraf edib». Hadisənin istintaqını isə prezident Ərdoğan şəxsi nəzarətinə götürüb. Türkiyə Daxili İşlər Nazirliyinin istintaqı çərçivəsində Baş Konsulluğun binasına baxış keçirilməsi qərara alınıb.
Türkiyə KİV-nin «rəsmi dairələrdən sızan» məlumatlara əsasən verdiyi xəbərlərdə bildirilir ki, Qaşıqçının qətli zamanı onun «ağıllı qol saatı» qoşulub və onun vasitəsilə audio-video informasiyalar «bulud»a ötürülüb. O anda jurnalistin «iPhone»u konsulluğun qarşısında gözləyən, Türkiyə vətəndaşı olan nişanlısında imiş. Qadın «bulud»a qoşulmaq üçün tələb olunan kodu bilir…
Müxtəlif mənbələrin məlumatına görə, audioyazıda Qaşıqçının döyüldüyü, daha sonra ona iynə vurulduğu və diri-diri doğrandığı aydın bilinir. «Washington Post»un məlumatına görə, Türkiyə tərəfi jurnalistin işgəncələrə məruz qaldığını və öldürüldüyünü təsdiqləyən audio-video məlumatları ABŞ-ın dövlət katibi Mayk Pompeoya verib. Lakin bu məlumatı həm Çavuşoğlu, həm də Pompeo təkzib edir.
Nəhayət, oktyabrın 23-də Türkiyə prezidenti Ərdoğan hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasından olan parlamentarilər qarşısındakı çıxışında Qaşıqçının qətlinin əvvəldən planlaşdırıldığını, qətlin son dərəcə amansızcasına, barbarcasına həyata keçirildiyini bildirib, şübhəlilərin məhkəmə qarşısına İstanbulda çıxarılmasına çağırış edib. Ərdoğanın sözlərinə görə, Səudiyyə Ərəbistanı kralı ona bu işdən məlumatsız olduğunu söyləyib: «Kralın səmimiyyətinə şübhə etmirəm».
Ziddiyyətli şəxs
Qərb KİV-i Qaşıqçını ölkəsinin ən cəsarətli, mütərəqqi mütəfəkkirlərindən biri, islahatçı hərəkatın fəal üzvü, Səudiyyə Ərəbistanı hakimiyyətinin ən ardıcıl tənqidçisi kimi tanınırdı. Bununla yanaşı, 59 yaşlı jurnalist çox ziddiyyətli baxışları və meyilləri ilə də yadda qalıb. Onun zəngin tərcümeyi-halından bəzi faktlara nəzər salaq.
Gəncliyində «Müsəlman qardaşlar» qruplaşmasına yaxın olmuş Qaşıqçı, güman ki, bu yaxınlığı bütün ömrü boyu davam etdirib. Amma bu, onun Qərbdə təhsil almasına, uzun müddət Səudiyyə monarxiyasına yaxınlığı ilə tanınmasına mane olmayıb.
1980-ci illərdə Qaşıqçının Əfqanıstan mücahidlərilə əlaqələri olub, üstəlik, o, şəxsən Üsəma ben Laden ilə dostluq edib. 2011-ci ildə Amerika xüsusi təyinatlılarının Ben Ladeni məhv etdiyi vaxt Qaşıqçı «Twitter» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində «göz yaşı tökürdü»: «Əfqanıstanın xoşbəxt günlərində sən gözəl idin, cəsarətli idin. Nifrət, qorxu hələ səni əhatə etməmişdi».
Qaşıqçı Londonda «Əlcəzair demokratiyasının dostları» hərəkatını yaratmış, ölümündən az əvvəlsə təbliğat işlərilə məşğul olan «Müasir ərəb dünyasında demokratiya» təşkilatını təsis etmişdi. Vaxtilə jurnalist «ərəb baharı»na heyranlığını ifadə edirdisə, sonradan onu sərt tənqid atəşinə tuturdu.
Qaşıqçı tanınmış nəsildən idi. Onun babası Səudiyyə Ərəbistanının birinci kralını müalicə edib, əmisi tanınmış silah alverçisidir, əmisi oğlu Dodi əl-Fayed isə şahzadə Diananın sevgilisi olub. O, 1985-ci ildə İndiana ştatında universiteti bitirdikdən sonra evinə qayıdıb və ingilisdilli qəzetdə iş həyatına başlayıb. Qaşıqçının uğurlu jurnalist karyerası məhz oradan start götürüb. Kral ailəsinə yaxınlığı baxımından onu adi jurnalist adlandırmaq çətin idi. Qaşıqçı şahzadə Əl-Valid ibn Talal (sonradan vəliəhd Məhəmmədin həbs etdirdiyi milyarder investor) ilə dost olub, uzun illər Səudiyyə kəşfiyyatına rəhbərlik etmiş, daha sonra ölkəsinin Böyük Britaniyadakı və ABŞ-dakı səfiri olmuş şahzadə Turki ibn Feysəlin məsləhətçisi işləyib.
Qaşıqçı Səudiyyə Ərəbistanının radikal islam sahəsində eksperti kimi də tanınırdı. Onun fikirlərinə Qərb KİV-də kifayət qədər tez-tez rast gəlinirdi. Problem 2015-ci ildə taxt-taca sahib çıxmış kral Salmanın oğlu, vəliəhdə Məhəmmədə geniş səlahiyyətlər verməsilə başlayıb. Bundan sonra Qaşıqçının «Twitter» sosial şəbəkəsində belə, nəsə yazması qadağan olunub və o, ABŞ-a yollanıb. Artıq Amerikada jurnalist vəliəhdi son dərəcə sərt tənqid etməyə başlayıb. Ölümünə az qalmış o, ailə həyatı qurmağa və İstanbulda yaşamağa hazırlaşırdı.
Özünün oyunu
Qaşıqçının qətli bir andaca kriminal hadisədən geosiyasi fırtınaya çevrilib. Amma təəssüf ki, səbəb dünyanın söz azadlığına hücumdan, yaxud jurnalistin belə amansızlıqla qətlə yetirilməsindən hiddətlənməsi deyil. Hər halda, dünyanın müxtəlif ölkələrində onlarla KİV təmsilçisi həlak olur və bəzən ölüm halları daha faciəvi (söz azadlığı baxımından) şəkil alır. Lakin həmin hadisələrə reaksiya bu qədər kəskin olmur. Üstəlik, Qaşıqçı ölümünə ən yüksək səviyyədə reaksiya veriləcək dərəcədə görkəmli jurnalist deyildi. Əvəzində, onu qarışıq tərcümeyi-halı və idealları ilə Yaxın Şərqin, həmçinin orada milli maraqları olan üçüncü dövlətlərin bütün siyasi və iqtisadi ziddiyyətlərinin təcəssümçüsü saymaq olardı. Odur ki, nə qədər qəribə səslənsə də, onun qətlinin əsl səbəbi (təsadüf, kiminsə qəzəbini saxlaya bilməməsi və ya planlaşdırılmış qisas) o qədər də vacib deyil. İndi daha önəmlisi bu qətlin hansı nəticələr verəcəyidir.
Birincisi, ilk növbədə, ABŞ bütün dünyanın gözündə son dərəcə etibarsız dövlət imici qazanıb. Vaşinqton özündə insan haqlarının qatı müdafiəçisi imicini yaratmaq üçün əlindən gələni edir. Odur ki, bu məsələdə amerikalılar susmamalıdır. Lakin o, Yaxın Şərqdəki ən vacib müttəfiqi, nəhəng siyasi və iqtisadi tərəfdaşı, neft idxalçısı olan Ər-Riyadla münasibətləri korlamaq da istəmir. Yalnız onu xatırlatmaq kifayətdir ki, ABŞ prezidentləri bu posta seçildikdən sonra ilk səfərlərini, adətən, qonşu dövlətlərdən birinə edirlərsə, Donald Tramp ilk rəsmi səfərlə Səudiyyə Ərəbistanına getmişdi. Bu üzdən, Ağ Evin hazırkı rəhbərinin «Səudiyyə Ərəbistanı ilə tərəfdaşlıqdan imtina etmək» istəməməsi anlaşılandır. O, «qətlin qəsdən törədilmədiyi» versiyasına inanmaq istəyir. Bunun fonunda daha bir maraqlı məqam ondan ibarətdir ki, Qaşıqçının Səudiyyə Ərəbistanında dərc edilməsi məhz Ər-Riyad-Tramp münasibətlərini tənqid etdiyi üçün qadağan olunmuşdu.
Nəhayət, bu yerdə ən maraqlı məqam – Vaşinqtonda Trampla heç də hər kəs razı deyil. Artıq Konqres ona təzyiq etməyə başlayıb. Konqresmenlərin bir çoxu hesab edir ki, Səudiyyə Ərəbistanına sanksiyalar tətbiq olunmalı, silah sövdələşmələri dondurulmalıdır. Məsələn, nüfuzlu respublikaçı senator Lindsi Qrem insidenti şəxsən özü üçün təhqir saydığını bildirib.
Digər Qərb ölkələrində də reaksiyalar oxşardır. Almaniya artıq Krallığa silah ixracını dayandırıb, Kanada isə dəyəri milyardlarla olan müdafiə müqaviləsini pozacağını deyir. Bundan başqa, dünyanın bir çox nəhəng şirkətlərinin rəhbərləri Səudiyyə Ərəbistanının təşəbbüsü ilə keçirilən və «Səhrada Davos» adlandırılan investisiya konfransında iştirakdan imtina edib. Söhbət BVF-nin rəhbərindən, «Standard Chartered», «Credit Suisse» kimi banklardan, HSBC-nin Britaniya nümayəndəliyindən, «Societe Generale», «JP Morgan Chase» kimi qurumların baş direktorlarından, «Uber»in baş icraçı direktorundan və s. gedir. «New York Times», «Bloomberg» və CNN də daxil olmaqla, bir çox media qrupu isə Səudiyyə Ərəbistanındakı jurnalistlərini geri çağırıb, Avstraliya, Çexiya, Yeni Zelandiya kimi ölkələrin nümayəndə heyətləri Krallığa səfərdən imtina edib. ABŞ-ın maliyyə naziri Stiven Mnuçin də Səudiyyə Ərəbistanına biletini geri qaytarmalı olub.
Bu fikir ayrılıqları ABŞ-ın hazırkı siyasi rəhbərliyindəki mövcud parçalanmanın nə qədər dərin olduğunu bir daha ortaya qoyur. Səudiyyə Ərəbistanı-ABŞ əlaqələrinin tarixində ən nəhəng silah sövdələşməsi olan, 2017-ci ilin mayında Tramp tərəfindən imzalanmış 110 milyard dollarlıq müqavilə Ağ Ev rəhbərinin böyük nailiyyəti sayılır və o, ABŞ üçün, həqiqətən də, çox sərfəli razılaşmadır. Lakin Trampın opponentləri 500 min iş yerinin bağlanmasına, yaxud «The Times»ın qeyd etdiyi kimi, «Səhrada Davos»u boykot etmiş Qərb liderlərinin boşluğunu Rusiyanın doldurmasına» belə, razıdır. ABŞ-da keçiriləcək aralıq seçkisi ərəfəsində hərənin «öz oyunu» gedir və onun öz qaydaları var.
Bununla yanaşı, Vaşinqtonda siyasi isteblişmentin əksər nümayəndəsi Trampı sevmirsə, Səudiyyə Ərəbistanında da deyəsən, əksəriyyət hakimiyyətin tamamilə öz əlində cəmləmiş vəliəhd Məhəmməd ibn Salmanı bəyənmir. Qərb KİV-dəki tənqidçilər onun kral ailəsinin 4 üzvünün həbsinə dair göstərişini, Livanın baş naziri Saah Həririyə təzyiqlərini, Qətərə tətbiq etdiyi sanksiyaları, Yəməndə başlatdığı hərbi əməliyyatları xatırladır.
Bununla yanaşı, bin Salmandan yalnız Krallıqda deyil, ABŞ-da da narazılıq var. Artıq Birləşmiş Ştatlarda şahzadə Məhəmmədin nüfuzunu itirdiyinə, onu kral ailəsinin başqa nümayəndəsinin əvəzləməsinin vacibliyinə dair fikirlər eşidilir. «Le Figaro» yazır ki, ABŞ-da kral Məhəmməd bin Salmandan ən çox narazı olan MKİ-dir (onun rəhbəri Cina Haspel məlum hadisədən dərhal sonra İstanbula göndərilib). MKİ «bin Salmanın 2017-ci ilin yayında əmisi oğlu, şahzadə Məhəmməd ibn Naifi taxt-tacdan kənarlaşdırması ilə barışa bilmir. Çünki o, Səudiyyə Ərəbistanının terrorla mübarizəsinin siması və Amerika xüsusi xidmət orqanlarının sevimlisi idi».
Qaşıqçının qətlindən sonra oynamağa başlamış geosiyasi partiya Səudiyyə Ərəbistanı ilə Türkiyə arasındakı rəqabət istiqamətində də oynarır. Bu, ilk növbədə, Səudiyyə Ərəbistanının ABŞ və İsraillə birlikdə eyni cəbhədə dayandığı İran vasitəsilə baş verir. ABŞ-ın müttəfiqi, üstəlik, Ər-Riyaddan fərqli olaraq, NATO üzvü olan Türkiyəninsə İrana, Fələstin probleminə, Suriyaya, həmçinin «Müsəlman qardaşlar» təşkilatına öz yanaşması var. Hazırda Səudiyyə Ərəbistanına açıq meydan oxuyan Ərdoğan bununla öz mövqelərini gücləndirməyə çalışır. Lakin o, açıq ad çəkməməklə, kral Salman haqda hörmətli ifadələr işlətməklə, manevr, danışıqlar imkanını da qoruyub saxlamağa çalışır.
Yaxın Şərqdə geosiyasi qüvvələr nisbətinin necə dəyişəcəyi, bu «detektiv»ə cəlb olunmuş tərəflərin hansı itkiləri verəcəyi, hansı qazanclarla çıxacağını yaxın gələcək göstərəcək. İnsan ölümü isə əlbəttə ki, kədərli hadisədir…

ГЕОПОЛИТИЧЕСКИЙ ДЕТЕКТИВ
К глобальному возмущению по поводу убийства журналиста Хашогги свобода слова не имеет никакого отношения
Настоящий геополитический детектив развернулся после того, как турецкие власти заявили о пропаже саудовского обозревателя Washington Post, с 2017 года проживающего в США, Джамала Хашогги. 2 октября журналист вошел в генконсульство Саудовской Аравии в Стамбуле для оформления документов, и с тех пор его никто не видел.
Версии случившегося
Факт гибели журналиста был признан Эр-Риядом лишь 20 октября - до этого утверждалось, что Хашогги пропал уже после того, как покинул здание консульства. Но в конце концов государственные СМИ СА распространили сообщение генпрокурора, в котором признавалась смерть колумниста "от незапланированной ссоры с сотрудниками консульства". "Люди, которые сделали это, действовали за рамками своих полномочий. Очевидно, произошла ужасная ошибка, и попытки скрыть ее только усугубили ситуацию", - заявил министр иностранных дел королевства Адель аль-Джубейр американскому телеканалу Fox News. По данному делу задержали 18 человек, были отстранены от должностей замглавы службы общей разведки Ахмед Асири и советник королевской канцелярии Сауд аль-Кахтани.
В свою очередь Reuters и телеканал ABC News со ссылкой на высокопоставленный источник в саудовском правительстве рассказали о том, что убивать журналиста действительно не планировали, специально приехавшие из СА люди должны были лишь уговорить его вернуться на родину. Журналисту угрожали, а когда он начал оказывать сопротивление, попытались зажать рот (применили "удушающий захват"), но "переусердствовали". Чтобы скрыть содеянное, тело жертвы якобы завернули в ковер, вывезли в консульском автомобиле из дипмиссии и передали "местному соратнику" - жителю Стамбула. Далее один из участников преступления "под камеры" вышел из консульства в одежде погибшего.
Выступить с признанием о том, что журналист все-таки погиб на территории консульства, саудовские власти, по сути, вынудила позиция Турции. Как заявил глава МИД Мевлют Чавушоглу, "после беседы президента Турции с королем саудовская сторона стала более контактной, и важно, что они пусть поздно и под давлением, но признались в убийстве". Президент Реджеп Тайип Эрдоган взял расследование под личный контроль. МВД Турции начало расследование, в рамках которого было принято решение об осмотре здания генконсульства.
Турецкие СМИ, со ссылкой на "утечку от официальных лиц", сообщали, что наручные "умные часы" Хашогги были включены в момент его убийства, и аудио- и видеоинформация с них была передана в "облако". Айфоны журналиста были у его невесты - гражданки Турции Хатидже Дженгиз, - которая ожидала его у здания посольства, и она знает коды доступа к облачному сервису. На аудиозаписи, как утверждали источники, слышно, что Хашогги сразу начали избивать, сделали ему укол и начали расчленять еще живым. По данным Washington Post, Турция передала госсекретарю США Майку Помпео аудио- и видеозаписи, подтверждающие пытки и смерть журналиста, хотя Чавушоглу и Помпео это опровергли.
И, наконец, 23 октября, выступая перед парламентариями-однопартийцами от правящей Партии справедливости и развития (АКР), Реджеп Эрдоган заявил, что убийство Хашогги было спланированным, жестоким и варварским, а также призвал провести суд над подозреваемыми в Стамбуле. При этом президент подчеркнул, что не сомневается в искренности короля Саудовской Аравии, когда тот говорит, что ему неизвестны обстоятельства, связанные с гибелью Хашогги.
Противоречивая личность
Западные СМИ называют Хашогги одним из самых смелых и прогрессивных мыслителей своей страны, активным участником реформистского движения и наиболее последовательным критиком властей Саудовской Аравии. Вместе с тем у погибшего 59-летнего журналиста были более чем противоречивые взгляды и пристрастия. Вот лишь немногочисленные факты из его богатой биографии.
Близость к "Братьям-мусульманам" в молодости, которую он, судя по всему, сохранил на всю жизнь. Что, впрочем, не мешало ему получать образование на Западе и долгое время быть приближенным саудовской монархии. Связь в 1980 годах с афганскими моджахедами и дружба с самим Усамой бен Ладеном. Когда в 2011 году террориста №1 уничтожил американский спецназ, Хашогги оплакал его в своем твиттер-аккаунте: "В те лучезарные дни в Афганистане ты был прекрасен и смел, ненависть и страсти еще не обуяли тебя". Хашогги организовывал в Лондоне движение "Друзья алжирской демократии", а незадолго до гибели учредил "Демократию в современном арабском мире" для занятия пропагандистской работой. Журналист в свое время восторгался "арабской весной", а позже ее жестко критиковал.
Хашогги происходил из знатного рода - дед его лечил первого короля Саудовской Аравии, дядя - известный торговец оружием, а двоюродный брат Доди Аль-Файед являлся любовником принцессы Дианы. Закончил Университет штата Индиана в 1985-м и, вернувшись домой, поступил на работу в англоязычную газету, начав успешную журналистскую карьеру. Но простым журналистом назвать его сложно из-за близости к представителям королевской семьи. Хашогги дружил с принцем Аль-Валидом ибн Талалом (инвестором-миллиардером, которого впоследствии арестовал наследный принц Мухаммед), работал в качестве советника принца Турки ибн Фейсала, который долгое время был главой саудовской разведки, а уже потом - послом в Британии, а затем в США. Хашогги слыл экспертом по СА и в области исламского радикализма, его часто цитировали западные СМИ. Проблемы начались, когда взошедший на трон в 2015 году король Салман передал огромную власть своему сыну, наследному принцу Мухаммеду. Хашогги запретили публиковаться даже в твиттере, и он уехал в США, где уже вовсю начал критиковать наследного принца. Незадолго до смерти Хашогги собирался жениться и обосноваться в Стамбуле.
Своя игра
Убийство Хашогги из криминального случая быстро превратилось в геополитический шторм. Но, к сожалению, не потому, что мир возмущен атакой на свободу слова или потому, что это такой уж вопиющий случай убийства журналиста. Ведь каждый год в разных странах мира гибнут десятки работников СМИ, и порой при гораздо более трагических (для состояния свободы слова) обстоятельствах, но эти случаи не получают такого мощного резонанса, как гибель саудовского колумниста. Не был Хашогги и настолько выдающимся журналистом, чтобы его уход вызвал столь сильную реакцию на самом высоком уровне. Но зато Хашогги, с его запутанной биографией и идеалами, можно считать своеобразным олицетворением всех политических и экономических противоречий Ближнего Востока и тех третьих стран, которые имеют в нем национальные интересы. Поэтому, как бы это цинично ни звучало, даже неважно, чем была действительно вызвана его смерть - случайностью, вспышкой чьего-то гнева или спланированным актом мести. Важнее то, какие последствия она несет.
Так, прежде всего на глазах у всего мира в очень щекотливом положении оказались США. Вашингтон много вкладывает в создание своего имиджа как ярого защитника прав человека, и поэтому в данном случае американцам невозможно молчать. Но и портить отношения с Эр-Риядом - самым важным союзником на Ближнем Востоке, крупным политическим и экономическим партнером, который поставляет нефть, тоже не хочется. Достаточно вспомнить, что свой первый визит в качестве президента Трамп совершил именно в Эр-Рияд, изменив традицию, согласно которой президенты США свой первый зарубежный визит совершали в одно из соседних государств. Поэтому неудивительно, что нынешний глава Белого дома не хочет "отходить от партнерства с Саудовской Аравией", а также хочет верить, что версия о непреднамеренном убийстве правдоподобна. На этом фоне, кстати, примечательно, что Хашогги в СА фактически запретили публиковать свои статьи как раз из-за критики отношений Эр-Рияда с Трампом.
И вот тут самым интересным является то, что далеко не все в Вашингтоне согласны с Трампом. На него давит Конгресс - многие законодатели требуют санкций и хотят приостановить оружейные сделки. Например, влиятельный сенатор-республиканец Линдси Грэм уже заявил, что лично оскорблен инцидентом.
В других странах Запада, кстати, разгорается аналогичная реакция. Германия приостановила экспорт оружия в королевство, Канада также угрожает разорвать многомиллиардный оборонный контракт. Многие руководители крупнейших компаний мира отменили свое участие в инвестиционной конференции в СА, которую называют еще "Давос в пустыне". Это глава МВФ, главы банков Standard Chartered, Credit Suisse, британского подразделения HSBC, гендиректор Societe Generale, гендиректор JP Morgan Chase, главный исполнительный директор Uber. Несколько медиагрупп, включая New York Times, Bloomberg и CNN, отозвали своих журналистов, отказались ехать делегации Австралии, Чехии, Новой Зеландии. Министру финансов США Стивену Мнучину тоже пришлось сдать свой билет в СА.
И эти разногласия только подчеркивают тот глубокий разлом, что сейчас существует в политическом руководстве США. Контракт с СА - крупнейшая в истории США оружейная сделка на $110 млрд., заключенная в мае 2017 года, - считается большим завоеванием Трампа и действительно выгоден для США. Но оппоненты нынешнего хозяина Белого дома согласны на закрытие 500 тысяч рабочих мест и даже на то, что, как отмечает The Times, "Россия заполнила пустующее пространство, оставленное западными лидерами, бойкотировавшими "Давос в пустыне". Накануне промежуточных выборов в США идет своя игра и там свои правила.
При этом, если в Вашингтоне многие представители политического истеблишмента не любят Трампа, то в СА, похоже, многие не любят 33-летнего наследного принца Мухаммеда бин Салмана (MBS), который в своих руках сосредоточил всю полноту власти. Критики в западных СМИ тут же вспомнили о его приказах об аресте членов королевской семьи, давлении на премьера Ливана Саада Харири, санкции против Катара, военную операцию в Йемене.
Причем бин Салманом могут быть недовольны не только внутри СА, но и в самих США, где уже раздаются голоса о том, что наследный принц сильно скомпрометирован и должен передать власть другому представителю королевской семьи. Как пишет Le Figaro, среди самых недовольных фигурой MBS может быть ЦРУ (глава которого Джина Хаспел была спешно отправлена в Стамбул), "которое так и не смирилось с тем, что бин Салман летом 2017 года отодвинул от трона своего двоюродного брата, принца Мухаммеда ибн Наифа, человека, олицетворяющего антитеррористическую борьбу в Саудовской Аравии и любимчика американских разведслужб".
Сложившаяся после убийства Хашогги геополитическая партия проходит и по линии соперничества между Саудовской Аравией и Турцией - прежде всего через Иран, где СА оказывается по одну сторону с США и Израилем. Турция же, которая тоже союзник США и, в отличие от СА, член НАТО, имеет свои взгляды на Иран, на палестинскую проблему, на Сирию, а также на то же движение "Братья-мусульмане". Эрдоган, бросая сейчас открытый вызов, направленный в адрес Саудовской Аравии, хочет укрепить свои позиции, однако в открытую не называет имена и уважительно отзывается о короле Салмане, оставляя место для маневров и переговоров.
Как может измениться геополитический расклад на Ближнем Востоке, с какими потерями и ситуационными приобретениями выйдут вовлеченные стороны из этого "детектива", будет видно уже в ближайшем будущем. А смерть человека - безусловно, печальное событие…