«MƏN SADƏCƏ VASİTƏÇİYƏM»
Emil Əfrasiyab: «Konsert vermək, əlbəttə, əladır. Amma bu ən asanıdır. Gələcək musiqiçiləri yetişdirmək daha maraqlıdır»
Hər birimizin həyatında musiqi yer alır, amma çox nadir hallarda musiqi həyatın bir hissəsinə çevrilir. Emil Əfrasiyab - Azərbaycanın əməkdar artisti, pianoçu, beynəlxalq festivalların laureatı - məhz həyatı musiqidən yoğrulmuş biridir. Onun istedadı uşaqlıqdan özünü göstərməyə başlayıb. 2.5 yaşlı bir uşaq olaraq, o, bacısının pianoda çalmasını heç anlamadan təkrarlayır və bu, mütləq musiqi istedadından xəbər verirdi. 13 yaşında isə Caz Klubda işləyərək dünya cazının ulduzlarının canlı ifasını görmək imkanı qazanır.
Bu gün Emil Əfrasiyab Azərbaycanı beynəlxalq konsertlərdə, Yunanıstan, Yaponiya, Budapeşt, ABŞ, Kuba, Meksika və Gürcüstanda keçirilən festivallarda layiqincə təmsil edir. İfaçının peşəkarlığı, onun emosional çıxışları təkcə Azərbaycan dinləyicilərini deyil, dünyanın bütün musiqisevərlərinin qəlbini fəth edib. Və bu, təəccüblü deyil.
Milli musiqi mühitində böyümüş, muğamı və Azərbaycan bəstəkarlarının ən yaxşı əsərlərini öyrənmiş Emil Əfrasiyab öz biliklərini Amerika Birləşmiş Ştatlarının Berkli Musiqi Kollecində (Berklee College of Music) gücləndirərək, burada görkəmli cazmenlərdən biri, «Qremmi» mükafatı laureatı Danilo Peresdən dərs alıb.
Emil Əfrasiyabı Bakıda tapmaq elə də asan məsələ deyil. Daimi səfərlərdə olması, festivallarda iştirakı və Amerika Birləşmiş Ştatlarında təhsili üzündən
musiqiçi vaxtının çoxunu vətəndən uzaqda keçirir. Və bu gün biz Bakıda onun studiyasında olaraq musiqiçi və bəstəkarla daha yaxından tanış olma imkanı qazandıq...
- Siz bizi studiyanızda qəbul etdiniz. Bura sizin üçün xüsusi bir yerdir...
- Bəli. Studiyam yüksək keyfiyyətli səsyazmaların aparılması üçün bütün şəraitə malik olması iləunikaldır. Onun yaradılması altı il çəkdi - ən yaxşı texnoloji ənənələr əsasında hazırlanıb. Mənim əsas məqsədim və arzum odur ki, mümkün olan hər şeyi edək və Azərbaycan musiqisi, janrından asılı olmayaraq, yaşasın və inkişaf etsin. Zamanında internetin, informasiyanın və sosial fəallığın olmaması üzündən biz çox böyük çətinliklərlə üzləşdik. Bu gün biz milli musiqimizə dəstəküçün öz bilik və bacarıqlarımızı bölüşməyə çalışırıq. Bizim studiya da bu baxımdan önəmli bir vəzifə yerinə yetirir. Bu yolla biz gənc ifaçıların inkişaf etməsi üçün onlara kömək etməyə çalışırıq.
- Müsahibələrinizdən birində siz caz məktəbinin yaradılmasından danışmışdınız …
- Açıq desək, hələ ki, mən ABŞ-da Berkli Musiqi Kollecində təhsilimi bitirməliyəm. Artıq beşinci kursdayam, geri qayıtmaq və ölkəmizdə bu sistemin tətbiqi prosesinə başlamaq üçün çox az qalıb. Biz dövlətin dəstəyi ilə və müvafiq tənzimləmə orqanları ilə razılaşdıraraq musiqi müəssisəsi açmağı planlaşdırırıq. Əsas məqsədimiz Amerika caz təhsil sisteminin Azərbaycanda tətbiqidir, mən əminəm ki, bu, öz bəhrəsini verəcək.
Gələcək nəsillər bu sahədə bizim və bizim korifey sənətçilərimizin hiss etdiyi məlumat azlığını hiss etməməlidir. Həyatda çox istedadlı insanlar var ki, müəyyən şərtlər üzündən bütün düşüncələrini və planlarını həyata keçirə bilmirlər. Bu məsələyə görə heç kəsi və ya heç nəyi günahkar saymıram. Sadəcə, zamanında bu istedadlar kifayət qədər bilik ala bilməyiblər və boşluqları doldura bilməyiblər.
Təəssüf ki, Qafqazda caz məktəbi yoxdur. Bu məsələdə biz yalnız Gürcüstanı və Azərbaycanınəzərdə tutmuruq. Söhbət bütün postsovet məkanından, düz Avropaya qədərdən gedir. Əminəm ki, Azərbaycanda caz məktəbinin açılması müsbət hadisə olacaq və çoxlarının maraqına səbəb olacaq. Çünki hər adamın ABŞ-da təhsil almaq imkanı yoxdur. Kimlərsə maddi cəhətdən bunu edə bilmir, kimlərsə mənəvi cəhətdən ora köçməyi bacarmır. Beləliklə, bu məktəbin yaradılmasının əsas məqsədi qəbul edilmiş peşəkar standartlara cavab verəcək caz təhsili almaq prosesini Azərbaycanda asanlaşdırmaqdır.
- Bizim musiqidə amerikalılara verilə biləcək bir şey varmı? Ümumiyyətlə, bizim melodiyaları ABŞ-da necə qiymətləndirirlər?
- Bir dəfə ABŞ-da dərs zamanı müəllimim üçün bizim melodiyanı ifa etdim və o, musiqinin melizmatikasına mat qaldı (bu melodiyada bir takta dörd və daha çox səs düşür - müəllif). Müəllim bunun necə çalına bildiyini (ənənəvi Azərbaycan cazı çalır) anlamırdı."Necə gözəl və şirin səslənir, mən bunu edə bilmərəm",- deyə o bildirdi. Dedim ki, bunun üçün Azərbaycanda doğulmaq, oranın çörəyini yemək, muğamın nə olduğunu bilmək lazımdır. Yəni demək istəyirəm ki, Azərbaycan musiqisinin öz çəkisi və statusu var, biz onu inkişaf etdirməliyik və lazımi səviyyədə təqdim etməliyik. Onlar, hətta belə çalmağı bacarmasalar da, ən azından sübut etmiş olarıq ki, Baxın «Tokkata və fuqa re minor» əsəri «Bayatı-Şiraz»a əsaslanır (bu əsərləri həmahəng çalır). Əgər bir neçə il bundan əvvəl ABŞ-da Azərbaycan kimi bir ölkənin mövcudluğundan xəbərsizdirlərsə, bu gün onlar artıq öyrənirlər və maraqlanırlar. Bu baxımdan, «Eurovision» mahnı müsabiqəsinin, caz festivallarının və Azərbaycanın birbaşa iştirak etdiyi digər beynəlxalq tədbirlərin böyük rolu var. ABŞ-da çox ölkələr öz mədəniyyətlərini təqdim edirlər və onlar öz milli musiqilərini caz ilə sintez etdirdikdə, görürsən ki, bu, bizim sintezimiz kimi gözəl səslənmir. Axı, bizim melodiyalar – dahi bəstəkarlarımız tərəfindən yazılmış melodiyalar gözəldir. Harmoniya olmadan da, onlar möhtəşəm səslənir.
- ABŞ-da təhsil alan zaman ölkəmizi təmsil edirsiniz, Bakıda olarkən özbiliklərinizi tələbələrinizə verirsiniz. Harada özünüzə daha çox ehtiyac hiss edirsiniz?
- Bu gün, nə etdiyimizdən – öyrətməyimizdən və ya xaricdə ölkəni təmsil etməyimizdən asılı olmayaraq, biz hamımız ümumi məqsədə xidmət edirik. Mən işıq sürəti ilə irəliləyən, çox böyük yaradıcılıq potensialına sahib olan hörmətli və sevilən xalq artisti Siyavuş Kəriminin rəhbərliyi altında Azərbaycan Milli Konservatoriyasında müəllim işləyirəm.Önəmlidir ki, o, Milli Konservatoriya yaradaraq xalq musiqiçisini və «xalqçıları» klassik köhnə konservatoriyadan ayırdı. Burada o, hər şəraiti yaradıb ki, gənclər həm də müasir musiqi ilə maraqlansınlar. Belə vəziyyətdə mən müasir musiqini, fyujnı və ya cazı seçirəm. Müasir musiqiyə həm romantika, həm də klassika daxildir. Sizə elə gələ bilər ki, bunların müasir dövrlə heç bir əlaqəsi yoxdur.
Amma istənilən halda, pedaqoji fəaliyyətdən və solist fəaliyyətindən danışarkən mən qeyd etməliyəm ki, bunlar tamamilə fərqli şeylərdir. Qeyd edim ki, bu gün bizim çox sayda musiqiçilərimiz var ki, xariciölkələrdə mədəniyyətimizi və ölkəmizi mükəmməl təmsil edirlər. Ancaq razılaşaq ki, nə qədər çox olsa, bir o qədər yaxşı olar. Bunun üçün gənclərimiz doğru biliklər almalı və doğru istiqamətdə inkişaf etməlidirlər. Fərq etməz: istər xaricdə ifa edərək ölkəmizi təmsil edən zaman, istərsə də "öz evimizdə" peşəkarlar hazırlayan zaman – bunun hamısı ölkəmizin inkişafına xidmət edəcək. Mən dünyada gəzib konsert verə, turneyə çıxa bilərəm - bu, çox gözəldir. Ancaq bu olduqca asan bir yoldur. Yəni konsertdə çıxış etdin və iş bitdi. Amma gələcək musiqiçiləri yetişdirmək daha maraqlıdır.
- Bölüşməyi və başqalarının inkişafına kömək etməyi sevən adam üçün rəqabət anlayışı yaddır, lakinrəqabət - insanları zirvəyə doğru hərəkət etdirən bir mexanizm olmadan da mümkün görünmür. O zaman sizi nə hərəkət etdirir?
- Rəqabət barədə düz qeyd etdiniz, musiqidə mənim üçün qəbuledilməz bir şeydir. Əllər bizim avtomatımızdır, barmaqlarımız isə güllələrimiz. Hesab edirəm ki, rəqabət ölkəmizin layiqli təmsilçiliyində olmalıdır. Bu, ura-patriotizmdən uzaq sağlam bir rəqabət olmalıdır. Hər şeyi işdə göstərmək lazımdır. Bu yaxınlarda mən musiqi sahəsindən çox uzaq olan yaxın dostuma "incəsənət" sözünün Azərbaycan dilində mənasını izah etmişəm. Bildiyimiz kimi, "incə" və "sənət" sözlərinin bağlanmasından yaranan mürəkkəb sözdür, "incə yaradıcılıq" mənasını verir.Buna görədə musiqi və mədəniyyət incə anlayışdır. Bu, bizim üçün bir idman deyil ki, rəqabət aparasan. Burda başqa qaydalar var. Allah hər birimizə zəruri olan qədər verir. Mən kim olduğumu və nə edə biləcəyimi gözəl anlayıram, buna görə sakitcə başımı aşağı salıb və öz işimlə məşğulam. İnandırım sizi, 100 ildən sonra heç kim caz mədəniyyətini kimlərin təmsil etdiyinə, idarəetmə işləri ilə kimin məşğul olduğuna maraq göstərməyəcək. Onlar üçün bizim ümumi səylərimizin gətirdiyi nəticə önəmli olacaq.
Məni nə hərəkət etdirir? Mənim 7 oğlum var - ağ klavişlər və 5 qızım var – qara klavişlər. Buradakı hər şey (royalın klaviaturasını göstərir) irəli getmək, ənənələrimizin üslubunda təhlil etmək və yaratmaq, Azərbaycan klassiklərini, caz və mədəniyyəti düzgün şəkildə qəbul etməyə dəstək vermək üçün əsas motivasiyadır.Bu mənim ən böyük arzumdur. Əslində, bu, heç arzu da deyil. Arzu daha çox əlçatmaz bir şeylə əlaqəli edilir. Mənim üçün arzu əslində işdir, məqsəddir, əgər ona doğru istiqamətli, "mən nail olacağam" düşüncəsi ilə gedərsənsə, bu, gec-tez baş verəcək.
- Mədəniyyətimizin və musiqimizin inkişafı yolunda nə kimi problemlər görürsünüz?
- Birincisi, xalqımızın sosial passivliyini qeyd etmək istərdim. Məsələ bundadır ki, biz Azərbaycan musiqisinin incilərini yaradanları - Üzeyir Hacıbəyovu, Qara Qarayevi, Fikrət Əmirovu, Tofiq Quliyevi və başqalarını yaxşı tanımırıq.Təəssüf ki, onların əsərləri haqqında etibarlı məlumat əldə etmək üçün sosial şəbəkələrdən və ya müəyyən proqramlardan istifadə edə bilmirik. Axı, bu, bizim antropologiyadır! Bu gün biz dünyada tanınan musiqi axtarış şəbəkəsi«Shazam»dan istifadə etməklə Qarayevin simfoniyasını tapa bilmirik. Və bu çox pisdir.
Razılaşaq ki, indi mədəniyyət sosial şəbəkələrə köçüb və mən xalqımızı sosial fəallığa çağırıram. Bu, bizim musiqi haqqında dəqiq məlumatlar yayılması üçün lazımdır. Həm də dinləyicilərin zövqlərinin təhrifi müşahidə edilir. Bu, böyükproblemdir. İnsanlar musiqi dinləyir və onu fərqləndirmirlər. Bunda - Azərbaycanda hansı musiqinin səslənməsində mənim günah payım var. Mən,gərək,sutkada altı deyil, dörd saat yataydım. Yüksək keyfiyyətli musiqi təmini məsələsində əsas yük radiostansiyaların və televiziyaların çiyninə düşür. Mən 1995-ci ildə 13 yaşındaydım və caz klubunda çalışırdım. Ora amerikalı caz pianoçusu Herbi Henkok, əfsanəvi El Cerro, caz musiqisi, bəstəkar və prodüser Markus Miller və başqaları kimi məşhur musiqiçilər gəlirdi. Biz uşaq olmağımıza baxmayaraq, heç vaxt səhnəyə can atmırdıq, çünki biz özümüzü kifayət qədər hazırlıqlı saymırdıq. Mənə görə, yetərincə hazırlıqlı musiqiçilər Salman Qəmbərov, Vaqif Gərayzadə, Cəmil Əmirov, Eldar Rzaquluzadədir. Məsələn, mən hələ də yetərincə hazırlıqlı deyiləm, buna görə də özümü peşəkar musiqiçi hesab etmirəm. Mənin özümü necəsə adlandırmağa hüququm çatmır. Qorxuram ki, Allah buna görə məni cəzalandırar.
- Salman Qəmbərov. Bildiyim qədər, sizin Montre caz festivalına getməyinizdə onun yetərincə böyük rolu var. Bu səfərdən sonra siz daxilən dəyişdinizmi?
- Belə deyək ki, mən artıq səfərdən əvvəl dəyişmişdim. Salman Qəmbərov mənim üçün yüksək səviyyəli bir musiqiçidir və mən onun şəxsiyyətinə böyük hörmətlə yanaşıram. O, mənim üçün yalnız pianoçu və bəstəkar olaraq qalmır, o, mənim üçün ən yüksək səviyyəli peşəkardır. Mənim üçün bu adam haqqında danışmaq böyük qürurdur. Bu yaxınlarda Salman Qəmbərov bizim nümayəndələrimiz tərəfindən ABŞ-a dəvət olunub. Orda öz konsertindən sonra master-klass keçdi. Mən bu barədə oxumaqdan çox məmnun oluram, çünki əminəm ki, insanlar böyük həzz alıblar. Salman Qəmbərov inkişaf etməyim üçün mənə kömək edib - onun sayəsində mən tam rahatlaşdım və özümü tamamilə musiqiyə verdim. O, mənə çox şey öyrətdi, o cümlədən özümə qiymət verməyi də - şəxsi və peşəkar müstəvidə. Bu, həqiqətən məni dəyişdi. Mən bu hisslərlə Montreyə çıxış etməyə getdim.
- Sizin «İki dünya» melodiyanız nə barədədir?
- Bu melodiyanı çoxdan 2007 - 2008-ci illərdə yazmışam. Bu, iki dünya arasındakı qalşılıqlı əlaqələr barədədir: biz yaşadığımız dünya və ölümdən sonrakı həyat barədə. Melodiya müsahibə şəklində yaradılıb. Bax, bu sualdır (çalır) və bu cavabdır (çalmaqda davam edir). Sonra da Allah peyda olur və dinclik gətirir (çalır).Təbii ki, mən bu melodiyanı yazanda hər hansı bir format haqqında düşünmürdüm. O, özü ortaya çıxdı, sadəcə birdən-birə musiqi axmağa başladı. İndi mən təhlil edərək, bu cür qeyri-standart formatın alınmasına heyrətlənirəm. Mən bu melodiyanı yazanda emosional və psixoloji cəhətdən köklənməmişdim, çünki həyatımda adrenalin az idi. Sakit, sabit, dinc bir həyatım var idi. Mən bütün cavabları bilməyə qadir dahi deyiləm, buna görə həyatı tədricən öyrənirik. Bundan sonra isə mənim yaradıcılığımda "Ataya məktub" peyda olur...
- Bu barədə danışın ...
- Bu məktub atama ünvanlanıb. Etiraf edirəm ki, bu əsərin yaradılmasında atamın rolu hədsizdir. Daha artığını deyəcəm, əsəri o, bəstələyib! Yaradılışının əsasında kiçik bir hekayə var. 14 yaşımda müəllimim Bethovenin daha çox"Ay sonatası" kimi tanınan "Sonata №14" əsərinin klassik musiqisini öyrənməyi tapşırmışdı. O vaxt kiçik ikiotaqlı mənzildə yaşayırdıq. Mən melodiyanı çalanda divanda yatan ata mənə dedi: "Bu dünyadan köçəndə, xahiş edirəm, mənim cənazəmdə bu melodiyanı çalın". Mən onda yalnız 14 yaşındaydım. Bunu eşitmək xoşagəlməz idi – mən düşünürdüm ki, mənim atamla bu, heç vaxt baş verməyəcək və mən onun sözlərini ciddi qəbul etmədim. Atamın nə vaxtsa olmayacağı fikrini ağlıma belə gətirə bilməzdim. Tezliklə bu xoşagəlməz hekayəni unutdum. Amma mənim həyatımda da bu qorxunc saat gəldi - atam dünyadan getdi. Onu dəfn edəndə mən İslam adəti ilə məzarına girdim. İnanmazsız – elə həmin anda mənim başımda bir melodiya səslənməyə başladı (çalır). Bu not dəsti daima dayandırmadan mənim başımda səslənməyə başladı. Mən özümə qəzəbləndim - atam ölüb, mənim başımda isəmelodiya çalınır. Amma sonra onu tamamilə unutdum. Çalmaq üçün xatırlamağa çalışdım, amma alınmadı.Düz bir il sonra, atamın ölümü günü yuxu gördüm. O, yuxuma girdi və bu melodiya eşidilirdi. Atam soruşurdu: "Sən bu melodiyanı deyirdin?" Məni oyanmağa məcbur edir. Mən alətə tələsirəm, klavişləri sıxaraq çalıram. Səhər oyananda heç nə başa düşmürəm: yuxu harada, gerçək harada idi. Melodiya yenə də başımdanuçdu. Amma burada, sakitcə və şübhə ilə yazısını çalıram... Bu melodiya mənim hisslərimin müəyyən partlayışından, kulminasiyasından sonra yaranıb… Bundan sonra hər şeylə ehtiyatlı davranmağa başladım.
-«Ən ideal səs, sükutun səsidir»,- deyirsiniz. Belə sükutu haradan tapırsınız?
- O, içəridə yaşayır, buna görə indiyə kimi heç kim sükutdan mükəmməl səs yarada bilməyib. Allah buyurubki, mənim nə qədər gözəl olduğumu görmək istəyirsinizsə, təbiətdən başlayıb həyat yolunda görüşdüyünüz insanlara qədər hər şeyə baxın. Məsələ necə çalmaqda deyil: məsələ bu səssizliyi daha çox harda tapmaqdadır. Bu heç də o demək deyil ki, sən çalmalısan, bu, məhz sən harda çalmalısan deməklir. Bunun böyük mənası var: sən ideal səssizliyi ya çalmalısan, ya da dinləməlisən.
- Biz ilahi gözəlliyi Allah tərəfindən yaradılan hər şey vasitəsilə hiss edirik. Sizin yaradıcılığınız vasitəsilə biz nə hiss edirik?
- Mən kiməm? Mən heç kiməm. Mənim bütün əsərlərim də Allah tərəfindən yaradılıb. Mən yalnız "İki dünya", "Atama məktub" və s. kompozisiyaları insanlara ötürən bir vasitəçiyəm. Biz yalnız təkrar yaradırıq. Biz vaxtında yaratmalı və sonra yaradıcılığı axına buraxmalı olanlarıq.Zaman keçdikcə insanlar nəyin doğru olduğunu və nəyin olmadığını anlayacaqlar.

"I AM ONLY AN INTERMEDIARY"
Emil Afrasiyab: “Giving concerts is great but is an easy path to success. 'Shaping' new musicians is much more fun.”
Music exists in every corner of our life but it seldom becomes a part of it. Emil Afrasiyab is the Honoured Artist of Azerbaijan, pianist, laureate of international festivals. He is exactly the kind of person whose life path is intertwined with music. His talent revealed in childhood. When he was a 2.5-years-old kid, he started to repeat his sister’s playing on the piano almost unconsciously. As he grew up, he used to take part at many live performances of world jazz stars while working at the Jazz Club.
Today, Emil Afrasiyab represents Azerbaijan at international concerts and festivals in Greece, Japan, Budapest, the US, Cuba, Mexico, Georgia. His professionalism and emotional performances conquer the hearts of audiences both in Azerbaijan and around the world. It is not surprising, since Emil has grown up surrounded by national music, including the mugham and the best creations of Azerbaijani composers. But he did not stop there. He continued his study at the Berklee College of Music in the United States with one of the outstanding jazzmen, Grammy Award winner Danilo Pérez.
It is not easy to find Emil Afrasiyab in Baku. Due to constant tours abroad, festivals and studies in the US, he spends more time away from home. We caught him at his studio in Baku to get to know the musician and the composer closer...
You met us at your studio. It must be a special place for you...
Yes. It is unique in that it has all the conditions to make high-fidelity sound recordings. It took six years to create it from scratch using the best technological traditions.
I wish to do as much as I possibly can for Azerbaijani music, regardless of the genre. I wish to live and develop. Before the Internet, living a secluded life deprived of information and social activity as opposed to what we enjoy today, we had great difficulties. Today we are trying to share our knowledge and skills for the benefit of our national music. In this context, our studio plays an instrumental role. We are trying to help young performers in their development.
In one of your interviews you hinted at an idea to create a jazz school...
To be honest, I need to finish my studies at the Berkeley College of Music in the US first. It's my fifth year there and I am close to finish my study to return and start implementing that system in our country. We are planning to open this musical school with state support and in agreement with relevant regulatory authorities. The main idea is to introduce the US jazz education system in Azerbaijan, which, I am sure, will be effective.
The future generation should not be deprived of knowledge in this area, as were our predecessors and we. There are many talented people but due to certain circumstances they just cannot put all their thoughts and plans into practice. I do not blame anyone or anything. It so happens that these talents cannot get enough knowledge to reveal themselves.
Unfortunately, there is no jazz school in the Caucasus. I do not mean only Georgia and Azerbaijan. It holds true for almost the entire post-Soviet space up to Europe. I believe that a jazz school in Azerbaijan will be a positive development and will be interesting for many because not everyone can afford education in the US due to financial constraints or moral barriers that prevent them from moving abroad. So, our objective is to facilitate the process of obtaining jazz education in Azerbaijan based on the established and professional standards.
Is there anything in our music that we can pass to Americans? How do they evaluate our music?
Once in my class in the US, I have played a short passage for my teacher. He was shocked by its melisma (moving between four or more notes in one measure, R+). He did not have a clue how this was possible (playing a sample of traditional Azerbaijani jazz). “How nice and sweet it sounds, I don’t know how to do that,” he exclaimed. I explained that one is supposed to be born in Azerbaijan, to eat our bread, and to learn mugham. I mean Azerbaijani music has its weight and status, and we must develop it and show it in appropriate manner. Even if they do not know how to play like that, then at least we can prove that Bach’s Toccata and Fugue in D Minor is based on Bayati Shiraz (plays these pieces in consonance). Several years ago, Americans did not know about Azerbaijan. Today they are getting to know us and asking questions. In this context, Eurovision Song Contest, jazz festivals and other international events where Azerbaijan is directly involved play an instrumental role. Many countries represent their culture in the US. When they play a synthesis of their national music with jazz, you start to realise that it does not sound as beautiful as our synthesis. After all, our melodies, written by our brilliant composers, are beautiful. They sound great even without harmony.
You represent Azerbaijan in the US as a student. In Baku, you transfer your knowledge to your students. Where are you in demand most?
Regardless of what we do, teaching or representing a country abroad, we all serve the common cause. I am a teacher at the Azerbaijan National Conservatoire under the leadership of the respected and beloved national artist Siyavush Karimi, who has a great creative potential and moves forward at the speed of light. It is important that he has managed to separate folk music from classical old conservatoire, creating a national conservatoire. He has created all the conditions for young people to be interested in modern music. I don’t mean modern music, fusion or jazz here. Modern music includes both romance and classics, which seemingly has nothing to do with modern times. Yet, as far as my teaching and solo career go, these are completely different things. There are many national musicians in Azerbaijan today, who perfectly represent our culture and country abroad. The more we are, the better. Therefore, it is important that young people receive the right education and develop in the right direction. No matter what we do – play, represent our country abroad or make professionals at home – it will contribute to the development of our country. I can tour the world concerting. It's great indeed! But it is a fairly easy path to success. 'Shaping' future musicians is much more fun.
A person who loves to pass on knowledge and to help others improve is usually far from a sense of competition. But it is the very mechanism that moves people to the top. What is driving you?
Good question. I do not accept competition in its bare sense. Our hands are a machine gun using our fingers as bullets. I think we are supposed to compete for a decent representation of our country. This should be a healthy competition, which is far from jingoism. Practice is the only tool to show our abilities. Just recently, I was explaining to my close friend, who is far from music, the meaning of the word “art” in Azerbaijani. As we know, it is made up of two words, incəand sənət, making a single concept, “subtle creativity”. Therefore, music and culture are subtle concepts. This is not a sport. The rules are different. God gave each of us as much as necessary. I am perfectly aware of who I am and what I can do, so I humbly do my job. After 100 years, no one will be interested in those who represented the jazz culture or was involved in management. They will look at the outcome, which is more important than our common efforts.
What is driving me? I have seven sons - white keys, and five daughters - black keys. Their compound effect is my main motivation to go forward, analyse and compose in the style of our traditions, and help others to perceive the Azerbaijani classics, jazz and culture in a proper way. This is my biggest dream. It is not a dream per se because dreams are more connected with something cherished. For me, a dream is a job, a goal. If you follow your dreams thinking that you'll achieve the goals set then sooner or later they will come true.
What problems do you notice in the development of our culture and music?
First and utmost, I must admit that we are socially passive. After all, we don’t know well the creators of our masterpieces such as Uzeyir Hajibeyov, Gara Garaev, Fikret Amirov, Tofig Guliyev and many others. Unfortunately, we cannot use social networks or certain applications to get reliable information about their works. This is our anthropology! We are still to find Garayev's symphony listed in the world-famous application, Shazam music search engine. It's very sad indeed.
Like it or not, but the culture has moved into social networks, and I urge my fellow nationals to be more active in social networks. This is necessary in order to get accurate information about our music. Another point is the distorted tastes of the audience. This is a big problem indeed. People listen to music and do not distinguish it. You can also blame me for the kind of music heard in Azerbaijan. This means that I am supposed to sleep not six, but four hours a day. Radio stations and television are supposed to be the main drivers of high-quality music. When I was 13 years old, I was working at the jazz club. Back in 1995. I have seen and heard the performances of famous musicians such as the American pianist Herbie Hancock, the legendary Al Gerro, composer and producer Marcus Miller, etc., who then visited Azerbaijan. But being children at that time, we never rushed to perform on the stage, because we knew that we were not sufficiently prepared unlike, for example, Salman Gambarov, Vagif Garayzadeh, Jamil Amirov, Eldar Rzaguluzadeh. I still feel insufficiently prepared, hence I do not consider myself a professional musician. I have no right to call myself something, for I fear that God will punish me.
You mentioned Salman Gambarov. As far as we know, he helped you a lot to take your part at the Montreux Jazz Festival. How has this trip changed you?
I have changed even before the trip. For me, Salman Gambarov is a professional musician. I do respect him with admiration. He is not a pianist or composer for me, rather a musician of the highest level. I am proud of him indeed. Recently, our representatives invited him to the States, where he gave a master class after the concert. I was very pleased to read about the event and I am sure that people has really enjoyed Salman's performance. He has helped me in my development. Thanks to him, I have relaxed and gotten into the music completely. He has taught me a lot, including self-esteem - personal and professional. It really changed my life. With these feelings, I went to perform in Montreux.
What can you tell us about your Two Worlds?
I composed it long ago, between 2007 and 2008. It is about a relationship between the two worlds: the one we live in and the one after death. It's a sort of an interview made into a melody. For example, this is the question (he plays, R+), and this is the answer (continues playing, R+). And then we can see the God, who gives tranquillity (plays again, R+). In fact, when I wrote this tune, I was not thinking of any particular format. It emerged out of the blue, the music began to flow by itself. Now, when I analyse it, I am surprised to see how big it turned to be. When I composed the melody, I was not emotionally and psychologically mindful because my life had less adrenaline at that time. It was a quiet, stable, peaceful life. I am not a genius to know all the answers, so we learn from life gradually. Letter to My Father was made after that...
Please, go on...
It is a letter addressed to my father. I must admit the incredible role of my father in this creation. Actually, it's his child! At the heart of it is a little story. When I was 14, my teacher asked me to analyse Beethoven’s Sonata No. 14, which is better known as the Moonlight Sonata. Back in those days, we used to live in a small two-room apartment. When I finished playing, my father told me: “When I leave this world, please play it for me at my funeral.” I was only 14 years old. I did not enjoy hearing these words, of course. I was thinking that nothing could happen to my father, and I did not his words seriously. I could not even imagine that my father might cease to exist someday. I soon forgot this unpleasant story. But there are inevitable things in our life. I lost my father one day. When they buried him, I was standing by his grave with a melody playing in my head (plays, R+). It was just this set of notes constantly sounding inside my head, non-stop. I got angry - my father died, and a melody plays in my head. But then I completely forgot it. I have tried to remember it to no avail. Exactly a year later, on the day of the death of my father, I had a dream. He appeared and this melody was following him. He asked me: “You tried to recall this melody, didn't you?” It made me wake up. I rushed to piano, pressed the record key and played it. In the morning, when I woke, I could not distinguish between the dream and the reality. The melody vanished again. Still doubted, I quietly pressed the play button to listen to my recording… This melody was born after a certain break, the culmination of my feelings. After that, I began to be wary and cautious about everything.
You once said that the sound of silence is “the most ideal sound”. Where do you find this silence?
It lives inside, because today no one has created a sound as perfect as silence. God said that if you want to see how beautiful I am, look at everything I created starting from the nature and ending with the people we meet on our life path. The point is not how to play. The point is where you find more silence. This does not mean that you should play; it means where you should play. It makes a big difference: did you need to play or listen to the perfect silence?
We feel the divine beauty in every creature and creation. What do we feel through your creations?
Who am I? I am nobody. It is Him Who creates all my melodies. I am only an intermediary who transmitted to people Two Worlds, Letter to My Father, etc. We only reproduce. We are the ones who are supposed to reproduce His creations in a timely manner and then let the creation take its own course. It is up to people to figure out what is right and what is not.