CANSAĞLIĞINI DA ALMAQ OLARMIŞ
"Cansağlığını satın almaq mümkün deyil" - tibbin hazırkı inkişafı nəzərə alınarsa, bu ifadə getdikcə öz mənasını itirir. Amma çağdaş tibb xidmətlərini satın almaq heç də hər kəsin cibinə uyğun deyil. Pulsuz səhiyyəyə etibar isə dünyada çox aşağı səviyyədədir.
İnkişaf etmiş ölkələrdə səhiyyə xidmətinin maliyyə xərclərini ödəmək problemi öz həllini artıq uzun müddətdir dövlət büdcəsindən kənarda tapır. Uğurla sınaqdan keçirilmiş icbari tibbi sığorta (İTS) sistemi son iki il ərzində Azərbaycanda da özü üçün daha aydın konturlar cızır. İlk dövrlərdə tibbi xidmətlərin maliyyələşdirilməsinin yeni mexanizminin əsas "sponsoru" kimi dövlətin çıxış etməsinə baxmayaraq, sığorta daxilolmalarının toplanması üçün işlək mexanizmin yaradılması ilə bu məsələdə dövlətin rolu getdikcə daha çox arxa plana keçəcək.
71,5 mln. manatlıq inqilab
«BusinessStat» tərəfindən hazırlanmış "Azərbaycanda tibbi xidmətlər bazarının təhlili"nə görə, 2013-2017-ci illərdə Azərbaycanda tibbi xidmətlərin natural həcmi 7,3% azalaraq, 2013-cü ildəki 76,3 milyon qəbuldan 2017-ci ildə 70,7 milyona qədər enib. Həmçinin 2017-ci ildə tibbi xidmət bazarının fiziki həcmində daha böyük pay özəl tibb sektoruna məxsus olub, ölkədə bütün tibbi prosedurların 70,3%-i bu sektorun payına düşür.
Yəni əhalinin özəl klinikalara inamının önəmli dərəcədə artması göz qabağındadır. Uyğun olaraq, vətəndaşların müalicə xərclərinin maliyyələşdirilməsi sistemində dərin islahatlar məsələsi ildən-ilə aktuallaşır.
Əslində, İTS kimi önəmli bir layihənin icrasının başlamasına bir qədər gecikmişik və bu məhz maliyyə problemləri ilə bağlı olub. Hələ 2007-ci ildə İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi yaradılıb, lakin uzun illər ərzində layihə sadəcə kənarda qalıb, çünki ilkin araşdırmalar göstərdi ki, sistemin yaranması və saxlanılması üçün ilk illərdə xeyli xərc tələb olunur. Ancaq, təxminən, 10 il sonra Azərbaycan iqtisadiyyatının böyüməsi və güclənməsi ilə layihə ikinci nəfəs qazandı - Mingəçevir və Yevlax şəhərlərində İTS-nin pilot tətbiqi üçün 2016-cı ildə dövlət büdcəsindən 10 milyon manat, 2017-ci ildə isə 24,5 milyon manat ayrılıb. 2018-ci ildə isə Prezident İlham Əliyevin fərmanı ilə Ağdaş rayonu da pilot layihəyə qoşulub. Ümumiyyətlə, bu il üç bölgəyə dövlət büdcəsindən, təxminən, 37 milyon manat ayrılıb.
Beləliklə, üç il ərzində İTS Agentliyi büdcə fondlarından ümumilikdə 71,5 milyon manat alıb. Onlar səmərəli xərcləniblərmi? Qeyd etmək yetərlidir ki, qısa müddət ərzində pilot rayonların səhiyyə sistemində, demək olar ki, inqilabi dəyişikliklər baş verib. Bu dəyişikliklər yalnız tibb müəssisələrinin idarəetmə strukturunun tam yenidən işlənməsi ilə məhdudlaşmır, o cümlədən müalicəni nəzarətdə saxlayan baş həkimlə yanaşı bütün inzibati və biznes məsələləri ilə məşğul olan direktor-menecer vəzifəsi də yaradılır. Bundan əlavə, klinikaların işi, demək olar ki, tamamilə avtomatlaşdırılıb, hər hansı bir avadanlıq və ya alətdən, dərmanlardan istifadə bu gün onlayn sistemdə müfəssəl izlənilə bilər.
Bundan əlavə, ilkin tibbi yardım xidmətləri təkmilləşdirilib, ayrıca ailə həkimi institutu yaradılıb, bu səbəbdən sahə həkimlərinin ixtisas dəyişməsi üçün yerli və xarici kurslar keçirilib. Tibbi xidmətlərin regionun bütün sakinləri üçün maksimum əlçatan olmasını təmin etmək məqsədilə kənd tibb məntəqələri ailə-sağlamlıq mərkəzlərinə çevrilib, onlar üçün yeni avadanlıqlar alınıb və həm də kadrlar hazırlanıb.
Pulsuz tibbin əsas problemlərindən biri də həll olunub – bu, tibbi heyətin aşağı maaş alması və buna görə xəstələrdən pul alması faktları ilə bağlı idi. Birincisi, əməkhaqları artırıldı və ikincisi, xəstə qəbulu üzrə müəyyən bir limitin aşıldığı zaman həkimlər üçün bonuslar sistemi tətbiq olunmağa başladı. Buna görə həkimlər daha çox xəstə qəbul etməkdə maraqlıdırlar, bunun üçünsə daha yaxşı və vicdanlı mütəxəssis kimi tanınmaq lazımdır. İTS Agentliyinin nümayəndələri əmin edir ki, hər hansı mənfi siqnal ilə bağlı sərt qərarlar qəbul edilir.
İş puldadır
İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin departament rəhbəri Vüqar Qurbanovun sözlərinə görə, təqdim olunan yeniliklər insanları o qədər qane edib ki, tibbi xidmət üçün edilən müraciətlərin sayı xeyli artıb. Məsələn, 2017-ci ildə 2016-cı ilə nisbətən stasionar müalicəyə 28% daha çox xəstə qəbul edib, cərrahi əməliyyatların sayı isə 50% artaraq 8274-ə çatdı.
"Qeyd edim ki, bizim əsas paketimizə yüksək qiymətli, lakin həyati vacib olanlar xidmətlər də daxildir – bunların sırasına ürək əməliyyatı, beyin anevrizmlərinin aradan qaldırılması, angioplastika və s. daxildir. Yalnız ötən il 300 belə əməliyyat həyata keçirilib. Daha bir önəmli statistika göstəricsi: ötən il Mingəçevirdə 10-dan uşaq anadangəlmə ürək çatışmazlığı ilə doğulub və onların hamısı dövlət agentliyinin dəstəyi ilə əməliyyat edilib", - deyə Qurbanov bildirib.
Bir sözlə, ilk kündə heç də küt getmədi və hər üç bölgədə yeni sistem çox uğurla oturuşur. İstənilən halda, son sorğunun nəticələrinə əsasən, yerli əhalinin 80%-dən çoxu Mingəçevir, Yevlax və Ağdaşda icbari tibbi sığortanın istifadəsi barədə müsbət rəy bildirib.
Ancaq hər şey belə yaxşıdırsa, onda nə üçün bütün ölkə miqyasında, xüsusən də Bakıda icbari tibbi sığortanın tətbiqində bu qədər gecikmə baş verir? Axı, yolun başlanğıcında pilot dövrün bir il - il yarım çəkəcəyi və 2018-ci ildən paytaxtda da layihənin işə salınacağı bildirilirdi.
Göründüyü kimi, burada hər şey maliyyədən asılıdır. Həqiqətən, yuxarıda qeyd olunduğu kimi, hələ ki, yalnız yeni mexanizmlərin yaradılması deyil, həm də onların idarə olunması bütövlükdə ənənəvi pulsuz tibbi xidmətlərin maliyyələşdirilməsi yükünə paralel olaraq dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilir. Üç il əvvəl baş vermiş devalvasiya nəticəsində təxirə salınmış və bunun ardınca büdcə xərclərinin optimallaşdırılması üzrə gerçəkləşdirilən tədbirlər xüsusi bir irəliləyiş etməyə imkan verməyib.
Ancaq belə görünür ki, pilot layihələrin uğuru hökumətə İTS-nin bütün ölkə səviyyəsində genişləndirilməsinə sərmayə yatırmağa həvəsləndirib. Artıq 2019-cu ilin dövlət büdcəsində bu məqsəd üçün rekord 223,5 milyon manat ayrılması nəzərdə tutulur. İTS üzrə Dövlət Agentliyinə daha 1,3 milyon manat dövlət başçısı İlham Əliyevin fərmanı ilə 2018-ci il dövlət büdcəsində nəzərdə tutulan Prezidentin ehtiyat fondundan ayrılıb. Bu vəsait bütün ölkədə İTS-ə keçid planı hazırlamış beynəlxalq-konsultant şirkət «McKinsey & Company»nin xidmətinin haqqının ödənilməsi üçün istifadə olunacaq.
Maliyyə naziri Samir Şərifovun sözlərinə görə, Azərbaycanda İTS sisteminin tam tətbiqi 2020-ci ilə gözlənilir, 2019-cu il isə bu layihə üçün həlledici olacaq.
Maliyyə dayanıqlılığı
Bununla belə, layihənin genişmiqyaslı tətbiqinə başlamaqdan əvvəl həll olunmalı əsas məsələ İTS-in maliyyələşdirmə mənbələrini müəyyən etməkdir. Amma əgər səhiyyə işçilərinin maaşlarının əhəmiyyətli dərəcədə artırılması, kompleks cərrahiyyə əməliyyatlarının maliyyələşdirilməsi və əsas İTS paketinə daxil olan digər bahalı prosedurlar nəzərə alarsa, həmçinin dövlət büdcəsi bütün maddi yükü daşımaqda davam edərsə, aydın olur ki, yeni sistem iqtisadi baxımdan səmərəsiz olacaq və uzun müddət davam etməyəcək. Həm də belə dəyişmənin nə əhəmiyyəti var, əgər söhbət sığortadan gedirsə, ilkin olaraq sığorta etdirənin ödəyəcəyi rüsum nəzərdə tutulur.
İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Zaur Əliyev qeyd edib ki, Azərbaycanda da icbari tibbi sığorta üzrə sığorta haqları yığılacaq və bu, ayrıca fondda toplanacaq. Prosesin mexanizmi, təxminən, indiki pensiya sisteminə və sosial vergi ödənişlərinə bənzəyir. Agentliyin şöbə müdiri Araz Nəsirovun sözlərinə görə, Avropa ölkələrində işəgötürəndən və işçidən icbari tibbi sığorta üçün 5%-dən 15%-ə qədər vəsait tutulur. Azərbaycan üçün, əlbəttə ki, bu aralıq, hələ ki, mümkünsüz sayılır.
İlkin mərhələdə ehtimal edilir ki, sığorta haqları, təxminən, 3% təşkil edəcək, onun 2%-i işçi tərəfindən, 1%-i isə işəgötürən tərəfindən ödəniləcək. Vətəndaşların qalan hissəsi üçün sığorta haqqının məbləği hər il bir nəfər 120 manat, yəni ayda 10 manat olacaq. Bununla yanaşı, işləyən vətəndaşlar və sərbəst məşğul əhali üçün sığorta haqqının hissə-hissə ödənilməsi mümkün olacaq.
İşləməyən insanlar - uşaqlar, pensiyaçıların, əlillər və aztəminatlı ailələr ilə bağlı necə olacaq, onlar əlçatan tibbi xidmət almaq imkanından məhrum olmayacaq? "Onların İTS üzrə xərclərini dövlət öz üzərinə götürəcək", - deyə Z.Əliyev bildirib.
Ümumiyyətlə, İTS üzrə geniş təcrübəyə malik ölkələrdə də əhalinin müəyyən qrupları üçün tibbi xidmətlərin ödənilməsində dövlət iştirakı tətbiq edilir. Bundan başqa, A.Nəsirov qeyd edib ki, o ölkələrdə İTS Fondunun büdcəsinin artırılması üçün alternativ üsullar da tapılıb. Məsələn, tütün, spirtli içki və sağlamlıq üçün zərərli olan digər məhsulların satışından əldə edilən əlavə vergilər bu fondlara köçürülür. Bəli, bu, həmin məhsulların qiymətinin artmasına gətirib çıxarır. Digər tərəfdən səhiyyə xidmətinə ikiqat təsir göstərir - insanlar bahalı və sağlamlığa zərərli mallardan daha az istifadə etməyə başlayırlar, amma onların satışı işsiz vətəndaşlar üçün tibbi yardım göstərilməsinə yardım edir.
Ekspertlər hesab edirlər ki, İTS sisteminin maliyyə dayanıqlılığının yaxşılaşdırılması üçün gələcəkdə sığorta rüsumlarını ölkədəki inflyasiya proseslərinə uyğun şəkildə indeksləşdirmək məqsədəuyğundur. Litvada bu cür mexanizm istifadə olunur, orada rüsum indeksi minimum əməkhaqqına bağlanıb - onun artması ilə rüsumun miqdarı da artır.
Bir sözlə, İTS daha çox bir sosial layihədir. Bu sistem sosial həmrəylik prinsipi əsasında qurulur, burada gənclər yaşlılar üçün, sağlamlar xəstələr üçün ödəyir. İTS ümumi əhatə dairəsi üzərində qurulur, yəni cinsiyyətindən, yaşından, sağlamlıq durumundan, yaşayış yerindən, fərdi gəlir səviyyəsindən asılı olmayaraq bütün vətəndaşlar baza İTS paketinə daxil edilmiş tibbi xidmətləri pulsuz almaq hüququ qazanırlar.
Digər tərəfdən yüksək keyfiyyətli tibbi xidmətlərin əldə edilməsi imkanlarını artırmaqla, əmək qabiliyyətli əhali sayının artmasına nail olmaq mümkündür ki, bu, ölkənin iqtisadi imkanlarını artıracaq. Yəni bu gün dövlət büdcəsindən böyük miqdarda sərmayə qoymaqla, ölkə bu "sərmayələri " gələcəkdə tam şəkildə geri qaytaracaq.

Health is better than wealth… Given the current situation in health care, the actual meaning of this saying seems dubious. In truth, not everyone can afford buying modern health care services, while the credibility of free health care in the world is extremely low.
In developed countries, the problem of covering the financial costs of health care has long been solved outside the state budget. In the last two years, the system of mandatory health insurance (MHI) successfully tested in those countries has become more relevant in Azerbaijan. Although the first main “sponsor” of the new mechanism for financing health care services is the state, the introduction of a robust mechanism for collecting insurance payments will increasingly push the state to secondary positions.
Revolution for ₼47 million
According to the Analysis of Health Care Services Market in Azerbaijan made by BusinesStat, in 2013-2017 the volume of health care services in Azerbaijan decreased by 7.3%: from 76.3 million receptions in 2013 to 70.7 million in 2017. Last year, private sector had the largest physical share in the health care services market, which accounted for 70.3% of all health care procedures in Azerbaijan.
There is a significant increase in public confidence in private clinics. Therefore, the entire system of financing the public health care costs is becoming more relevant every year.
The major reason for delay in the introduction of such an important project as the MHI was financial problems. The State Agency for Mandatory Health Insurance (SAMHI) was created back in 2007, but the project has been forgotten for many years, since primary research showed that the creation and running of the system during the first years required considerable funds. Almost ten years later, the growth and strength of the national economy gave the idea a second boost. The state budget provided ₼10 million and additional ₼24.5 million in 2016 and 2017, respectively for the pilot implementation of MHI in the cities of Mingachevir and Yevlakh. In 2018, the President Ilham Aliyev decreed to join the Agdash district to the pilot project as well. In general, three districts of Azerbaijan received about ₼37 million from the state budget in 2018.
So far, SAMHI received a total of ₼71.5 million of budget funds. Were they spent efficiently?  In a very short period, almost revolutionary changes were made in the health system of the pilot districts. These changes include the complete reworking of the management structure of medical institutions, such as the creation of a post for managing director responsible for all administrative and business issues, while the head physician supervises the issues related to medical treatment, almost full automation of clinical procedures and the use of equipment, tools, and medicines, which can also be traced in detail through the online control system. In addition, primary health care services have been improved and a separate family doctor institute has been created. The latter required that local and foreign re-profiling courses for district doctors be held. In order to make health care services as accessible as possible to all residents of the district, rural first-aid posts are reorganised into family health centres equipped with new tools and trained personnel.
One of the main problems of free health care, low salaries of medical staff and the ensuing facts of extorting money from patients, was also solved. Salaries were raised, and a bonus system was introduced for doctors when a certain patient admission limit is exceeded. Therefore, doctors themselves are interested in accepting more patients, for which it is necessary to be a good and conscientious specialist. According to SAMHI, any negative signals are dealt with severely in time.
It's all about money
According to Vugar Gurbanov, the head of the Department at SAMHI, the people liked the introduced innovations so much so that the number of requests for health care has increased significantly. For example, in 2017, 28% more patients received inpatient treatment, and the number of surgeries increased by 50% and reached 8,274, as opposed to indicators of 2016. "Our main insurance package includes high-cost but vital services, such as heart surgery, brain aneurysm removal, angioplasty, etc. Only last year, our surgeons performed 300 such operations. Another remarkable data: last year, over 10 children with congenital heart disease were born in Mingachevir, and all of them were operated with the support of our agency,” Hasanov said.
In other words, in all three districts the new system was introduced very successfully. Judging by the results of a recent survey, over 80% of local residents in Mingachevir, Yevlakh and Agdash expressed positive feedback on mandatory health insurance.
But why is the nationwide introduction of mandatory health insurance, in particular, in Baku delayed? Originally, it was planned that the introduction of the pilot project would take a year and a half. It was also planned to launch a similar project in Baku starting from 2018.
Apparently, this also depends on funding. As noted above, so far both the creation of new mechanisms and their management are fully funded from the state budget, which in parallel is financing traditional free health care services. The devaluation of manat three years ago followed by the measures taken to optimise budget expenditures were the limiting factors.
It seems that the success of pilot projects inspired the government to invest in the expansion of the MHI throughout the country. In 2019, it is planned to allocate a record ₼223.5 million for these purposes. Presidential Reserve Fund allocated another ₼1.3 million provided for in the state budget for 2018 to SAMHI. These funds will be used to pay for the services of an international consultant, McKinsey & Company, involved in developing a roadmap and a plan for transition to the nationwide MHI.
According to Finance Minister Samir Sharifov, although the full implementation of the MHI system in Azerbaijan is expected to begin in 2020, 2019 will be the key year for the project.
Financial stability
The main task before the large-scale launch of the project is to determine the sources of financing. After all, if the state budget continues to bear all the material burden, significantly increasing the salaries of health workers and financing complex surgical operations, as well as taking into account other costly procedures included in the main MHI package, it turns out that the new system will be inefficient from an economic point of view, i.e. will not live long. And what's the point of getting something for nothing, when insurance implies regular contributions from the insured.
Zaur Aliyev, the Director of SAMHI, noted that in Azerbaijan insurance premiums would also be collected on medical insurance accumulated in a separate fund. The approximate mechanism of the process looks like the current pension system and fees for social contributions. According to the head of the department at SAMHI, Araz Nasirov, in European countries both the employer and employee pay 5% to 15% from their income for mandatory health insurance. For Azerbaijan, of course, this size is still unbearable. Initially, it is proposed that insurance premiums amount to about 3%, of which the employer and employee will pay 2% and 1% from income, respectively. For the rest of the citizens, the fee will be ₼120 per individual per year, that is, ₼10 per month. Moreover, working citizens and freelancers will be able to pay the insurance premium in instalments.
What about unemployed citizens like children, pensioners, disabled people and low-income families? “The state will cover their expenses in MHI,” Z. Aliyev said.
However, the practice of state participation in the payment for health care services for certain groups of the population is also used in countries with extensive experience in MHI. Also, according to Nasirov, alternative methods were identified for replenishing the budget of the MHI Fund. For example, it lists additional taxes on the sale of tobacco, alcoholic beverages and other products that are harmful to health. Yes, this leads to a rise in price of products. But, on the other hand, there is a double impact on health care - people begin to use less expensive and unhealthy goods, and their sale helps to get health care services for the non-working part of citizens.
According to experts, to improve the financial sustainability of the MHI system, it is also considered relevant to index insurance premiums depending on the inflation rate. A similar mechanism is used in Lithuania, where the premium index depends on the minimum wage - with its increase, the amount of premiums grows.
MHI is mostly a social project. It is based on the principle of social solidarity, when the young one pays for the elderly, and the healthy for the sick. MHI is based on the universal nature of coverage, that is, all citizens, regardless of gender, age, health status, place of residence, level of personal income, are entitled to receive free health care services included in the basic package of MHI. On the other hand, by improving the system of high-quality health care services, it is possible to increase the number of working-age population, which will increase the economic opportunities of the country. In other words, by investing large amounts from the state budget today, the country will return these “investments” in full in the future.