Yeni Məşğulluq Strategiyası Azərbaycanın əmək bazarında əsas problemlərin həllini nəzərdə tutur
«2019-30-cu illərdə Azərbaycanda Məşğulluq Strategiyası»nın tətbiqi çərçivəsində qarşıya 2030-cu ilədək işsizliyi 4%-ə endirmək və əmək məhsuldarlığını 2 dəfə artırmaq məqsədi qoyulub.
Bu cür proqram sənədi artıq Azərbaycanda bir dəfə qəbul olunub və on illik müddəti əhatə edib. Bu strategiya 2007-2010-cu illər və 2011-2015-ci illər üçün olmaqla
dövlət proqramları çərçivəsində iki mərhələdə həyata keçirilib. Əvvəlki strategiyanın nəticələrini müsbət qiymətləndirmək olar, xüsusilə də bu illər ərzində ölkədə işsizlik səviyyəsinin 7,3% -dən 5%-ə, yoxsulluq səviyyəsi 29,3%-dən 4,9%-ə enməsinə, əhalinin 5,2 dəfə gəlirlərinin artmasına, nominal əməkhaqqının 3,8 dəfə artımına nail olunub.
Məqsəd əmək məhsuldarlığının artmasıdır
İşsizliyin azaldılması üzrə əldə olunan uğurlar xüsusilə ona görə diqqəti çəkir ki, 2006-2017-ci illərdə əhali, orta hesabla, 1,3 dəfə artıb və bu, Avropa ölkələri arasında ən yüksək göstəricidir. Buləliklə, 1 yanvar 2018-ci ilə əhalinin sayı 9,9 milyon nəfərə çatıb.
İşsizliyin azaldılması 14 il ərzində 1,96 milyon yeni iş yeri açılmasına imkan verib ki, bunun da 73,3%-i daimidir. Qeyd etmək lazımdır ki, yeni iş yerləri əsasən (70%) regionlarda yaradılıb, bunun da çox hissəsi aqrar sektorun payına düşüb.
Son illərdə Azərbaycanda dayanıqlı ÜDM artımı nəticəsində əmək məhsuldarlığı 2006-cı ildəki 2,35 manat/saat (odövrkü məzənnə üzrə 2,6 dollar/saat) göstəricisindən 7,59 manat / saat (cari məzənnə ilə 4,4 dollar/saat) göstəricisinə qalxıb. Yeni Məşğulluq Strategiyasının tətbiqi ilə 2030-cu ilədək əmək məhsuldarlığı daha 2 dəfə artırılacağı və müvafiq olaraq 8,8 $/saat təşkil edəcəyi gözlənilir.
Ancaq bunun üçün, iqtisadi fəaliyyət növlərinin strukturu əhəmiyyətli dərəcədə dəyişdirilməlidir. Belə ki, əgər 2016-cı ilin sonuna görə, hasilat sənayesində əmək məhsuldarlığı 257,7 man/saat (161,4 dollar) təşkil etmişdisə, bu, tikinti sektorunda 9,4 man/saat (5,8 dollar), emal sənayesində 6,3 man/saat (3.9$), kənd təsərrüfatında isə yalnız 1.03 manat/saat (0,6 dollar) olub.
Ancaq kənd təsərrüfatı sektorunda istehsalın təşkili heç də həmişə aşağı əmək məhsuldarlığı demək deyil. Söhbət fermerlər tərəfindən kənd təsərrüfatı bitkilərinin yetişdirilməsi zamanı intensiv metodlardan istifadənin və innovativ xidmətlərin tətbiqinin aşağı səviyyəsindən, həmçinin əksər hallarda sahədə ixtisaslı mütəxəssislərin olmamasından gedir. Digər tərəfdən bu sahədə uçot sisteminin təkmilləşdirilməsi də tələb olunur.
Təbii ki, bütün bunlar Azərbaycanda əmək məhsuldarlığının ümumi göstəricisinə mənfi təsir göstərir. «Market Watch» analitik nəşrinin araşdırmasına görə, adambaşına düşən ümumi daxili məhsul (ÜDM) nəzərə alındıqda, ölkə bu kateqoriyada 2017-ci ilin yekunlarına görə Rusiyadan (5,6 dollar / saat) geri qalır, ABŞ-dan (33,7 $/saat) və Lüksemburqdan (67,8 $/saat) xüsusilə geri qalır.
Bu sahədə vəziyyəti düzəltmək üçün kənd təsərrüfatı sektorunda əlavə dəyərin artırılmasına nail olmaq lazımdır. Yəni yalnız pambıq istehsal etmək və onu xammal kimi ixrac etmək deyil, həm Azərbaycanın və region ölkələrinin müasir və yüksək keyfiyyətli məhsullara tələbatın ödənilməsi üçün hazır geyim istehsalını qurmaq lazımdır. İnnovasiya layihələrinə üstünlük vermək, start-apları inkişaf etdirmək, ölkənin qeyri-neft sektoru məhsullarını ixracı etmək üçün elektron ticarətin imkanlarından istifadə etmək də gərəkdir.
Əmək məhsuldarlığını artırmağın zəruriliyi həm də ona görə vacibdir ki, 2030-cu ildən ölkə üçün yeni bir meyil - əhalinin yaşlanması müşahidə ediləcək. BMT-nin orta ssenarisinə əsasən, 2030-cu ilə qədər əhalinin sayı 10,7 milyona çatacaq. Eyni zamanda Məşğulluq Strategiyasında nəzərdə tutulan proqnozlara görə, ölkədə pensiyaçıların sayı 2030-cu ildə 2015-ci ilə (841 min) nisbətən iki dəfə artacaq. Yəni 2015-ci ildə pensiyaçı sayı ümumi əhali sayının 8,8%-ni təşkil etdiyi halda, 2030-cu ildə bu göstərici 15,7%-ə çatacaq. Demək olar ki, ölkənin hər altıncı vətəndaşı əmək fəaliyyətini başa vurmuş olacaq.
Ölkə əhalisinin yaşlanması probleminin nə qədər təhlükəli olduğunu Yaponiyanın nümunəsində görmək olar, orada məhz ahıl yaşlılıq əmək məhsuldarlığının azalmasına səbəb olub. Bununla bağlı, iş vaxtı normasından maksimum dərəcədə səmərəli istifadə etmək lazımdır, bu norma 2018-ci ildə Azərbaycanda 1929 saat (Rusiyada 1970) olub. Bu məsələ yalnız işçilərin ixtisas səviyyəsini artırmaqla, həmçinin milli iqtisadiyyatda yeni sahələrin inkişafı üçün onların yeni peşələrə yiyələnməsi ilə həll edilə bilər.
İşsizlik azaldılmalıdır
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2018-ci il yanvar ayının 1-nə olan vəziyyətə ölkədə işsizlərin sayı 38,5 min nəfər təşkil edir ki, onlardan 7 min nəfəri, orta hesabla, 291,2 manat təşkil edən müavinət alır. 2018-ci il yanvarın 1-dən isə "İşsizlikdən sığorta haqqında" qanun qüvvəyə minib ki, qanun həm işəgötürənlər tərəfindən ödənişləri, həm də işləyən vətəndaşların əməkhaqqının 1 faizini qanun əsasında yaradılmış fonda köçürülməsini nəzərdə tutur. Qəbul edilən sxemə görə, aylıq ödənişlər işəgötürən tərəfindən ödənilən əməkhaqqı fondunun 0,5%-i qədər, habelə işə götürülən işçinin əməkhaqqının 0,5%-i məbləğində ödənilir.
Hal-hazırda işsizlik sığortası bu və ya digər şəkildə 72 ölkədə tətbiq olunur. Azərbaycanda işsizlik sığortası sisteminin qarşısına iki əsas vəzifə qoyulub: birincisi, işsizlərin maliyyə müdafiəsini təmin etməlidir, ikincisi isə onları müxtəlif təlim kursları vasitəsilə əmək bazarına qaytarmalıdır.
Bazar şəraitində iqtisadiyyatın strukturunu dəyişdirmək üçün aşağı işsizlik göstəricisi vacib amildir, bu prosesdə işçilər aşağı əməkhaqlı səmərəsiz istehsalatı tərk edərək yeni yaradılmış istehsal sahələrində yüksək maaşlı iş yerlərinə keçirlər.
Bu baxımdan, əmək bazarının inkişafı üzrə müxtəlif proqramlara ayrılan vəsaitlərin artırılması vacibdir. Məşğulluq strategiyasına görə, bu vəsaitlərin ölkə ÜDM-dəki payı 2017-ci ildəki 0,01% göstəricisindən 2030-cu ildə 0,1%-ə çatdırılmalıdır.
Bu istiqamətdə gerçəkləşdirilən tədbirlər sırasına regional peşə təlim mərkəzlərinin sayının artırmasını də aid etmək olar, onların sayının 2030-cu ildə 10-a çatdırılması düşünülür, 2017-ci ildə isə bu göstərici 3 olub. Həmçinin peşə təhsilinə cəlb olunan şəxslərin əhatə dairəsini 2017-ci ildəki 3%-dən 2030-cu ildə 20%-ə qədər artırmaq planlaşdırılır. Nəticədə, iş yeri seçməkdə çətinlik çəkən 15-24 yaşlı gənclərin sayı kəskin şəkildə azalacaq.
Ümumiyyətlə, Dövlət Məşğulluq Xidmətinin rolu artırılmalıdır, qurum 2030-cu ildə vətəndaşların 70%-ni işlə təmin etməlidir, 2017-ci ildə isə bu göstərici 40%-ə bərabərdir. Deməli, Məşğulluq Strategiyasında nəzərdə tutulmuş tədbirlər son nəticədə Azərbaycan vətəndaşlarının konstitusiya hüquqlarından biri - işləmək hüququnu gerçəkləşdirməli, habelə işləyənlərin təqaüdə çıxdıqdan sonra maliyyə vəsaiti ilə təmin etməlidir.

PATIENCE AND WORK...
According to the Employment Strategy of Azerbaijan for 2019-2030, the objective is to reduce unemployment to 4% and to double the labour productivity by 2030.
The previous program adopted in Azerbaijan covered a period of ten years. It was implemented in two stages as part of several state programs for 2007-2010 and 2011-2015. In general, the results of the past strategy can be assessed very positively, as over the years the unemployment rate in Azerbaijan has been reduced from 7.3 to 5%, poverty - from 29.3 to 4.9%, growth in incomes of the population - increased 5.2 times and the growth of nominal wages - 3.8 times.
The objective is to increase productivity
The success in reducing unemployment is particularly evident on the background of the average population growth rate (by 1.3 times in 2006–2017). As of January 1, 2018, the population of Azerbaijan was 9.9 million people, which is considered the highest rate among European countries.
Over the past fourteen years, 1.96 million new jobs have contributed to a reduction in unemployment, of which 73.3% are permanent. By the way, the new jobs were created mainly in the districts of Azerbaijan (70%), mostly in the agrarian sector.
Since 2006, due to a steady GDP growth in Azerbaijan, labour productivity has increased from ₼2.35/hour ($2.6 at the exchange rate of 2006) to ₼7.59/hour ($4.4 at current exchange rate). With the implementation of the new Employment Strategy, it is expected that by 2030 labour productivity will increase twice reaching $8.8/hour.
However, this will significantly change the structure of economic activities. By the end of 2016, labour productivity in the extractive industry was ₼257.7/hour ($161.4), in the construction sector - ₼9.4/hour ($5.8) and in the processing industry - ₼6.3/hour ($3.9), then in agriculture only ₼1.03/hour ($0.6).
Nevertheless, the organisation of production in the agricultural sector does not always mean low labour productivity. Rather it is about the low level of use by farmers of intensive methods of growing crops, the use of innovative services, and the absence in most cases of qualified specialists in the industry. On the other hand, improvement of the accounting system in this area is also required.
In the end, all these drawbacks adversely affect the overall indicator of labour productivity in Azerbaijan. According to the research of the analytical publication Market Watch, in terms of GDP per capita, Azerbaijan lags behind Russia ($5.6/hour) in 2017 and especially from the US ($33.7/hour) and Luxembourg ($67.8/hour).
To rectify the situation, it is necessary to increase the added value in the agriculture. For example, not only to produce cotton and export it as raw material, but to start producing ready-made clothes to cover the demand for modern and high-quality products both in Azerbaijan and in the countries of the region. To give preference to innovative projects, develop startups, use electronic commerce to export products of the non-oil sector of the country.
The need to increase labour productivity is also due to the fact that by 2030 there will be a new trend for the country - the aging of the population.
According to the UN average scenario, the population growth will reach 10.7 million by 2030. At the same time, according to the forecast in the Employment Strategy, the number of pensioners in the country compared to 2015 (841 thousand) will double by 2030. That is, if the number of pensioners to the total population in 2015 was 8.8%, then by 2030 it will grow to 15.7%. This means that almost every sixth citizen of the country will finish his career.
The dangers associated with the aging population can be seen, for example, in Japan, which caused the decline in labour productivity.
Thus, it is necessary to maximize the use of working time, which in Azerbaijan in 2018 was 1,929 hours (1,970 in Russia). This can be solved only by improving the skills of workers, as well as their retraining for the development of new industries in the national economy.
Less unemployment
According to the State Statistics Committee, as of January 1, 2018, the number of unemployed in the country was 38.5 thousand people, of which almost 7 thousand receive an allowance with an average size of ₼291.2.
According to the Law on Unemployment Insurance, which became effective on January 1, 2018, a total of 1% of the income of both the employers and employees is deducted to the newly established fund. The monthly contributions are paid by the employer (equal to 0.5% of the employee's salary), as well as by the employee (0.5% of his salary).
Currently, unemployment insurance is applied in 72 countries. In Azerbaijan, the unemployment insurance system has two main objectives: first, to provide financial protection for the unemployed and, secondly, to bring them back to the labour market through various training courses.
In market conditions, to change the structure of the economy, low unemployment is a necessary factor in which workers leave inefficient industries with low wages, change skills to take high-paying jobs in newly created industries at profitable enterprises.
It is important to increase the allocated funds for various programs for the development of the labour market, which, in accordance with the Employment Strategy, should reach 0.1% of the country's GDP by 2030, as opposed to 0.01% in 2017.
The ongoing activities in this area include an increase in the number of regional vocational training centres. It is planned to increase their number from 3 in 2017 to 10 by 2030. It is also planned to increase the coverage of persons involved in vocational training, from 3% in 2017 to 20% by 2030. As a result, the number of young people aged 15–24 who have not been able to decide on a job is supposed to decrease sharply.
In general, the role of the State Employment Service should increase, which in 2030 should provide employment for 70% of citizens instead of 40% in 2017.
The measures indicated in the Employment Strategy should ultimately contribute to the realisation of one of the constitutional rights of Azerbaijani citizens, the right to work. They will also guarantee financial support for employees after retirement.