Yeni Məşğulluq Strategiyası Azərbaycanın əmək bazarında əsas problemlərin həllini nəzərdə tutur
«2019-30-cu illərdə Azərbaycanda Məşğulluq Strategiyası»nın tətbiqi çərçivəsində qarşıya 2030-cu ilədək işsizliyi 4%-ə endirmək və əmək məhsuldarlığını 2 dəfə artırmaq məqsədi qoyulub.
Bu cür proqram sənədi artıq Azərbaycanda bir dəfə qəbul olunub və on illik müddəti əhatə edib. Bu strategiya 2007-2010-cu illər və 2011-2015-ci illər üçün olmaqla
dövlət proqramları çərçivəsində iki mərhələdə həyata keçirilib. Əvvəlki strategiyanın nəticələrini müsbət qiymətləndirmək olar, xüsusilə də bu illər ərzində ölkədə işsizlik səviyyəsinin 7,3% -dən 5%-ə, yoxsulluq səviyyəsi 29,3%-dən 4,9%-ə enməsinə, əhalinin 5,2 dəfə gəlirlərinin artmasına, nominal əməkhaqqının 3,8 dəfə artımına nail olunub.
Məqsəd əmək məhsuldarlığının artmasıdır
İşsizliyin azaldılması üzrə əldə olunan uğurlar xüsusilə ona görə diqqəti çəkir ki, 2006-2017-ci illərdə əhali, orta hesabla, 1,3 dəfə artıb və bu, Avropa ölkələri arasında ən yüksək göstəricidir. Buləliklə, 1 yanvar 2018-ci ilə əhalinin sayı 9,9 milyon nəfərə çatıb.
İşsizliyin azaldılması 14 il ərzində 1,96 milyon yeni iş yeri açılmasına imkan verib ki, bunun da 73,3%-i daimidir. Qeyd etmək lazımdır ki, yeni iş yerləri əsasən (70%) regionlarda yaradılıb, bunun da çox hissəsi aqrar sektorun payına düşüb.
Son illərdə Azərbaycanda dayanıqlı ÜDM artımı nəticəsində əmək məhsuldarlığı 2006-cı ildəki 2,35 manat/saat (odövrkü məzənnə üzrə 2,6 dollar/saat) göstəricisindən 7,59 manat / saat (cari məzənnə ilə 4,4 dollar/saat) göstəricisinə qalxıb. Yeni Məşğulluq Strategiyasının tətbiqi ilə 2030-cu ilədək əmək məhsuldarlığı daha 2 dəfə artırılacağı və müvafiq olaraq 8,8 $/saat təşkil edəcəyi gözlənilir.
Ancaq bunun üçün, iqtisadi fəaliyyət növlərinin strukturu əhəmiyyətli dərəcədə dəyişdirilməlidir. Belə ki, əgər 2016-cı ilin sonuna görə, hasilat sənayesində əmək məhsuldarlığı 257,7 man/saat (161,4 dollar) təşkil etmişdisə, bu, tikinti sektorunda 9,4 man/saat (5,8 dollar), emal sənayesində 6,3 man/saat (3.9$), kənd təsərrüfatında isə yalnız 1.03 manat/saat (0,6 dollar) olub.
Ancaq kənd təsərrüfatı sektorunda istehsalın təşkili heç də həmişə aşağı əmək məhsuldarlığı demək deyil. Söhbət fermerlər tərəfindən kənd təsərrüfatı bitkilərinin yetişdirilməsi zamanı intensiv metodlardan istifadənin və innovativ xidmətlərin tətbiqinin aşağı səviyyəsindən, həmçinin əksər hallarda sahədə ixtisaslı mütəxəssislərin olmamasından gedir. Digər tərəfdən bu sahədə uçot sisteminin təkmilləşdirilməsi də tələb olunur.
Təbii ki, bütün bunlar Azərbaycanda əmək məhsuldarlığının ümumi göstəricisinə mənfi təsir göstərir. «Market Watch» analitik nəşrinin araşdırmasına görə, adambaşına düşən ümumi daxili məhsul (ÜDM) nəzərə alındıqda, ölkə bu kateqoriyada 2017-ci ilin yekunlarına görə Rusiyadan (5,6 dollar / saat) geri qalır, ABŞ-dan (33,7 $/saat) və Lüksemburqdan (67,8 $/saat) xüsusilə geri qalır.
Bu sahədə vəziyyəti düzəltmək üçün kənd təsərrüfatı sektorunda əlavə dəyərin artırılmasına nail olmaq lazımdır. Yəni yalnız pambıq istehsal etmək və onu xammal kimi ixrac etmək deyil, həm Azərbaycanın və region ölkələrinin müasir və yüksək keyfiyyətli məhsullara tələbatın ödənilməsi üçün hazır geyim istehsalını qurmaq lazımdır. İnnovasiya layihələrinə üstünlük vermək, start-apları inkişaf etdirmək, ölkənin qeyri-neft sektoru məhsullarını ixracı etmək üçün elektron ticarətin imkanlarından istifadə etmək də gərəkdir.
Əmək məhsuldarlığını artırmağın zəruriliyi həm də ona görə vacibdir ki, 2030-cu ildən ölkə üçün yeni bir meyil - əhalinin yaşlanması müşahidə ediləcək. BMT-nin orta ssenarisinə əsasən, 2030-cu ilə qədər əhalinin sayı 10,7 milyona çatacaq. Eyni zamanda Məşğulluq Strategiyasında nəzərdə tutulan proqnozlara görə, ölkədə pensiyaçıların sayı 2030-cu ildə 2015-ci ilə (841 min) nisbətən iki dəfə artacaq. Yəni 2015-ci ildə pensiyaçı sayı ümumi əhali sayının 8,8%-ni təşkil etdiyi halda, 2030-cu ildə bu göstərici 15,7%-ə çatacaq. Demək olar ki, ölkənin hər altıncı vətəndaşı əmək fəaliyyətini başa vurmuş olacaq.
Ölkə əhalisinin yaşlanması probleminin nə qədər təhlükəli olduğunu Yaponiyanın nümunəsində görmək olar, orada məhz ahıl yaşlılıq əmək məhsuldarlığının azalmasına səbəb olub. Bununla bağlı, iş vaxtı normasından maksimum dərəcədə səmərəli istifadə etmək lazımdır, bu norma 2018-ci ildə Azərbaycanda 1929 saat (Rusiyada 1970) olub. Bu məsələ yalnız işçilərin ixtisas səviyyəsini artırmaqla, həmçinin milli iqtisadiyyatda yeni sahələrin inkişafı üçün onların yeni peşələrə yiyələnməsi ilə həll edilə bilər.
İşsizlik azaldılmalıdır
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2018-ci il yanvar ayının 1-nə olan vəziyyətə ölkədə işsizlərin sayı 38,5 min nəfər təşkil edir ki, onlardan 7 min nəfəri, orta hesabla, 291,2 manat təşkil edən müavinət alır. 2018-ci il yanvarın 1-dən isə "İşsizlikdən sığorta haqqında" qanun qüvvəyə minib ki, qanun həm işəgötürənlər tərəfindən ödənişləri, həm də işləyən vətəndaşların əməkhaqqının 1 faizini qanun əsasında yaradılmış fonda köçürülməsini nəzərdə tutur. Qəbul edilən sxemə görə, aylıq ödənişlər işəgötürən tərəfindən ödənilən əməkhaqqı fondunun 0,5%-i qədər, habelə işə götürülən işçinin əməkhaqqının 0,5%-i məbləğində ödənilir.
Hal-hazırda işsizlik sığortası bu və ya digər şəkildə 72 ölkədə tətbiq olunur. Azərbaycanda işsizlik sığortası sisteminin qarşısına iki əsas vəzifə qoyulub: birincisi, işsizlərin maliyyə müdafiəsini təmin etməlidir, ikincisi isə onları müxtəlif təlim kursları vasitəsilə əmək bazarına qaytarmalıdır.
Bazar şəraitində iqtisadiyyatın strukturunu dəyişdirmək üçün aşağı işsizlik göstəricisi vacib amildir, bu prosesdə işçilər aşağı əməkhaqlı səmərəsiz istehsalatı tərk edərək yeni yaradılmış istehsal sahələrində yüksək maaşlı iş yerlərinə keçirlər.
Bu baxımdan, əmək bazarının inkişafı üzrə müxtəlif proqramlara ayrılan vəsaitlərin artırılması vacibdir. Məşğulluq strategiyasına görə, bu vəsaitlərin ölkə ÜDM-dəki payı 2017-ci ildəki 0,01% göstəricisindən 2030-cu ildə 0,1%-ə çatdırılmalıdır.
Bu istiqamətdə gerçəkləşdirilən tədbirlər sırasına regional peşə təlim mərkəzlərinin sayının artırmasını də aid etmək olar, onların sayının 2030-cu ildə 10-a çatdırılması düşünülür, 2017-ci ildə isə bu göstərici 3 olub. Həmçinin peşə təhsilinə cəlb olunan şəxslərin əhatə dairəsini 2017-ci ildəki 3%-dən 2030-cu ildə 20%-ə qədər artırmaq planlaşdırılır. Nəticədə, iş yeri seçməkdə çətinlik çəkən 15-24 yaşlı gənclərin sayı kəskin şəkildə azalacaq.
Ümumiyyətlə, Dövlət Məşğulluq Xidmətinin rolu artırılmalıdır, qurum 2030-cu ildə vətəndaşların 70%-ni işlə təmin etməlidir, 2017-ci ildə isə bu göstərici 40%-ə bərabərdir. Deməli, Məşğulluq Strategiyasında nəzərdə tutulmuş tədbirlər son nəticədə Azərbaycan vətəndaşlarının konstitusiya hüquqlarından biri - işləmək hüququnu gerçəkləşdirməli, habelə işləyənlərin təqaüdə çıxdıqdan sonra maliyyə vəsaiti ilə təmin etməlidir.

Новая Стратегия занятости предусматривает решение основных проблем на рынке труда Азербайджана
В рамках реализации "Стратегии занятости в Азербайджане на период 2019-2030 годов" поставлена цель по снижению безработицы до 4% и повышению производительности труда в 2 раза к 2030 году.
Программный документ такого рода уже принимался в Азербайджане и охватывал десятилетний период. Эта стратегия была реализована в два этапа в рамках государственных программ на 2007-2010 и 2011-2015 годы. В целом итоги прошлой стратегии можно оценить даже очень положительно, особенно потому, что за эти годы было достигнуто снижение уровня безработицы в стране с 7,3 до 5%, бедности - с 29,3 до 4,9%, роста доходов населения - в 5,2 раза и роста номинальной заработной платы - в 3,8 раза.
Цель - рост производительности труда
Успехи в сокращении безработицы особенно бросаются в глаза с учетом того, что в среднем темпы роста населения в 2006-2017 годах увеличились в 1,3 раза, и к 1 января 2018 года численность населения Азербайджана составила 9,9 млн. человек, что считается самым высоким показателем среди европейских стран.
Сокращению безработицы способствовало открытие на протяжении 14 лет 1,96 млн. новых рабочих мест, из которых 73,3% являются постоянными. Отметим, что в основном новые рабочие места создавались в регионах (70%), большей частью в аграрном секторе.
В результате устойчивого роста ВВП в Азербайджане в последние годы производительность труда с 2006 года выросла с 2,35 ман./час ($2,6 по курсу на тот год) до 7,59 ман./час ($4,4 по нынешнему курсу). При реализации же новой Стратегии занятости ожидается, что к 2030 году производительность труда возрастет еще в 2 раза и соответственно достигнет $8,8/час.
Однако для этого придется заметно изменить структуру видов экономической деятельности. Так, если по итогам 2016 года производительность труда в добывающей промышленности составляла 257,7 ман./час ($161,4), в строительной сфере - 9,4 ман./час ($5,8) и в перерабатывающей промышленности - 6,3 ман./час ($3,9), то в сельском хозяйстве всего лишь 1,03 ман./час ($0,6).
Впрочем, организация производства в аграрном секторе не всегда означает низкую производительность труда. Речь идет о низком уровне использования фермерами интенсивных методов выращивания сельскохозяйственных культур, применения инновационных услуг, а также отсутствии в большинстве случаев квалифицированных специалистов в отрасли. С другой стороны, также требуется совершенствование учетной системы в данной сфере.
Ведь в итоге все это отрицательно сказывается на общем показателе производительности труда в Азербайджане. И в данной категории, согласно исследованию аналитического издания Market Watch, в расчете ВВП на душу населения страна по итогам 2017 года отстает от России (5,6 $/час) и особенно от показателей США (33,7 $/час) и Люксембурга (67,8 $/час).
И чтобы исправить ситуацию в этой сфере, необходимо добиться повышения добавочной стоимости в том же аграрном секторе. То есть, к примеру, не только производить хлопок и экспортировать его как сырье, а наладить выпуск готовой одежды для покрытия потребности в современной и качественной продукции как в Азербайджане, так и в странах региона. Отдавать предпочтение инновационным проектам, развивать стартапы, использовать возможности электронной торговли для экспорта продукции ненефтяного сектора страны.
Необходимость повышения производительности труда связана еще с тем, что к 2030 году будет прослеживаться новая для страны тенденция - старение населения.
По среднему сценарию ООН рост населения к 2030 году достигнет 10,7 млн. Наряду с этим, по прогнозу в Стратегии занятости, количество пенсионеров в стране по сравнению с 2015 годом (841 тыс.) к 2030-му удвоится. То есть если число пенсионеров к общей численности населения в 2015 году составляло 8,8%, то к 2030-му оно вырастет до 15,7%. Это означает, что почти каждый шестой гражданин страны завершит свою трудовую деятельность.
Насколько опасна проблема старения населения страны, можно проследить на примере Японии, где именно преклонный возраст стал причиной снижения производительности труда.
В связи с этим необходимо максимально эффективно использовать норму рабочего времени, которая в Азербайджане в 2018 году составила 1929 часов (в России - 1970). И решить эту задачу можно только за счет повышения квалификации работников, а также их переквалификации для развития новых отраслей в национальной экономике.
Меньше безработицы
По данным Государственного комитета по статистике, на 1 января 2018 года число безработных в стране составляет 38,5 тыс. человек, из них почти 7 тыс. получают пособие, средний размер которого составляет 291,2 маната.
С 1 января 2018 года в Азербайджане вступил в силу закон "О страховании от безработицы", который предусматривает отчисление работодателями, а также работающими гражданами в общей сложности 1% от фонда заработной платы в созданный по закону фонд. Согласно принятой схеме, ежемесячные взносы выплачиваются работодателем в размере 0,5% от фонда заработной платы, а также самим наемным работником в размере 0,5% от его заработной платы.
В настоящее время страхование от безработицы в том или ином виде применяется в 72 государствах. В Азербайджане перед системой страхования от безработицы ставятся две основные задачи: во-первых, обеспечить финансовую защиту безработных и, во-вторых, посредством различных обучающих курсов вернуть их на рынок труда.
В рыночных условиях для изменения структуры экономики низкая безработица является необходимым фактором, в рамках которой работники покидают неэффективные производства с низкой оплатой труда, меняют квалификацию, чтобы занять высокооплачиваемые места во вновь создаваемых производствах на прибыльных предприятиях.
И в этой связи важно увеличение выделенных средств под различные программы развития трудового рынка, которые в соответствии со Стратегией занятости должны достичь 0,1% к ВВП страны к 2030 году вместо 0,01% в 2017-м.
К проводимым мероприятиям в данном направлении можно отнести рост числа региональных центров профессионального обучения, количество которых предусматривается увеличить с 3 в 2017 году до десяти к 2030-му. Также предполагается повысить охват лиц, привлеченных к проф-обучению, с 3% в 2017 году до 20% к 2030-му. В результате резко снизится число представителей молодежи в возрасте 15-24 лет, не сумевших определиться с трудовым местом.
В целом должна возрасти роль Службы государственной занятости, которая в 2030 году должна обеспечить трудоустройством 70% граждан вместо 40% в 2017-м.
Соответственно предусмотренные Стратегией занятости меры должны в итоге в полной мере реализовать одно из конституционных прав азербайджанских граждан - право на труд, а также гарантировать финансовое обеспечение трудящимся после выхода на пенсию.