Mənzil tikintisi və tikinti materialları istehsalı bütünlükdə Azərbaycanın tikinti sektorunda müsbət dinamikanı stimullaşdırır
Son iki ildə Azərbaycanın tikinti sektorunda yenidən canlanma müşahidə edilir. Bu meyillər mənzil tikintisi seqmentində daha aydın müşahidə olunur və sahə sənaye sektorunun ümumi inkişaf tempini xeyli geridə qoyur.
Azərbaycanın tikinti materiallarının xarici valyuta ilə ifadədə rəqabət qabiliyyətinin artması yerli istehsalçıların xarici bazarlara daha fəal girməsinə imkan yaradır.
Mənzil tikintisində artım
Əgər 2016-cı ildə istismara verilən mənzil sahəsinin həcmi əvvəlki ilə nisbətən, təxminən, 30% azalmışdısa, sonrakı iki il ərzində mənzil tikintisi seqmentində yenidən artım meyilləri müşahidə olunmağa başladı. Dövlət Statistika Komitəsi bildirir ki, ötən ilin yekunlarına görə, mənzil tikintisi üçün 891 milyon manat sərmayə yatırılıb və 1,7 milyon kvadratmetr yaşayış sahəsi istismara verilib. 2018-ci ilin yanvar-avqust aylarında bu müsbət meyil artıb: sərmayələr 670,6 milyon manat olub ki, bu, 2017-ci ilin eyni dövrünə nisbətən 26,6 faiz çoxdur.
Faktlar xüsusilə ölkənin tikinti sektorunda hələ də tam həll edilməmiş problemlərin fonunda hər şeyi açıq göstərir. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2018-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında tikinti sektorunda işlərin həcmi 15,9% azalıb və hazırda bu sektorun Azərbaycan ÜDM-nin strukturunda payı 6,3% (3,6 mlrd. manat) təşkil edir. Bu vəziyyət qismən əsaslı tikinti və infrastruktur tikintisi ilə bağlı hökumətin konservativ siyasəti, habelə bu gün həyata keçirilən bir sıra yol, kommunal, sosial və digər layihələr üzrə xərclərin optimallaşdırılması ilə bağlıdır.
Lakin dövlətin rolunun azalması mənzil tikintisinin inkişaf templərinə təsir göstərməyib. Nəticədə, ötən il ərzində əsaslı kapitala qoyulan vəsaitlərin ümumi sərmayə qoyuluşunda payı 5,3%-dən 7,5%-ə qədər artıb. Uyğun olaraq, bu, cari ildə 11,6 faiz və ya 130 min kvadratmetr artım təmin edib, 8 ay ərzində Azərbaycanda 1,247 milyon kvadratmetr mənzil istifadəyə verilib.
"Azərbaycanın tikinti sektoru son bir neçə ildəki durğunluqdan sonra tədricən bərpa olunur. Bu ilin sonuna qədər Bakının daşınmaz əmlak bazarında qiymətlər 6% arta bilər və bu, bazarda əsasən kommersiya sahələrinin, torpaqların, fərdi evlərin və bağ evlərinin qiymətlərinin artması ilə əlaqədardır", - deyə ekspert Nüsrət İbrahimov ehtimal edir. Onun sözlərinə görə, müşahidə edilən qiymət dinamikası həm də mənzil tikintisi sektorunda baş verən dəyişiklikləri əks etdirir.
Bütünlükdə, bir sıra amillər bu seqmentin inkişafı üçün katalizator rolunu oynayıb. Məsələn, keçən il Azərbaycan İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun xətti ilə güzəştli kreditlərin verilməsi prosesi bərpa olundu. Beləliklə, 2018-ci ilin üç rübü ərzində 183,2 milyon manat həcmində ipoteka kreditləri verilib ki, bu ötən ilin uyğun dövrünün göstəricisindən 40% çoxdur. Bu il dövlət büdcəsində sosial ipoteka kreditləşməsini təmin etmək üçün 250 mln. manat nəzərdə tutulub ki, bu, 2017-ci ildəkindən 100 mln. manat çoxdur.
Sərt dövlət nəzarəti
Mənzil tikintisi sahəsində canlanma önəmli ölçüdə dövlətin dəstəyi ilə, paytaxt məhəllələrinin genişmiqyaslı yenidənqurma və plandəyişmə işlərində, köhnə evlərin sökülməsində və yeni mənzillərin tikintisində iştirak edən tikinti şirkətlərinə köhnə dövlət tərəfindən göstərilən dəstəklə bağlıdır. Belə görünür ki, bu əməkdaşlıq gələcəkdə də davam edəcək, lakin şəhərsalma və yeni yaşayış komplekslərinin layihələndirilməsi qaydalarının pozulması ilə bağlı bir sıra mənfi məqamları aspektləri aradan qaldırmaq üçün daha ciddi dövlət nəzarəti təmin ediləcək.
"Bir çox hallarda aparılan tikintilər heç bir meyara sığmır, nə şəhərsalma meyarlarına, nə tikinti meyarlarına. Bəzən memarlıq baxımından çox eybəcər binalar tikilir. Buna son qoymaq üçün çox ciddi tədbirlər görülməlidir və qanunsuz tikililərə son qoyulmalıdır.", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Nazirlər Kabinetinin 2018-ci ilin birinci yarısının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunan iclasında bildirib.
Dövlət başçısı bildirib ki, paytaxtda bəzən memarlıq baxımından çox eybəcər olan binalar tikilir, yeni binaların hündürlüyünün tikinti üçün seçilən yerə uyğunluğu nəzərə alınmır, bir sıra binalar yaşayış məhəllələrində tikilir, ağaclar kəsilir və ümumi memarlıq landşaftı eybəcərləşdirilir.
İlham Əliyev xəbərdarlıq edib ki, qanunsuz tikililərin inşasına son qoymaq üçün çox ciddi tədbirlər görüləcək və qanunsuz tikinti üçün şərait yaradan dövlət məmurları ciddi şəkildə cəzalandırılacaq.
Bu problemləri həll etmək üçün bu ilin sentyabr ayında ölkə prezidenti "Şəhərsalma fəaliyyəti sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" fərman imzalayıb. Fərmana görə, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin müvafiq rəyi olmadan heç bir binanın tikinitsinə icazə verilmir.
Bununla bağlı, bu gün paytaxtda bir sıra çoxmərtəbəli binaların bünövrə qoyma prosesi dayandırılıb, onların layihələri yenilənmiş keyfiyyət tələblərinə və şəhər tikinti estetikasına uyğun gəlmir. Çoxmərtəbəli binaların tikintisində əsas meyarlardan biri tikinti üçün ayrılmış ərazinin ölçüsüdür - bu ərazinin 40 sotdan aşağı olmaması vacibdir, avtomobillərin saxlanması üçün yer ayrılmalıdır, yaşıllıqlar əkilməlidir və s.
Ekspertlərin fikrincə, bu sahədə tələblərin sərtləşdirilməsi tikinti həcmlərinin azaldılmasına əhəmiyyətli təsir göstərməyəcək və yalnız kifayət qədər məsuliyyətli olmayan oyunçuların bazardan çıxarılmasına kömək edəcək.
Tikinti materialları ixracı
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədr müavini Dövlətxan Dövlətxanovun sözlərinə görə, çağdaş inkişaf öhdəlikləri yeni texnologiyalar və şəhərsalma işlərinin müasirləşdirilməsini tələb edir, tikinti sektoru isə iqtisadiyyatın digər sahələrinin təkmilləşdirilməsi üçün əlaqələndirici həlqədir.
Bu sahələrdən biri tikinti materiallarının istehsal sektorudur ki, bu trendin inkişafı ilə oktyabr ayının son ongünlüyündə keçirilmiş 24-cü «BakuBuild Azerbaijan 2018» beynəlxalq sərgisində yaxından tanış olmaq mümkündr.
Regionun ən böyük tikinti forumunda 22 ölkədən 300-dən çox şirkət iştirak edib, o cümlədən sərgidə Azərbaycan şirkətləri də iştirak edib, onların payı iştirakçıların ümumi sayının, təxminən, 40%-ni təşkil edib.
Sərginin açılışında çıxış edən iqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərovun sözlərinə görə, Azərbaycanın gələcəyi sənaye ilə bağlıdır. "Azərbaycanda investisiyaların təşviqi mexanizmi tətbiq edilir və 20 tikinti şirkəti ondan tikinti materiallarının istehsalı üçün yararlanıb. Hazırda ölkədə sement, bentonit və digər tikinti məhsulları istehsalı təşkil edilib, onların məhsulları «Made in Azərbaijan» markası altında «BakuBuild» sərgisində təqdim edilib", - deyə Səfərov vurğulayıb.
Hazırda ölkədə istehsal edilən tikinti materiallarının ümumi həcminin, təxminən, 77%-i özəl biznesin payına düşür. Son on il ərzində bu seqmentdə 2,5 dəfə artım olub, sektora cəlb olunmuş şirkətlərin sayı isə 12 dəfə artıb.
Əlamətdardır ki, Azərbaycanda tikinti materialları istehsalı artıq dalbadal ikinci ildir ki, davamlı artım dinamikasını nümayiş etdirir, bu da bütünlüklə tikinti sektorunun inkişaf tempini nəzərəçarpacaq dərəcədə geridə qoyur. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, bu ilin üç rübü ərzində Azərbaycanda tikinti materiallarının istehsal həcmi 448,5 milyon manat təşkil edib ki, bu da keçən ilin uyğun göstəricisindən 32,2 faiz çoxdur. Xüsusilə, ən çox artım aşağıdakı sahələr arasında qeydə alınıb: sement istehsalı - 2,6 milyon ton olub (artım 21,7 faiz təşkil edib), asfalt istehsalı 220 min ton olub (artım 88,7 faiz olub), tikinti kərpici istehsalı 224,7 min kubmetr olub ( artım 6,8% təşkil edib).
Eləcə də emal edilmiş mərmər, traverten, alibaster və onlardan hazırlanan məmulatların istehsalında, təxminən, 44% artım var. Plastik borular, elektrik kabelləri, boya və lak məhsulları, bəzi bəzək materialları və s. istehsalında da müsbət dinamika müşahidə olunur.
Qeyd etmək yerinə düşər ki, Azərbaycanda tikinti materiallarının istehsalının həcmi hətta iqtisadiyyat üçün ən çətin dövr olan - 2015-17-ci illərdə azalmayıb, onda illik artım templəri 6-7%-dən yuxarı olub. Özü də, manatın devalvasiyası bütün idxal tikinti materiallarının qiymətinin ikiqat artımına gətirib çıxardı. Amma yerli tikinti materialları üçün qiymətlərinin artım templəri müqayisə edilməycək dərəcədə aşağıdır və bir sıra məhsullar üzrə isə qiymət parametri tamamilə dəyişməz qalıb. Belə vəziyyət daxili bazarda sifarişlərin dayanıqlı artımına həvəsləndirir və uyğun olaraq yerli məhsulların istehsalı artmağa başlayır. Digər tərəfdən manatın konvertasiyası zamanı yaranan qiymət fərqi Azərbaycanın tikinti materiallarının xarici bazarlarda rəqabət qabiliyyətinin yüksəlməsini təmin edir və onların ixracını stimullaşdırır.
Bir sözlə, mənzil tikintisi seqmentində artıq ikinci ildir ki, müşahidə olunan canlanma və dövlət – özəl sektor tərəfdaşlığı çərçivəsində tikinti layihələrinin həyata keçirilməsi yerli tikinti sənayesi məhsullarına daimi tələbatı təmin edir, sahədə modernləşdirməyə və istehsal həcmini artırmağa kömək edir.

Housing construction and production of construction materials boost positive dynamics in the construction sector of Azerbaijan
In the last two years, Azerbaijan has made a tangible success in the construction sector, particularly in housing construction, which determines the overall pace of industrial development. Prices for Azerbaijani construction materials, which are more competitive now, allow local producers to explore foreign markets more actively.
Growth of housing construction
In 2016, the volume of housing decreased by almost 30% compared with the previous year. For the next two years, however, the growth in production again dominated the housing construction segment. According to the State Statistics Committee, ₼891 million was invested in the construction of housing and 1.7 million square meters were commissioned in 2017. In January-August 2018, this positive trend further increased reaching ₼670.6 million of investments, or 26.6% more than the same period in 2017.
There are, however, some unresolved problems in the construction sector. According to the Committee, in January-September 2018, the volume of works in the construction industry decreased by 15.9%, and today the share of this sector in the GDP of Azerbaijan is 6.3% (₼3.6 billion). This is partly due to the conservative government policy on financing capital and infrastructure construction, as well as optimizing spending on many road, communal, social and other projects implemented today.
However, the decline in the role of the state did not affect the pace of development of housing construction. As a result, the share of investments in total investments in fixed assets over the past year has increased from 5.3 to 7.5%. Accordingly, this resulted with a 11.6 percent growth (130 thousand square meters of additional space) in the current year, and 1,247 million square meters of housing in eight months.
"The construction sector of Azerbaijan is gradually recovering after the stagnation of the last few years. Until the end of 2018, prices in the Baku real estate market can grow by 6%, and to a large extent this is due to the rise in prices in the market of commercial housing, land, individual and country houses," expert Nusret Ibrahimov said. According to him, the current trend also reflects changes in the housing construction sector.
In general, a number of factors have catalysed the growth of construction sector. For example, the process of issuing concessional loans resumed from last year through the Azerbaijan Mortgage and Credit Guarantee Fund. Thus, during the three quarters of 2018, the fund issued ₼183.2 million worth mortgage loans, which is 40% higher than in last year. This year, it is planned to allocate additional ₼250 million from the state budget to secure social mortgage lending, which is 100 million more than in 2017.
Stronger state control
By and large, the improvement in the housing construction sector is also associated with the support provided by the state to construction companies involved in large-scale reconstruction and redevelopment of the capital's neighbourhoods, the demolition of the old and the construction of new housing. Apparently, this cooperation will continue also in the future, but already under stronger state control in order to overcome a number of negative aspects related to the violation of the rules of urban planning and the design of new residential complexes.
“In Baku and other cities, it is necessary to stop illegal constructions, since in some cases the construction works do not meet any criteria - neither urban planning nor construction,” President Ilham Aliyev said at the expanded government meeting dedicated to socio-economic development countries in the first half of 2018. President noted ugly buildings built in Baku, the height of new buildings is not taken into account with the place chosen for construction, a number of buildings are erected in residential areas where trees are cut down, and the general architectural landscape is not taken into account.
President warned that very serious measures would be taken to stop illegal construction of new buildings, and that the officials who create conditions for illegal construction would be severely punished.
To solve these problems, in September 2018, the president signed the decree “On additional measures to improve urban planning”. Thus, without a corresponding conclusion of the State Committee for Urban Planning and Architecture, no building will be allowed.
In this regard, today in the capital, the process of laying the foundations of a number of multi-storey buildings, whose projects do not meet the updated requirements for quality and aesthetics of urban development, has been suspended. One of the criteria for the construction of multi-storey buildings is the size of the territory allocated for construction - this area should not be less than 40 acres, a place should also be allocated for parking, planting green spaces, etc.
According to experts, the tightening of requirements in this area will not have a significant impact on the reduction of construction volumes and will only contribute to the withdrawal of insufficiently responsible players from the market.
Construction materials for export
According to Dovletkhan Dovletkhanov, Deputy Chairman of the State Committee for Architecture and Urban Planning, modern development requires new technologies and upgrade of urban planning. The construction sector is a link to improve other sectors of the economy.
In particular, one of such industries is the production of construction materials. The development of this trend can be clearly seen at the 24th BakuBuild Azerbaijan 2018 International Exhibition held in the last decade of October. Over 300 companies from 22 countries attended the region’s largest construction forum including Azerbaijani companies with about 40% of the total number of participants.
According to Deputy Minister of Economy Niyazi Safarov, the future of Azerbaijan is tied to this industry. "Azerbaijan has a mechanism to encourage investment, and 20 construction companies have used it to produce construction materials. Currently, the country produces cement, bentonite and other construction materials also presented at the BakuBuild exhibition under the brand Made in Azerbaijan," Safarov said.
Today, about 77% of the total volume of building materials is produced by private sector of the economy. Over the past decade, this segment has grown by 2.5 times, and the number of companies involved has increased more than 12 times.
It is noteworthy that the production of construction materials in Azerbaijan for the second year in a row shows a steady growth trend, significantly exceeding the pace of development of the construction sector as a whole. Thus, according to the State Statistics Committee, for three quarters of this year, the volume of production of construction materials in Azerbaijan reached ₼448.5 million, which is 32.2% more than last year. In particular, the most significant growth was achieved in cement production - 2.6 million tons (an increase of 21.7%), asphalt - 220 thousand tons (88.7%), construction bricks - 224.7 thousand cubic meters (6.8%), as well as processed marble, travertine, alabaster and products from them (almost 44%). Positive dynamics also can be observed in the production of plastic pipes, electrical cable, paint and varnish products, some finishing materials, etc.
Remarkably, the volume of construction materials in Azerbaijan did not decline even in the most difficult period of the crisis, in 2015–2017, when annual growth rates were at a level not lower than 6-7%. Moreover, the devaluation of the manat led to a double rise in price for all types of imported building materials. At the same time, the growth rate of prices for local building materials is incomparably lower, and in a number of positions the price parameter remained completely unchanged. This situation initiates a steady increase in orders in the domestic market and, accordingly, an increase in the production of local products. On the other hand, the price difference when converting manat ensures greater competitiveness of Azerbaijani building materials in foreign markets, stimulating their export.
In a nutshell, the improvement of the housing construction sector during the last two years, as well as the implementation of construction projects thanks to a public-private partnership guarantee a steady demand for local products in the construction industry and help upgrade and increase production volumes in the industry.