DÜNYA KUBOKUNDA İKİ GÜMÜŞ
Milli Gimnastika Arenasında mövsümün sonuncu beynəlxalq turniri – Akrobatika Gimnastikası üzrə Dünya Kuboku başa çatıb. Yarışın mükafatları uğrunda Azərbaycan gimnastlarıyla yanaşı, Belarus, İsrail, Qazaxıstan, Hindistan, Rusiya və Ukrayna komandaları mübarizə aparırdı. Yarışda 2003-cü il təvəllüdlü və daha böyük gimnastlar kişi cütlüyü, qadın cütlüyü, qarışıq cütlük, qadın qrupu və kişi qrupu tərkibində mübarizə apardılar.
Dünya Kubokunda Azərbaycan komandasının heyətində son Avropa Çempionatının bürünc medalçıları, qarışıq cütlüklərimiz Abdulla Əl-Məşayxi – Ruhidil Qurbanlı və Ağasif Rəhimov – Nurcan Cabbarlı çıxış ediblər. Kişi cütlükləri proqramında isə Dünya Yaş Qrupu Yarışlarının (2016-cı il) gümüş medalçıları Seymur Cəfərov – Murad Əkbərov medallar uğrunda yarışıb.
Qarışıq cütlüklər tərkibində çıxış edən Azərbaycan gimnastları Abdulla Əl-Məşayxi və Ruhidil Qurbanlı 29,646 xal toplamaqla Dünya Kubokunun gümüş medalını qazanıblar. Bu növdə qızıl medallara rusiyalı gimnastlar Kiril Startsev və Viktoriya Aksenova (29,663 bal), bürünc medallara isə Belarus təmsilçiləri Artur Belyakov və Olqa Melnik layiq görüldülər.
Ölkəmizə daha bir medal Dünya Kubokunda kişi cütlükləri tərkibində çıxış edən Azərbaycan gimnastları Seymur Cəfərov və Murad Əkbərov qazandırdı. Təmsilçilərimiz 28,600 balla fəxri kürsüdə ikinci yerə yüksəldi. Kişi cütlüklərin mübarizəsində qızıl medal rusiyalı gimnastlar Timofey İvanov və Maksim Karavayev (29,182 bal), bürünc medal isə qazaxıstanlı idmançılar Daniel Dil və Vadim Şulyara (28,583 bal) qismət olub.
Azərbaycan yığmasının akrobatika gimnastikası üzrə baş məşqçisi İradə Qurbanova idmançılarımızın çıxışından razı qaldığını deyib. "Onlar hər şeyi etdilər. Əlbəttə, hərəkətlərin sonunda hər şey planlaşdırıldığı kimi olmadı, uşaqlar hərəkətləri daha yaxşı yerinə yetirməyə qadirdilər. Yarışdan sonra hər bir məşqçi həmişə narazı olur, hansısa qüsurları tapır. Murad Əkbərov çıxış edənə qədər çox güclü həyəcan keçirirdi, biz onu çətinliklə sakitləşdirdik. Amma o, toparlana bildi. Gimnastlarımız çox yaxşı formada olduqlarını sübut etdilər. Biz indi daha yaxşı formadayıq, mən hiss edirəm ki, biz inkişaf edirik”-deyə İ. Qurbanova “R+”a açıqlamasında bildirib.
O, əlavə edib ki, gələn il akrobatlarımız İsraildə keçiriləcək Avropa Çempionatında çıxış edəcəklər. Qitə Birinciliyində üç dəst medal uğrunda mübarizə aparılacaq - hər hərəkətə görə ayrılıqda və çoxnövçülük üzrə. Baş məşqçi inanır ki, gimnastlar Azərbaycanı layiqincə təmsil edəcəklər.
Dünya Kubokunun gümüş mükafatçısı Seymur Cəfərov da təəssüratlarını “R+”la bölüşüb: "Yaxşı nəticə qazanacağımıza inanırdım. Əsas qarşıya məqsəd qoymaqdır. Mən və Murad Əkbərov məqsədimizə nail olduq. Düzdür, səhvlər oldu, lakin onlar hamıda olur. Onların üzərində işləyəcəyik, ancaq yaxşıya doğru gedəcəyik".
Murad Əkbərov isə bildirib ki, o, startdan öncə çox həyəcanlanıb: "Yarışlar Azərbaycanda keçirilir, buna görə böyük məsuliyyət var idi. Amma azarkeşlər bizə çox güclü dəstək verirdilər, doğma divarlar kömək edirdi".
Gimnastlar bildiriblər ki, indi onların əsas işi baş məşqçinin göstərdiyi səhvləri düzəltməkdir. Əsas hədəf 2019-cu il Avropa Çempionatıdır.
Bununla da, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mövsümün sonuncu Dünya Kubokunu uğurla yola saldı. Qeyd edək ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası 2019-cu il ərzində daha çox mötəbər yarışa ev sahibliyi edəcək. Gələn il batut, bədii və idman gimnastikası üzrə Dünya Kuboku Bakıda olacaq.
2019-cu ildə federasiya ilk dəfə olaraq, gimnastikanın iki növü üzrə Avropa Çempionatına ev sahibliyi edəcək. Belə ki, bədii gimnastların ardınca, 24-26 may tarixlərində qitənin ən güclü aerobika gimnastları paytaxtımızda toplaşacaq. 2019-cu ilin 20-28 iyul tarixlərində şəhərimizdə ilk dəfə olaraq daha bir mötəbər yarış - Avropa Gənclər Olimpiya Festivalı keçiriləcək. Bu festival çərçivəsində yarışlar da Milli Gimnastika Arenasında təşkil olunacaq.
Və ilin nəzərdə tutulan son yarışı bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatıdır. 14 ildən sonra Bakı yenidən dünya birinciliyinə ev sahibliyi edəcək. Paytaxtımızda baş tutacaq hər 3 Dünya Kuboku, eləcə də Dünya Çempionatının əsas özəlliklərindən biri isə məhz Olimpiya Oyunları 2020-ə lisenziya xarakteri daşıması olacaq.

TWO SILVER MEDALS OF THE WORLD CUP
The last international tournament of the season, World Cup in Acrobatic Gymnastics, ended at the National Gymnastics Arena of Azerbaijan. Athletes from Azerbaijan, Belarus, Israel, Kazakhstan, India, Russia and Ukraine attended the event. Competition among the athletes born in 2003 and older took place in various groups: men, women and mixed pairs, as well as men and women groups.
Azerbaijani national team included the bronze medallists of the last European Championship, Abdullah Al-Meshayihi - Ruhidil Gurbanly and Aghasif Rahimov - Nurjan Jabbarli (mixed pairs). Silver medallists of the 2016 world championship, Seymur Jafarov and Murad Akbarov, fought for medals in men's groups.
Scoring 29.646 points, a pair of Abdullah Al-Meshayihi - Ruhidil Gurbanly won silver medals. Russian couple Kirill Startsev - Victoria Aksenova (29.663 points) were awarded the gold medals, while the representatives of Belarus, Artur Belyakov and Olga Melnik, took the bronze medals.
The pair of Seymur Jafarov and Murad Akbarov took the second place for Azerbaijan with 28.600 points. Gold medallists in this group were also the athletes from Russia, Timofey Ivanov and Maxim Karavaev (29.182). Bronze medals were taken by the athletes from Kazakhstan, Daniel Diehl and Vadim Shulyar (28,583).
Head coach of the Azerbaijani national team Irada Gurbanova expressed her satisfaction with the performance of Azerbaijani gymnasts. "They did their best. Of course, we got not everything as planned. The guys could do better. After the competition, each coach is always unhappy, finds certain omissions. Before the performance, Murad Akbarov was very worried. We have hardly managed to make him relax. Yet he has managed to concentrate. Our athletes proved that they were in good shape. Now we are even better, and I feel that we are progressing well," Irada Gurbanova said.
She added that next year the team would play at the European Championships in Israel for the three sets of medals: separately in each exercise and in all-round competition. Head coach of our national team believes that her athletes will return from the continental championship with medals.
Silver medallist Seymur Jafarov also shared with us his impressions about the results of the Baku World Cup. "I knew that we would achieve a good result at the World Cup. The main thing is to set a goal. Murad Akbarov and I achieved our goal. We had mistakes too. But after all, err is human. We will work on our mistakes and will move forward only," Seymur said.
His partner Murad Akbarov admitted that he was very worried before the start. But this did not prevent him from concentrating on his performance. "Competitions were held in Azerbaijan, which placed great responsibility on us. But we had a strong support of our fans," Murad said.
The athletes noted that they had to do a lot of work to remedy the mistakes indicated by the head coach. The team has one goal: to become qualified for the 2019 European Championship.
Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) has successfully completed the last World Cup of this season. In 2019, the federation will have to hold an even more prestigious competition, World Cup in trampoline, gymnastics and rhythmic gymnastics in Baku.
In 2019, AGF organises for the first time the European championships in two types of gymnastics at once. On May 24-26, 2019, the strongest athletes in aerobics will gather in the capital of Azerbaijan to compete in the continental championship. On July 20-28, Baku will host the European Olympic Youth Festival as well. Both tournaments will also be held at the National Gymnastics Arena.
The last competition of the next year will be the World Rhythmic Gymnastics Championship. After 14 years, Baku will again become the venue for the world championship.
By the way, the three cups and the world championship scheduled for the next year in Baku will award licenses for the 2020 Olympic Games.