DÜNYA KUBOKUNDA İKİ GÜMÜŞ
Milli Gimnastika Arenasında mövsümün sonuncu beynəlxalq turniri – Akrobatika Gimnastikası üzrə Dünya Kuboku başa çatıb. Yarışın mükafatları uğrunda Azərbaycan gimnastlarıyla yanaşı, Belarus, İsrail, Qazaxıstan, Hindistan, Rusiya və Ukrayna komandaları mübarizə aparırdı. Yarışda 2003-cü il təvəllüdlü və daha böyük gimnastlar kişi cütlüyü, qadın cütlüyü, qarışıq cütlük, qadın qrupu və kişi qrupu tərkibində mübarizə apardılar.
Dünya Kubokunda Azərbaycan komandasının heyətində son Avropa Çempionatının bürünc medalçıları, qarışıq cütlüklərimiz Abdulla Əl-Məşayxi – Ruhidil Qurbanlı və Ağasif Rəhimov – Nurcan Cabbarlı çıxış ediblər. Kişi cütlükləri proqramında isə Dünya Yaş Qrupu Yarışlarının (2016-cı il) gümüş medalçıları Seymur Cəfərov – Murad Əkbərov medallar uğrunda yarışıb.
Qarışıq cütlüklər tərkibində çıxış edən Azərbaycan gimnastları Abdulla Əl-Məşayxi və Ruhidil Qurbanlı 29,646 xal toplamaqla Dünya Kubokunun gümüş medalını qazanıblar. Bu növdə qızıl medallara rusiyalı gimnastlar Kiril Startsev və Viktoriya Aksenova (29,663 bal), bürünc medallara isə Belarus təmsilçiləri Artur Belyakov və Olqa Melnik layiq görüldülər.
Ölkəmizə daha bir medal Dünya Kubokunda kişi cütlükləri tərkibində çıxış edən Azərbaycan gimnastları Seymur Cəfərov və Murad Əkbərov qazandırdı. Təmsilçilərimiz 28,600 balla fəxri kürsüdə ikinci yerə yüksəldi. Kişi cütlüklərin mübarizəsində qızıl medal rusiyalı gimnastlar Timofey İvanov və Maksim Karavayev (29,182 bal), bürünc medal isə qazaxıstanlı idmançılar Daniel Dil və Vadim Şulyara (28,583 bal) qismət olub.
Azərbaycan yığmasının akrobatika gimnastikası üzrə baş məşqçisi İradə Qurbanova idmançılarımızın çıxışından razı qaldığını deyib. "Onlar hər şeyi etdilər. Əlbəttə, hərəkətlərin sonunda hər şey planlaşdırıldığı kimi olmadı, uşaqlar hərəkətləri daha yaxşı yerinə yetirməyə qadirdilər. Yarışdan sonra hər bir məşqçi həmişə narazı olur, hansısa qüsurları tapır. Murad Əkbərov çıxış edənə qədər çox güclü həyəcan keçirirdi, biz onu çətinliklə sakitləşdirdik. Amma o, toparlana bildi. Gimnastlarımız çox yaxşı formada olduqlarını sübut etdilər. Biz indi daha yaxşı formadayıq, mən hiss edirəm ki, biz inkişaf edirik”-deyə İ. Qurbanova “R+”a açıqlamasında bildirib.
O, əlavə edib ki, gələn il akrobatlarımız İsraildə keçiriləcək Avropa Çempionatında çıxış edəcəklər. Qitə Birinciliyində üç dəst medal uğrunda mübarizə aparılacaq - hər hərəkətə görə ayrılıqda və çoxnövçülük üzrə. Baş məşqçi inanır ki, gimnastlar Azərbaycanı layiqincə təmsil edəcəklər.
Dünya Kubokunun gümüş mükafatçısı Seymur Cəfərov da təəssüratlarını “R+”la bölüşüb: "Yaxşı nəticə qazanacağımıza inanırdım. Əsas qarşıya məqsəd qoymaqdır. Mən və Murad Əkbərov məqsədimizə nail olduq. Düzdür, səhvlər oldu, lakin onlar hamıda olur. Onların üzərində işləyəcəyik, ancaq yaxşıya doğru gedəcəyik".
Murad Əkbərov isə bildirib ki, o, startdan öncə çox həyəcanlanıb: "Yarışlar Azərbaycanda keçirilir, buna görə böyük məsuliyyət var idi. Amma azarkeşlər bizə çox güclü dəstək verirdilər, doğma divarlar kömək edirdi".
Gimnastlar bildiriblər ki, indi onların əsas işi baş məşqçinin göstərdiyi səhvləri düzəltməkdir. Əsas hədəf 2019-cu il Avropa Çempionatıdır.
Bununla da, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mövsümün sonuncu Dünya Kubokunu uğurla yola saldı. Qeyd edək ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası 2019-cu il ərzində daha çox mötəbər yarışa ev sahibliyi edəcək. Gələn il batut, bədii və idman gimnastikası üzrə Dünya Kuboku Bakıda olacaq.
2019-cu ildə federasiya ilk dəfə olaraq, gimnastikanın iki növü üzrə Avropa Çempionatına ev sahibliyi edəcək. Belə ki, bədii gimnastların ardınca, 24-26 may tarixlərində qitənin ən güclü aerobika gimnastları paytaxtımızda toplaşacaq. 2019-cu ilin 20-28 iyul tarixlərində şəhərimizdə ilk dəfə olaraq daha bir mötəbər yarış - Avropa Gənclər Olimpiya Festivalı keçiriləcək. Bu festival çərçivəsində yarışlar da Milli Gimnastika Arenasında təşkil olunacaq.
Və ilin nəzərdə tutulan son yarışı bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatıdır. 14 ildən sonra Bakı yenidən dünya birinciliyinə ev sahibliyi edəcək. Paytaxtımızda baş tutacaq hər 3 Dünya Kuboku, eləcə də Dünya Çempionatının əsas özəlliklərindən biri isə məhz Olimpiya Oyunları 2020-ə lisenziya xarakteri daşıması olacaq.

ДВА "СЕРЕБРА" КУБКА МИРА
На Национальной гимнастической арене Азербайджана завершился последний международный турнир сезона - Кубок мира по акробатической гимнастике. За трофеи международного турнира боролись гимнасты из Азербайджана, Беларуси, Израиля, Казахстана, Индии, России и Украины. Соревнования между спортсменами 2003 года рождения и старше проходили в составах мужских, женских и смешанных пар, а также мужских и женских групп.
В составе азербайджанской команды на Кубке мира выступили бронзовые призеры последнего чемпионата Европы, смешанные пары Абдулла аль-Мяшайхи - Рухидил Гурбанлы и Агасиф Рагимов - Нурджан Джаббарлы. А за медали среди мужских групп боролись серебряные призеры Всемирных соревнований (2016) Сеймур Джафаров и Мурад Акберов.
Набрав 29,646 балла, пара Абдулла аль-Мяшайхи - Рухидил Гурбанлы завоевала серебряные медали. Первенствовала в этом виде российская пара Кирилл Старцев - Виктория Аксенова (29,663 балла), а бронзовых медалей были удостоены представители Беларуси Артур Беляков и Ольга Мельник.
Еще одну медаль нашей стране принесла мужская пара Сеймур Джафаров - Мурад Акберов, поднявшаяся на вторую ступень пьедестала почета с 28,600 балла в активе. Золотые медали здесь также достались гимнастам из России Тимофею Иванову и Максиму Караваеву (29,182). Бронзовые медали оказались в активе спортсменов из Казахстана Даниэля Диля и Вадима Шуляра (28,583).
Главный тренер сборной Азербайджана Ирада Гурбанова выразила удовлетворение выступлением азербайджанских гимнастов. "Они выложились полностью. Конечно, в концовке упражнений не все получилось так, как планировалось. Ребята могли бы выполнить движения и лучше. После соревнований каждый тренер всегда остается недоволен, находит определенные упущения. Перед выступлением Мурад Акберов сильно волновался. Мы с трудом его успокоили. Но все же он сумел сконцентрироваться. Наши гимнасты доказали, что находятся в хорошей форме. Сейчас мы в более лучшей форме, и я чувствую, что развиваемся", - сказала И.Гурбанова в беседе с R+
Она добавила, что в следующем году команде предстоит выступление на чемпионате Европы в Израиле. Будут разыграны 3 комплекта медалей - по отдельности в каждом упражнении и в многоборье. Наставник азербайджанских акробатов верит, что ее подопечные вернутся с континентального первенства с медалями.
Своими впечатлениями об итогах бакинского Кубка мира с нами поделился и серебряный призер этих соревнований Сеймур Джафаров. "Верил, что добьемся хорошего результата на Кубке мира. Главное - поставить перед собой цель. Я и Мурад Акберов добились своей цели. Правда, были и ошибки. Но ведь они бывают у всех. Будем работать над ними и двигаться только вперед", - сказал спортсмен.
Его напарник Мурад Акберов признался, что перед стартом сильно волновался. Но это не помешало ему собраться с силами. Поддержали и болельщики. "Соревнования проходили в Азербайджане, что возлагало на нас огромную ответственность. Но болельщики нас сильно поддержали, родные стены помогли", - говорит Мурад.
Гимнасты отметили, что им предстоит большая работа над ошибками, на которые указала главный тренер. Цель у команды одна - чемпионат Европы 2019 года.
Таким образом, Федерация гимнастики Азербайджана (AGF) успешно завершила последний Кубок мира нынешнего сезона. Отметим, что в 2019 году федерации предстоит проведение еще более авторитетного соревнования - в Баку пройдет Кубок мира по прыжкам на батуте, спортивной и художественной гимнастике.
В 2019 году AGF впервые организует проведение чемпионатов Европы сразу по двум видам гимнастики. 24-26 мая следующего года для борьбы на первенстве континента в столице Азербайджана соберутся сильнейшие мастера аэробики, а 20-28 июля в Баку впервые пройдет Европейский олимпийский фестиваль молодежи. Соревнования по гимнастике в рамках этого фестиваля также состоятся на Национальной гимнастической арене.
Последним же соревнованием, которое намечается провести в следующем году, станет чемпионат мира по художественной гимнастике. Спустя 14 лет Баку вновь станет местом проведения мирового первенства.
Отметим, что три кубка и чемпионат мира, которые пройдут в следующем году в Баку, будут иметь лицензионный характер на Олимпийские игры 2020 года.