RƏSSAMIN RUHUNDAKI EMALATXANA
Pəncərədən bayırda yağış yağırdı, hava buludlu və tutqun idi. Soyuq idi. Belə bir küçədən məşhur Azərbaycan rəssamı İntiqam Ağayevin emalatxanasına düşmək xüsusilə xoş idi. Burda sanki başqa bir planetdəsən - qışdan yaya düşürsən. Adama elə gəlir ki, hər şeydən, hətta emalatxananın içərisindəki ən kiçik şeylərdən Günəş süzülür. Boyalardan, kətanlardan - hər yerdən sevinc və müsbət əhval qaynayır. Əlbəttə, bu əhval təkcə ustadın rəsmləri ilə bağlı deyildi, burada onların yaradıcının səmimi təbəssümü də rol oynayırdı. İntiqam Ağayevlə söhbət o qədər rahat və yumorlu idi ki, adam bu isti və rahat yerdən ayrılmaq istəmirdi. Ancaq heç də hər şey ilk baxışda görünən kimi sadə deyildi. Hər dəfə müharibədən söhbət gedəndə ustad İntiqam kədərlənirdi. Onun baxışları ağırlaşırdı, gözləri sonsuzluğa dikilirdi –hər halda rəssam müharibənin canlı iştirakçısı olub. Onun yaradıcılığında müharibənin təsviri əsas yerlərdən birini tutur. Müharibənin yer aldığı dünyaya - kətan üzərinə acı və dərin kədər də hopub. Amma İntiqam bu mövzuda danışmaq istəmir.
Müharibədən kənarda, cəbhə arxasında o, yaddaşında özünəməxsus, doğma olan hər şeyi qoruyub saxlamağa çalışır. Rəssam üçünsə doğma olanlar nənəsinin təzə bişmiş isti çörək çıxardığı təndiri, qayğısız uşaqlığı, uşaqların qışqırıqları, nərd və zərlərin özünəməxsus səsidir – bütün bunlar bu istedadlı xalqın əsrlər boyu yaratdığı Abşeron hüdudsuzluğu və Azərbaycan çalarlarıdır. Abşeron rəssamlıq pleyadasının ən parlaq nümayəndələrindən birinin yaradıcılığı və şəxsiyyəti optimizmlə və həyatın gözəl olduğuna, onu sevinclə, yumor və günəş işığı ilə yaşamağın vacibliyinə inamla doludur. Yaşamaq və onun hər hüceyrəsini ciyərlərinə çəkmək. Və bu gözəl həyatın ən gözəl həlqəsindən biri - təzə, tünd və ətirli, kömür tamı çökmüş samovar çayıdır. Çay Azərbaycan ənənəsidir. Əgər bir gürcünü görüşdə çaya qonaq edərsənsə, bunu başa düşməyəcək və soruşacaq: "Çaxırınız yoxdur?" Ancaq Azərbaycanda çay qonaqpərvərlik mədəniyyətinin ayrılmaz tərkib hissəsidir – onu hətta soruşmadan gətirirlər. Aydın oldu ki, İntiqam bəy çayı da çox gözəl dəmləyir, həyatın müxtəlif çalarlarını öz əsərlərində əks etdirdiyi kimi.
- İntiqam müəllim, sizin emalatxanada sənətkar dağınıqlığı görünmür, halbuki rəssamların çoxunda belədir...
- (gülür) Bu, yalnız bu gün belədir. Sizin gəlişinizin şərəfinə. Evdəkilər yaxınlıqda yaşayır və qonağım olacağını bilən kimi dərhal gəlib buraları təmizlədilər. Mən bir rəssam kimi buna qarşı idim. Gördüyünüz kimi, heç kim bunu vecinə almadı (gülür). Adətən, burada xaos olur ki, bu mənim üçün gerçək nizam sayılır. Siz gedəcəksiniz və mən nəyin harda olduğunu axtarmalı olacam. Lakin ümumiyyətlə, əlbəttə ki, rəssamın emalatxanası onun ruhundadır, yaradıb yaşatdığı aləmdə.
- Sizin əsərlərinizin əsas mövzusu Bakıdır. Bu, nə ilə bağlıdır?
- Mən öz rəsmlərim vasitəsilə təsvir edilən yer və ya əşya haqqında məlumat çatdırmaq istəyirəm. Yəni onlar təkcə estetik qavrayış üçün yaradılmır. Məsələn, önünüzdə "İçərişəhər" rəsmini görürsünüz. Əgər diqqətlə baxsanız, şəhərin dəniz sahilində yerləşdiyini anlamaq olar, məscidlərdən və çadra geyinmiş qadınlardan isə başa düşmək olar ki, bu, müsəlman ölkəsidir. Ancaq öndə gedənlərə diqqət yetirin - onlar XVIII-XIX əsrin Avropa geyimlərindədirlər, şlyapa geyiniblər və əllərində çətir var. Onda Azərbaycanın paytaxtı Bakı olmasa da, şəhər maraqlı və cəlbedici olub. Bu şəkildən belə nəticə çıxarmaq mümkündür ki, xalqımız həmişə qonaqpərvərliyi və xariciləri öz torpaqlarında qəbul etmək istəyi ilə fərqlənib. Mənim "Məhəllə uşaqları" adlı bir rəsmim var, orada Bakı rəqsi təsvir edilib. Qeyd edim ki, o, elementlərinə və ritminə görə digər bölgələrin rəqsindən fərqlənir. Mən parlaq dənizli və günəş çalarları olan Abşeronu çəkirəm. Bütün bunlar, demək olar ki, kətandan oxuna bilən müəyyən məlumatlardır. Özü də, mən şəhər rəsmlərinin əksəriyyətini quş uçuşu yüksəkliyindən, yəni yuxarıdan aşağıya təsvir edirəm.
- Niyə məhz bu rakursdan?
- Bəlkə də, bunun səbəbi uzun müddətdir müharibədə olmağımla bağlıdır. Zabit olmuşam. Həmin vaxt biz xəritələrlə işləyirdik və məlum olduğu kimi, bütün xəritələrdə ərazi yüksəklikdən görünən kimi təsvir edilib. Xəritədə biz qarşımızdakı və dağların arxasındakı yerlərin necə olmasını müəyyənləşdirə bilirdik. Topoqrafiyanı yaxşı bilməyim məni özüm də bilmədən təsviri incəsənətə yönəldir – quş uçuşu baxışından rəsmləri belə çəkməyə başladım. Yeri yüksəklikdən təsvir etməklə, izləyiciyə özünü hadisələrin ortasında hiss etmək imkanı yaradıram. Bu rəsmləri sərgiyə çıxarmağa hazırlaşıram. Amma mənim bir az da işlməyə ehtiyacım var. Dürüst olsaq, mən sərgi xatirinə rəsm çəkmirəm. Sərgi mənə yaratdıqlarımı bölüşmək üçün gərəkdir.
- Sizin təxəllüsünüz "göy üzü" mənasını verən "Asiman"dır. İndi səbəbi aydındır...
- Hə, bu təxəllüslə məni "cəbhə" mükafatlandırıb.
- Azərbaycan tarixində hansı dövrləri daha çox təsvir etmək sizin xoşunuza gəlir?
- 60-cı illərdən başlayaraq düz 90-cı illərə kimi.
- Ancaq əsərlərinizdə çağdaş binalar da var - Heydər Əliyev Mərkəzi, Alov qüllələri...
- Hə, bu binaları çox sevirəm. Yaxşıya "yaxşı" demək lazımdır. Amma bununla yanaşı, şəhəri daha koloritli, daha maraqlı edən və ona xüsusi özəllik qatan köhnə memarlıq binalarının qorunması lazımdır. Mənim üçün «Sovetski»nin, Yasamalın yenidən qurulması müsbət hadisə oldu. «Basin»də əvvəl bir doğum evi və bir-birinin belində 2-3 ev var idi. Amma orada salınmış park göz oxşayır. Həm də binaların köhnədəki kimi ağ daşlarla üzlənməsi meylini də sevirəm. Bütün bunlar çox yaxşıdır.
- Tbilisi – işlərinizdən görünür ki, siz bu mövzunu da sevirsiniz. Gürcüstan və Azərbaycan paytaxtlarının rəngləri fərqlənirmi?
- Köklü fərqlənir. Rəsmlərə baxırsınız – imza sanki eynidir, ancaq Abşeron akrili sarı rəngli oxradır, Tbilisininki isə qırmızı-kərpic çalarlı yaşıldır.
- Rənglərin mənasını necə izah edirsiniz?
- Rənglər rəssamın əhvalını əks etdirir. Bir yerdə qara mənfi ola bilər, başqasında isə düşünməyə məcbur edər! Onda artıq o, kədərli görünməyəcək. Mənim "Şuşa" rəsmim var, əsasən tutqun rənglərdir, lakin eyni zamanda heç bir mənfi enerji daşımır. Yaxud "Karvan" rəsmimdə (əsəri göstərir) mən qara rəngdən istifadə etmişəm. Amma başqa rənglərlə ahəngdə qara rəngə diqqət yetirmirsiniz. Buna görə də, hər şey sizin hansı rəngləri uyğunlaşdırmağınızdan asılıdır.
-Buna baxmayaraq, sizin yaradıcılığınız parlaq və şirəli rənglərlə, savadlı seçilmiş rəng qamması ilə sanki "qışqırır". Sizin işlərinizin heyrətamiz özəlliyi insanı gözəl ruh halına gətirir. Bu, sizin rəsmləri həmişə ruh halınız gözəl olan zaman çəkməyinizlə bağlıdır?
- Bəli. Kədərləndiyim zaman kətana yaxın belə getmirəm. Bəlkə də, bu, bir az pafoslu səslənir, amma mən öz işlərimin vasitəsilə insanlara mənfi enerji ötürmək istəmirəm. Əksinə, mən insanların mənim rəsmlərimə baxanda gülümsəməsini istəyirəm. Qoy, onlar həyatın gözəl olduğunu ürəklərinin telləri ilə hiss etsinlər. Üstəlik, mən kədərləndiyim zaman, rəsmi tamamilə korlaya bilərəm. Buna görə də anı gözləyirəm. Hətta özümü müsbətə kökləmək çox çətin olanda belə. Mənim rəsmlərimdə özümdən asılı olmayaraq, həmişə dəniz peyda olur, hüdudsuzluğun, müstəqilliyin və azadlığın rəmzi dəniz. Rəsmlər ruhun əhvali-ruhiyyəsidir. Onların, demək olar ki, hamısı mənim ürəyimdə olanlardır.
- İncəsənət insanı tərbiyə etməlidirmi və düşünməyə məcbur etməlidirmi?
- Mənə deyirlər ki, sənin fəlsəfi rəsmlərin yoxdur. Amma istənilən halda mənə elə gəlir ki, əgər insan, heç olmasa, bir dəqiqə bir rəsm qarşısında dayanırsa, artıq düşünür. Bax, elə bu da fəlsəfədir. Amma bir də heç bir məna vermədən anlaşılmaz bir fiqur çəkirlər və deyirlər: mən elə bir şey çəkdim ki, siz onu anlaya bilməzsiz. Çəkirlər və sonra konsepsiya uydururlar – məgər, bu, fəlsəfədir?
Böyük filosoflar demişkən, ən böyük kəşflər həddindən sadə və aydın olur. Buna görə də, dostlar, şəkillər anlaşılan olmalıdır. Sən artıq heç bir şey uydura bilməzsən - bütün ağıllı şeylər bizə qədər düşünülüb. Düşünürəm ki, mənim rəsmlərim anlaşılandır. Məsələn, mənim rəsmlərimdən birində Səbail qalasını təsvir etmişəm - xarabalıqları suyun səthində görünən. Özü də o, "Crystal Holl"un yanında yerləşir. Bu da müəyyən məlumatdır. Əgər Soltan Hacıbəyovun eyniadlı simfoniyasına həsr edilmiş "Karvan" rəsmimə diqqət yetirsəniz, İpək yolu ilə irəliləyən ikihörgüclü dəvələr görərsiniz. Amma ərəb dəvələri təkhörgüclüdür. Mən düşünmək üçün açar verirəm, qalanını isə izləyici özü oxumalıdır. Yuxarıda qeyd etdiyim kimi, mənim fəlsəfəm tarixdir.
- Azərbaycanda hansı yerlər sizə daha çox ilham verir?
- Bizim torpağımız sözün həm gerçək, həm də dolayı anlamında məhsuldardır. Azərbaycan o qədər çoxçeşidli gözəldir ki, onu təsvir etmək çox çətindir. Abşeronda heç zaman açıq-bənövşəyi, mavi-bənövşəyi rəngləri görməmişəm, onları Rusiyada da görməmişəm. Təbii ki, onları gördüyüm yer Səttar Bəhlulzadənin rəsmləridir. Onlar hardan gəlir? Daha sonra mən Hegelin işıq kölgələrini izlədim və sonra onları kətan üzərinə köçürdüm. Aydın oldu ki, bu boyalar gerçəkdən mövcuddur. Mən bir dəfə Naxçıvanda beynəlxalq simpoziumda olmuşam. Etiraf edirəm ki, həmişə bu yeri düzənlik, qayalı çöllük kimi təsəvvür etmişəm. Ancaq orada olduqdan sonra fikrimi köklü dəyişdim. Bundan sonra mən Batabat gölünün - bu inanılmaz gözəlliyin rəsmini çəkdim (əsəri göstərir).
- Özünüzü Abşeron rəssamları pleyadasına aid edirsinizmi?
- Bəli, amma bir çoxları mənimlə razı olmaya bilər.
- Öz işlərinizi dünya səviyyəsində təqdim etmək üçün nələrsə edirsinizmi?
- Demək olar ki, heç nə. Azərbaycan rəssamları çox güclü və istedadlıdırlar. Dünya incəsənətində bizim öz sözümüz var. Amma bizdə piar yoxdur. Bizdə Əzim Əzimzadə kimi güclü bir məktəbin yetişdirdiyi savadlı gənclik və yaşlı nəsil rəssamlar var. Dünyada məşhur Tahir Salahov bu məktəbin məzunudur. Bu gün bizim ustalarımız Türkiyədə hörmətli müəllimlərdir. Təəssüf ki, ölkəmizdə art-diler sahəsi çox zəifdir. Buna görə, biz "ölkə" məkanı çərçivəsinə sıxılmaq məcburiyyətində qalırıq və yalnız yaxın xaricə çıxışla kifayətlənirik.
- Sizin yaradıcılığınız kommersiya xarakteri daşıyırmı?
- Özünü iki hissəyə bölmək - "ruh üçün" tək-tək əsərlər yaratmaq və "satış üçün" kütlə rəsmləri, yəni tələb olunan işlər çəkmək çox çətindir. 2007-ci ildən etibarən mən rəsmlə ciddi məşğul olmağa başlamışam və öz əsərlərimi çox nadir hallarda satdım. Özümü tərifləməyəcəm, amma mənim əsərlərimə tələb böyükdür. Bir dəfə mən öz əsərimin satış üçün kopiyasını çıxardım. Sadəcə, möhtəşəm alınmışdı. Daha sonra rəssam dostlarımın fikirlərini öyrənmək üçün onu sosial şəbəkəyə yerləşdirdim. Mən özüm elə bir atmosfer yaradıram ki, onlar öz fikirlərini sərbəst ifadə edə bilsinlər. Hamısı eyni səslə dedilər: "İntiqam, bu işin texniki cəhətdən daha gözəldir, amma birincidə ruh hiss edilir". Buna görə əsərlərimi satışa çıxarmaq kopiyalarını çıxarmaq mənim üçün çox çətindir, sanki özümün əksinə gedirəm.
- Siz Vaqif Mustafazadə və Çingiz Mustafayev kimi görkəmli şəxsiyyətlərin rəsmini çəkmisiniz. Bu xətti davam etdirmək niyyətiniz varmı? Növbəti kim olacaq?
- Çox sayda ad çəkə bilərəm. Ancaq mən portret janrında işləmirəm. Çingiz Mustafayevi təsvir etmişəm, çünki o, vətənpərvərliyi ilə mənə yaxındır. Vaqif Mustafazadə isə bəstəkar, görkəmli cazmendir. Caz və muğam sintezinin yaradıcısıdır - mənim üçün o, dahi və istedadlı bir insandır. Azərbaycan onunla fəxr edir. Onun rəsmini çəkərək, yaradıcıığına hörmətimi ifadə etmək istəmişəm. Mənim üçün o da böyük vətənpərvərdir.
- Sizi də böyük vətənpərvər adlandırmaq olar. Qarabağ müharibəsində iştirak etmisiniz. Sizin üçün müharibə mövzusu çox ağrılıdır. "Şuşa" əsəriniz barədə danışın.
- Şuşada mən 1992-ci ildə olmuşam və şəhərə iki yol vardı - Laçından və dağların arxası ilə Xankəndidən. Mən Şuşanın Laçın tərəfdən görüntüsünü təsvir etmişəm. O sanki uçurum kənarında dayanmışdı. Bu mənzərə yaddaşda peyda olmuşdu. Yerin gözəlliyi və çalarları mənim üçün təbiətin incisi idi. Bəzən düşünürəm ki, dünyanın heç bir yerində buna bənzər gözəllik yoxdur. Biz Şuşanı bacardığımız qədər əlimizdə saxlamağa çalışdıq, amma kömək gəlmədi (düşünür). Amma bu başqa hekayədir və mən bu barədə danışmaq istəmirəm. Yaxşısı budur, bu mövzuya toxunmayaq (yenə düşünür).
- Qarabağdakı hərbi əməliyyatlarda iştirakınız bir insan və rəssam kimi formalaşmağınıza təsir edibmi?
- Cəbhə məni 180 dərəcə dəyişdi. Bu yaxınlarda almanlarla müharibə zamanı sağ qalmış professor Lixaçovun əhvalatını oxumuşam. Kəndin bütün uşaqlarını güllələmək əmr verilibmiş. Nəticədə, bu amansız qətlin icrası zamanı 300 uşaq ölüb, ancaq o gizlənib və sağ qaldı. Bu əhvalat düşünməyə məcbur edir. Əgər sən cəbhədə ölməmişsənsə, ölənlərin yerinə həyat yaşayırsan. Ona görə həyatını elə ləyaqətlə yaşamalısan ki, ölənlər də səninlə qürur duya bilsin. Həyatda öyünmək və lovğalanmaq lazım deyil. Belə şeylər həyatı zənginləşdirmir, əksinə onu yoxsullaşdırır. Həyata şükr etmək, onu sevmək lazımdır. Bəzi rəssamlar Apokalipsisi və ya digər mənfi hadisələri təsvir edirlər... Lakin Apokalipsisi görmədən, onu necə təsvir etmək olar? İnanın, əgər onu görsəydilər, onu təsvir etməzdilər. Mən etməzdim!

МАСТЕРСКАЯ ХУДОЖНИКА - ЕГО ДУША
За окном лил дождь, погода была пасмурной и хмурой. Холодно. Тем приятнее было попасть с улицы в мастерскую известного азербайджанского художника Интигама Агаева. Тут словно на другой планете - из зимы попадаешь в лето. Ощущение, что солнце сочится буквально от всего, даже от самых мелких вещей, находящихся в мастерской. Краски, полотна - повсюду радость и позитивное настроение. Безусловно, этот настрой создавали не только картины мастера, но и душевная улыбка их создателя, а сама беседа с Интигамом Агаевым была настолько легкой и юморной, что из этого теплого и уютного местечка не хотелось уходить. Но не все так просто, как казалось на первый взгляд. Мастер Интигам становился печальным каждый раз, когда речь заходила о войне. Его взгляд становился тяжелым, взор устремлялся в неизвестность - с войной художник знаком не понаслышке. И ее описание занимает не последнюю роль в его творчестве. В том мире, где война, там, на полотнах, - горечь и глубокая скорбь. Но Интигам не любит говорить на эту тему. В тылу войны, в своей памяти он старается защитить и сохранить свое, родное. А родное для художника - это бабушкин тендир, из которого она вынимала свежеиспеченный горячий хлеб, беззаботное детство, крик детворы, нарды и характерный звук зар (игральные кости) - все это необъятный Абшерон и колоритный Азербайджан, который веками создавался руками талантливого народа. Творчество и личность одного из ярких представителей абшеронской плеяды художников наполнены оптимизмом и верой в то, что жизнь прекрасна и ее надо жить играючи, с юмором и солнечным светом. Жить, вдыхая каждую ее клеточку. И одно из звеньев этой прекрасной жизни - свежий, крепкий и ароматный самоварный чай с привкусом черных угольков, с которого и началась наша беседа с художником. Чай. Азербайджанская традиция. Если грузина при встрече угостить чаем, он этого не поймет и скажет: "У вас что, вина нет?"  Но в Азербайджане чай - неотъемлемая часть культуры гостеприимства - его подают, даже не спрашивая. Оказалось, что Интигам бей заваривает чай так же хорошо, как и описывает разнообразные краски жизни на своих полотнах.
- Интигам муаллим, в вашей мастерской не пахнет творческим беспорядком, как это принято у большинства художников…
- (смеется) Это только сегодня так. В честь вашего прихода. Домашние живут поблизости, и как только они узнали, что у меня будет гость, прибрались тут сразу же. Я, как художник, безусловно, был против. Но, как видите, на это никто не обратил внимания (смеется). Обычно же тут хаос, который для меня является истинным порядком. Вот вы уйдете и мне придется теперь искать что и где. Но, в целом, конечно же, мастерская художника у него в душе, где он создает и творит.
- Заметила, что в ваших работах основной тематикой является Баку. С чем это связано?
- Через свои картины я хочу донести информацию об изображенной местности или предмете. Это значит, что они создаются не только для эстетического восприятия. К примеру, перед вами картина "Ичери шэхэр". Если внимательно рассмотреть ее, то можно понять, что город расположен на берегу моря, судя по мечетям и женщине в парандже, можно сделать вывод, что это мусульманская страна. Но обратите внимание на пару, которая идет впереди, - они в европейской одежде XVIII-XIX веков, со шляпами и зонтами. Хоть столицей Азербайджана был не Баку, тем не менее город был интересным и привлекательным. По этой картине также можно сделать вывод, что наш народ всегда отличался гостеприимством и желанием принять на своей земле чужестранцев. Есть у меня картина "Мехелле ушаглары", на которой изображен бакинский танец. Отмечу, что он отличается своими элементами и ритмом от танцев других регионов. Рисую я Абшерон, где блещут море и солнечный колорит. И все это некая информация, которую можно буквально прочитать с холста. При этом большинство картин города я изображаю с высоты птичьего полета, то есть сверху вниз.
- Почему именно этот ракурс?
- Возможно, причина в том, что я довольно долго воевал. Был офицером. В то время мы работали с картами, и на всех картах, как известно, местность изображена так, как была бы видна с высоты. По карте мы могли определять, что за местность перед нами и что за горами. Хорошее знание топографии подспудно выводит меня на изобразительное искусство - так я начал писать картины с высоты птичьего полета. Изображая местность с высоты, я даю возможность зрителю почувствовать себя в гуще событий. Собираюсь эти картины выставить. Но мне нужно еще поработать. Если честно, я пишу это не ради выставки. Мне нужна выставка, чтобы поделиться тем, что я создал.
- Ваш псевдоним "Асиман", что в переводе означает "небосклон". Теперь ясно почему…
- Да, этим псевдонимом меня "наградил" фронт.
- Какой период в истории Азербайджана вам нравится изображать больше всего?
- Начиная с 60-х и вплоть до 90-х годов.
- А вот в ваших работах современные здания - Центр Гейдара Алиева, башни Flame Towers…
- Да, эти здания мне очень нравятся. Хорошему следует говорить "хорошо". Однако при этом необходимо сохранять старые архитектурные здания, которые делают город колоритнее, интереснее и придают ему особую изюминку. Для меня положительным явлением стало преобразование Советской, Ясамала. На Басина раньше был один роддом и 2-3 домика друг на друге. А сейчас там радует глаз разбитый парк. Также мне нравится тенденция облицовки зданий в белый камень, под старину. Все это очень хорошо.
- Тбилиси, вы эту тему тоже любите, судя по работам. Отличаются ли краски столиц Грузии и Азербайджана?
- Кардинально. Смотришь на картины - вроде почерк один, но акрилы Абшерона - охра желтого цвета, а вот Тбилиси - зеленый, с красно-кирпичным оттенком.
- Как вы интерпретируете значение цветов?
- Цвета передают настроение художника. В одном месте черный цвет может быть отрицательным, а в другом заставит мыслить! И тогда он уже не будет казаться мрачным. У меня в картине "Шуша" в основном темные цвета, но при этом она не несет никакой отрицательной энергии. Или в картине "Караван" (указывает на картину) я использовал черный цвет. Но в созвучии других цветов на черный вы не обратите даже внимания.  Поэтому все зависит от того, какие цвета вы станете сопоставлять.
- Тем не менее, ваше творчество буквально "кричит" яркими и сочными цветами и грамотно подобранной цветовой гаммой. У ваших работ удивительное свойство приводить человека в прекрасное расположение духа. Это от того, что вы всегда рисуете, когда у вас хорошее настроение?
- Да. Когда мне грустно, я к холсту и близко не подхожу. Может быть, это пафосно звучит, но я не хочу передавать людям негативную энергию через свои работы. Напротив, мне хочется, чтобы люди смотрели на картину, улыбаясь. Пусть они почувствуют всеми фибрами своей души, что жизнь прекрасна. Более того, когда мне грустно, я могу полностью испортить картину. Поэтому жду момента. Даже когда очень трудно настраивать себя положительно. На моих картинах, независимо от меня, всегда появляется образ моря, который символизирует безграничность, независимость, свободу. Картины - настроение души. Почти все они то, что у меня на сердце.
- Должно ли искусство воспитывать человека и заставлять размышлять?
- Мне говорят, что у тебя нет философских картин. Но мне все же кажется, что если человек остановился перед картиной хоть на минутку, он уже размышляет. Это и есть философия. Ну а если рисуют какую-то непонятную фигуру, не вкладывая в нее смысл, и говорят: я тут такое нарисовал, чего вам не понять. Рисуют, а потом придумывают концепцию - разве это философия?
Цитируя великих философов, хочу сказать, что самые великие открытия чрезвычайно просты и понятны. Поэтому, друзья, картины должны быть доступны. Ты уже ничего большего не придумаешь - все самое мудрое было придумано до нас. Думаю, мои картины понятны. К примеру, на одной из своих картин я изобразил "Сабаил галасы" так, что на поверхности воды видны ее развалины. При этом она находится рядом с "Кристалл холлом". Это и есть определенная информация. Если обратить внимание на картину "Караван", которая была посвящена одноименной симфонии Султана Гаджибекова, то можно заметить двугорбых верблюдов, проходящих по Шелковому пути. Между тем арабские верблюды одногорбые. Я даю ключ к размышлению, а дальше должен читать сам зритель. Как я отметил выше, моя философия - история.
- Какие места в Азербайджане вас вдохновляют больше всего?
- Наша земля плодородна в прямом и переносном смысле. Азербайджан до того разнообразно красив, что описывать его очень сложно. Никогда не видел светло-фиолетовые, сине-фиолетовые цвета на Абшероне, в России тоже их не видел. Единственно, где мне довелось их лицезреть, - на картинах Саттара Бахлулзаде. Откуда они? Позже я наблюдал эту светотень за Гейгелем, что я и переложил на холст. Оказалось, что эти краски действительно существуют. Как-то мне довелось побывать в Нахчыване на международном симпозиуме. Признаюсь, всегда я эту местность представлял себе равнинной, пустынной и скалистой. Но когда оказался там - кардинально изменил свое мнение. После чего изобразил озеро Батабат - эту невероятную красоту (демонстрирует картину).
- Относите ли вы себя к плеяде абшеронских художников?
- Да, хотя многие могут не согласиться со мной.
- Делаете что-то для того, чтобы представить свои работы на мировом уровне?
- Абсолютно ничего. Азербайджанские художники очень сильны и талантливы. Мы обладаем своим словом в мировом искусстве. Но у нас нет пиара. У нас очень грамотная молодежь и взрослое поколение художников, которых выпустила такая сильная школа, как училище Азима Азимзаде. Известный на мировом уровне Таир Салахов - выпускник этой школы. Сегодня наши мастера - уважаемые преподаватели в Турции. Но, к сожалению, арт-дилерская сфера в нашей стране очень слабая. Поэтому мы вынуждены замыкаться в пределах своего "странового" пространства и довольствоваться вылазками в ближнее зарубежье.
- Носит ли ваше творчество коммерческий характер?
- Делить себя на две части и создавать штучное "для души" и массовое "для продажи" - то есть работы, которые пользовались бы спросом, - очень трудно. С 2007 года я начал серьезно заниматься живописью и очень редко продаю свои картины. Не стану хвастать, но на мои работы спрос огромный. Однажды я скопировал свою картину для продажи. Получилось просто великолепно. Затем я выставил ее в социальных сетях, чтобы узнать мнение друзей-художников. Я сам создаю такую атмосферу, чтобы они могли свободно выражать свое мнение. И все в один голос сказали: "Интигам, эта работа технически красивее, но на первой чувствуется душа". Поэтому мне очень трудно копировать свои работы для продажи, будто противоречишь самому себе.
- Вы писали таких выдающихся личностей, как Вагиф Мустафазаде и Чингиз Мустафаев. Вы намерены продолжить эту линию? Кто будет следующим?
- Могу назвать многих. Однако я не работаю над портретным жанром. Чингиза Мустафаева я изобразил, поскольку он близок мне своим патриотизмом. А Вагиф Мустафазаде - композитор, выдающийся джазмен. Он создатель синтеза джаза и мугама - для меня это великий и талантливый человек. Азербайджан гордится им. Тем, что я изобразил его, хотел отдать дань его творчеству. И для меня он тоже большой патриот.
- Вас тоже можно назвать большим патриотом. Вы участвовали в карабахской войне. Для вас тема войны весьма болезненна. Расскажите про вашу работу "Шуша".
- В Шуше я был в 1992 году и к ней вели две дороги - из Лачына и Ханкенди, за горами. Я изобразил виды Шуши со стороны Лачына. Она стояла будто на обрыве. Эта картина появилась по памяти. Красота и колорит той местности были для меня шедевром творения природы. Порой я думаю, что подобного нет ни в одном уголке мира. Мы держались при захвате Шуши столько, сколько могли, но помощь не пришла (задумался). Это уже другая история, и я не хочу об этом говорить. Лучше эти темы не затрагивать (задумался).
- Оказало ли участие в боевых действиях в Карабахе влияние на ваше формирование как человека и художника?
- Фронт изменил меня на 180 градусов. Недавно я прочитал историю профессора Лихачева, который остался жив во время войны с немцами. Был отдан приказ расстрелять всех детей деревни. В итоге во время этой беспощадной казни погибли 300 детей, но он скрылся и остался жив. Эта история заставила задуматься. Если на фронте ты не умер, то проживаешь жизнь того, кто погиб. Следовательно, твоя жизнь должна быть достойной того, кто погиб, чтобы он мог гордиться тобой. Нельзя в жизни хвалиться и кичиться собой. Такие вещи не обогащают жизнь, напротив, делают беднее. Жизни надо радоваться, ее надо любить. Некоторые художники изображают Апокалипсис или другие негативные явления… но не видя Апокалипсиса, как ты можешь его изобразить?! Поверьте, если бы они его увидели, то не стали бы изображать. Не стали бы!