RƏSSAMIN RUHUNDAKI EMALATXANA
Pəncərədən bayırda yağış yağırdı, hava buludlu və tutqun idi. Soyuq idi. Belə bir küçədən məşhur Azərbaycan rəssamı İntiqam Ağayevin emalatxanasına düşmək xüsusilə xoş idi. Burda sanki başqa bir planetdəsən - qışdan yaya düşürsən. Adama elə gəlir ki, hər şeydən, hətta emalatxananın içərisindəki ən kiçik şeylərdən Günəş süzülür. Boyalardan, kətanlardan - hər yerdən sevinc və müsbət əhval qaynayır. Əlbəttə, bu əhval təkcə ustadın rəsmləri ilə bağlı deyildi, burada onların yaradıcının səmimi təbəssümü də rol oynayırdı. İntiqam Ağayevlə söhbət o qədər rahat və yumorlu idi ki, adam bu isti və rahat yerdən ayrılmaq istəmirdi. Ancaq heç də hər şey ilk baxışda görünən kimi sadə deyildi. Hər dəfə müharibədən söhbət gedəndə ustad İntiqam kədərlənirdi. Onun baxışları ağırlaşırdı, gözləri sonsuzluğa dikilirdi –hər halda rəssam müharibənin canlı iştirakçısı olub. Onun yaradıcılığında müharibənin təsviri əsas yerlərdən birini tutur. Müharibənin yer aldığı dünyaya - kətan üzərinə acı və dərin kədər də hopub. Amma İntiqam bu mövzuda danışmaq istəmir.
Müharibədən kənarda, cəbhə arxasında o, yaddaşında özünəməxsus, doğma olan hər şeyi qoruyub saxlamağa çalışır. Rəssam üçünsə doğma olanlar nənəsinin təzə bişmiş isti çörək çıxardığı təndiri, qayğısız uşaqlığı, uşaqların qışqırıqları, nərd və zərlərin özünəməxsus səsidir – bütün bunlar bu istedadlı xalqın əsrlər boyu yaratdığı Abşeron hüdudsuzluğu və Azərbaycan çalarlarıdır. Abşeron rəssamlıq pleyadasının ən parlaq nümayəndələrindən birinin yaradıcılığı və şəxsiyyəti optimizmlə və həyatın gözəl olduğuna, onu sevinclə, yumor və günəş işığı ilə yaşamağın vacibliyinə inamla doludur. Yaşamaq və onun hər hüceyrəsini ciyərlərinə çəkmək. Və bu gözəl həyatın ən gözəl həlqəsindən biri - təzə, tünd və ətirli, kömür tamı çökmüş samovar çayıdır. Çay Azərbaycan ənənəsidir. Əgər bir gürcünü görüşdə çaya qonaq edərsənsə, bunu başa düşməyəcək və soruşacaq: "Çaxırınız yoxdur?" Ancaq Azərbaycanda çay qonaqpərvərlik mədəniyyətinin ayrılmaz tərkib hissəsidir – onu hətta soruşmadan gətirirlər. Aydın oldu ki, İntiqam bəy çayı da çox gözəl dəmləyir, həyatın müxtəlif çalarlarını öz əsərlərində əks etdirdiyi kimi.
- İntiqam müəllim, sizin emalatxanada sənətkar dağınıqlığı görünmür, halbuki rəssamların çoxunda belədir...
- (gülür) Bu, yalnız bu gün belədir. Sizin gəlişinizin şərəfinə. Evdəkilər yaxınlıqda yaşayır və qonağım olacağını bilən kimi dərhal gəlib buraları təmizlədilər. Mən bir rəssam kimi buna qarşı idim. Gördüyünüz kimi, heç kim bunu vecinə almadı (gülür). Adətən, burada xaos olur ki, bu mənim üçün gerçək nizam sayılır. Siz gedəcəksiniz və mən nəyin harda olduğunu axtarmalı olacam. Lakin ümumiyyətlə, əlbəttə ki, rəssamın emalatxanası onun ruhundadır, yaradıb yaşatdığı aləmdə.
- Sizin əsərlərinizin əsas mövzusu Bakıdır. Bu, nə ilə bağlıdır?
- Mən öz rəsmlərim vasitəsilə təsvir edilən yer və ya əşya haqqında məlumat çatdırmaq istəyirəm. Yəni onlar təkcə estetik qavrayış üçün yaradılmır. Məsələn, önünüzdə "İçərişəhər" rəsmini görürsünüz. Əgər diqqətlə baxsanız, şəhərin dəniz sahilində yerləşdiyini anlamaq olar, məscidlərdən və çadra geyinmiş qadınlardan isə başa düşmək olar ki, bu, müsəlman ölkəsidir. Ancaq öndə gedənlərə diqqət yetirin - onlar XVIII-XIX əsrin Avropa geyimlərindədirlər, şlyapa geyiniblər və əllərində çətir var. Onda Azərbaycanın paytaxtı Bakı olmasa da, şəhər maraqlı və cəlbedici olub. Bu şəkildən belə nəticə çıxarmaq mümkündür ki, xalqımız həmişə qonaqpərvərliyi və xariciləri öz torpaqlarında qəbul etmək istəyi ilə fərqlənib. Mənim "Məhəllə uşaqları" adlı bir rəsmim var, orada Bakı rəqsi təsvir edilib. Qeyd edim ki, o, elementlərinə və ritminə görə digər bölgələrin rəqsindən fərqlənir. Mən parlaq dənizli və günəş çalarları olan Abşeronu çəkirəm. Bütün bunlar, demək olar ki, kətandan oxuna bilən müəyyən məlumatlardır. Özü də, mən şəhər rəsmlərinin əksəriyyətini quş uçuşu yüksəkliyindən, yəni yuxarıdan aşağıya təsvir edirəm.
- Niyə məhz bu rakursdan?
- Bəlkə də, bunun səbəbi uzun müddətdir müharibədə olmağımla bağlıdır. Zabit olmuşam. Həmin vaxt biz xəritələrlə işləyirdik və məlum olduğu kimi, bütün xəritələrdə ərazi yüksəklikdən görünən kimi təsvir edilib. Xəritədə biz qarşımızdakı və dağların arxasındakı yerlərin necə olmasını müəyyənləşdirə bilirdik. Topoqrafiyanı yaxşı bilməyim məni özüm də bilmədən təsviri incəsənətə yönəldir – quş uçuşu baxışından rəsmləri belə çəkməyə başladım. Yeri yüksəklikdən təsvir etməklə, izləyiciyə özünü hadisələrin ortasında hiss etmək imkanı yaradıram. Bu rəsmləri sərgiyə çıxarmağa hazırlaşıram. Amma mənim bir az da işlməyə ehtiyacım var. Dürüst olsaq, mən sərgi xatirinə rəsm çəkmirəm. Sərgi mənə yaratdıqlarımı bölüşmək üçün gərəkdir.
- Sizin təxəllüsünüz "göy üzü" mənasını verən "Asiman"dır. İndi səbəbi aydındır...
- Hə, bu təxəllüslə məni "cəbhə" mükafatlandırıb.
- Azərbaycan tarixində hansı dövrləri daha çox təsvir etmək sizin xoşunuza gəlir?
- 60-cı illərdən başlayaraq düz 90-cı illərə kimi.
- Ancaq əsərlərinizdə çağdaş binalar da var - Heydər Əliyev Mərkəzi, Alov qüllələri...
- Hə, bu binaları çox sevirəm. Yaxşıya "yaxşı" demək lazımdır. Amma bununla yanaşı, şəhəri daha koloritli, daha maraqlı edən və ona xüsusi özəllik qatan köhnə memarlıq binalarının qorunması lazımdır. Mənim üçün «Sovetski»nin, Yasamalın yenidən qurulması müsbət hadisə oldu. «Basin»də əvvəl bir doğum evi və bir-birinin belində 2-3 ev var idi. Amma orada salınmış park göz oxşayır. Həm də binaların köhnədəki kimi ağ daşlarla üzlənməsi meylini də sevirəm. Bütün bunlar çox yaxşıdır.
- Tbilisi – işlərinizdən görünür ki, siz bu mövzunu da sevirsiniz. Gürcüstan və Azərbaycan paytaxtlarının rəngləri fərqlənirmi?
- Köklü fərqlənir. Rəsmlərə baxırsınız – imza sanki eynidir, ancaq Abşeron akrili sarı rəngli oxradır, Tbilisininki isə qırmızı-kərpic çalarlı yaşıldır.
- Rənglərin mənasını necə izah edirsiniz?
- Rənglər rəssamın əhvalını əks etdirir. Bir yerdə qara mənfi ola bilər, başqasında isə düşünməyə məcbur edər! Onda artıq o, kədərli görünməyəcək. Mənim "Şuşa" rəsmim var, əsasən tutqun rənglərdir, lakin eyni zamanda heç bir mənfi enerji daşımır. Yaxud "Karvan" rəsmimdə (əsəri göstərir) mən qara rəngdən istifadə etmişəm. Amma başqa rənglərlə ahəngdə qara rəngə diqqət yetirmirsiniz. Buna görə də, hər şey sizin hansı rəngləri uyğunlaşdırmağınızdan asılıdır.
-Buna baxmayaraq, sizin yaradıcılığınız parlaq və şirəli rənglərlə, savadlı seçilmiş rəng qamması ilə sanki "qışqırır". Sizin işlərinizin heyrətamiz özəlliyi insanı gözəl ruh halına gətirir. Bu, sizin rəsmləri həmişə ruh halınız gözəl olan zaman çəkməyinizlə bağlıdır?
- Bəli. Kədərləndiyim zaman kətana yaxın belə getmirəm. Bəlkə də, bu, bir az pafoslu səslənir, amma mən öz işlərimin vasitəsilə insanlara mənfi enerji ötürmək istəmirəm. Əksinə, mən insanların mənim rəsmlərimə baxanda gülümsəməsini istəyirəm. Qoy, onlar həyatın gözəl olduğunu ürəklərinin telləri ilə hiss etsinlər. Üstəlik, mən kədərləndiyim zaman, rəsmi tamamilə korlaya bilərəm. Buna görə də anı gözləyirəm. Hətta özümü müsbətə kökləmək çox çətin olanda belə. Mənim rəsmlərimdə özümdən asılı olmayaraq, həmişə dəniz peyda olur, hüdudsuzluğun, müstəqilliyin və azadlığın rəmzi dəniz. Rəsmlər ruhun əhvali-ruhiyyəsidir. Onların, demək olar ki, hamısı mənim ürəyimdə olanlardır.
- İncəsənət insanı tərbiyə etməlidirmi və düşünməyə məcbur etməlidirmi?
- Mənə deyirlər ki, sənin fəlsəfi rəsmlərin yoxdur. Amma istənilən halda mənə elə gəlir ki, əgər insan, heç olmasa, bir dəqiqə bir rəsm qarşısında dayanırsa, artıq düşünür. Bax, elə bu da fəlsəfədir. Amma bir də heç bir məna vermədən anlaşılmaz bir fiqur çəkirlər və deyirlər: mən elə bir şey çəkdim ki, siz onu anlaya bilməzsiz. Çəkirlər və sonra konsepsiya uydururlar – məgər, bu, fəlsəfədir?
Böyük filosoflar demişkən, ən böyük kəşflər həddindən sadə və aydın olur. Buna görə də, dostlar, şəkillər anlaşılan olmalıdır. Sən artıq heç bir şey uydura bilməzsən - bütün ağıllı şeylər bizə qədər düşünülüb. Düşünürəm ki, mənim rəsmlərim anlaşılandır. Məsələn, mənim rəsmlərimdən birində Səbail qalasını təsvir etmişəm - xarabalıqları suyun səthində görünən. Özü də o, "Crystal Holl"un yanında yerləşir. Bu da müəyyən məlumatdır. Əgər Soltan Hacıbəyovun eyniadlı simfoniyasına həsr edilmiş "Karvan" rəsmimə diqqət yetirsəniz, İpək yolu ilə irəliləyən ikihörgüclü dəvələr görərsiniz. Amma ərəb dəvələri təkhörgüclüdür. Mən düşünmək üçün açar verirəm, qalanını isə izləyici özü oxumalıdır. Yuxarıda qeyd etdiyim kimi, mənim fəlsəfəm tarixdir.
- Azərbaycanda hansı yerlər sizə daha çox ilham verir?
- Bizim torpağımız sözün həm gerçək, həm də dolayı anlamında məhsuldardır. Azərbaycan o qədər çoxçeşidli gözəldir ki, onu təsvir etmək çox çətindir. Abşeronda heç zaman açıq-bənövşəyi, mavi-bənövşəyi rəngləri görməmişəm, onları Rusiyada da görməmişəm. Təbii ki, onları gördüyüm yer Səttar Bəhlulzadənin rəsmləridir. Onlar hardan gəlir? Daha sonra mən Hegelin işıq kölgələrini izlədim və sonra onları kətan üzərinə köçürdüm. Aydın oldu ki, bu boyalar gerçəkdən mövcuddur. Mən bir dəfə Naxçıvanda beynəlxalq simpoziumda olmuşam. Etiraf edirəm ki, həmişə bu yeri düzənlik, qayalı çöllük kimi təsəvvür etmişəm. Ancaq orada olduqdan sonra fikrimi köklü dəyişdim. Bundan sonra mən Batabat gölünün - bu inanılmaz gözəlliyin rəsmini çəkdim (əsəri göstərir).
- Özünüzü Abşeron rəssamları pleyadasına aid edirsinizmi?
- Bəli, amma bir çoxları mənimlə razı olmaya bilər.
- Öz işlərinizi dünya səviyyəsində təqdim etmək üçün nələrsə edirsinizmi?
- Demək olar ki, heç nə. Azərbaycan rəssamları çox güclü və istedadlıdırlar. Dünya incəsənətində bizim öz sözümüz var. Amma bizdə piar yoxdur. Bizdə Əzim Əzimzadə kimi güclü bir məktəbin yetişdirdiyi savadlı gənclik və yaşlı nəsil rəssamlar var. Dünyada məşhur Tahir Salahov bu məktəbin məzunudur. Bu gün bizim ustalarımız Türkiyədə hörmətli müəllimlərdir. Təəssüf ki, ölkəmizdə art-diler sahəsi çox zəifdir. Buna görə, biz "ölkə" məkanı çərçivəsinə sıxılmaq məcburiyyətində qalırıq və yalnız yaxın xaricə çıxışla kifayətlənirik.
- Sizin yaradıcılığınız kommersiya xarakteri daşıyırmı?
- Özünü iki hissəyə bölmək - "ruh üçün" tək-tək əsərlər yaratmaq və "satış üçün" kütlə rəsmləri, yəni tələb olunan işlər çəkmək çox çətindir. 2007-ci ildən etibarən mən rəsmlə ciddi məşğul olmağa başlamışam və öz əsərlərimi çox nadir hallarda satdım. Özümü tərifləməyəcəm, amma mənim əsərlərimə tələb böyükdür. Bir dəfə mən öz əsərimin satış üçün kopiyasını çıxardım. Sadəcə, möhtəşəm alınmışdı. Daha sonra rəssam dostlarımın fikirlərini öyrənmək üçün onu sosial şəbəkəyə yerləşdirdim. Mən özüm elə bir atmosfer yaradıram ki, onlar öz fikirlərini sərbəst ifadə edə bilsinlər. Hamısı eyni səslə dedilər: "İntiqam, bu işin texniki cəhətdən daha gözəldir, amma birincidə ruh hiss edilir". Buna görə əsərlərimi satışa çıxarmaq kopiyalarını çıxarmaq mənim üçün çox çətindir, sanki özümün əksinə gedirəm.
- Siz Vaqif Mustafazadə və Çingiz Mustafayev kimi görkəmli şəxsiyyətlərin rəsmini çəkmisiniz. Bu xətti davam etdirmək niyyətiniz varmı? Növbəti kim olacaq?
- Çox sayda ad çəkə bilərəm. Ancaq mən portret janrında işləmirəm. Çingiz Mustafayevi təsvir etmişəm, çünki o, vətənpərvərliyi ilə mənə yaxındır. Vaqif Mustafazadə isə bəstəkar, görkəmli cazmendir. Caz və muğam sintezinin yaradıcısıdır - mənim üçün o, dahi və istedadlı bir insandır. Azərbaycan onunla fəxr edir. Onun rəsmini çəkərək, yaradıcıığına hörmətimi ifadə etmək istəmişəm. Mənim üçün o da böyük vətənpərvərdir.
- Sizi də böyük vətənpərvər adlandırmaq olar. Qarabağ müharibəsində iştirak etmisiniz. Sizin üçün müharibə mövzusu çox ağrılıdır. "Şuşa" əsəriniz barədə danışın.
- Şuşada mən 1992-ci ildə olmuşam və şəhərə iki yol vardı - Laçından və dağların arxası ilə Xankəndidən. Mən Şuşanın Laçın tərəfdən görüntüsünü təsvir etmişəm. O sanki uçurum kənarında dayanmışdı. Bu mənzərə yaddaşda peyda olmuşdu. Yerin gözəlliyi və çalarları mənim üçün təbiətin incisi idi. Bəzən düşünürəm ki, dünyanın heç bir yerində buna bənzər gözəllik yoxdur. Biz Şuşanı bacardığımız qədər əlimizdə saxlamağa çalışdıq, amma kömək gəlmədi (düşünür). Amma bu başqa hekayədir və mən bu barədə danışmaq istəmirəm. Yaxşısı budur, bu mövzuya toxunmayaq (yenə düşünür).
- Qarabağdakı hərbi əməliyyatlarda iştirakınız bir insan və rəssam kimi formalaşmağınıza təsir edibmi?
- Cəbhə məni 180 dərəcə dəyişdi. Bu yaxınlarda almanlarla müharibə zamanı sağ qalmış professor Lixaçovun əhvalatını oxumuşam. Kəndin bütün uşaqlarını güllələmək əmr verilibmiş. Nəticədə, bu amansız qətlin icrası zamanı 300 uşaq ölüb, ancaq o gizlənib və sağ qaldı. Bu əhvalat düşünməyə məcbur edir. Əgər sən cəbhədə ölməmişsənsə, ölənlərin yerinə həyat yaşayırsan. Ona görə həyatını elə ləyaqətlə yaşamalısan ki, ölənlər də səninlə qürur duya bilsin. Həyatda öyünmək və lovğalanmaq lazım deyil. Belə şeylər həyatı zənginləşdirmir, əksinə onu yoxsullaşdırır. Həyata şükr etmək, onu sevmək lazımdır. Bəzi rəssamlar Apokalipsisi və ya digər mənfi hadisələri təsvir edirlər... Lakin Apokalipsisi görmədən, onu necə təsvir etmək olar? İnanın, əgər onu görsəydilər, onu təsvir etməzdilər. Mən etməzdim!

ARTIST’S WORKSHOP IS IN HIS SOUL
It was raining outside. The weather was cold, cloudy and gloomy. That’s why we didn’t hesitate to step into the workshop of the famous Azerbaijani artist Intigam Aghayev, where one feels like on another planet: winter outside, summer inside. It’s where the sun rays are seeping through everything, even from the smallest things in the workshop. Paintings, canvases are full of joy and positive mood. Obviously, it’s not only the master’s paintings, but also his sincere smile and relaxing conversation that creates so much light and humorous environment that one doesn’t want to leave this warm and cosy place. But not everything is as simple as it seemed to be at first glance. Master Intigam became sad every time when we talked about war. His gaze became heavy, gravitating toward the unknown, for the artist was no stranger to the vices of war. Battlefield themes take a significant place in his works, on the canvases teeming with bitterness and deep sorrow. But Intigam does not enjoy touching this topic. In his memory, in the rear of the war, he is trying to protect and preserve the feelings dearest for his own self, like his grandmother’s tandyr, from which she used to take out freshly baked hot bread, carefree childhood, children’s scream, backgammon and the characteristic sound of zars (dices) – all this vast Absheron and colourful Azerbaijan, which for centuries have been shaped by the hands of talented people. Works and personality of one of the brightest representatives of the Absheron artists are filled with optimism and the belief that life is beautiful and must be lived playfully, with humour and under the sunshine. Living by breathing life into every cell. And one of the integral parts of this wonderful life is a fresh, strong and fragrant glass of the samovar tea with a taste of black coals – that’s how we started our conversation with the master. Tea. Azerbaijani tradition. If you offer tea to a Georgian, he will ask you with bewilderment in his eyes: “Don’t you have wine?” But in Azerbaijan tea is an integral part of the culture of hospitality – it is served without asking. It turned out that Intigam can make tea as well as he can depict rich colours of life on his canvases.
Intigam-bey, your studio does not have a smell of creative disorder, as in other workshops...
(Laughs) That’s because you honoured my workshop with your visit. My family lives nearby. As soon as they learned about your visit, they cleaned it up right away. In fact, I was definitely against it as an artist. But, as you can see, nobody paid attention to my arguments (laughs). Chaos, which is pretty common here, is the true order for me. When you leave, I’ll have to look for my belongings. But, in general, of course, the artist's workshop is in his soul, where he can imagine and create.
I noticed that Baku is the leading theme of your works. Why?
Because I want to spread the word about the depicted area or objects through my paintings. I don’t create them for aesthetic pleasure only. For example, take a look at Icheri Sheher. If you examine the picture carefully, you can see that the city is situated on the seashore, while the mosques and the woman under the veil imply that you’re in a Muslim country. Now look at this pair going ahead: they are dressed in European clothes of the 18th-19th centuries, with hats and umbrellas. Although Baku was not the capital of Azerbaijan at that time, the city was interesting and attractive. You can also conclude that our people have always been distinguished by hospitality toward foreigners. On this painting, Məhəllə uşaqları (Backyard Mates), I depicted a Baku dance, which has elements and rhythm making it different from the dances of other regions of Azerbaijan. My paintings of Absheron are rich with sea shines and sunny colours. These are distinct pieces of information one can literally read from the canvas. I draw most of the pictures of Baku from a bird's eye view, from top to bottom.
Why do you chose this particular angle?
Perhaps because of my military background. When I was an officer, we used to work with different maps, where the terrain can be viewed from a height. That’s how we could determine the kind of terrain in front of us and behind the mountains. A good knowledge of topography implicitly takes me to visual arts, that’s how I began painting from a bird's eye view. This makes it possible to give the viewers a chance to feel the action. I’m going to hold an exhibition of these paintings. But I need more time to work. To be honest, I am not doing this for the sake of exhibition. I need it only to share my experience.
Your paint under the nickname of Asiman, which means sky. It is now clear why...
Yes, the nickname that I was given in the front.
What period in the history of Azerbaijan do you like portraying the most?
The period between the 60s and the 90s.
But we can also see modern buildings in your works, like the Heydar Aliyev Centre, Flame Towers...
Yes, I really like these buildings. If something is good, it should be praised accordingly. However, it is equally important to preserve old architectural style that makes our city more colourful and interesting. I think the transformation of Sovetskaya and Yasamal (neighbourhoods in Baku, R+) is a positive phenomenon. There was only one maternity clinic and a few houses clustered round each other at the Basin Street. There is a park there now. I also like how the facades of buildings are covered in white stone, as antique buildings. I like it indeed.
I guess you also like picturing Tbilisi. How different are the colours of the capitals of Georgia and Azerbaijan?
Completely different. If you look at my pictures, you can notice the same style but different colours: Absheron contains more yellow ocher, while Tbilisi is green with hues of red and orange.
How do you interpret the meaning of colours?
Colours convey the mood of an artist. Black can mean negative in one picture, but make you think in another! It will no longer appear gloomy and melancholic then. In Shusha, for example, I mostly used dark colours. Nevertheless, it does not have any negative energy. I also used black in the Caravan, but it is barely visible among the other colours. It all depends on matching colours.
Your works are literally teeming with bright and rich colours and well-chosen colour spectrum. They can amazingly cheer up and change the mood of anybody. Is it because you always draw when you are in a good mood?
Yes. I don’t touch the canvas when I’m sad. Maybe it sounds pathetic, but I don’t want to transfer negative energy to people through my work. On the contrary, I want people to watch my paintings smiling. Let them feel that life is beautiful. Also, when I feel sad, I can completely spoil the picture. I rather prefer waiting for the appropriate moment. Even when it is very difficult to be in the right mood. You can always see an image of sea almost in all my paintings, which symbolises infinity, independence, and freedom. Pictures is the mood of my soul. Almost all of them are in my heart.
Do you think art should educate and make people think?
I am told that I have no philosophical pictures. But I think that if a person lingers in front of a picture for even a minute, he is already thinking. This is the philosophy. But when they draw something incomprehensible and meaningless, catching up with a concept later, and then say that nobody can understand their works, it doesn’t look like a philosophy, does it?
Even the greatest discoveries were extremely simple and clear. That’s why I think that pictures should be accessible, open for comprehension. No need to reinvent the wheel, as all the wisest things have been made up well before us. I think my paintings are clear. For example, in one of my paintings I depicted the Sabail Fortress, with its ruins visible on the water surface. It is located next to the present-day Crystal Hall. This is information. If we go back to the Caravan, which I devoted to the eponymous symphony of Sultan Hajibayov, you will notice two-hump camels passing along the Silk Road. Arabian camels, for example, are single-hump. I give a clue, but it’s up to viewer to use it in order to read and understand the whole picture. As I noted above, my philosophy is history.
What places in Azerbaijan inspire you the most?
Our land is fertile in all senses. Azerbaijan is so diversely beautiful that it is very difficult to describe it. I had never seen light-purple or blue-purple colours on Absheron or even in Russia before I saw the paintings of Sattar Bahlulzadeh. Where did he take them? Later, I saw these colours and hues around Göygöl, and put them on canvas. I found out that they really existed. I once happened to visit Nakhchivan to take part at an international symposium. I must admit that I had always imagined this area as flat, desert and rocky as the Moon. But my visit has radically changed all my knowledge about this area. That was the reason to draw the famous and incredibly beautiful Batabat Lake.
Do you think of yourself as a member of the Absheron group of artists?
Yes, although many may disagree with me.
Do you do something to present your works at international level?
Nothing at all. Azerbaijani artists are very strong and talented. We have our say in world art. But we do not promote ourselves. We have a very competent young and adult generation of artists who have been graduated from such a strong school as the Azim Azimzade College. The world-famous Tahir Salahov is a graduate of this school. Today our masters are respected teachers in Turkey. Unfortunately, the art dealing business is underdeveloped in our country. We have to limit ourselves to domestic environment and make occasional visits to the near abroad.
Do you sell your works?
It is very difficult to create pieces for the soul and for sale simultaneously. Since 2007, I have been working seriously and very rarely sell my paintings. Please don't get me wrong, but my works are in great demand. Once I made a copy of one of my works for sale, which worked just great. Then I put it on social networks to get the opinion of fellow artists. I do this intentionally so that they can freely express their opinions. And they all said: "Intigam, this work is technically more beautiful, but we can feel your soul with the first one." So, it is very difficult for me to copy my works for sale. It feels like contradicting yourself.
You are also known for the portraits of prominent public figures such as Vagif Mustafazadeh and Chingiz Mustafayev. Do you plan to continue making portraits? Who is next?
I can name many. However, I do not work on the portrait genre. I portrayed Chingiz Mustafayev because he is close to me with his patriotism. Vagif Mustafazadeh was an outstanding composer and jazzman. He could combine jazz with mugham, which means he was a great and gifted person. Azerbaijan is proud of him. I just wanted to pay tribute to his legacy. For me, he is also a great patriot.
I think you too. You are a veteran of the Karabakh war. The topic of war is very painful for you. Can you tell us about one of your works, Shusha?
I was in Shusha in 1992. There were two roads leading to the city: from Lachin and Khankendi, behind the mountains. I draw the views of Shusha from Lachin. It was a inaccessible fortress standing on a cliff. This picture is taken from my memory. The beauty and flavours of that area was a masterpiece of the nature. Sometimes I think that there is no other place in the whole world like Shusha. We defended Shusha as long as we could, waiting for backup but to no avail (contemplating). That’s another story anyway, and I don’t want to talk about it. It is better not to touch these topics.
Has your military experience in Karabakh influenced you as an artist?
Absolutely! I have recently read a story about Professor Likhachev, who survived during the World War II. Fascists shoot all the children in his village, leaving 300 children dead after this merciless execution. But the professor could escape and survived. This story made me think. If one could survive the war, then he lives the life of those who couldn't. Therefore, he should live a decent life, which is worth the lives of the victims so that they can be proud of him. Boasting and bragging do no good in life. Such things do not enrich our life, but make it poorer. One should enjoy and love the life. Some artists draw the Day of Revelation or other negative phenomena, as if they have seen or experienced it… Believe me, if they did, they wouldn’t ever be willing to touch the brush. I would not for sure!