Azərbaycan IT şirkətləri yeni inkişaf mərhələsinin astanasındadır
Azərbaycan son 10 il ərzində kosmik sənayenin inkişafı, dördüncü və beşinci nəsil mobil texnologiyalarının tətbiqi, genişzolaqlı infrastrukturun, DATA mərkəzlərin yaradılması səviyyəsinə və s.-ə görə regionda lider mövqe tuta bilib. Bu gün ölkənin başlıca səyləri informasiya və kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsində toplanmış potensialdan regional və qlobal İKT layihələrinə inteqrasiya üçün istifadə etməyə yönəlib.
«BakuTel 2018» XXIV Beynəlxalq Telekommunikasiya Sərgisi işində dünyanın aparıcı vendorlarının və İT şirkətlərinin iştirakı yerli İT sektorunun cəlbediciliyini, Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün perspektivli bir istiqamət olaraq qaldığını və müsbət inkişaf dinamikasını qoruyub saxlamasını bir daha nümayiş etdirir.
Dinamik inkişaf
Ölkənin telekommunikasiya sektorunun dinamik inkişafının sübutu kimi İT sektorunun investisiya fəallığının və gəlirlərinin yüksək səviyyəsini göstərmək olar ki, bu göstəricilər Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun inkişaf dinamikasını dəfələrlə üstələyir. Cari ilin üç rübü ərzində İKT sahəsinə cəlb edilən sərmayələrin həcmi 225 mln. manat təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrünün göstəricisindən 69% çoxdur. Öz növbəsində, bu ilin 9 ayı ərzində sektorun gəlirləri 7,7% artaraq 1,2 mlrd. manata çatıb.
Hökumətin proqnozlarına görə, uyğun dinamikanı yaxın bir neçə ildə də qorumaq mümkündür. "Genişzolaqlı internet şəbəkəsinin əhatəsinin genişləndirilməsi, mobil rabitə xidmətlərinin inkişafı və peyklərin istifadəsindən əldə olunan gəlirlərin artması ilə 2019-cu ildə kommunikasiya sektorunda artım templəri 6,2% təşkil edəcək. 2020-2022-ci illərdə rabitə sahəsi üzrə orta illik artım göstəricisi 7,1% təşkil edəcək ", - deyə iqtisadiyyat nazirinin müavini Şirzad Abdullayev gələn il üçün dövlət büdcəsi layihəsinin müzakirəsi zamanı bildirib.
«BakuTel»in meydançasının genişlənməsində də dinamik artım qorunacaq - bu il bir daha «Iteca Caspian» şirkəti tərəfindən təşkil edilən sərgidə dünyanın 20 ölkəsindən 230 şirkət iştirak edib.
"Burada təmsil olunan sahə həm biznes baxımından, həm innovasiya baxımından, həm də təhsil baxımından çox vacibdir. Bu, bizim prioritetlərimizdən biri olan bir sahədir və təsadüfən deyil ki, biz 24 ildir belə bir sərgi keçiririk. İştirakçı şirkətlərin sayı ildən-ilə artmaqdadır, bunların yarıdan çoxu Azərbaycan şirkətləridir. Bu göstərir ki, biz ölkəmizi inkişaf etdirmək və yeni iş yerləri yaratmaq üçün bu istiqamətdə işə hazırıq, çünki neft sektoru iş yerləri yaratmır", - deyə Prezident İlham Əliyev Rusiyanın "Rusiya-24 " telekanalına müsahibəsində bildirib.
Sərginin açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycan nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə qeyd edib ki, Azərbaycanda İKT sahəsində potensialının artırılması, tranzit və regional informasiya magistralının yaradılması üzrə işlər gedir.
Region ölkələrinin rabitə nazirlərinin «BakuTel 2018» sərgisi çərçivəsnndə baş tutmuş görüşündə R.Quluzadə bildirib ki, Azərbaycan, Rusiya, Türkiyə və İranın sahə qurumları İKT sektorunun bundan sonrakı inkişafı üçün konsorsium və işçi qrupunun yaradılması, xüsusilə də peyk kommunikasiyalarının inkişafı, poçt, kibertəhlükəsizlik, telekommunikasiya infrastrukturunun inkişafı və s. sahələrdə əməkdaşlığın artırılması üzrə anlaşıblar.
"Dörd ölkədəki mövcud infrastrukturu regionun qalan ölkələrinin də telekommunikasiya sektorunun inkişafına imkan verir. İnformasiya mübadiləsi üçün həm peyk rabitəsinin, həm də fiber optik infrastrukturun resursları istifadə edilə bilər. İnfrastrukturun inkişafı ilə yanaşı, tərəfdaş ölkələr kibertəhlükəsizliyə xüsusi diqqət yetirmək niyyətindədir", - deyə Türkiyə nəqliyyat və infrastruktur naziri Mehmet Cahit Turhan bildirib.
Tərəflər özəl İKT şirkətləri ilə sıx əməkdaşlıq, birgə layihələrdə onların iştirakı üçün şərtlərin liberallaşdırılması məsələlərinə xüsusi diqqət yetiriblər. Belə əməkdaşlıq Azərbaycan İT şirkətlərinin lokal layihələrinin regional səviyyəyə çıxarılmasına və tərəfdaşlarla sıx inteqrasiya hesabına yeni texnologiyalara çıxış imkanlarının təmin edilməsinə imkan verir ki, bunun nəticəsi kimi sahənin rentabelliyinin artmasına yardım edir.
TASIM-ə «İkinci nəfəs»
Azərbaycan, İran, Rusiya və Türkiyə rabitə nazirlərinin gələn ilin fevral ayına planlaşdırılan növbəti görüşündə 10 il əvvəl Azərbaycan tərəfindən irəli sürülmüş genişmiqyaslı layihənin - Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralı (TASİM) strukturunun həyata keçirilməsi məsələlərinə toxunulacağı gözlənilir. Sərgi çərçivəsində keçirilən Xəzər İnnovasiya Konfransında çıxış edən nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə bildirib ki, Əfqanıstan və Bolqarıstan daxil olmaqla, bir çox ölkələr bu layihəyə maraq göstərir.
TASİM həmçinin Avropa və Asiyada 20-dən çox ölkənin - Frankfurtdan Honq Konqa kimi yüksəksürətli informasiya şəbəkəsi ilə birləşdirilməsini nəzərdə tutur. 2013-cü ildə Bakıda layihənin gerçəkləşdirilməsi üzrə anlaşma memorandumu imzalanmasından sonra keçən illərdə layihəyə Rusiyanın «Rostelekom», Qazaxıstanın «KazTransKom», Türkiyənin «TürkTelecom», Çinin «ChinaTelecom» və Azərbaycanın «AzInTelekom» şirkətləri cəlb edilib. Beləliklə, TASİM Konsorsiumuna daxil olan dövlətlərin operatorları artıq layihə üçün texniki-iqtisadi əsaslandırmanın hazırlanması üzrə protokol imzalayıblar.
Birinci - artıq başa çatmış mərhələdə bölgənin aparıcı ölkələri və operatorları Qərb və Şərqi birləşdirən əsas tranzit internet infrastrukturuna sərmayə yatırmağa hazır olan kommunikasiya şirkətlərini cəlb etməklə məşğul olublar. BMT-nin mandatı əsasında həyata keçirilən ikinci mərhələdə yaradılmış infrastrukturdan istifadə edərək, beynəlxalq internet qovşaqlarına birbaşa çıxışı olmayan Avrasiya ölkələri üçün əlverişli qiymətlərlə internet bağlantısının təmin edilməsi nəzərdə tutulur.
Artıq dördüncü ildir ki, enerji böhranı və səbəb olduğu maliyyə problemləri davam etsə də və layihənin həyata keçirilməsini təxirə salsa da, bu təşəbbüsə qoşulmuş ölkələr infrastrukturun formalaşması prosesini sürətləndirmək və TASİM potensialının ticari istismarına başlamağı planlaşdırırlar.
Azərbaycanın regional layihələrində iştirakının genişləndirilməsi barədə danışarkən qeyd etmək lazımdır ki, Bakı və Tehran artıq Yerin zondlaşdırılması peykinin birgə istehsalı ilə bağlı razılığa gəliblər. "Hazırda iki ölkə arasında peyk rabitəsi sahəsində əməkdaşlıq üzrə sıx əlaqələr qurulub və biz kosmik aparatların birgə layihələndirilməsində bu əlaqələri genişləndirməyə hazırıq", - deyə İranın kommunikasiya və informasiya naziri Məhəmməd Cavad Azəri Cahrumi sərgidə iştirakı zamanı bildirib.
Kosmik resurslar
Kosmik sahədə regional əməkdaşlıq perspektivlərini nəzərə alaraq xatırlatmaq lazımdır ki, son illərdə Azərbaycan bu sahədə böyük təcrübə toplayıb. Hazırda Azərbaycanın peyk operatoru "Azərkosmos" MMC iki rabitə peykini - "Azerspace-1" və "Azerspace-2" peyklərini (sonuncu 2018-ci ilin sentyabrında orbitə çıxarılıb), eləcə də bir burumda 36 min kvadratmetr sahəni 1,5 metr dəqiqliklə çəkməyə imkan verən «Azersky» aşağı orbitli optik peykini idarə edir. Bundan başqa, "Azərkosmos" MMC «Airbus Defence and Space» ilə strateji tərəfdaşlıq çərçivəsində «Pléiades» 1A və 1B peyklərinin resurslarından istifadə edə bilər, onların optik imkanları 0.5 m-ə qədər dəqiqliklə çəkilişi təmin edir.
Üç peykin orbitə çıxması ilə ölkəmiz dünya kosmik cəmiyyətinə qoşulub, kosmik resursların uğurlu kommersiya istismarından önəmli gəlirlər əldə edir. "BakuTel 2018" sərgisində "Azərkosmos" un nümayəndəsinin verdiyi məlumata görə, yeni «Azerspace-2» peykinin imkanları Azərbaycanın dağlıq ərazilərində yerləşən 600 məktəbi peyk interneti ilə təmin etmək üçün istifadə olunacaq. İlk kommunikasiya peyklə birlikdə «Azerspace-2»nin əsas təyinatı bölgənin dövlətlərinin peyk tutumlarına olan tələbatını əhatə etməkdir. ASC-nin məlumatına görə, "Azerspace-2" -nin kommersiya istismarı gələn ilin birinci rübündə başlayacaq: peyk 20 il müddətində fəaliyyətdə olacaq və orbital xidmətlərindən əldə olunan gəlirlər 400 milyon dollar təşkil edəcək.
Hazırda fəaliyyətdə olan «Azerspace-1» və «Azersky» peyklərinin işlədilməsindən 2018-ci ilin yanvar-oktyabr aylarında əldə olunan gəlirlər 22,4 milyon dollar təşkil edib: "Azərkosmos"un xidmətləri 23 ölkəyə ixrac edilib, yanvar-oktyabr aylarında şirkətin xidmətlərinin böyük hissəsi Fransanın, Malayziyanın, BƏƏ-nin, Almaniyanın və Gürcüstanın payına düşüb. Cari ilin yekunlarına görə "Azərkosmos" ASC-nin gəlirlərinin 2017-ci ildəkindən çox olacağı və iki peykin kommersiya istifadəsinin gəlirlərinin 23 milyon dollar təşkil edəcəyi gözlənilir.
Ortamüddətli perspektivdə isə peyk təsvirlərinin işlənməsi və satılması sahəsində artan ixrac potensialı hesabına aşağı orbitli optik peykin istismarından gələn gəlirlərin artmasına ümid etmək olar. Bu məqsədlə ölkədə peyk təsvirlərinin işlənməsi və peyk təsvirləri üzrə xidmət göstərilməsi mərkəzləri yaradılacaq ki, bu, dövlət başçısının bu yaxınlarda təsdiq etdiyi "Azersky" peyki vasitəsilə Yerin məsafədən müşahidəsi xidmətlərinin inkişafına dair 2019–2022-ci illər üçün Dövlət Proqramında nəzərdə tutulub.
İnternet zolaqları
Azərbaycanın magistral internet provayderlərinin, eləcə də mobil rabitə operatorlarının geniş beynəlxalq əməkdaşlığını nəzərdə tutan digər vacib istiqamət kimi optik və simsiz genişzolaqlı internet xidmətlərinin gələcək inkişafı sayılır. Qeyd edək ki, bu il ölkədə beynəlxalq internet kanallarının toplam buraxılış gücü 820 giqabitə qədər artırılıb.
"Genişzolaqlı rabitə infrastruktur artıq çoxdan kritik infrastrukturlar sırasına aid edilib və Azərbaycan hökuməti ölkədə genişzolaqlı infrastrukturun qurulması üçün, mövcud şəbəkənin təkmilləşdirilməsini və dayanıqlılığını təmin etməklə, ardıcıl addımlar atır, GPON və LTE texnologiyalarının geniş tətbiqini nəzərdə tutan layihələr həyata keçirir", - nazir R.Quluzadə Xəzər İnnovasiya Konfransındakı çıxışında bildirib.
Nazir həmçinin qeyd edib ki, Telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsinə uyğun olaraq Azərbaycanda LTE-xidmətlər üçün 700-800 MHz tezlik diapazonunun ayrılması planlaşdırılır. "Bununla bağlı hazırda texniki hazırlıq işləri aparırıq, həmçinin beynəlxalq təcrübəyə əsasən, radiotezliklərin hərraclar vasitəsi ilə ayrılması üçün qanunvericilikdə dəyişikliklər edilməsi ilə bağlı təkliflər zərfi hazırlayırıq",- deyə R.Quluzadə bildirib.
Sərginin gedişində müxtəlif sahələrdə «Əşyaların interneti» (İoT) istifadəsi üzrə informasiya sessiyaları keçirilib: stendin ziyarətçilərinə yeni rəqəmsal texnologiyalar, smart şəhərlər və smart idarəetmə barədə, rəqəmsal texnologiyaların və telekommunikasiyanın kənd təsərrüfatı sahəsində və digər sahələrdə tətbiqi haqqında müxtəlif təqdimatlar nümayiş etdirilib. İoT anlayışına dünya şəbəkəsinə qoşulmuş və internet vasitəsi ilə uzaqdan idarə olunan bütün avtonom cihazlar: avtomobillər, mətbəx və məişət texnikası, «ağıllı rozetkalar», işıqlandırma sistemləri, müşahidə kameraları və təhlükəsizlik sistemləri aiddir. Yaxın gələcəkdə Azərbaycanda İoT resurslarından biznes, təhsil, tibb, kənd təsərrüfatı və s. sahələrdə fəal şəkildə istifadə olunacağı gözlənilir.
Azərbaycanın dövlət telekommunikasiya operatorları – «Aztelekom» MMC və «Bakı Telefon Rabitəsi» MMC də İoT istiqamətini inkişaf etdirməyi planlaşdırırlar. Bu qurumlar «Əşyaların interneti» sahəsinin tənzimlənməsi üzrə işçi qrupunun yaradılması, o cümlədən bu resurslara dövlət səviyyəsində radiotezliklər ayrılması məsələsinin həlli üzərində işləyirlər.
Mobil operatorların planlarına regionlarda 4G şəbəkəsinin genişləndirilməsi, yeni xidmətlərin və yeni biznes həllərinin təqdim edilməsi, eləcə də daha sürətli, daha qənaətli və effektiv olan yeni nəsil 5G xidmətlərinin təqdim edilməsi daxildir. Genişzolaqlı şəbəkələrin inkişafı böyük həcmli məlumatların ötürülməsinə hesablanmalıdır, çünki mobil operatorların planlarına İoT sahəsinin inkişafı, məhz «Ağıllı ev» xidmətlərinin göstərilməsi daxildir.
«BakuTel 2018»nin nəticələrini yekunlaşdıraraq, demək olar ki, Azərbaycanın İKT sektorunun inkişafının yüksək dinamikası tamamilə obyektiv gerçəklikdir. Həm də bu gün yerli İT strukturları yeni inkişaf mərhələsinin başlanğıcındadır - dünya bazarına daha dolğun uyğunlaşma, əməyin beynəlxalq bölüşdürülməsindən pay alma və bunun doğurduğu üstünlüklər yolundadır.

KEEPING PACE WITH THE WORLD
Over the past ten years, Azerbaijan has secured a leading regional position in the development of its space industry, as well as the introduction of fourth and fifth generation mobile technologies, creation of broadband infrastructure, DATA centres, and so on. Today, the main efforts of government in developing information and communication technologies (ICT) are focused on using the accumulated potential for integration into regional and global ICT projects.
Participation of the leading vendors and IT companies in the 24th International Telecommunication Exhibition BakuTel 2018 once again demonstrates the attractiveness of the domestic IT sector, which remains a promising direction for the Azerbaijani economy and maintains a positive development trend.
Dynamic development
High level of investment and revenues of the IT sector, which is ten times greater than the dynamics of development in the non-oil sector of Azerbaijan, demonstrates the dynamic development of Azerbaijan's telecommunications sector. Thus, during three quarters of 2018, the volume of investments attracted to the ICT sector reached ₼225 million, which is 69% greater than the indicator of the corresponding period of 2017. In the same period, the sector revenues increased by 7.7% reaching ₼1.2 billion.
According to government forecasts, a comparable trend can be maintained in the next few years. "Due to the expansion of the broadband network coverage, the development of mobile services and the growth of revenues from the use of satellites in 2019, the growth rate of the communications sector will be 6.2%. In 2020–2022, the average annual growth in communications will be 7.1%," Deputy Minister of Economy Shirzad Abdullayev said during a recent discussion of the draft state budget for 2019.
Dynamic growth will continue in the expansion of BakuTel coverage as well. In 2018, 230 companies from 20 countries of the world took part in the exhibition, once again organised by Iteca Caspian. "The sector represented in this exhibition is very important in terms of business activity, innovation development, and education. This area is one of our priorities. It is no coincidence that we have been holding such an exhibition for twenty-four years. The number of participating companies is growing each year, and more than half of them are Azerbaijani companies. This suggests that we are ready to work in this direction in order to develop the country and create new jobs, because the oil sector does not create jobs," President Ilham Aliyev said in his interview with the Russian TV channel Russia-24.
Speaking at the opening ceremony of the exhibition, the Minister of Transport, Communications and High Technologies of Azerbaijan, Ramin Guluzadeh, noted that Azerbaijan is working to increase its ICT potential and create a transit and regional information highway.
At the meeting of regional communications ministers, which took place at the 2018 BakuTel exhibition, Mr. Guluzadeh noted that the sectoral departments of Azerbaijan, Russia, Turkey and Iran agreed to create a consortium and a working group to further develop the ICT sector, in particular, to increase cooperation in satellite, mail, cyber security, development of telecommunications infrastructure, etc.
"The existing infrastructure of four countries contributes to the development of the telecommunications sector in the rest of the region. The resources of both satellite communications and fibre optic infrastructure can be used for information exchange. Along with infrastructure development, partner countries intend to pay special attention to the issue of cybersecurity," Turkish Minister for Transport and Infrastructure, Mehmet Cahit Turhan, said.
Participants paid special attention to the issues of close cooperation with private ICT companies, liberalisation of conditions for their participation in joint projects. Such cooperation contributes to the advancement of local projects of Azerbaijani IT companies to the regional level and, thanks to close integration with partners, ensuring access to new technologies and, as a result, increasing the profitability of the industry.
Second breath for TASIM
It is expected that during the next meeting of communication ministers of Azerbaijan, Iran, Russia and Turkey scheduled for February 2019, the attendants will discuss the implementation of a large-scale project initiated by Azerbaijan ten years ago, namely the development of the Trans-Eurasian Super Informational Highway (TASIM). Elmir Velizadeh, Deputy Minister of Transport, Communications and High Technologies, speaking at the Caspian Innovation Conference held during the Caspian Innovation Conference, said that many countries, including Afghanistan and Bulgaria, were interested in this project.
TASIM provides for the integration of more than 20 countries in Europe and Asia - from Frankfurt to Hong Kong - by a high-speed information network. Following the signing of the Baku Memorandum of Understanding for the implementation of this project in 2013, Russian Rostelecom, Kazakhstan KazTransCom, Turkish TurkTelecom, China China Telecom, and Azerbaijani AzInTelekom were involved in the project. Thus, the operators of the TASIM Consortium have already signed a protocol on the preparation of a feasibility study for the project.
During the first (completed) stage of the project, the leading regional countries and operators were engaged in attracting communications companies ready to invest in the main transit Internet infrastructure connecting the West and the East. At the second stage, also mandated by the UN, it is planned, using the infrastructure created, to provide online connection at reasonable rates for Eurasian countries that do not have direct access to international Internet sites.
Despite the ongoing global energy crisis and the associated financial problems, which have eventually delayed the implementation of the project, the involved countries intend to accelerate the processes of infrastructure development and begin commercial operation of the TASIM.
As to the expansion of Azerbaijan’s participation in regional projects, Baku and Tehran have reached an agreement on the joint production of the Earth probing satellite. "Currently, both countries have established close cooperation in the field of satellite communications, and we are ready to expand this cooperation to cover the joint development of spacecraft," said Iran's Minister of Communications and Information Muhammad Javad Azeri Jahrumi.
Space resources
Considering the prospect of regional cooperation in the space sphere, in recent years Azerbaijan has gained considerable experience in this area. Currently, Azerbaijan’s satellite operator Azerkosmos manages two communication satellites, Azerspace-1 and Azerspace-2 (the latter was put into orbit in September 2018), as well as the low-orbit optical satellite Azersky, capable of imaging a 36-square thousand square meters m with a resolution of up to 1.5 m. Moreover, in accordance with strategic partnership with Airbus Defence and Space, Azerkosmos can use the resources of Pléiades 1A and 1B satellites, whose optical capabilities provide resolution of images up to 0.5 m.
With the launch of three satellites into orbit, Azerbaijan joined the world space community, getting considerable profits from the successful commercial exploitation of space resources. As mentioned at the BakuTel 2018 exhibition by representatives of Azerkosmos, the capacity of the new Azerspace-2 satellite will also be used to provide 600 schools in the mountainous regions of Azerbaijan with satellite Internet. The main purpose of Azerspace-2 together with the first communications satellite will be to cover the growing needs of the states of the region in satellite capacities. According to Azerkosmos, commercial operation of Azerspace-2 will begin in the first quarter of 2019: the satellite will be activated for 20 years and revenues from its orbital services will reach $400 million.
In January-October 2018, Azerspace-1 and Azersky jointly ensured $22.4 million in revenues: Azerkosmos services were exported to 23 countries, while France, Malaysia, UAE, Germany, Georgia used the majority of the company's services in the same period. According to the results of 2018, it is expected that Azerkosmos OJSC earns more than it earned in 2017, when the commercial operation of two satellites provided only $23 million in revenues.
In the medium term, it is expected that the revenues from the operation of a low-orbit optical satellite will grow due to the increased export potential in processing and selling satellite images. Thus, Azerbaijan is planning to create data centres for processing and providing services based on satellite images under the State Program for the Development of Remote Monitoring Services for the Earth via the Azersky satellite for 2019-2022, recently approved by the relevant presidential decree.
Internet bands
An equally important area with a potential for broad international cooperation of Azerbaijani Internet providers, as well as mobile operators, is the further development of optical and wireless broadband Internet services. In 2018, the total bandwidth of international Internet channels in Azerbaijan has been increased to 820 gigabits.
"Broadband infrastructure has long been considered a critical type of infrastructure. Our government has taken consistent steps to build broadband infrastructure in Azerbaijan in terms of improving existing network and ensure its sustainability, as well as implementing projects that involve wide use of GPON and LTE technologies," Minister Guluzadeh said at the first Caspian Innovation Conference. The minister also noted that according to the Strategic Roadmap for the Development of Telecommunication and Information Technologies in Azerbaijan, it is planned to allocate a 700-800 MHz frequency range for LTE services. "Therefore, we are conducting technical preparatory works, as well as developing a package of proposals on regulatory changes to allocate radio frequencies through auctions, according to international experience," R. Guluzadeh said.
During the exhibition, information sessions on the use of the Internet of Things (IoT) in various areas were also held: booth visitors were presented various presentations on new digital technologies, smart cities and management, the role of digital technologies and telecommunications in agriculture and other areas. The concept of IoT includes all autonomous devices connected to the global network and remotely controlled via the Internet: automobiles, kitchen and household appliances, smart sockets, lighting systems, surveillance cameras and security systems. It is expected that in the near future, the IoT resource may be actively used in Azerbaijan in the areas of business, education, medicine, agriculture, etc.
State telecom operators of Azerbaijan, Aztelekom LLC and Baku Telephone Communications, are also planning to develop the direction of IoT, working to create a working group to regulate the Internet of Things sphere and, in particular, to address the issue of allocation of radio frequencies for these resources at the state level.
Plans of cellular operators include expanding the 4G network in the regions of Azerbaijan, providing the latest services and new business solutions, as well as introducing the next-generation 5G services, which are faster, more economical and efficient. The development of broadband networks should be designed for the transfer of large volumes of information, since the plans of mobile operators include the development of the IoT sphere, namely, the provision of Smart Home services.
As to the results of BakuTel 2018, high dynamics of the development of the Azerbaijani ICT sector is a completely objective reality. Today, local IT-structures are only a step away from the new stage of development: more complete convergence in the world market and complicity in the international division of labour, with all the associated advantages.