OPEK və OPEK+ arasında növbəti anlaşma neft qiymətlərini daha bir neçə ay sabit səviyyədə saxlamağa imkan verəcək
Neft İxracatçısı Ölkələr Təşkilatı (OPEK) ilə kartelə daxil olmayan ölkələr arasında neft hasilatını azaltmaq üzrə anlaşma artıq ardıcıl olaraq iki ildir ki, ötməkdə olan ilin sonuna təsadüf edir və bu, neft bazarında yetərincə ciddi ajiotaja səbəb olur. OPEK və OPEK+nazirlərinin indiki görüşü dekabrın 7-də baş tutdu və bütün gözləntiləri üstələyən nəticələrlə yadda qaldı.
Yeni anlaşma
Az qala dalana dirənəcək üç günlük çətin müzakirələr nəticədə yeni bir anlaşma ilə sona çatdı - neft istehsalçısı ölkələr hasilatı gündə 1,2 milyon barel azaltmaq barədə razılığa gəldilər. Eyni zamanda ümumi azalmanın 800 min barel/sutkası (hər bir ölkənin istehsal həcminin 2,5% -i) OPEK ölkələri tərəfindən təmin ediləcək, qalan 400 min barel/sutka isə (hər bir ölkənin istehsalının 2%-i) kartelə daxil olmayan ölkələrin payına düşəcək. Azalma üçün başlanğıc nöqtəsi olaraq 2018-ci ilin oktyabrı götürülür. Müqavilə gələn ilin aprelində yenidən baxılma imkanı ilə altı ay uzadılıb. İran, Venesuela və Liviya müqavilədən azad edildi.
Rusiyanın energetika naziri Aleksandr Novak yeni müqaviləni bazar üçün yaxşı bir siqnal kimi dəyərləndirib, OPEK+ çərçivəsində əməkdaşlığın davam etməsinin və neft istehsal edən ölkələrin istənilən vəziyyətə reaksiya vermə qabiliyyətinin sübutu olmasını vurğulayıb.
"Biz bazarda vəziyyəti hələ də çətin kimi qiymətləndiririk, 2019-cu ilin birinci və ikinci rüblərində neft artıqlığı müşahidə olunacaq... Azaldılma bazarın balansında daha yaxşı vəziyyət təmin etməlidir. Hesab edirəm ki, bütün ölkələr anlaşmanı yerinə yetirmək üçün hər cür səy göstərəcəklər ", - deyə A.Novak qeyd edib.
Rusiya nazirinin sözlərinə görə, OPEK+ çərçivəsində yeni müqavilənin imzalanması 2019-cu ilin birinci və ikinci rübündə bazarın balanslaşdırılmasına imkan verəcək. "Ən azından, biz ümid edirik ki, hazırda bazarda formalaşan qiymətlər qorunacaq. Bu gün qəbul edilən kimi qərarlar olmazsa, qiymətlər xeyli azala bilər ", - deyə A.Novak vurğulayıb.
Eyni zamanda Rusiya naziri, neft qiymətlərinin barelə görə 55-65 dollar aralığında olmasını istehsalçılar və istehlakçılar üçün məqbul olduğunu bildirib. A. Novak hesab edir ki, "bu, sahənin inkişafı üçün şərait yarada bilər, bazarda hasilat artıqlığının və neft çatışmazlığının qarşısını alar".
Səudiyyə Ərəbistanının enerji naziri Xalid əl Falih öz növbəsində xəbərdarlıq edib ki, OPEK +nin şist nefti hasilatında önəmli artımın qarşısını almaq üçün hasilatın uzunmüddətli azalmasını planlaşdırmır.
Səudiyyəli nazir ABŞ prezidenti Donald Trampın hasilatı azaltmağa ehtiyac olmadığı barədə sözlərinə də reaksiya verib. "ABŞ-ın da daxil olduğu neft istehlakçıları bazarda sabitliyi təmin etdiyimiz üçün razı qalmalıdırlar", - deyə Xəlid əl-Falih bildirib. Onun fikrincə, ABŞ-da neft və qaz istehsalçıları "rahat nəfəs aldılar" ki, OPEK+ "2019-cu il üçün müəyyən etibarlılıq təmin edir" və şirkətlər artıq öz büdcələrini tərtib edə bilərlər. Səudiyyə nazirinin sözlərinə görə, "ən böyük fəlakətlərdən biri" odur ki, ABŞ ən böyük neft istehsalçılarından biri olmasına baxmayaraq, danışıqlarda iştirak etmir.
İran prezidenti Həsən Ruhani ümumilikdə OPEK-in neft hasilatını azaltmaq barədə qərarını ABŞ-ın müdaxilə siyasətinin uğursuzluğu kimi qəbul edib. "ABŞ-ın OPEK-ə müdaxilə etmək və balansı pozmaq cəhdlərinə baxmayaraq, üzv ölkələrin müqaviməti və neft nazirinin (Bijan Zəngənənin – «R+») səyləri sayəsində onun planları uğursuz oldu",- deyə İran lideri vurğulayıb.
Azərbaycan bahalı neftə tərəfdardır
OPEK+ çərçivəsində yeni anlaşmaların gerçəkləşdirilməsinə Azərbaycan da, az da olsa, töhfəsini verəcək. Müqavilənin şərtlərinə əsasən, Azərbaycan 2018-ci ilin oktyabr göstəricisinə nisbətdə neftin hasilatını gələn ildən gündə 20 min barelə azaldacaq, yəni 783 min barel /gündən 763 min barel/günədək azaldacaq.
Vyanada keçirilən OPEK+ nazirlər toplantısının nəticələrini qiymətləndirən Azərbaycan energetika naziri Pərviz Şahbazov 2019-cu ilin aprelinədək neft hasilatının azaldılması barədə qərarı neft sənayesinin inkişafı üçün çox vacib sayıb.
"Son zamanlar siyasi və iqtisadi amillərin təsiri altında neft qiyməti düşməyə başladı və proses ardıcıl xarakter aldı. Hasilatın istehlakdan artıq olması, dünya iqtisadiyyatında azalmanın proqnozlaşdırılması da gələn il üçün qiymətlərin düşəcəyini göstərirdi. OPEK+ ölkələri neft bazarına dəstək verməyi bacardılar. Bugünkü qərar neft istehsalçıları, neft bazarı və neft sənayesinin gələcəyi üçün çox əhəmiyyətli bir addım oldu".
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan elə ilk başdan neft bazarında qiymətlərin sabitləşdirilməsinə yönəlmiş tədbirlərin tərəfdarı idi və OPEK+ -in 2016-cı il dekabrın 10-da əldə edilmiş ilk anlaşması çərçivəsində öhdəliklərini dəqiq şəkildə yerinə yetirib. Bu anlaşma çərçivəsində Azərbaycan neft hasilatını 30 min barel/gün azaldara, 834 min barel/gündən aşağı səviyyədə saxlamağı öhdəlik götürüb. 2017-ci ildə respublikada gündəlik orta neft hasilatı 781,9 min barel, 2018-ci ilin yanvar-noyabr aylarında isə gündəlik orta hasilat 793 min barreli keçməyib.
Azərbaycanın gündəlik hasilatın 763 min barel səviyyədə saxlanması barədə yeni öhdəliyi yerinə yetirəcəyinə şübhə yoxdur. Özlüyündə neft hasilatının azalması 2019-cu ilin statistik göstəricilərində özünü göstərəcək. Bununla belə, OPEK+-un müqaviləsi gələn ilin mart ayının sonuna qədər etibarlıdır və onun daha da genişləndirilməsi ehtimalı hələ ki, minimaldır, buna görə də ölkə ilin qalan aylarında bu azalmanı kompensasiya edə bilər. Bunun əksi olarsa belə, istənilən halda, Azərbaycanın neft qiymətlərinin 60+ diapazonunda saxlanmasından əldə edəcəyi dividendlər müəyyən qurbanların verilməsinə layiqdir. Beləliklə, ölkə hökuməti 2019-cu ildə neftin qiymətinin barel üzrə 60 $ olması şəraitində Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) aktivlərinin artacağını gözləyir.
"Bütün büdcə öhdəliklərinin yerinə yetirilməsindən və öz xərclərini çıxdıqdan sonra ARDNF-in aktivləri 2019-cu ilin sonunda 2018-ci ilin sonu ilə müqayisədə 2,5 milyard dollar artacaq. Əgər neftin qiyməti 45 dollar ətrafında olarsa Fondun aktivləri dəyişməyəcək", - maliyyə naziri Samir Şərifov vurğulayıb.
O, bildirib ki, neft qiymətlərindəki dəyişiklik yalnız məcmu dövlət büdcəsinin parametrlərinə təsir göstərə bilər, çünki məcmu büdcə əsasən ARDNF-nin gəlirləri əsasında yaradılır.
"2019-cu il üçün dövlət büdcəsinin parametrlərinə gəldikdə, neftin qiymətinin azalması SOCAR-dan və Azərbaycan Beynəlxalq Əməliyyat Şirkətindən alınacaq mənfəət vergisi daxil olmalarına təsir edə bilər",- deyə S.Şərifov bildirib.
Dövlət Neft Fondunun özündə isə ehtiyatların 2023-cü ilə qədər 50,8 milyard dollara qədər artacağını gözləyirlər. Fondun rəhbərinin müşaviri Nərgiz Nəsrullayeva-Müdüroğlunun sözlərinə görə, 2015-2016-cı illərdə ARDNF-in aktivlərinin azalması müşahidə olunub ki, bu da dünya bazarlarında neft qiymətlərinin kəskin azalması ilə əlaqədardır.
"Lakin dövlət büdcəsinin xərclərinin müvəffəqiyyətlə optimallaşdırılması ilə yanaşı qiymətlərin artması 2017-ci ildən başlayaraq fondun aktivlərini tez bir şəkildə bərpa etməyə imkan verdi. Hazırda bu göstərici 38,9 milyard dollar səviyyəsindədir", - deyə müşavir bildirib.
Uğurlu əməliyyat
Qeyd etmək lazımdır ki, 2018-ci ildə Venesuelada istehsalın kəskin azalması və ABŞ-ın İrana qarşı sərt sanksiyalar tətbiq etmək barədə hədələri fonunda neft qiymətləri inamla artdı. Oktyabrın əvvəlinə Brent markalı xam neftin qiyməti 80 dollara qədər qalxdı. Amma noyabr ayının sonunda ABŞ tərəfindən İran nefti ilə bağlı sanksiyaların yumşaldılmış versiyasının qəbulundan sonra neft qiymətləri 60 dollardan aşağı düşdü. Bu varianta görə, Vaşinqton Çinə, Hindistana, İtaliyaya, Yunanıstana, Yaponiyaya, Cənubi Koreyaya, Türkiyəyə və Tayvana əlavə olaraq 180 gün müddətində satınalmaların həcmini tədricən azaltmaqla İran neftini idxal etməyə icazə verib. Bundan sonra qiymətlər kəskin şəkildə üzü aşağı getdi, barelə görə 58-59 dollar səviyyəsinə düşdü. OPEK+ çərçivəsində yeni anlaşmadan sonra ilk həftə ərzində qiymət barelə görə 60 dollar səviyyəsində saxlanır.
İstənilən halda, anlaşmanın uzadılmasını, əlbəttə ki, OPEK ölkələrinin və karteldən xaric ölkələrin bazarı müəyyən müddətə sakitləşdirəcək növbəti uğurlu birgə fəaliyyəti saymaq olar. Bu, hadisələrin gələcək gedişini razılaşdırmaq üçün kifayətdir. Bu, məsələn, 2019-cu ilin birinci rübündə OPEK və qeyri-OPEK ölkələrinin gələcək əməkdaşlığı haqqında Xartiya imzalamaq barədə ola bilər.
Bununla yanaşı, OPEK neft bazarını sabitləşdirmək üçün birgə səylərə yeni neft istehsalçılarını da cəlb edə bilər. Bu səylərin nəticəsi OPEK-ə müşahidəçi kimi Çad, Cənubi Afrika və Özbəkistan kimi kartel üzvləri olmayan bir sıra yeni ölkələrin qoşulması olub.
BƏƏ-nin Neft naziri Suhail Məhəmməd əl-Mazrui bildirib: «Bizə qoşulacaq və bazarın balanslaşdırılması, çətinliklə əldə edilmiş sabitliyin qorunması üzərində məsuliyyətli işləyəcək yeni ölkələri salamlayırıq», - deyə BƏƏ neft naziri Suheyl Muhammad əl-Mazrui bildirib.
OPEK+in Vyanadakı nazirlər toplantısında verilən bu açıqlama, Qətərin enerji naziri Saad Şerid əl-Kaabinin ölkəsinin karteli tərk etməsi barədə gözlənilməz açıqlamasının fonunda xüsusi məna qazandı. "Qətər 2019-cu il yanvarın 1-dən OPEK-dən çıxacaq və çıxışdan sonra OPEK anlaşmalarını yerinə yetirməyəcək. Bizdə böyük neft potensialı yoxdur, biz bu məsələyə çox realist yanaşırıq. Bizim potensialımız qazdır", - deyə S. əl-Kaabi bildirib. «Bloomberg»in məlumatına görə, Qətər gündə 610 min barel neft hasilatı idə ümumi neft məhsulları istehsalı üzrə OPEK-də 11-ci yerdədir. Bu, kartelin ümumi istehsalının, təxminən, 2%-ni təşkil edir.
Bir sözlə, bu il neft qiymətləri ilə bağlı gözlənilməzliklərə OPEK-in son akkordu yetərincə səmərəli oldu. Şübhəsiz, 2018-ci il təşkilatın tarixində öz izini qoyacaq. Yalnız ümid etmək qalır ki, 2019-cu il neft istehsal edən dövlətlər və onların potensial müştəriləri üçün daha az ajiotajlı və dramatik olacaq, ümumiyyətlə, bazarda qiymətli sürprizlər olmayacaq...

OPEC and OPEC+ agreed to keep oil prices stable for another few months
This is the second year in a row when the members of the Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC) and non-cartel members agreed to cut oil production by the end of the year, which causes a serious stir in the oil market. The current meeting of the OPEC and non-OPEC ministers took place on December 7 and was remarkable for the outcome, which exceeded all expectations.
New deal
Three days of difficult discussions ended with a new deal to cut oil production by 1.2 million barrels per day (bpd). OPEC member states agreed to reduce production to 800 thousand bpd (2.5% of the production volume of each member state), while non-member states agreed to reduce production to 400 thousand bpd (2% for each non-member state). Reduction takes place starting from October 2018. The agreement was extended for six months with a possible revision in April 2019. Iran, Venezuela and Libya were exempted from the deal.
Russia's Minister of Energy, Alexander Novak, regarded the new deal as a good signal for the market, indicating continued cooperation within OPEC+ and the ability of oil-producing countries to respond to any situation.
“The situation on the market remains difficult. We are going to see an overabundance of oil during the first and second quarters of 2019... Oil cut should provide a better situation to balance the market. I think all countries will make every effort to make a deal,” Mr. Novak said.
According to the Russian minister, the signing of a new deal within OPEC+ will allow balancing the market during the first and second quarters of 2019. “At least, we hope that the prices currently formed on the market will remain. Without the decision adopted today, prices could drop significantly,” A. Novak believes.
At the same time, the Russian minister called a price range of $55-65 per barrel acceptable for oil producers and consumers. “They could create conditions for the development of the industry, preventing overproduction and shortage of oil in the market,” A. Novak believes.
Saudi Arabian Energy Minister Khalid al Falih warned however that OPEC+ is not going to cut production for too long to prevent significant growth in shale oil production.
Saudi Minister reacted to the statement of the US President Donald Trump not to reduce production. “Oil consumers, including the United States, should be pleased that we bring stability to the market,” Khalid al Falih said. In his opinion, oil and gas producers in the United States “sighed with relief” because OPEC+ “provide some certainty for 2019” and companies can form their budgets. According to the Saudi minister, “one of the biggest catastrophes” is that the United States has become one of the largest oil producers, but it does not participate in the negotiations.
Iranian President Hassan Rouhani generally regarded the decision of OPEC to reduce oil production as a failure of the US intervention policy. “Despite US attempts to intervene in OPEC and undermine the balance, thanks to the resistance of member countries and the efforts of our Minister of Oil (Bijan Zangane, R+), their plans failed,” the Iranian leader concluded.
Azerbaijan supports expensive oil
Azerbaijan will also contribute, albeit modestly, to the implementation of new agreements within OPEC+. Under the terms of the deal, Azerbaijan will reduce oil production by 20 thousand barrels per day from 2019, based on October 2018 volume of 783 thousand bpd, to 763 thousand bpd.
Evaluating the outcome of the OPEC+ ministerial meeting in Vienna, Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov called the decision to reduce oil production until April 2019 very important for the development of the oil industry. “Recently, under the influence of political and economic factors, the price of oil has fallen, the process has acquired a long-term character. Overproduction and the forecast decline in the global economy meant a fall in prices in the following year as well. OPEC+ could support the oil market in this case. Today’s decision was a very important step for oil producers, the oil market and the future of the oil industry,” Shahbazov said.
By the way, Azerbaijan has always supported the measures to stabilise oil prices and clearly fulfilled its obligations under the first OPEC+ deal, reached on December 10, 2016. As part of these agreements, Azerbaijan pledged to reduce oil production by 30 thousand bpd, thereby maintaining it at a level no higher than 834 thousand bpd. In 2017, the average daily oil production in Azerbaijan reached 781.9 thousand barrels, while the average daily production in January-November 2018 hardly exceeded 793 thousand barrels. No doubts that Azerbaijan will fulfill new obligations to maintain daily production at 763,000 bpd. Of course, the reduction in oil production will affect the statistical indicators in 2019. However, the OPEC+ deal is valid until the end of March next year and it is unlikely that its further extension is expected. Therefore, Azerbaijan may well compensate for this reduction in the remaining months of the year. Still, the dividends that Azerbaijan can get from maintaining oil prices at $60+ are worth making certain sacrifices. Thus, the government expects a growth of assets of the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAR) during 2019, subject to the average price of oil at $60 per barrel.
“With an average oil price at $60 per barrel, SOFAR’s assets, after meeting all budget obligations and deducting their own expenses, may increase by $2.5 billion by the end of 2019 compared to the indicator of 2018. If oil prices are around $45 per barrel, the fund’s assets will not change,” Finance Minister Samir Sharifov said.
He pointed out that the change in oil prices can affect only the parameters of the consolidated state budget, which is created mainly on the incomes of SOFAR. “As for the parameters of the state budget for 2019, the decline in oil prices can only affect income from income tax from SOCAR and the Azerbaijan International Operating Company,” S. Sharifov said.
State Oil Fund expects that its assets will grow to $50.8 billion by 2023, provided that the average oil price remains at $60 per barrel. According to the adviser to the head of the Fund Nargiz Nasrullayeva-Muduroglu, in 2015-2016 there was a decrease in the assets of SOFAR, which was associated with a sharp drop in oil prices on world markets. “However, the rise in prices, combined with the successful optimisation of public budget expenditures, allowed starting in 2017 a quick recovery of the fund’s assets, which are now at a record level of $38.9 billion,” Nasrullayeva-Muduroglu said.
Successful operation
Throughout 2018, oil prices have gone up steadily due to a sharp drop in production in Venezuela and promises from the United States to impose tough sanctions against Iran. By early October, the price of Brent crude oil jumped to $80 per barrel. However, by the end of November, oil prices fell below $60 following the adoption by the United States of sanctions on Iranian oil. According to sanctions, Washington allowed China, India, Italy, Greece, Japan, South Korea, Turkey and Taiwan to import Iranian oil for another 180 days, gradually reducing the volume of purchases. After that, prices sharply dropped reaching the level of $58-59 per barrel. During the first week following the OPEC+ new deal, the price has remained steady at $60 per barrel.
In any case, the extension of the deal can certainly be considered another successful joint operation of OPEC member and non-member states, which will calm the market for a while. This period should be enough to agree on the further course of actions, for example, to sign in the first quarter of 2019 a charter on the further cooperation of OPEC and non-OPEC members.
In addition, OPEC may still be able to involve new oil producers in joint efforts to stabilise the oil market. Thanks to these efforts, a number of new countries have joined OPEC as observers including Chad, South Africa and Uzbekistan.
“We welcome the new countries that will join us and will work responsibly to balance the market and preserve this hardly achieved stability,” UAE Oil Minister Suhail Muhammad al-Mazrui said. This announcement, made at the OPEC+ ministerial meeting in Vienna, had a special meaning amidst the unexpected statement by Qatar about leaving the cartel, which was made by the country's Energy Minister Saad Sherida al-Kaabi. “Qatar will leave OPEC on January 1, 2019 and will not implement OPEC agreements. We do not have a huge oil potential, we are very realistic in this. Our potential is gas,” al-Kaabi said. According to Bloomberg, Qatar is 11th in terms of oil production in OPEC, producing 610,000 bpd, which is about 2% of the total OPEC production.
Summing up, the last move of OPEC to balance the oil market this year was very spectacular. No doubt that 2018 will be a remarkable year in the history of this organization. We can hope that 2019 will be less rush and dramatic for oil-producing states and their potential customers, and in general the market will present no price surprises.