Bu il Azərbaycan iqtisadiyyatda sabitliyi qorumaqla yanaşı qeyri-neft sektorunda islahatları dərinləşdirməyə hazırlaşır
Müəllif: Lada YEVQRAŞİNA
Genişmiqyaslı islahatlar və qeyri-neft sektorunun sürətli inkişafı sayəsində Azərbaycan iqtisadiyyatı 2014-16-cı illərdə neftin ucuzlaşmasının mənfi təsirlərindən tezliklə qurtara bilib. Ölkə üçün qeyri-neft sektoru həmişə əsas olub, lakin bu qiymət təlatümləri iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, rəqabət qabiliyyətli biznes mühitinin yaradılması, kiçik və orta sahibkarlığın (KOS), turizmin, kənd təsərrüfatının, informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) inkişafı, həmçinin cəlbedici investisiya mühitinin yaradılması istiqamətində addımları daha da sürətləndirib. Açıqlanan makroiqtisadi proqnozlar 2019-cu ildə həm ölkə iqtisadiyyatının bütövlükdə böyüməsini, həm də qeyri-neft sektorunun müxtəlif sahələrində əhəmiyyətli irəliləyişlərin olmasını vəd edir.
İlkin yekunlar
Əgər 2016-cı ildə ümumi daxili məhsulun (ÜDM) azalması 3,1% təşkil edibsə, qeyri-neft sektorunda azalma isə 4,5% olubsa, 2017-ci ildə Azərbaycan 0,1%-ə bərabər iqtisadi artıma çıxmağı bacarıb, qeyri-neft ÜDM-də 2,7% artım olduğu halda, neft sənayesində azalma (5%) davam edib.
Hökumətin özəl sektorun inkişafını stimullaşdırmaq, yeni böyük müəssisələr açmaq, sənaye və aqrar parklar yaratmaq və irimiqyaslı infrastruktur layihələri həyata keçirmək üzrə addımları 2018-ci ildə öz müsbət təsirini göstərib. Nəticədə, Azərbaycanın iqtisadi artımı, təxminən, 2%-ə bərabər olub, qeyri-neft ÜDM-in artım tempi isə 3,4%-ə çatıb. Diqqətəlayiqdir ki, 2018-ci ildə Azərbaycan iqtisadiyyatına yatırılan ümumi sərmayələrin, təxminən, 70%-i qeyri-neft sektorunun payına düşüb.
Azərbaycanın uğurları nüfuzlu beynəlxalq maliyyə institutlarının, eləcə də reytinq agentliklərinin diqqətindən yayınmayıb. Belə ki, Dünya Bankının 2018-ci ilin oktyabrında açıqlanmış "Doing Business" hesabatında Azərbaycan ən çox iqtisadi və institusional islahat aparan ölkə kimi tanınıb və dünyanın 10 islahatçı ölkəsi siyahısına daxil edilib. 2017-ci ilə nisbətən bu hesabatda 32 addım irəliləyən Azərbaycan 190 ölkə arasında 25-ci yer tutub və MDB ölkələri arasında lider sayılıb.
Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının ərazisində bir sıra müəssisələrin istifadəyə verilməsi mərasimində çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bildirib ki, "reytinqdə belə bir irəliləmə həyata keçirilən islahatların məntiqi nəticəsidir".
"Doing Business" hesabatları sərmayəçilər üçün (bu və ya digər ölkənin iqtisadiyyatına) pul yatırıb – yatırmamaq üçün əsas amil olaraq qalır. Azərbaycandakı ümumi sabitlik və inkişaf, şəksiz ki, yerli və xarici sərmayəçiləri daha çox stimullaşdırır. Təsadüfi deyil ki, son 15 ildə onlar Azərbaycan iqtisadiyyatına 250 milyard dollar sərmayə yatırıblar", - deyə dövlət başçısı vurğulayıb.
Sərmayəçilər və iş adamları üçün Dünya İqtisadi Forumu (DİF) tərəfindən hər il dünyanın 140 ölkəsi üçün tərtib edilən «Qlobal rəqabətqabiliyyəti indeksi» də vacibdir.
2017-ci ildə Azərbaycan bu indeks üzrə 35-ci yeri tutub – bu, ölkənin Davos Forumunun bu tədqiqatlarında iştirakının bütün tarixi üzrə ən yüksək göstəricidir. 2019-cu ildə Azərbaycan DİF reytinqinə görə 69-cu səviyyədə qeydə alınsa da, ölkə biznesin dinamik inkişafı baxımından 31-ci yeri, «infrastruktur», «ictimai institutlar», «İKT potensialı» və "əmək bazarı" kimi indikatorlar üzrə də mövqelər yaxşılaşıb.
Prezident İlham Əliyevin dediyi kimi, Davos Forumunun hesabatları ətraflı şəkildə təhlil olunmalıdır və bizim geridə qaldığımız müddəalar üzrə vəziyyət, milli iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətini daha da artırmaq üçün düzəldilməlidir.
Qeyd edək ki, DİF-in Azərbaycan üçün "makroiqtisadiyyat" kimi göstərici üzrə 2018-ci il reytinqi istənilən halda ölkədəki inflyasiya proseslərini nəzərə almışdı, ancaq ilkin məlumatlara görə 2018-ci ildə Azərbaycanda inflyasiya 2017-ci ildəki 12,9% göstəricisindən 3,5%-dək azalıb.
"Azərbaycanda inflyasiya azalır və pul-kredit siyasətini yumşaltmaq üçün şərait yaradır. Bunun nəticəsi kimi Mərkəzi Bank təkrar maliyyələşdirmə dərəcəsini bu il dörd dəfə endirib - 2018-ci ilin fevral ayında 15%-ə bərabər olan göstəricidən 2018-ci ilin oktyabrında 9,75%-ə qədər azaldıb", - deyə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) «Transition Report 2018-19» hesabatında bildirilir. Burada, həmçinin 2018-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında qeyri-neft sektoruna kapital qoyuluşlarının artımı göstərir ki, bu da qeyri-neft mallarının və xidmətlərinin ixracının artmasına gətirib çıxarır.
"Azərbaycanın tədiyyə balansının cari əməliyyatlar hesabında profisit artır və 2018-ci ilin sonuna kimi ÜDM-in 6,6%-ni təşkil edəcək, halbuki 2017-ci ildə ÜDM-in 4,1%-nə bərabər idi", - deyə AYİB-də hesab edirlər. Azərbaycan Prezidenti də öz çıxışlarında bu müsbət meyli vurğulayıb.
"Biz ölkənin qarşısında duran vacib vəzifələri həll edirik, biz investisiya və infrastruktur layihələri həyata keçiririk, sosial məsələlərin həllini təmin edirik, eyni zamanda artıq 45 milyard dollara çatan valyuta ehtiyatlarımızı artırırıq. Əminəm ki, bu ilin sonuna qədər daha da artacaq. Bu, gələcək uğurlu inkişafımız üçün çox vacib amildir", - deyə dövlət başçısı qeyd edib ki, "Azərbaycan çox düşünülmüş iqtisadi siyasət aparılır və gələcəkdə Azərbaycan iqtisadiyyatı qarşısında ciddi problemlər gözlənilmir".
Pozitiv proqnozlar
Büdcə zərfinin təqdimatı çərçivəsində hökumət tərəfindən 2019-cu il üçün açıqlanan makroiqtisadi proqnozlar da sabitliyin qorunması meylini göstərir. Beləliklə, ÜDM artımının 3,6% olacağı gözlənilir, qeyri-neft sektoru üçün bu göstərici 3,9%, neft sektoru üçünsə 3,1% səviyyəsində gözlənilir. İnflyasiya 3-4%-lik dəhlizdə qalacaq.
2018-ci illə müqayisədə ÜDM-in artım tempi göstəricilərinin yüksəldilməsi «Şahdəniz» yatağından qaz hasilatının artması, həmçini qeyri-neft sektorunun inkişafı üzrə məsələlərin həlli ilə də bağlıdır. Bunu həm Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev, həm də AYİB ekspertləri öz çıxışlarında dəfələrlə qeyd ediblər. "2019-cu ildə Azərbaycanın ÜDM artımı 3,5% təşkil edəcək, 2018-2019-cu illərdə Azərbaycan ÜDM-i tədricən artacaq, o cümlədən qaz hasilatının genişləndirilməsi və ölkənin ixrac potensialının artması bunda rol oynayacaq",- deyə Avropa Bankının hesabatında vurğulanır.
Digər bir beynəlxalq maliyyə institutunun - BVF-nin fikrincə isə, Azərbaycanda qaz hasilatının artması 2019-cu ildə neft ÜDM-nin 5% artmasına səbəb ola bilər. "2018-ci ildə Azərbaycanda gündəlik qaz hasilatı neft ekvivalentində 0,41 milyon barel təşkil edəcək, 2017-ci ildə isə bu, 0,31 milyon barel olub, 2019-cu ildə isə bu, 0,54 milyon barelə çatacaq", - deyə BVF ekspertləri sanırlar.
Beynəlxalq reytinq agentliyi «Fitch Ratings» 2019-cu ildə "əhlinin etibarının bərpası və büdcə xərclərinin artması fonunda" Azərbaycan iqtisadiyyatının artım templərinin sürətlənəcəyini gözləyir. Agentliyin Avropanın inkişaf etməkdə olan ölkələri üzrə hesabatında qeyd olunur ki, "Azərbaycan Makedoniya və Slovakiya ilə birlikdə regionun 2019-cu ildə iqtisadi artım templəri sürətlənəcək üç ölkəsi arasında yer tutacaq".
Yeri gəlmişkən, BVF-nin hesablamalarına görə, 2018-ci ilin sonuna qədər Azərbaycandan mal və xidmətlərin ixracı 23,8 milyard dollar təşkil edəcək (2017-ci ildə 19,8 milyard dollar olmuşdu), 2019-cu ildə isə bu, 25,6 milyard dollara çatacaq. Fond sanır ki, 2018-ci ildə Azərbaycana idxal 19,2 milyard, 2019-cu ildə isə 19,6 milyard dollar təşkil edəcək. Bu zaman idxal göstəricilərinə Azərbaycan sənayesinin inkişafı (avadanlıqların alınması) və pul gəlirləri inflyasiyaya nisbətən üç dəfə çox olan (müsbət göstəricidə) əhalinin alıcılıq qabiliyyətinin artması təsir edəcək.
AYİB isə hesab edir ki, "iqtisadiyyatın təmkinli şaxələndirilməsi Azərbaycanda ortamüddətli iqtisadi artım üçün əlverişli perspektivlərə malikdir, lakin qeyri-neft iqtisadiyyatının rolunun gücləndirilməsi üçün hələ çox işlər görülməlidir".
Böyük ümidlər
Təbii ki, Azərbaycan hökuməti bu həddindən vacib məsələnin həyata keçirilməsinin önəmini başa düşür. Bununla bağlı, olaraq gələn il qeyri-neft sektorunun bir sıra sahələrinə xüsusi ümidlər bağlanıb.
Məsələn, turizm - Azərbaycan 2023-cü ilə kimi ölkəyə gələn insanların sayını iki dəfə artırmağı və bu göstəricini ildə 5 milyona çatdırmağı düşünür. 2017-ci ildə Azərbaycanda, təxminən, 2,7 milyon turist (2016-cı ildəkindən 20 faiz çox) qeydə alınıb, 2018-ci ilə də artım tempi, təxminən, 6 faiz təşkil edib, lakin turizmin inkişafı ilə bağlı Dövlət Agentliyinin yaradılması, xarici ekspertlərin cəlbi, həmçinin "Azərbaycan Hava Yolları" QSC-nin və xarici aviaşirkətlərin planları nəzərə alınarsa, 2019-cu ildə turist axınının artacağı gözlənilir. 2019-cu ilə planlaşdırılan Bakı-Tbilisi-Qars-İstanbul dəmiryolu ilə sərnişin daşımalarının başlanması da bu işə öz töhfəsini verə bilər. Ümumiyyətlə, hökumət 2019-cu il dövlət büdcəsindən turizmin inkişafı üçün 49,3 milyon manat ayrılmasını qərara alıb.
Digər çox perspektivli sahə kənd təsərrüfatıdır. Son illərdə kənd təsərrüfatı sektorunun inkişafına və regionlarda məşğulluğun artmasına böyük diqqət yetirilir, fermerlərə güzəştlər, subsidiyalar şəklində dəstək verilir. 2018-ci ilin ilk 9 ayında kənd təsərrüfatında artım 4,3% təşkil edib. Azərbaycanda işləyənlərin ümumi sayının 37-40 faizi bu sektorun payına düşür. ÜDM-də kənd təsərrüfatı sektorunun payı hələ ki, təxminən, 7%-ə bərabərdir, lakin ümumi sahəsi 192 min hektar olan 45 aqroparkın yaradılması hesabına bunun artması planlaşdırılır (aqroparkların bir çoxu artıq fəaliyyət göstərir), habelə kommersiya ailə təsərrüfatlarının təşkili də bu işdə dəstəkçi olacaq.
Həmçinin 2019-cu ildə taxıl istehsalının 5% artması (3,5 mln. tona çatdırılması), pambıq istehsalının 13% artırılması (300 min ton çatdırılması), ət - süd məhsullarının və digər məhsulların da artırılması planlaşdırılır. Bu baxımdan diqqət yenidən regionlara yönəldilib - 2018-ci ildə regionların sosial-iqtisadi inkişafı üzrə üçüncü Dövlət Proqramı başa çatıb. Proqram Prezident İlham Əliyevin dediyi kimi, "hətta artıqlaması ilə yerinə yetirilib". 2019-cu ildə dördüncü proqramın icrasına başlanmalıdır və proqramm üzərində işlər son mərhələdədir.
Bunların hamısını kiçik və orta sahibkarlığın (KOS) inkişafı olmadan gerçəkləşdirmək mümkün deyil. Bu il İqtisadiyyat Nazirliyi yanında yaradılan Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyinin işi fəallaşdırılır, Agentlik yeni elektron portal, «KOS evləri», subpodratçı işləri ilə təmin etmək üçün böyük şirkətlərlə məsləhətləşmələr vasitəsilə kiçik və orta biznes subyektlərinə dəstək verməlidir.
İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən investisiya təşviq sisteminin tətbiqi də davam edəcək. Bu günə qədər investisiya təşviqatı üzrə 300-dən çox sənəd hazırlanıb, bu sistemdə ümumi həcmi 2,7 milyard manat olan layihələr həyata keçirilməsi nəticəsində 20 min iş yeri yaradılıb.
Prezident İ.Əliyevin qeyd etdiyi kimi, "yerli istehsalın artması Azərbaycanın uğurlu inkişafı üçün ən mühüm amillərdən biridir". Bu baxımdan, plan və proqnozlara görə 2019-cu il qeyri-neft sektorunda yerli məhsulların istehsalının və ixracının artırılmasına yönəlmiş istlahatların dərinləşdirilməsi ili olacaq ki, bu, son nəticədə bütün əlaqəli sənaye sahələrində fəallığın artmasını stimullaşdıracaq və əsas məqsədə nail olmağa - neft sektorundan asılılığın azaldılmasına kömək edəcək.

Azerbaijan to maintain economic stability and deepen reforms in the non-oil sector in 2019
Thanks to large-scale reforms and the rapid development of the non-oil sector, Azerbaijan’s economy is quickly recovering from the negative impact of falling global oil prices in 2014–16. The oil sector has always been the key sector of the national economy, but price oscillations have greatly accelerated measures to diversify the economy, create a competitive business environment, develop small and medium enterprises (SMEs), tourism, agriculture, information and communication technologies (ICT), and create attractive investment climate. In 2019, judging by the published macroeconomic forecasts, it is expected that Azerbaijan's economy as a whole will grow and significant progress will be achieved in various areas of the non-oil sector.
Primary results
If in 2016 the decline in the gross domestic product (GDP) was 3.1% and 4.5%  in the non-oil sector, in 2017 Azerbaijan achieved an economic growth of 0.1% amidst the growth rate of non-oil GDP (2.7%) and the continued decline in the oil industry (5%).
The government’s efforts to stimulate the development of the private sector, open new large enterprises, create industrial and agrarian parks, and implement large-scale infrastructure projects in 2018 had a positive effect. As a result, the economic growth of Azerbaijan reached about 2%, and the growth rate of non-oil GDP - 3.4%. It is noteworthy that about 70% of total investment in the national economy in 2018 was observed in the non-oil sector.
Influential international financial institutions and rating agencies have obviously noticed and praised the success of Azerbaijan.
Thus, according to the World Bank’s Doing Business 2018 report, Azerbaijan was in the list of the ten most reformist countries in the world thanks to the largest number of economic and institutional reforms conducted during the year. Progressing in this report by 32 steps compared with 2017, Azerbaijan ranked 25th best among 190 countries and a leading position among the CIS countries.
In his address made at the opening ceremony of several enterprises at the Sumgayit Chemical Industrial Park, Azerbaijani President Ilham Aliyev underlined that "such an achievement in the ranking is a logical result of the reforms." "Doing Business reports are the main factor making investors to invest money in the economies of the reported countries. Obviously, the overall stability and development in Azerbaijan further stimulates local and foreign investors. It is no surprise that over the past fifteen years, the investors have invested $250 billion in the national economy," President Aliyev said.
Global Competitiveness Index is another important indicator for investors and businessmen, which is calculated annually by the World Economic Forum (WEF) for 140 countries in the world.
In 2017, Azerbaijan was ranked the 35th in this index - the highest in the entire history of Azerbaijan’s membership in this study. Although in 2018 Azerbaijan was recorded at the 69th level, the country ranked 31st in terms of business development. Its positions also improved in such indicators as infrastructure, public institutions, ICT potential and labour market.
According to President Aliyev, the reports of the Davos Forum should be analysed in detail, and the situation with poor indicators should be improved in order to further enhance the competitiveness of the national economy.
Incidentally, the WEF’s macroeconomics indicator for Azerbaijan in 2018 still took into account inflationary processes in the country. However, according to primary data, in 2018 inflation in Azerbaijan slowed down to ±3.5% from 12.9 % in 2017.
"Inflation in Azerbaijan is falling, positively contributing to monetary policy. As a result, the CBA reduced the refinancing rate this year four times - from 15% in February 2018 to 9.75% in October 2018," reports the Transition Report 2018-19 of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD). It also points to an increase in capital investments in the non-oil sector in January-September 2018, which leads to an increase in non-oil exports of goods and services.
"The surplus of the current account balance of payments in Azerbaijan is growing and, by the end of 2018, it will reach 6.6% of GDP against 4.1% of GDP in 2017," the EBRD reports.
The president of Azerbaijan pointed out these positive trends in his speeches. "We are solving important tasks for the country, we are implementing investment and infrastructure projects, we are providing solutions to social issues, at the same time we are increasing our foreign exchange reserves, which have already reached $45 billion. I am sure that they will grow further by the end of the year. This is a very important factor for our further successful development,” president noted. He added that “Azerbaijan is pursuing a very thoughtful economic policy and in the future there are no serious problems for the economy of Azerbaijan.”
Positive predictions
Macroeconomic forecasts for 2019, announced by the government during the presentation of the budget, also point to the trend of stability. Thus, it is assumed that GDP growth will be 3.6%, while the corresponding indicator in the non-oil sector is expected to be at 3.9%, and in the oil sector - 3.1%. Inflation will remain within 3-4%.
The increase in GDP growth rates compared to 2018 is associated with the growth of gas production from the Shah Deniz field, as well as with the implementation of the objectives for the development of the non-oil sector.
Minister of Economy of Azerbaijan Shahin Mustafayev and the EBRD experts have repeatedly pointed out this in their reports. "In 2019, Azerbaijan’s GDP growth will amount to 3.5%. We expect Azerbaijan’s GDP to grow gradually in 2018-2019, including due to the expansion of gas production and increasing export potential of Azerbaijan," Eurobank reports.
According to another international financial institution, IMF, increasing gas production in Azerbaijan may lead to an increase in oil GDP in 2019 by 5%. "Daily gas production in Azerbaijan in 2018 will be 0.41 million barrels of oil equivalent (boe) versus 0.31 million boe in 2017, and in 2019 it will increase to 0.54 million boe," report IMF experts.
International rating agency Fitch Ratings expects the acceleration of the growth rate of the Azerbaijani economy in 2019 "due to the restoration of public confidence and increased budget spending." As indicated in the Fitch Ratings’s report on the developing countries of Europe, "Azerbaijan with Macedonia and Slovakia will become the three countries of the region, where in 2019 economic growth will be accelerated."
By the way, according to IMF estimates, by the end of 2018, exports of goods and services from Azerbaijan will be $23.8 billion (in 2017 - $19.8 billion), and in 2019 it will increase to $25.6 billion. The fund believes that imports in Azerbaijan in 2018 will be $19.2 billion, and $19.6 billion in 2019. Imports are influenced by the development of Azerbaijan’s industry (equipment purchase) and the growth of the purchasing power of the population, whose cash incomes are three times higher than inflation rate (positive indicator).
EBRD believes that “moderate diversification of the economy has good prospects for medium-term economic growth in Azerbaijan, much work should be done to strengthen the role of the non-oil economy.”
Great expectations
Obviously, the government of Azerbaijan understands the need to implement this tremendously important task. It is therefore expected that in the coming year, a number of sectors of the non-oil industry will develop.
For example, tourism. Azerbaijan plans to double the number of tourists visiting the country by 2023 and bring this indicator to 5 million people annually. In 2017, almost 2.7 million tourists were recorded in Azerbaijan (20% more than in 2016), the growth rate for 2018 was about 6%, but with the creation of the State Agency for Tourism Development, involving foreign experts taking into account the plans of Azerbaijan Airlines CJSC and foreign airlines in 2019, it is expected that the tourist flow in Azerbaijan will increase. The beginning of passenger transport scheduled for 2019 via the Baku-Tbilisi-Kars-Istanbul railway can also contribute to this. In general, the government is going to allocate ₼49.3 million from the state budget for the development of tourism.
Another very promising area is agriculture. In recent years, much attention has been paid to the development of the agricultural sector and the increase in employment in the regions (support for farmers, subsidies). For the first 9 months of 2018, growth in agriculture was 4.3%. It accounts for 37-40% of the total number of employed people in Azerbaijan. The share of agricultural sector in GDP is still about 7%, but growth is planned due to the creation of 45 agriculture parks (several of them are already operating) on ​​the total area of ​​192 thousand hectares, as well as the organization of commercial family farms.
Also in 2019, it is planned to increase grain production by 5% (to 3.5 million tons), cotton  by 13% (to 300 thousand tons), meat, dairy and other products. In this regard, special attention is paid to the regions. In 2018, the third State Program on the socioeconomic development of the regions ended, which, as President Aliyev said, "was even overperformed." In 2019, the implementation of the fourth program should begin, the work on which is at the final stage.
All these developments are impossible without the further development of small and medium-sized businesses. This year, the Ministry of Economy launched the State Agency for the Development of Small and Medium-Sized Businesses, which should provide support to small and medium-sized businesses through a new electronic portal, SME houses, and consultations with large companies to provide subcontracting work.
Ministry of Economy will continue to use the investment promotion system. To date, more than 300 investment promotion documents have been issued, with the total volume of project investment reaching ₼2.7 billion and 20,000 jobs created.
According to President Ilham Aliyev, “improvement of local production is one of the most important factors for the successful development of Azerbaijan.” Therefore, judging by plans and forecasts, 2019 will be a year of deep reforms in the non-oil sector, aimed at increasing the production and export of local products, which ultimately stimulates the activation of all related industries and will help achieve the main goal – reduction of dependence on the oil sector.