Bu il Azərbaycan iqtisadiyyatda sabitliyi qorumaqla yanaşı qeyri-neft sektorunda islahatları dərinləşdirməyə hazırlaşır
Müəllif: Lada YEVQRAŞİNA
Genişmiqyaslı islahatlar və qeyri-neft sektorunun sürətli inkişafı sayəsində Azərbaycan iqtisadiyyatı 2014-16-cı illərdə neftin ucuzlaşmasının mənfi təsirlərindən tezliklə qurtara bilib. Ölkə üçün qeyri-neft sektoru həmişə əsas olub, lakin bu qiymət təlatümləri iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, rəqabət qabiliyyətli biznes mühitinin yaradılması, kiçik və orta sahibkarlığın (KOS), turizmin, kənd təsərrüfatının, informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) inkişafı, həmçinin cəlbedici investisiya mühitinin yaradılması istiqamətində addımları daha da sürətləndirib. Açıqlanan makroiqtisadi proqnozlar 2019-cu ildə həm ölkə iqtisadiyyatının bütövlükdə böyüməsini, həm də qeyri-neft sektorunun müxtəlif sahələrində əhəmiyyətli irəliləyişlərin olmasını vəd edir.
İlkin yekunlar
Əgər 2016-cı ildə ümumi daxili məhsulun (ÜDM) azalması 3,1% təşkil edibsə, qeyri-neft sektorunda azalma isə 4,5% olubsa, 2017-ci ildə Azərbaycan 0,1%-ə bərabər iqtisadi artıma çıxmağı bacarıb, qeyri-neft ÜDM-də 2,7% artım olduğu halda, neft sənayesində azalma (5%) davam edib.
Hökumətin özəl sektorun inkişafını stimullaşdırmaq, yeni böyük müəssisələr açmaq, sənaye və aqrar parklar yaratmaq və irimiqyaslı infrastruktur layihələri həyata keçirmək üzrə addımları 2018-ci ildə öz müsbət təsirini göstərib. Nəticədə, Azərbaycanın iqtisadi artımı, təxminən, 2%-ə bərabər olub, qeyri-neft ÜDM-in artım tempi isə 3,4%-ə çatıb. Diqqətəlayiqdir ki, 2018-ci ildə Azərbaycan iqtisadiyyatına yatırılan ümumi sərmayələrin, təxminən, 70%-i qeyri-neft sektorunun payına düşüb.
Azərbaycanın uğurları nüfuzlu beynəlxalq maliyyə institutlarının, eləcə də reytinq agentliklərinin diqqətindən yayınmayıb. Belə ki, Dünya Bankının 2018-ci ilin oktyabrında açıqlanmış "Doing Business" hesabatında Azərbaycan ən çox iqtisadi və institusional islahat aparan ölkə kimi tanınıb və dünyanın 10 islahatçı ölkəsi siyahısına daxil edilib. 2017-ci ilə nisbətən bu hesabatda 32 addım irəliləyən Azərbaycan 190 ölkə arasında 25-ci yer tutub və MDB ölkələri arasında lider sayılıb.
Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının ərazisində bir sıra müəssisələrin istifadəyə verilməsi mərasimində çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bildirib ki, "reytinqdə belə bir irəliləmə həyata keçirilən islahatların məntiqi nəticəsidir".
"Doing Business" hesabatları sərmayəçilər üçün (bu və ya digər ölkənin iqtisadiyyatına) pul yatırıb – yatırmamaq üçün əsas amil olaraq qalır. Azərbaycandakı ümumi sabitlik və inkişaf, şəksiz ki, yerli və xarici sərmayəçiləri daha çox stimullaşdırır. Təsadüfi deyil ki, son 15 ildə onlar Azərbaycan iqtisadiyyatına 250 milyard dollar sərmayə yatırıblar", - deyə dövlət başçısı vurğulayıb.
Sərmayəçilər və iş adamları üçün Dünya İqtisadi Forumu (DİF) tərəfindən hər il dünyanın 140 ölkəsi üçün tərtib edilən «Qlobal rəqabətqabiliyyəti indeksi» də vacibdir.
2017-ci ildə Azərbaycan bu indeks üzrə 35-ci yeri tutub – bu, ölkənin Davos Forumunun bu tədqiqatlarında iştirakının bütün tarixi üzrə ən yüksək göstəricidir. 2019-cu ildə Azərbaycan DİF reytinqinə görə 69-cu səviyyədə qeydə alınsa da, ölkə biznesin dinamik inkişafı baxımından 31-ci yeri, «infrastruktur», «ictimai institutlar», «İKT potensialı» və "əmək bazarı" kimi indikatorlar üzrə də mövqelər yaxşılaşıb.
Prezident İlham Əliyevin dediyi kimi, Davos Forumunun hesabatları ətraflı şəkildə təhlil olunmalıdır və bizim geridə qaldığımız müddəalar üzrə vəziyyət, milli iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətini daha da artırmaq üçün düzəldilməlidir.
Qeyd edək ki, DİF-in Azərbaycan üçün "makroiqtisadiyyat" kimi göstərici üzrə 2018-ci il reytinqi istənilən halda ölkədəki inflyasiya proseslərini nəzərə almışdı, ancaq ilkin məlumatlara görə 2018-ci ildə Azərbaycanda inflyasiya 2017-ci ildəki 12,9% göstəricisindən 3,5%-dək azalıb.
"Azərbaycanda inflyasiya azalır və pul-kredit siyasətini yumşaltmaq üçün şərait yaradır. Bunun nəticəsi kimi Mərkəzi Bank təkrar maliyyələşdirmə dərəcəsini bu il dörd dəfə endirib - 2018-ci ilin fevral ayında 15%-ə bərabər olan göstəricidən 2018-ci ilin oktyabrında 9,75%-ə qədər azaldıb", - deyə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) «Transition Report 2018-19» hesabatında bildirilir. Burada, həmçinin 2018-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında qeyri-neft sektoruna kapital qoyuluşlarının artımı göstərir ki, bu da qeyri-neft mallarının və xidmətlərinin ixracının artmasına gətirib çıxarır.
"Azərbaycanın tədiyyə balansının cari əməliyyatlar hesabında profisit artır və 2018-ci ilin sonuna kimi ÜDM-in 6,6%-ni təşkil edəcək, halbuki 2017-ci ildə ÜDM-in 4,1%-nə bərabər idi", - deyə AYİB-də hesab edirlər. Azərbaycan Prezidenti də öz çıxışlarında bu müsbət meyli vurğulayıb.
"Biz ölkənin qarşısında duran vacib vəzifələri həll edirik, biz investisiya və infrastruktur layihələri həyata keçiririk, sosial məsələlərin həllini təmin edirik, eyni zamanda artıq 45 milyard dollara çatan valyuta ehtiyatlarımızı artırırıq. Əminəm ki, bu ilin sonuna qədər daha da artacaq. Bu, gələcək uğurlu inkişafımız üçün çox vacib amildir", - deyə dövlət başçısı qeyd edib ki, "Azərbaycan çox düşünülmüş iqtisadi siyasət aparılır və gələcəkdə Azərbaycan iqtisadiyyatı qarşısında ciddi problemlər gözlənilmir".
Pozitiv proqnozlar
Büdcə zərfinin təqdimatı çərçivəsində hökumət tərəfindən 2019-cu il üçün açıqlanan makroiqtisadi proqnozlar da sabitliyin qorunması meylini göstərir. Beləliklə, ÜDM artımının 3,6% olacağı gözlənilir, qeyri-neft sektoru üçün bu göstərici 3,9%, neft sektoru üçünsə 3,1% səviyyəsində gözlənilir. İnflyasiya 3-4%-lik dəhlizdə qalacaq.
2018-ci illə müqayisədə ÜDM-in artım tempi göstəricilərinin yüksəldilməsi «Şahdəniz» yatağından qaz hasilatının artması, həmçini qeyri-neft sektorunun inkişafı üzrə məsələlərin həlli ilə də bağlıdır. Bunu həm Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev, həm də AYİB ekspertləri öz çıxışlarında dəfələrlə qeyd ediblər. "2019-cu ildə Azərbaycanın ÜDM artımı 3,5% təşkil edəcək, 2018-2019-cu illərdə Azərbaycan ÜDM-i tədricən artacaq, o cümlədən qaz hasilatının genişləndirilməsi və ölkənin ixrac potensialının artması bunda rol oynayacaq",- deyə Avropa Bankının hesabatında vurğulanır.
Digər bir beynəlxalq maliyyə institutunun - BVF-nin fikrincə isə, Azərbaycanda qaz hasilatının artması 2019-cu ildə neft ÜDM-nin 5% artmasına səbəb ola bilər. "2018-ci ildə Azərbaycanda gündəlik qaz hasilatı neft ekvivalentində 0,41 milyon barel təşkil edəcək, 2017-ci ildə isə bu, 0,31 milyon barel olub, 2019-cu ildə isə bu, 0,54 milyon barelə çatacaq", - deyə BVF ekspertləri sanırlar.
Beynəlxalq reytinq agentliyi «Fitch Ratings» 2019-cu ildə "əhlinin etibarının bərpası və büdcə xərclərinin artması fonunda" Azərbaycan iqtisadiyyatının artım templərinin sürətlənəcəyini gözləyir. Agentliyin Avropanın inkişaf etməkdə olan ölkələri üzrə hesabatında qeyd olunur ki, "Azərbaycan Makedoniya və Slovakiya ilə birlikdə regionun 2019-cu ildə iqtisadi artım templəri sürətlənəcək üç ölkəsi arasında yer tutacaq".
Yeri gəlmişkən, BVF-nin hesablamalarına görə, 2018-ci ilin sonuna qədər Azərbaycandan mal və xidmətlərin ixracı 23,8 milyard dollar təşkil edəcək (2017-ci ildə 19,8 milyard dollar olmuşdu), 2019-cu ildə isə bu, 25,6 milyard dollara çatacaq. Fond sanır ki, 2018-ci ildə Azərbaycana idxal 19,2 milyard, 2019-cu ildə isə 19,6 milyard dollar təşkil edəcək. Bu zaman idxal göstəricilərinə Azərbaycan sənayesinin inkişafı (avadanlıqların alınması) və pul gəlirləri inflyasiyaya nisbətən üç dəfə çox olan (müsbət göstəricidə) əhalinin alıcılıq qabiliyyətinin artması təsir edəcək.
AYİB isə hesab edir ki, "iqtisadiyyatın təmkinli şaxələndirilməsi Azərbaycanda ortamüddətli iqtisadi artım üçün əlverişli perspektivlərə malikdir, lakin qeyri-neft iqtisadiyyatının rolunun gücləndirilməsi üçün hələ çox işlər görülməlidir".
Böyük ümidlər
Təbii ki, Azərbaycan hökuməti bu həddindən vacib məsələnin həyata keçirilməsinin önəmini başa düşür. Bununla bağlı, olaraq gələn il qeyri-neft sektorunun bir sıra sahələrinə xüsusi ümidlər bağlanıb.
Məsələn, turizm - Azərbaycan 2023-cü ilə kimi ölkəyə gələn insanların sayını iki dəfə artırmağı və bu göstəricini ildə 5 milyona çatdırmağı düşünür. 2017-ci ildə Azərbaycanda, təxminən, 2,7 milyon turist (2016-cı ildəkindən 20 faiz çox) qeydə alınıb, 2018-ci ilə də artım tempi, təxminən, 6 faiz təşkil edib, lakin turizmin inkişafı ilə bağlı Dövlət Agentliyinin yaradılması, xarici ekspertlərin cəlbi, həmçinin "Azərbaycan Hava Yolları" QSC-nin və xarici aviaşirkətlərin planları nəzərə alınarsa, 2019-cu ildə turist axınının artacağı gözlənilir. 2019-cu ilə planlaşdırılan Bakı-Tbilisi-Qars-İstanbul dəmiryolu ilə sərnişin daşımalarının başlanması da bu işə öz töhfəsini verə bilər. Ümumiyyətlə, hökumət 2019-cu il dövlət büdcəsindən turizmin inkişafı üçün 49,3 milyon manat ayrılmasını qərara alıb.
Digər çox perspektivli sahə kənd təsərrüfatıdır. Son illərdə kənd təsərrüfatı sektorunun inkişafına və regionlarda məşğulluğun artmasına böyük diqqət yetirilir, fermerlərə güzəştlər, subsidiyalar şəklində dəstək verilir. 2018-ci ilin ilk 9 ayında kənd təsərrüfatında artım 4,3% təşkil edib. Azərbaycanda işləyənlərin ümumi sayının 37-40 faizi bu sektorun payına düşür. ÜDM-də kənd təsərrüfatı sektorunun payı hələ ki, təxminən, 7%-ə bərabərdir, lakin ümumi sahəsi 192 min hektar olan 45 aqroparkın yaradılması hesabına bunun artması planlaşdırılır (aqroparkların bir çoxu artıq fəaliyyət göstərir), habelə kommersiya ailə təsərrüfatlarının təşkili də bu işdə dəstəkçi olacaq.
Həmçinin 2019-cu ildə taxıl istehsalının 5% artması (3,5 mln. tona çatdırılması), pambıq istehsalının 13% artırılması (300 min ton çatdırılması), ət - süd məhsullarının və digər məhsulların da artırılması planlaşdırılır. Bu baxımdan diqqət yenidən regionlara yönəldilib - 2018-ci ildə regionların sosial-iqtisadi inkişafı üzrə üçüncü Dövlət Proqramı başa çatıb. Proqram Prezident İlham Əliyevin dediyi kimi, "hətta artıqlaması ilə yerinə yetirilib". 2019-cu ildə dördüncü proqramın icrasına başlanmalıdır və proqramm üzərində işlər son mərhələdədir.
Bunların hamısını kiçik və orta sahibkarlığın (KOS) inkişafı olmadan gerçəkləşdirmək mümkün deyil. Bu il İqtisadiyyat Nazirliyi yanında yaradılan Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyinin işi fəallaşdırılır, Agentlik yeni elektron portal, «KOS evləri», subpodratçı işləri ilə təmin etmək üçün böyük şirkətlərlə məsləhətləşmələr vasitəsilə kiçik və orta biznes subyektlərinə dəstək verməlidir.
İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən investisiya təşviq sisteminin tətbiqi də davam edəcək. Bu günə qədər investisiya təşviqatı üzrə 300-dən çox sənəd hazırlanıb, bu sistemdə ümumi həcmi 2,7 milyard manat olan layihələr həyata keçirilməsi nəticəsində 20 min iş yeri yaradılıb.
Prezident İ.Əliyevin qeyd etdiyi kimi, "yerli istehsalın artması Azərbaycanın uğurlu inkişafı üçün ən mühüm amillərdən biridir". Bu baxımdan, plan və proqnozlara görə 2019-cu il qeyri-neft sektorunda yerli məhsulların istehsalının və ixracının artırılmasına yönəlmiş istlahatların dərinləşdirilməsi ili olacaq ki, bu, son nəticədə bütün əlaqəli sənaye sahələrində fəallığın artmasını stimullaşdıracaq və əsas məqsədə nail olmağa - neft sektorundan asılılığın azaldılmasına kömək edəcək.

В наступившем году Азербайджан собирается сохранить стабильность в экономике и углубить реформы в ненефтяном секторе
Благодаря проведению масштабных реформ и стремительному развитию ненефтяного сектора экономика Азербайджана быстро восстанавливается после негативного влияния падения мировых цен на нефть в 2014-2016 годах. Нефтяной сектор всегда был ключевым для страны, однако эти ценовые колебания намного ускорили шаги по диверсификации экономики, формированию конкурентоспособной бизнес-среды, развитию малого и среднего предпринимательства (МСП), туризма, сельского хозяйства, информационно-коммуникационных технологий (ИКТ), а также созданию привлекательного инвестиционного климата. И 2019 год, судя по опубликованным макроэкономическим прогнозам, обещает как рост экономики страны в целом, так и существенное продвижение по различным направлениям ненефтяного сектора.
Первичные итоги
Если в 2016 году падение уровня валового внутреннего продукта (ВВП) составляло 3,1%, а по ненефтяному сектору снижение было 4,5%, то уже в 2017-м Азербайджану удалось выйти на экономический рост в 0,1% при темпах роста ненефтяного ВВП в 2,7% и продолжившемся снижении в нефтяной отрасли (5%).
Шаги правительства по стимулированию развития частного сектора, открытию новых крупных предприятий, созданию промышленных и аграрных парков, а также реализации масштабных инфраструктурных проектов в 2018 году возымели свое позитивное действие. И как результат - экономический рост Азербайджана достиг порядка 2%, а темпы роста ненефтяного ВВП - 3,4%. Примечательно, что порядка 70% от всего объема вложенных в экономику Азербайджана инвестиций в 2018-м пришлось на ненефтяной сектор.
Успехи Азербайджана не остались без внимания влиятельных международных финансовых структур, а также рейтинговых агентств.
Так, в отчете Doing Business Всемирного банка, распространенном в октябре 2018 года, Азербайджан был включен в список 10 самых реформаторских государств мира и объявлен страной, проводящей наибольшее количество экономических и институциональных преобразований. Продвинувшись в этом отчете на 32 ступени по сравнению с 2017 годом, Азербайджан занял 25-е место среди 190 стран и лидирующую позицию среди стран СНГ.
Выступая на церемонии ввода в строй ряда предприятий на территории Сумгайытского химико-промышленного парка, президент Азербайджана Ильхам Алиев подчеркнул, что "такое продвижение в рейтинге является логичным результатом проводимых реформ". "Отчеты Doing Business являются основным фактором для инвесторов - вкладывать деньги (в экономику той или иной страны) или нет. Общая стабильность и развитие в Азербайджане, безусловно, еще больше стимулируют местных и иностранных инвесторов. Не случайно за последние 15 лет в экономику Азербайджана вложено $250 млрд. инвестиций", - отметил глава государства.
Важным для инвесторов и бизнесменов является также "Индекс глобальной конкурентоспособности", ежегодно составляемый Всемирным экономическим форумом (ВЭФ) по 140 государствам мира.
Азербайджан в 2017 году занял 35-е место по этому индексу - самое высокое за всю историю участия страны в этих исследованиях Давосского форума. И хотя в 2018 году Азербайджан зафиксирован на 69-й ступени по рейтингу ВЭФ, по динамичности развития бизнеса страна заняла 31-ю строчку, улучшились также ее позиции по таким индикаторам, как "инфраструктура", "общественные институты", "потенциал ИКТ" и "рынок труда".
Как заявил президент Ильхам Алиев, отчеты Давосского форума должны детально анализироваться, и ситуация по тем положениям, по которым мы отстаем, должна исправляться для еще большего повышения конкурентоспособности национальной экономики.
Отметим, что рейтинг ВЭФ по Азербайджану в 2018 году по такому показателю, как "макроэкономика", все еще учитывал инфляционные процессы в стране, однако, по первичным данным, в 2018 году инфляция в Азербайджане замедлилась до ±3,5% с 12,9% в 2017-м.
"Инфляция в Азербайджане снижается, создавая условия для ослабления денежно-кредитной политики. Как следствие, ЦБА снижал ставку рефинансирования в текущем году четыре раза - с 15% в феврале 2018 года до 9,75% - в октябре 2018-го", - отмечается в отчете Transition Report 2018-19 Европейского банка реконструкции и развития. Здесь же указывается на рост в январе-сентябре 2018 года капвложений в ненефтяной сектор, что ведет и к росту ненефтяного экспорта товаров и услуг.
"Профицит счета текущих операций платежного баланса Азербайджана растет и по итогам 2018 года составит 6,6% ВВП против 4,1% ВВП в 2017-м", - считают в ЕБРР.
На данные позитивные тенденции указывал в своих выступлениях и президент Азербайджана.
"Мы решаем стоящие перед страной важные задачи, реализуем инвестиционные, инфраструктурные проекты, обеспечиваем решение социальных вопросов, в то же время увеличиваем наши валютные резервы, которые уже достигли $45 млрд. Уверен, что до конца года они еще больше вырастут. Это очень важный фактор для нашего дальнейшего успешного развития", - отмечал глава государства, подчеркивая, что "в Азербайджане проводится очень продуманная экономическая политика и в будущем перед экономикой Азербайджана нет никаких серьезных проблем".
Позитивные прогнозы
На тенденцию сохранения стабильности указывают и макроэкономические прогнозы на 2019 год, объявленные правительством в рамках презентации бюджетного пакета. Так, предполагается, что рост ВВП составит 3,6%, при этом соответствующий показатель в ненефтяном секторе ожидается на уровне 3,9%, а в нефтяном - 3,1%. Инфляция останется в коридоре 3-4%.
Увеличение темпов роста ВВП по сравнению с 2018 годом связано с ростом добычи газа с месторождения "Шахдениз", а также с реализацией задач по развитию ненефтяного сектора.
На это неоднократно указывали в своих выступлениях как министр экономики Азербайджана Шахин Мустафаев, так и эксперты ЕБРР. "В 2019 году рост ВВП Азербайджана составит 3,5%. Мы ожидаем, что ВВП Азербайджана в 2018-2019 годах будет постепенно расти, в том числе за счет расширения добычи газа и увеличения экспортного потенциала страны", - отмечается, в частности, в отчете Евробанка.
По мнению другого международного фининститута - МВФ, увеличение добычи газа в Азербайджане может привести к росту нефтяного ВВП в 2019 году на 5%. "Ежесуточная добыча газа в Азербайджане в 2018 году составит 0,41 млн. баррелей нефтяного эквивалента против 0,31 млн. баррелей в 2017-м, а в 2019 году увеличится до 0,54 млн. баррелей нефтяного эквивалента", - считают эксперты Международного валютного фонда.
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings ожидает ускорения темпов роста экономики Азербайджана в 2019 году "на фоне восстановления доверия населения и увеличения бюджетных расходов". Как сказано в отчете этого агентства по развивающимся странам Европы, "Азербайджан с Македонией и Словакией станут тремя странами региона, где в 2019 году будет наблюдаться ускорение темпов экономического роста".
К слову, по оценкам МВФ, по итогам 2018 года экспорт товаров и услуг из Азербайджана составит $23,8 млрд. (в 2017-м - $19,8 млрд.), а в 2019 году возрастет до $25,6 млрд. Фонд считает, что импорт в Азербайджан в 2018 году составит $19,2 млрд., а в 2019-м - $19,6 млрд. При этом на показатели импорта влияют развитие промышленности Азербайджана (закупка оборудования) и рост покупательной способности населения, денежные доходы которого втрое превышают темпы роста инфляции (позитивный показатель).
ЕБРР же считает, что "умеренная диверсификация экономики имеет хорошие перспективы для среднесрочного экономического роста в Азербайджане, но еще многое предстоит сделать для укрепления роли ненефтяной экономики".
Большие надежды
Естественно, правительство Азербайджана понимает необходимость реализации этой архиважной задачи. В этой связи особые надежды в наступившем году возложены на ряд секторов ненефтяной отрасли.
К примеру, туризм - Азербайджан планирует к 2023 году вдвое увеличить число посещающих страну и довести этот показатель до 5 млн. человек в год. В 2017 году в Азербайджане было зафиксировано почти 2,7 млн. туристов (на 20% больше, чем в 2016-м), темпы роста по 2018 году - около 6%, но с созданием Госагентства по развитию туризма, подключением иностранных экспертов, с учетом планов ЗАО "Азербайджанские авиалинии" и иностранных авиакомпаний в 2019 году ожидается рост турпотока. Этому может содействовать и намеченное на 2019 год начало пассажироперевозок по железной дороге Баку - Тбилиси - Карс - Стамбул. В целом правительство в 2019 году собирается выделить на развитие туризма из госбюджета 49,3 млн. манатов.
Другая очень даже перспективная сфера - сельское хозяйство. В последние годы развитию агросектора и повышению занятости в регионах уделяется большое внимание, оказывается поддержка (льготы для фермеров, субсидии). За 9 месяцев 2018 года рост в сельском хозяйстве составил 4,3%. На его долю приходится 37-40% от общего числа занятого населения Азербайджана. Доля аграрного сектора в ВВП пока составляет около 7%, но планируется рост благодаря созданию на общей площади в 192 тыс. га 45 агропарков (несколько из них уже функционирует), а также организации коммерческих семейных фермерских хозяйств.
Также в 2019 году планируется рост производства зерновых на 5% (до 3,5 млн. тонн), хлопка - на 13% (до 300 тыс. тонн), мясомолочной и прочей продукции. В этой связи внимание вновь сосредоточено на регионах - в 2018 году завершилась третья Госпрограмма социально-экономического развития регионов, которая, как указал президент И.Алиев, "даже перевыполнена". В 2019 году должна начаться реализация четвертой программы, работа над которой находится на завершающей стадии.
Все это вкупе невозможно без дальнейшего развития малого и среднего предпринимательства. В этом году активизируется работа созданного при Минэкономики Агентства по развитию МСП, которое на всех уровнях должно оказывать поддержку субъектам малого и среднего бизнеса посредством нового электронного портала, "домов МСП", консультаций с крупными компаниями для обеспечения субподрядными работами.
Продолжится применение Мин-экономики системы поощрения инвестиций. К настоящему времени было выдано более 300 документов поощрения инвестиций, а в результате реализации задействованных в этой системе проектов общей стоимостью 2,7 млрд. манатов было создано 20 тыс. рабочих мест.
Как заявлял президент И.Алиев, "увеличение местного производства является одним из важнейших факторов для успешного развития Азербайджана". Поэтому 2019-й, судя по планам и прогнозам, станет годом углубления реформ в ненефтяном секторе, нацеленным на рост производства и экспорта местной продукции, что в конечном счете стимулирует активизацию всех сопряженных отраслей и поможет достижению главной цели - снижению зависимости от нефтяного сектора.