MƏHKƏMƏ GEDİR YA ÇIXIB GEDİR?
«Normaların gündən-günə azaldığı müasir dünyada ən vacib olanı atacağın addımın müqabilində cəzasız qalacağına əminlikdir. Bu gün çox əməl cəzasız qala bilər». ABŞ prezidentinin (Barak Obama) Yaxın Şərq məsələləri üzrə sabiq xüsusi nümayəndəsi, hazırda Böhranların qarşısının alınması üzrə beynəlxalq qrupun prezidenti olan Robert Malli belə düşünür. O, Amerikanın «Foreign Policy» nəşrində dərc olunmuş məqaləsində diqqəti 2019-cu ilin 10 mümkün münaqişəsinə çəkir. Müəllif iddia edir ki, ABŞ-ın şəksiz qlobal hökmranlığının aradan qalxması ilə beynəlxalq düzən daha çox xaosa yuvarlanır. Bu prosesin əsas səbəblərindən biri isə Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsi (BCM) kimi kollektiv məsuliyyət alətlərinə etinasızlıqdır.
Amma burada bir paradoks var. Məsələ ondadır ki, BCM-yə ilk etinasızlıq göstərən, əhəmiyyət verməyən elə ABŞ olub. Bəs, BCM əslində nədir və müasir dünyada onun nüfuzu nə qədərdir?
BCM-in yaranma tarixi
İkinci Dünya müharibəsi illərində hərbi, o cümlədən dünyaya və bəşəriyyətə qarşı cinayətlərə yol vermiş şəxslərin mühakimə olunduğu Nünberq və Tokio prosesləri beynəlxalq cinayət hüququnun formalaşmasına ciddi təsir göstərib. Məhz bu zəmində BMT Baş Assambleyasında hələ 70 il əvvəl qəbul olunmuş qətnamədə xüsusi hüquqi orqanın yaradılmasının vacibliyi bildirilirdi. Güman olunurdu ki, «bu qurum davamlı şəkildə soyqırımı və bu tipli digər cinayətlərə yol vermiş şəxslərin mühakiməsilə məşğul olmalıdır». Lakin «təcavüz» anlayışı ilə bağlı yaranmış fikir ayrılığı BMT Baş Assambleyasının bu işi yarımçıq saxlamasına səbəb olmuşdu. Özünü iki ideologiya arasında sərt mübarizə ilə göstərən ikiqütblü dünyanın «soyuq müharibə»nin reallıqları da BCM-in yaradılması məsələsinin gündəmə gəlməsinə imkan vermirdi. Bu məsələ yalnız 1980-90-cı illərdə - Sovet İttifaqının dağılması və «soyuq müharibə»nin başa çatmasından, eyni zamanda Rusiyanın yeni rəhbərliyinin, demək olar ki, bütün məsələlərdə Qərbə güzəştə getməsindən sonra yenidən gündəmə gəlib. Nəticədə, BMT BA-nın 52-ci sessiyasında Romada bu problemə aidiyyəti olan bütün dövlətlərin iştirakı ilə diplomatik konfransın keçirilməsi haqda qərar çıxarılıb. Nəhayət, 1998-ci ilin iyulunda 20 dövlət Roma Nizamnaməsini imzalayıb və bu, ilk daimi beynəlxalq cinayət mühakiməsi orqanı olan BCM-in yaradılması üçün hüquqi əsas olub.
Kim lehinə, kim əleyhinə?
BMT-yə aid olmayan BCM müstəqil beynəlxalq təşkilat kimi fəaliyyət göstərir. Roma Nizamnaməsini BMT üzvü olan ölkələrin yalnız 121-i ratifikasiya edib. 31 dövlət sənədi imzalasa da ratifikasiya etməyib, 41 ölkə isə ümumiyyətlə, bu sənədin imzalanmasını lazım bilməyib. Maraqlıdır ki, sonuncuların arasında BMT Təhlükəsizlik Şurasının 3 daimi üzvü - Rusiya, ABŞ və Çin, həmçinin Hindistan, münasibətləri çox pis olan İsraillə İran da var.
Rusiya 2000-ci ilin sentyabrında Roma Nizamnaməsini imzalasa da, onu ratifikasiya etməyib və nəticədə, BCM-ə üzv olmayıb. Bununla yanaşı, Moskva qurumla əməkdaşlıq edib, onun işində müşahidəçi üzv kimi iştirak edib. Lakin təxminən 2 il əvvəl Rusiya prezidenti Vladimir Putin ölkəsinin Roma Nizamnaməsindən də imtina etməsinə dair sənədə imza atıb. Ola bilsin ki, Putin buna Vaşinqtonun Suriya və Ukraynada baş verənlərlə əlaqədar atdığı asimmetrik addımlara cavab olaraq gedib. Üstəlik, artıq qeyd etdiyimiz kimi, ABŞ BCM-in yaradılmasına aşkar və prinsipial etiraz edən azsaylı dövlətlərdən biridir. Vaşinqton bu təşkilatın dövlətlərin suverenliyini məhdudlaşdırdığını düşünür. Amerikalıların fikrincə, BCM-ə qeyri-müəyyən, geniş səlahiyyətlər verilib. ABŞ məhz, bu səbəbdən, 2000-ci ildə Roma Nizamnaməsini imzalasa da, sonradan Rusiya kimi, ondan imtina edib. Maraqlıdır ki, sənədi imzalayan dövrün ABŞ prezidenti Bill Klinton deyirdi ki, ölkəsi yeni qurumun fəaliyyətilə tam tanış deyil və bu üzdən, o, ratifikasiya olunmur. Roma Nizamnaməsinin ABŞ-ın milli maraqlarına və suverenliyinə zidd olduğunu deyərək ondan tam imtina etmiş oğul Corc Buşun dövründə isə Amerikanın xaricdəki personalının müdafiəsinə dair xüsusi qanun qəbul edilib. Qanun Vaşinqtona BCM-in orderi ilə istənilən dövlətin ərazisində həbs olunmuş ABŞ və müttəfiq dövlət vətəndaşının azad olunması üçün hərbi güc tətbiqinə icazə verir.
Beləliklə, istənilən halda ABŞ və vətəndaşları BCM-in yurisdiksiyasında deyil. Bundan başqa, Vaşinqtonun bir sıra dövlətlərlə imzaladığı ikitərəfli sənəd onların üzərinə şübhəli bilinən Amerika vətəndaşlarının BCM-ə təhvil verilməməsi öhdəliyi qoyub. Birləşmiş Ştatlar həmin dövlətləri belə addım atacaqları təqdirdə hərbi yardımı, həmçinin istənilən dəstəyi dayandıracağı ilə hədələyir. Doğrudur, burada söhbət ikitərəfli münasibətlərdən getdiyi üçün hər hansı ciddi narazılıq bildirmək olmaz. Lakin özünü öz vətəndaşlarının belə, hərbi cinayətlərinin cəzalandırılması məsələsində demokratik və liberal dəyərlərin əsas müdafiəçisi kimi təqdim edən dövlət digər ölkələrdən daha prinsipial olmalıdır. Vaşinqton isə əksinə, buna tam zidd mövqedən çıxış edir. ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə köməkçisi Con Bolton ötən ilin sentyabrında BCM-i səlahiyyətlərini aşmaqda ittiham edərək, qurumun prokurorlarını açıq şəkildə hədələmişdi. O, həmin şəxslərə viza məhdudiyyəti qoya biləcəklərini demişdi. Boltonun iddiasına görə, BCM-in prokurorları «səlahiyyətlərindən sui-istifadə edərlərsə» və amerikalıların əməllərini araşdırmağa başlayarlarsa, ciddi cəza alacaqlar. Con Boltonun sözlərinə görə, bu halda onların ABŞ-da təqib olunması belə, mümkündür: «Biz BCM-ə və personalına Amerika qanunları çərçivəsində lazımi cavabı verəcəyik. ABŞ-ın maliyyə sisteminə uyğun sanksiyalar, cinayət sisteminə uyğun təqiblər. Eyni addımları BCM-in istintaqına yardım edən istənilən şirkət və ştatla bağlı da atacağıq». Təbii ki, analoji tədbirlər BCM ilə ABŞ vətəndaşlarının «çirkin hərəkətləri» ilə bağlı istintaqda əməkdaşlıq edən dövlətlərə qarşı da görülə bilər. C.Bolton bu yanaşmasına BCM-in ABŞ-ın suverenliyinə, milli təhlükəsizlik maraqlarına təhdid yaratması ilə əsaslandırıb.
Qeyd edək ki, bu qurum Roma Nizamnaməsinə qoşulub-qoşulmamasından asılı olmayaraq, istənilən ölkə ilə bağlı hökm çıxarır. Bundan başqa, BCM-in strukturu Amerikanın fundamental prinsiplərinə və hakimiyyət bölgüsü sisteminə ziddir. Üstəlik, BCM-in özünün adekvat məsuliyyətini təmin edəcək, yaxud lazım gəldiyi təqdirdə onun səlahiyyətlərini məhdudlaşdıracaq mexanizmlər yoxdur. Bu isə BCM-i ABŞ Konstitusiyasından üstün duruma gətirir.
Amma bütün bunlara baxmayaraq, problem başqadır: BCM Amerikanın Əfqanıstandakı hərbi kontingentinin fəaliyyətini araşdırmaq istəyir. Təxminən, 1 il əvvəl qurumun prokuroru bununla bağlı sorğu da verib. Ədalət naminə qeyd edək ki, bu araşdırma nə Kabilin, nə də Roma Nizamnaməsinə üzv olan hər hansı başqa dövlətin təşəbbüsüdür. Hər halda, Amerika hərbi kontingentinin və çoxsaylı özəl hərbi kampaniyaların özünə yer elədiyi Əfqanıstan, həmçinin hər hansı digər dövlət, çətin ki, bununla bağlı sorğu ilə çıxış etsin. Üstəlik, ABŞ öz yurisdiksiyasını bütün beynəlxalq normalardan üstün tutur. Demək, BCM Boltonun vətənpərvər adlandırdığı amerikalı hərbçilərlə bağlı araşdırmaya öz təşəbbüsü ilə başlayıb.
«Ağ adamların beynəlxalq məhkəməsi?»
Belə fikir ayrılıqlarının olduğu şəraitdə ayrı-ayrı dövlətlərin, xüsusilə Afrika qitəsini təmsil edən ölkələrin BCM-i tərk etmək niyyəti təəccüblü deyil. Məsələn, 2 il əvvəl Qambiya, CAR və Burundi artıq sənəddən imzalarını geri çəkiblər. Onlar bunu BCM-in qərəzliliyilə əsaslandırıblar. Artıq Keniya, Uqanda, Namibiya və Filippin də eyni addımı atmaq haqda düşünür. Onların fikrincə, Afrikada baş verənlərin araşdırılmasında xüsusi canfəşanlıq göstərən BCM Qərb dövlətlərinin hərbi cinayətlərinə lazımi diqqəti ayırmır. Bu kontekstdə Qambiyanın informasiya naziri Ş.Bojanqın fikirlərini xatırlatmaq yerinə düşər: «BCM-in yarandığı gündən bu yana suveren dövlətlərə və onların vətəndaşlarına qarşı dəhşətli hərbi cinayətlər törətmiş ən azı 30 Qərb ölkəsi var. Lakin onların heç biri buna görə məsuliyyətə cəlb olunmayıb, bir nəfərdə olsun, həbs edilməyib».
Bu arada ICC (BCM) abbreviaturası daha çox Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsi kimi deyil, Ağ adamların beynəlxalq məhkəməsi kimi açıqlanır. Qurumdan narazı olan əksər ölkə bunu həm də BCM-in apardığı 10 araşdırmadan 9-nun məhz Afrikaya aid olması ilə əsaslandırır. Qurumun bu araşdırmaları aparması üçün ciddi əsaslarının olduğu istisna deyil. Lakin bundan narazılıq edən ölkələr diqqəti Qərb dövlətlərinin də cinayətlərinə dair saysız-hesabsız faktların olduğuna, lakin onların nəinki Roma Nizamnaməsinə, bütünlükdə beynəlxalq hüquq normalarına məhəl qoymamasına çəkir. BCM isə onlara qarşı nədənsə qəribə loyallıq nümayiş etdirir. Misal kimi, ən azı ABŞ və müttəfiqlərinin yalan ittihamlarla Əfqanıstanla İraqa girməsini göstərmək olar. 2016-cı ilin iyulunda Böyük Britaniyanın sabiq baş naziri Toni Bleyer bunu etiraf etmişdi…
Qərb koalisiyası Liviyaya da eyni cür - yalan ittihamlarla girib. Bununla da, vətəndaş müharibəsi burulğanına düşən Liviya sonda ümumilikdə dövlətçiliyini itirib. BCM isə Liviyanın sabiq lideri Muammar Qəddafinin oğlu Seyf əl-İslamın ona təhvil verilməsi işinə bütün gücünü qoyur. Halbuki Liviya məhkəməsi onu 2016-cı ilin aprelində Tobrkuda elan olunmuş amnistiya ilə azadlığa buraxıb.
Bütün bunlara baxmayaraq, bu gün ABŞ ilə Rusiya arasında gedən və istər-istəməz getdikcə daha çox dövlətin cəlb olunduğu sərt qarqşıdurma fonunda BCM-in dağılması bəşəriyyətə yaxşı heç nə vəd etmir - onun fəaliyyətində müəyyən çatışmazlıqlar olsa belə. Hər halda, bu qurumun mövcudluğu ayrı-ayrı şəxslərin və dövlətlərin azğınlığına az da olsa mane olur. Dünyanın ən güclüləri bu siyahıda olmasalar da, daha doğrusu, özlərini o siyahıya salmasalar da, istisnalar var. Dövlətlərin əl-qolunun tam açılması sonda yalnız «hər kəs hər kəsə qarşı» savaşına aparıb çıxara bilər.
BMT-nin sabiq baş katibi Daq Hammarşeld bir vaxtlar deyirdi: «BMT bəşəriyyəti cənnətə aparmaq üçün yox, onu cəhənnəmdən xilas etmək üçün yaradılıb». Bu gün eyni fikri BCM haqda da söyləmək olar.

Collapse of International Criminal Court not good for humankind
"In a world with fewer rules, the only truly effective one is knowing what you can get away with. The answer today, it turns out, is: quite a lot," says Robert Mulley, president and CEO of the International Crisis Group, who served as a special assistant for the Middle East under President Barack Obama. In his article published in the Foreign Policy, Mulley focuses on ten promising conflicts in 2019, arguing that the international order increasingly descends into chaos as the United States is gradually losing the status of undisputed global dominator. One of the main reasons of this process is that such instruments of collective responsibility as the International Criminal Court (ICC) are ignored and underestimated. However paradoxical this argument may sound, it was the US that have ignored and underestimated the ICC from the very beginning. So what is the ICC and how influential is it in the modern world?
The Nuremberg and Tokyo trials, which condemned the perpetrators of war crimes, crimes against peace and humanity during the World War II, had a huge impact on the formation of international criminal law. Seventy years ago, the UN General Assembly adopted a resolution that indicated the need to create a special legal body that would, "on a permanent basis, be engaged in criminal prosecution of individuals responsible for committing crimes of genocide and other similar crimes". But due to disagreements in the definition of the concept of "aggression", the UN General Assembly ceased this work. Realities of bipolar world and the Cold War between two different ideologies in no way contributed to establishing the ICC. Only in the 80-90s of the last century, after the end of the Cold War, collapse of the USSR, as well as the surrender of new Russian authorities to the West in almost all spheres, did this issue reappear on the agenda. At the 52nd session of the UN General Assembly, it was decided to convene a diplomatic conference in Rome with the participation of all member states to discuss the issue. In July 1998, twenty countries signed the Rome Statute, which became the legal basis for the creation of the ICC, the first permanent international criminal justice authority.
Who is for, who is against
Being independent from the UN, ICC functions as an independent international organisation. Only 121 member states of the UN ratified the Rome Statute. 31 states did not ratify but signed the document, while 41 countries did not see the need to sign it. Interestingly, three permanent members of the UN Security Council (Russia, the US and China), as well as India, Israel and Iran, which pursue antagonistic policies towards each other, are among the last group of the UN member states.
Although Russia signed the Rome Statute in September 2000, it did not want to ratify it. That's why it's not a member of the ICC. Nevertheless, Russia has participated in ICC's activities as an observer state. About two years ago, Russian president Vladimir Putin issued a decree "On the intention of the Russian Federation not to become a party to the Rome Statute of the International Criminal Court". It is likely that this move of the Russian president is one of the asymmetrical answers to Washington considering sharp confrontation in Syria and Ukraine. Also, as mentioned above, the US was one of the few countries vehemently and principally opposing the idea of ​​creating the ICC. Washington viewed this organisation as limiting the sovereignty of states and endowed with indefinitely broad powers. That is why, two years after signing the Rome Statute in 2000, Washington withdrew its signature. Interestingly, when signing the document, the then US President Bill Clinton said that he would not submit it to the Senate for advice and consent for ratification until the US government had a chance to assess the functioning of the Court. During the reign of George W. Bush, who completely abandoned the Rome Statute claiming that it violated the national interests and sovereignty of the US, the government adopted a special law on the protection of American personnel abroad. He authorised the use of military force to release any American citizen or citizens from among the US allies who were detained on the territory of any ICC signatory state.
Thus, the ICC did not apply to the US and its citizens in any case. Moreover, Washington has concluded bilateral agreements with a number of states requiring them not to deport suspected US citizens to the ICC. Otherwise, Washington threatened to stop military assistance and any other support to such countries. Hence, in principle, it is not possible to make any claims, since the parties concluded a bilateral agreement. But the country positioning itself as the key defender of democratic and liberal values ought to show a larger degree of scrupulousness compared to all other states in matters concerning fair punishment for war crimes even if the perpetrators are the US citizens. Washington, however, has demonstrated an opposite attitude. Last September, the US National Security Advisor John Bolton accused the ICC of exceeding authority and openly threatened the prosecutors, saying that they could be subject to visa restrictions. According to him, if they "abuse their powers" and begin to investigate the actions of Americans, they can be severely punished, even to prosecution in the US: "We will respond against the ICC and its personnel to the extent permitted by US law. We will ban its judges and prosecutors from entering the United States. We will sanction their funds in the U.S. financial system, and, we will prosecute them in the U.S. criminal system. We will do the same for any company or state that assists an ICC investigation of Americans." Naturally, similar measures can also be applied to countries cooperating with the ICC in the investigation of misdeeds of American citizens. Bolton tried to justify this approach by the alleged threat of the sovereignty and US national security by ICC.
In fact, ICC adopts decisions in relation to countries regardless of their affiliation with the Rome Statute. Moreover, the structure of the ICC contradicts the fundamental American principles and the model of separation of powers. There are no mechanisms ensuring adequate responsibility of the ICC itself, or the possibility, if necessary, to limit its powers. This position puts the ICC above the American constitution. Apparently, the problem is quite different though. It is the intention of the ICC to investigate the actions of the American military in Afghanistan. A little more than a year ago, an ICC prosecutor made a request in connection with this. It should be noted though that the investigation was initiated neither by Kabul nor by any other country, which is a party to the Rome Statute. It is unlikely that Afghanistan, where the American military contingent and numerous PMCs (private military companies) have settled thoroughly, as well as any other countries, would send a similar request. Moreover, the US puts its jurisdiction above all international legal norms. But the ICC, on its own initiative, can initiate an official investigation against the American military, whom J. Bolton calls patriots.
International Caucasian Court?
It is not surprising that given such discrepancies, some states, especially in Africa, intend to leave the ICC. For example, more than two years ago, Gambia, South Africa and Burundi withdrew their signatures, explaining this by the biased activities of the ICC. Kenya, Uganda, Namibia and the Philippines are considering a similar possibility. The governments of these countries believe that the ICC is particularly zealous only in investigating events in Africa, while remaining indifferent to the war crimes of Western countries. Thus, the Gambian Minister of Information Sheriff Bojang said the following: "There are many Western countries, at least 30, that have committed heinous war crimes against independent sovereign states and their citizens since the creation of the ICC and not a single Western war criminal has been indicted." In this context, ICC is in fact an International Caucasian Court for the persecution and humiliation of people of colour, especially Africans. The discontent of most countries is also reinforced by the fact that nine out of ten ongoing investigations by the ICC affect precisely the events in Africa. It is possible that the ICC has a strong reason for these investigations. But countries expressing their claims emphasize that at the same time there is a lot of evidence about the crimes of Western countries, which, moreover, defiantly neglect not only the Rome Statute, but also international legal norms. But for some reason, until now, the ICC has showed surprising loyalty to them. At least in the context of events in Afghanistan and Iraq invaded by the US and its allies on a false ground, which the former British Prime Minister Tony Blair publicly admitted in July 2016. Based on the same false accusations, the Western coalition invaded Libya, which has since been in a state of a civil war, without prospects of restoring its statehood. Nevertheless, the ICC has stubbornly sought the extradition of the son of the former Libyan leader Muammar Gaddafi, Seif al-Islam, although the Libyan court released him in April 2016 under an amnesty announced by the government in Tobruk.
Today, amidst the ongoing tough confrontation between the US and Russia, which is drawing in an increasing number of countries voluntarily or involuntarily, a possible collapse of the ICC does not promises any good to the humankind. Its presence, at least to some extent, helps to limit the riotousness of some people and countries, although the powerful people drop out of this list, or rather, exclude themselves from it. But the complete unleashing of the hands ultimately can only lead to a war of all against all.
Once Dag Hammarskjöld, the former UN Secretary General, said: "…the United Nations was not created in order to bring us to heaven, but in order to save us from hell." Today we can say the same words with reference to the ICC.