ŞƏFFAFLIQ, ÇEVİKLİK, EFFEKTİVLİK
Azərbaycan üçün dərin iqtisadi islahatlar ili olan 2018-ci il ÜDM-in 1,4% artması, 2,3%-lik inflyasiya və manatın məzənnəsinin sabitliyilə başa çatıb. Daha bir nailiyyət dövlət büdcəsinin gəlirlərilə bağlı proqnozun artıqlaması ilə doğrulmasıdır. Bu, dövlətə sosial sahəyə dair öhdəliklərini tam yerinə yetmirmək imkanı verib. «İqtisadi islahatların əsas məqsədi bu sahədə şəffaflığı tam təmin etməkdir, xoşagəlməz hallara qarşı mübarizəni gücləndirməkdir və beləliklə, ölkəmizin uğurlu inkişafını sürətləndirməkdir», - deyə Prezident İlham Əliyev Nazirlər Kabinetinin 2018-ci ilin sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş iclasında bildirib.
«+» işarəsi ilə
Ötən ilin iqtisadi nəticələri kəmiyyətdən çox (əksər sahədə göstəricilər müsbətdir), keyfiyyət göstəricilərilə nəzərə çarpır. Məsələn, qeyri-neft sektorundakı 1,8%-lik artım göstərir ki, ölkə iqisadiyyatının inkişafında əsas məqsəd - neft amilindən asılılığın azaldılması - hökumətin diqqət mərkəzində qalmaqladır və bu hədəfə tədricən nail olunur. Bununla yanaşı, bu komponentin sənaye istehsalı (qeyri-neft sektorunda) və kənd təsərrüfatı kimi sektorlarında inkişaf ümumi göstəricini xeyli üstələyir - müvafiq olaraq 9,1 və 4,6%. Nəzərə alsaq ki, qeyri-neft setkorunun sabit inkişafı baxımından məhz bu iki sektor fundamental sahə sayılır, burada istənilən sıçrayışın iqtisadiyyatın gələcəyi üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləmək olar.
O da maraqlıdır ki, ötən il qeyri-neft setkoruna qoyulmuş investisiyanın həcmi ümumi kapital qoyuluşunda ciddi üstünlüyə malik olub - 17,2 milyard manata qarşı 11 milyard manat. «Bu, onu göstərir ki, Azərbaycan sərmayə qoyuluşu üçün çox cəlbedici ölkədir. Dünya Bankının son hesabatında bizim 25-ci yerə qalxmağımız hesab edirəm ki, sərmayə qoymaq istəyənləri daha da həvəsləndirəcək və ölkəmizə daha çox sərmayə qoyulacaq», - deyə Prezident İ.Əliyev qeyd edib.
Üstəlik, bu gün Azərbaycanda öz istehsalat biznesini qurmaq daha asandır. Buna istər hüquqi prosedurların sadələşdirilməsi, istərsə yaxşı infrastruktura, vergi güzəştlərinə malik sənaye klasterlərinin mövcudluğu imkan verir. Bu gün ölkədə mövcud olan sənaye parklarında 67 rezident var ki, onlardan 40-ı fəaliyyətdədir. Sənaye parklarında reallaşdırılan layihələr üçün nəzərdə tutulmuş investisiyanın həcmi 5 milyard manatı ötür.
Qeyri-neft sektorunun inkişafı üçün son dərəcə ciddi islahatlardan biri də investisiyaların təşviqi mexanizminin işə salınmasıdır. Bu proqrama 333 layihə daxildir. Onlardan ümumi dəyəri 2,8 milyard manat olan 107-si 2018-ci ildə reallaşdırılıb.
Bu arada son dərəcə vacib olan daha bir məqam Azərbaycanın belə yatırımların böyük hissəsini öz hesabına etməsidir. Bu gün xarici borclardan asılılığı tam aradan qaldırmış Azərbaycanda kənar yatırımlar yalnız texnoloji tutumlu layihələr üçün istifadə olunur. Məhz bu siyasət nəticəsində ötən il ölkənin xarici borcu, təxminən, 4% azalaraq ÜDM-in 22,8%-dən 19%-i həcminə düşüb. Ölkənin valyuta ehtiyatında sabit artımın qeydə alındığını da düşünsək, bu göstəricinin əhəmiyyəti daha da böyüyür. Yeri gəlmişkən, Azərbaycanın valyuta ehtiyatı ötən il 3 milyard dollar artaraq, 45 milyard dollara çatıb. Beləliklə, bu gün ölkənin valyuta ehtiyatı xarici borcu dəfələrlə üstələyir və demək, onun ödənməsində hər hansı problem ola bilməz.
«Əgər hansısa ölkədə o, 50% təşkil edirsə, o ölkə sabit, iqtisadi cəhətdən sabit ölkə kimi tanına bilər. Bizdə isə 19%-dir, mən hələ bunu çox görürəm. Hesab edirəm ki, bu, daha da düşməlidir və düşəcək», - deyə Prezident İlham Əliyev bildirib.
Bütün bu amillər dövlət büdcəsinin gəlirlərilə proqnozun artıqlaması ilə yerinə yetirilməsinə imkan verib. Bu yerdə bir vacib məqamı da vurğulamaq lazımdır. Maliyyə naziri Samir Şərifovun sözlərinə görə, ötən il qeyri-neft sektorundan dövlət büdcəsinə gəlir gözləniləndən 2,4% artıq qolub. 2017-ci illə müqayisədə isə bu göstərici 4,4% çoxdur.
Kölgə iqtisadiyyatı ilə mübarizə
Dövlət büdcəsi haqda mövzunun davamı olaraq qeyd edək ki, ötən il vergi və gömrük sahələrində rəhbərliyin dəyişməsi bu sahələr üçün faydalı olub. Bu strukturların yeni rəhbərliyi qarşısında maksimal şəffaflığın təmini vəzifəsi qoyulub. Bəzi epkspertlərin narahatlığının əksinə olaraq, fiksal sahədə aparılan köklü islahatlar büdcə proqnozlarının doğrulmasına mane olmayıb. «Hesab edirəm ki, vergi planının yerinə yetirilməsi çox yüksək qiymətə layiq olan məsələdir. Çünki əvvəlki rəhbərlik tərəfindən buraxılmış kobud səhvlər ona gətirib çıxarmışdı ki, gələn illərin vergiləri yığılırdı, beləliklə, bir piramida yaradılırdı, sahibkarlar incidilirdi, onlara qarşı əsassız tələblər irəli sürülürdü. Vergi sahəsində özbaşınalıq hökm sürürdü, bir çox xoşagəlməz əməllər müşahidə olunurdu. Bütün bunlara son qoyulmalı idi və son qoyuldu», - deyə dövlət başçısı bildirib.
Bununla yanaşı, vergi sahəsində islahatların ən böyük dalğası bu ilə təsadüf edəcək - demək olar ki, bütün növ vergilərlə bağlı ciddi dəyişikliklər var. Məqsəd isə kölgə iqtisadiyyatının miqyasının minimuma endirilməsi, fiskal sektorda şəffaflığın artırılmasıdır. «Biz kölgə iqtisadiyyatına qarşı həm inzibati, həm də institusional yollarla, o cümlədən islahat yolu ilə mübarizə aparırıq və aparacağıq. Vergi sahəsində aparılan islahatlar qanunsuz məşğulluğa son qoymalıdır. Hesab edirəm ki, icbari tibbi sığortanın tam işə düşməsi nəticəsində qanunsuz məşğulluq bir amil kimi, ümumiyyətlə, aradan qaldırılacaq», - deyə İ.Əliyev vurğulayıb.
Toplantıda Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Səfər Mehdiyev də maraqlı statistika təqdim edib: ötən il Azərbaycanın ümumi ticarət dövriyyəsi 30,9 milyard dollar təşkil edib. Burada 11,5 milyard dollar idxalın payına düşüb. Lakin 2017-ci illə müqayisədə 2,7 milyard dollar artmış idxalın həcminin heç də hamısı vergitutma bazası deyil. Artan idxalın tərkibində strateji qızıl ehtiyatlarını artırmaq məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu və Mərkəzi Bankı tərəfindən imtiyazlı qaydada ölkə ərazisinə gətirilən, dövlət əhəmiyyətli 803.0 milyon dollar dəyərində qızıl külçələr, eyni zamanda müxtəlif təsərrüfat subyektləri tərəfindən ölkəyə idxal olunan 300 milyon dollar məbləğində avadanlıq və mexaniki qurğular və digər imtiyazlı mallar təşkil edib. Yəni S.Mehdiyevin dediyi kimi, idxalın tərkibində vergitutma bazası olan 1,2 milyard dollar məbləğində artıma səbəb «gömrük orqanları tərəfindən malların real qiymətləndirmə əsasında qanunvericiliyə uyğun qaydada düzgün dəyərləndirilməsi» olub.
«Xidməti fəaliyyəti zamanı aşkar edilmiş korrupsiya faktları və bu faktların obyekti olan 117 nəfər gömrük əməkdaşı tutduğu vəzifədən azad edilib. Cari ildə də Baş Prokurorluq və digər hüquq mühafizə orqanları ilə birlikdə korrupsiya hallarına qarşı mübarizə tədbirləri daha da gücləndiriləcək», - deyə Dövlət Gömrük Komitəsinin rəhbəri bildirib.
Biznesə «yaşıl işıq»
Lakin gömrükçülərin tam şəffaflığa nail olmasına, hələ ki, yalnız öz əməkdaşlarının yox, xarici ticarət dövriyyəsi iştirakçılarının da əməlləri mane olur. Çünki onlar bu strukturdakı inqilabi yeniliklərə uyğunlaşa bilmir. Bu gün Azərbaycanda bütün gömrük əməliyyatları elektron deklarasiya sistemilə həyata keçirilsə də, xarici ticarət iştirakçılarının ölkəyə gətirilən nəqliyyat vasitələri və digər malların real qiymətini gizlətməsi halları hələ də qalmaqdadır. Lakin S.Mehdiyev bu problemin də həlli yolunun tapılacağını deyir. «Fiskal funksiyalar həyata keçirən qurumların, o cümlədən gömrük xidmətinin fəaliyyəti ilə bağlı beynəlxalq təcrübə göstərir ki, vergiödəyiciləri arasında könüllü riayət psixologiyasının formalaşdırılması və onlara mütəmadi özünüqiymətləndirmə sisteminin tətbiqinin aşılanması faktiki olaraq büdcə gəlirləri ilə bağlı müəyyən edilmiş öhdəliklərin icrasında daha effektiv metod hesab olunur», - deyə o, qeyd edib. Səfərovun sözlərinə görə, bu yanaşma ilə bağlı yeni qanunvericilik aktı artıq mövcuddur.
Belə ki, xarici ticarət iştirakçılarının gömrük əməliyyatları zamanı «Yaşıl dəhliz» buraxılış sistemindən istifadə etməsi hökumət-biznes münasibətlərində «könüllü əməletmə mədəniyyəti»nin formalaşdırılması və biznes mühitinin gələcək şəffaflaşdırılması istiqamətində inqilabi dönüş olacaq.
Yəni bütün bu mexanizmlər sonda ölkədə sahibkarların daha rahat işləməsinə imkan yaratmalıdır. Ölkənin qeyri-neft sektorunun gələcəyisə məhz bundan asılıdır. Bununla əlaqədar olaraq, 2019-cu ildən yalnız fiskal deyil, həm də maliyyə və institusional sahələrdə bir sıra yeniliklər olacaq. Əvvəllər olduğu kimi, bu il də biznes subyektlərinə güzəştli kreditlərin ayrılması dava edəcək. Qeyd edək ki, ötən il, ümumilikdə, 160 milyon manat belə kredit verilib. Üstəlik, bu, əvvəllər verilmiş və ödənilmiş kreditlər hesabına həyata keçirilir.
İnstitusional dəyişikliklərə gəlincə, Prezident İ.Əliyev ölkədə yeni struktur islahatlarının olacağı anonsunu verib: «Yeni idarəetmə strukturu olmalıdır - daha çevik, daha yığcam, daha məqsədyönlü. Çünki illər boyu yeni qurumlar yaranır. Onlar yarananda o qədər də hiss olunmur. Biri orada, biri burada yarandı, bir agentlik, bir xidmət yarandı. Sonra da baxanda görürük ki, bizim idarəetmə strukturumuz böyük dərəcədə şişirdilib». Dövlət başçısı bu gün dünyada bu prosesin əksinə getdiyini söyləyib: «İdarəetmə daha yığcam, çevik, daha da məqsədyönlü və az işçi ilə böyük iş görmək üçün. Hər bir sahədə o sahəyə rəhbərlik edən şəxslər isə mütləq maksimum səmərə ilə işləməlidirlər».
«Biz elə islahatlar aparırıq ki, həm makroiqtisadi vəziyyətə, həm iqtisadiyyatın real sektoruna, vətəndaşların rifahına, onların rahat yaşamasına xidmət edir, o cümlədən bax, bu sahibkarlıqla bağlı aparılan islahatlar», - deyə İ.Əliyev bildirib.
Beləliklə, islahatlar çarxı sürət yığıb və artıq bu il o, tam gücü ilə hərəkətə keçməlidir. Nəzərə alsaq ki, birqayda olaraq ölkənin qarşıdakı 5 il üçün iqtisadi siyasətini müəyyənləşdirən regionların sosial-iqtisadi inkişafına dair yeni - 4-cü Dövlət Proqramının icrasına 2019-cu ildə başlanacaq, demək, bu il Azərbaycanın iqtisadi inkişafında yeni mərhələnin özünəməxsus başlanğıcı olacaq.

TRANSPARENCY, FLEXIBILITY, EFFICIENCY
Azerbaijan finished the last year, the year of deep economic reforms, with 1.4% GDP growth, 2.3% inflation and a stable rate of manat. Yet another accomplishment was the over-fulfilment of the forecast for state budget revenues, which allowed the government to fulfil its social obligations in full. "The main goal of economic reforms is to ensure complete transparency in this area, strengthen the fight against negative phenomena and accelerate the successful development of Azerbaijan," President Ilham Aliyev said at a meeting of the Cabinet of Ministers on the results of the socio-economic development of Azerbaijan in 2018 and upcoming challenges.
Positive sign
Economic results of 2018 are impressive both in terms of quantity and quality, for most of the indicators demonstrate surplus. The growth of the non-oil sector by 1.8% indicates that the main goal of Azerbaijan's economic development - reducing dependence on the oil factor – is in the focus of the government. At the same time, the growth rates are significantly higher than the general indicator in industrial production and agriculture, 9.1% and 4.6%, respectively. Given that these two sectors are fundamental in terms of the stable development of the non-oil sector, any jumps in indicator values are extremely important for the future of the national economy.
Also, the volume of capital investments in the non-oil sector last year prevailed in the total amount of investments – ₼11 of ₼17.2 billion. "This indicates that Azerbaijan is a very attractive country for investment. 25th place in World Bank's latest report will stimulate those who want to invest in our country even more," President I. Aliyev said.
Today it is much easier to create individual production business in Azerbaijan thanks to simplified legal procedures, as well as the establishment of several industrial clusters with well-developed infrastructure and preferential taxation. The existing industrial parks already have 67 residents, 40 of which are functioning. Investments in projects implemented in industrial parks exceed ₼5 billion.
Investment promotion mechanism has seriously contributed to the development of the non-oil sector. This program includes 333 projects, 107 of which with a total value of ₼2.8 billion were implemented in 2018.
It is noteworthy that Azerbaijan is funding most of the major projects on its own instead of attracting external loans, which are welcome in technology-intensive projects only. Thanks to this policy, Azerbaijan's foreign debt decreased by almost 4% last year – from 22.8% to 19% of GDP. This figure is even more significant given the stable growth of the country's currency reserves, which last year increased by another $3 billion, reaching $45 billion. Thus, foreign exchange reserves are several times higher than external debt, which means zero expectancy of the repayment problem. "A country with the amount of external debt reaching 50% of GDP is considered economically stable. Azerbaijan's external borrowings are 19% of GDP, and I think this is a large number. I think that it should be reduced. It will be," President Aliyev said.
All these factors influenced the over-fulfilment of forecasts for state budget revenues. It is also important, according to Finance Minister Samir Sharifov, that from the non-oil sector, the state treasury received 2.4% more funds than expected, and 4.4% more than it did in the previous year 2017.
Fighting the shadow economy
Last year the change of leadership benefited the tax and customs system of the country. New heads of these structures are instructed to ensure maximum transparency of activities. Despite the scepticism of some experts, deep reforms in the fiscal system did not hinder the fulfilment of budget forecasts. "I highly appreciate the fact that the tax plan [for the last year] is delivered in full. Due to gross mistakes made by the previous leadership, entrepreneurs were forced to pay taxes for the following years, thus creating sort of a pyramid. Arbitrary practices and mismanagement were the name of the game in the tax sphere. We had to stop all this some time, and we did it," President Ilham Aliyev said.
Deeper tax reforms are planned for the current year, with major changes affecting almost all types of taxes. Again, the objective is to minimise the shadow economy and increase transparency in the fiscal sector. "We are conducting and will continue to combat the shadow economy both by administrative and institutional methods, including reforms. Tax reforms should put an end to illegal employment. I believe that thanks to the full use of compulsory medical insurance, illegal employment will be completely eliminated as a factor," Aliyev said.
Chairman of the State Customs Committee Safar Mehdiyev presented interesting statistical data. Last year, Azerbaijan’s trade turnover reached $30.9bn, while imports reached $11.5bn (increased by $2.7bn compared with 2017). However, not all imports are taxable. Almost half of this volume consisted of gold bars of the State Oil Fund and the Central Bank ($803mn), as well as equipment, mechanical installations and other goods (for $300mn) delivered to Azerbaijan on preferential terms. As explained by Mr. Mehdiyev, the increase of tax base in imports by $1.2bn was a result of "correct assessment of goods by the customs based on their real value in accordance with the law".
"As to the facts of corruption revealed in the customs, 117 officers were fired. This year, we will further strengthen the measures to combat corruption jointly with the General Prosecutor's Office and other law enforcement agencies," Safar Mehdiyev promised.
Green light to business
However, a path to full transparency is not an easy one, as customs officers have problems not only with their own employees, but also with foreign traders, who still cannot get used to revolutionary innovations in the customs system. Although all customs operations are carried out through the electronic declaration system, one of the existing problems is when foreign traders hide the real value of imported goods and vehicles. According to Safar Mehdiyev, his committee will eventually find a solution to this problem. "International experience of entities engaged in fiscal operations, including customs, shows that educating the taxpayers to abide the rules voluntarily and instilling in them a regular use of self-assessment practices are more efficient ways to ensure the fulfilment of budgetary obligations. A new regulatory act to implement this approach is already on the way," the head of the State Customs Committee said.
Thus, the Green Corridor system tailored specifically with foreign trade operations in mind will be a revolutionary turning point to ensure the instillation of the culture of voluntary abidance by rules in relations between the government and businesses, as well as the transparency of business environment. In other words, the ultimate goal of all these mechanisms is to ensure a more benign environment for entrepreneurs, which define the future of the non-oil sector in Azerbaijan. A series of innovations was launched this year in various spheres including fiscal and other type of institutions. As before, the government will continue lending to business entities on preferential terms. Last year, for example, the total amount of such loans reached ₼160m. By the way, this was possible thanks to the amount accumulated as a result of the repayment of previously allocated loans.
As for institutional changes, President I. Aliyev announced a new structural reform in the country. "We need a new management structure, which will be more flexible, more compact, more focused. New structures have been created over the years. Their effect was not that sensible when they were created. But now we can see that our management structure is considerably stretched," president said. He reminded that the reverse process is taking place in the world today - management is more compact and flexible to carry out its duties more effectively with a smaller number of employees. This is especially true for companies leading in a particular sector of economy, where they must work with maximum efficiency.
"Our reforms meet the requirements of the current macroeconomic situation, real sector of the economy, welfare of citizens, their comfortable life, including reforms related to entrepreneurship," Mr. Aliyev said.
So, the implementation of reforms is gaining momentum and should reach full capacity this year. Considering that the implementation of the new, Fourth State Program on Socioeconomic Development of the Regions, which, as a rule, determines the country's economic policy for the next five years, will begin in 2019, we can say that this year will be a kind of starting point for the new stage of economic development of Azerbaijan.