BENEFİSİARLIQDAN DONORLUĞADƏK
Dünya iqtisadiyyatında gedən qlobal proseslərin vacibliyini anlaması Azərbaycanı dayanıqlı inkişafın farvaterinə doğru aparır
Yanvarın 21-25-də İsveçrənin Davos şəhərində 49-cu Dünya İqtisadi Forumu (DİF) keçirilib. Ənənəvi olaraq, toplantıya nəhəng korporasiya və biznes strukturlarının rəhbərləri, həmçinin dünyanın 60-dan çox ölkəsinin rəhbərləri qatılıblar. Budəfəki forumun şüarı «Qloballaşma 4.0: 4-cü Sənaye İnqilabı dövründə yeni arxitekturanın yaradılması» olub. Kifayət qədər aktual olan bu mövzu ətrafında düşünüləcək çox şey var.
Liderlərin «şatdaun»u
Dovosda ilk nəzərəçarpan dünyanın indiyədək forumda davamlı iştirak etmiş nəhəng oyunçularının bu dəfə orada olmaması idi. ABŞ, Rusiya, Fransa və Böyük Britaniya liderləri bu və ya digər səbəbdən İsveçrəyə gəlməmişdilər. Amma bu, heç də təsadüf deyildi. Nəzərə alsaq ki, forumda dünyadakı qeyri-sabitlik müzakirə olunurdu, bunu əsl göstərici kimi qiymətləndirmək mümkündür.
DİF ərəfəsində Tramp administrasiyası gözlənilmədən «şatdaun», yəni demək olar ki, bütün hökumət institutlarının tətilini elan edib. ABŞ hakimiyyətindəki bu böhran respublikaçı Trampın prezidentliyi fonunda Konqresdə çoxluğun demokratlarda olması ilə əlaqədar yaranıb. Amerika parlamentində yer almış demokratlar ABŞ prezidentinin bir çox təşəbbüslərinə əngəl olur. Bunların arasında Meksika ilə sərhəddə 3 min kilometrlik divarın tikintisi təşəbbüsü də var. Parlamentdə prezidentə impiçment elan oluna biləcəyinə edilən eyhamlar isə Trampı önləyici tədbirlər görmək məcburiyyətində qoyur. Nəticədə, ölkədə «idarəolunan xaos» hökm sürür. Bununla yanaşı, ABŞ-ın icraedici və qanunverici orqanları arasında gərginliyin artması dünyanın ən nəhəng iqtisadiyyatına qeyri-sabitlik də gətirə bilər.
«Brexit» ətrafında yaşananlarla Fransadakı «Sarı jiletlilər» hərəkatı isə Tereza Mey ilə Emmanuel Makronun Davosa gəlmələrinə imkan verməmişdi. Hər iki siyasətçi ölkəsində ciddi müxalifətlə qarşı-qarşıya qalıb və bu da dünyanın aparıcı analitiklərində heç də nikbinlik yaratmır. Artıq DİF-də məlum olub ki, Beynəlxalq Valyuta Fondu 2019-2020-ci illər üçün dünya iqtisadiyyatının artım proqnozunu azaldıb. Azalma «reytinq»ində ilk üç ölkə ABŞ, Böyük Britaniya və Çindir. Braziliya ilə Hindistan kimi inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatlar isə yaxın 2 ildə mövqelərini gücləndirəcəklər.
Rusiya prezidenti Vladimir Putinə gəlincə, o, Davos forumuna Türkiyə lideri Rəcəb Təyyub Ərdoğanla planlaşdırılmış görüşü üzündən qatıla bilməyib. Hər halda, Suriyadakı vəziyyət Rusiya ilə Türkiyənin fəaliyyətini dərhal koordinasiya etməsi zərurətini yaradıb.
Digər yandan Qərbin sanksiyalarının daha da sərtləşdirildiyi şəraitdə Moskvanın dünya iqtisadiyyatına təklif edəcəyi çox az şey var. Sanksiyaları dəstəkləməyən dövlətlərlə isə ikitərəfli formatda danışmaq daha uyğundur.
Göründüyü kimi, foruma qatılmağı lazım bilməyən liderləri bu gün iqtisadiyyatdan çox, siyasət maraqlandırır. Beləliklə, qlobal dünya liderlərinin qatılmadığı DİF dünya iqtisadiyyatının «kölgə liderləri»nə diqqətin artmasına imkan vermişdi.
Azərbaycan və DİF
Davos forumunda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti də fərqlənirdi. Azərbaycan lideri 2008-ci ildən bir dəfə də olsun, DİF-i buraxmayıb. Bu dəfə o, rəsmi sessiyalara qatılıb və onlarda çıxış edib, həmçinin ayrı-ayrı dövlət başçıları, beynəlxalq korporasiyaların rəhbərlərilə görüşlər keçirib.
İlham Əliyevin forumun gedişində səsləndirdiyi bəyanatları dünya analitiklərinin diqqətini cəlb edib. Məsələn, Azərbaycan Prezidenti neft bazarına həsr olunmuş sessiyadakı çıxışında dünya iqtisadiyyatı üçün neftin qiymətinin sabit qalmasının, həmçinin OPEK+ sövdələşməsinin uzadılmasının vacibliyini bildirib. «Düşünürəm ki, ölkələr, şirkətlər, istehlakçılar – hər kəs neftin 1 barelinin qiymətinin 60-70 dollar ətrafında qalmasında maraqlıdır. Bu qiymətin qourunub saxlanması üçün sövdələşmənin müddətinin uzadılmasına ehtiyac yaranacaqsa, düşünürəm ki, bunu etmək daha doğru olacaq», - deyə Prezident qeyd edib.
İlham Əliyev Davosda «LUKOYL», «Total», BP və s. kimi nəhəng neft-qaz şirkətlərinin rəhbərlərilə də görüşüb.
Lakin necə deyərlər, dünya neftlə yekunlaşmır. Azərbaycan Prezidenti forumda qlobal nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı məsələsinə böyük diqqət ayırıb. O, beynəlxalq nəqliyyat layihələrinə investisiya yatırılmasının vacibliyini bildirib: «Neft və qaz nə vaxtsa tükənəcək. Nəqliyyat infrastrukturu isə əbədidir. Biz qitələri, ölkələri birləşdiririk və daha proqnozlaşdırıla bilən gələcək yaradırıq».
İlham Əliyev Davosda Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanla da görüşüb. Beləliklə, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinin Azərbaycan üçün prioritet olduğu bir daha ortaya qoyulub. Dünyanın DİF-də akkreditasiya olunmuş çoxsaylı aparıcı media orqanlarına müsahibələrində prezident dəfələrlə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunub, onu Cənubi Qafqazda qeyri-sabitliyin əsas səbəbi kimi göstərib.
Ümumiyyətlə, Azərbaycan DİF-in işində, müxtəlif layihələrində hər zaman fəal iştirak edib. Məsələn, 2013-cü ildə DİF-in regional layihələrindən olan «Cənubi Qafqazın və Mərkəzi Asiyanın gələcəyinə dair strateji dialoq» adlı tədbirə məhz Azərbaycan ev sahibliyi edib. O zaman Bakı forumunda sənaye, nəqliyyat, infrastruktur, kənd təsərrüfatı, maliyyə, telekommunikasiya kimi sektorların inkişafına dair müzakirələr aparılmışdı. Forum regional və qlobal oyunçular üçün regionun gələcəyi baxımından əsas çağırış və imkanların qiymətləndirilməsi üçün vacib platformaya çevrilmişdi. Bu, özünü artıq qlobal nəqliyyat və enerji layihələrinin həyata keçirilməsində göstərib. Söhbət Azərbaycanın bilavasitə iştirakçısı olduğu layihələrdən gedir.
Dünya iqtisadiyyaitında gedən qlobal proseslərin vacibliyini anlaması Azərbaycanı dayanıqlı inkişafın farvaterinə doğru aparır. Azərbaycan kifayət qədər qısa müddətdə regional və beynəlxalq səviyyədə donora çevrilib. O, Beynəlxalq Yenidənqurma və İnkişaf Bankının, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının səhmdarıdır.
Öz növbəsində, dünya iqtisadiyyatı və beynəlxalq maliyyə institutları Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən struktur və iqtisadi islahatları müsbət qarşılayır. Nəticədə, ölkənin müxtəlif beynəlxalq iqtisadi hesabatlardakı reytinqi ildən-ilə yüksəlir. Ötən il DİF Azərbaycanı «İnklüziv İnkişaf İndeksində» ilk üçlüyə daxil edib. Bu, ölkənin iqtisadi inkişafının ən parlaq göstəricisidir. Azərbaycanın beynəlxalq təşkilatlardakı reytinqini təsdiqləyən daha bir məqam Davosda bir çox beynəlxalq şirkət rəhbərinin İlham Əliyevlə görüş imkanını qaçırmamağa çalışmasıdır. Bu il Azərbaycan Prezidenti DİF çərçivəsində CISCO, «Viza», SAP SE, «Microsoft», «Signify», «Procter and Gamble Europe», «Lazard Freres», «The Boston Consulting Group» və s. kimi məşhur şirkətlərin rəhbərlərilə görüşüb.
Sakit iqtisadi oazis
DİF-in tarixi 1971-ci ilə gedib çıxır. Həmin il Cenevrə Universitetinin professoru Klaus Şvap ilk dəfə İsveçrədə aparıcı iş adamları ilə siyasətçiləri bir araya toplamış, onlarla dünya bazarında Avropa biznesinin inkişaf perspektivlərini müzakirə etmişdi. O vaxtdan, hər ilin yanvarında bəşəriyyətin taleyini həll edən güclər kiçik Davos şəhərinə toplaşaraq, dünya iqitisadiyyatının inkişaf vetorlarını cızır.
İsveçrə vətəndaşlarının əlləri və ağlı ilə Alpdakı «sakit iqtisadi oazis» strategiyasını davam etdirir. Artıq 100 ildir ki, insanlar burada rahat dincələ, güc toplayaraq gələcəklə bağlı planlarını qura bilir.
Forumun yaradıcısı, dəyişməz direktoru Klaus Şvab 49-cu toplantını açarkən bildirib ki, «qloballaşmanın dördüncü dalğası» maksimum dərəcədə insanların rifahının yaxşılaşdırılmasına yönəldilməli, dünyadakı qeyri-sabitlik fonunda o, daha dayanıqlı olmalıdır. Lakin qlobal əməkdaşlıq yalnız əməkdaşlığın genişləndirilməsilə mümkündür. Bu üzdən də forumun proqramına hər zaman olduğu kimi, müxtəlif mövzularda çoxsaylı diskussiyalar daxil edilmişdi. DİF çərçivəsində ənənəvi olaraq müzakirə edilən enerji, rəqəmsal iqtisadiyyat, qlobal maliyyə riskləri, qloballaşma, inkişaf etməkdə olan bazarlarla bağlı strateji proqnozlarla yanaşı, kriptovalyuta, müasir quldarlıq, kibertəhlükəsizlik, demokratiyanın gələcəyi və bir çox digər mövzular da diqqət mərkəzində olub.
Lakin DİF-də müzakirələr yalnız rəsmi sessiyalarda aparılmayıb. Forum iştirakçılarının əksəriyyəti qeyri-formal diskussiyalara da keçiblər. Bu kiçik məkanda 4 gün davam etmiş fasiləsiz hərəkətlilik korporasiya rəhbərləri, siyasətçilər və jurnalistlərə çoxsaylı görüşlər keçirmək imkanı verib. Onlar istər indi, istərsə də gələcəkdə maraqlı olacaq məsələlər haqda danışıblar.

FROM BENEFICIARIES TO DONORS
Understanding the importance of global processes contributes to Azerbaijan's sustainable development
On January 21-25, Davos, Switzerland hosted the 49th World Economic Forum (WEF), bringing together the leaders of major corporations and businesses, as well as the heads of more than sixty countries around the world. The theme of the forum, Globalization 4.0: Shaping a Global Architecture in the Age of the Fourth Industrial Revolution, turned out to be more than relevant.
Shutdown of leaders
Absence of major world players in Davos, who had regularly visited the forum previously, was unprecedented. Leaders of the US, Russia, France and Great Britain could not come to Switzerland for different reasons. This was by no means an accidental phenomenon, but rather revealing amidst discussions on global instability.
Just before the WEF, the Trump administration suddenly announced a shutdown of all federal institutions. Democratic majority in the Congress under the Republican presidency has caused the US power crisis. Democrats block many initiatives of the US President, in particular the construction of a three-thousand-kilometre wall on the border with Mexico. Threating President Trump with impeachment, they make him take proactive measures. The has eventually activated a favourite transatlantic toy called the "Controlled Chaos". However, the growing tension between the executive and legislative bodies in the US threatens to drag the world's largest economy into a lingering instability.
Thanks to Brexit and the Yellow Vests movement in France, both Teresa May and Emmanuel Macron cancelled participation in Davos. Both politicians are facing strong opposition in their countries, causing lower degree of optimism in the forecasts of the world's leading analysts. To make things worse, the International Monetary Fund (IMF) has published a discouraging forecast for global economic growth in 2019-2020, downgrading the US, UK and China as the top three countries with slowing economic growth. On the contrary, Brazil and India, the two most growing economies of the world, will strengthen their positions in the next two years.
Due to preparations for the meeting with the Turkish president Recep Tayyip Erdogan, the Russian president Vladimir Putin had to cancel his participation in the WEF either. Situation in Syria calls for immediate coordination of actions between Russian and Turkish military, waiting for a go-ahead command from their commanders-in-chief.
On the other hand, Russia, which is struggling with Western sanctions, has little to offer to the global economy. After all, it is easier to reach agreements with countries that do not support anti-Russian sanctions in a bilateral format.
In other words, those who have ignored the forum are more interested in political issues than in economics. In the absence of global players, the Davos Forum has in fact demonstrated a growing interest in the shadow leaders of the global economy.
Azerbaijan and WEF
In comparison with other delegations, the Azerbaijani delegation led by President Ilham Aliyev looked more distinguished in Davos. Mr. Aliyev has taken part in all Davos conventions since 2008. The president participated and spoke at official sessions, and held individual negotiations with the heads of states and international corporations.
The statements of Mr. Aliyev on the margins of the forum have been later quoted by world analysts. Thus, speaking at the session devoted to oil markets, President of Azerbaijan noted the importance of maintaining stable oil prices and the prolongation of the OPEC+ meetings.
"I think that countries, companies and consumers are all interested in maintaining the price range around $60-70 per barrel. If we need extended periods to maintain this price range, I think it would be wise to do this," Mr. Aliyev said. Ilham Aliyev also had talks with the heads of the largest oil and gas companies, including LUKoil, Total, BP and others.
President of Azerbaijan has also paid much attention to the development of global transport infrastructure. He suggested a clear formula underlining the significance of investing in international transport projects: "Someday, oil and gas will run out, but the transport infrastructure will remain forever. We connect continents and countries, creating a more predictable future."
President Aliyev also met with Armenian Prime Minister Nikol Pashinian, demonstrating that the Nagorno-Karabakh problem is a priority for Azerbaijan.
In numerous interviews with leading foreign media outlets, the president has repeatedly focused on the Nagorno-Karabakh conflict as a factor of instability in the South Caucasus.
Azerbaijan has always actively participated in the World Economic Forum and in its various projects. In 2013, Azerbaijan hosted one of the WEF regional projects "Strategic dialogue on the future of the South Caucasus and Central Asia". At the forum held in Baku, the participants discussed the issues related to the development of industry, natural resources, transport, infrastructure, agriculture, finance, and telecommunications. The Baku forum has become an important platform for regional and global players in evaluating the main challenges and opportunities associated with the future of the region, contributing to the implementation of global transport and energy projects with direct involvement of Azerbaijan.
Understanding the importance of processes in the global contributed to the sustainable development of Azerbaijan. In a relatively short period, Azerbaijan has become a donor of regional and global significance. It is a shareholder of the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) and the International Finance Corporation (IFC).
The world economy and international financial institutions highly appreciate the structural and economic reforms implemented in Azerbaijan by President Ilham Aliyev. Azerbaijan regularly (every year) receives high ratings in various international economic reports. In 2018, the WEF included Azerbaijan among the top three leaders of the Inclusive Development Index, which most accurately reflects the economic progress of countries. Many heads of world companies are trying not to miss their chance to talk with President Aliyev in Davos. This also confirms the ratings of international organisations on Azerbaijan. In Davos, Mr. Aliyev met with the leaders of such famous companies as CISCO, Visa, SAP SE, Microsoft, Signify, Procter & Gamble Europe, Lazard Freres, The Boston Consulting Group, etc.
Quiet economic oasis
History of the World Economic Forum dates back to 1971, when Klaus Schwab, a professor at the University of Geneva, could bring together leading businessmen and politicians in Switzerland to discuss the prospects for the development of European business in the world market. Since then, every year in January in the small town of Davos, the leaders gather to identify the vectors of the global economy.
Switzerland continues to remain a quiet economic oasis in the Alps thanks to efforts of its citizens. In recent centuries, you can relax here, gain strength and draw plans for the future.
Opening the 49th forum this year, its founder and permanent director Klaus Schwab noted that the "fourth wave of globalization" should be oriented as much as possible to human well-being and make it sustainable amidst global instability. However, the provision of global cooperation is possible only with increased interaction. Therefore, the forum program included many discussions on various topics. Traditional talk about strategic forecasts in the field of energy, the digital economy, global financial risks, globalization, emerging markets this year was added to discussions about cryptocurrency, modern slavery, cybersecurity, the future of democracy and much more.
But not only formal sessions were held during the WEF. Majority of forum participants have gathered here for informal communication. Four days of endless movement in a small space allowed corporate bosses, politicians and journalists to hold a large number of meetings that could be of interest now and in the future.