QARA QARAYEVİN İZİ İLƏ
XIX əsrin sonlarından etibarən Yaponiyada incəsənətin müxtəlif növlərində yaradıcılıqla məşğul olan insanların ustalıq və istedad səviyyəsini müəyyən edən qanun mövcuddur. Bu qanunla "millətin dəyəri" və "millətin canlı dəyəri" müəyyən edilir. Çox güman ki, bu adlar formal bir ənənə deyil, milli mədəniyyətin inkişafına və qorunmasına verilən töhfənin çox dəqiq və əhatəli müəyyən edilməsidir ki, bu, yapon incəsənətinə öz orijinal görkəmini qoruya bilməkdə yardımçı olur.
Qara Qarayev Muzeyi 2018-ci il oktyabrın 1-də açılıb, bu il fevralın 5-də isə bu böyük musiqi dühasının doğulmasından 101 il keçir. Nizami küçəsində 47 nömrəli evin girişində adamda qəribə təəssürat yaranır, bu cür qarşılaşma boş yerdən ola bilməz: XII əsr ədəbiyyatının klassiki Nizami və XX əsrin musiqi mədəniyyətinin klassiki Qara Qarayev Zamanda görüşərək Azərbaycan xalqının milli dəyəri və dünya mədəniyyətinin sərvətinə çevriliblər.
«Ziyarət» yeri
Mənzil-muzey. Muzeylər məhz bu formatda olmalıdır. Bir çox səbəblərə görə. Əsas odur ki, bu məkan sakinlərinin düşüncələrinin, hisslərinin, duyğularının enerjisini qoruyur. Bu cür yerləri «ziyarətgah» adlandıraraq ziyarətə gedilən yerlərə aid edirlər. Mənzil-muzeylər ziyarətçilərin hisslərinə və düşüncələrinə təsir göstərə biləcək mədəni-sakral ocaqlardır, onlara miras qalmış ruhani araşdırma gerçəkləri ilə ziyarətçilərə xeyirxahlıq, sevgi və minnətdarlıq bəxş edirlər. Ölkəmizdə belə muzeylər çoxdur. Onların sırasında ilklərdən biri kimi, ümummilli lider Heydər Əliyevin sərəncamına əsasən Cəlil Məmmədquluzadənin ev-muzeyi açılıb (1978).
Qara-Qarayevin ev-muzeyi texniki təchizat dərəcəsinə görə və təqdim olunan 300 eksponatlıq ekspozisiya baxımından birinci yeri tutur. Azərbaycanın əməkdar mədəniyyət işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Alla Bayramovanın rəhbərlik etdiyi Musiqi İncəsənəti Muzeyinin daha bir filialı olaraq mənzil-muzey Alla xanımın təşəbbüsü ilə interaktiv planşetlərlə, displeylərlə təchiz edilib, onlar dahi bəstəkarın həyat və yaradıcılıq yolu barədə böyük həcmdə görüntü və səs informasiyasına (radio effekti!) malikdirlər. Burada operalar, baletlər, simfoniyalar, dramatik səhnələr və filmlər var. Köhnə sovet telefonunun dəstəyini qaldırdıqdan sonra siz bəstəkarın yaradıcılığı ilə bağlı mədəniyyət tədbirləri maraqlı bir radio xülasəni dinləyə bilərsiniz. Maqnitli xəbər lövhəsinin qarşısında dayandıqda isə yalnız ölkəmizdə deyil, həm də xaricdə də baş verən cari tədbirlər (yaradıcılıq axşamları, konsertlər) haqqında tam və ətraflı məlumat əldə edə bilərsiniz. Bu gözəl ideya konseptual şəkildə təsdiq edir ki, bəstəkar Qara Qarayevin yaradıcılığı "millətin canlı dəyəri" olaraq qalır və bizim milli mədəniyyətimizin tarixi keçmişi deyil!
«Uşaqlar üçün» Qara Qarayev və yaradıcılıq paraleli
Burada siz Ustadın öz əli ilə yazdığı notların orijinallarını, onun yaradıcılıq işlərinin əl yazılarını, nəvəsinə məktublarını, nəvəsi üçün çəkdiyi rəsmləri tapa bilərsiniz. Məktublar və rəsmlər uşaqlar ilə interaktiv ünsiyyət üçün nəzərdə tutulmuş xüsusi proqramın tərkib hissəsidir və bunun üçün muzey «Qara Qarayev» adlı musiqi mədəniyyəti fenomeninin mənimsənilməsi üzrə fərdi proqram nəzərdə tutub. Ustadın öz nəvəsi üçün çəkdiyi rəsmlərin boyadılmasını nəzərdə tutan oyun vasitəsilə uşaqlara Qara Qarayev hqqında - bir insan, baba və bəstəkar haqqında lazımi məlumatları vermək imkanı yaranır. Bu çox önəmli və gərəkli məqamdır. Uşaqlar erkən yaşlarından öz xalqlarının mədəni irsinin nə olduğunu anlamalıdırlar – bunun qürurverici dəyər olduğunu bilməlidirlər və qürur duymalıdırlar. Önəmlidir ki, bütün bu məlumatlar - video, səs, mətn, çap, foto məlumatları üç dildə (Azərbaycan, rus və ingilis dillərində) təqdim olunur ki, bu da ölkə sakinləri və turistlər üçün informasiya məkanı imkanlarını xeyli genişləndirir. Bu, müxtəlif dil qruplarına qarşı tolerant və multikultural münasibətin, şəhərimizin bütün qonaqlarına və turistlərə qarşı hörmətli yanaşmanın nümunəsidir.
Ustadın əlyazma işləri də maraqlıdır! Vərəqlər muncuq kimi xırda hərflərlə çox sıx yazılıb, sətirlər arasında boşluq qoyulmayıb! Bu, psixoloji yaradıcılıq və qrafologiya sahəsi mütəxəssislərinin elmi tədqiqatlar üçün səbəbdir və bu, Ustadın şəxsiyyəti fenomeninin açıqlanması üzrə daha bir dayaq ola bilər. Burada bəstəkarın yaradıcılığı üzrə böyük bir kitabxana var ki, bu, yeni başlayan musiqiçilər və Qara Qarayev irsinin tədqiqatçıları üçün gözəl yardım ola bilər. Muzeydə əla təchiz olunmuş zal da var ki, orada artıq bəstəkarın yaradıcılığına həsr olunmuş musiqi axşamları keçirilir.
Doğmalarından və dostlarından başqa çox az adam bilirdi ki, istedadlı bəstəkarın ətraf həyatdakı maraqlı anları əbədiləşdirməyə qarşısıalınmaz bir istəyi var idi. Ekspozisiyada heyranedici kompozisiya kadrları ilə yanaşı, bəstəkarın hətta xarici ölkələrə səfərləri zamanı ayrılmadığı çoxsaylı fotoaparatları da təqdim edilir. Onun foto işlərinin bəziləri ilə sovet jurnalları da maraqlanıblar və onları öz səhifələrində yerləşdiriblər. Paralel yaradıcılıq (rəsm, fotoqrafiya) işləri ehtimal etməyə imkan verir ki, bəstəkar istəsəydi, bu sahələrin istənilən yüksək peşəkar zirvəsinə çata bilərdi və öz ölkəsini şöhrətləndirərdi.
Birinci ekspozisiya salonunda pəncərənin önündə üzərində əlvan qızıl güllər olan iri və gözəl bir güldan var. Vazanın üzərində nəcib-alicənabı üzlü çox gözəl bir qadın portreti təsvir edilib. Bu, bəstəkarın anasıdır. Sona xanım Axundova-Qarayevadır. Müqəddəs Nina qadın gimnaziyasının istedadlı məzunlarından biridir (hazırda orada 132 nömrəli məktəb yerləşir). Oxumuş, yaradıcı, şairlik istedadına və musiqi sevgisinə sahib bir şəxs olub. O da həyat yoldaşı - görkəmli alim, həkim, ölkədə pediatriyanın banisi, tibb elmləri doktoru, əməkdar elm xadimi Əbülfəz Qarayev kimi hesab edirdi ki, oğullarının hər ikisinə gözəl təhsil vermək çox önəmlidir. Onlardan biri bəstəkar, digəri isə həkim oldu. Hər ikisi də öz ölkələrinin həyatında görkəmli yer tutdular.
Bəstəkarın nəsil şəcərəsi haqqında geniş ekspozisiya materialları yalnız məlumat olmaqla qalmır, həm də ümumiyyətlə Azərbaycan ziyalılarının genetik irsi və o cümlədən Qarayevlər ailəsi barədə düşünməyə səbəb olur. Burada Azərbaycanın xalq yazıçısı Anarın "Doktor Qarayev" kitabından ifadələri dərc etmək yerinə düşər: "Elə ailələr və sülalələr var ki, təkcə cəmiyyətin mühüm tərkib hissəsi olmaqla qalmırlar, həm də bu cəmiyyətin dayandığı təmələ, əsasa çevrilirlər".
Daha yaxşısını, bəlkə də, demək mümkün deyil. Ailə, nəsil, soyad - tədricən bizim şüurumuzu tərk edən anlayışlardır. Buna görə də, bütün ekspozisiyanın xüsusi dəyəri ondadır ki, həyat tərzləri və davranışları milli ənənələrin, maarifçiliyin, təhsilin və mənəvi kamilliyin qorunmasına yönəldilmiş ailələrin ölkədə mənəvi və vətənpərvər sabitliyinin təminatçısı olduğunu anladır. Ekspozisiya Qarayevlər ailəsinin mənəviyyat dünyası, Sona xanım Axundova-Qarayevanın öz uşaqlarına və nəvələrinə aşılamağı bacardığı mənəvi dəyərlər haqqında ətraflı məlumat verir. Azərbaycan ailəsində qadın hər zaman uşaqların və nəvələrin mənəvi tərbiyəsində və ruhca yetkinləşməsində böyük rol oynayıb. Bu fikri Sona xanımın nəvəsi - Azərbaycanın mədəniyyət naziri Əbülfəz Qarayevin xatirələri də təsdiqləyir:
"Nənəm ölənə qədər bizim hər birimizə görə məsuliyyət hiss edirdi. Yatağının üstündə bütün uşaqlarının və nəvələrinin şəkilləri asılmışdı. Yuxuya getməzdən əvvəl həmişə yaşanmış günün hadisələrini təhlil edirdi: görülənləri, baş verənləri. Biz bir yerdə yaşamırdıq. Amma həmişə həftə sonlarında hamımız bir yerə toplanırdıq: ya o, bizə gəlirdi, ya da biz onun yanına getdik. Qayda belə idi. Ondan heç bir sərt söz eşitməmişdik, aramızda heç bir hörmətsizlik olmamışdı".
Ailənin mənəvi dəyərləri hər şeydən üstün olub. Çox önəmlidir ki, Qara Qarayev Muzeyi bu ailənin soy yuvası sayılan mənzildə yerləşir. Bu məkanda ölkənin incəsənət və tibb dünyasında bir çox istedadlı insanlar verən bu ailənin salnaməsi bu gün də davam edir. Beləliklə, bir insanın həyat hekayəsi - yaradıclıq və insani hekayəsi bütün Qarayevlər ailəsinin - Axundovlar və Qarayevlər soylarının bir çox tarixi və bioqrafik faktlarına işıq tutur. Deməli, Azərbaycan ziyalılarının bir çoxu ailənin tarixini güzgü kimi əks etdirir. Belə alınır ki, bir insana həsr olunmuş ekspozisiya bir ailənin çərçivəsindən kənara çıxır və ölkənin ümumi mədəniyyət dünyasının bir növ ümumiləşdiricisinə çevrilir.
İnsan amili
Çox önəmlidir ki, muzeyin direktoru böyük bəstəkarın qızı Züleyxa Qarayeva -Bağırovadır. Azərbaycanı musiqili mədəniyyətinin bu dahisinin yüksəliş tarixini qızından daha yaxşı, daha dərin, daha tutumlu kim bilməyə qadirdir? Bir ailənin və nəslin tarixini faktların metodik izahı səviyyəsinə enmədən, canlı və maraqlı şəkildə öz nümayəndəsindən başqa kim izah edə bilər?
Məlumatın çatdırılması etibarlı-emosional tonda olmalıdır – Züleyxa xanım təlimatçı Zivər Məmmədovanın da, qoruyucu Lətifə Məmmədovanın da qarşısında qoyduğu əsas tələbdir. Hər iki qız musiqi təhsili alıb və böyük bəstəkarın yaradıcılıq və həyat təlatümlərini yaxşı bilirlər. Onlar sizi bir anlıq belə diqqətdən kənar qoymurlar, muzeydə yerləşdirilən hər bir eksponatla bağlı dolğun məlumat verirlər.
Bütün bunlar sizin üzərinizə tədqiqat mövzusuna - "milli dəyər" Qara Qarayevin yaradıcılığına olan sevgi axını kimi tökülür. Azərbaycanın mədəni irsinin populyarlaşdırılmasında böyük önəm kəsb edən bu amil böyüməkdə olan nəslin tərbiyələndirilməsi və maarifləndirilməsi üçün də çox vacibdir. Bu məsələdə qürur duymalı olduğumuz insanlar və dəyərlər var. Anlamaq çox önəmlidir ki, xalqın mədəni və mənəvi dəyərlərini qoruyub saxlamaqla yanaşı, həm də artırmaq lazımdır.

FOLLOWING GARA GARAYEV'S LIFE STORY
In the end of the 19th century, Japan adopted a law that determines the level of skills and talent of creative people of all sorts in two categories: national heritage and the living national heritage. Apparently, these titles are not a formal tribute to traditions, but a very concise definition of the contribution to the development and preservation of national culture that helps preserve the originality of Japanese art.
The Gara Garayev Museum opened on October 1, 2018. February 5, 2019 is the 101st anniversary of the great music prodigy. I am entering the house number 47 on Nizami Street. What a remarkable coincidence, isn't it? — both the classical poet of the 12th century Nizami and the classical musician of the 20th century Gara Garayev have become the national heritage of Azerbaijan and the world culture.
Sacred place
This is a house museum, a true example of a house museum. This place is a national treasury concentrating the energy of thoughts, feelings, and emotions of its inhabitants. Places of this kind are often called sacred due to their similarities with places of pilgrimage. Apartment museums are able to influence the feelings and thoughts of visitors, filling them with the light of kindness, love and gratitude for what they inherited from their predecessors. There are many such museums in Azerbaijan, including the Jalil Mammadguluzadeh Museum solemnly opened by the National Leader Heydar Aliyev back in 1978.
But the Gara Garayev Museum ranks first in terms of its technical complexity and the number of exhibits (300). As a branch of the Museum of Musical Art led by PhD. Alla Bayramova, the Honoured Artist of Azerbaijan, it is equipped with interactive tablets and displays that provide volumetric visual and audio information about the composer, including his operas, ballets, symphonies, drama plays and films. If you pick up the old Soviet phone, you can hear an interesting radio summary of cultural events related to the composer's works. A magnetic news board provides comprehensive information about current events (nights, concerts) taking place in Azerbaijan and beyond. This is a great idea, which confirms that the works of Gara Garayev remain a "living national heritage", and not the historical past of our national culture!
Garayev for children and parallel creativity
Here one can find the original notes handwritten by the Master, records of his works, letters and drawings to his grandson. These letters and drawings are part of a special program designed for the individual interactive communication program for children. By colouring Garayev's drawings made for his grandson, children can get necessary information about Gara Garayev as a person, grandfather, and composer. A very important and necessary detail. It is imperative that children understand that the cultural heritage of their people, which they can and should be proud of. Remarkably, all videos, audios, texts, prints, and photos are presented in three languages ​​(Azerbaijani, Russian and English), which significantly expands the coverage for both local and foreign visitors. This is an example of tolerant and multicultural attitude towards different language groups, an example of respectful attitude towards all guests and tourists.
It is interesting to see the handwritten notes of the Master. Tens of sheets written in beautiful script made of very tightly placed words without spaces in-between the lines! They may be interesting for specialists dealing with the psychology of creativity and graphology, adding another stroke to the disclosure of the Master's personality phenomenon. The museum also hosts a large library of composer's works, which can be a good source for beginning musicologists and researchers of Garayev’s heritage. One can also enjoy a well-equipped hall of the museum during the musical nights devoted to Garayev's works.
Few people, except perhaps family and friends, knew that the talented composer had an irresistible craving for fixing interesting moments from the surrounding life. Here one can find not only the amazing photographs made by Garayev, but also a collection of cameras, which the composer used to take with him during the tours around the world. Some of his photographs have been published in Soviet magazines. Parallel creativity (drawing, photography) suggests that the composer could undoubtedly make professional career in any of these areas, should he wished so.
There is a beautiful massive vase near a windowsill of the first exhibition hall with lush tea roses and a portrait of a glamorous woman with a noble face. This is the mother of the composer, Sona Akhundova-Garayeva. She was one of the talented graduates of the St. Nina Girls Gymnasium (now the high schools no. 132 and 134 in Baku), a creative woman well versed in poetry and music. Together with her husband, a prominent scientist, doctor, founder of paediatrics in Azerbaijan, Abulfaz Garayev, she believed that both of her sons needed excellent education. One of them became a composer, the other one— a doctor. Both have contributed a lot to the people of Azerbaijan. Extensive material on the composer’s genealogy is not just information, but a reason for thinking about the heritage of Azerbaijani intelligentsia, particularly the Garayev family. As stated by the national writer of Azerbaijan, Anar,  in the preface to his book Doctor Garayev, "there are families and dynasties that are not only an important component of society, but perhaps the foundation on which the society rests". So true! Family, clan, surname… are the concepts that we gradually tend to forget. That is why the essence of the exhibition is to make visitors understand that the families which had done their best to preserve national traditions and to ensure enlightenment, education, and spiritual perfection, are a pledge of moral and patriotic stability in any country. One can get detailed information about the lifestyle of the Garayev family, those spiritual values ​​that Sona-khanum Akhundova-Garayeva could instill in their children and grandchildren. A woman in an Azerbaijani family has always played an instrumental role in moral education and spiritual formation of both children and grandchildren. Grandson of Sona-khanum, Minister of Culture of Azerbaijan Abulfaz Garayev confirmed this postulate in his memoirs: "My grandmother had felt responsible for each of us up until her death. She had photos of all her children and grandchildren hanging above her bed. Before going to bed, she would rethink the events of the passing day. We did not live together, but on weekends, we would always gather either at her or at our home. It was a rule. She would never use harsh words, nor was she disrespectful to any member of the family."
Moral values of the family ​​were above all things. It is very important that the Garayev Museum is located in the apartment, which is the family nest. This place keeps the chronicle of the family, which has enriched the people of Azerbaijan and the world with many talented people in both art and medicine. That is how the creative and human life of a single person sheds light on many historical and biographical facts of both the Garayevs and the Akhundovs. It mirrors the history of many families of the Azerbaijani intelligentsia. The exposition dedicated to one person goes beyond one family, becoming a generalised common cultural component of the whole country.
Human factor
It is very important that the director of the museum is the daughter of the great composer Zuleikha Garayeva-Baghirova. Who else could know the history of the genius of the Azerbaijani musical culture better and deeper than his daughter? Who else could tell you unknown family stories so lively and intriguingly, without repeating meagre facts, other than Garayev's direct descendant? Zuleikha-khanum has also instructed her assistants, the guide Zivar Mammadova and the custodian Latifa Mammadova, to present information in the same confidential and emotional tone. They both have musical background and are well versed in the intricacies of the creative life of Gara Garayev. They are always by our side, providing comprehensive information on each exhibit in the museum. This attention to detail encourages the visitors, instilling in them love and respect to the works of our national heritage, Gara Garayev. This is an instrumental factor in terms of popularising the cultural heritage of Azerbaijan and educating the younger generation, which has someone to be proud of and understands that the cultural and spiritual values of the people must not only be preserved, but also multiplied.