LİSENZİYAYA KÖKLƏNƏRƏK
Milli Gimnastika Arenasında ilin ikinci böyük yarışı - kişi və qadın idman gimnastikası üzrə Dünya Kuboku keçirilib. “Tokio-2020” Yay Olimpiya Oyunlarına təsnifat xarakteri daşıyan mötəbər yarışda 41 ölkədən 120-yə yaxın kişi, 40-dan çox qadın gimnast mübarizə aparıb.
Turnirdə kişi gimnastlar sərbəst hərəkətlər, dəstəli at, halqalar, dayaqlı tullanma, paralel qollar və turnikdə qüvvələrini sınadılar. Qadınlar isə dayaqla tullanma, müxtəlif hündürlüklü qollar, gimnastika tiri və xalça üzərində sərbəst hərəkətlərdə mübarizə aparıblar.
Azərbaycan gimnastı Nikita Simonov halqalarla çıxışda 14,800 xal toplayaraq, ikinci olub. Sərbəst hərəkətlərdə mübarizə aparan Murad Ağarzayev 13,800 xalla altıncı yeri tutub. Qadınların yarışında isə Marina Nekrasova dayaqla tullanmada 13,966 xal toplayaraq altıncı yerdə qərar tutub.
Dünya Kubokunun gümüş mükafatçısı Nikita Simonov təəssüratlarını jurnalistlərlə bölüşüb. Gimnast bildirib ki, əsas məqsəd Tokio-2020-vəsiqə qazanmaqdır: "Dünya Kubokunda rəqabət çox yüksək idi. Gümüş medal qazandığıma görə sevinirəm. Bununla belə, əsas mübarizənin irəlidə olduğunu başa düşürəm. Əsas hədəfim 2020-ci ildə keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarına vəsiqə qazanmaqdır”, - deyə Nikita jurnalistlərə bildirib.
Qeyd edək ki, Olimpiya Oyunlarına təsnifat xarakterli Dünya Kuboku seriyasının ilk yarışı ötən ilin noyabrında Almaniyanın Kotbus şəhərində 50 ölkənin iştirakı ilə keçirilib. Bu ilin fevralında isə 32 ölkədən idman gimnastları Avstraliyanın Melburn şəhərində baş tutmuş yarışda çıxış ediblər. Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi sayca 3-cü təsnifat yarışına olimpiya mükafatçıları, dünya və Avropa çempionatnın medalçıları qatılıblar. İlin sonuncu olimpiya təsnifatı yarışı isə 20 – 23 martda Qətərin paytaxtı Dohada keçirilib. Azərbaycan gimnastlarından Dohada ən yaxşı nəticəni Marina Nekrasova göstərib. Sonuncu mərhələdə 13.216 xal toplayan idmançımız yarışı səkkizinci yerdə başa vurub.
Məlumat üçün bildirək ki, Milli Gimnastika Arenası bu il daha bir Dünya Kuboku və bir dünya çempionatına ev sahibliyi edəcək. 26 - 28 apreldə bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokunun finalı, 16 - 19 mayda Avropa çempionatı təşkil olunacaq. 24 - 26 mayda isə aerobika üzrə Avropa çempionatı nəzərdə tutulub. 20 - 28 iyulda paytaxtda ilk dəfə daha bir mötəbər yarış - Avropa Gənclər Olimpiya Festivalı gerçəkləşəcək. Bu festival çərçivəsində idman gimnastikası üzrə yarışlar olacaq. İlin son yarışı isə 16 – 22 sentyabrda keçiriləcək lisenziya xarakterli bədii gimnastika üzrə dünya çempionatı olacaq.
Dünya çempionatının ilk səfirinin adı da məlum olub. Bu, məşhur rusiyalı keçmiş gimnast Yana Batırşinadır. Batırşinanın namizədliyi Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası tərəfindən rəsmi olaraq təsdiqlənib. Dəfələrlə dünya çempionu, Olimpiya Oyunları mükafatçısı (1996, Atlanta) Dünya Çempionatının təşviqat və təbliğatı üçün hazırlanan xüsusi proqramda iştirak edəcək. Bu proqram çərçivəsində bir sıra tədbirlər və azarkeşlərlə görüş nəzərdə tutulub.

Azerbaijani gymnast becomes a silver medallist of the World Cup
The second major competition of 2019, the World Gymnastics Cup, ended at the National Gymnastics Arena in Baku. It was a qualification round for the 2020 Tokyo Summer Olympics. 160 male and female gymnasts from more than 40 countries took part in the tournament held for four days.
Exercises for men athletes included free exercises, vaulting, as well as exercises on parallel bars, pommel horse, rings and crossbars. Women tried their strength in vaulting, free exercises, as well as the exercises on beam and uneven bars.
With 14.800 points, Azerbaijani athlete Nikita Simonov won the silver medal of the Cup for ring exercises. In free exercises, Murad Agharzayev became the 6th (13.800) strong athlete. Marina Nekrasova with 13.966 points also shared the 6th place of the tournament in vaulting.
In his interview, the silver medallist of the World Cup Nikita Simonov said that the main goal was to win a ticket to Tokyo. "The level of the World Cup was very high. I am glad to have the silver medal. However, I understand that the main struggle is still ahead. My main goal is to win a ticket to the 2020 Summer Olympics," Simonov told the reporters.
The first qualification round of the World Cup was held in November 2018 in Cottbus, Germany with the participation of athletes from 50 countries of the world. In February 2019, gymnasts from 32 countries took part in the competition held in Melbourne, Australia. The third qualification tournament held in Azerbaijan hosted Olympic winners, as well as the winners of world and European championships. The last qualification round of the World Cup in gymnastics for the summer Olympics was held on March 20-23 in Doha, Qatar, where Marina Nekrasova of Azerbaijan achieved the best result among Azerbaijani athletes. In the vault, Marina started from the 6th place and made her way straight to the final stage of the tournament. With 13.216 points at the final stage, she finished the competition as the 8th.
By the way, this year the Baku National Gymnastics Arena will host another World Cup on April 26-28. It is the same place, which will host the European Rhythmic Gymnastics Championship (May 16-19) followed by the European Aerobics Championship (May 24-26). On July 20-28, Baku for the first time will host another prestigious competition, the European Youth Olympic Festival. The last competition of the year (September 16-22) will be another licensed tournament, the World Rhythmic Gymnastics Championship. We already know the name of the first ambassador of the upcoming event — the famous Russian gymnast Yana Batyrshina. Nomination of Batyrshina was officially approved by the International Gymnastics Federation. The many-time world champion, Olympic medallist (1996, Atlanta) will take part in a special promotion program for the World Championship. The program includes a number of events and meetings with fans.