LİSENZİYAYA KÖKLƏNƏRƏK
Milli Gimnastika Arenasında ilin ikinci böyük yarışı - kişi və qadın idman gimnastikası üzrə Dünya Kuboku keçirilib. “Tokio-2020” Yay Olimpiya Oyunlarına təsnifat xarakteri daşıyan mötəbər yarışda 41 ölkədən 120-yə yaxın kişi, 40-dan çox qadın gimnast mübarizə aparıb.
Turnirdə kişi gimnastlar sərbəst hərəkətlər, dəstəli at, halqalar, dayaqlı tullanma, paralel qollar və turnikdə qüvvələrini sınadılar. Qadınlar isə dayaqla tullanma, müxtəlif hündürlüklü qollar, gimnastika tiri və xalça üzərində sərbəst hərəkətlərdə mübarizə aparıblar.
Azərbaycan gimnastı Nikita Simonov halqalarla çıxışda 14,800 xal toplayaraq, ikinci olub. Sərbəst hərəkətlərdə mübarizə aparan Murad Ağarzayev 13,800 xalla altıncı yeri tutub. Qadınların yarışında isə Marina Nekrasova dayaqla tullanmada 13,966 xal toplayaraq altıncı yerdə qərar tutub.
Dünya Kubokunun gümüş mükafatçısı Nikita Simonov təəssüratlarını jurnalistlərlə bölüşüb. Gimnast bildirib ki, əsas məqsəd Tokio-2020-vəsiqə qazanmaqdır: "Dünya Kubokunda rəqabət çox yüksək idi. Gümüş medal qazandığıma görə sevinirəm. Bununla belə, əsas mübarizənin irəlidə olduğunu başa düşürəm. Əsas hədəfim 2020-ci ildə keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarına vəsiqə qazanmaqdır”, - deyə Nikita jurnalistlərə bildirib.
Qeyd edək ki, Olimpiya Oyunlarına təsnifat xarakterli Dünya Kuboku seriyasının ilk yarışı ötən ilin noyabrında Almaniyanın Kotbus şəhərində 50 ölkənin iştirakı ilə keçirilib. Bu ilin fevralında isə 32 ölkədən idman gimnastları Avstraliyanın Melburn şəhərində baş tutmuş yarışda çıxış ediblər. Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi sayca 3-cü təsnifat yarışına olimpiya mükafatçıları, dünya və Avropa çempionatnın medalçıları qatılıblar. İlin sonuncu olimpiya təsnifatı yarışı isə 20 – 23 martda Qətərin paytaxtı Dohada keçirilib. Azərbaycan gimnastlarından Dohada ən yaxşı nəticəni Marina Nekrasova göstərib. Sonuncu mərhələdə 13.216 xal toplayan idmançımız yarışı səkkizinci yerdə başa vurub.
Məlumat üçün bildirək ki, Milli Gimnastika Arenası bu il daha bir Dünya Kuboku və bir dünya çempionatına ev sahibliyi edəcək. 26 - 28 apreldə bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokunun finalı, 16 - 19 mayda Avropa çempionatı təşkil olunacaq. 24 - 26 mayda isə aerobika üzrə Avropa çempionatı nəzərdə tutulub. 20 - 28 iyulda paytaxtda ilk dəfə daha bir mötəbər yarış - Avropa Gənclər Olimpiya Festivalı gerçəkləşəcək. Bu festival çərçivəsində idman gimnastikası üzrə yarışlar olacaq. İlin son yarışı isə 16 – 22 sentyabrda keçiriləcək lisenziya xarakterli bədii gimnastika üzrə dünya çempionatı olacaq.
Dünya çempionatının ilk səfirinin adı da məlum olub. Bu, məşhur rusiyalı keçmiş gimnast Yana Batırşinadır. Batırşinanın namizədliyi Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası tərəfindən rəsmi olaraq təsdiqlənib. Dəfələrlə dünya çempionu, Olimpiya Oyunları mükafatçısı (1996, Atlanta) Dünya Çempionatının təşviqat və təbliğatı üçün hazırlanan xüsusi proqramda iştirak edəcək. Bu proqram çərçivəsində bir sıra tədbirlər və azarkeşlərlə görüş nəzərdə tutulub.

С НАСТРОЕМ НА ЛИЦЕНЗИЮ
В Баку на Национальной гимнастической арене завершилось второе крупное соревнование нынешнего года - Кубок мира по спортивной гимнастике. Оно носило квалификационный характер на летние Олимпийские игры Токио-2020. В течение четырех дней в турнире выступили 120 гимнастов и 40 гимнасток из более чем 40 стран.
Мужчины соревновались в вольных упражнениях, опорном прыжке, упражнениях на параллельных брусьях, коне, кольцах и перекладине. Женщины померились силами в опорных прыжках, упражнениях на бревне, брусьях разной высоты и в вольных упражнениях. Набрав в выступлениях на кольцах 14.800 балла, серебряную медаль Кубка мира завоевал азербайджанский гимнаст Никита Симонов. В вольных упражнениях Мурад Агарзаев занял 6-е место (13.800). Также 6-е место в опорном прыжке заняла Марина Некрасова, набравшая 13.966 очка.
В беседе с журналистами серебряный призер Кубка мира Никита Симонов заявил, что главной целью является завоевание путевки в Токио. "Конкуренция на Кубке мира была очень высока. Рад, что завоевал серебряную медаль. Вместе с тем понимаю, что основная борьба еще впереди. Главная цель - завоевать путевку на летнюю Олимпиаду 2020 года", - рассказал журналистам гимнаст.  Отметим, что первый Кубок мира квалификационного характера прошел в ноябре прошлого года с участием 50 стран в немецком городе Котбусе. А в феврале текущего года спортивные гимнасты из 32 стран выступили в соревновании в австралийском Мельбурне. В третьем квалификационном турнире, который принимал у себя Азербайджан, соревновались олимпийские призеры, призеры чемпионатов мира и Европы. А последний Кубок мира по спортивной гимнастике, квалифицирующий на летнюю Олимпиаду, завершился 20-23 марта в столице Катара Дохе. Лучшего результата среди азербайджанских гимнастов добилась Марина Некрасова. В опорном прыжке она пробилась в финал с 6-го места. Набрав на заключительном этапе 13.216 балла, гимнастка завершила соревнования на 8-м месте.
Между тем Национальная гимнастическая арена Баку примет у себя в этом году еще один Кубок мира, который пройдет 26-28 апреля. Здесь же состоятся чемпионат Европы по художественной гимнастике (16-19 мая), затем  чемпионат Европы по аэробике (24-26 мая), а 20-28 июля наша столица впервые примет у себя еще одно авторитетное соревнование - Европейский юношеский олимпийский фестиваль. В рамках фестиваля состоятся также соревнования по спортивной гимнастике. Последним соревнованием года (16-22 сентября) станет еще один турнир лицензионного характера - чемпионат мира по художественной гимнастике. Уже известно и имя первого посла предстоящего чемпионата мира. Ею объявлена известная российская гимнастка Яна Батыршина. Кандидатура Батыршиной официально утверждена Международной федерацией гимнастики. Многократная чемпионка мира, призер Олимпийских игр (1996, Атланта) примет участие в разработанной для пропаганды и агитации чемпионата мира специальной программе. В рамках этой программы предусмотрены ряд мероприятий и встречи с болельщиками.