Azərbaycan Pantomima Teatrında müasir tariximizin faciəvi hadisələrinə aid tamaşanın premyerası olub
31 mart 1918-ci il – Azərbaycanlıların soyqırımı günü. Hüzn günü. Göz yaşları və acı xatirələr günü. 101 il sonra həmin gün Bakı səhnələrinin birində tamaşa oynanılır. Daha bir soyqırım hekayəsi haqqında. 25 fevral 1992-ci il. Gecə saat 23:00-dan başlayaraq Xocalı atəşə tutuldu. Torpaq dinc insanların ayaqları altında od tutub-yandı, şəhərdə bir nəfər də azərbaycanlı qalmadı. Sağ qalanlar isə öz ölkələrində köçkünə çevrildilər.
Xalq artisti, rejissor Bəxtiyar Xanızadənin Pantomima Teatrında səhnəyə qoydu müəllif tamaşası da bu barədədir. Tamaşa sərt, doğru və gerçəkçidir. Göz yaşları «qoparmaq» üçün heç bir spekulyativ üsullara yer verilməyən tamaşada izləyiilərdə mərhəmət oyatmaq üçün cəhdlərə də yer verilməyib. Adətən bu cür mövzular quruluş zamanı ifratçılıq cəhdlərinə meylləndirir. Amma bu dəfə buna ehtiyac qalmadı! Göstərilən həqiqətlərin sərt ardıcıllığı milli mənsubiyyətinə məhv edilən insanların gerçək taleyini və bu cinayəti törədənlərin əsl üzünü görməyə imkan verdi. Bir kəlmə işlətmədən 41 dəqiqə ərzində bu əhvalatı söyləyənlər isə əməkdar artistlər Elman Rəfiyev, Nargilə Qəribova, Bəhruz Əhmədli, Səbinə Hacıyeva; artistlər Nurlan Rüstəmov, Solmaz Bədəlova, Leyla Atayeva, Nuridə Musabəyli, Elxan Şahəliyev, Cavad Nuriyev idi. Tamaşanın rəssamı Sənubər Səmədova, musiqi tərtibatçısı Bahrux Əhmədli, plastika tərtibatçısı Bəxtiyar Xanızadə idi.
Soyqırım. Azərbaycan xalqı dəfələrlə belə hadisələrlə qarşılaşıb. Buna görə bu faciənin səhnədə göstərilməsinə kimsə laqeyd qalmır.
Tamaşa Azərbaycan və Bolqarıstan Mədəniyyət nazirliklərinin təşəbbüsü ilə, Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfirliyinin və Bolqarıstan Xarici İşlər Nazirliyinin dəstəyi ilə ərsəyə gəlib. Tamaşanın premyerası fevralın 25-də Sofiyada Bolqarıstanın rəsmi şəxsləri, diplomatik korpusun nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilib. Tamaşa bizim eranın 1-ci əsrində inşa edilmiş teatr salonunda göstərilib.
Proloq
Məşum gecənin qaranlığından qurd ulartısı eşidilir. İşıq şüaları altında hərbi geyimli adam görünür. O, bıçağını itiləyir. Aramla, qəddarcasına. Bəzən salona düşmən baxışları ilə nəzər salır. O, düşməndir. Hücuma hazırlaşır. Namərdcəsinə. Qəfil yaxalamaq üçün. Bu zaman…
Toy
… Heç nədən xəbəri olmayan Xocalı sakinləri toy edirlər, şəhərdə yeni bir ailənin qurulması ilə bağlı sevinc hissi keçirirlər. Xoşbəxt gəlin və bəy təbrikləri qəbul edir. Elə gəlir ki, heç bir şey bir azdan baş verəcək bəladan xəbər vermir. Hər kəs xoşbəxtdir və hər kəs məmnundur. Axı bu ailəni qabaqda bütöv bir həyat gözləyir! O an heç kimin ağlına da gəlmir ki, bir neçə saatdan sonra o, artıq bu dünyada olmayacaq! Hətta rəqs edən qonaqlar arasında ölümcül yaralanmış gənc peyda olanda belə insanlar nə baş verdiyini anlamır. Ətalətlə hərəkət edərkən, o özü belə, artıq ölmüş olduğunu başa düşmür. Sarsılmış ev yiyələrinin və qonaqların ayaqlarının altına yıxılanda isə həyətə ilk mərmi düşəcək. Sülhə son ümidlər itir. Hər yanı xaos, ümidsizlik, çıxılmazlıq bürüyür. Həmin andan hər bir şəhər sakini düşmənin nişangahında hədəfə çevrilir.
Quzğunlar
Elə həmin vaxt xəncərini itiləyən həmin o kamuflyajlı adamın ətrafına quzğunlar yığılır. Tamaşa müəllifinin fikrincə, bu kütlənin siması yoxdur. Onlar qarğa görkəmlidirlər: hamısı qara rəngə bürünüb. Onlar sadəcə kamuflyajlı adamın (adımdırmı?) nəzarəti altında olan kütlədir. Onları yalnız bir istək birləşdirir - öldürmək! Daha sonra kamuflyajlı adam onları tazı kimi qaçan insanların izi ilə göndərir.
Qırğın
Bu səhnə sənədli faktları sərt şəkildə sadalamaqla yalançı estetləri və ehtiyatlı mülayim vətənpərvərləri silkələyir. Ona görə yox ki, tamaşanın müəllifi gerçəkliyə qarşı günah işlədir. Yox! Bu səhnənin müdrik-estetik olmasına baxmayaraq, plastika hərəkətləri səviyyəsində Xocalı qızlarının və qadınlarının necə məhv edilməsini göstərir: ölənə qədər zolanmasını, zorlanaraq öldürülməsini, qətlə yetiriliməsini… Bu səbəbdən quruluşçu rejissor bütün qadınları qara kəfən altına yerləşdirir, döyüşçü quzğunlar onları oradan götürürlər. Tək-tək götürürlər. Sonra öldürürlər. Qara kəfən - səhnə rəmzi və eyni zamanda metaforadır. Quruluş düşüncəsini gücləndirmək üçün ifadəli bir detaldır.
Qurbanlar
Onlar üç tərəfdən atəşə tutuldular, təkcə evləri deyil, ayaqları altındakı yer də yanırdı. Ümid yalnız keçilməz dağlarda idi. Cəmi bir neçə saat əvvəl dinc həyat içində olan Xocalı əhalisi ora da üz tutdu! Ac və susuz keçilməz dağlarda donmağa başladılar (fevral ayının sonu idi!). Ata, Gəlin və Bəy də, dostları, qohumları və Gəlinin rəfiqələri də burdadır. Onlar gücdən düşüblər və ümidsizdirlər. Aktyorlar öz personajların elə gözəl plastiki və psixoloji gerçəkliklə yaradırlar ki, izləyici tam əmin olur: hər şey məhz belə olub! Hər xarakter bir taledir. Hər bir Xocalı sakininin taleyi rejissorun bədii ümumiləşdirməsində öz əksini tapıb.
Durmadan ağlayan uşağını boğmaq səhnəsi bir Ananın - Xocalıya girmiş erməni qatillərindən gizlənən insanların həyatını xilas etmək naminə övladını qurban verən Ananın rekviyemidir. Bu, gerçəkdən olmuş əhvalatdır. Yazıq uşaq! Yazıq ana! O, sonra ağlını itirdi. Ölü uşağını özü ilə apardı, onun artıq bu dünyada olmadığını anlamaq, bununla barışmaq istəmədi! Erməni quzğun ona – sağ qalmış tək insana hücum edəndə, o, qəzəbli bir pantera kimi döyüşür və öz kövrək bədəninin tam gücü ilə ona zərbələr vurur, xəncər zərbəsi alaraq yıxılana qədər dayanmır. Ancaq ölməzdən əvvəl Ana körpəsini qorumağa cəhd edərək uşağı əlləri üzərində Yaradana doğru uzadır. O, körpəsinin qorunması üçün dua edir! Bu qəddar və qorxulu dünyanı tərk edərkən, körpəsinin qorunması üçün yalvarır! Və bu zaman... Qadının əyilməzliyindən və müqavimət gücündən qəzəblənən quzğun ifrat qəddarlıqla ölü körpəyə zərbələr endirməyə başlayır. Xənçəri ataraq, uşağın başını yerə vurmağa başlayır, sanki əlində kiçik cansız bir bədən yox, böyük bir təhlükə tutmuş kimi davranır. Bütün qəddarlığını, qəzəbini, nifrətini tökdükdən sonra cəsədi bir kənara atır. Bitdi! O, bu torpağın son sahibini öldürdü! İndi buranın yiyəsi odur! Bu torpaq ondadır! Elə bu an körpə ağlamağa başlayır! Ölü körpə bu dəhşətli ədalətsizliklə razılaşa bilmir! Bu hıçqırıq Xocalı soyqırımında öldürülmüş, işgəncəyə məruz qalmış, nizələrlə deşilmiş, yandırılmış və anasının qarnında öldürülmüş uşaqlarının fəryadıdır!
Məkana fəzadan düşən işıq şüaları altında bu qırğında məhv edilmiş bütün xocalılılar küldən baş qaldırırlar. Qədim oğuz ataları kimi üzlərini doğan Günəşə tutub başlarını qaldıraraq Uca Göyə baxırlar, sonra başlarını arxaya döndərərək sağ çiyinləri üstündən baxışlarını salonda oturanlara dikirlər. Onlar sanki soruşurlar: haçan? İstər-istəməz Robert Rojdestvenskinin şeirindəki misralar yada düşür:
- Biz çiçəklərin ətrini unutduq. Qovaq yarpaqlarının xışıltısını. Biz həm də torpağı unutduq. Görəsən, torpaq necədir? Bəs quşlar? Bizsiz oxuyurmu quşlar mahnısını? Albalı ağacları nə oldu bəs? Bizsiz o torpaqda çiçək açırmı? Buludlar uçurmu göylərdə? Bizsiz.
Bu lal suallarda hər şey ifadə edilib: qınaq, inam, ümid və quruluşçunun ismarışları – onları da Rojdestvenskinin sözləri ifadə etmək mümkündür:
- Hamını adbaad xatırlayaq, xatırlayaq kədərimizlə... Bu, heç də ölülər üçün deyil! Dirilər üçün xatırlayaq!
Sonra Bəxtiyar Xanızadənin teatrının artisləri adət üzrə tamaşaçıya təzim etmək üçün səhnəyə çıxdılr. Sərt və kədərli baxışlara bizə baxaraq quruluşçunun əsas ismarışını açıqlayırdılar: Xocalılara və bütünlüklə azərbaycanlılara qarşı 1905, 1918 və 1992-ci illərdə baş vermiş soyqırımları unutmaq olmaz.
1992-ci ilin 25 və 26 fevralında Xocalının məhv edilməsi əhvalatını çox təsirli şəkildə təsvir edən aktyorları alqışlamaq asan deyildi. Onlar emosional yaşantı nəticəsində donmuş anın sakral dəyərin əminliklə qoruyurdular ki, kənardan gələn qəfil səs səhnə ilə zal arasında yaranmış bağlantını dağıda bilməsin.
- Uşaqlarınıza danışın ki, onları xatırlasınlar! Uşaqlarınızın uşaqlarına da danışın, onlar da xatırlasınlar!
Aktyorların və izləyicilərin eyni düşüncə və duyğu dalğasına köklənməsi bir xoşbəxtlikdir. Rejissorun öz düşüncəsini yetərincə dəqiq və yığcam ifadə edə bilməsi də xoşbəxtlikdir. Bu tamaşa məhz belə bir zaman anıdır. Buna görə də mümkün qədər çox insanın bu duyğu selinə köklənməsi gərəkdir. Yalnız bizim ölkəmizdə deyil. Sərt, dürüst və gerçəkçi tamaşa həm də insanları sevməyə istiqamətləndirir.

Состоялась премьера постановки азербайджанского Театра пантомимы о трагических событиях новейшей истории
31 марта - День геноцида азербайджанцев. День скорби. День слез и тяжелых воспоминаний. История еще одного геноцида: 25 февраля 1992 года в 23 часа начался обстрел Ходжалы. Тактика "выж-женной земли" привела к тому, что в этом населенном пункте не осталось ни одного живого азербайджанца. А те, кто уцелел, стали беженцами в собственной стране. Об этом авторский спектакль народного артиста, режиссера-постановщика Бахтияра Ханизаде в Театре пантомимы. Спектакль жесткий, правдивый, честный. Спектакль, в котором нет спекулятивных приемов по "высеканию" слез, нет попыток, заискивая перед зрителем, вызвать к происходящему жалость. Темы такого рода всегда провоцируют на постановочные излишества. Но только не в этом случае! Жесткая последовательность излагаемых фактов дает возможность увидеть правдивую историю истребления по национальному признаку. Историю, которую, не произнося ни слова, за 41 минуту "рассказывают" заслуженные артисты Эльман Рафиев, Наргиля Гарибова, Бахруз Ахмедли, Сабина Гаджиева; артисты Нурлан Рустамов, Солмаз Бадалова, Лейла Атаева, Нурида Мусабейли, Эльхан Шахалиев, Джавад Нуриев. Художник спектакля Санубер Самедова, музыкальное оформление - Бахрух Ахмедли, пластика - Бахтияр Ханизаде.
Геноцид. Азербайджанский народ неоднократно сталкивался с данным явлением. Отображение этой трагической истории на театральных подмостках не оставляет равнодушным никого.
Постановка осуществлена по инициативе министерств культуры Азербайджана и Болгарии при поддержке посольства Азербайджана в Болгарии и МИД этой страны. Премьера спектакля была сыграна 25 февраля в Софии. На ней присутствовали высокопоставленные лица Болгарии, посол и сотрудники посольства Азербайджана в Болгарии, члены парламента Болгарии. Всего 200 человек. Спектакль был показан в театральном помещении, сохранившемся с I века н.э.
Пролог
В какофонию звуков зловещей ночи врывается волчий вой. В луче света - человек в камуфляже. Он точит нож. Методично, размеренно, зловеще. Иногда бросает недружелюбный взгляд в зал. Это - враг. Он готовится к нападению. Неожиданному. Вероломному. Чтобы застать врасплох. А в это время…
Свадьба
Ничего не подозревающие ходжалинцы играют свадьбу, радуясь тому, что в их городе создается новая семья. Счастливые Жених и Невеста принимают поздравления. Казалось бы, ничто не предвещает беды. Все счастливы и все довольны. Ведь впереди у этой семьи - целая жизнь! И никто, никто из присутствующих в этот момент не думает, что всего лишь через несколько часов их не станет! Даже когда среди танцующих гостей появится смертельно раненый Парень. Двигаясь по инерции, он не понимает даже, что уже мертв. А когда упадет к ногам изумленных гостей и хозяев, во двор со свистом упадет первый снаряд. Мир перестал быть. Все потонуло в хаосе, растерянности, безвыходности.  С этого момента каждый из горожан становится целью и мишенью врага.
Вороньё
А в это время тот, кто точил кинжал, сгруппировал вокруг себя боевиков-стервятников. По замыслу автора спектакля, у этой толпы нет лица. Они - как вороньё: все в черном. Они всего лишь масса, которой управляет человек (человек ли?)  в камуфляже. Масса, объединенная единым порывом - убивать! Их, как гончих, потом отправит по следу беженцев тот, что в камуфляже.
Истребление
Эта сцена коробит лжеэстетов и осторожно умеренных патриотов своим жестким изложением документальных фактов. И вовсе не потому, что автор спектакля грешит против правды. Нет! Просто сцена эта, пусть и целомудренно-эстетичная, но все же показывает на уровне пластического действия, как проходило истребление ходжалинских девушек и женщин: насилуя, насилуя бесконечно, до смерти, и убивая… Именно по этой причине режиссер-постановщик помещает всех женщин под черным саваном, откуда и будут их брать боевики-стервятники! Будут брать по одной. А потом - убивать. Черный саван - сценический символ и метафора одновременно. Выразительная деталь для усиления постановочной мысли.
Жертвоприношение
Их обстреливали с трех сторон так, что горели не только дома, но и земля под ногами. Единственное спасение - через непроходимые горы. Туда и устремились ходжалинцы, которые всего несколько часов назад мирно радовались течению жизни! Без воды, еды, замерзая (конец февраля!) в непроходимых горах. Вот Отец, вот Жених и Невеста, друзья, родственники и подружки Невесты. Они обессилены и угнетены. Актеры создают своих персонажей с такой потрясающей пластической и психологической достоверностью, что у зрителя нет сомнений: именно так все и было! Каждый характер - это судьба. Судьбы всех и каждого ходжалинца выражены в художественном обобщении постановщика. Поэтому сцена удушения беспрерывно плачущего ребенка - это реквием Матери, совершившей Жертвоприношение во имя спасения жизней, прячущихся от армянских убийц ходжалинцев. Факт абсолютно документальный. Бедное дитя! Бедная мать! Она потом лишилась рассудка. И мертвое дитя она несла с собой, не желая понимать, что его больше НЕТ! А когда на нее, единственно уцелевшую, нападет стервятник-армянин, она будет сражаться как разъяренная пантера, нанося удары со всей силой своего хрупкого тела до тех пор, пока не упадет, сраженная его кинжалом. Но прежде, чем умрет, Мать попытается защитить свое дитя, простирая руки с младенцем к Всевышнему. Она молила о защите своего дитя! Покидая этот жестокий и страшный мир, просила сохранить его! И вот тут… Стервятник, разозленный непокорностью и силой сопротивления этой Женщины, с изощренностью изувера стал убивать мертвого младенца. Отбросив нож, стал бить ребенка головой о землю так, будто в руках держал не крошечное закостеневшее тельце, а нечто представляющее огромную опасность! А выместив всю злость, ярость, ненависть, - отшвырнул тельце в сторону. Все! Он убил последнего хозяина этой земли! Теперь - он здесь хозяин! Эта земля - его!  И в этот момент младенец заплакал! Мертвый младенец не мог смириться с этой чудовищной несправедливостью! Его громкий плач становится плачем всех убиенных, замученных, заколотых, сожженных и не рожденных детей Ходжалы!
В свете простреливающих пространство софитов восстанут из пепла все ходжалинцы, истребленные в этой бойне. Лицом к восходящему солнцу они, как их древние предки огузы, устремят свои взгляды в пространство Голубого неба, а потом, повернув голову, посмотрят через правое плечо на нас, сидящих в зале. Посмотрят так, как будто спросят: когда? И невольно в памяти всплывут строки стихотворения Роберта Рождественского:
- Мы забыли, как пахнут цветы. Как шумят тополя. Мы и землю забыли. Какой она стала, земля? Как там птицы? Поют на земле без нас? Как черешни (читайте - миндаль!)? Цветут (цветёт?)  на земле без нас? И летят облака над нами? Без нас.
И в этом немом вопросе было выражено все: укор, вера, надежда и послание постановщика, которое хочется озвучить словами того же Рождественского:
- Вспомним всех поименно, горем вспомним своим… Это нужно - не мертвым! Это надо - живым!
А потом артисты театра Бахтияра Ханизаде вышли, как и принято, на поклон. Строго, сурово и печально глядя в наши лица, они подтверждали основную мысль постановки: не забывать геноцид Ходжалы и азербайджанцев в 1905 году, 1918 году и 1992 году.
Аплодировать актерам, блестяще воплотившим историю уничтожения Ходжалы 25-26 февраля 1992 года, было как-то неловко. Они так убедительно держали ощущение сакральности мгновения, возникшего как результат эмоционального проживания момента, что любой посторонний звук со стороны мог нечаянно разрушить возникшее чувство между сценой и залом.
-  Детям своим расскажите о них, чтобы запомнили! Детям детей расскажите о них, чтобы тоже запомнили!
Это счастье, когда актеры и зрители на одной и той же волне мысли и чувства. Счастье, когда режиссеру удается выразить свою мысль предельно ясно и точно. Этот спектакль - именно такой случай. Поэтому очень хочется, чтобы его посмотрело как можно большее количество людей. И не только в нашей стране. Жесткий, честный, правдивый спектакль имеет гуманистическую направленность.