LİVİYA YENİDƏN OD İÇİNDƏ
Liviya sürətlə vətəndaş müharibəsinə doğru gedir. Liviya Milli Ordusunun (LMO) komandanı, feldmarşal Xəlifə Xaftarın beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış Faiz Sarac hökumətinin yerləşdiyi Tripoliyə doğru irəliləməsi artıq hər iki tərəfdən insan tələfatına yol açıb.
Keçmiş Cəmahiriyyədə baş verənlər NATO-nun 2011-ci ildə burada həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatlar və Müəmmar Qəddafinin illərlə davam etmiş hakimiyyətinin devrilməsindən sonra yaranmış xaosun ölkəni hansı faciəvi duruma saldığını bir daha ortaya qoyur.
Xəlifə Xaftar hücumda
Qəddafi rejiminin devrilməsindən sonra baş qaldırmış liviyadaxili münaqişə ölkəni faktiki olaraq, bir neçə yerə parçalayıb. Bu gün Liviya paytaxtı Tripolidə hakimiyyət 2015-ci il dekabrın 17-də BMT-nin vasitəçiliyi ilə Mərakeşin Skhirat şəhərində imzalanmış siyasi razılaşmaya əsaslanan Milli Birlik Hökumətindədir (MBH). Beynəlxalq birlik də Liviyanın legitim hakimiyyəti kimi, bu hökuməti tanıyır. Halbuki ölkənin ümumxalq səsverməsi ilə seçilmiş və 2014-cü ilin yayında Ümumxalq Milli Konqresini əvəzləmiş Nümayəndələr Palatası (parlament) Saracın başçılıq etdiyi MBH-nin tərkibini təsdiqləməkdən imtina edib. Deputatlar bunu nazirlərin arasında ixtisaslı kadrların kifayət qədər olmaması ilə əsaslandırır. Bu üzdən, onlar hesab edirlər ki, hazırkı hökumət ölkəni birləşdirmək iqtidarında deyil.
MBH ilə razılığa gəlməyən parlament ölkənin mərkəzi Tobruk olan şimal-şərqinə yerləşib. Bununla da, Liviyada daha bir müstəqil hökumət mərkəzi yaranıb. Sarac hökumətinə meydan oxumaq fikrinə düşmüş LMO da məhz ümumxalq səsverməsilə seçilmiş parlamenti dəstəkləyir. Hökumətə gəlincə, o, paytaxtda hakimiyyətini nüfuzlu hərbi birləşmələrin dəstəyi sayəsində qoruyub saxlayır. Onların sırasında radikal islamçı dəstələr də var. LMO komandanı Xaftarın Tripolidə Liviyanın terrorçulardan təmizlənməsi tələbi ilə hücuma başlaması təsadüf deyil. Onun fikrincə, ölkədə xaos və qanunsuzluğu məhz bu qruplaşmalar gücləndirib.
Liviyadakı cəzasızlığın səviyyəsi, həqiqətən, inanılmazdır. Faktiki olaraq, parçalanmış dövlətin qərbinə müxtəlif hərbi qruplaşmalar nəzarət edir. Söhbət «İslam Dövləti» təşkilatının hissələrindən, «Əl-Qaidə»nin yerli qanadından və digər terror təşkilatlarından gedir. Korrupsiyanın hökm sürdüyü, qeyri-qanuni qruplaşmaların savaş meydanına çevrilmiş, yoxsulluğun, haqsızlığın baş alıb getdiyi ölkədən əksər liviyalıların qaçmağa çalışması da təəccüblü deyil. Məhz bu səbəblərdən, minlərlə liviyalı qeyri-leqal miqrant kimi, Avropaya üz tutur. Vətəndə qalan potensial qaçqınları isə əsir düşərgələri, qul bazarları gözləyir. Orada bu insanlar görünməmiş təhqirlərə, zorakılıqlara məruz qalır, bir sıra hallarda isə öldürülürlər. Sülhün, nizam-intizamın, mərkəzləşmiş hakimiyyətin olmaması neft sektorunda da vəziyyətin sahmana salınmasına imkan vermir. Halbuki onilliklər ərzində Liviya iqtisadiyyatının əsasını məhz neft təşkil edib.
LMO və onun komandanı, feldmarşal Xaftarın aprelin 4-də başladığı hərbi hücum da Liviyanın bu vəziyyətdən qurtulması cəhdi kimi izah olunur. O, təxminən, yarım əsrdir ölkənin siyasi proseslərinin fəal iştirakçısıdır. 1969-cu ildə Xaftar monarxiyaya son qoyaraq Müəmmar Qəddafinin rəhbərlik etdiyi respublikanın qurulması ilə nəticələnmiş hərbi çevrilişdə də iştirak edib. Vaxtilə Qəddafi müsahibələrindən birində Xaftar haqda bu fikirləri səsləndirmişdi: «O, mənim üçün oğul olub. Mən isə onun mənəvi atası idim».
Lakin 1980-ci illərdə Xaftarla «Liviya inqilabının lideri»nin yolları ayrılıb: Liviya ordusunun Çadla müharibədə məğlub olmasından sonra komandan həbs olunub. Türmədən çıxdıqdan sonra ABŞ-a yollanmış Xaftar vətənə bir də Qəddafi rejimi üçün son il olmuş 2011-ci ildə dönüb. O zaman Liviyanın şərqində qiyamçılara başçılıq edən Xaftar Qəddafinin devrilməsindən sonra da kölgəyə çəkilməyib. 2014-cü ildə əksəriyyəti islamçılardan ibarət Ümumxalq Milli Konqresinə qarşı çıxıb. LMO-nun Xaftarın rəhbərlik etdiyi hissələri Benqazidə islamçıların bazalarına hücuma keçib və bu, Liviya ictimaiyyətinin «İslam Dövləti» və «Əl-Qaidə»nin getdikcə güclənməsindən narahat olan böyük bir hissəsinin gözündə onun nüfuzunu artırıb.
Nümayəndələr Palatası adlandırılan yeni parlament özünü ölkənin dünyəvi düzəndə inkişafının tərəfdarı kimi göstərmiş Xaftara dəstək verib. 2015-ci ilin martında deputatlar onu LMO-nun komandanı təyin edib. Ordunun bir neçə nəhəng neft terminalının ekstremistlərdən azad olunması istiqamətində Xaftarın komandanlığı altında keçirdiyi uğurlu əməliyyatlarından sonra Nümayəndələr Palatasının rəhbəri Akila Saleh hələ general olan komandana feldmarşal rütbəsi verib.
2019-cu ilin əvvəlindən LMO ölkənin daha bir neçə neftlə zəngin rayonunu islamçılardan azad edib. Bu gün isə Liviyanın taleyi Tripoli uğrunda gedən döyüşlərdən asılıdır. Hazırda bu savaş o qədər şiddətlənib ki, onun tammiqyaslı vətəndaş müharibəsinə çevriləcəyi istisna deyil.
Liviyadan gələn xəbərlərə görə, LMO Xaftarın komandanlığı altında paytaxta cənub və qərb istiqamətlərindən hücumdadır. Ordu ilə MBH qüvvələri bir-birinin mövqeyinə aviazərbələr də endirir. Artıq hər iki tərəfin itkisi onlarla ölçülür.
Jurnalımız çapa hazırlanan vaxt LMO MBH-nin Tripolinin 40 kilometrliyindəki Əl-Əziziyə rayonundakı hərbi bazasının nəzarətə götürüldüyünü bəyan etmişdi. Ordunun paytaxta hücumu davam edirdi.
Liviyanın beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış hökumətinin başçısı Faiz Sarac Xəlifə Xaftarı satqınlıqda və dövlət çevrilişinin təşkilində ittiham edib. Lakin görünən odur ki, bu ittihamlar hadisələrin gedişinə heç bir təsir göstərməyəcək. Üstəlik, Nümayəndələr Palatası LMO-nun, sadəcə, qarşısına ümumxalq səsverməsilə seçilmiş parlament tərəfindən qoyulmuş vəzifənin icrası ilə məşğul olduğunu bəyan edib.
Bu arada daha əhəmiyyətli amil dünyanın güc mərkəzlərinin baş verənlərə münasibətidir. Onların Liviyadakı qarşıdurmada iştirak edən qüvvələrə münasibəti bütünlükdə regionda ciddi geosiyasi qarışıqlığın yaşana biləcəyini göstərir.
Kimin iradəsi üstün gələcək?
Görünən odur ki, Liviya Qərblə Rusiya arasındakı qarşıdurmanın növbəti arenasına çevrilə bilər. Liviyada vəziyyətin pisləşməsi səbəbilə oradakı hərbi kontingentinin yerini dəyişmək qərarına gəlmiş ABŞ Xaftardan Tripoliyə hücumun dayandırılmasını tələb edib. «Biz Xəlifə Xaftarın hərbi əməliyyatlarına qarşı olduğumuzu açıq şəkildə bəyan edirik. Onu israrla paytaxta istiqamətlənmiş hərbi əməliyyatları dərhal dayandırmağa çağırırıq», - deyə ABŞ-ın dövlət katibi Mayk Pompeo bildirib.
LMO-dan hərbi əməliyyatların dayandırılmasını Qərbin aparıcı fövqəldövlətlərini özündə birləşdirmiş «Böyük yeddilik» də tələb edib.
Rusiya isə Liviyada silahlı münaqişənin başlamasına görə NATO ölkələrini günahlandırır. Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov Misirə səfəri zamanı bildirib ki, «Liviyadakı böhranın səbəbi NATO üzvlərinin 2011-ci ildə bu ölkədə etdikləridir». «Məhz həmin vaxtdan Liviya dağılmış dövlətə çevrilib. Gəlin, hər şeyi öz adı ilə çağıraq. Məhz o vaxtdan Liviya terrorçuların cənuba axışdığı qara dəliyə, silah qaçaqmalçılığının həyata keçirildiyi bölgəyə, qeyri-leqal miqrantların axın mənbəyinə çevrilib», - deyə Lavrov qeyd edib.
Moskvada hesab edirlər ki, «birtərəfli qaydada günahkar elan etmək» lazım deyil və gələcəkləri ilə bağlı qərarı liviyalıların özləri verməlidirlər. Bununla yanaşı, Rusiya BMT Təhlükəsizlik Şurasında feldmarşal Xaftarın Tripoliyə hücumu dayandırmasını tələb edən qətnamənin qəbuluna da imkan verməyib.
Qeyd olunanlardan belə çıxır ki, Qərb Xaftara qarşıdır, Rusiya isə onu dəstəkləyir. LMO komandanının Rusiya ilə əlaqələri haqda söhbətlər hələ Xaftarın, daha sonra isə parlament sədri Akila Salehin və feldmarşalın elçisi Abdel-Basit əl-Badrinin 2016-cı ildə Moskvaya səfərlərindən sonra yayılmışdı. 2017-ci ildə isə Xaftar «Admiral Kuznetsov» təyyarə gəmisinə qonaq olmuş, oradan Rusiyanın müdafiə naziri Sergey Şoyqu ilə videoəlaqəyə çıxmış, onunla beynəlxalq terror təşkilatları ilə mübarzə məsələlərini müzakirə etmişdi.
Moskva ilə LMO komandanının qarşılıqlı maraqları Xaftarın mətbuat katibi, briqada generalı Əhməd əl-Mismarinin ötən il səsləndirdiyi bir bəyanatdan sonra da ortaya çıxmışdı. O, «ayrı-ayrı dövlətlərin liviyalıların taleyilə oynamaqlarına son qoyması üçün Rusiyanın siyasi müdaxiləsinə ehtiyacın olduğunu» bildirmişdi.
Güman ki, Xaftara yaxın dairələr Rusiyadan silah almağa hazırdır. Onlar Moskvaya Liviyada neft və qaz hasilatı ilə məşğul olmasını da təklif edirlər. Britaniyanın «The Times» nəşri feldmarşala yaxın şəxslərdən olan Əkrəm Buxulayquya istinadən xəbər verir ki, Xaftar «Admiral Kuznetsov» təyyarə gəmisində olarkən onlara lazım olan silahların siyahısını ortaya qoyub, rusiyalılar isə BMT-nin liviyadaxili qarşıdurmanın tərəflərinə tətbiq etdiyi embarqoların aradan qaldırılmasına çalışacaqlarını deyiblər.
Aydındır ki, silah embarqosu üzündən Rusiya LMO-ya rəsmən silah tədarük edə bilməz. Lakin Xaftarın Tripolini ələ keçirərək ölkəni birləşdirməsi vəziyyəti dəyişə bilər. Bu halda Rusiya nəinki yeni silah alıcısı qazanacaq, həm də Liviyanın Aralıq dənizi sahillərində öz hərbi bazasını açmaq imkanı əldə edəcək. Qərbin Xaftarın qarşısını almaq cəhdləri də buradan qaynaqlanır. Çünki LMO-nun uğuru Rusiyanın Liviyaya və ümumilikdə şimali Afrikaya geosiyasi dönüşü ilə nəticələnə bilər.
Bütün bunlara rəğmən, Liviyada baş verənlərdə əsas məqam iddialı fövqəldövlətlərin geosiyasi hədəfləri yox, yaşananların liviyalılar üçün nə ilə nəticələnəcəyidir. Hissələrə parçalanmış Liviyada indiki hadisələr Müəmmar Qəddafinin hakimiyyətə gəlişindən, təxminən, yarım əsr sonraya təsadüf edir. 8 il əvvəl isə «Liviya inqilabının lideri» devrilib və hər kəsin gözü qarşısında linc edilib. İndi Məğribin enerji resursları ilə ən zəngin, lakin həm də iztirablı ölkələrindən olan Liviyanın taleyi yenidən həll olunur.
Xaftarın Tripoliyə hücumunun BMT-nin mövqeyinə, onun aprelin ortalarında ölkədə ümumxalq səsverməsinin keçirilməsi təşəbbüsünə zidd olduğu aydındır. Yəni LMO əməliyyatlara BMT-nin seçki anonsundan cəmi bir neçə gün əvvəl başlayıb. Lakin görünür, mərkəzi hakimiyyətdən məhrum ölkədə Xaftar buna əvvəldən ciddi yanaşmayıb.
Beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış Sarac hakimiyyəti üçün Xaftar ölkədə hərbi diktatura qurmağa çalışan qiyamçıdır. LMO-nun qalib gələcəyi təqdirdə ABŞ və Avropa ölkələrinin ona saysız-hesabsız sanksiya tətbiq edəcəyi də istisna deyil. Amma digər yandan, parçalanmış Liviya xalqının sabitliyə, dayanıqlı mərkəzi hakimiyyətə ehtiyacı var. Xəlifə Xaftarın hakimiyyətə gələcəyi təqdirdə, bunun təmin olunacağı da istisna deyil.
İstənilən halda, Liviya xalqı, həqiqətən də, öz yolunu özü seçməlidir. Bəs, Liviya xalqının iradəsilə o qədər də maraqlanmayan nəhəng qlobal mərkəzlər xalqa bu seçim imkanını verəcəkmi?

LIVIA IS BURNING AGAIN
Libya is rapidly approaching the threshold of a civil war. The offensive of the commander of the Libyan National Army (LNA), Field Marshal Khalifa Haftar on Tripoli, which hosts the Fayez al-Sarraj government recognised by the international community, has already resulted in casualties on both sides. The events in the former Jamahiriya depict the entire tragic reality of the country, which was plunged into chaos after the NATO’s military operation and the overthrow of Muammar Gaddafi in 2011.
Khalifa Haftar is advancing
The conflict in Libya that unfolded after the fall of the Gaddafi regime actually divided the country into several parts. Today, the capital of Libya, Tripoli, hosts a provisional Government of National Accord (GNA) formed as a result of a UN political agreement signed on December 17, 2015 with the mediation of the UN in the Moroccan city of Scirat. The government is recognised by the international community as a legitimate authority in Libya, despite the fact that the publicly elected parliament, the House of Representatives, which replaced the General National Congress in the summer of 2014, refused to ratify the Sarraj government. The deputies argue that the proposed list of ministers does not have sufficiently qualified personnel and, accordingly, this government will not succeed in uniting the country.
Therefore, the parliament relocated to the northeast of Libya with the centre in Tobruk, hence establishing another independent power centre. LNA supports the parliament challenging the Sarraj government, which holds power in the metropolitan region thanks to the support of influential paramilitary groups, including radical Islamists. Therefore, Haftar is attacking Tripoli under the slogan of liberating Libya from terrorists who have created chaos and violated law and order in the country.
The scale of violations in Libya is truly amazing, especially considering the presence of various armed groups in its western territories. These include military groups of the so-called Islamic State, the local branch of Al-Qaida and other terrorist organisations. It is not surprising that many Libyans dream of leaving the country, which has turned into a 'kingdom' of corruption, hostility of illegal groups, poverty and lack of power of the majority of the population. Thousands of Libyan citizens enter Europe as illegal migrants. Potential refugees at home are welcomed by slave markets and camps, where they are subjected to all sorts of humiliations, violence and murder. The absence of peace, order, centralised power does not allow to adjust the situation in the oil industry of Libya, which for decades has been the basis of the country's economy.
Apparently, the military offensive of LNA which began on April 4 by Field Marshal Haftar explains the desire to put an end to all these disasters that hit his country. He has been actively involved in the political processes in Libya for nearly half a century. In 1969, Haftar participated in a military coup that ended with the collapse of the monarchy and the establishment of a republic led by Muammar Gaddafi. In an interview, Gaddafi said about Haftar: "He was as my son. And I was like his spiritual father." However, in the 1980s, the ways of Haftar and the leader of the Libyan Revolution diverged: after the defeat of the Libyan troops in the war with Chad, the commander was arrested. After release from the prison, Haftar went to the United States, from where he returned to Libya only in 2011, the last year of the Gaddafi regime. Haftar led the rebels in eastern Libya, but with the fall of Gaddafi, he did not move into the shadows. In 2014, he criticised the General National Congress, which consisted mainly of Islamists. LNA units headed by Haftar attacked Islamist bases in Benghazi, which raised his reputation among a considerable part of Libyan society, dissatisfied with the growing influence of Islamic State and Al-Qaida. The House of Representatives under the new parliament supported Haftar, who proved to be an ardent supporter of the country's secular development. In March 2015, parliamentarians appointed him commander of LNA, and after carrying out several successful military operations to liberate a number of large oil terminals under the control of extremists, the head of the House of Representatives Aguila Saleh Issa awarded Haftar the title of field marshal.
Since the beginning of 2019, LNA has succeeded in liberating some more oil-rich regions of the country from the power of the Islamists. Today, the fate of Libya is decided in the battles for Tripoli, the severity of which indicates the possibility of a full-scale civil war.
Judging by reports from Libya, LNA attacks the capital from the south and west. LNA and GNA forces exchanged air strikes. The casualties on both sides already count for tens people. LNA announced that it established the control over the GNA military base in the Al-Aziziyah region, 40 km from Tripoli. The Haftar army continues offensive on the capital city.
Head of the internationally recognised Libyan government, Fayez al-Sarraj, accused Khalifa Haftar of betraying and organising a coup d'état. However, such accusations do not seem to have any influence on the course of events, particularly after a statement by the House of Representatives claiming that LNA only performs the task entrusted to it by the popularly elected parliament. A much more significant factor is the position of the world powers, whose attitude to the events in Libya and the forces participating in them indicates the possibility of serious geopolitical perturbations in the whole region.
Who is going to win?
Apparently, Libya has every chance to turn into another arena of growing confrontation between the West and Russia.
The United States, which announced the redeployment of its troops in Libya due to the aggravation of the situation in the country, demands Field Marshal Haftar to stop the attack on Tripoli. "We made it clear that we oppose the military offensive of Khalifa Haftar and urge to immediately stop military operations against the Libyan capital," U.S. Secretary of State Mike Pompeo said. The demand addressed primarily to the LNA command to immediately cease hostilities in Libya was voiced by the leading powers of the West.
Russia however blames NATO for the escalation of the armed conflict in Libya. According to the Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, "the reason for the Libyan crisis is what the NATO member states did with this country in 2011. Since then, it has become a ruined state; let's call things by their names — Libya has become a black hole through which terrorists go south, illegal arms smuggling, and flows of illegal migrants to the north."
Moscow believes that there is no need to unilaterally name the perpetrators of the crisis, and the Libyans should determine their own destiny themselves. This explains why Russia blocked the resolution of the UN Security Council demanding Field Marshal Haftar’s troops to suspend the attack on Tripoli.
It turns out that the West opposes Haftar, who, in turn, is supported by Russia. It should be noted that the relations between Haftar and Russia became a topic of discussions after Haftar, the head of parliament Aguila Saleh Issa, and Field Marshal Abdul-Basit al-Badri’s envoy visited Moscow in 2016. In 2017, Haftar visited the Admiral Kuznetsov aircraft carrier, where he spoke via a video link with Russian Defence Minister Sergei Shoigu and discussed with him the fight against international terrorist groups. The mutual interest of Moscow and Haftar was outlined after last year’s statement by the spokesman for Haftar, Brigadier General Ahmed al-Mismari, about the need for "political intervention by Russia so that other countries stop playing with the fate of the Libyans."
Apparently, the forces close to Haftar are ready to acquire Russian weapons, and also suggest that Moscow participate in the extraction of Libyan oil and gas. British The Times, referring to one of the field marshal’s confidants, Akram Bukhulaigu, reported that during his visit to the Admiral Kuznetsov aircraft carrier, Haftar provided a list of the necessary weapons, and the Russians promised to lobby for the lifting of the UN embargo on participants of the intra-Libyan confrontation.
It is clear that Russia cannot officially supply weapons to LNA due to its obligations under arms embargo. However, the situation may change if Haftar succeeds in capturing Tripoli and uniting the country. In this case, Russia can have a new buyer of its weaponry and create its military base on the Mediterranean coast of Libya. Therefore, the West is trying to prevent the further offensive of Haftar, whose success may result in Russia's geopolitical return to Libya and, in general, to northern Africa.
However, the ongoing events in Libya should have, as a priority, a meaning for Libyans themselves, and not the geopolitical ambitions of individual powers. The current Libyan crisis takes place after Muammar Gaddafi came to power fifty years ago. Eight years ago the Gaddafi regime fell with a demonstrative lynching of the leader of the Libyan Revolution. Libya, one of the richest, yet the long-suffering countries of the Maghreb, is going through another crisis, which can determine its fate.
It is hard to argue that the attack of Huftar’s army on Tripoli contradicts the position of the UN and its initiative to hold general elections in Libya in mid-April. That is, the LNA military operation began just a few days before the elections announced by the UN. However, Haftar didn't seem to have considered them serious given the lack of centralised power in the country.
The internationally recognised government of Fayez al-Sarraj considers Haftar a rebel who decided to establish a military dictatorship in the country. It's likely that if the LNA commander wins, the U.S. and its European allies will introduce a comprehensive list of sanctions against Libya. But, on the other hand, Libyans need stability and firm centralised power, which Haftar’s leadership may bring to the country.
Either way, it is the Libyan people, which must choose their fate. But will the largest global powers, who care about the Libyans the least, allow them to make this choice?