«Qazprom»un Gürcüstan bazarına qayıdışı qonşu ölkədə SOCAR-ın aparıcı mövqelərinə təsir göstərməyəcək
Qaz tədarükünün şaxələndirilməsi "mavi yanacağı" idxal etmək məcburiyyətində olan istənilən ölkə üçün ən vacib məsələdir. Lakin hər bir dövlət onu fərqli şəkildə - yalnız iqtisadi maraqlarına uyğun deyil, çox vaxt həm də siyasi maraqlarına uyğun şəkildə həll edir.
Azərbaycan SOCAR-ına öz qaz bazarında alternativ kimi Rusiyanın "Qazprom" şirkətini cəlb edən qonşu Gürcüstanın vurğunu hansı cəhətə yönəltdiyini söyləmək çətindir. İstənilən halda, bu qərar Azərbaycan qazının aparıcı mövqelərinə təsir göstərməyəcək.
Mürəkkəb danışıqlar
«Qazprom»la müqavilə artıq hazırlanıb və biz Rusiyadan kiçik həcmlərdə qaz alacağıq", - deyə Gürcüstanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Georgi Kobuliya apreldə bəyan edib. Doğrudur, hansı qaz həcmlərindən söhbət gedir və bu, Gürcüstana neçəyə başa gələcək, nazir dəqiqləşdirməyib.
G.Kobuliya hələ bu ilin fevralında ölkə parlamentində çıxış edən zaman Rusiyadan qaz almaq niyyəti barədə danışıb. O, bunu hazırda, demək olar ki, tamamilə Azərbaycandan alınan qaz tədarükünün şaxələndirilməsinə olan ehtiyacla izah edib.
"Qaz alınmasının şaxələndirilməsi və optimallaşdırılması – bu, önəmli təşəbbüsdür. Biz imkan yaratmaq istəyirik ki, təchizatçı sayı birdən çox olsun. Rusiya ilə danışıqlar aparılır və ehtimal ki, Rusiya Federasiyasından enerji təhlükəsizliyini və enerji müstəqilliyini qorumağa imkan verəcək qədər qaz alacağıq", - deyə G.Kobuliya qeyd edib.
Nazirin sözlərinə görə, tədarükün şaxələndirilməsi bazarda rəqabət yaradacaq ki, bu da qaz tariflərinin azalmasına kömək edəcək. "İnhisarçılıq yolverilməzdir və Azərbaycan Gürcüstan üçün yeganə qaz tədarükçüsü olmamalıdır", - deyə nazir mətbuata müsahibəsində bildirib.
Burada qeyd edək ki, Gürcüstanın qaza illik tələbatı 2,5 milyard kubmetr təşkil edir, bunun 90 faizi Azərbaycandan edilən idxal hesabına təmin edilir. SOCAR-ın məlumatına görə, 2018-ci ildə Azərbaycandan Gürcüstana qaz ixracatı 2,2 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da 2017-ci ilin göstəricisindən 22,8 faiz çoxdur.
Bu gün Gürcüstan "Qazprom"dan Rusiya qazının Ermənistana tranzit həcminin yalnız 10%-ni alır. Özü də, Rusiya 2017-ci ildə bu tranzit üçün haqqı Gürcüstana əsasən pulla və qismən xammalla ödəyib, 2018-ci ildə isə yalnız nağd şəkildə ödəyib. İki illik (2017-2018) müqavilə şərtlərinə görə, "Qazprom Eksport" Gürcüstan ərazisindən ildə 2-2,2 milyard kubmetr həcmində qazın Ermənistana tranzit nəqli üçün ödənişə, həmçinin bu dövrdə Gürcüstana çevik şərtlərlə - 2016-cı illə müqayisədə 1 min kubmetr üçün 30 dollar ucuza, yəni 1 min kubmetr üçün 185 dollara qaz nəqlinə zəmanət verir. Müqavilənin müddəti 2018-ci il dekabrın 31-də başa çatıb və artıq bu ilin mart ayında ölkə "Qazprom Eksport" ilə Rusiya qazının Ermənistana tranziti üzrə yeni iki illik müqavilə imzalayıb. Bu, 2019-cu ilin 1 fevral tarixindən 2020-ci ilin sonuna qədər qüvvədə olacaq.
"Yetərincə mürəkkəb və uzun danışıqlara baxmayaraq, biz iki prinsipi əsas tutduq və onun hər ikisi uğurla qorunur,"- deyə Gürcüstanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf nazirinin müavini Natia Turnava bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu, ilk növbədə, Gürcüstanın enerji müstəqilliyi və təhlükəsizliyidir. "Deyə bilərəm ki, bizim bazarın ən mühüm iki strateji seqmenti - əhali və elektrik enerjisi istehsalı üzrə tam təmin olunur və indən belə də Azərbaycan qazı ilə təchiz olunacaq", - deyə N.Turnava bildirib.
Nazir müavini ikinci məsələnin "Qazprom" ilə münasibətlərdə mövqelərin yaxşılaşdırılması olduğunu bildirib. "Yeni müqavilə əvvəlkinə nisbətən daha yaxşıdır. Biz hər iki mövqe üzrə ticarət şərtlərini yaxşılaşdırmağa nail olduq: tranzit haqqı artırıldı və əgər hansısa bir özəl şirkət Rusiya qazı ilə maraqlanarsa, onun üçün Rusiya qazının qiyməti azaldıldı", - deyə N.Turnava bildirib. Bununla belə, o, konkret rəqəmlər səsləndirmədi və bildirdi ki, müqavilənin detalları məxfi olaraq qalır.
Tarix heç nə öyrətmir
Yeni müqavilənin detalları açıqlanmadığı nəzərə alınarsa, yəqin ki, Rusiya qazının tranzit haqqı dəyişməyib və bu da ölkənin maraqlarına elə də uyğun deyil. Gürcü mütəxəssislərinin fikrincə, 2017-ci ilə aid əvvəlki müqavilənin monetizasiyası Gürcüstana 30 milyon dollardan çox zərər vurub. Axı, qazın qiyməti neft qiymətlərinə bağlı olduğundan dəyişə bilər, buna görə də, ölkənin xammal şəklində tranzitin 10%-ni alması daha sərfəlidir.
Gürcüstanın İqtisadi İnkişaf Nazirliyi bu il təbii qaz istehlakının 2018-ci ilə nisbətən 5,8% artaraq 2,6 mlrd. kubmetrə çatacağını proqnozlaşdırır. Nazirliyin 2019-cu ilədək təsdiq etdiyi təbii qaz balansına görə, Gürcüstanda bu il 7,2 milyon kubmetr təbii qaz hasilatı nəzərdə tutulur, "mavi yanacağın" idxalı 2,6 milyard kubmetr planlaşdırılıb ki, bu da 2018-ci ildəkindən 7 faiz çoxdur. Özü də SOCAR-şirkəti tərəfindən qaz təchizatı 8,8% artaraq 1,8 milyard kubmetrə çatacaq. «Şahdəniz» layihəsi çərçivəsində isə Tbilisinin bu il 828 milyon kubmetr qaz alması planlaşdırılır (artım 3,3%-dir).
Beləliklə, 2019-cu ildə bütün qaz idxalı Azərbaycanın payına düşməli idi, ancaq "Qazprom" ilə yeni anlaşma nəzərə alınmaqla, sonradan balansda müəyyən dəyişiklik edilib. Yeri gəlmişkən, yenilənmiş balansda 2019-cu ilin sonunadək Gürcüstana Rusiya qazının kommersiya nəqli nəzərdə tutulmur.
Qeyd edək ki, Gürcüstan 2007-ci ildən bu yana Rusiyadan qaz almayıb. Bundan əvvəl iki ölkə arasında siyasi münasibətlər önəmli dərəcədə pisləşmişdi və 2006-cı ilin noyabrında Rusiyadan Gürcüstana və Ermənistana qaz nəql edilən edilən iki qaz kəmərində partlayışlar baş vermişdi. Ancaq bununla belə, qaz nəqli "Qazprom"un 2007-ci il yanvarın 1-dən etibarən Gürcüstan üçün qazın qiymətinin 1 min kubmetr üçün 110 dollardan 235 dollara qədər artdığını bəyan etdikdən və qazın qiymətini iki dəfə azaldılmasının əvəzində Gürcüstanın qaz kəmərlərinin bir hissəsini tələb etdikdən sonra dayandırıldı. O dövrdə hakimiyyətdə olan Gürcüstan rəhbərliyi bunu şantaj hesab etdi və Tiflisi öz qaz nəql sistemini Moskvanın nəzarəti altında vermyə məcbur etmək məqsədi daşıdığını bildirdi. "Biz belə sürprizlərə hazır idik, amma bu, siyasi şantajdır və biz buna tabe olmayacağıq", - deyə Gürcüstanın ovaxtkı baş naziri Zurab Noqaideli bildirmişdi.
Yeri gəlmişkən, həm 2006-cı ildə, həm də 2008-ci ilin avqust müharibəsindən sonra "Qazprom" Gürcüstana qaz tədarükünü dayandıran zaman, ölkə Azərbaycanın dost dəstəyi sayəsində enerji təhlükəsizliyini təmin etməyə nail olub. Bakı həmişə sabit və etibarlı enerji tərəfdaşı olub və heç vaxt Tiflisin qaz asılılığından siyasi təzyiq məqsədi ilə istifadə etməyb. Bu baxımdan, Gürcüstanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Georgi Kobuliyanın ölkəsinin qaz bazarında Azərbaycanın inhisarı ilə bağlı narahatlığı əsassızdır. Özəlliklə də, Moskva ilə Tiflis arasında yetərincə mürəkkəb siyasi münasibətlər nəzərə alınarsa, Rusiya qazı heç də Azərbaycan qazı üçün alternativ hesab edilə bilməz. Amma mövcud təchizatçının nə qədər etibarlı olmasından asılı olmayaraq, istənilən ölkənin enerji təhlükəsizliyinin mənbələrin şaxələndirilməsini diqtə etməsi isə başqa bir məsələdir.
Dənizdə damla
Xatırladaq ki, Gürcüstan hökuməti ilə imzalanmış 26 dekabr 2008-ci il tarixli anlaşmaya görə, SOCAR bu ölkənin qaz infrastrukturuna sərmayə qoyma şərtləri ilə bağlı 23 regional qaz paylayıcı şirkəti, həmçinin bir sıra qaz təsərrüfatlarını və şəbəkələrini əldə edib. 2012-ci ilin oktyabr ayında o, «Itera International Energy LLC»nin 100%-lik törəməsi «Itera-Georgia» şirkətinin sahibinə və demək olar ki, Gürcüstanın yeganə təbii qaz təchizatçısına və paylayıcısına çevrildi.
2007-ci ildə Gürcüstanda təbii qaz bazarının (həm topdansatış, həm də pərakəndə satış) inkişafı üçün «SOCAR-Georgia Gas Ltd.» (SGG) törəmə müəssisəsi yaradılıb. Şirkət uzun illərdir ki, bütün ölkə üzrə təbii qazın təchizatını və paylanmasını gerçəkləşdirir. SGG bu günə qədər Gürcüstanda qazlaşdırmaya və qaz infrastrukturunun inkişafına 300 milyon dollardan çox sərmayə qoyub ki, bunun nəticəsində əlavə olaraq yüz minlərlə ailə və kommersiya obyekti təbii qazdan istifadə imkanı əldə edə bilib. Bu illər ərzində 250 mindən artıq yeni abunəçi qaz şəbəkəsinə qoşulub və hazırda ölkədə, təxminən, 600 min qaz abunəçisinə xidmət göstərilir. Eyni zamanda şirkət Gürcüstanın qaz şəbəkəsində qaz itkilərinin səviyyəsini, demək olar ki, 10 dəfə azaldıb - 3%-ə endiriir.
Gürcüstanda fəaliyyət göstərdiyi illər ərzində SOCAR respublikada müxtəlif layihələrə 1,5 milyard dollardan artıq sərmayə qoyub və Gürcüstanda fəaliyyət göstərən bütün dini məbədlərə pulsuz qaz verib.
Beləliklə, Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkəti Gürcüstan qaz bazarına möhkəm yerləşib və öz mövqelərindən imtina etmək fikrində deyil. «Şahdəniz» yatağından qaz hasilatının daha da artması və Xəzərin Azərbaycan sektorundakı yeni qaz yataqlarının istifadəyə verilməsi SOCAR-a öz qaz ehtiyatlarını artırmağa və uyğun olaraq, mavi yanacaq ixracı həcmlərini artırmağa imkan verir.
Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov tərəfindən səsləndirilmiş proqnozlara görə, ötən ilə baxanda 2019-cu ildə Azərbaycanda qaz hasilatının 19%, ixracatının isə 25% artacağı gözlənilir. «2021-ci ildə Azərbaycanda qaz hasilatının həcmi illik 45 milyard kubmetrə çatacaq. Sonrakı illərdə artım 2019-2020-ci illər ərzində «Abşeron», «Ümid», «Qarabağ» qaz yataqlarının, «Şəfəq-Asiman» və «Babək» perspektiv strukturlarının işlənməsi üzrə işlərin fəallaşmasından asılıdır», - deyə energetika naziri vurğulayır.
Öz növbəsində, Gürcüstan Energetika Nazirliyinin hesablamalarına görə, «Şahdəniz» yatağının hələ 2016-cı ildə elan edilmiş «Mərhələ-2» işlənməsi üzrə təbii qaz tranzitindən Gürcüstan əlavə olaraq nəql edilən həcmin 5%-ni əldə edəcək və bu, ildə 1,5 mlrd. kubmetrə bərabər olacaq ki, ölkədə təbii qaz kəsiri problemini bütünlüklə həll edə bilər.
Belə olan vəziyyətdə, Rusiyadan nəql ediləcək qazın Gürcüstanın Azərbaycandan olan enerji asılılığını hansı şəkildə azaldacağı yalnız sirr olaraq qalır. Rusiya qazının həcmi Azərbaycandan təchizatla müqayisədə dənizdə damla qədər az olacaq, qiyməti isə çətin ki, Azərbaycan qazı ilə rəqabət aparmağı mümkün etsin. Əslində, Rusiya şirkəti güzəştlərə yetərincə istəksiz gedir və həmişə özü üçün mənfəət axtarır.

Возвращение "Газпрома" на грузинский рынок не повлияет на доминирующие позиции SOCAR в соседней стране
Вопрос первостепенной важности для любой страны, вынужденной импортировать "голубое топливо", - диверсификация поставок газа. Но вот решает его каждое государство по-разному, исходя из своих не только экономических, но зачастую и политических интересов.
На какой аспект сделала акцент соседняя Грузия, привлекая российский "Газпром" в качестве альтернативы азербайджанской SOCAR на свой газовый рынок, пока сказать трудно. В любом случае на доминирующие позиции азербайджанского газа это решение никак не повлияет.
Сложные переговоры
"Договор с "Газпромом" уже оформлен, и мы закупим газ у России в малых количествах", - объявил в апреле министр экономики и устойчивого развития Грузии Георгий Кобулия. Правда, о каком объеме газа идет речь и во сколько обойдется это Грузии, министр не уточнил.
О намерении приобрести российский газ Г.Кобулия заявлял еще в феврале текущего года, выступая в парламенте страны. Он объяснил это стремлением диверсифицировать поставки данного топлива, которые в настоящее время почти полностью осуществляются из Азербайджана.
"Диверсификация и оптимизация закупок газа - это важная инициатива, мы хотим создать возможность, чтобы был не один поставщик, а больше. Ведутся переговоры с Россией, и, наверное, мы закупим у РФ какое-то количество газа в пределах того, что даст нам возможность сохранить энергобезопасность и энергетическую независимость", - отмечал Г.Кобулия.
По мнению министра, диверсификация поставок создаст конкуренцию на рынке, что будет способствовать снижению тарифов на газ. "Недопустима монополия, и Азербайджан не должен быть единственным поставщиком газа в Грузию", - заявил министр уже в интервью СМИ.
Здесь отметим, что ежегодные потребности Грузии в газе оцениваются в 2,5 млрд. кубометров, которые покрываются на 90% за счет его импорта из Азербайджана. Согласно данным SOCAR, в 2018 году экспорт азербайджанского газа в Грузию составил 2,2 млрд. кубометров, что на 22,8% выше показателя 2017 года.
От "Газпрома" сегодня Грузия получает всего лишь 10% от общего объема транзита российского газа в Армению. Причем с 2017 года РФ оплачивала Грузии этот транзит деньгами и частично сырьем, а в 2018-м - только деньгами. По условиям двухлетнего договора (2017-2018), "Газпром экспорт" гарантировал оплату транспортировки газа через территорию Грузии в Армению в объемах 2-2,2 млрд. кубометров в год, а также поставку газа в Грузию в этот период "на гибких условиях - по цене на $30 за 1 тыс. кубометров ниже, чем в 2016 году", то есть по $185 за 1 тыс. кубометров. Срок соглашения истек 31 декабря 2018 года, и уже в марте текущего года страна подписала новый двухлетний контракт с "Газпром экспортом" о транзите российского газа в Армению, который будет задействован задним числом - с 1 февраля 2019 года до конца 2020-го.
"Несмотря на довольно сложные и продолжительные переговоры, мы руководствовались двумя основными принципами, оба они были успешно защищены", - считает заместитель министра экономики и устойчивого развития Грузии Натия Турнава.
По ее словам, в первую очередь это энергетическая независимость и безопасность Грузии. "Могу сказать, что два важнейших стратегических сегмента нашего рынка - население и производство электроэнергии - полностью снабжаются и впредь будут снабжаться азербайджанским газом", - заявила Н.Турнава.
Второй задачей замминистра назвала улучшение позиций в отношениях с "Газпромом". "Новое соглашение лучше предыдущего. Мы добились улучшения коммерческих условий по обеим позициям: транзитная плата была увеличена, а цена на российский газ снижена, если какая-либо частная компания заинтересована в российском газе", - сказала Н.Турнава. При этом она не назвала конкретные цифры, отметив, что детали контракта остаются конфиденциальными.
История ничему не учит…
С учетом того, что детали нового договора не разглашаются, видимо, оплата транзита российского газа деньгами не претерпела изменений, что не особо отвечает интересам страны. По мнению грузинских экспертов, монетизация предыдущего договора (от 2017 года) принесла Грузии более $30 млн. убытков. Ведь цена на газ с учетом ее привязки к ценам на нефть может меняться, поэтому получать 10% от транзита в виде сырья для страны было бы гораздо выгоднее.
В текущем году Минэкономразвития Грузии прогнозирует рост в потреблении природного газа на 5,8% по сравнению с показателем 2018 года - до 2,6 млрд. кубометров. Согласно утвержденному министерством балансу природного газа на 2019 год, собственная добыча природного газа в Грузии в этом году прогнозируется в объеме 7,2 млн. кубометров, импорт "голубого топлива" запланирован в объеме 2,6 млрд. кубометров, что на 7% больше, чем в 2018 году. Причем поставки газа компанией SOCAR увеличатся на 8,8% - до 1,8 млрд. кубометров, а в рамках проекта "Шахдениз" Тбилиси планирует в текущем году получить 828 млн. кубометров газа (рост на 3,3%).
Таким образом, весь импорт газа в 2019 году пришелся бы на Азербайджан, но с учетом новых договоренностей с "Газпромом" в баланс позднее были внесены определенные изменения. Кстати, в обновленном балансе коммерческих поставок российского газа в Грузию до конца 2019 года не предусматривается.
Следует отметить, что Грузия не покупала газ у России с 2007 года. Этому предшествовали существенное ухудшение политических отношений между двумя странами и взрывы в ноябре 2006 года на двух газопроводах, по которым газ поставляется из России в Грузию и Армению. Однако поставки были прекращены непосредственно после того, как "Газпром" объявил о повышении с 1 января 2007 года цены на газ для Грузии со $110 до $235 за 1 тыс. кубометров и предложил передать ему часть грузинских газопроводов в обмен на снижение цен на газ вдвое. Находящееся у руля на тот момент грузинское руководство расценило это как шантаж, нацеленный на то, чтобы вынудить Тбилиси передать свою газотранспортную систему под контроль Москвы. "Мы были готовы к таким сюрпризам, но это уже политический шантаж, на который мы не поддадимся", - заявил тогдашний премьер-министр Грузии Зураб Ногаидели.
К слову, как в 2006 году, так и после августовской войны 2008 года, когда "Газпром" прекратил поставки газа в Грузию, ей удалось обеспечить свою энергобезопасность благодаря дружеской поддержке Азербайджана. Баку всегда выступал стабильным и надежным энергетическим партнером и никогда не использовал газовую зависимость Тбилиси для политического давления. В этом контексте беспокойство министра экономики и устойчивого развития Грузии Георгия Кобулия по поводу азербайджанской монополии на газовом рынке своей страны беспочвенно. Тем более, учитывая довольно непростые политические отношения между Москвой и Тбилиси, российский газ для Грузии не может рассматриваться как альтернатива азербайджанскому. Другой вопрос, что энергетическая безопасность любой страны диктует необходимость диверсификации источников, каким бы надежным действующий поставщик ни был.
Капля в море
Напомним, что по соглашению от 26 декабря 2008 года, подписанному с правительством Грузии, SOCAR на условиях вложения инвестиций в газовую инфраструктуру этой страны получила в управление 23 региональные газораспределительные компании, а также ряд газовых хозяйств и сетей.
В октябре 2012 года она стала владельцем компании "Итера-Грузия", 100-процентной "дочки" ITERA International Energy LLC, и практически единственным поставщиком и распределителем природного газа в Грузии. Для развития в Грузии рынка природного газа (как оптового, так и розничного) SOCAR еще в 2007 году было создано дочернее предприятие SOCAR - Georgia Gas Ltd. (SGG). Компания в течение многих лет осуществляет поставки и распределение природного газа по всей стране. К настоящему времени SGG инвестировала более $300 млн. в развитие газификации и газовой инфраструктуры Грузии, в результате чего дополнительно сотни тысяч семей и коммерческих объектов получили возможность пользоваться природным газом. За эти годы к газовой сети подключены более 250 тыс. новых абонентов, и в настоящее время обслуживаются около 600 тыс. газовых абонентов страны. При этом компании удалось снизить уровень потерь газа в газораспределительной сети Грузии почти в 10 раз - до 3%.
SOCAR в целом за годы работы в Грузии инвестировала в различные проекты в республике более $1,5 млрд., а также бесплатно поставляла газ всем функционирующим в Грузии религиозным храмам.
Таким образом, Госнефтекомпания Азербайджана прочно закрепилась на грузинском газовом рынке и сдавать свои позиции явно не собирается. Дальнейший рост добычи газа с месторождения "Шахдениз" и предстоящий ввод в разработку новых газовых площадей в азербайджанском секторе Каспия позволят SOCAR нарастить собственные запасы газа и, соответственно, увеличить экспорт объемов "голубого" топлива.
По прогнозам, озвученным министром энергетики Азербайджана Пярвизом Шахбазовым, уже в 2019 году добыча газа в Азербайджане по сравнению с минувшим годом увеличится на 19%, а его экспорт - на 25%. "В 2021 году объем газодобычи в Азербайджане достигнет 45 млрд. кубометров в год. Рост в последующие годы будет обусловлен активизацией работ по разработке в период 2019-2020 гг. газовых месторождений "Абшерон", "Умид", "Карабах", перспективных структур "Шафаг - Асиман", "Бабек", - утверждает глава Минэнерго.
В свою очередь, по оценкам Министерства энергетики Грузии, обнародованным еще в 2016 году, с началом транзита газа с месторождения "Шахдениз" в рамках Стадии-2 Грузия получит дополнительно 5% от поставок, что составит до 1,5 млрд. кубометров газа в год, и может полностью решить проблемы с его дефицитом в стране.
При таком раскладе, как именно российские газовые поставки могут снизить энергозависимость Грузии от Азербайджана, остается только гадать. Объемы российского газа станут каплей в море по сравнению с поставками из Азербайджана, а цена на него вряд ли сможет конкурировать с азербайджанской. Да и на уступки российский концерн идет довольно неохотно и всегда не без выгоды для себя.