Cəmi 1-2 il əvvələdək Rusiya XİN-dən Ermənistana bu cür bəyanatın ünvanlana biləcəyini təsəvvür belə, etmək mümkün deyildi
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi mayın 7-də «Nasizmin qəhrəmanlaşdırılması, neonasizmin yayılmasına və irqçiliyin müasir formalarının, irqi ayrı-seçkiliyin,əksenofobiyanın və onunla bağlı digər dözümsüzlüklərin artmasına kömək edən digər praktikaların yayılması ilə bağlı vəziyyət haqqında» adlı hesabatla çıxış edib. Sənəddə deyilir: «Ermənistanın keçmiş hakim Respublikaçılar Partiyası Üçüncü reyx ilə əlaqəsi haqqında məlumatlar olan Q.Njdenin xatirəsinin birmənalı olmayaraq milliyyətçi siyasi qəhrəman kimi əbədiləşdirilməsi üçün addımlar atıb».
«Region Plus» jurnalı fəaliyyəti dövründə Ermənistanda faşizm tərəfdarlarının qəhrəmanlaşdırılması, faşizmin faktiki olaraq, bu ölkənin rəsmi ideologiyasına çevrilməsi faktına dəfələrlə diqqət çəkib. Son yarım ildə isə jurnalda mənim Sovet xüsusi xidmət orqanlarının məxfilikdən çıxarılmış sənədlərinə əsaslanan, Q.Njdenin Hitler Almaniyasının xüsusi xidmət orqanları ilə əməkdaşlığını sübut edən silsilə məqalələrim dərc olunub. Həmin məqalələr istər Azərbaycan KİV-də, istərsə də beynəlxalq mətbuatda geniş rezonans doğurub. Nəhayət, onların nə qədər doğru olduğu sürüşkən diplomatik ifadələrlə də olsa, Rusiya tərəfindən də rəsmən təsdiqlənib.
Əvvəlcə onu qeyd edək ki, Rusiya XİN-in sözügedən məruzəsində Azərbaycanla bağlı 4 əsas tezis yer alır. Söhbət kifayət qədər müsbət, informativ və nümunəvi tezislərdən gedir. Birincisi, Azərbaycanda neonasizm, irqçilik, irqi zəmində ayrı-seçkilik və ksenofobiya əlamətləri yoxdur. İkincisi, Azərbaycan rəhbərliyi ölkəni «müxtəlif xalq və din nümayəndələrinin birlikdə yaşadığı tolerant dövlət» kimi tanıdır. Üçüncüsü, üstəlik, faşizm üzərində Qələbə Günü ərəfəsində: Azərbaycan Sovet xalqının nasizm üzərində qələbədəki rolunun tarixinin qorunub saxlanmasında, İkinci Dünya müharibəsi tarixinin saxtalaşdırılması və nasizmin qəhrəmanlaşdırılması cəhdlərilə mübarizədə Rusiyanın yanaşmasını bölüşür. Dördüncüsü, sənəddə qeyd olunur ki, milli, irqi, dini nifrət zəmnində törədilmiş cinayətlər Azərbaycanın Cinayət Məcəlləsilə ağır cinayət sayılır və ona görə ciddi cəza nəzərdə tutulur.
Başqa sözlə, nasizmin qəhrəmanlaşdırılması, neonasizmin və irqçiliyin, irqi ayrı-seçkiliyin, ksenofobiyanın müasir formalarının qızışmasına yol açacaq bu kimi başqa halların yayılması ilə mübarizədə Moskva ilə Bakının mövqeyi tamamilə simmetrikdir və üst-üstə düşür. Bu məsələdə Rusiya ilə Azərbaycan barrikadanın eyni tərəfində, bir düşərgədə yer alır.
Bundan başqa, Rusiya XİN-i ötən il BMT Baş Assambleyasında Azərbaycanın « Nasizmin qəhrəmanlaşdırılması, irqçilik, irqi ayrı-seçkilik, ksenofobiya və onunla bağlı olan dözümsüzlüyün təşviqinə xidmət edən neonasizm və onun digər növlərinə qarşı mübarizə» adlı qətnaməni dəstəklədiyini xüsusi vurğulayır. Bununla yanaşı, Rusiya XİN-i bir məqamı ya diplomatik baxımdan, ya da sadəcə, utandığı üçün vurğulamır – Azərbaycan BMT Baş Assambleyasında bu qətnamənin səsə qoyulduğu əvvəlki illərdə bitərəf qalıb. Səbəb? Səbəb hər dəfə KTMT üzvlərinin məsələyə dair mövqeyini səsvermədən əvvəl və ya sonra Ermənistanın açıqlaması olub. Bu halda Bakı əlbəttə ki, sözügedən qətnamə ilə bağlı həmrəylik nümayiş etdirə bilməzdi. Çünki ortada Dağlıq Qarabağ münaqişəsi kimi geosiyasi əsas var.
Bu gün Rusiyanın xarici siyasət idarəsi Azərbaycanın mədəni və intellektual, həmçinin mənəvi baxımdan çiçəklənən dövlət olduğunu etiraf edir. Halbuki, Rusiyanın Qafqazdakı əsas və yeganə müttəfiqi olan Ermənistan millətçilik, şovinizm, ksenofobiya və ekstremizm çirkabında batır. Başqa sözlə, beynəlxalq hüququn normaları nələri qadağan edirsə, onlara Ermənistanda rast gəlmək mümkündür. Lakin bunları diplomatik dildə ifadə etmək asan deyil.
Bununla yanaşı, Bakı Rusiya XİN-ni Rusiya Federasiyası Dövlət Arxivində yer alan sənədlərin surətilə dəfələrlə tanış edib. Həmin sənədlərdə Qaregin Njdenin Nürnberq Tribunalının cinayətkar qurum kimi tanıdığı nasist təşkilatı – Təhlükəsizlik Xidmətinin (TX) agenti olduğu açıq şəkildə əksini tapıb. Demək, Njde nasist cinayətkarı olub.
Əlbəttə, Moskva bu faktı bir anda qəbul etməyə hazır deyil. Çünki bu, ortaya tamamilə obyektiv, əsaslı sual çıxaracaq: bunu bilmənizə rəğmən, bütün bu illər ərzində Ermənistanın nasistləşməsinə niyə göz yummuş, susmaqla bu işə niyə dəstək vermisiniz? Təbii ki, Rusiyanın siyasi elitası bu sualdan yayınmaq istəyir və məhz bu üzdən ölkə XİN-i hesabatında sürüşkən formula üstünlük verib: Njdenin «nasistlərlə əməkdaşlığına dair informasiya varmış».
Rusiya XİN-in hesabatında konkret olaraq Ermənistanla bağlı yazılanlara gəlincə, ölkədə fəaliyyət göstərən siyasi təşkilatlar arasında ötən ilin payızında qeydiyyata alınmış «Sesna srer»in millətçi meyilli təşkilat olduğu bildirilir. Onun ideologiyasının əsasını «Rusiya ilə Türkiyə arasındakı cinayətkar sövdələşmənin nəticəsi» olan Ermənistan Respublikasının (Moskva müqaviləsi, 1921) inkarı, «yeni dövlətin yaradılması» uğrunda mübarizə təşkil edir: «Partiyanın bəyan etdiyi hədəf «yeni Ermənistanın yaradılması»dır. Ona respublikanın indiki ərazisilə yanaşı, Dağlıq Qarabağın da daxil edilməsi nəzərdə tutulur. Bundan başqa, vətəndən kənarda yaşayan ermənilər ümumxalq referendumu vasitəsilə birləşdirilməlidir. Partiyanın proqramında guya «rus müstəmləkəçiliyilə tapdanmış» hüquqların bərpası, «Naxçıvanın və Axuryan çayından qərb tərəfin ermənilərin ixtiyarına qaytarılması» da nəzərdə tutulur».
Bununla yanaşı, Rusiya XİN-i bu partiya tərəfdarlarının 2016-cı ilin iyulunda İrəvanda post-patrul xidməti alayına məxsus binanı silahlı yolla ələ keçirdiyini xatırladır. Bu insident nəticəsində 2 polisin həlak olduğu da yada salınır. Lakin bütün bunlara baxmayaraq, Ermənistan parlamentinə ötən ilin dekabrında keçirilmiş seçkidə «Sesna srer» 1,82% səs yığa bilib (öz tərəfimizdən qeyd edək ki, əslində, «Sesna srer» terror təşkilatı olduğu üçün, ümumiyyətlə, rəsmi partiya statusu almamalıdır. Amma bu, necə deyərlər, dövlətin daxili işidir).
Cəmi 1-2 il əvvələdək Rusiya XİN-dən Ermənistana bu cür bəyanatın ünvanlana biləcəyini təsəvvür belə, etmək mümkün deyildi. Xüsusilə Azərbaycanla müqayisəli şəkildə. Ümumiyyətlə, son dövrlərədək Ermənistanda nasizmin qəhrəmanlaşdırılması ilə bağlı kifayət qədər tutarlı faktlara Rusiyanın rəsmi strukturları heç bir açıq reaksiya vermirdi. Hətta İrəvanda Njdenin heykəlinin ucaldılmasından, onun, həmçinin daha bir faşist kəşfiyyatçısı Dronun adının paytaxtın və digər şəhərlərin bir sıra küçə və meydanlarına verilməsindən sonra belə, Moskvanın hər hansı reaksiyasını görməmişdik.
Hər halda, çoxları təxminən 2,5 il əvvəl jurnalistlərin Rusiya XİN-in rəsmisi Mariya Zaxarovaya İrəvanın mərkəzində Njdenin abidəsinin ucaldılması ilə bağlı ünvanladıqları sualı yaxşı xatırlayır. Həmin şəxslər Zaxarovanın suala çaşqınlıq içərisində verdiyi cavabı da unutmayıblar: ermənilərin nasist kollaborasionistləri arasından kimləri istəsələr özlərinə qəhrəman seçmək hüququ var.
Amma bu gün vəziyyət dəyişib. Doğrudur, söhbət hər birimizin arzuladığımız köklü dəyişiklikdən getmir. Amma hər halda, məsələ «ölü nöqtə»dən tərpənib.
Mən tamamilə əminəm ki, Rusiya XİN-in sözügedən bəyanatı İrəvanda mənəvi və intellektual şok yaradıb. Çünki bu, erməni siyasətçiləri və ümumiyyətlə, bütün ermənilər üçün açıq siqnaldır:əbundan sonra Rusiyanın, hətta ən ermənipərəst dairələri üçün belə açıq millətçi ideologiyaya söykənən Ermənistan Respublikaçı Partiyası – az qala, faşist strukturu deməkdir və bu partiyanın qorunub saxlanmasında Rusiya maraqlı deyil. Onlar artıq Rusiya diplomatiyasının gözündə faktiki olaraq, aşkar ekstremist ideologiyaya sadiq «Sasna srer» partiyasından olan terrorçulardan heç nə ilə fərqlənmir. Başqa sözlə, indi, onların hər ikisi tam aşkar olmasa belə, Ermənistanın siyasi meydanında eyni küncə qoyulub. Kreml bu bəyanatla əslində, Ermənistanın sabiq prezidentləri Koçaryanla Sarqsyanın ölkə daxilində siyasi və hüquqi cəhətdən «məhv edilməsi»nə yol açıb. Bu, Paşinyanın ölkəsinin denasifikasiyası işinin öhdəsindən gəlməsini xeyli asanlaşdırır. O, bu haqda Almaniyaya bir müddət əvvəl etdiyi rəsmi səfəri zamanı da danışıb. Almaniya kansleri Angela Merkel ilə görüşündə Paşinyan ölkəsindəki daxili siyasi durumu 1946-cı ilin Almaniyasındakı vəziyyətlə müqayisə edib. Söhbət Nürnberq nasist cinayətkarlarının Beynəlxalq Hərbi Tribunal qarşısına çıxarıldığı dövrdən gedir.
Bununla yanaşı, bir məqamı da anlamaq lazımdır: Rusiya hökumətinin bu bəyanatı Ermənistanın hazırkı siyasi elitasına açıq eyhamdır. Hər halda, Paşinyan hökumətinin bəzi addımları zaman-zaman Kremldə anlaşılmazlıq yaradır. Ruslar bununla demək istəyir ki, Paşinyan və ətrafı Ermənistanı qeyri-adi, radikal strukturlardan təmizləyərsə, İrəvanla əlaqələr «Qarabağ klanı»nın hakimiyyəti dövründə olduğu səviyyədə davam etdirilə bilər. Bu halda söhbət şübhəsiz ki, istər qismən elə Paşinyanın özünün «məhsul»u olan «Sesna srer»dən, istərsə də hazırda baş nazirin əsas rəqibi olan Respublikaçılar Partiyasından gedir. Kreml faktiki olaraq, İrəvanda «Çin heç-heçəsi» təklif edir: bu zaman şahmat lövhəsindən bütün fiqurlar götürülür və partiyaya yaranmış şatdaundan çıxa biləcək siyasi oyunçular seçilməklə, yenidən başlanır. Başqa sözlə, Moskva Paşinyana Ermənistanın siyasi meydanını onun müdaxiləsi olmadan, başqa sözlə, «susqun razılığı» ilə radikallardan təmizləmək imkanı yaradır. Bu halda bizə Paşinyanın bu işi «səs-küysüz» görə bilib-bilməyəcəyini, iradəsi və siyasi resurslarının buna kifayət edib-etməyəcəyini gözləmək qalır.

No one would imagine that the Russian Foreign Ministry could treat Armenia this way almost two years ago
On May 7, the Russian Ministry of Foreign Affairs published a report titled 'On the situation with glorification of Nazism, neo-Nazism and other practices that contribute to fuelling contemporary forms of racism, racial discrimination, xenophobia and related intolerance', which includes, in particular, the following passage: “…the former ruling Republican Party of Armenia (RPA) has taken steps to commemorate such a controversial nationalist political figure as Garegin Nzhdeh who has been reported collaborating with the Third Reich."
Region Plus has repeatedly covered the problem of glorification of fascist supporters in Armenia and the actual transformation of Nazism into the official ideology of this country. In the last six months, the magazine has published a series of my articles based on declassified documents of the Soviet special services, which prove that Nzhdeh used to collaborate with the special services of Nazi Germany. These publications have attracted considerable attention both in Azerbaijan and around the world. The truth was finally confirmed officially by Russia, even if all the statements were wrapped in slippery diplomatic phrases.
One of the sections of the above report of the Russian Foreign Ministry concerns Azerbaijan and is based on four main theses, which are very positive, informative and indicative. First, it says that there are practically no manifestations of neo-Nazism, racism, racial discrimination and xenophobia in Azerbaijan. Secondly, the leadership of Azerbaijan positions the country as 'a state fostering tolerant co-residence of representatives of various nations and religions.' The third thesis was obviously formulated just before the V-Day: 'Azerbaijan shares the same approach with Russia when it concerns the preservation of the historical memory of the contribution of the Soviet people to the victory over Nazism and opposition to any attempts to falsify the history of the Second World War and to glorify Nazism.' Finally, the report says that according to the Criminal Code of Azerbaijan, commission of crimes based on national, racial and religious hatred shall be recognised as an aggravating factor in determining the penalty. In other words, in combating the glorification of Nazism, spread of neo-Nazism and other types of practices that contribute to fuelling of contemporary forms of racism, racial discrimination and xenophobia, the positions of Moscow and Baku are consistent, identical and symmetrical.
In addition, the Russian Foreign Ministry underlines that last year Azerbaijan supported the resolution of the UN General Assembly "Combating glorification of Nazism, neo-Nazism and other practices that contribute to fuelling contemporary forms of racism, racial discrimination, xenophobia and related intolerance." At the same time, the ministry refrained, either diplomatically or shamefully, from admitting the fact that in previous years Azerbaijan abstained from voting on the same UNGA resolution, because Armenia had always made statements on the position of the CSTO member states on this issue before or after the voting. Obviously, Azerbaijan could not show solidarity with the resolution for apparent geopolitical reasons concerning the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Today, however, the Russian Foreign Ministry recognises Azerbaijan as a prosperous state with rich cultural, intellectual and spiritual traditions. Whereas the main and only ally of Russia in the Caucasus, Armenia, is caught up in nationalism, chauvinism, xenophobia and extremism, which are prohibited by international laws, although it occasionally makes very streamlined statements using diplomatic language. Moreover, Baku has repeatedly provided the Russian Foreign Ministry with copies of documents from the State Archive of the Russian Federation, which clearly indicate that Garegin Nzhdeh was an agent of SD, a Nazi organisation recognised at the Nuremberg Tribunal as criminal. Therefore, Nzhdeh was a Nazi criminal per se.
Yet Moscow is not ready to recognise this fact overnight, since it can raise a very hard-hitting question: why has Russia supported, albeit tacitly, the nationalisation of Armenia for so long? Certainly, the political elite of Russia tries to circumvent the issue, and therefore the Foreign Ministry chose a streamlined formulation by regarding Nzhdeh as a political figure "who has been reported collaborating with" Nazis.
As to Armenia, the report indicates that Sasna Tsrer, registered as a political party in Armenia in the autumn of last year, is one of the nationalist political organisations of Armenia. Its ideology is based on the refusal to recognise the Republic of Armenia, as it is “a product of a criminal Russian-Turkish conspiracy” (Treaty of Moscow, 1921), and the struggle for the “creation of a new state”. “Among the declared goals of the party are the creation of a new Armenia, including both the current territory of the country and Nagorno-Karabakh, unification of Armenians living outside their homeland through a national referendum, as well as the reclamation of Armenian authority over Nakhichevan and the areas west of the Akhurian River." At the same time, the Russian Foreign Ministry recalls that in July 2016, a group of Sasna Tsrer supporters attacked a police regiment in Yerevan, killing two policemen. Nevertheless, the party secured 1.82% of the votes in the parliamentary elections last December. We will just add that, as a terrorist organisation, it should not have received the official status of a political party. But, of course, this is an internal affair of Armenia.
No one would imagine that the Russian Foreign Ministry could treat Armenia this way almost two years ago, especially in comparison with Azerbaijan. Until recently, there was no clear reaction from the Kremlin to the facts of glorification of Nazism in Armenia, especially after the installation of a monument to Nzhdeh in Yerevan and assigning the names of Nzhdeh and Dro (another fascist intelligence officer of Armenian origin) to a number of streets and squares of Yerevan and other cities of Armenia. Two and a half years ago, when asked about the installation of the monument to Nzhdeh in Yerevan, the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, made a confusing statement about the right of Armenians to determine their own national heroes from among the Nazi collaborators. Today the situation has changed. It is not as radical as we would like to see, but still a decision.
I believe that Yerevan is now suffering from a moral and intellectual shock caused by the report of the Russian Foreign Ministry. In fact, it is a completely clear message to Armenian politicians and all Armenians in general that from now on the Russian political establishment, however pro-Armenian its stance is, views RPA, which has been openly founded on nationalistic and pagan ideology, as almost a fascist body, in which no one in Russia is interested. In other words, for the Russian diplomacy RPA is no different from the terrorist and outright extremist Sasna Tsrer party. Kremlin treats both of them equally, albeit implicitly. In fact, the Kremlin gave a green light for political laceration of ex-presidents Kocharian and Sargsyan in Armenia, which greatly simplifies the task of Pashinian in de-nazifying his country. That's exactly what he said recently to Chancellor Merkel during his official visit to Germany, comparing the internal political situation in Armenia with the situation in Germany in 1946, when the International Military Tribunal over Nazi criminals was held in Nuremberg.
At the same time, the statement of Russian authorities is a transparent hint to the incumbent political elite of Armenia, whose moves the Kremlin finds difficult to understand sometimes. It is about the readiness of Russia to restore full contacts with Armenia on the same grounds as before (when the Karabakh clan was in power), if the Pashinian government is able to clear Armenia of the most odious and radical structures. This primarily concerns the terrorist group Sasna Tsrer, which is partly a brainchild of Pashinian himself, and RPA, which has now become his main opponent. In other words, the Kremlin makes a proposal on a Chinese draw with Yerevan, when the chessboard is clean of all the pieces and the parties agree to restart the game but with an option to select political actors who can survive the shutdown. Moscow gives Pashinian a chance to clean up the political field of Armenia from all sorts of radicals. We can only wait if Pashinian has enough willpower and resources to play the game without much ado.