Dövlət Pantomima Teatrının aktyorları öz ad günlərində həmişə gerçək incəsənətə xidmət edəcəklərinə söz verdilər
Bakı Gənc Tamaşaçılar Teatrının qarşısında, yəqin ki, çoxdan bu qədər teatr sənətinə aid insan toplaşmamışdı. Bu may axşamı hər şey bütün teatr adamlarının «təhvil» və ya premyera günlərinə toplaşdığı köhnə günləri xatırladırdı. Təhvil – teatr işçiləri, yaxınlar və doğmalar üçün premyeradan qabaq göstərilən ilk tamaşadır. Bu gün bu yaxşı ənənə itirilib, buna görə də yaxşı ki, bir araya gəlməyə və həmkarların uğurlarından zövq almağa imkan verən yubileylər var. Həmin axşam 25 yaşı tamam olan Dövlət Pantomima Teatrını təbrik edirdilər! Teatrı yaradıcılıq və peşə fəaliyyətinə başladığı yerdə - Gənc Tamaşaçılar Teatrında təbrik edirdilər. Azərbaycanın mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev öz açılış çıxışında bildirdi ki, Pantomima Teatrı bu illər ərzində təkcə ölkəmizdə deyil, ondan kənarda da çağdaş incəsənətin ümumi məkanında özünə yer tuta bilib.
Tarix və yaradıcı
Teatr 1994-cü ildə Bəxtiyar Xanızadə tərəfindən Gənc Tamaşaçılar Teatrında "Dəli yığıncağı" adlı pantomima studiyası kimi yaradılıb. 2000-ci ildə Studiya-Teatr dövlət statusu alıb, 2005-ci ildə isə keçmiş "Şəfəq" kinoteatrının binası ona verilib. 1996-cı ildən etibarən kollektiv fəal şəkildə qastrollarda iştirak edir və artıq dünyanın 12 ölkəsində olub. Bu müddət ərzində kollektiv 50-dən çox tamaşa hazırlayıb; 50-dən çox kadr yetişdirib - Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin tələbələri Bəxtiyar Xanızadənin rəhbərliyi altında lazımi bacarıqlar əldə ediblər ki, bu da onların peşədə yetişməsinə, ölkənin mədəniyyət və sənət aləmində öz yollarını tapmasına imkan verib.
Bəxtiyar Xanızadəni təqdim etməyə ehtiyac yoxdur - teatr və kino aktyorudur, Azərbaycanın xalq artistidir, Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin dosentidir, kinorejissordur, unikal fenomenin - Pantomima Teatrının yaradıcısı və bədii rəhbəridir. 1978-ci ildə M.Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunu bitirib, Gəncə Dövlət Dram Teatrında işləyib, sonra İncəsənət İnstitutunun tədris teatrında və C.Cabbarlı adına kinostudiyada çalışıb. 1983-cü ildən etibarən pedaqoji fəaliyyətlə məşğuldur. 1987-ci ildə Leninqrad Musiqi Teatrı və Kinematoqrafiya İnstitutunun aspiranturasını bitirib. Aktyor ustalığı və teatr tamaşalarının librettosu haqqında bir neçə kitabın müəllifidir. Mədəniyyət Nazirliyinin "Fəxri mədəniyyət işçisi" nişanı ilə mükafatlandırılıb.
Repertuar haqqında
Teatrın repertuarında dünya klassiklərinin ədəbi əsərləri, xalq eposları üzrə qoyulmuş tamaşalar, yaxud da teatrın bədii rəhbərinin və aktyorların müəllif librettolarına əsaslanan çıxışlar yer alır.
Müəllim və tələbələr
İki saat boyunca teatr səhnəsində tamaşaçıların alqışları altında aktyorlar bir-birini əvəz ediblər. Onlar hamısı Bəxtiyar Xanızadə universitetindən keçiblər və özlərini yaradıcı şəxsiyyət kimi formalaşaraq, müstəqil yola çıxıblar. Buna baxmayaraq, onların hamısı həmin gün aktyor idilər. Öz müəllimləri və ustadları ilə yanaşı dayanmış aktyorlar idilər, öz rollarını - bədii rəhbərləri və ustadları olan Bəxtiyar Xanızadə rolunu oynamaq üçün ilk dəfə idi ki, səhnəyə çıxırdılar.
Belə başlamışdı…
Söz və hərəkət deyil, məhz düşüncə aktyor Bəxtiyar Xanızadənin arzusu olub. Gerçəkləşmiş arzu. Tamaşanın səhnələri də belə başlayır: boş sahə məkanında narıncı geyimli Qadın bardaş qurub oturur, sağ əlində Ağac tutur. Ağac qurudur. Onun üzərində bir dənə də yarpaq yoxdur. Həyat çatışmır. Uca İdeya çatışmır. Müqəddəs Boşluq sanki gözləməkdən donub. Niyə? Ağacın digər tərəfində düşünən İnsan var. O, Yaradıcılıqla boşluğu dolduraraq məkanı canlandıra biləcək İdeya axtarışındadır. O, Bəxtiyardır. Nəhayət, İdeya yuxarıdan vəhy kimi İnsanın üzərinə enir və hirqə (sufi-dərvişlərin geyiminə) bürünərək Yola çıxır. Ancaq bildiyiniz kimi, yolu yolçu yorar. Və bu Yolda ona İdeyanı qəbul etməyə və son gününə qədər onu hirqə kimi çiyinlərində daşımağa hazır daha dördü qatılır.
Bəxtiyar Xanızadənin xatirələrindən
«Onlar dörd nəfər idilər və birincilər idi - Rövşən İsax, Siyavuş Hüseynli, Əsəd İsmayılov və Elman Rəfiyev. Onlar mənə inanırdılar və arxamca gəldilər. Biz onda bizi irəlidə nə gözlədiyini bilmirdik, bu barədə heç düşünmürdük. Biz yalnız yaradıcılıq haqqında, böyük İncəsənətin böyük İdeyası barədə düşünürdük və inanırdıq ki, yalnız seçilmiş işə dürüst, inanclı xidmət yolu həyatı məna ilə doldura bilər: bu gün, sabah və əbədilik. Biz ilk festivalımıza "Nağaraçılar" tamaşası ilə qatıldıq, onu hələ də teatrın repertuarında saxlayırıq, ancaq artıq digər aktyorların ifasında. Sonra başqa uşaqlar gəldi. Biz çoxaldıq. Həyat davam etdi...»
Xirqə yalnız sufi dərvişlərin bir semiotik rəmzi deyil. Bu, yüksək mənəvi kastaya məxsusluq əlamətidir. Tamaşada: küçədən və qapının altından buyruqla sırınmış əvəzedici sənətə deyil, gerçək, əsl İncəsənətə tapınanların kastası. Əvəzediciyə görə deyil, "gerçək və əsl" uğrunda döyüşə həm keçmiş illərin Pantomima Teatrının aktyorları, həm də bu gün teatrın səhnəsində çıxış edən aktyorlar
çıxacaqlar. Onlar çiyinlərindəki hirqə ilə qalacaqlar və bu hirqə keçmişin və indinin ideallarını birləşdirir. O idealları ki, heç şeyə baxmadan əbədiyyətə qalacaqlar - sevgi, mərhəmət, şəfqət, əxlaqi təmizlik, qarşı cinslərin ənənəvi münasibəti, Qadın kultu: ana, bacı və sevgili kimi.
Daha sonra tamaşanın personajları köhnə çamadanda əfsanəvi Konstantin Stanislavskinin 25-ci cildini tapırlar (1989-cu ildə yalnız 9 ədəd buraxılıb!!!), xalq artisti Ramiz Həsənoğlu ifa edir, "Dünya mədəniyyəti. Xəbərlər" adlı qəzeti açaraq ucadan oxuyur: "Broadvey xəbərləri", "Çexov festivalı "," Mingəçevir Teatrı - 90 yaşında", "Pantomima Teatrı - 25 yaşında".
Təbii ki, cənab Stanislavski sonuncu ifadəyə laqeyd qala bilməzdi və kollektivə yaşıl - çəhrayı rəngli ikitərəfli sehrli xalat təqdim etdi. Sehrli xüsusiyyətləri olan xalat! Sən demə, ovsun oxuyanda xalatın yaşıl rəngi keçmişə, çəhrayı rəngi isə gələcəyə aparır. Onda Bəxtiyar Xanızadə teatrının indi aktyorları, o cümlədən onun daimi yaradıcılığa, məşqə və özü üzərində işləməyə şirnikdirən personajı Bədii Rəhbər onları Zaman səyahətinə məcbur edirlər. Budur onlar teatrın yolunun başına döndülər, sonra da (dövlət!) statusu müəyyənləşdirilən dövrdə idilər və bu günə döndülər.
Zamanda bu hərəkət prosesi zamanı tamaşaçı təmiz rus dilində Pavel Qandelmanın sadə "Keyptaun limanında" mahnısını canlı (fonoqram yox!) ifa edən qızların duetini görə bilir. İzləyici anlayır ki, səhnə kontekstində, əslində, bu mətn gəmidən sahilə gedən dənizçilərdən deyil, əksinə, itirilmiş ideya və məğzlərini axtaran, yanlış yollarda azmış və yalnız öz yolunu axtaran İncəsənət adamlarından bəhs edir. Sonra sehrli xalat onları, eyni zamanda bu günə və gələcəyə aparır.
Orada Gələcəyin İnsanları nə qadınlara, nə canlandırmaya, nə də məna axtarışına ehtiyac duymayan teatr haqqında danışacaqlar, çünki məna primitiv, yenidən düşüncə tələb etməyən əşyalara və predmetlərə yönəldiləcək. Gələcəyin Teatrı - Primitivin Teatrı, Məzmunsuz Düşüncənin Teatrı olacaq, intellektual cırlaşmaya, göylərin Bəşəriyyətə ən böyük hədiyyəsi olan Sevginin məhvinə aparacaq. Gələcəkdə belə bir teatrı görən Pantomima Teatrının aktyorları günümüzə dönürlər, dönmədən öncə isə Teatrın bir İncəsənət forması kimi, aktryorla tamaşaçılar arasında mənəvi və fəlsəfi dialoq vasitəsi kimi cırlaşmasına imkan verməmək barədə özlərinə söz verirlər.
Memorandum
Tamaşa - bəyan, tamaşa - memorandum, tamaşa - and Bəxtiyar Xanızadə tərəfindən elə düşünülüb və qurulub, elə oynanılıb və canlandırılıb ki, teatr muzasına xidmət edən hər şey və bu xidməti idarə edənlər öz hərəkətlərini kənardan baxa bilsinlər və anlasınlar ki, həm İncəsənət mənasızlığa həm də saxtakarlığa dözmür. Biz dəyişmə dövründə yaşayırıq və şahid oluruq ki, küçələrin kütləvi mədəniyyəti səhnəyə sıçrayaraq keçmiş uğurların ideallarını məhv edir, onları köhnəliyin qalığı kimi rədd etmək və günahlandırmaq artıq dəbə çevrilir.
Görəcəksiniz ki, bu barədə ən çox bağıranlar Stanislavskinin, Meyerholdun, Piskatorun, Turabovun, Barronun, «Dördlərin Kartel»inin, Mehdi Məmmədov və başqalarının uğurları barədə heç zaman oxumayıblar və bilmirlər. Onlar öz cahilliklərinin və savadsızlıqlarının üzə çıxacağından qorxaraq, sənətdə zövqsüzlüyü və peşəkar çarəsizliyi İncəsənətdə yeni söz kimi təqdim edirlər. Amma yoxladıqda, əslində heç bir söz yoxdur. Elə İncəsənət də. Amma epataj arzusu var və bunun arxasında sırınmış dəb idealların dağıdıcı gücü dayanır, bu güc isə yalnız səhnəyə axın etmiş andeqraund və küçə flaşmobu ilə bağlı deyil. Yaxşı ki, Pantomima Teatrının estetik idealları bu gücə qarşı dayanır və öz humanist baxışlarına, "teatr insanlar üçündür" fəlsəfəsinə xəyanət etmir.
Bəxtiyar Xanızadə: "İncəsənət tərbiyə etmək üçün nəzərdə tutulub. O cümlədən mənəviyyatca da. Teatr insanla onun barəsində danışmaq üçün yaradılıb. İnsan haqqında. Teatr insana özünü tanımaq yolunda kömək edə biləcək bir incəsənət formasıdır. Teatr həmişəlik seçdiyiniz dini inanca bənzəyir. Buna görə də aktyorların eyni zamanda bir neçə teatrda çalışmaq istəyini alqışlamıram. Çünki hər bir teatrın öz estetik platforması, öz yolu, öz istiqaməti və öz auditoriyası var. Yad estetika yaxşı heç bir şey vermir. Əksinə. Kənardan gətiriləni məhv edir. Kinoda çəkilmək olar. Bu, müvəqqəti prosesdir. Teatr dəyişməz kəmiyyətdir. Buna görə də aktyorlara özlərinə daha yaxın olanı seçməyi təklif edirəm. Əgər pantomimadırsa pantomimanı, dramdırsa dramı seçsinlər. Bu, sadə məsələdir."
O, yalan danışmır. Ümumiyyətlə, hər şey onun üçün şəffafdır: həm quruluş ideyaları, həm teatrın estetikası, həm də hər kəsin sarsılmaz qaydalara riayət etdiyi komanda mikro mühiti. Bu mühitdə 20-ci əsrin rejissurasının üsulları, teatr klassiklərinin İncəsənət İdeyasının məğzi barədə estetik baxışları zibil qutusuna atılmır, seçilmiş işə fədakar sevgisi qanunu birinci yerdə dayanır. «Ya özünü həsr et, ya da get!» düsturu ələ salınmır və daha praqmatik "Hər pula görə və kassaya görədir!" düsturu ilə əvəzlənmir.
Buna görə, tamaşanın sonunda Ağac və Qadın anna-Yer kimi, gerçək İncəsənətin ulu nənəsi kimi yenidən peyda olur - Bəxtiyar çıxır və budaqlara böyük yaşıl yarpaqlar asır. Bir, iki, üç, dörd... Daha sonra aktyorlar da çıxıb eyni işi edirlər. İndi ağac canlı yaşıl bir tac ilə örtülüb. İncəsənət yaşayır. Teatr da yaşayır. Düşüncəsizlikdən və savadsızdlıqdan, ya da biganə rəftar üzündən onu dağıdanların nə deməsindən və nə etməsindən asılı olmayaraq.

THE 25-YEAR-OLD THEATRE OF A MAN
On his birthday, the actors of the State Pantomime Theatre took an oath to serve the art of the present always
It has been a while since the Baku Theatre for Young Spectators had such a large crowd of people in front of it. But this May evening, everything looked like in the good old days, when the members of all theatres could come to visit each other on the days of premiere performances or a test performance, which is the first performance before the premiere for fellow actors, relatives and friends. This good ol' tradition is lost today. So, it's good that there are anniversaries that allow us to get together and enjoy the success of our colleagues. That evening they congratulated the State Theatre of Pantomime, which turned 25 years old! Congratulations where the creative and professional activities of the team began in the Youth Theatre. The Minister of Culture of Azerbaijan, Abulfaz Garayev, in his welcoming speech said that the Pantomime Theatre over the years has managed to fit into the general context of modern art not only in our country, but also abroad.
History and Founder
Pantomime Theatre was created in 1994 by Bakhtiyar Khanizadeh as a pantomime studio called Bunch of Madmen under the auspices of the Theatre of Young Spectators. In 2000, the studio received a title of a state theatre, and in 2005 — its own premises in the building of the former Shafag Cinema. Since 1996, the team has been actively touring visiting twelve countries around the world. During this time, the team has staged over 50 performances; more than 50 people - students of the University of Culture and Arts took the necessary skills under the leadership of Bakhtiyar Khanizadeh, which allowed them to master their skills and find their own path in the culture and art of Azerbaijan.
Bakhtiyar Khanizadeh is a veteran actor who does not need an introduction: a theatre and cinema actor, People's Artist of Azerbaijan, associate professor at the University of Culture and Arts, film director and theatre artistic director, and the creator of a unique phenomenon: the Pantomime Theatre. In 1978, he graduated from the Azerbaijan State Institute of Arts. Then he worked in the Ganja State Drama Theatre, then in the educational Theatre of the Institute of Arts and J. Jabbarly Film Studio. He has been teaching since 1983. In 1987, he graduated from the Leningrad Institute of Theatre of Music and Cinematography. Author of several books on acting and libretto of theatrical productions, Bakhtiyar was awarded a title of the Ministry of Culture, Honorary Worker of Culture.
About repertoire
The repertoire of the Theatre includes performances based on literary works of world classics, national epics, author’s libretto by the artistic director and the actors of the theatre.
Teacher and students
For two hours on the Theatre stage, to the applause of the audience, they appeared, replacing each other, the actors, graduates of the Bakhtiyar Khanizadeh school of acting. Nevertheless, they were all actors on that day. Actors standing next to their teacher and master, who first appeared on the stage to play his own role - the role of Bakhtiyar Khanizadeh: artistic director and mentor.
In the beginning was...
Neither a word nor an action, but a thought that became the dream of actor Bakhtiyar Khanizadeh. A dream came true. This is how the performance begins: a Woman in orange clothes holding a Tree in her right hand sits in the lotus position on the empty stage. The tree is dry. There is not a single leaf on it. Lack of Life. The absence of a higher Idea. The Holy Void seemed frozen in anticipation. What? On the other side of the Tree is a Thinking Man. He is in search of an Idea that can liven up space by filling the void with Creativity. This is Bakhtiyar. Finally, the Idea, as a revelation from above, descends upon the Thinking Man, and he, clothed in khirka (the clothing of Sufi-dervishes), sets out on the Path. But, as we know, only the slow and steady win the race! And on this Path, four more people join him, ready to accept the Idea and carry it like a khirka on their shoulders for the rest of their days.
From the memoirs of Bakhtiyar Khanizadeh
“There were four of them, and they were the first - Rovshan Isakh, Siyavush Huseynli, Asad Ismayilov and Elman Rafiyev. They believed in me and followed me. We did not know then what was waiting for us ahead; we did not think about it. We thought only about creativity, about the great Idea of ​​great Art and believed that only the path of honest, confessional service to the chosen profession can fill our lives with meaning: today, tomorrow and forever. Drummers was our first performance that we performed at one of the festivals. It is still in our repertoire, but performed by other actors. Then came the other guys. There are more of us. Life goes on…"
Khirka is not just a semiotic sign of the Sufi dervishes. This is a sign of belonging to the highest spiritual caste. In the play, it means belonging to a caste of people professing real, genuine Art, and not a replacement, installation imposed by the culture of the streets and underground. In this battle for “real and authentic,” and not for a replacement, the veteran actors of the Pantomime Theatre and those who enter the Theatre today will perform. They carry khirka on their shoulders, which connects the ideals of the past with the ideals of the present. Those who, in spite of everything, will remain in eternity - love, kindness, compassion, moral purity, traditional relations of the sexes, the cult of the Woman: mothers, sisters, beloved.
Then the characters find in the old suitcase the 25th volume (in the 1989 edition there are only 9 volumes!) of the legendary Konstantin Stanislavsky, who is performed by People’s Artist of Azerbaijan Ramiz Hasanoghlu. He is reading aloud a newspaper called “World Culture News”: “News from Broadway, Chekhov Festival,.. Hmm, Mingachevir Theatre is 90 years old… Pantomime Theatre is 25 years old”. Certainly, Mr. Stanislavsky could not help but respond to the latter and presented the team with a bilateral miracle robe in green and pink flowers. Bathrobe with magical properties! It turned out that if you say the spell, then the green colour of the robe will transfer to the past, and pink - to the future. Then the veteran actors of Bakhtiyar Khanizadeh's Theatre, whom his character Khudruk provokes to constant creativity, training and work on himself, take Stanislavsky to a time travel. Here they are, at the beginning of the Theatre, then - in the period of its status definition. And today. In the course of these flashbacks, the audience can see a beautiful duet of girls who performed in the purest Russian language an unpretentious song to the lyrics by Pavel Gandelman "In Cape Town Port". And the audience will understand that, in the context of the action, this text is not really about sailors stepping from ship to shore, but about Art people who rushed to search for lost ideas and meanings, wandering through the back streets of false truths, looking for their own way and only. Then the magic dressing gown will transfer them, and at the same time and us, to the future. There, the People of the Future will talk about the Theatre, in which neither women, nor animation, nor the search for meaning are needed, because the meaning will fit into primitive things and objects that do not require rethinking. The Theatre of the Future is the Theatre of Primitive, the Theatre of Emasculated Thought, leading to intellectual degeneration, the destruction of Love, as the highest gift of heaven to Humanity. And the actors of the Pantomime Theatre, who saw such a Theatre in the future, are returning to the present today, giving themselves an oath not to allow the degeneration of the Theatre as an art form, as a means for moral and philosophical dialogue between actors and spectators.
Memorandum
Invented, staged and performed by Bakhtiyar Khanizadeh, the proclamation performance, memorandum is made so that everyone could look at and analyse their lives from a side and rethink that Art is not patient to vanity and hypocrisy. We live in the times of substitution. We are witnessing how the mass culture of the streets, breaking into the stage, destroys the ideals of past achievements. It has become fashionable to reject and blame the past as a relic of old times. By the way, those who have never read and do not know about the achievements of Stanislavsky, Mayerhold, Piskator, Turabov, Barro, Cartel of Four, Mehdi Mammadov, etc. shout loudest about it. They shout about it because they are afraid to be exposed in their own ignorance and arrogance, presenting lack of taste and professional helplessness as a new word in art, when in fact it is not Art either. But there is a strong desire for being classy, behind which is the powerful destructive force of the imposed superficial ideals, which is a product of underground scene and street flash-mob currently on stage. It is good that the aesthetic ideals of the Pantomime Theatre oppose this, without changing their humanistic views, without changing the philosophy of Theatre for People.
Bakhtiyar Khanizadeh: “Art must educate, including morally. Theatre was born to speak with a man about him. About a human. Theatre is a form of art that can help a person take the path of self-knowledge. Theatre is like a faith that you choose once and for all. Therefore, I do not welcome the desire of actors to work in several theatres at once. Because each theatre has its own aesthetic platform, its own way, its own direction and its own audience. Aesthetics from abroad does not give anything good. On the contrary, brought in from the outside, it destroys. You can make a movie. This process is temporary. Theatre is constant. Therefore, I suggest that actors choose what is closer to them. Pantomime or drama, it's up to them to choose. So simple.”
Bakhtiyar was honest with us. In fact, everything is transparent for him: production ideas, aesthetics of theatre, microclimate in the team, where everyone adheres to these unshakable rules; where the 20th century directing practices are not thrown into a trash bin, aesthetic views of the classics are the essence of the Ideas of Art, where the law of sacrificial love for the chosen work comes first, and the formula “Bless you or go away!” is not mocked or replaced by a more pragmatic one: “All for the sake of money and for the sake of cash!” Therefore, in the finale of the performance, when Tree and Woman reappear, like Mother Earth, as the Progenitress of authentic Art, Bakhtiyar comes out and hangs big green living leaves on the branches. First, second, third, fourth... Then the actors come out and do the same. Now the tree is covered with a lush crown of vibrant green. Art is alive. And the Theatre is alive, whatever those who destroy it by thoughtlessness and lack of education or indifferent connivance say or do.