BORC YÜKÜ AĞIRDIRMI?
Yatırımın geri qaytarılması böyük vaxt tələb edən, iri kapitaltutumlu layihələr üçün beynəlxalq donorlardan kreditlərin cəlb edilməsi bütün dünyada qəbul edilmiş təcrübədir. Xarici borclanma Azərbaycan üçün də vacibdir, lakin son illər hökumət bu məsələdə çox ehtiyatlı davranır. Belə mühafizəkar yanaşma ölkəmizə xarici borcun ÜDM-ə nisbəti baxımından dünyada ən əlverişli mövqelərdən birini tutmasına imkan verir. Bu strategiyanın səmərəliliyi bu yaxınlarda Bakıda başa çatmış, Azərbaycan Maliyyə Nazirliyi və Asiya İnkişaf Bankı (AİB) tərəfindən təşkil edilən «Dövlət borclarının idarə edilməsi üzrə Asiya regional forumu»nun gedişində təsdiq edilib.
Liderlər sırasında
Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) hesablamalarına əsasən, 2018-ci ilin sonuna qlobal dövlət borcu 69 trilyon $-dan artıq olub ki, bu da dünya ÜDM-in 80 faizindən çoxunu təşkil edir. Eyni zamanda, bütün borcun təxminən 52 trilyon dollar və ya 3/4 hissəsi inkişaf etmiş ölkələrin payına düşür, uyğun olaraq inkişaf etməkdə olan ölkələrdə dövlət borcunun səviyyəsi nisbətən azdır. Amma son zamanlarda burada da böyümə meyli hiss olunur. Belə ki, 2012-ci illə müqayisədə ötən ilin sonuna inkişaf etməkdə olan ölkələrin dövlət borcu 50% artıb.
Diqqətə layiqdir ki, Azərbaycan artıq uzun illərdir ki, xarici borc göstəricisi baxımından inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında ən yaxşı mövqelərdən birini tutur. Hətta 2008-ci ildəki qlobal maliyyə böhranı dövründə hökumət xarici borcla bağlı çox mühafizəkar siyasət aparmağa başladı: o cümlədən, dövlət qurumları tərəfindən xarici vəsaitlərin cəlb edilməsi qaydaları sərtləşdirildi, həmçinin özəl banklar və şirkətlər üçün cəlb olunan vəsaitlərin həcmi və onların ödənilmə şərtləri üzrə daha dəqiq öhdəliklər müəyyənləşdirilib. Hələ öncə 2005-ci ildə hökumət dünyanın aparıcı donoru - BVF ilə əməkdaşlığı məhdudlaşdırdı, təmasları konsultasiya və texniki yardım səviyyəsinə qədər azaltdı, fonddan borc almaqdan tamamilə imtina etdi.
Bu və bir sıra digər tədbirlər imkan verib ki, məcmu xarici borcun (total external debt) ÜDM-ə nisbəti göstəricisinə görə Azərbaycan son onilliklər ərzində keçmiş sovet məkanında aparıcı mövqelərdən birini tutur. Bundan əlavə, bu parametrə görə ölkəmizin göstəricisi Mərkəzi və Şərqi Avropa bölgəsi üzrə ən yaxşı mövqelərdən birində qalıb. Beləliklə, əgər 2003-cü ildə adambaşına düşən xarici borcun məbləği adambaşına büdcə gəlirlərindən çox olubsa, 2011-ci ildə bu nisbət dəyişmiş və adambaşına düşən gəlir səviyyəsi xarici borcdan 4,2 dəfə çox olub.
Burada qeyd edək ki, xarici borclanma səviyyəsinin və artım templərinin qiymətləndirilməsi üzrə əsas meyar mütləq rəqəmlər deyil, xarici borcun ÜDM-ə nisbəti sayılır. Belə ki, beynəlxalq maliyyə təşkilatlarının qiymətləndirməsinə görə hesab edilir ki, əgər xarici borcun həcmi illik ÜDM-in 40% -dən artıq olarsa, xarici borcun dayanıqlı idarəedilməsi üçün təhlükə yaranır. Ümumiyyətlə, Avropa Birliyinə üzvlüyə namizəd ölkələr üçün xarici borcun maksimum həddi hətta ÜDM-in 60% səviyyəsində müəyyənləşdirilir.
Hələ on il qabaq bu əmsal Azərbaycanda 6-8% təşkil edirdi və 2014-cü ildə qlobal enerji böhranının başlamasına qədər 10% -lik həddi keçməmişdi. Əlbəttə ki, neft qiymətlərinin düşməsi ilə əlaqədar dövlət gəlirlərinin azalması borcalanların (əsasən dövlət orqanlarıdır) borcun ödənilməsi üçün vəsait yığmaq qabiliyyətinə mənfi təsir göstərdi, iki kərə baş vermiş devalvasiya zamanı milli valyutanın qiymət itirməsi avtomatik olaraq xarici borcların həcmini manat hesabı ilə artırdı.
Ancaq hətta yaranmış çətin şəraitdə hökumət yenə də xarici borcla bağlı düşünülmüş və ehtiyatlı siyasət nümayiş etdirdi.
Bu, xüsusilə, beynəlxalq reytinq agentliyi «Moody's»in "2019-cu il üçün MDB ölkələrində kredit qabiliyyəti proqnozu haqqında" icmalında nəzərdən keçirilib. İcmala görə, bu ilin əvvəlində ölkəmizin xarici borc səviyyəsi MDB ölkələri arasında ən aşağı səviyyələrdən biri olub. Bundan əlavə, «Moody's» ekspertləri qeyd edirlər ki, Azərbaycan və Rusiya istisna olmaqla, bütün MDB ölkələrində xarici borc ÜDM-in 50%-dən artıqdır.
Bütün parametrlər üzrə
Ölkəmizdə dövlət borcunun aşağı səviyyədə olması və onun keyfiyyətli strukturlaşması Rusiyanın reytinq agentliyi RAEX tərəfindən də bu yaxınlarda Azərbaycana verilmiş BB+ kredit reytinqi ilə sübuta yetirilir. Agentliyin hesablamalarına görə, sabit reytinq ölkənin kredit qabiliyyətinin yetərli səviyyəsini əks etdirir və digər məsələlərlə yanaşı, borcun aşağı səviyyədə olması ilə şərtlənir: 2018-ci ildə dövlət borcunun ÜDM-ə olan nisbəti 19,4% təşkil edir.
"Azərbaycanın dövlət borcu ödəniş müddəti üzrə yaxşı strukturlanıb və xarici borcun yalnız 2,3%-i qısamüddətli borclanmalara aiddir. 2016-cı ildən etibarən ölkənin beynəlxalq ehtiyatlarının həcmi durmadan artıb və 2018-ci il vəziyyətinə onların səviyyəsi 5% artaraq, xarici borc üzrə bütün xərclərdən 5 dəfə artıq olub", - deyə RAEX bildirib.
Xarici borc vəziyyətinin digər bir indikatoru xarici borcların toplam göstəricisinin illik ixrac həcminə nisbətidir, bu, ölkənin mövcud borc öhdəlikləri ödəmə qabiliyyətini əks etdirir. Dünya Bankı (DB) bu göstəricini debitor-ölkələrin təsnifatlaşdırma meyarlarından biri kimi istifadə edir. Özü də, kritik səviyyə kimi borc məbləğinin ixracın 220%-indən çox olmasını göstərirlər, optimal göstəricinin isə 132% olduğu hesab edilir. Beləliklə, 2018-ci ildə 20,8 milyard dollar dəyərində məhsul ixrac etmiş Azərbaycanda dövlət borcunun ümumi məbləği ixrac göstəricisindən iki dəfədən çox azdır.
Ölkənin ödəmə qabiliyyəti baxımından borc göstəricisinin bir il ərzində 25% və ya daha çox artması təhlükəli dəyişiklik hesab olunur. Azərbaycanda bu rəqəm ötən il artmayıb, əksinə 5% azalıb.
Suveren borclunun borc dayanıqlılığını qiymətləndirmək üçün dövlət borcunun dövlət gəlirlərinə nisbəti göstəricisi də istifadə olunur. Eyni zamanda, debitor-ölkənin 250%-dən aşağı səviyyənin saxlanması onun borca dayanıqlılığının təsdiqidir. Yəni ölkəmiz bu təhlükəli həddən də uzaqdır.
Xarici borcların geri qaytarılması və onlara xidmət göstərilməsi üzrə illik ödəniş məbləğinin illik həcminə nisbəti, eləcə də yığılmış qızıl və valyuta ehtiyatlarının həcminə nisbəti ixrac əmsalı üzrə, həmçinin ölkənin xarici borcuna xidmətə görə illik ödəniş məbləği üzrə müsbət meyil müşahidə olunur.
Azaltma strategiyası
Azərbaycanın xarici borcları əsasən infrastruktur layihələri və maliyyələşdirmə proqramları üçün beynəlxalq maliyyə institutlarından cəlb edilmiş kreditlərdən, eləcə də beynəlxalq maliyyə bazarlarında qiymətli kağızlar yerləşdirilməsi yolu əldə olunmuş vəsaitlərdən ibarətdir.
Dünya Bankının, Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF), Asiya İnkişaf Bankının (AİB) və digər bir çox beynəlxalq maliyyə qurumlarının mütəxəssislərinin fikrincə, Azərbaycanın xarici borcunun cari vəziyyəti orta müddətdə hökumətə ölkə iqtisadiyyatının səmərəli kreditləşdirilməsi vasitəsi olan xarici borclardan imtina etməməyə imkan verir. Beynəlxalq maliyyə qurumlarından alınan kreditlər yalnız aşağı faiz dərəcələri və uzun qaytarılma müddətləri ilə cəlbedici olaraq qalmır, hər şeydən öncə layihələrin texniki gerçəkləşdirilməsi üçün daha mükəmməl şərait yaradır və borc vəsaitlərinin xərclənməsi üzərində şəffaf nəzarəti təmin edir. Bu xüsusilə irimiqyaslı və kapital tutarlı infrastruktur layihələrinin - elektrik stansiyalarının tikintisi, elektrik ötürmə xətlərinin, boru kəmərlərinin və yolların çəkilməsi, kanalların tikintisi və s. layihələrdə aktualdır.
"Hal-hazırda bizim xarici borcumuz olduqca aşağı səviyyədədir, ölkə ÜDM-nin təxminən 19%-ni təşkil edir, mövcud valyuta ehtiyatları xarici borcdan 5 dəfə artıqdır və lazım olan təqdirdə bütün xarici borcları il ərzində ödəməyə imkan verir", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu ilin aprel ayında Pekində keçirilən ikinci "Bir kəmər, bir yol" forumunda çıxışı zamanı bildirib.
Ancaq dövlət borcunun nisbətən aşağı səviyyəsinə baxmayaraq, hökumət düşünür ki, ölkə borcun səviyyəsini daha da azaltmaq üçün tədbirləri davam etdirməlidir. Dövlət başçısı tərəfindən 2018-ci il avqustun 24-də təsdiqlənmiş "Dövlət borcunun idarə edilməsi üzrə ortamüddətli və uzunmüddətli strategiya"ya əsasən önümüzdəki illərdə önəmli məsələ həll edilməlidir - xarici borc səviyyəsi ÜDM-in 10 faizinə qədər azaldılmalıdır.
Strategiyaya görə, 2019-cu ildə Azərbaycanın xarici dövlət borcu 9,7 milyard dollara çatacaq. Lakin sonradan 2025-ci ilədək xarici borcun həcminin 6,5 milyard dollara qədər azaldılması planlaşdırılır və hökumətin hesablamalarına görə 2026-cı ilədək Azərbaycanın xarici borcu ÜDM-in 12 faizi səviyyəsinə qədər azalacaq.
Xarici valyutadan manata
Mövcud vəziyyət və hökumətin dövlət borcunun idarə edilməsi strategiyası, eyni zamanda bu sahədə aparılan islahatlar may ayında Bakıda keçirilmiş iki böyük tədbirdə müzakirə olunub. Birincisi, Ali Audit Qurumlarının Beynəlxalq Təşkilatının (INTOSAI) işçi qrupunun Azərbaycan Hesablama Palatasının dəstəyi ilə təşkil edilmiş iclasıdır. Burada Palatanın sədri Vüqar Gülməmmədov dövlət borclarının üzərində nəzarətin rolunu vurğulayıb ki, bu da mümkün risklərin qarşısını almağa xidmət edir və ölkənin iqtisadi təhlükəsizliyini təmin edir.
«Dövlət borclarının idarə edilməsi üzrə Asiya regional forumu»nda maliyyə naziri Samir Şərifov bildirib ki, dövlət borcunun idarə olunması strategiyasının qəbul edilməsi son illərdə aparılan islahatların mühüm bir hissəsidir. Nazirin sözlərinə görə, bu, cari ilin əvvəlinə xarici valyuta borcunun ölkənin valyuta ehtiyatlarının 24 faizinə bərabər göstəricidən 19 faizə endirilməsi mümkün olub. Bununla yanaşı, xarici valyutada dövlət borcunun ÜDM-də payını 17% azaltmaq mümkün olub və bu gün Azərbaycanın nominallaşdırılmış xarici valyuta borcu ölkənin məcmu gəlirinin yalnız 1/5 hissəsini təşkil edir.
Nəticədə, 1 yanvar 2019-cu il tarixinə Azərbaycanın birbaşa və zəmanətli xarici dövlət borcu 8,9 milyard dolları cüzi keçib və ötən il ərzində 5 faiz azalıb. Maliyyə nazirinin məlumatına görə, ilin birinci rübünün yekun rəqəmləri ilin əvvəlinə olan göstəricilərdən bir qədər fərqlənir, uyğun olaraq dövlət borcu ilə bağlı daha yeni məlumatların ilin birinci yarısının nəticələrinə əsasən açıqlanması planlaşdırılır.
Hesablama Palatasının dövlət borcunun təhlili şöbəsinin müdiri Vüqar İbrahimovun sözlərinə görə, bu ilin əvvəlinə olan dövlət borcunun 92%-i xarici borc (15,2 mlrd. manat), 8%-i daxili borc (təxminən 1,3 mlrd. manatdan çox) olub. 2018-ci ilin sonuna adambaşına düşən dövlət borcunun həcmi 1,654 min manat səviyyəsində qiymətləndirilir. Azərbaycanın daxili borcunun strukturunda əsas hissə 1,06 milyard manatlıq dövlət istiqrazlarının payına düşüb. Mərkəzi Bankın məcmu öhdəlikləri və digər borclar ümumilikdə 260 milyon manat təşkil edib. Beləliklə, daxili borcların 28,3% artmasına baxmayaraq, ölkənin ümumi borc strukturunda onların payı hələ də olduqca aşağıdır.
Lakin bu nisbət tezliklə dəyişə bilər və bu günlərdə elan edilmiş dövlət borcu sahəsində gələcək islahat planlarında bu vurğulanır. "Azərbaycanda dövlət borcunun idarə edilməsinin təkmilləşdirilməsi mexanizmlərinin işlənməsi planlaşdırılır və biz xarici valyutada dövlət borcunun azaldılmasını və onun milli valyutada borclarla əvəzlənməsini planlaşdırırıq: bu sxem dövlət borcunun tənzimlənməsinin dayanıqlılığını önəmli dərəcədə artıracaq", - deyə Şərifov qeyd edib və əlavə edib ki, dövlət borcunun milli valyutaya keçirilməsi mexanizminin detalları daha sonra açıqlanacaq.
Gözlənilir ki, dövlət borcunun ABŞ dollarından və ya digər beynəlxalq valyutalardana manat borclarına çevrilməsi borc dayanıqlılığının artırılmasına imkan verəcək və xarici iqtisadi şoklara qarşı daha yaxşı müqavimət göstərmək məsələsində Azərbaycanın imkanlarını gücləndirəcək.

Azerbaijan to reduce foreign debt to 12% of GDP by 2026
Attracting long-term funds from international donors for the implementation of various capital-intensive projects is a common international practice. Foreign borrowing is also important for Azerbaijan. In recent years, the government has demonstrated extreme caution in this matter. Such a conservative approach allows us to preserve Azerbaijan’s status as one of the most prosperous in the world in terms of the ratio of external debt to GDP. Effectiveness of this strategy was confirmed in the course of the Asian Regional State Debt Management Forum organised by the Ministry of Finance of Azerbaijan and the Asian Development Bank (ADB), which ended recently in Baku.
One of the leading countries
According to the International Monetary Fund (IMF), by the end of 2018, global public debt exceeded $69 trillion, which is more than 80% of global GDP. At the same time, about $52 trillion, or 75% of the total debt is accrued by developed countries, while in developing countries the level of public debt is relatively lower. Recently growth tendencies have also been observed in developing countries as well. Compared with indicators of 2012, national debt in developing countries grew by 50% by the end of last year.
Remarkably, for many years Azerbaijan has been one of the leading developing countries in terms of external debt obligations. Even during the global financial crisis of 2008, the government began to pursue a very conservative policy with regard to foreign borrowing: in particular, the rules for attracting external funds by state organizations were tightened, and clearer obligations of private banks and companies were formulated in terms of the funds raised and the terms of their repayment. Even earlier, in 2005, the government restricted cooperation with the world's leading donor IMF, reducing contacts to the level of consulting and technical assistance, completely refusing to borrow from the fund.
Thanks to these and a number of other measures, in terms of total external debt to GDP ratio, Azerbaijan has taken one of the leading positions in the post-Soviet space over the past decade. Moreover, the indicators of Azerbaijan remained one of the best in Central and Eastern Europe. Thus, if in 2003 the amount of foreign debt per capita exceeded the amount of budget revenues per capita, by 2011 this ratio had changed and the level of per capita income exceeded the external debt by 4.2 times.
The main criterion in evaluating the level and rate of growth of foreign borrowing is not absolute numbers, but the ratio of external debt to GDP. Thus, according to international financial organizations, the threshold mark when a threat to sustainable external debt management arises is considered to be an excess of 40% of the level of annual GDP. However, for candidate countries to EU members, the maximum amount of external debt is set even at the level of 60% of GDP.
A decade ago, it was about 6-8% in Azerbaijan and did not exceed the threshold of 10% until the beginning of the 2014 global energy crisis. Certainly, the reduction in government revenues due to the fall in oil prices had a negative impact on the ability of borrowers (mainly government agencies) to accumulate funds for debt payments, and the depreciation of the national currency during two devaluations automatically increased foreign debt in manat terms.
But even in the current difficult conditions, the government once again demonstrated a well-considered and cautious policy regarding foreign borrowing.
This is, in particular, evidenced by the review of the international rating agency Moody's "On the forecast of the solvency of the CIS countries for 2019". According to the survey, at the beginning of this year, the level of our country's external debt was one of the lowest among the CIS states. Moreover, Moody's experts note that in all CIS countries, with the exception of Azerbaijan and Russia, foreign debt exceeds 50% of GDP.
Leading by all parameters
The proof of the low level of public debt in Azerbaijan and its qualitative restructuring is the BB+ credit rating recently assigned to Azerbaijan by the Russian rating agency RAEX. According to agency estimates, the stable rating reflects a sufficient level of Azerbaijan's solvency and, among other things, is due to the low level of public debt: the estimated ratio of public debt to GDP for 2018 is 19.4%. "The state debt of Azerbaijan is well structured by maturity, and only 2.3% of foreign debt relates to short-term borrowings. Since 2016, the volume of the country's international reserves has continuously increased, and as of 2018, their level increased by 5%, covering fivefold all expenses on external public debt ", RAEX reports.
Another indicator of the state of external debt is the ratio of the sum of external borrowings to annual export volume, which reflects the country's ability to repay current debt obligations. World Bank (WB) uses this indicator as one of the criteria for the classification of debtor countries. Moreover, the critical level is considered to be the excess of the amount of debt in 220% of exports, while the optimal indicator is 132%. Thus, in Azerbaijan, which exported $20.8 billion worth of products in 2018, the cumulative amount of public debt was more than two times less than the export figure.
In terms of the country's solvency, a growth of state debt by 25% or more in one year is considered a dangerous change in the debt indicator. In Azerbaijan, this indicator did only decrease last year by 5%.
The ratio of public debt to public revenues is also used to evaluate the debt sustainability of sovereign borrowers. At the same time, a debtor country performing by 250% of this parameter is considered a debt sustainable country. Again, our country is far from this dangerous level too.
A positive trend is also observed in the ratio of the annual amount of payments for the repayment and servicing of external debt to the annual export volume, as well as in the ratio of the volume of accumulated gold and foreign exchange reserves and the annual amount of payments for servicing the external debt of the country.
Reduction strategy
Azerbaijan’s external debt mainly consists of loans from international financial institutions (IFIs) for infrastructure projects and financing programs, as well as funds raised through the placement of securities in international financial markets.
In general, according to World Bank, IMF, ADB and several other IFIs, the current state of Azerbaijan’s external debt allows the government in the medium term not to abandon external borrowing, which is an effective means of lending to the country's economy. The loans taken from IFIs are attractive not only for low interest rates and long return periods, but, above all, they create better conditions for the implementation of projects and provide transparent control over the spending of borrowed funds. This is especially true when implementing large-scale and capital-intensive infrastructure projects - the construction of power plants, the construction of transmission lines, pipelines, roads, canals, etc.
"Currently, our foreign debt is at a fairly low level, approximately 19% of GDP. Available foreign exchange reserves exceed the external debt by five times, which, if necessary, allows us to pay off all foreign debt during a year," President Ilham Aliyev said at the second forum One Belt, One Road in Beijing in April 2019.
However, despite the relatively low level of public debt, the government believes that the country should continue measures to further reduce its level. According to the Medium- and Long-term Debt Management Strategy approved by President Aliyev on August 24, 2018, the most important task of the coming years is to reduce the level of external debt to 10% of GDP.
According to the strategy, in 2019, Azerbaijan’s external state debt will reach $9.7 billion. However, by 2025, the size of external debt is planned to be reduced to $6.5 billion, and, according to government estimates, by 2026 Azerbaijan’s foreign debt will decrease to 12% of GDP.
From foreign currency to manat
The current state and the government’s strategy for public debt management and reforms in this area were discussed at two major events in Baku in May. The first is a meeting of the working group of the International Organisation of Supreme Audit Institutions (INTOSAI), organised with the support of the Accounts Chamber of Azerbaijan. Chairman of the chamber, Vugar Gulmammadov, emphasized the important role of state debt control, which serves to prevent possible risks and ensures the country's economic security.
At the Asian Regional Forum on Public Debt Management, Finance Minister Samir Sharifov said that the adoption of the said public debt management strategy has become an important part of the reforms of recent years. This, according to the minister, made it possible by the beginning of the current year to reduce foreign currency debt from 24 to 19% of the country's foreign reserves. Including, it was possible to reduce state debt in foreign currency by 17% in the share of GDP, and today Azerbaijan’s nominated foreign currency debt amounts to only 1/5 of the country's total income.
As of January 1, 2019, Azerbaijan’s direct and guaranteed external state debt slightly exceeded $8.9 billion (decrease of 5% over the past year). According to Minister of Finance, the figures for the first quarter are slightly different from those at the beginning of the year, respectively, more recent information on the national debt is planned to be published based on the first half of the year.
According to the head of the state debt analysis department of the Accounting Chamber, Vugar Ibrahimov, 92% of the national debt at the beginning of this year was foreign debt (₼15.2 billion), and 8% - internal (slightly more than ₼1.3 billion). The volume of public debt per capita at the end of 2018 is estimated at around  ₼1,654,000. The bulk share of the national debt was government bonds (₼1.06 billion). Total liabilities of the Central Bank and other debts as a whole reached about ₼260 million.
Thus, despite the growth of 28.3%, the share of domestic borrowing in the structure of the country's total public debt is still extremely low.
However, this proportion may soon change, as evidenced by recently announced plans to continue reforms in public debt. "Azerbaijan is planning to develop mechanisms to improve public debt management. For example, we plan to reduce public debt in foreign currency, replacing it with national currency: this scheme will greatly enhance the stability of government debt regulation," Sharifov said, adding that the details of the transfer mechanism will be announced later.
It is expected that the replacement of external debt from U.S. dollars to other international currencies and manat will help increase debt sustainability and strengthen Azerbaijan’s potential for better resistance to external economic shocks.