MXİTARYANDAN AVTOQOL
Bakıda iki ingilis klubu – «Arsenal»la «Çelsi»nin iştirakı ilə nəhəng idman tədbiri – futbol üzrə Avropa Liqasının finalı keçirildi. Britaniya mətbuatı isə futbolçularından fərqli olaraq, bu bayramı hələ başlamadan pozmağa çalışdı, Azərbaycana qarşı görünməmiş anti-piar apardı…
İngilissayağı isteriya
Dumanlı Albiondan qəzəb harayı Avropa Liqasının finalında iki ingilis klubunun qarşılaşacağı bəlli olar-olmaz başlamışdı. Halbuki, əslində, onlar sevinməli idilər: uzun illər sonra «futbolun yaradıcıları» Avropanın eyni vaxtda iki nəhəng turnirinin finalında öz klublarını izləyəcəkdilər. Məlum olduğu kimi, Bakı finalı ilə yanaşı, Çempionlar Liqasının Madriddə baş tutacaq əsas oyununda da iki ingilis klubu – «Liverpul»la «Tottenhem» qarşı-qarşıya gələcək.
Amma məsələ bunda deyil. Britaniya XİN-i Bakının «gecələr təhlükəli ola biləcəyi» haqda rəsmi bəyanatla çıxış etmişdi. Diplomatik qurumun bu qəribə bəyannaməsinə yerli KİV də qoşulmuşdu. KİV sanki Azərbaycan və paytaxtını ləkələmək üçün ən xırda imkandan da yararlanmağa çalışırdı. Lakin onların əksər iddiaları uydurma, əsassız idi.
Bununla yanaşı, bəzi hallarda isteriyasının dərəcəsi lap həddi aşırdı. Məsələn, «The Guardian» «hesablamışdı» ki, təxminən, 45 min ingilis tərəfdarın Avropa Liqası və Çempionlar Liqası finallarını izləmək üçün Bakı və Madridə getməsi təyyarələrin Britaniya atmosferinə 35 min tondan çox zəhərli qaz buraxmasına səbəb olacaq.
«Bundansa «Arsenal»la «Çelsi» Londonda oynasınlar», deyə hörmətli qəzet yazısının sonunda bildirilirdi.
Sanki İngiltərə üzərindən hər gün baş tutan minlərlə uçuş yada düşmür: yazının müəllifləri hesab edirdilər ki, ətraf mühitə zərəri məhz Bakıya uçacaq təyyarələr vuracaq. Yaxşı ki, Britaniya təyyarələri Azərbaycan yanacağı ilə işləmir (xoşbəxtlikdən, İngiltərənin kifayət qədər neft şirkəti var). Yoxsa qəzet səhifələrindən gələn «üfunət», həqiqətən də, ekologiyanı korlayacaqdı.
Odun üzərinə yağı isə «Liverpul» klubunun baş məşqçisi Yurgen Klopp tökdü. Halbuki onun komandası Bakıda deyil, Madriddə oynamalıdır. Alman mütəxəssis UEFA-nı final qarşılaşmasının keçiriləcəyi yeri müəyyənləşdirən zaman «məsuliyyətsizlik etməkdə» təqsirləndirib.
«Bu qərarı qəbul edən şəxslərin səhərlər nə yediklərini bilmirəm… Bilmirəm ora necə getmək olar. Ümumiyyətlə, Bakıya müntəzəm reyslərin olub-olmadığından da xəbərsizəm. Bu məsələlər aydın deyil. Finalların keçiriləcəyi yerlə bağlı qərarlar daha əsaslı, daha məntiqli olmalıdır. Bu, məsuliyyətsizlikdir», - deyə Klopp bildirib.
Görünür, baş məşqçinin yaddaş problemi var: 2010-cu ildə o, Dortmundun «Borussiya» klubunun baş məşqçisi kimi, Bakıya gəlmiş, hətta burada yerli «Qarabağ» üzərində qələbə də qazanmışdı.
Finalda qarşılaşan «Arsenal»la «Çelsi» də Bakıya ilk dəfə gəlmirdi. Bu ingilis klubları ilə yanaşı, o qədər də uzaq olmayan keçmişdə «Atletiko», «Roma» və «Sportinq» kimi komandalar da Bakıda olub.
Lakin şübhəli iddiaları məhz «Arsenal» rəhbərliyi davam etdirməyə başladı. «Bakının uzaq olduğunu», oraya səfərin «baha başa gəldiyini» deyən klub rəhbərliyi guya bu üzdən bir çox tərəfdarların Bakıya gedə bilmədiyini bildirdi, bunu «qəbulolunmaz» adlandırdı. UEFA isə öz növbəsində, «Arsenal» rəhbərliyini sakitləşdirmək üçün təşkilatın ekspertlərinin bütün logistika məsələlərini həll etdiyini deyərək, Bakı Olimpiya Stadionuna biletləri əminliklə «bron» edə biləcəklərini klub rəsmilərinin nəzərinə çatdırdı.
Amma bu dəfə «Arsenal» bossları Azərbaycana qarşı erməni legionerləri Henrix Mxitaryan vasitəsilə «hücuma keçdi».
«İztirablı» Henrix
«Arsenal» və Ermənistan millisinin futbolçusu Henrix Mxitaryan «təhlükəsizlik məsələlərini» əsas gətirərək, Bakıya yollanmayacağını bəyan etdi. Bundan dərhal sonra «xeyirxahlar» Azərbaycana növbəti çirkab «atəşi»nə başladı. «İdman prinsiplərinin tapdanması», «ermənilərə qarşı nifrət», «ksenofobiya» - bütün bunlar İngiltərə KİV-nin Bakının ünvanına yağdırdığı virtual ittihamların yalnız bir neçəsidir. Britaniya KİV-i 30 yaşlı erməni futbolçunun, bəlkə də, karyerasının əsas matçına çıxa bilməyəcəyindən əməlli-başlı təəssüflənirdi. Bu zaman Henrixin atasını tez itirdiyi, karyerasını quran zaman bir çox çətinliklərlə üzləşdiyi, ailəsinə yardım etmək məcburiyyətində olduğu, ailədə yalnız onun işlədiyi kimi məqamlar da yada salınırdı. Bir sözlə, mətbuat futbolçu haqqında bir obraz yaradırdı: həyatın bir çox şeylərdən məhrum etdiyi idmançı, indi də layiq olduğu finalda oynaya bilmir.
Beləliklə, Henrix Mxitaryan müasir Ermənistan qədər «iztirablı» imiş.
Guya bu, idman prinsiplərini tapdayaraq, Qarabağ separatçılarına aşkar dəstək verən, hər il Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə baş çəkən Henrix deyil. Sanki söhbət əli Qarabağın yüzlərlə günahsız azərbaycanlı sakininin qanına batmış erməni yaraqlıları – «azatamartik»lərin fondlarına böyük həcmdə yardımlar göstərən şəxsdən getmir. Yox, bu, o Henrix deyil. Söhbət hansısa «iztirablı» Henrixdən gedir.
Azərbaycan dövlətisə erməni futbolçunun «iztirablarını» nəzərə aldı - işğal olunmuş torpaqlara qeyri-qanuni səfər Mxitaryanı avtomatik olaraq ölkənin «qara siyahı»sına salsa da, Bakı ona təhlükəsizlik zəmanəti verdi. Henrixə qalan yeganə iş dünyaya idmanın əsas prinsiplərindən olan xoş məram nümayiş etdirmək üçün sevmədiyi Bakıya gəlmək idi…
Lakin cənab Mxitaryan məsələni siyasiləşdirməyi qərara aldı və qısa pauzanın ardından Bakıya gəlməyəcəyini bəyan etdi. Oyununu izləmək istəyən tərəfdarları nəzərə almadan idmançı kimi səriştəsizliyini ortaya qoyan futbolçunun, bunun müqabilində siyasi xal qazandığı da şübhə doğurur. Hər halda, indiki informasiya texnologiyaları əsrində «cidanı torbada gizlətmək» çətindir. Futbol fanatlarının sosial şəbəkələrdəki şərhləri də göstərir ki, bundan sonra klubun formasını geymək ona çox çətin olacaq.
Erməni idmançılar indiyədək dəfələrlə Azərbaycan paytaxtında təşkil olunmuş idman yarışlarına qatılıblar. Avropa Liqasının finalından cəmi bir neçə gün əvvəl Rusiya yığmasının heyətində çıxış edən Qarsevan və Duxik Canazyan bacı-qardaşı gimnastika üzrə Avropa Çempionatına qatılmaq üçün Bakıya gəlmişdilər. Onlar Avropa Liqasının keçirildiyi Olimpiya Stadionunun bir neçə addımlığında yerləşən Milli Gimnastika Arenasında çıxış ediblər. Olimpiya Stadionunda isə cəmi bir neçə il əvvəl – 2015-ci ilin yayında təşkil olunmuş Avropa Oyunlarında Ermənistan millisinin üzvləri öz bayraqları ilə dövrə vurmuşdular. Həmin turnirə 25 erməni idmançı qatılmışdı. Buraya onların müşayiət etmiş şəxsləri – məşqçiləri, həmçinin nümayəndə heyətinin digər üzvlərini də əlavə etsək, onlarla erməni idmaçının həftələrlə Azərbaycan paytaxtında yaşadığı, gəzişdiyi aydındır. Üstəlik, tam təhlükəsiz şəraitdə.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin həmin yarış günlərindən birində verdiyi dərsi də yada salmaq lazımdır. O, yarışda titul qazanmış erməni əsilli Ukrayna idmançısı Gevorq Manukyanı şəxsən mükafatlandırmışdı. Dünyaya bu cür xoş məramın nümayişi hər hansı formal təhlükəsizlik zəmanətindən daha vacib deyilmi?
Bəli, Azərbaycanla Ermənistan müharibə şəraitindədir. Ermənistan Azərbaycan ərazisinin 20%-ni işğal edib. Lakin Bakı Azərbaycanda təşkil olunan idman yarışlarına qatılmaq istəyən istənilən erməni idmançıya hər zaman təhlükəsizlik zəmanəti verib. O, idmanı siyasətə qatmamaq prinsipinə bu gün də sadiqdir.
Yaranmış vəziyyəti CNN telekanalına şərh edən Azərbaycanın idman naziri Azad Rəhimov bildirib ki, Bakı Mxitaryana bütün lazımi təhlükəsizlik zəmanətini verib. «Bundan böyük zəmanət? «Böyük» dedikdə, nəyi nəzərdə tutursunuz? 100%-dən də çox? Biz bütün lazımi addımları atmış, bütün mümkün və qeyri-mümkün zəmanətləri vermişik. Bəlkə, onu gətirmək üçün özəl təyyarə göndərməli, həmin təyyarəni isə 2 «F-16» qırıcısı ilə müşayiət etməli idik?» - deyə nazir sual edib.
Belə çıxır ki, Mxitaryan sadəcə, erməni iddialarının qurbanıdır. O isə öz növbəsində, bu iddialara ingilis klubunu qurban etdi. Görünür, doğma «Arsenal»ı üçün vacib olan matç Mxitaryan üçün o qədər də önəmli deyilmiş. Ayıbdır! Bu, «Arsenal» tərəfdarlarının nəsildən-nəslə ötürməli olmadıqları tarixçədir. Klubun oyunçusunun öz qapısına vurduğu bu qolun əvəzini çıxmaq çox çətin olacaq.
«Oh my God!»
H.Mxitaryanın Bakıya yollanmamaq qərarı sosial şəbəkə istifadəçiləri tərəfindən də birmənalı qarşılanmayıb. Məlumatlı tərəfdarlar onu bundan siyasi dividend qazanmağa çalışmaqda ittiham edib. Əksəriyyət erməni idmançıların indiyədək dəfələrlə Bakıdakı yarışlara qatıldığını xatırladıb, orada hər hansı təhlükə ilə üzləşmədiyini yada salıb. Məsələyə bəzi məşhurlar da münasibət bildirib. Məsələn, əfsanəvi ingilis futbolçu Harri Lineker sosial şəbəkədə məsələyə istehzalı reaksiya verib: «Oh my God!»
İngilis KİV-nin həddini aşan hücumları da nə vaxtsa Bakıda olmuş adi vətəndaşların, həmçinin müxtəlif ölkələrdən olan məşhurların diqqətindən kənarda qalmayıb. Məsələn, «Arsenal»ın sabiq futbolçusu Rober Pires Bakıya gəlməyin çətinliyi, həmçinin Azərbaycan paytaxtında təhlükəsizliklə bağlı problemlərin mövcudluğu haqda iddiaları rədd edib: «Fikrimcə, Bakı Londondan yazıldığı qədər də uzaq deyil. Ora təyyarə ilə 5 saata çatmaq olur. Mən burada əvvəllər də olmuşam. Bakının təhlükəli şəhər olduğundan söhbət belə, gedə bilməz».
Qana millisi və «Çelsi»nin keçmiş futbolçusu Maykl Essyen də ingilis fanatlara müraciət edərək, Bakının mehriban sakinləri olan işıqlı şəhər olduğunu bildirib: «Bakıya səhər gəlin, səhər yeməyi yeyin, axşam isə Avropa Liqasının finalını izləyin».
Məsələyə futbol üzrə Azərbaycan yığmasının sabiq baş məşqçisi Berti Foqts da münasibət bildirib. O, Britaniya mətbuatının Bakı finalına qarşı belə yalan kampaniyası aparmasının səbəbini anlaya bilmədiyini deyib. «Mxitaryanın finalı buraxmaq qərarından təəssüflənirəm. Bu qərara nəyin səbəb olduğunu anlamıram. Azərbaycanı yaxşı tanıyıram və onun təhlükəsizliklə bağlı narahatlıq yaşaya biləcəyini düşünmürəm», - deyə almaniyalı mütəxəssis bildirib.
Məşhur rusiyalı məşqçi, illərlə Bakıda işləmiş Yuri Syomin isə Bakının adı ilə spekulyasiya edənlərin «daşını daş üzərində qoymayıb». «Azərbaycanda təmiz, zəhmətkeş insanlar yaşayır. Onlar futbolu çox sevməklə yanaşı, qonaq qəbul etməyi də sevirlər. Özünüzü mədəni, ədəbli, adekvat aparsanız, sizi məmnuniyyətlə qonaq çağıracaq, inanılmaz dadlı yeməklərə qonaq edəcəklər. Üstəlik, buna görə sizdən pul da almayacaqlar».
Azərbaycanlı futbol azarkeşlərinin «yarasına ən yaxşı dərman» isə «Arsenal»ın türk əsilli futbolçusu Məsud Özildən gəlib: «Azərbaycanlı qardaşlarım! Biz bunu bacardıq – biz finaldayıq! Bakıda görüşərik!».
Azərbaycanlı qonaqpərvərliyi
Bakıda böyük futbol bayramı həyəcanı Avropa Liqası finalından hələ bir ay əvvəl başlamışdı. Şəhərin küçə və meydanlarında çoxsaylı banerlər, UEFA-nın atributları, Avropa Liqası kuboku uğrunda yarışa dair plakatlar asılmışdı. Bir ay ərzində Bakı küçələrində gecə-gündüz müxtəlif aksiyalar, fleşmoblar keçirilirdi. AFFA məşhur ingilis personajlarının kostyumunu geymiş aktyorların iştirakı ilə maraqlı kampaniya da təşkil etmişdi: Onların arasında Şerlok Holms, Çarli Çaplin, Ceyms Bond və Freddi Merkuri kimi personajların «əkizlərini» görmək mümkün idi. Turistlər onları hər tərəfdən mühasirəyə alır, şəhərin görməli yerlərinin fonunda bu personajlarla şəkil çəkdirirdilər.
İngiltərədən və digər ölkələrdən olan azarkeşlər Bakıya finaldan hələ 1 həftə əvvəl axışmağa başlamışdı. Paytaxt sakinləri Bakı bulvarında toples günəş şüası qəbul edən əcnəbi turistləri maraqla izləyir, qonaqlar da öz növbəsində, onlara təbəssümlə qarşılıq verirdi. Bu dövrdə bir qonaq belə, şikayət etmir, əksinə, sosial şəbəkələrdə ancaq xoş fikirlər yazırdı.
Başqa cür ola da bilməzdi. Çünki Azərbaycanda təşkilatçılıq, görüş, komanda və fanatların yerləşdirilməsi, təhlükəsizliyin təmini və digər bu kimi vacib məsələlərə son dərəcə böyük diqqət ayrılır. Bakının bütün instansiyaları və xidmətləri – Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanından tutmuş, mehmanxana personalına, kafe və barlaradək – böyük turist axınının öhdəsindən məharətlə gəlib. Bu, əlbəttə ki, təəccüblü deyil. Azərbaycan müntəzəm olaraq müxtəlif idman növləri üzrə ciddi beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi edir. Həmin yarışların iştirakçıları arasında isə Ermənistan təmsilçiləri və etnik ermənilər də olur. Bu günədək bu məsələdə bir dəfə də insident yaşanmayıb. Bir sözlə, indiyədək Azərbaycan Formula 1, Avropa Oyunları, «Eurovision-2012», İslam Həmrəyliyi Oyunları kimi miqyaslı beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi edib. Odur ki, «Arsenal» və «Çelsi»nin iştirakı ilə keçən London derbisi istisna təşkil edə bilməzdi və etmədi.

AUTO-GOAL FROM MKHITARYAN
On May 29, Baku hosted a majestic sporting event, the final match of the Europa League between the English football clubs of Arsenal and Chelsea. However, the British media, unlike their football players, have tried to spoil the holiday even before it began, unleashing an unprecedented bad publicity campaign against Azerbaijan.
Hysteria English style
Angry cries from Albion began immediately after it became clear that two English teams would play in the final match of the Europa League. Instead of rejoicing to the first-in-many-years 'purely English' finale, when the English teams have made their way up to the two largest tournaments of the Old World (UEFA Champions League final held in Madrid between Liverpool and Tottenham and the Europa League final in Baku), the British Foreign Office issued an official warning that Baku could be "dangerous at night". British media have supported the strange statement of the diplomatic department using the slightest opportunity to blacken Azerbaijan and its capital city. In most cases, the far-fetched charges had no evidence whatsoever.
Sometimes the degree of hysteria would run really high. For example, according to The Guardian, a trip of approximately 45,000 English football fans to the finals of the Europa League and the Champions League in Baku and Madrid would lead to the release of more than 35,000 tons of carbon dioxide in Britain alone. "It would be better if Arsenal and Chelsea played in London," The Guardian summed up in all its absurdity. As if thousands of flights made daily over Britain do not count, the newspaper claims that it was exactly the planes flying to Baku that cause environmental damage. We are lucky that British airplanes do not use Azerbaijani fuel (Britain has enough oil companies anyway); otherwise fake and stinky news would certainly spoil the environment.
Liverpool coach Jürgen Klopp, whose team should actually have played in Madrid, has fuelled the media frenzy by accusing UEFA of "irresponsibility" when choosing the venue for the final match. "I don’t know what these decision-makers ate for breakfast... I have no idea how to get there and whether there are regular flights to Baku. No clarity at all. Decisions about the finals should be much more reasonable and logical. This is irresponsible. I don’t know how they make such decisions," Klopp said. Apparently, his memory has been tampered: in 2010, Klopp was in Baku as part of Borussia Dortmund and even managed to defeat the local team of Garabagh. Even the finalist teams, Arsenal and Chelsea, have already been to Baku recently, let alone such famous clubs as Atletico, Roma and Sporting.
However, it was the Arsenal leadership that continued the series of dubious claims, declaring "the high cost and distance of the trip to Baku". They claimed that many fans would not be able to get to Baku and this situation was "unacceptable." UEFA has tried to reassure the Arsenal leadership by promising that the organisation’s professionals would solve all issues related to logistics and that they could confidently book tickets for the Olympic Stadium in Baku. However, the bosses of Arsenal have safely receded by throwing their Armenian player Henrikh Mkhitaryan to the edge of attacks against Azerbaijan.
Henrikh the Long-suffering
Henrikh Mkhitaryan, who is also the captain of Armenian national team, announced that he would not go to the final game in Baku "for security reasons". Immediately, the "well-wishers" spilled another tub of dirt onto Azerbaijan. "Violation of sport principles", "hatred of Armenians", "xenophobia" are by no means the entire list of virtual accusations of the British media against Baku. British journalists almost sincerely regretted that 30-year-old Mkhitaryan would miss, perhaps, the main match in his career. They also remembered the fact that Henrich lost his father early, experienced many difficulties in his career, and was forced to help his family being the sole breadwinner. Media have gradually created an image of a man who has suffered a lot in his life, his last trouble being the compulsion to miss the final math of a prestigious tournament. We can only add that Mkhitaryan is just as "long-suffering" as modern-day Armenia positions itself.
After all, this is not Henrikh, who violated the principles of sport and openly supported the separatist regime of Karabakh by visiting the occupied lands of Azerbaijan every year. This is not Henrikh, who has made generous donations to Azatamartiks, Armenian militants, who have killed hundreds of innocent Azerbaijanis in Karabakh. No, this is not Henrikh that we know. This is Henrikh the Long-suffering.
The government of Azerbaijan took into account the "inhuman suffering" of the Armenian football talent. Although any illegal visit to the occupied Azerbaijani lands automatically puts Mkhitaryan on the black list of people denied entry to Azerbaijan, he was given unprecedented personal security guarantees.
The only thing left for Henrikh was to visit Baku to show the world goodwill as one of the main principles of sport.
But Mkhitaryan decided to politicise the issue and after a short pause he finally refused to visit Baku. Indifferent to football fans wishing to watch his game, he has demonstrated his incompetence as an athlete and has likely failed to score political points for this act. After all, one cannot hide the obvious these days of information technology. Football fans have thus left very explicit comments in social networks: the carrier of the name of English kings soon be deposed from the throne.
Armenian athletes have taken part in competitions held in the capital of Azerbaijan more than once. Just a few days before the Europa League final in Baku, the Janazian siblings, Garsevan and Duhik, came to Baku to attend the Aerobic Gymnastics European Championship as part of the Russian team. They have demonstrated their skills at the National Gymnastics Arena, which is very close to the Olympic Stadium. In the summer of 2015, the athletes of the Armenian national team marched with Armenian flag in the Parade of Flags ceremony of the First European Games. At that time, 25 Armenian athletes took part in the games in Baku. If we add to this number the escort teams, including coaches and other members of Armenian delegation, it turns out that dozens of Armenians have lived and walked in the capital of Azerbaijan for weeks in complete safety.
We also recall the ethics lesson from the President of Azerbaijan Ilham Aliyev during the same competition, when he personally awarded Ukrainian athlete of Armenian origin Gevorg Manukyan. Is this not a message of goodwill, which is above all formal obligations and guarantees?!
Yes, Azerbaijan and Armenia are in a state of war, Armenia occupies 20% of the territory of Azerbaijan. But official Baku has always provided security guarantees to any Armenian athlete who wants to take part in competitions in Azerbaijan, and continues to follow the repeatedly stated principle of "Sport is out of politics".
In his interview with CNN, Azerbaijani Minister of Sports, Azad Rahimov, noted that the country had provided Mkhitaryan with all the necessary guarantees. "Big guarantees? What do you mean by 'big guarantees'? More than 100%? We did everything necessary and provided all possible and impossible guarantees. You mean we were supposed to send him a private plane accompanied by two fighter jets?" Mr. Rahimov said.
It turns out that Mkhitaryan is just a victim of Armenian ambitions, who has sacrificed his club to them. However unpleasant it may sound, Mkhtaryan did not, apparently, consider the Europa League final the most important match for his native club Arsenal. It is definitely not a story that the fans of Arsenal will pass down to the future generation. But it seems it will be very difficult for him to bounce the auto-goal back.
"Oh my God"
Mkhitaryan’s decision to miss the match in Baku has received mixed reactions in social networks. Informed fans accused him of trying to extract political gain. Many users noted that Armenian athletes had repeatedly visited Baku in and were not threatened there. Even many celebrities commented on the issue. For example, the legend of English football, Gary Lineker, has left just a short message: "Oh my God!"
English media attacks did not go unnoticed by ordinary citizens and celebrities from various countries who had ever visited Baku. Thus, the former Arsenal footballer Robert Pires refuted statements that it was difficult to get to Baku, and also that it’s not safe in our city: "I think Baku is not so far from London, as they say. You can fly there by plane in five hours. I have been there before. There can be no talk of Baku being a dangerous city."
The former player of the Ghana national team and London's Chelsea Michael Essien turned to the English fans, noting that Baku is a bright city with peace-loving residents: "Come to Baku in the morning, have breakfast, and in the evening watch the Europa League final".
Former Azerbaijani national team coach Berti Vogts also said that it is difficult for him to understand why the British media launched such a smear campaign against the final in Baku.
"I am very sorry that Mkhitaryan will miss the final. It is difficult for me to figure out what contributed to his decision. Given that I am well acquainted with Azerbaijan, I do not think that he could have security problems here," Vogts said.
Yuri Semin, a well-known Russian trainer who has worked in Baku for years has made the following comments regarding speculations around Baku: "Truly honest and hardworking people live in Azerbaijan who love football very much and, moreover, love to receive guests. If you behave politely and adequately, you will be happy to be invited to taste incredibly delicious dishes, absolutely for free."
And the best balm to the soul of Azerbaijani fans was the short message of Mesut Ozil, Mkhitaryan's teammate of Turkish origin: "My Azerbaijani brothers! We did it; we are in the final! See you in Baku."
Azerbaijani hospitality
A month before the final game of the Europa League, Baku switched to the rhythm of a big football festival. One could see numerous banners, attributes of UEFA and the upcoming battle for the Europa League Cup hanging on the streets and squares of the city.
Various actions and flash mobs replaced each other on the streets of the Azerbaijani capital every day and night before the event. AFFA organised an interesting campaign involving actors in costumes of famous English characters, including Sherlock Holmes, Charlie Chaplin, James Bond and Freddie Mercury. Tourists were happy to take photos with them.
Football fans from England and other countries began to arrive in Baku a week before the final. Residents of Baku watched with interest the foreigners who carelessly sunbathe topless on Baku Boulevard. The guests answered them with mutual smiles. There was not a single complaint from guests of the capital and vice versa - only enthusiastic responses in social networks. It could not be otherwise, because Azerbaijan always pays a lot of attention to the organisation of events and accommodation of teams and fans, security and other important things.
All instances and services of Baku from the Heydar Aliyev International Airport to the staff of hotels, cafes and bars did an excellent job considering a large inflow of tourists. This is not surprising however.
Azerbaijan regularly hosts prestigious international competitions in various sports. Among the participants are representatives of Armenia and ethnic Armenians. And never a single incident was recorded. Until today, the country has become the venue for such major international events as Formula 1, European Games, Eurovision 2012, Islamic Games of Solidarity. The English derby with the participation of Arsenal and Chelsea simply could not get out of this honorary series, which was also confirmed in practice.