Çərşənbə axşamı, 08:52
“Region Plus”un Portuqaliya yığması və Türkiyənin Beşiktaş klubunun yarımmüdafiəçisi Rikardu Kuarejma ilə müsahibəsi
Bakıda keçirilən futbol üzrə Avropa Liqasının final matçından bir neçə gün sonra Portuqaliya millisinin və Türkiyənin "Beşiktaş" komandasının futbolçusu Rikardu Kuarejma ölkəmizin qonağı oldu. Səfər zamanı Gənclər və İdman naziri Azad Rəhimovla görüşən ulduz futbolçu ardınca “Beşiktaş”ın fan-klub üzvlərinə də vaxt ayırdı.
Dünya şöhrətli futbolçunun Bakıya gözlənilməz səfəri Azərbaycan mətbuatı və azarkeşlərin çoxsaylı suallarına səbəb oldu. Bu sualların bəzilərinə cavabı elə Rikardu Kuarejmanın özündən almağa çalışdıq.
- İlk olaraq səfəriniz barədə danışmaq istərdik. Bakıya səfərin əsas məqsədi nədən ibarət idi?
- Azərbaycan paytaxtına gəzməyə gəlmişdim. Bir neçə il əvvəl Bakıda olmuşam. Həmin vaxt seçmə mərhələnin rəsmi oyunu çərçivəsindən gəlmişdik. Futbol üzrə Azərbaycan millisinə qarşı oynadıq. İndi isə menecerim və həyat yoldaşımla birlikdə gəlmişik.
- Nazir Azad Rəhimovla görüşdə hansı məqamlar müzakirə edildi?
- İdmanla bağlı müzakirələrimiz oldu. Daha doğrusu, futboldan danışdıq. Digər mühüm müzakirələr apardıq, sadəcə o barədə geniş danışmaq düzgün olmazdı. Qonaqpərvərliyə görə nazir Azad Rəhimova təşəkkür edirəm. İşinin çoxluğuna baxmayaraq bizə vaxt ayırdı.
- Bakıda keçirilən Avropa Liqasının final matçını izləmək imkanınız oldu?
- Bakı finalı iki güclü klub “Çelsi”-“Arsenal”ın mübarizəsiylə yadda qaldı. Avropa Liqası çox nüfuzlu yarış hesab olunur. Finalın Bakıda keçirilməsi böyük hadisədir. Deməli Avropa Azərbaycana inanır və güvənir. Final oyunu 1 gün davam etsə belə nəticə il boyu müzakirə ediləcək. Bu yarışı təşkil edən ölkə istənilən turnirə ev sahibliyi edə bilər. Avropa Liqasının finalı əsl bayram oldu.
- “Çelsi”nin qələbəsinə sevindiniz?
- (gülür) Nəyə işarə etdiyinizi anladım. Əlbəttə, sevindim. “Çelsi”də futbol oynamışam, ona görə zadəganların uğuruna sevindim. Digər tərəfdən “Çelsi” çox güclü idi.
- Maraqlıdır, Azərbaycan idmanı haqqında hansı məlumatlarınız var?
- Son illər çoxlu sayda yarışın Azərbaycanda keçirildiyini bilirəm. Xüsusilə Formula 1 yarışını qeyd etməliyəm. Belə bahalı və sürətli maşınların yarışını keçirmək çox çətindir. Eyni zamanda bildiyimə görə Avro-2020-nin 4 oyunu Bakıda baş tutacaq. Futbolla bağlı klublarınızın Avropa Liqası və Çempionlar Liqasında iştirak etdiyini eşitmişəm.
- “Beşiktaş”dan ayrılacağınız söylənilirdi. Kuarejma karyerasını harada davam etdirəcək?
- Heç bir kluba getmək barədə düşünmürəm. “Beşiktaş”da çox xoşbəxtəm. Bu komanda mənə ikinci ailəm kimidir. Baş məşqçi məni saxlamaq istəsə böyük məmnuniyyətlə burada oynayacam. “Beşiktaş”da özümü evdə olduğu kimi hiss edirəm. Niyə klubu dəyişməliyəm? Azərbaycanda klubla bağlı çoxlu sayda suallar verdilər. Yəqin mediadan oxumusunuz.
- “Fənərbağça”dan təklif aldığınız deyilirdi...
- Türkiyədə “Beşiktaş”dan başqa digər klubda özümü görmürəm.
- Sizcə, uğurlu futbolçu olmaq üçün hansı amilə diqqət etmək lazımdır?
- Futbol həyatı uşaqlıqdan başlayır. Futbolçu olmaq istəyən uşaq həyatını topa həsr etməlidir. Bəzən həmyaşıdlarım əyləndiyi zaman sən məşq barədə düşünürsən. Zaman keçdikcə bunun bəhrəsini görürsən. Futbol meydanda qaçmaqdan ibarət deyil. Sən komanda ruhunu daşımalısan. Meydanda olan 11 futbolçudan hər biri komanda oyunu oynamalıdır. İlk məşqçidən çox vacib amillər asılıdır. Məşqçi uşaqlıqdan yetirməsini mühüm məlumatlar, psixoloji hazırlıqla təmin etməlidir.
- Portuqaliya millisi ulduz futbolçularla tanınır. Kriştiano Ronaldo haqqında danışaq. Futbolçu kimi tanıyırıq. Bəs, insani keyfiyyətləri necədir?
- Bizim komandada pis keyfiyyətli futbolçu yoxdur. Kriştiano futbolçu kimi həm də gözəl insani keyfiyyətlərlə seçilir. Avropa Çempionatının final matçını xatırlayın. Meydandan kənarda belə ürəyi komandayla döyünən futbolçudur. Əsl kapitandır. Lazım olanda kömək istəyir, əksinə digərlərinə dəstək olur. Portuqaliya idmanına adını yazmış simadır. Onunla eyni komandada olmaq hər bir futbolçuya əlavə inam, güc verir. Ronaldo kimi futbolçusu olan komanda bəxtəvərdir.
- Milli komanda kimi ilk mükafatınızı məhz Avropa Çempionatında qazandınız - 2016-cı ildə çempion oldunuz. Belə güclü heyətə malik yığmanın uğur qazanmasında problem nə idi?
- Güclü heyət uğurun yarısıdır. Məşqçi, futbolçuların hazırlıq vəziyyəti, bir az da bəxt olmalıdır. Əvvəlki illərdə bəxtimiz gətirməyib. Dünya və Avropa Çempionatında medala layiq olsaq da mübarizəni erkən dayandırmışıq. İndi Portuqaliya yığması tilsimi qırdı. Ona görə Avro-2020-də də komandanın şansları yüksək qiymətləndirilir.
- “Çelsi”dən tanıdığınız Maykl Esyen indi Bakıda yaşayır. Qanalı futbolçu “Səbail” klubunun şərəfini qoruyur. Gələcəkdə təklif olacağı halda karyeranızı Azərbaycanda davam etdirmək istərdinizmi?
- Bu barədə düşünməmişəm. Azərbaycana istirahət etmək üçün səfər mümkündür. Karyeranı davam etdirmək çətin sualdır. Çünki bu zamanda ölkənizin mədəniyyətinə öyrəşməliyəm. Türkiyə və Azərbaycan mədəniyyətləri oxşardır. Sadəcə futbol fəlsəfəsi fərqlidir. Hazırda karyeramı Türkiyə ilə bağlamışam. Alınacağı təqdirdə gələcəkdə futbol layihələrində iştirak etmək üçün Bakıya gəlməyim mümkündür.
Sonda sizə müsahibəyə görə təşəkkür edirəm. Sizə az vaxt ayırdığıma görə inciməyəcəyinizə inanıram. Eyni zamanda “Beşiktaş”ın Azərbaycandakı fan-klubuna böyük təşəkkür düşür. Onlar məni çox böyük dəstəklə qarşıladılar. Futbolçuya belə dəstək əlavə güc verir.

Interview with midfielder of Turkish Besiktas and Portuguese national football team Ricardo QUARESMA
Midfielder of the Portuguese national team and the Turkish FC Besiktas, Ricardo Quaresma, visited Baku immediately after the final game of the Champions League. After his meeting with Azad Ragimov, Minister of Youth and Sports, the football star could spare some time for the fans of FC Besiktas as well.
The unexpected visit of a world-known footballer gave rise to many questions from the Azerbaijani media and fans. We tried to get answers to some of them at the end of his three-day trip to Baku.
"What was the main purpose of your visit to Azerbaijan?"
"I came to Baku on vacation. Actually, I was here a few years ago, when we had an official qualification match. We played with the national team of your country. This time, I came together with my manager and wife."
"What questions did you discuss at the meeting with Minister Rahimov?"
"Many issues related to sports. We had a talk about football, of course. There were other important issues as well, but it would be wrong to announce them in public. I thank Mr. Rahimov for hospitality. He has spent some of his time with us, despite the workload."
"Could you watch the final match of the Europa League?
"The Baku final was a remarkable struggle between two strong clubs, Chelsea and Arsenal. The Europa League is considered a very prestigious competition. The final in Baku was a significant event. This means that Europe believes and relies on Azerbaijan. Although the final game took only a day, the aftermath will be discussed for a whole year. A country capable of hosting such events can host any tournament. The Europa League Final has become a real celebration."
"Were you happy with the victory of Chelsea?"
"(Laughs) I understand what you are hinting at. Of course, I was happy. I have played for Chelsea, and I enjoyed the victory of the Pensioners, to be honest. On the other hand, Chelsea was really very strong."
"I wonder what you know about Azerbaijani sports."
"I know that in recent years Azerbaijan has hosted many competitions, particularly, one of the recent prestigious ones being Formula-1. To hold competitions of such expensive and high-speed cars is extremely difficult. In addition, as I know, four matches of Euro-2020 games will take place in Baku. I heard about the participation of your clubs in the Champions League and the Europa League."
"They say that you are going to leave Besiktas. Where do you plan to continue your career?"
"I do not even think about moving to another club. I am very happy in Besiktas. This team is like a second family to me. If the head coach wishes to leave me, I will play with great pleasure. I feel at home in Besiktas. Why should I change the club?"
"They say you received an invitation from Fenerbahce?.."
"In Turkey, I see myself only in Besiktas."
"How to become a successful football player?"
"Football life begins in childhood. A child who wants to become a footballer must devote his life to this game. Sometimes when peers are having fun, you need to think about training. Over time, you reap the benefits of this. Football is not only running around on the field. You must become a bearer of team spirit. Each of the eleven players on the field must play a team game. Much depends on the coach as well. He has to give his students the necessary knowledge since childhood, including psychological training."
"The Portuguese national team is famous for its star soccer players. Let's talk about Cristiano Ronaldo. We know him as a football player, but what about his personal qualities?"
"In our team, all the players have positive qualities. Cristiano stands out with excellent qualities both as a footballer and as a person. I remember the final match of the European Championship. He is a player whose heart beats with the team even outside the field. He is a true captain. He never asks for help, on the contrary, he supports the rest. He is a person who has inserted his name in the history of Portuguese sports. The mere fact that you are in the same team with him gives each player additional faith and strength. Happy is the team that has a player like Ronaldo."
"You won your first award in the national team at the European Championships in 2016. How to explain such a late success of the team, which has such a strong composition?"
“A strong team is only half of the battle. We also need a coach, the state of training football players and a bit of luck. In previous years, we had no luck. Although we deserved medals at the European and world championships, we would leave tournaments at early stage. Now the Portuguese national team has left the run of bad luck behind. That is why highly appreciate our chances for Euro 2020."
"Michael Essien, whom you know from Chelsea, now lives in Baku and plays for FC Sabail. Would you like to continue your career in Azerbaijan, if you get a proposal?"
"I have not thought about it. It is difficult to answer your question, as I have to adapt to the culture of your country. The cultures of Turkey and Azerbaijan are similar. Just the philosophy of football is different. Currently, I am building up my career in Turkey. If possible, I will probably come to Baku in connection with football projects.
In conclusion, I would like to thank you for your questions. I hope you are not offended that the time for our interview was limited. Many thanks also to the Besiktas Fan Club in Azerbaijan. They met me with great cordiality. Such support gives us additional strength."