Çərşənbə axşamı, 08:52
“Region Plus”un Portuqaliya yığması və Türkiyənin Beşiktaş klubunun yarımmüdafiəçisi Rikardu Kuarejma ilə müsahibəsi
Bakıda keçirilən futbol üzrə Avropa Liqasının final matçından bir neçə gün sonra Portuqaliya millisinin və Türkiyənin "Beşiktaş" komandasının futbolçusu Rikardu Kuarejma ölkəmizin qonağı oldu. Səfər zamanı Gənclər və İdman naziri Azad Rəhimovla görüşən ulduz futbolçu ardınca “Beşiktaş”ın fan-klub üzvlərinə də vaxt ayırdı.
Dünya şöhrətli futbolçunun Bakıya gözlənilməz səfəri Azərbaycan mətbuatı və azarkeşlərin çoxsaylı suallarına səbəb oldu. Bu sualların bəzilərinə cavabı elə Rikardu Kuarejmanın özündən almağa çalışdıq.
- İlk olaraq səfəriniz barədə danışmaq istərdik. Bakıya səfərin əsas məqsədi nədən ibarət idi?
- Azərbaycan paytaxtına gəzməyə gəlmişdim. Bir neçə il əvvəl Bakıda olmuşam. Həmin vaxt seçmə mərhələnin rəsmi oyunu çərçivəsindən gəlmişdik. Futbol üzrə Azərbaycan millisinə qarşı oynadıq. İndi isə menecerim və həyat yoldaşımla birlikdə gəlmişik.
- Nazir Azad Rəhimovla görüşdə hansı məqamlar müzakirə edildi?
- İdmanla bağlı müzakirələrimiz oldu. Daha doğrusu, futboldan danışdıq. Digər mühüm müzakirələr apardıq, sadəcə o barədə geniş danışmaq düzgün olmazdı. Qonaqpərvərliyə görə nazir Azad Rəhimova təşəkkür edirəm. İşinin çoxluğuna baxmayaraq bizə vaxt ayırdı.
- Bakıda keçirilən Avropa Liqasının final matçını izləmək imkanınız oldu?
- Bakı finalı iki güclü klub “Çelsi”-“Arsenal”ın mübarizəsiylə yadda qaldı. Avropa Liqası çox nüfuzlu yarış hesab olunur. Finalın Bakıda keçirilməsi böyük hadisədir. Deməli Avropa Azərbaycana inanır və güvənir. Final oyunu 1 gün davam etsə belə nəticə il boyu müzakirə ediləcək. Bu yarışı təşkil edən ölkə istənilən turnirə ev sahibliyi edə bilər. Avropa Liqasının finalı əsl bayram oldu.
- “Çelsi”nin qələbəsinə sevindiniz?
- (gülür) Nəyə işarə etdiyinizi anladım. Əlbəttə, sevindim. “Çelsi”də futbol oynamışam, ona görə zadəganların uğuruna sevindim. Digər tərəfdən “Çelsi” çox güclü idi.
- Maraqlıdır, Azərbaycan idmanı haqqında hansı məlumatlarınız var?
- Son illər çoxlu sayda yarışın Azərbaycanda keçirildiyini bilirəm. Xüsusilə Formula 1 yarışını qeyd etməliyəm. Belə bahalı və sürətli maşınların yarışını keçirmək çox çətindir. Eyni zamanda bildiyimə görə Avro-2020-nin 4 oyunu Bakıda baş tutacaq. Futbolla bağlı klublarınızın Avropa Liqası və Çempionlar Liqasında iştirak etdiyini eşitmişəm.
- “Beşiktaş”dan ayrılacağınız söylənilirdi. Kuarejma karyerasını harada davam etdirəcək?
- Heç bir kluba getmək barədə düşünmürəm. “Beşiktaş”da çox xoşbəxtəm. Bu komanda mənə ikinci ailəm kimidir. Baş məşqçi məni saxlamaq istəsə böyük məmnuniyyətlə burada oynayacam. “Beşiktaş”da özümü evdə olduğu kimi hiss edirəm. Niyə klubu dəyişməliyəm? Azərbaycanda klubla bağlı çoxlu sayda suallar verdilər. Yəqin mediadan oxumusunuz.
- “Fənərbağça”dan təklif aldığınız deyilirdi...
- Türkiyədə “Beşiktaş”dan başqa digər klubda özümü görmürəm.
- Sizcə, uğurlu futbolçu olmaq üçün hansı amilə diqqət etmək lazımdır?
- Futbol həyatı uşaqlıqdan başlayır. Futbolçu olmaq istəyən uşaq həyatını topa həsr etməlidir. Bəzən həmyaşıdlarım əyləndiyi zaman sən məşq barədə düşünürsən. Zaman keçdikcə bunun bəhrəsini görürsən. Futbol meydanda qaçmaqdan ibarət deyil. Sən komanda ruhunu daşımalısan. Meydanda olan 11 futbolçudan hər biri komanda oyunu oynamalıdır. İlk məşqçidən çox vacib amillər asılıdır. Məşqçi uşaqlıqdan yetirməsini mühüm məlumatlar, psixoloji hazırlıqla təmin etməlidir.
- Portuqaliya millisi ulduz futbolçularla tanınır. Kriştiano Ronaldo haqqında danışaq. Futbolçu kimi tanıyırıq. Bəs, insani keyfiyyətləri necədir?
- Bizim komandada pis keyfiyyətli futbolçu yoxdur. Kriştiano futbolçu kimi həm də gözəl insani keyfiyyətlərlə seçilir. Avropa Çempionatının final matçını xatırlayın. Meydandan kənarda belə ürəyi komandayla döyünən futbolçudur. Əsl kapitandır. Lazım olanda kömək istəyir, əksinə digərlərinə dəstək olur. Portuqaliya idmanına adını yazmış simadır. Onunla eyni komandada olmaq hər bir futbolçuya əlavə inam, güc verir. Ronaldo kimi futbolçusu olan komanda bəxtəvərdir.
- Milli komanda kimi ilk mükafatınızı məhz Avropa Çempionatında qazandınız - 2016-cı ildə çempion oldunuz. Belə güclü heyətə malik yığmanın uğur qazanmasında problem nə idi?
- Güclü heyət uğurun yarısıdır. Məşqçi, futbolçuların hazırlıq vəziyyəti, bir az da bəxt olmalıdır. Əvvəlki illərdə bəxtimiz gətirməyib. Dünya və Avropa Çempionatında medala layiq olsaq da mübarizəni erkən dayandırmışıq. İndi Portuqaliya yığması tilsimi qırdı. Ona görə Avro-2020-də də komandanın şansları yüksək qiymətləndirilir.
- “Çelsi”dən tanıdığınız Maykl Esyen indi Bakıda yaşayır. Qanalı futbolçu “Səbail” klubunun şərəfini qoruyur. Gələcəkdə təklif olacağı halda karyeranızı Azərbaycanda davam etdirmək istərdinizmi?
- Bu barədə düşünməmişəm. Azərbaycana istirahət etmək üçün səfər mümkündür. Karyeranı davam etdirmək çətin sualdır. Çünki bu zamanda ölkənizin mədəniyyətinə öyrəşməliyəm. Türkiyə və Azərbaycan mədəniyyətləri oxşardır. Sadəcə futbol fəlsəfəsi fərqlidir. Hazırda karyeramı Türkiyə ilə bağlamışam. Alınacağı təqdirdə gələcəkdə futbol layihələrində iştirak etmək üçün Bakıya gəlməyim mümkündür.
Sonda sizə müsahibəyə görə təşəkkür edirəm. Sizə az vaxt ayırdığıma görə inciməyəcəyinizə inanıram. Eyni zamanda “Beşiktaş”ın Azərbaycandakı fan-klubuna böyük təşəkkür düşür. Onlar məni çox böyük dəstəklə qarşıladılar. Futbolçuya belə dəstək əlavə güc verir.

Интервью R+ c полузащитником турецкого «Бешикташа» и сборной Португалии по футболу Рикарду КУАРЕЖМОЙ
Сразу после финала Лиги чемпионов Баку посетил полузащитник сборной Португалии и турецкого футбольного клуба «Бешикташ» Рикарду Куарежма. Встретившись в ходе визита с министром молодежи и спорта Азадом Рагимовым, звезда футбола выкроил время и для членов фан-клуба «Бешикташа».
Неожиданный визит футболиста с мировым именем породил у азербайджанской прессы и болельщиков много вопросов. На некоторые из них мы постарались получить ответы от самого Рикарду КУАРЕЖМЫ по завершении его трехдневной поездки.
- В первую очередь хотелось бы узнать главную цель вашего визита.
- Я приехал в столицу Азербайджана на отдых. В Баку я уже был несколько лет назад. Это было в рамках официального отборочного матча. Мы сыграли со сборной вашей страны. А сейчас я приехал вместе с моим менеджером и супругой.
- Какие вопросы вы обсуждали на встрече с министром Азадом Рагимовым?
- Обсуждали вопросы, связанные со спортом. Точнее, говорили о футболе. Затронули и другие важные вопросы, но раскрывать все детали было бы неправильно. Благодарю Азада Рагимова за гостеприимство. Уделил нам время, несмотря на загруженность.
- Смогли посмотреть финальный матч Лиги Европы?
- Бакинский финал запомнился борьбой между двумя сильными клубами - «Челси» и «Арсеналом». Лига Европы считается очень престижным соревнованием. Проведение финала в Баку - знаменательное событие. Значит, Европа верит и полагается на Азербайджан. Хотя финальная игра и проходит в один день, результат будет обсуждаться целый год. Организовавшая эту встречу страна способна принимать у себя любой турнир. Финал Лиги Европы стал настоящим праздником.
- Обрадовались победе «Челси»?
- (смеется) Понял, на что вы намекаете. Конечно, обрадовался. Я играл в «Челси», и поэтому победа «аристократов» порадовала меня. С другой стороны, «Челси» действительно был очень силен.
- Интересно, что вы знаете об азербайджанском спорте?
- Знаю, что в последние годы в Азербайджане проведено множество соревнований. Особо должен отметить «Формулу-1». Проводить соревнования таких дорогих и скоростных автомобилей крайне трудно. Кроме того, как мне известно, в Баку состоятся четыре матча игр Евро-2020. Слышал об участии ваших клубов в Лиге чемпионов и Лиге Европы.
- Ходят слухи о вашем расставании с «Бешикташем». Где продолжит свою карьеру Куарежма?
- Даже не думаю о переходе в другой клуб. В «Бешикташе» я очень счастлив. Эта команда для меня как вторая семья. Если главный тренер пожелает оставить меня, буду играть с большим удовольствием. Чувствую себя в «Бешикташе» как дома. Почему я должен сменить клуб?
- Говорят, вы получили приглашение от «Фенербахче»?..
- В Турции я вижу себя только в «Бешикташе».
- Как стать успешным футболистом?
- Футбольная жизнь начинается с детства. Ребенок, который хочет стать футболистом, должен посвятить свою жизнь мячу. Иногда, когда ровесники развлекаются, тебе надо думать о тренировке. Со временем пожинаешь плоды этого. Футбол не только беготня на поле. Ты должен стать носителем командного духа. Каждый из находящихся на поле   11 игроков должен играть в командную игру. Многое зависит от первого тренера. Он с детства должен дать своим воспитанникам нужные знания, заниматься психологической подготовкой.
- Сборная Португалии славится звездными футболистами. Поговорим о Криштиану Роналду. Как футболист он нам знаком. А каковы его человеческие качества?
- В нашей команде все футболисты обладают положительными качествами. Криштиану выделяется прекрасными качествами и как футболист, и как человек. Вспоминаю финальный матч чемпионата Европы. Это футболист, сердце которого бьется с командой даже за пределами футбольного поля. Истинный капитан. Никогда не просит о помощи, наоборот, поддерживает остальных. Это личность, вписавшая свое имя в историю португальского спорта. Одно то, что ты в одной с ним команде, придает каждому футболисту дополнительные веру и силы. Счастлива та команда, у которой есть такой игрок, как Роналду.
- Свою первую награду в составе сборной вы завоевали на чемпионате Европы в 2016 году. Чем объяснить столь поздний успех сборной, обладающей таким сильным составом?
- Сильный состав - только половина дела. Необходимы еще тренер, состояние подготовки футболистов и немного удачи. В предыдущие годы нам не везло. Хотя и были достойны медалей на чемпионатах Европы и мира, прекращали борьбу уже на ранней стадии. Теперь же сборная Португалии освободилась от пут. Поэтому я высоко оцениваю шансы команды и на Евро-2020.
- Знакомый вам еще по «Челси» Майкл Эсьен теперь живет в Баку и защищает цвета клуба «Сабаил». Хотели бы вы в будущем продолжить свою спортивную карьеру в Азербайджане при наличии предложения об этом?
- Не думал об этом. Ответить на вопрос о продолжении карьеры трудно, так как я должен адаптироваться к культуре вашей страны. Культуры Турции и Азербайджана схожи. Просто философия футбола различна. В данный момент я связал свою карьеру с Турцией. Если получится, в будущем, возможно, буду приезжать в Баку в связи с футбольными проектами.
В заключение хочу поблагодарить вас за вопросы. Надеюсь, не обидитесь на меня, что время на интервью было ограниченным. Большое спасибо также фан-клубу «Бешикташа» в Азербайджане. Они встретили меня с большим радушием. Такая поддержка придает футболисту дополнительные силы.