«Şahdəniz» layihəsinin səhmdarları yatağın ən dərin laylarının məhsuldarlığını tədqiq etmək niyyətindədir
Alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrinin fəal inkişafına baxmayaraq, ənənəvi yanacaq hələ uzun illər bazarda hakim mövqeyini saxlayacaq. Britaniyanın «BP» şirkəti tərəfindən hazırlanan «2040-cı ilə kimi dünya energetikasının inkişafı proqnozları»na (BP Energy Outlook) görə, dünyada «mavi yanacağın», xüsusilə sıxılmış təbii qazın əlçatarlığı sayəsində qaza tələbatın, demək olar ki, hər bir ölkədə artacağı gözlənilir. BP tərəfindən təqdim edilən təkamül inkişafı ssenarisinə görə, təbii qaza tələbatının artması ildə 1,7% olacaq və bu, əsasən sənayenin və energetikanın inkişafı ilə bağlı olacaq. Özü də, bu, əsas enerji daşıyıcıları arasında yeganə enerji mənbəyidir ki, bərpa olunan mənbələrlə yanaşı payı artır.
Hər il artım
BP-nin proqnozlarına görə, qaz hasilatının əsas həcmi ABŞ-ın və Yaxın Şərqin (Qətər və İranın) payına düşəcək, onların toplam göstəriicsi, demək olar ki, 50% olacaq. Eyni zamanda, Rusiya və Çində də qaz hasilatının önəmli artımı gözlənilir.
Qaz İxracatçısı Ölkələr Forumu (Gas Exporting Countries Forum, GECF), yəni qaz "OPEK"i, öz növbəsində Xəzər regionunda qaz hasilatının 2040-cı ilə qədər 54% artmasını gözləyir. Təşkilatın baş katibi Yuri Şenturin mayın 30-da Bakıda keçirilmiş «Caspian Oil&Gas 2019» konfransında belə bir açıqlama ilə çıxış edib.
GECF baş katibi bildirib ki, təbii qaza tələbatın müsbət dinamikası Xəzəryanı ölkələrin istehsal potensialının genişləndirilməsi və ixrac infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi üzrə səylərinə təsir göstərən fundamental amildir.
"Artıq gerçəkləşdirilən çox sayda layihələri nəzərə aldıqda, demək olar ki, Azərbaycan, İran, Qazaxıstan, Rusiya və Türkmənistan qaz istehsalının artımının əsas iştirakçıları olacaqlar. Əfqanıstan, Hindistan, Pakistan, əlbəttə ki, Avropa kimi yeni bazarlara nəql hesabına boru kəməri qazının ixracının artırılması, Çin və Türkiyə istiqamətində mövcud infrastrukturların genişləndirilməsi üçün regionun yaxşı perspektivləri var", - deyə Şenturin bildirib.
GECF baş katibinin sözlərinə görə, Avropanın təbii qaz təminatında Xəzər regionunun rolu qitənin özündə yerləşən ölkələrdə qaz hasilatının azalması və digər növ yanacaqlardan istifadənin tədricən azalması fonunda ildən ilə artacaq.
"Azərbaycana gəlincə isə, bu ölkədə 1,4 trilyon kubmetrdən çox təsdiqlənmiş ehtiyatlar və mümkündür ki, təxminən, 1 trilyon kubmetr araşdırılmamış qaz ehtiyatı var. Azərbaycan Qərbi Xəzər regionunda mühüm qaz istehsalçısına çevrilir və öz ixrac potensialını fəal şəkildə artırır. Ölkənin nəhəng "Şahdəniz" yatağının işlənməsinin yeni mərhələləri və «Abşeron» yatağının istismara açılması çərçivəsində istehsalın artması gözlənilir. GECF «Abşeron»un işlənməsinin birinci mərhələsinin 2023-cü ildən başlayacağını, 2025-ci ilə qədər burada istehsalın 5 milyard kubmetrə çatacağını gözləyir ", - deyə Şenturin bildirib.
Onun sözlərinə görə, yeni layihələrin perspektivləri nəzərə alındıqda Azərbaycanda təbii qaz istehsalı proqnozları bütövlükdə çox perspektivli görünür.
3-cü mərhələ çoxmu uzaqdır?
Gerçəkdən, Energetika Nazirliyinin proqnozlarına görə, 2019-cu ildə Azərbaycan qaz hasilatını bir il əvvəlki ilə baxanda 6 milyard kubmetr artıracaq. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, ötən il ölkədə 30,6 milyard kubmetr qaz hasil edilib. Nazirlik 2020-ci ildə Azərbaycanda qaz hasilatının 40 milyard kubmetrdən çox olacağını proqnozlaşdırır, 2021-ci ildə isə 45 milyard kubmetrə qədər artacaq.
Eyni zamanda, 2019-cu ildə artımın əsas hissəsi, əlbəttə ki, keçən il inkişafının ikinci mərhələsinə daxil olan və ildə 16 milyard kubmetr qazın istehsalı nəzərdə tutulan «Şahdəniz» yatağı tərəfindən təmin ediləcək. Bu il Azərbaycan hökuməti yataqdan 17,5 milyard kubmetr qaz səviyyəsində hasilat proqnozlaşdırır ki, bu da 2018-ci il göstəricisindən 51,3 faiz çoxdur.
«Şahdəniz» yatağından qaz hasilatı 1-ci mərhələ çərçivəsində «Alfa» platformasından və 2-ci mərhələ çərçivəsində «Bravo» hasilat platformasından həyata keçirilir. Hal-hazırda yataqda mövcud olan hasilat sisteminin gücü ildə 20 milyard kubmetr və ya gündə 56 milyon kubmetr qaz təşkil edir ", - deyə «Şahdəniz»in texniki operatoru «BP-Azerbaijan»ın hesabatında deyilir.
Ancaq heç də bu, hamısı deyil. Yataqda yetərincə qaz ehtiyatları olmasını nəzərə alan layihə səhmdarları artıq onun işlənməsinin növbəti mərhələsinə, məsələn, dərin laylarda qaz ehtiyatlarının işlənməsini nəzərdə tutan 3-cü mərhələyə keçmək imkanlarına baxırlar. SOCAR mütəxəssislərinin sözlərinə görə, söhbət 300 milyard kubmetrdən 500 milyard kubmetrə qədər əlavə qaz ehtiyatlarından gedir.
BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Harri Cons deyib ki, 2020-ci ildə "Şahdəniz" yatağında "bu müqavilə sahəsinin dərin təbəqələrinin potensialını öyrənmək üçün" kəşfiyyat qazma işləri aparılacaq.
Bununla yanaşı, SOCAR sərmayələr idarəsinin rəhbəri Vaqif Əliyev bildirib ki, «Faza-3» layihəsinin konsepsiyası hələlik yoxdur. "Lakin layihənin səhmdarları arasında razılaşma əldə edilib və bu anlaşmaya uyğun olaraq müəyyən geoloji və geotexniki işlər aparılır", - deyə o vurğulayıb.
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətində hesab edirlər ki, «Mərhələ-3» üzrə investisiya qərarının qəbulu, çətin ki, bu il mümkün olsun. "İlk öncə həm texniki, həm də kommersiya xarakterli çox sayda məsələləri həll etmək, yəni ehtiyatları təsdiqləmək lazımdır ki, gələcək sərmayələrin məbləği müəyyənləşdirilsin. Bundan başqa, layihə mövcud infrastrukturun genişləndirilməsini tələb edir, buna görə də layihə hələlik icra mərhələsinə çıxmayıb, amma gerçəkləşdirilmə ehtimalı yetərincə yüksəkdir ", - deyə V. Əliyev bildirib.
Böyük perspektivlər
Bununla yanaşı, BP bu il «Şəfəq-Asiman» müqavilə sahəsində kəşfiyyata başlamağı planlaşdırır. "Kəşfiyyat işləri uğurla gedərsə, buradakı ehtiyatlar «Şahdəniz» ehtiyatlarına uyğun ola bilər", - deyə H.Cons bildirib.
2019-cu ildə yerli qaz hasilatının artmasına «Abşeron» dəniz qazı və kondensat yatağının işlənməsi töhfə verməlidir, yatağın ehtiyatları 350 milyard kubmetr qaz və 45 milyon ton kondensat səviyyəsində qiymətləndirilir. PSA (Production Sharing Agreement - hasilatın pay bölgüsü anlaşması) tipli müqavilə tərəfləri SOCAR (50%) və Fransanın TOTAL şirkətidir (50% - operatordur).
"Abşeron yatağında «Heydər Əliyev» yarımdalma üzən qazma qurğusundan (YÜQQ) istifadə edilərək kəşfiyyat quyusunun qazılması davam edir. 7411 metr dərinliyə qədər aparılan kəşfiyyat qazma mərhələsi yatağın yüksək karbohidrogen ehtiyatları potensialı olduğunu təsdiqlədi. Hal-hazırda istehsal quyusunun qazılması mərhələsinə başlanıb, həmçinin lazımi infrastruktur quraşdırılması üzrə işlər aparılır", - deyə SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev bildirib. Quyudan gündəlik 2 min ton kondensat və 4,3 milyon kubmetr qaz çıxarılacağı gözlənilir.
Yatağın işlənməsinin iki mərhələdə aparılacağı gözlənilir. Birinci mərhələdə ildə 1,5 milyard kubmetr qaz hasilatı nəzərdə tutulur. «Total» şirkəti "Abşeron" yatağından ilk qazın hasilinə 2021-ci ildə başlamağı planlaşdırır, baxmayaraq ki, bu, əvvəllər 2020-ci il nəzərdə tutulmuşdu. Hasil olunan qaz Azərbaycanın daxili bazarına yönəldiləcək. Növbəti mərhələdə istehsal ildə 5 milyard kubmetrə qədər artırılacaq.
Azərbaycanın qaz istehsalının və ixracının artımı üzrə gələcək planları ehtiyatları 600 milyard kubmetr qaz və 120 milyon ton kondensat səviyyəsində qiymətləndirilən "Ümid-Babək" Xəzər blokunun kəşfiyyatı və işlənməsi ilə sıx bağlıdır. R. Abdullayevin sözlərinə görə, bu dəniz blokunun kəşfiyyatı və işlənməsinə bir çox şirkətlər maraq göstərir.
"Təkliflər öyrənilir. Biz əsasən Fransanın "Total" şirkətinin bu layihədə iştirakını gözləyirik və hazırda onlarla danışıqlar aparırıq ", - deyə SOCAR rəhbəri vurğulayıb.
Eyni zamanda o, qeyd edib ki, Rusiyanın "LUKOYL" şirkəti də “Ümid-Babək” blokuna maraq göstərir. "Sanırıq ki, bura perspektivli sahədir, bütün sərmayə şərtləri yaradılıb, buna görə şirkət Azərbaycanda öz fəaliyyətinin genişləndirməsini qərara alıb", - deyə LUKOYL-un rəhbəri Vahid Ələkbərov bildirib.
Bundan əlavə, SOCAR-ın neft və qazla bağlı «Qarabağ» yatağının işlənməsinə böyük gözləntiləri var. Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkətinin rəhbəri bunu bildirərək, yaxın vaxtlarda layihənin icrası ilə bağlı işlərin baza layihələndirmə mərhələsinə keçəcəyini qeyd edib. Eyni zamanda, layihənin operatoru - Norveçin «Equinor» şirkəti artıq bu müqavilə sahəsinin qazma əməliyyatları üzrə podratçıları müəyyən edib. Podratçı qazma şirkəti kimi «Caspian Drilling Company» (CDC) seçilib, o, yataqda iki quyu qazacaq.
Bununla yanaşı, 2019-cu ilin iyulunda «Equinor» Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorundakı «Əşrəfi-Dan Ulduzu-Aypara» perspektiv strukturlarında ikiölçülü və üçölçülü seysmik tədqiqatlara başlayacaq. Tədqiqatlar bütünlükdə 40-50 gün davam edəcək.
"Bizim əsas hədəflərimizdən biri - neft hasilatını sabit səviyyədə saxlamaqla yanaşı qaz hasilatını artırmaqdır və biz bu istiqamətdə irəliləyirik. 2018-ci ildə qaz hasilatının önəmli artımı bizə xaricdən qaz idxalını tamamilə dayandırmağa imkan verdi. Bu il də artım gözlənilir, sonrakı illərdə isə qaz hasilatı artan xətlə davam edəcək", - deyə R.Abdullayev bildirib.
Bu müsbət meyil Azərbaycanın qarşısında qaz emalı və kimya sənayesinin inkişafı sahəsində geniş perspektivlər açır və indiyə qədər idxal olunan məhsulların yerli istehsalına təşviq edir.

Shah Deniz shareholders to investigate the deepest layers of the field
Despite the active development of alternative and renewable energy sources, traditional fuel will retain its dominant position in the market for years to come. According to BP Energy Outlook 2019, gas demand will grow in almost every country thanks to the availability of natural gas throughout the world, especially liquefied natural gas (LNG). In the evolutionary development scenario presented by BP, the growth in demand for natural gas will be 1.7% per year, mainly due to the development of industry and energy. By the way, natural gas is the only source of energy along with renewable sources, whose share among the primary energy sources is increasing.
Annual growth
According to BP, the main volume of gas production will be in the USA and the Middle East (Qatar and Iran), which will reach almost 50%. At the same time, a significant increase in gas production is also expected in Russia and China.
Gas Exporting Countries Forum (GECF), which is an analogue of OPEC for the natural gas market, expects production growth in the Caspian region by 54% by 2040. This statement was made at the Caspian Oil & Gas 2019 conference in Baku on May 30 by Yury Sentyurin, GECF Secretary General.
Sentyurin pointed out that the positive dynamics of demand for natural gas is a fundamental factor influencing the efforts of the Caspian countries to expand their production capacity and develop export infrastructure.
“Azerbaijan, Iran, Kazakhstan, Russia and Turkmenistan will be the main actors in impressive gas production growth, given the large number of projects that are already being implemented. The region has good prospects for increasing exports of pipeline gas by supplying new markets such as Afghanistan, India, Pakistan, Europe, and expanding existing infrastructures to China and Turkey,” Sentyurin said.
According to Sentyurin, the role of the Caspian region in providing natural gas to Europe will increase every year given the decline in gas production in the countries of the continent and a gradual reduction in the volumes of other types of fuel.
“Azerbaijan has more than 1.4 trillion cubic meters of proven reserves and possibly about 1 trillion cubic meters of unexplored gas resources. Azerbaijan is becoming an important gas supplier in the western Caspian region and is actively increasing its export potential. The country is expected to increase production in the new phases of the development of the giant Shah Deniz field and the Absheron field. GECF expects that the first stage of Absheron development will begin after 2023, and by 2025, production will reach 5 billion cubic meters,” Sentyurin said.
According to Sentyurin, given the prospects for new projects, the forecast of natural gas production in Azerbaijan as a whole looks very promising.
Shall we expect Stage 3 soon?
According to the forecasts of the Azerbaijani Ministry of Energy, in 2019 Azerbaijan will increase gas production by 6 billion cubic meters compared with 2018, when, according to the State Statistics Committee, 30.6 billion cubic meters were produced in the country. In 2020, the Ministry forecasts gas production in Azerbaijan of more than 40 billion cubic meters, and up to 45 billion cubic meters in 2021.
In 2019, the main growth will, of course, be secured by the Shah Deniz field, which last year entered the second stage of its development with annual production rate of 16 billion cubic meters. This year, the Azerbaijani government predicts production from the field at the level of 17.5 billion cubic meters of gas, which is 51.3% more than in 2018.
“Gas production from the Shah Deniz field is carried out in the framework of Stage 1 from the Alfa platform and in the framework of Stage 2 from the Bravo production platform. Currently, the capacity of the existing production system at the field is about 20 billion cubic meters of gas per year, or 56 million cubic meters of gas per day,” says the report of BP-Azerbaijan, technical operator of the Shah Deniz field.
However, this is not all. Taking into account sufficient gas reserves at the field, shareholders are already considering the possibility of moving to the next stage of its development, namely to Stage 3, which envisages the development of gas reserves in deep layers of the field. According to SOCAR, this means additional gas resources equal to 300-500 billion cubic meters.
According to the regional president of BP on Azerbaijan, Georgia and Turkey Gary Jones, in 2020 exploration drilling will be conducted at Shah Deniz “to study the potential of the deep layers of the contract area”.
At the same time, the head of SOCAR’s investment management, Vagif Aliyev, said that the concept of the Stage-3 project is not ready yet. “We reached an agreement between the shareholders of the project, which means that certain geological and geotechnical works are carried out to implement the project,” Aliyev added.
SOCAR believes that the investment decision on Stage-3 is unlikely to be made this year. “First of all, it is necessary to solve many technical and commercial issues, such as confirming stocks, determining the amount of future investments. In addition, the project will require the expansion of the existing infrastructure, so this project has not yet reached the implementation stage, but the likelihood that it will be implemented is very high,” Aliyev said.
Promising perspectives
Meanwhile, BP plans to begin exploration on the Shafag-Asiman contract area this year. “In case of successful exploration works, the reserves of Shafag-Asiman can be compared to those of Shah Deniz,” G. Jones said.
Already in 2019, a project to develop the Absheron offshore gas and condensate field, whose reserves are estimated at 350 billion cubic meters of gas and 45 million tons of condensate, is expected to contribute to the increase in domestic gas production. The parties to the PSA (Production Sharing Agreement) are SOCAR (50%) and the French Total (50% as operator).
“We continue drilling of an exploration well at the Absheron field using the Heydar Aliyev semi-submersible drilling rig. Exploration drilling stage to a depth of 7,411 m confirmed the high potential of the field in terms of hydrocarbon reserves. Currently, we started the stage of production drilling and installation of necessary infrastructure,” SOCAR President Rovnag Abdullayev said. The expected daily production rate of the well is 2,000 tons of condensate and 4.3 million cubic meters of gas.
The development of the field is expected in two stages. The first stage involves the annual production of 1.5 billion cubic meters of gas. Total plans to start production of the first gas at the Absheron field in 2021, although it was previously scheduled for 2020. Produced gas will be distributed on the domestic market of Azerbaijan. At the next stage, production will be increased to 5 billion cubic meters of gas per year.
Azerbaijan’s further plans to increase gas production and export are closely related to the exploration and development of the Caspian block Umid-Babek, whose reserves are estimated at 600 billion cubic meters of gas and 120 million tons of condensate. According to R. Abdullayev, many companies are showing interest in the exploration and development of this offshore block. “We study the proposals and mainly expect participation of Total in this project. Negotiations with Total are ongoing,” Abdullayev said.
At the same time, Abdullayev noted that the Russian LUKoil also shows interest in the Umid-Babek block. “We believe it to be a promising block. All investment conditions have been created, so the company decided to expand its presence in Azerbaijan,” Vagit Alekperov of LUKoil said.
In addition, SOCAR has high expectations for oil and gas with the development of the Garabagh field. Thus, SOCAR President Abdullayev said that in the near future, work on the implementation of this project will move to the basic design stage. Meanwhile, the project operator, Norwegian Equinor, has already made a decision on contractor to start drilling operations in the contract area. It is Caspian Drilling Company (CDC), which will drill two wells in the field.
In July 2019, Equinor will launch two-dimensional and three-dimensional seismic surveys on the Ashrafi-Dan Ulduzu-Aypara prospective structures in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea. The studies will take a total of 40-50 days.
“One of our main goals is to increase gas production further along with maintaining oil production at a stable level, and we are moving in this direction. In 2018, a significant increase in gas production made it possible to stop gas imports completely. We expect volume growth both in 2019 and in the following years,” R. Abdullayev said.
This positive trend opens up broad prospects for the development of gas processing and chemical industries in Azerbaijan and boosts domestic production of imported products.