«Şahdəniz» layihəsinin səhmdarları yatağın ən dərin laylarının məhsuldarlığını tədqiq etmək niyyətindədir
Alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrinin fəal inkişafına baxmayaraq, ənənəvi yanacaq hələ uzun illər bazarda hakim mövqeyini saxlayacaq. Britaniyanın «BP» şirkəti tərəfindən hazırlanan «2040-cı ilə kimi dünya energetikasının inkişafı proqnozları»na (BP Energy Outlook) görə, dünyada «mavi yanacağın», xüsusilə sıxılmış təbii qazın əlçatarlığı sayəsində qaza tələbatın, demək olar ki, hər bir ölkədə artacağı gözlənilir. BP tərəfindən təqdim edilən təkamül inkişafı ssenarisinə görə, təbii qaza tələbatının artması ildə 1,7% olacaq və bu, əsasən sənayenin və energetikanın inkişafı ilə bağlı olacaq. Özü də, bu, əsas enerji daşıyıcıları arasında yeganə enerji mənbəyidir ki, bərpa olunan mənbələrlə yanaşı payı artır.
Hər il artım
BP-nin proqnozlarına görə, qaz hasilatının əsas həcmi ABŞ-ın və Yaxın Şərqin (Qətər və İranın) payına düşəcək, onların toplam göstəriicsi, demək olar ki, 50% olacaq. Eyni zamanda, Rusiya və Çində də qaz hasilatının önəmli artımı gözlənilir.
Qaz İxracatçısı Ölkələr Forumu (Gas Exporting Countries Forum, GECF), yəni qaz "OPEK"i, öz növbəsində Xəzər regionunda qaz hasilatının 2040-cı ilə qədər 54% artmasını gözləyir. Təşkilatın baş katibi Yuri Şenturin mayın 30-da Bakıda keçirilmiş «Caspian Oil&Gas 2019» konfransında belə bir açıqlama ilə çıxış edib.
GECF baş katibi bildirib ki, təbii qaza tələbatın müsbət dinamikası Xəzəryanı ölkələrin istehsal potensialının genişləndirilməsi və ixrac infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi üzrə səylərinə təsir göstərən fundamental amildir.
"Artıq gerçəkləşdirilən çox sayda layihələri nəzərə aldıqda, demək olar ki, Azərbaycan, İran, Qazaxıstan, Rusiya və Türkmənistan qaz istehsalının artımının əsas iştirakçıları olacaqlar. Əfqanıstan, Hindistan, Pakistan, əlbəttə ki, Avropa kimi yeni bazarlara nəql hesabına boru kəməri qazının ixracının artırılması, Çin və Türkiyə istiqamətində mövcud infrastrukturların genişləndirilməsi üçün regionun yaxşı perspektivləri var", - deyə Şenturin bildirib.
GECF baş katibinin sözlərinə görə, Avropanın təbii qaz təminatında Xəzər regionunun rolu qitənin özündə yerləşən ölkələrdə qaz hasilatının azalması və digər növ yanacaqlardan istifadənin tədricən azalması fonunda ildən ilə artacaq.
"Azərbaycana gəlincə isə, bu ölkədə 1,4 trilyon kubmetrdən çox təsdiqlənmiş ehtiyatlar və mümkündür ki, təxminən, 1 trilyon kubmetr araşdırılmamış qaz ehtiyatı var. Azərbaycan Qərbi Xəzər regionunda mühüm qaz istehsalçısına çevrilir və öz ixrac potensialını fəal şəkildə artırır. Ölkənin nəhəng "Şahdəniz" yatağının işlənməsinin yeni mərhələləri və «Abşeron» yatağının istismara açılması çərçivəsində istehsalın artması gözlənilir. GECF «Abşeron»un işlənməsinin birinci mərhələsinin 2023-cü ildən başlayacağını, 2025-ci ilə qədər burada istehsalın 5 milyard kubmetrə çatacağını gözləyir ", - deyə Şenturin bildirib.
Onun sözlərinə görə, yeni layihələrin perspektivləri nəzərə alındıqda Azərbaycanda təbii qaz istehsalı proqnozları bütövlükdə çox perspektivli görünür.
3-cü mərhələ çoxmu uzaqdır?
Gerçəkdən, Energetika Nazirliyinin proqnozlarına görə, 2019-cu ildə Azərbaycan qaz hasilatını bir il əvvəlki ilə baxanda 6 milyard kubmetr artıracaq. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, ötən il ölkədə 30,6 milyard kubmetr qaz hasil edilib. Nazirlik 2020-ci ildə Azərbaycanda qaz hasilatının 40 milyard kubmetrdən çox olacağını proqnozlaşdırır, 2021-ci ildə isə 45 milyard kubmetrə qədər artacaq.
Eyni zamanda, 2019-cu ildə artımın əsas hissəsi, əlbəttə ki, keçən il inkişafının ikinci mərhələsinə daxil olan və ildə 16 milyard kubmetr qazın istehsalı nəzərdə tutulan «Şahdəniz» yatağı tərəfindən təmin ediləcək. Bu il Azərbaycan hökuməti yataqdan 17,5 milyard kubmetr qaz səviyyəsində hasilat proqnozlaşdırır ki, bu da 2018-ci il göstəricisindən 51,3 faiz çoxdur.
«Şahdəniz» yatağından qaz hasilatı 1-ci mərhələ çərçivəsində «Alfa» platformasından və 2-ci mərhələ çərçivəsində «Bravo» hasilat platformasından həyata keçirilir. Hal-hazırda yataqda mövcud olan hasilat sisteminin gücü ildə 20 milyard kubmetr və ya gündə 56 milyon kubmetr qaz təşkil edir ", - deyə «Şahdəniz»in texniki operatoru «BP-Azerbaijan»ın hesabatında deyilir.
Ancaq heç də bu, hamısı deyil. Yataqda yetərincə qaz ehtiyatları olmasını nəzərə alan layihə səhmdarları artıq onun işlənməsinin növbəti mərhələsinə, məsələn, dərin laylarda qaz ehtiyatlarının işlənməsini nəzərdə tutan 3-cü mərhələyə keçmək imkanlarına baxırlar. SOCAR mütəxəssislərinin sözlərinə görə, söhbət 300 milyard kubmetrdən 500 milyard kubmetrə qədər əlavə qaz ehtiyatlarından gedir.
BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Harri Cons deyib ki, 2020-ci ildə "Şahdəniz" yatağında "bu müqavilə sahəsinin dərin təbəqələrinin potensialını öyrənmək üçün" kəşfiyyat qazma işləri aparılacaq.
Bununla yanaşı, SOCAR sərmayələr idarəsinin rəhbəri Vaqif Əliyev bildirib ki, «Faza-3» layihəsinin konsepsiyası hələlik yoxdur. "Lakin layihənin səhmdarları arasında razılaşma əldə edilib və bu anlaşmaya uyğun olaraq müəyyən geoloji və geotexniki işlər aparılır", - deyə o vurğulayıb.
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətində hesab edirlər ki, «Mərhələ-3» üzrə investisiya qərarının qəbulu, çətin ki, bu il mümkün olsun. "İlk öncə həm texniki, həm də kommersiya xarakterli çox sayda məsələləri həll etmək, yəni ehtiyatları təsdiqləmək lazımdır ki, gələcək sərmayələrin məbləği müəyyənləşdirilsin. Bundan başqa, layihə mövcud infrastrukturun genişləndirilməsini tələb edir, buna görə də layihə hələlik icra mərhələsinə çıxmayıb, amma gerçəkləşdirilmə ehtimalı yetərincə yüksəkdir ", - deyə V. Əliyev bildirib.
Böyük perspektivlər
Bununla yanaşı, BP bu il «Şəfəq-Asiman» müqavilə sahəsində kəşfiyyata başlamağı planlaşdırır. "Kəşfiyyat işləri uğurla gedərsə, buradakı ehtiyatlar «Şahdəniz» ehtiyatlarına uyğun ola bilər", - deyə H.Cons bildirib.
2019-cu ildə yerli qaz hasilatının artmasına «Abşeron» dəniz qazı və kondensat yatağının işlənməsi töhfə verməlidir, yatağın ehtiyatları 350 milyard kubmetr qaz və 45 milyon ton kondensat səviyyəsində qiymətləndirilir. PSA (Production Sharing Agreement - hasilatın pay bölgüsü anlaşması) tipli müqavilə tərəfləri SOCAR (50%) və Fransanın TOTAL şirkətidir (50% - operatordur).
"Abşeron yatağında «Heydər Əliyev» yarımdalma üzən qazma qurğusundan (YÜQQ) istifadə edilərək kəşfiyyat quyusunun qazılması davam edir. 7411 metr dərinliyə qədər aparılan kəşfiyyat qazma mərhələsi yatağın yüksək karbohidrogen ehtiyatları potensialı olduğunu təsdiqlədi. Hal-hazırda istehsal quyusunun qazılması mərhələsinə başlanıb, həmçinin lazımi infrastruktur quraşdırılması üzrə işlər aparılır", - deyə SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev bildirib. Quyudan gündəlik 2 min ton kondensat və 4,3 milyon kubmetr qaz çıxarılacağı gözlənilir.
Yatağın işlənməsinin iki mərhələdə aparılacağı gözlənilir. Birinci mərhələdə ildə 1,5 milyard kubmetr qaz hasilatı nəzərdə tutulur. «Total» şirkəti "Abşeron" yatağından ilk qazın hasilinə 2021-ci ildə başlamağı planlaşdırır, baxmayaraq ki, bu, əvvəllər 2020-ci il nəzərdə tutulmuşdu. Hasil olunan qaz Azərbaycanın daxili bazarına yönəldiləcək. Növbəti mərhələdə istehsal ildə 5 milyard kubmetrə qədər artırılacaq.
Azərbaycanın qaz istehsalının və ixracının artımı üzrə gələcək planları ehtiyatları 600 milyard kubmetr qaz və 120 milyon ton kondensat səviyyəsində qiymətləndirilən "Ümid-Babək" Xəzər blokunun kəşfiyyatı və işlənməsi ilə sıx bağlıdır. R. Abdullayevin sözlərinə görə, bu dəniz blokunun kəşfiyyatı və işlənməsinə bir çox şirkətlər maraq göstərir.
"Təkliflər öyrənilir. Biz əsasən Fransanın "Total" şirkətinin bu layihədə iştirakını gözləyirik və hazırda onlarla danışıqlar aparırıq ", - deyə SOCAR rəhbəri vurğulayıb.
Eyni zamanda o, qeyd edib ki, Rusiyanın "LUKOYL" şirkəti də “Ümid-Babək” blokuna maraq göstərir. "Sanırıq ki, bura perspektivli sahədir, bütün sərmayə şərtləri yaradılıb, buna görə şirkət Azərbaycanda öz fəaliyyətinin genişləndirməsini qərara alıb", - deyə LUKOYL-un rəhbəri Vahid Ələkbərov bildirib.
Bundan əlavə, SOCAR-ın neft və qazla bağlı «Qarabağ» yatağının işlənməsinə böyük gözləntiləri var. Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkətinin rəhbəri bunu bildirərək, yaxın vaxtlarda layihənin icrası ilə bağlı işlərin baza layihələndirmə mərhələsinə keçəcəyini qeyd edib. Eyni zamanda, layihənin operatoru - Norveçin «Equinor» şirkəti artıq bu müqavilə sahəsinin qazma əməliyyatları üzrə podratçıları müəyyən edib. Podratçı qazma şirkəti kimi «Caspian Drilling Company» (CDC) seçilib, o, yataqda iki quyu qazacaq.
Bununla yanaşı, 2019-cu ilin iyulunda «Equinor» Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorundakı «Əşrəfi-Dan Ulduzu-Aypara» perspektiv strukturlarında ikiölçülü və üçölçülü seysmik tədqiqatlara başlayacaq. Tədqiqatlar bütünlükdə 40-50 gün davam edəcək.
"Bizim əsas hədəflərimizdən biri - neft hasilatını sabit səviyyədə saxlamaqla yanaşı qaz hasilatını artırmaqdır və biz bu istiqamətdə irəliləyirik. 2018-ci ildə qaz hasilatının önəmli artımı bizə xaricdən qaz idxalını tamamilə dayandırmağa imkan verdi. Bu il də artım gözlənilir, sonrakı illərdə isə qaz hasilatı artan xətlə davam edəcək", - deyə R.Abdullayev bildirib.
Bu müsbət meyil Azərbaycanın qarşısında qaz emalı və kimya sənayesinin inkişafı sahəsində geniş perspektivlər açır və indiyə qədər idxal olunan məhsulların yerli istehsalına təşviq edir.

Акционеры проекта «Шахдениз» намерены исследовать продуктивность самых глубокозалегающих пластов месторождения
Несмотря на активное развитие альтернативных и возобновляемых источников энергии, традиционное топливо еще долгие годы сохранит свои доминирующие позиции на рынке. Согласно подготовленному британской ВР «Прогнозу развития мировой энергетики до 2040 года» (BPEnergyOutlook), спрос на газ будет расти практически в каждой стране благодаря доступности «голубого топлива» во всем мире, особенно сжиженного природного газа (СПГ). В представленном BPсценарии эволюционного развития рост спроса на природный газ составит 1,7% в год, и обусловлен он будет, главным образом, развитием промышленности и энергетики. Причем это единственный источник энергии наряду с возобновляемыми источниками, чья доля среди первичных энергоносителей увеличивается.
Ежегодный рост
По прогнозам BP, основной объем производства добычи газа придется на США и Ближний Восток (Катар и Иран), что в сумме составит почти 50%. Вместе с тем значительный рост добычи газа ожидается также в России и Китае.
Газовый «ОПЕК», он же Форум стран - экспортеров газа (GasExportingCountriesForum, GECF), в свою очередь ожидает роста добычи газа в Каспийском регионе к 2040 году на 54%. С таким заявлением выступил на конференции CaspianOil&Gas 2019 в Баку 30 мая генеральный секретарь организации Юрий Сентюрин.
Генсек GECFуказал на то, что положительная динамика спроса на природный газ является фундаментальным фактором, влияющим на усилия стран Прикаспийского региона по расширению своих производственных мощностей и развитию экспортной инфраструктуры.
«Азербайджан, Иран, Казахстан, Россия и Туркменистан будут основными участниками впечатляющего роста добычи газа, учитывая большое количество проектов, которые уже реализуются. У региона хорошие перспективы для увеличения экспорта трубопроводного газа за счет поставок на новые рынки, такие как Афганистан, Индия, Пакистан, конечно же, Европа, и расширения существующих инфраструктур в направлении Китая и Турции», - считает Ю.Сентюрин.
По мнению генсека GECF, роль Каспийского региона в обеспечении природным газом Европы будет усиливаться с каждым годом на фоне снижения добычи газа в странах самого континента и постепенного сокращения использования других видов топлива.
«Что касается Азербайджана, то в этой стране имеется более 1,4 трлн. кубометров доказанных запасов и, возможно, около 1 трлн. кубометров неисследованных газовых ресурсов. Азербайджан превращается в важного поставщика газа в западной части Каспийского региона и активно наращивает свой экспортный потенциал. Ожидается, что страна будет наращивать добычу в рамках новых фаз разработки гигантского месторождения «Шахдениз» и месторождения «Абшерон». GECFожидает, что первый этап освоения Абшерона начнется после 2023 года, а к 2025 году добыча здесь достигнет 5 млрд. кубометров», - сказал Ю.Сентюрин.
По его словам, учитывая перспективы новых проектов, прогноз добычи природного газа в Азербайджане в целом выглядит весьма многообещающим.
Стадия-3 не за горами?
Действительно, согласно прогнозам Министерства энергетики, в 2019 году Азербайджан увеличит добычу газа на 6 млрд. кубометров по сравнению с годом ранее, когда, по данным Госкомстата, в стране было добыто 30,6 млрд. кубометров. В 2020 году министерство прогнозирует добычу газа в Азербайджане в объеме более 40 млрд. кубометров, в 2021-м – рост уже до 45 млрд. кубометров.
При этом в 2019 году основной рост обеспечит, конечно же, месторождение «Шахдениз», которое еще в прошлом году вступило во вторую стадию своей разработки, пре-думатривающую ежегодную добычу 16 млрд. кубометров газа. В текущем году правительство Азербайджана прогнозирует добычу с месторождения на уровне 17,5 млрд. кубометров газа, что больше показателя 2018 года на 51,3%.
«Добыча газа с месторождения «Шахдениз» осуществляется в рамках Стадии-1 с платформы «Alfa» и в рамках Стадии-2 с добывающей платформы «Bravo». В настоящее время мощность существующей добывающей системы на месторождении составляет порядка 20 млрд. кубометров газа в год, или 56 млн. кубометров газа в сутки», - говорится в отчете технического оператора «Шахдениз» компании BP-Azerbaijan.
Тем не менее, это еще далеко не все. С учетом достаточных запасов газа на месторождении акционеры проекта уже рассматривают возможность перехода к следующему этапу его разработки, а именно к Стадии-3, предусматривающей освоение запасов газа в глубокозалегающих пластах. Как утверждают специалисты компании SOCAR, речь идет о дополнительных газовых ресурсах общим объемом от 300 до 500 млрд. кубометров.
По словам регионального президента ВР по Азербайджану, Грузии и Турции Гарри Джонса, в 2020 году будет проведено разведочное бурение на «Шахдениз» «для изучения потенциала глубокозалегающих пластов данной контрактной площади».
Вместе с тем начальник управления инвестициями SOCARВагиф Алиев сообщил, что концепции проекта Стадия-3 пока нет. «Однако между акционерами проекта достигнута договоренность, в соответствии с которой ведутся определенные геологические и геотехнические работы для реализации этого проекта», - добавил он.
В Госнефтекомпании Азербайджана полагают, что инвестиционное решение по Стадии-3 едва ли будет принято в этом году. «Прежде всего необходимо решить множество вопросов как технического, так и коммерческого характера, т.е. подтвердить запасы, определиться с объемом будущих инвестиций. Кроме того, реализация проекта потребует расширения существующей инфраструктуры, поэтому на стадию реализации этот проект пока не вышел, но вероятность того, что он будет осуществлен, весьма высока», - заявил В.Алиев.
Большие перспективы
Между тем именно в этом году ВР планирует начать разведочные работы на контрактной площади «Шафаг - Асиман». «В случае удачных разведочных работ запасы здесь могут быть соизмеримы с запасами «Шахдениз», - заявил Г.Джонс.
Свой вклад в увеличение отечественной газодобычи уже в 2019 году призван внести проект разработки морского газоконденсатного месторождения «Абшерон», запасы которого оцениваются в 350 млрд. кубометров газа и 45 млн. тонн конденсата. Участниками контракта типа PSA (ProductionSharingAgreement) являются SOCAR (50%) и французская TOTAL (50% - оператор).
«На месторождении «Абшерон» с использованием полупогружной плавучей буровой установки (ППБУ) «Гейдар Алиев» пока продолжается бурение разведочно-эксплуатационной скважины. Этап разведочного бурения до глубины 7411 м подтвердил высокий потенциал месторождения по запасам углеводородов. В настоящее время начался этап эксплуатационного бурения скважины, а также ведутся работы по установке необходимой инфраструктуры», - сообщил президент SOCARРовнаг Абдуллаев. Ожидаемый суточный дебит скважины составляет 2 тыс. тонн конденсата и 4,3 млн. кубометров газа.
Разработка месторождения предполагается в два этапа. Первая стадия предусматривает ежегодную добычу 1,5 млрд. кубометров газа. Добычу первого газа на месторождении «Абшерон» Totalпланирует начать с 2021 года, хотя ранее назывался 2020-й. Добытый газ будет направляться на внутренний рынок Азербайджана. На следующем этапе добыча будет увеличена до 5 млрд. кубометров газа в год.
Дальнейшие планы Азербайджана по наращиванию добычи и экспорта газа тесно связаны с разведкой и разработкой каспийского блока «Умид - Бабек», запасы которого оцениваются в 600 млрд. кубометров газа и 120 млн. тонн конденсата. По словам Р.Абдуллаева, интерес к разведке и разработке данного морского блока проявляют многие компании. «Изучаются предложения. Мы, главным образом, ожидаем участия в этом проекте французской Totalи в настоящее время ведем с ней переговоры», - подчеркнул глава SOCAR. Вместе с тем, отметил он, интерес к блоку «Умид - Бабек» проявляет также российская компания «ЛУКОЙЛ». «Мы считаем, что здесь перспективный регион, созданы все инвестиционные условия, поэтому компанией принято решение о расширении своего присутствия на территории Азербайджана», - пояснил глава «ЛУКОЙЛ» Вагит Алекперов.
Кроме того, большие ожидания по нефти и газу SOCARсвязывает с разработкой месторождения «Карабах». Сообщая об этом, глава Госнефтекомпании Азербайджана от-метил, что в ближайшее время работы по реализации данного проекта перейдут в стадию базового проектирования. Между тем оператор проекта - норвежская Equinorуже определилась с подрядчиком по буровым операциям на данной контрактной площади.
Им стала буровая компания CaspianDrillingCompany (CDC), которая пробурит на месторождении две скважины.
Наряду с этим в июле 2019 года Equinorначнет двухмерную и трехмерную сейсморазведку на блоке перспективных структур «Ашрафи - Дан Улдузу - Айпара» в азербайджанском секторе Каспия. Исследования займут в общей сложности 40-50 дней.
«Одна из наших основных целей - наряду с поддержанием нефтедобычи на стабильном уровне еще больше нарастить добычу газа, и мы движемся в этом направлении. В 2018 году существенный рост газодобычи позволил нам полностью остановить импорт газа из-за рубежа. Рост ожидается и в текущем году, и в последующие годы добыча газа пойдет по нарастающей линии», - заявил Р.Абдуллаев.
Данный положительный тренд открывает перед Азербайджаном широкие перспективы развития газоперерабатывающей и химической промышленности и вдохновляет на организацию отечественного производства импортируемой до сих пор продукции.