Azərbaycan energetika sahəsində Avropa İttifaqının əsas strateji tərəfdaşına çevrilir
İyunun 12-də Azərbaycan dünyanın ən böyük enerji layihəsi olan Cənub Qaz Dəhlizinin (CQD) əsas mərhələsi - Trans-Anadolu qaz kəmərinin (TANAP) işə salınmasının birinci ildönümünü qeyd edib. Bu il layihənin təşəbbüskarları və həyata keçirənlər əsas hədəfə - Avropaya qaz tədarükünün şaxələndirilməsini təmin etməyə daha da yaxınlaşıblar.
Ticarət əlaqələrinin qeyri-neft komponenti də tədricən inkişaf etsə də, hazırda enerji sahəsində əməkdaşlıq Azərbaycanla Köhnə Qitə arasında iqtisadi əlaqələrin ən vacib aspektidir.
Regional lider
Qeyd etmək lazımdır ki, bu gün Azərbaycan Qafqazda Avropa Birliyinin (AB) əsas ticarət tərəfdaşıdır - Cənubi Qafqaz ölkələrinin AB ilə ticarətinin 78%-i bizim payımıza düşür. Son məlumatlara görə, Avropa Birliyi ölkələri bu günə qədər Azərbaycan iqtisadiyyatına 33,6 milyard dollar sərmayə qoyub, Avropa ölkələrinə yatırılan Azərbaycan sərmayələri isə 15 milyard dollar təşkil edir.
Azərbaycanın İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev bildirib ki, Azərbaycan ilə Avropa Birliyi arasında münasibətlər bütün istiqamətlərdə - həm siyasi sahədə, həm də iqtisadi sahədə, xüsusən də enerji, ticarət, sərmayə, İKT sahələrində uğurla inkişaf edir.
Öz növbəsində Avropa Birliyinin genişlənmə və qonşuluq siyasəti məsələləri üzrə komissarı Yohannes Han bildirib ki, Avropa Birliyi Azərbaycanla əməkdaşlığa xüsusi diqqət yetirir və ölkəni enerji sahəsində əsas strateji tərəfdaşı hesab edir. Prezident İlham Əliyevlə görüşdə Y.Han Azərbaycanı AB üçün aparıcı tərəfdaş ölkələrdən biri kimi qiymətləndirib və qeyd edib ki, Brüssel bütün sahələrdə Bakı ilə əməkdaşlığa xüsusi diqqət yetirir. Komissar həmçinin vurğulayıb ki, Azərbaycan Avropa Birliyinin energetika sektorunda əsas strateci tərəfdaşıdır və Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin qısa müddətlərdə tamamlanacağına əminliyini ifadə edib.
Ancaq AB-nin Azərbaycana belə etibarlı münasibəti və enerji sektorunda yüksək ümidləri olduqca anlaşılandır. Qaz İxracatçısı Ölkələri Forumunun (GECF) baş katibi Yuri Senturin Bakıda keçirilmiş "Oil&Gas 2019" konfransında bildirib ki, Avropada qaz istehsalının azalması və digər yanacaq növlərindən istifadənin tədricən azalması fonunda Rusiya, Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkmənistanın Avropa qitəsini təbii qazla təchizində rolu getdikcə artacaq. Belə ki, 2040-cı ilə qədər Norveçdə qaz hasilatı 50 milyard kubmetrdən 25 milyard kubmetrə qədər düşəcək, həmçinin Niderlandda hasilat önəmli səviyyədə azalacaq.
Ancaq bununla belə, hazırda qitənin enerji balansının təxminən 23%-ni təbii qaz təşkil edir. Bununla yanaşı, ona tələbat bir qədər arta bilər və ekspertlər hesab edirlər ki, təbii qaz qitənin enerji balansında payını artıracaq yeganə karbohidrogen ehtiyatı olacaq və 2040-cı ilə qədər onun payı 26%-ə çatacaq.
Buna görə də Köhnə Dünya, əlbəttə ki, əlavə mənbələrə ehtiyac duyacaq və xüsusilə də etibarlı tərəfdaş olduğunu sübut etmiş yeni tədarükçülərlə dostluq etməyə hazır olacaq.
Bu baxımdan, Azərbaycanda yeni kəşfiyyat layihələri üzrə müsbət nəticələr və təsdiq edilmiş ehtiyatların artması çox vacibdir. SOCAR-ın sərmayələr və marketinq üzrə vitse-prezidentinin köməkçisi Vitali Bəylərbəyov bildirib ki, Azərbaycan Cənub Qaz Dəhlizini (CQD) inşa edəndə təkcə «Şahdəniz» layihəsini nəzərdə tutmaqla kifayətlənməyib: "Burada həm Azərbaycandakı, həm də ölkədən kənardakı sahələr nəzərə alınıb. Dəxli yoxdur, bu, Trans-Xəzər xəttidir və ya CQD boyunca digər boru xətləridir, bütün istehsalçılar bu dəhlizə qoşula bilərlər".
Xatırladaq ki, 2020-ci ilin əvvəlindən Avropaya ildə 10 milyard kubmetr həcmində Azərbaycan qazı verilməyə başlayacaq ki, bunun üçün Yunanıstan, Albaniya, Adriatik dənizi və İtaliyanın cənubunu birləşdirən Trans-Adriatik qaz kəmərinin (TAP) tikintisi sürətlə davam etdirilir. Bundan əvvəl, yəni bir neçə gündən sonra TANAP-ın ikinci mərhələsinin tikintisi tamamlanacaq: "Ümid edirik ki, iyulun 1-dək hazır olacağıq və TAP-ın tikintisinin başa çatmasından sonra Avropaya kommersiya nəqlinə başlayacağıq", - deyə TANAP konsorsiumunun başçısı Saltuk Duzyol deyib.
Qaz boru kəmərinin inşası yolunda mütəmadi olaraq meydana çıxan bəzi siyasi və ekoloji fikir ayrılıqlarına baxmayaraq, ümumiyyətlə, Avropada böyük səbirsizliklə tikintinin başa çatmasını gözləyirlər və bütün maneələri asanlıqla aradan qaldırırlar. Ancaq TAR da, bütün CQD kimi yalnız Köhnə Dünyanın deyil, həm də Azərbaycanın özünün, eləcə də Gürcüstan və Türkiyənin də qaz müstəqilliyinin və sabitliyinin zəmanətidir. «SOCAR Turkey Enerji»nin rəhbəri Zaur Qəhrəmanovun sözlərinə görə, 2019-cu il iyun ayının sonunadək TANAP vasitəsilə ötürüləcək Azərbaycan qazının ümumi həcmi təxminən 1,8 milyard kubmetrə çatacaq, ümumilikdə bu il nəqlin 3 milyard kubmetr həcmində olması gözlənilir. 2020-ci ildən etibarən TANAP vasitəsilə Azərbaycan qazının illik nəqlinin həcmi 6 milyard kubmetr təşkil edəcək. "TANAP qaz kəməri Türkiyənin qaz ehtiyaclarının 12% -ni əhatə edəcək", - deyə Z.Qəhrəmanov bildirib.
Bundan əlavə, CQD 40 milyard dollar büdcəsi ilə dünyanın ən bahalı layihələrindən biri olmasına baxmayaraq, regionun bu strateji üçlüyü üçün gələcək gəlirlərin önəmli bir mənbəyidir. Amma Azərbaycanın payı bütün xərclərin yalnız dörddə birini təşkil edir və biz demək olar ki, layihəyə öz sərmayələrimizi başa çatdırmışıq. "Cənub Qaz Dəhlizi" QSC-nin baş direktoru Əfqan İsayevin sözlərinə görə, daha 0,4 milyard dollarlıq sərmayə qoyulacaq və öhdəliklər yerinə yetirilmiş sayılacaq. Yeri gəlmişkən, Azərbaycan bu məqsədlə beynəlxalq maliyyə qurumlarından cəmi 2,8 milyard dollar həcmində kredit götürüb, qalanları isə SOCAR və Dövlət Neft Fondunun hesabına ödənilib.
Layihədən gələcək dividendlərin tam həcmi əlbəttə ki, bu məbləğə uyğun deyil. İlkin hesablamalara görə, Azərbaycan CQD layihəsinin gerçəkləşdirilməsindən, həmçinin karbohidrogenlərin daşınmasından və satışdan 30 mlrd. dollardan 50 mlrd. dollaradək vəsait əldə edəcək. Bu zaman da ölkə daxilində obyektlərin tikintisinə qoyulan investisiyaların həcmindən söhbət getmir.
Sonra nə olacaq?
Ancaq maraqlıdır ki, CQD-dən Avropanın qazancları heç də TAR-la başa çatmır, xüsusən də əgər sualtı fantastik Trans-Xəzər qaz kəməri layihəsini necəsə gerçəkləşdirmək mümkün olarsa, Azərbaycan təbii qazına türkmən sahillərinin qazı da qoşulacaq. Bu, qlobal qaz bazarında, çox güman ki, çox güclü bir təklif olacaq. Hazırda, hətta "mavi yanacağın" yalnız Azərbaycandan tədarükü nəzərə alınsa belə, artıq CQD-nin ötürmə gücünün təxminən iki dəfə artımı və onun gələcək şaxələndirilməsi üzrə planlar mövcuddur.
Belə ki, artıq Yunanıstan-Bolqarıstan (IGB) interkonnektor layihəsinin tikintisi başlayıb və «ICGB AD» layihə şirkətinin direktoru Teodora Georgiyeva bildirib ki, bununla Bolqarıstan və qonşu ölkələr Xəzər regionundan gələn alternativ təbii qaz və müxtəlif mənbələrdən sıxılmış təbii qaz əldə etmək imkanı qazanacaqlar.
"Biz tikinti mərhələsinə çatana qədər çox sayda problemləri və çətin məqamları uğurla aradan qaldırdıq. Bir çox maraqlı tərəflərdən aldığımız dəstək layihənin strateji önəmindən xəbər verir", - deyə icraçı direktor bildirib.
IGB-nin ilkin gücü ildə 3 milyard kubmetr qaz olacaq və bazarın gələcək ehtiyaclarına uyğun olaraq, bu həcm ildə 5 milyard kubmetrədək artırıla bilər. Artıq gələn ildən Yunanıstan və Bolqarıstan qaz şəbəkələrinin birləşdirilməsi planlaşdırılır ki, sonuncu interkonnektor ilə 1 milyard kubmetr Azərbaycan qazı ala bilsin – bu, ölkənin yanacağa olan ehtiyacının dörddə bir hissəsidir.
Eyni zamanda, Yunanıstanın ətraf mühitin mühafizəsi və energetika nazirliyinin məlumatına görə, «IGB» Balkanlara «TAP»dan təbii qaz nəql edəcək «Vertikal Dəhliz»in bünövrəsidir. "Gələcəkdə boru kəməri Şərqi Aralıq dənizindəki yataqlardan Avropa bazarlarına qaz verə bilər. «İGB» həmçinin Balkanlarda sabit məhsul axınına və aşağı qiymətlərə inteqrasiya olunmuş qaz bazarının yaradılmasına kömək edəcək ki, bu da yeni oyunçuların yaranmasına təşviq edəcək", - deyə nazirlikdə bildiriblər.
Qeyd etmək lazımdır ki, artıq Rumıniya da CQD-nin bir hissəsi olmaq istəyini bildirərək, Cənub Qaz Dəhlizi Konsorsiumu ilə RO-BG (Rumıniya-Bolqarıstan) interkonnektorunun və Bolqarıstan-Rumıniya-Macarıstan-Avstriya (BRUA) boru xəttinin CQD ilə birləşdirilməsi üzrə memorandum imzalanmasını təklif edib. Rumıniya energetika nazirinin müavini Yulian-Robert Tudoraşe bildirib ki, bu, regional enerji təhlükəsizliyinin artırılması, enerji təchizatı mənbələrinin və marşrutlarının şaxələndirilməsi, həmçinin enerji asılılığının azaldılması baxımından bölgənin bir çox ölkələrinə müsbət təsir göstərəcək.
"BRUA və CQD-nin birləşdirilməsi Cənub Qaz Dəhlizinin infrastrukturunun Balkanlara və Mərkəzi Avropa ölkələrinə qədər təhlükəsiz və səmərəli ötürmə infrastrukturu vasitəsilə genişləndirilməsi maraqlarına cavab verir", - deyə Tudoraşe vurğulayıb.
Qeyd edək ki, BRUA fiziki olaraq bir tərəfdən Rumıniya ilə, digər tərəfdən
Bolqarıstan və Macarıstan ilə kəsilməz iki istiqamətli axını təmin edəcək. Birinci mərhələnin başa çatmasından sonra BRUA-nın ötürmə gücü Macarıstana ildə 1,75 milyard kubmetr və Bolqarıstana ildə 1,5 milyard kubmetr olacaq, ikinci mərhələdə isə Macarıstana ildə 4,4 milyard kubmetr və Bolqarıstana 1,5 milyard kubmetr təşkil edəcək.
Beləliklə, Azərbaycan mütəxəssislərinin hesablamalarına görə, bütövlükdə Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin həyata keçirilməsi Balkan ölkələrinin qaza tələbatının 50%-ni təmin edə bilər. Təmiz iqtisadi faydası ilə yanaşı, bu, bir sıra Avropa ölkələrinin enerji müstəqilliyi baxımından son dərəcə önəmli məqamdır. Deməli, söhbət siyasi sabitliyin qorunmasından gedir və bu, yalnız Köhnə Qitə üçün deyil, ümumiyyətlə bütün Qərb üçün çox vacib məsələdir.
Təsadüfi deyil ki, Bakıda 26-cı illik neft-qaz sərgisinin açılışı münasibətilə Prezident İlham Əliyevə məktub göndərən ABŞ prezidenti Donald Tramp vurğulayıb ki, Azərbaycan neft-qaz hasilatı və CQD layihəsinin həyata keçirilməsi hesabına qlobal enerji bazarına sabitlik gətirir. " Türkmənistan və Şərq Aralıq dənizi hövzəsi ölkələrindən digər potensial təchizatçılarla tərəfdaşlıq quran Azərbaycan daha da böyük lider ola bilər. Ölkənizin müvəffəqiyyətini genişləndirməyin vaxtı gəlib", - deyə D.Tramp bildirib.

Азербайджан становится основным стратегическим партнером Евросоюза в энергетической сфере
Буквально на днях, 12 июня в Азербайджане отметили первую годовщину запуска Трансанатолийского газопровода (TANAP), ставшего главным этапом крупнейшего энергетического проекта в мировой истории по созданию Южного газового коридора (ЮГК). За этот год инициаторы и реализаторы проекта стали еще ближе к заветной цели - обеспечения диверсификации поставок газа в Европу.
На сегодня энергетическое сотрудничество, пожалуй, самый важный аспект экономических взаимоотношений между Азербайджаном и Старым Светом, хотя постепенно развивается и ненефтяная составляющая торговых взаимоотношений.
Региональный лидер
Надо сказать, что на сегодня Азербайджан является основным торговым партнером ЕС на Кавказе - на нас приходится 78% торгового оборота ЕС со странами Южного Кавказа. Судя по последним данным, страны Европейского союза до сегодняшнего дня инвестировали в экономику Азербайджана $33,6 млрд., а азербайджанские инвестиции в европейские страны достигают $15 млрд.
Как сказал министр экономики Азербайджана Шахин Мустафаев, отношения между Азербайджаном и Евросоюзом развиваются успешно по всем направлениям - как в политической сфере, так и в экономической, в частности в области энергетики, торговли, инвестиций, ИКТ.
В свою очередь комиссар ЕС по вопросам расширения и политики добрососедства Йоханнес Хан заявил, что Евросоюз уделяет особое внимание сотрудничеству с Азербайджаном и считает страну основным стратегическим партнером в энергосфере. На встрече с президентом Ильхамом Алиевым Й.Хан расценил Азербайджан как одну из ведущих стран - партнеров для ЕС и отметил, что Брюссель уделяет особое внимание сотрудничеству с Баку во всех областях. Комиссар также подчеркнул, что Азербайджан является основным стратегическим партнером Евросоюза в энергетической сфере, и выразил уверенность в завершении проекта ЮГК в короткие сроки.
Впрочем, столь благонадежное отношение к Азербайджану и большие надежды ЕС в энергетической сфере вполне понятны. Как заявил на конференции Oil&Gas 2019 в Баку генеральный секретарь Форума стран - экспортеров газа (GECF) Юрий Сентюрин, на фоне снижения добычи газа в странах Европы и постепенного сокращения использования других видов топлива роль России, Азербайджана, Казахстана и Туркменистана в обеспечении природным газом Европейского континента постепенно будет расти. Так, добыча газа в Норвегии к 2040 году сократится с 50 до 25 млрд. кубометров, также будет иметь место значительное сокращение добычи в Нидерландах.
Но при этом именно на природный газ в настоящее время приходится около 23% энергетического баланса континента. Более того, спрос на него сможет продемонстрировать некоторый рост, и по оценкам экспертов, природный газ будет единственным углеводородным ресурсом, который увеличит свою долю в энергетическом балансе континента, достигнув 26% к 2040 году.
А потому Старый Свет, естественно, будет нуждаться в дополнительных источниках и готов дружить с новыми поставщиками, тем более если они надежные партнеры.
В этом контексте положительные результаты по новым разведочным проектам и рост доказанных запасов в Азербайджане как нельзя кстати. Как сказал заместитель вице-президента SOCARпо инвестициям и маркетингу Виталий Беглярбеков, Азербайджан построил Южный газовый коридор не только для проекта «Шахдениз»: «Здесь учтены месторождения как в Азербайджане, так и за пределами страны. Не имеет значения, это Транскаспийская линия или трубопроводы вдоль ЮГК, все производители могут присоединиться к этому коридору».
Напомним, что уже в начале 2020 года в Европу начнет поступать азербайджанский газ в объеме 10 млрд. кубометров, для чего усиленными темпами идет строительство Трансадриатического газопровода (TAP), соединяющего Грецию, Албанию, Адриатическое море и юг Италии. А до этого, буквально через несколько дней, будет завершена вторая фаза TANAP: «Надеемся, что мы будем готовы к 1 июля и начнем коммерческие поставки в Европу после завершения строительства TAP», - сказал, в частности, глава консорциума TANAPСалтук Дюз-йол.
Несмотря на некоторые политические и экологические разногласия, возникающие периодически на пути строителей газопровода, тот факт, что в целом в Европе его завершения ждут с большим нетерпением, с легкостью убирает все преграды. ТАР, впрочем, как и весь ЮГК, - это некая гарантия газовой независимости и стабильности не только для Старого Света, но и для самого Азербайджана, а также Грузии и Турции. По словам главы компании SOCARTurkiyeEnerjiЗаура Гахраманова, до конца июня 2019 года общий объем поставок азербайджанского газа по TANAPбудет доведен примерно до 1,8 млрд. кубометров, в целом же в течение текущего года поставки предусматриваются в объеме 3 млрд. кубометров. Таким образом, с 2020 года ежегодный объем поставок азербайджанского газа по TANAPсоставит 6 млрд. кубометров. «Деятельность газопровода TANAPпокроет 12% потребностей Турции в газе», - отметил З.Гахраманов.
Кроме того, для данной стратегической тройки региона ЮГК - источник немалых будущих доходов, хотя и стал одним из самых дорогостоящих проектов в мире с бюджетом в $40 млрд. На долю Азербайджана из этой суммы приходится всего четверть всех расходов, и мы практически завершили свои инвестиции в проект. Как заявил гендиректор ЗАО "Южный газовый коридор" Афган Исаев, осталось вложить еще $0,4 млрд., и обязательства считаются выполненными. Кстати, Азербайджан взял для этих целей в кредит всего $2,8 млрд. у международных финансовых институтов, остальное удалось погасить за счет средств SOCARи Госнефтефонда.
Объем же дивидендов от проекта, конечно, не соразмерен с этой суммой. Только по предварительным расчетам, Азербайджан от реализации проекта ЮГК получит как от продажи, так и от транспортировки углеводородов от $30 до $50 млрд. И это не говоря о сумме инвестиций в строительство объектов внутри страны.
Однако, что интересно, выгода от ЮГК для Европы вовсе не заканчивается на ТАР, тем более если удастся каким-то образом все же осуществить фантастический проект по строительству подводного Транскаспийского газопровода и к продукции азербайджанских недр присоединится также газ с туркменских берегов. Это, пожалуй, будет очень мощным предложением на мировом газовом рынке. В настоящее время, даже учитывая поставки «голубого топлива» только из Азербайджана, уже имеются конкретные планы по почти двукратному увеличению возможностей прокачки по ЮГК и его дальнейшему разветвлению.
Так, уже начато строительство интерконнектора Греция - Болгария (IGB), благодаря которому, как заявила директор проектной компании ICGBADТеодора Георгиева, Болгария и соседние страны будут иметь доступ к альтернативным поставкам природного газа из Каспийского региона и сжиженному природному газу (СПГ) из разных источников. «Мы успешно преодолели множество проблем и трудных моментов, пока не достигли стадии строительства. Поддержка, которую мы получили от многих заинтересованных сторон, говорит о стратегической важности проекта», - сказала исполнительный директор.
Первоначальная мощность IGBсоставит 3 млрд. кубометров газа, в соответствии с дальнейшими потребностями рынка этот объем можно будет довести до 5 млрд. кубометров в год. Уже в следующем году планируется соединение газовых сетей Греции и Болгарии, чтобы последняя начала получать по интерконнектору 1 млрд. кубометров азербайджанского газа, - это четверть ее потребностей в топливе.
Между тем, как сообщили в министерстве охраны окружающей среды и энергетики Греции, IGBявляется фундаментом «Вертикального коридора», который будет транспортировать природный газ из TAPна Балканы. «В будущем трубопровод может поставлять газ с месторождений Восточного Средиземноморья на европейские рынки. IGBтакже будет способствовать созданию интегрированного рынка газа на Балканах со стабильными потоками продуктов и низкими ценами, что способствует появлению новых игроков», - сказали в министерстве.
Надо сказать, свою заинтересованность в том, чтобы стать частью ЮГК, уже заявляла Румыния - она предложила консорциуму «Южный газовый коридор» подписать меморандум о взаимопонимании для соединения интерконнектора RO - BG (Румыния - Болгария) и трубопровода Болгария - Румыния - Венгрия - Австрия (BRUA) с ЮГК. Как заявлял замминистра энергетики Румынии Юлиан-Роберт Тудораше, это окажет положительное влияние на многие страны региона с точки зрения повышения региональной энергетической безопасности, ди-версификации источников и маршрутов энергоснабжения и уменьшения энергетической уязвимости. «Соединение BRUAи ЮГК отвечает интересам расширения инфраструктуры Южного газового коридора до Балкан и Центральной Европы через безопасную и эффективную транспортную инфраструктуру», - сказал Тудораше.
Отметим, что BRUAфизически обеспечит непрерывный двунаправленный поток между Румынией, с одной стороны, и Болгарией и Венгрией - с другой. Пропускная способность BRUAпосле завершения первого этапа составит 1,75 млрд. кубометров газа в год в Венгрию и 1,5 млрд. кубометров в год - в Болгарию, а после завершения второго этапа - 4,4 млрд. кубометров газа в год в Венгрию и 1,5 млрд. кубометров - в Болгарию.
Таким образом, в целом, по подсчетам азербайджанских экспертов, реализация проекта «Южный газовый коридор» сможет удовлетворить до 50% потребностей в газе балканских стран. Помимо явных экономических выгод это крайне важный момент энергетической независимости для целого ряда европейских стран. Соответственно речь идет и о сохранении политической стабильности, что крайне важно не только для самого Старого Света, но и в целом для Запада.
Недаром в своем послании президенту Ильхаму Алиеву в связи с открытием в Баку 26-й ежегодной нефтегазовой выставки президент США Дональд Трамп подчеркнул, что Азербайджан за счет нефтегазовой добычи и реализации проекта ЮГК привносит стабильность на мировом энергетическом рынке. «Азербайджан, наладив партнерство с Туркменистаном и другими потенциальными поставщиками из стран бассейна Восточного Средиземноморья, может стать еще большим лидером. Самое время расширить успехи вашей страны», - отметил Д.Трамп.