Çərşənbə axşamı, 08:48
Orxan Cəlilovun qeyri-adi ifasını qəflətən eşitsən, o, dərhal beynə həkk olunur. Musiqiyə sevgisi, musiqi təhsili sahəsindəki güclü fundamenti və Allahın hədiyyəsi sayıla biləcək qeyri-adi səsi olan bu gənc və istedadlı ifaçı özü üçün böyük səhnələrə yol açır. Bu iddialı musiqiçinin çox böyük planları var: xaricdə təhsil almaq, dünyanın opera səhnələrini fəth edərək, Azərbaycana şöhrət qazandırmaq.
Orxan CƏLİLOV müxbirimizə müsahibəsində akademik təhsilin vacibliyindən, hazırkı və gələcək layihələrindən, ifa zamanı keçirdiyi hisslərdən və s. danışıb.
- Musiqiçi yolunuz necə başlayıb?
- Əlbəttə ki, təhsillə. O, mənim formalaşmağımda böyük rol oynayıb. Məsələ ondadır ki, mən bu işə vokalist kimi başlamamışam. Əvvəlcə Sumqayıtdakı 3 saylı musiqi məktəbinin skripka sinfinə getmişəm. Doğrudur, o vaxt da oxuyur, səhnələrə çıxırdım. Amma səsim uşaq səsi idi və yerinə oturmamışdı.
Daha sonra Üzeyir Hacıbəyov adına Bakı Musiqi Akademiyasını da voklist kimi deyil, musiqi nəzəriyyəçisi kimi bitirmişəm. İndi isə həmin akademiyada magistraturanın birinci kursunda vokalist kimi təhsil alıram.
- Skripka, musiqi nəzəriyyəçisi və sonda vokal?
- Mən Bülbül adına Orta İxtisas Musiqi Məktəbinin 8-ci sinfində oxuyarkən bu təhsil ocağının direktoru dahi musiqiçi, görkəmli dirijor Teymur Göyçayev idi. O vaxt hələ skripka sinfində oxuyurdum və baxmayaraq ki, bu, məndə çox yaxşı alınırdı, aləti əlimdə düzgün tuta bilmirdim. Bunu ustaddan gizlətmək çox çətin idi və Teymur müəllim məndən israrla ixtisasımı dəyişməmi istədi.
- İxtisası dəyişmək belə asan idi?
- Məsələ ondadır ki, bizdə vaxtaşırı yoxlama olurdu. Təhsildən ciddi şəkildə geri qalan, solfecio, musiqi ədəbiyyatı, harmoniya bilikləri zəif olan şagirdlər məktəbdən kənarlaşdırılırdı. Halbuki, onlar ixtisasını yaxşı bilə, səhnələrdə çıxış edə, nailiyyətlər qazana bilərdilər. Məndə vəziyyət tam tərsinə idi. Bütün fənləri yaxşı bilirdim, ixtisasda isə «axsayırdım». Teymur müəllim mənə özümə gəlmək və yolumu müəyyənləşdirmək üçün 1 il vaxt verdi. İlin bitimində məndə heç bir irəliləyiş görmədiyini dedi (gülür). Ən dəhşətlisi isə o idi ki, məni məktəbdən qovmağa hazırlaşırdılar.
- Bu, sizin üçün zərbə idi?
- Güclü zərbə idi. Çünki mən özümə hər zaman inanmışam. Bu, əsl şok idi. Sadəcə, bəxtim gətirdi. İmtahanadək açıq dərsimiz var idi və onda direktor müavinimiz Samirə Dbilova da iştirak edirdi. Mənim musiqi duyumum güclü idi - bunu özümü tərifləmək üçün yox, məktəbin necə işlədiyini izah etmək üçün deyirəm. Onlar uşağın istedadını tam ortaya qoya bilməsinə çalışırlar. Samirə xanım mənim musiqi duyumuma heyran oldu və musiqiçi həyatım üçün həlledici imtahanda mənim məktəbdən kənarlaşdırılmağımı təklif edən Teymur müəllimə təklif etdi ki, məni musiqi nəzəriyyəsi sinfinə keçirsinlər. Bununla da, məktəbdə qaldım və xoşbəxtlikdən, skripka sinfindən qurtuldum (gülür).
Əslində, mən özüm də özümü hər zaman ifaçı kimi görürdüm. Halbuki Teymur müəllim bir dəfə məni «Bu nədir oxuyursan?!» deyərək səhhədən qovmuşdu (gülür). O anda, həqiqətən də, səsim dəyişmişdi.
Beləliklə, bu gün təhsilimi vokalist kimi davam etdirirəm və musiqi nəzəriyyəsilə bağlı biliklərim bu işdə çox köməyimə gəlir.
- Əlbəttə ki, burada musiqiçi genlərinin də rolu var…
- Bəli, mən musiqiçi ailəsində doğulmuşam. Babam Əsəd Cəlilov kaman ustası, nənəm Sona Cəlilova aşıq, atam Yusif Cəlilov ifaçı idi. Əmim Elçin Cəlilov isə Azərbaycanın böyük ifaçılarından biri kimi tanınır. Bu, mənim deyil, Azərbaycan xalqının fikridir. Təəssüf ki, bu gün onlar həyatda yoxdur. 2005-ci ildə əmim, daha sonra atam dünyasını dəyişib.
- Özünüzü musiqisiz təsəvvür edə bilirsinizmi?
- Xeyr. Mənim üçün musiqisiz həyat yoxdur. Başqa heç nə ilə bu qədər həvəslə, şövqlə məşğul ola bilmərəm.
- Hədəfiniz nədir?
- Hazırda hədəfim təhsilimi xaricdə davam etdirməkdir. Opera ifaçısı olmaq istəyirəm. Bu sahədə lazımi biliklərə yiyələnmək, artıq yiyələndiyim bilikləri onlarla daha da artırmaq fikrindəyəm. Əlbəttə ki, dünya səhnələrində vətənimə şöhrət qazandırmaq da əsas hədəfimdir.
- Artıq bu istiqamətdə addımlar atırsınız? Qastrollarınız haqda danışın. Tez-tez orkestrlə qastrola gedirsiniz. Sizin üçün ən önəmlisi insanların ürəyini fəth etməkdir, yoxsa səhnəni?
- (fikrə gedir) Çətin sualdır. Bunları bir-birindən ayrı təsəvvür etmək çətindir. İnsan ilk olaraq öz işi, ifası ilə insanların ürəyini fəth etməlidir. Bundan sonra səhnələrin fəthi özü gələcək! Səni nə qədər sevirlərsə, nə qədər yüksəyə qaldırırlarsa, konsertlərin o qədər çox olur. Qastrollara orkestrlə də gedirəm, orkestrsiz də. 2017-ci ildə Vyanada o zaman orada yaşayan dirijor Mustafa Mehmandarovun rəhbərliyi ilə Vyana Kamera Orkestrilə konsert vermişəm. Konsert Azərbaycanın əfsanəvi bəstəkarı Tofiq Quliyevə həsr olunmuşdu. Onun əsərlərini ifa edirdik.
2018-ci ildə Norveçdə (Oslo) konsertim olub. Orada həm Azərbaycan, həm də xarici klassika, eyni zamanda estrada mahnıları ifa edirdim. Elə həmin il Ankarada dirijor Yalçın Adıgözəlovun rəhbərliyilə bacımla birlikdə Türkiyənin Prezident Simfonik Orkestrilə çıxış etmişəm. Konsert Türkiyə və Azərbaycan demokratiyasının 100 illiyinə həsr olunmuşdu. Orada Aygün Səmədzadənin «Bismillah», Vasif Adıgözəlovun «Azərbaycan» əsərlərini ifa etmişəm. Almaniyada, Küveytdə, Qazaxıstanda və digər ölkələrdə də konsertlərim olub.
- Bir çox əcnəbi dinləyici bizim musiqimizi, xüsusilə muğamı qəmli musiqi sayır.
- Musiqimizin melanxolik olduğunu düşünmürəm. Musiqilərimizin əksəriyyəti majordadır. Dünyanın şən mahnı kimi xarakterizə etdiyimiz bir çox musiqisi isə minorda yazılıb.
- Akademik musiqinin gələcəyini necə görürsünüz?
- Acınacaqlı. Təəssüf ki, bir çox ifaçı akademik musiqi ilə kifayət qədər tanış olmadan əhəmiyyətli, keyfiyyətli əsər yaratmağın mümkünsüzlüyünü anlamır. İnsanlar bilik ardınca qaçmır. Odur ki, akademik musiqinin gələcəyi haqda müsbət danışa bilmirəm.
- İfalarınızın əksəriyyəti sevgi haqdadır. Məsələn, «Sevgilim», «Sevgili canan». Musiqiçinin belə musiqiləri dinləyiciyə çatdıra bilməsi üçün onun ürəyində sevgi olmalıdırmı?
- Fikrimcə, bu, son dərəcə vacibdir. Amma bu, o demək deyil ki, ürəyin boşdursa, bu və ya digər əsəri layiqincə ifa edə bilməzsən. Hesab edirəm ki, peşəkar məhz bununla fərqlənir. O, səhnədə bu cür atmosfer yarada, dinləyicini oxuduğu musiqini yaşadığına inandıra bilir. Digər yandan biz həyatımızın hər mərhələsində sevgi yaşayırıq – anaya sevgi, ailəyə, yaxınlara, Allaha sevgi. Bu, hər dəfə özünü fərqli göstərən fövqəladə hissdir. Həyatda bizi hər şeyə ruhlandıran – sevgidir və sevgisiz biz bir addım da ata bilməzdik.

Orkhan Jalilov: “Love is the only thing that motivates us in this life”
As soon as one hears the unusual performance of talented singer Orkhan Jalilov, it retains in memory. The young and talented performer, who has a passion for music, strong musical background and an extraordinary (gifted!) voice, makes his way to big scenes. The ambitious musician has grandiose plans: to study abroad and to conquer world opera scenes to glorify Azerbaijan. In his interview, Orkhan Jalilov told us about the need for academic education, his present and future projects, as well as his state of mind during performance, and so on
"How did your start as a musician?"
"Of course, education has played a huge role in my establishment as a musician. Actually, I did not start as a vocalist. I first studied at Music School no.3 in Sumgayit to learn playing violin. I was already singing and had performed on stage, but my voice was childish, rough, if you will. Then I graduated from the U. Hajibayov Baku Music Academy; again, not as a vocalist, but as a music theorist. I am still there to get my master degree in vocal."
"Violin, music theorist and then singer?"
"When I was in the 8th grade of the Bulbul Music School, our principal was the most brilliant musician of the time, an outstanding conductor Teymur Goychayev. I was taking violin lessons at that time. By the way, it worked very well, but I had a spoiled performance. Of course, it was difficult to hide this from the master, and Teymur-muallim strongly recommended me to change my specialty."
"Was it easy?"
"Well, our school has been checked periodically. Students with poor grades, lacking knowledge of solfeggio, musical literature, and harmony were excluded from school. Moreover, these guys could have good performance in specialty, perform on stage, have good achievements. I, on the contrary, had good grades in all these subjects, but a poor one on my major subject. That is why Teymur-muallim gave me a year to improve myself. A year later, he told me that he did not see any progress (laughs). But the bad news was that I was going to be expelled from school."
"Was that a blow?"
"And a powerful one. Because I always believed in myself. It was a shock. But I was rescued by a happy accident. Before the exam, we had an open lesson where our vice-principal Samira Dbilova was present. I had a wonderful ear. I say this not to boast, but to show how this school works to make students show their talents. Samira-khanum was very surprised at my hearing. After Teymur-muallim’s words about my exclusion, she put forward a proposal to transfer me to a class of musical theory. So I stayed at school and left the violin class, fortunately (laughs). However, I have always seen myself as a singer, although Teymur-muallim once kicked me out of stage with the words: “What are you singing?!” (laughs). Actually then I had a voice mutation. And now I continue my education as a vocalist and my knowledge of music theory helps me a lot."
"And, of course, it wasn’t without musical genes?.."
"Yes, I was born in a musical family. My grandfather Asad Jalilov was playing kamancha professionally. My grandmother Sona Jalilova was ashig, father Yusif Jalilov - singer, and uncle Elchin Jalilov, the greatest Azerbaijani singer. These are not my words, my people considers him the greatest. But, unfortunately, they are no longer alive. In 2005, both my uncle and then my father died."
"Can you imagine your life without music?"
"No. For me, there is no life without music, just as I can’t imagine that I can do something else with the same enthusiasm and excitement."
"What is your goal?"
"My goal is to continue my education abroad. I want to become an opera singer. To obtain sufficient knowledge in this area, to improve it and, of course, to represent and glorify my country on world stages."
"Are you doing something in this direction? Tell us about your tours. You often tour with the orchestra. What is more important for you - to conquer the souls of people or to conquer the scene?"
"It is a difficult question. It is probably difficult to imagine the existence of one without the other. To begin with, one must win the hearts of people. The conquest of scenes will come by itself! The more you are loved, the more you are admired by what you are doing, the more concerts you have. I am on tour with and without orchestra. In 2017, I had a solo concert in Vienna with the Vienna Chamber Orchestra conducted by Mustafa Mehmandarov, who at that time lived there. The concert was dedicated to the anniversary of the legendary Azerbaijani composer Tofig Guliyev.
"In 2018 I was with a concert in Norway (Oslo), where I performed both Azerbaijani and foreign classical and pop works. Also in 2018, I performed in Ankara with the Turkish Presidential Symphony Orchestra conducted Yalchin Adygezalov with his sister. The concert was dedicated to the centenary of the democracy of Turkey and Azerbaijan. I performed Bismillah Aygun Samadzade, Azerbaijan by Vasif Adygezalov. I was also at concerts in Germany, Kuwait, Kazakhstan, etc."
"Many foreign listeners consider our music melancholic, especially mugham."
"I do not think that our music is melancholic. Most of our tunes sound in major, and, on the contrary, famous world known tunes, which we used to think of as funny, are composed in minor."
"What do you think about the future of academic music?"
"I am pessimistic about it. Unfortunately, many performers do not understand that if they are not familiar enough with academic music, it is impossible to create something meaningful and high quality. But we can see that people do not run for knowledge. So, it’s difficult for me to speak positively about the future of academic music."
"Majority of your songs are about love. For example, Sevgilim, Sevgili Janan. Should the heart of a musician be fed with love in reality to be able to convey the sensuality of such melodies?"
"I think it is extremely important. But this does not mean that if the heart is free, then a vocalist will not be able to adequately perform songs and convey the mood of the composition. I believe that this is what distinguishes a professional who can create an atmosphere of sensuality on the stage and make his listeners believe that the musician is now in the mood of the music being played. In the end, at every stage of our life, we always feel love - love for a mother, for our family, relatives, God. This is an incredible feeling that always manifests itself in different ways. Everything that motivates and encourages us in this life is love. Without it, we could not take a step forward."