Taxılçılıq təsərrüfatının müasirləşdirilməsi və möhkəmlənməsi cəmi bir neçə ildən sonra Azərbaycanı xarici asılılıqdan xilas edəcək
Yağışlı və soyuq aprel günlərinin olmasına baxmayaraq, builki yazın hava şəraiti bütünlüklə taxıl bitkilərinin məhsuldarlığına nəzərəçarpacaq dərəcədə mənfi təsir göstərməyib. May ayının son günlərində payızlıq bitkilərin yığımı başlayıb və iyunun ikinci ongünlüyünün sonuna Azərbaycanda toplam 1,21 milyon ton taxıl yığılıb. Məhsul üzrə proqnozlar əlverişlidir ki, bu da əsasən taxılçılıq təsərrüfatlarının dəstəklənməsi üzrə son illərdə həyata keçirilən proqramlarla bağlıdır. Belə ki, ölkədə texnikanın icarəyə verilməsi üzrə tarifləri azaldılıb, yeni ixtisaslaşdırılmış aqroparklar yaranır, toxumçuluq müəssisələri tikilir və yaxın vaxtlarda Taxıl İstehsalçıları və Emalçıları Assosiasiyası yaradılıb.
Üç milyondan çox
Ötən ilin sonlarında dərc olunmuş proqnozlara görə, yığılan taxıl məhsulu 2019-cu ildə 3,5 milyon tona çatmalı və ötən ilin uyğun göstəricilərini 4,8 faiz üstələməlidir. Cari ilin ümumi məhsulundan 2,1 milyon ton buğdanın payına düşməlidir ki, bu da ötən illə müqayisədə 2,2 faiz çoxdur. Ancaq builki taxıl məhsulunun yekun nəticələri barədə yalnız avqustun ikinci yarısında yazlıq məhsulun biçinindən sonra qiymətləndirilə bilər. Yeri gəlmişkən, aqrar sahə mütəxəssisləri hesab edirlər ki, əlverişli hava davam edərsə, yazlıq bitkiləri (buğda, yulaf, qarğıdalı və paxlalıları) da nəzərə almaqla, ümumi məhsul 3,3 milyon tondan artıq ola bilər.
Hələ ki, Azərbaycanda payızlıq məhsulun yığımı başa çatdırılır, bunun üçün sahələrə 1340 ədəd kombayn çıxarılıb və onların yarısı "Agrolizinq" şirkətinə aiddir. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin 19 iyun tarixinə olan məlumatına görə, 392,5 min hektar sahədə taxıl yığılıb və bunun 262,5 min hektarı arpa olub, qalan hissəsi isə buğdanın payına düşüb.
Ümumiyyətlə, bu il ölkədə taxıl üçün 1 milyon hektardan çox torpaq sahəsi ayrılıb və bunun, təxminən, 2/3-si buğdanın payına düşür, qalanları arpa, yulaf, qarğıdalı və digər məhsullardır. İyunun ikinci ongünlüyünün sonunda 1,21 milyon tondan artıq taxıl yığılıb, hektardan orta məhsuldarlıq 30,8 sentner təşkil edib. Azərbaycanın əksər aran rayonlarında arpa biçini, demək olar ki, bitib, dağətəyi ərazilərdə isə payızlıq buğdanın yığımı başa çatmaqdadır.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda taxıl istehsalının artım meyli 2015-ci ildən sonra açıq hiss edilməyə başlayıb, həmin il ölkədə taxıl yığımı 33,8 faiz artıb və 2,8 milyon tona çatıb, 2016-cı ildə də bu trend saxlanılıb və göstərici 3,1 min ton olub. Bu meyil obyektiv amillərlə bağlıdır - Azərbaycan manatının iki devalvasiyasından sonra taxıl idxalının payının azaldılması zərurəti yaranıb. Qlobal enerji böhranından qabaq, Azərbaycanda taxıl istehsalının daha baha başa gəlməsi (milli valyuta məzənnəsinin yüksək olması da buna təsir edirdi) ilk növbədə, Qazaxıstandan və Rusiyadan buğda idxalını yerli dəyirmanlar, çörək, makaron və qənnadı məmulatları istehsalçıları üçün daha sərfəli bir alternativə çevirirdi.
Ancaq son dörd ildə keyfiyyətcə fərqli vəziyyət müşahidə olunur: idxal taxılın payı xüsusilə də yem seqmentində nəzərəçarpacaq dərəcədə azalıb, yerli ərzaq buğdasının, xüsusilə də çörək bişirmə sənayesində tələb olunan yüksək özlü bərk buğda növlərinin payı getdikcə artmaqdadır.
Ancaq Azərbaycanda taxıl istehsalının artması yalnız devalvasiya və onun buğda idxalı xərclərini artırması, nəticədə yerli fermerlərin istehsalının artmasına təkan verməsi ilə bağlı deyil. Bu artım əsasən, hələ böhrandan əvvəlki 2013-cü ildən başlayaraq ölkədə başlayan dəyişikliklərin - taxıl, xüsusilə də buğda istehsalı üzrə ixtisaslaşmış aqrokomplekslərin inkişafının nəticəsidir. O vaxtdan bəri belə təsərrüfatlara təxminən 200 min hektardan çox əkin sahəsi ayrılır. İlk ixtisaslaşdırılmış təsərrüfatlar təxminən altı il əvvəl Beyləqan və Ağcabədi rayonlarında yaradılıb, sonra İmişli rayonunda daha bir kənd təsərrüfatı kompleksi istifadəyə verilib.
O vaxtdan etibarən bölgələrdə 50 böyük ixtisaslaşdırılmış taxıl əkini təsərrüfatı yaratmaq məqsədi ilə işlər aparılır və taxıl yetişdirilməsi ilə məşğul olan 24 çağdaş aqropark yaradılıb. Bu layihələr üçün dövlət fondlrından 162 milyon manat güzəştli kredit ayrılıb. Bu barədə Azərbaycan iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov bildirib.
Taxıl istehsalının genişləndirilməsi üçün genişmiqyaslı suvarma layihələri gerçəkləşdirilib və dövriyyəyə təxminən 200 min hektar yeni əkin sahəsi daxil edilib. İki böyük su anbarının - Şəmkirçay və Taxtakörpü su anbarlarının istismara verildikdən sonra ölkənin irriqasiya əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşıb, bu, həmçinin təsərrüfatlarının suvarma suyuna ehtiyacının təminini önəmli səviyyədə yaxşılaşdırıb.
2015-ci ildə görülən tədbirlər son yüz il ərzində ilk dəfə taxıl sahələrinin məhsuldarlığını hektardan orta hesabla 30,5 sentnerə çatdırılmasına imkan verib. Buğdanın məhsuldarlığını isə indiyə kimi görünməmiş səviyyəyə - hektardan 31,3 sentnerə çatdırmağa imkan yaradıb.
İri təsərrüfatlara fokuslanma
Gələcəkdə yerli taxılçıların məhsuldarlığının artırılması, o cümlədən fermerlərə elit, yüksək məhsuldar və quraqlığa davamlı toxumların verilməsi ilə artacaq. Bu məqsədlə, 2015-ci ildə ölkə Prezidentinin fərmanı ilə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Dövlət Toxum Fondu (DTF) yaradılıb. Fondun rəhbəri Emin Əliyevin sözlərinə görə, bu yay DTF Xaçmaz və Şəkidə iki toxumçuluq zavodu açacaq və bu ilin sonunda Toxum Birjasının açılacağı gözlənilir. Ortamüddətli perspektivdə ölkədə 5 toxum emalı zavodu işə başlamalıdır ki, və bu, əlbəttə ki, yerli taxılçılıq təsərrüfatlarının məhsuldarlığını artırmağa kömək edəcək.
Bu il Azərbaycanda, həmçinin taxılçılıq təsərrüfatlarının dəstəklənməsi proqramlarının həyata keçirilməsi davam etdirilib. Xüsusilə, İqtisadiyyat və Kənd Təsərrüfatı nazirliklərinin dəstəyi ilə iri fermerləri və ixtisaslaşmış taxılçılıq təsərrüfatlarını, həmçinin taxıl ixrac edənləri, emalçıları və un məhsulları istehsalçılarını birləşdirən Taxıl İstehsalçıları və Emalçıları Assosiasiyası yaradılıb.
Onun İdarə Heyətinə "Azərsun", "Gilan Holding", "Karat Holding", "Neon", "Agro Dairy", «Bakı Taxıl Terminalı», "Yalama agropark", "Qarabağ Taxıl" və "Modern Group" şirkətləri daxil olub, İdarə Heyətinin sədri "Karat Holding" şirkətinin rəhbəri Taleh Qasımov seçilib.
"Assosiasiyanın yaradılmasının əsas məqsədi dövlət qurumları ilə sıx əməkdaşlıq, sahədə mövcud olan çatışmazlıqların müəyyən edilməsi, dövlət yardımının təmin olunmasıdır", - iqtisadiyyat nazirinin müavini S.Məmmədov bildirib. Onun sözlərinə görə, yeni birliyin fəaliyyəti, ilk növbədə, ölkənin taxıl bazarında əsas istehsalçıları və emalçıları əlaqələndirməyə, həmçinin dövlət orqanlarının taxılçılıq təsərrüfatlarına verdiyi yardımı optimallaşdırmağa yönəldiləcək.
Nazir müavini, həmçinin qeyd edib ki, hökumət taxıl istehsalçılarına tam dəstək göstərməyə davam edəcək. Belə ki, son illərdə həyata keçirilən taxılçıların intensiv texniki dəstək proqramları, həmçinin taxılçılıq təsərrüfatlarının iriləşdirilməsi, xüsusilə də aqroparkların inkişafı ilə bağlı proqramlar davam etdiriləcək. Bu il Azərbaycanda ümumi sahəsi 31 min hektarı əhatə edən 10 aqroparkın və iri kənd təsərrüfatı fermalarının tikintisi planlaşdırılır və bu layihələrdə 270 mln. manat sərmayə yatırılacaq. Ümumilikdə, ortamüddətli perspektivdə 33 rayonun ərazisində ümumi sahəsi 257 min hektar olan 51 aqropark və böyük taxılçılıq təsərrüfatı yaradılacaq ki, bunun üçün 2,2 milyard manat ayrılacaq.
Maksimal tarif
Böyük təsərrüfatların inkişafı ilə yanaşı payına istehsalın 4/5-ü düşən kiçik təsərrüfatlar da unudulmayacaq. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi taxıl məhsulunun yığımı üçün fermerə göstərilən xidmətlər üçün 1 hektar üzrə maksimum tarifi 38 manata qədər müəyyən edib. "Əvvəllər bu tarif hektar başına 30 manat müəyyən edilmişdi, amma əslində bu məbləğ 50-60 manata çatırdı və biçinin gur vaxtında 70 manat olurdu", - deyə aqrar qurumun mətbuat xidmətinin rəhbəri Vüqar Hüseynov bildirir. O vurğulayır ki, artıq mexanizatorlar fermerlərdən 38 manatdan artıq pul ala bilməyəcəklər.
Öz növbəsində, sahəsi 50 hektardan çox olmayan kiçik fermer təsərrüfatlarını dəstəkləmək üçün, ilk növbədə onlar istisna olaraq kənd təsərrüfatı texnikasını lizinqə götürdükləri rayonun ərazisində biçin aparmalıdırlar. Bunun üçün, bütün kombaynlara GPS yerləşdirilib ki, onların öz rayonlarında olmasına nəzarət edilə bilinsin. Bu qaydalara riayət olunması dövlət aqrar inkişaf mərkəzlərinin nəzarətçiləri tərəfindən izləniləcək.
Buna baxmayaraq, beynəlxalq təcrübə göstərir ki, yalnız aqrar təsərrüfatların iriləşdirilməsi taxıl istehsalının həcmini artırmaq və maya dəyərini azaltmaq üçün ən optimal üsuldur. Böyük sahələrdə kənd təsərrüfatı texnikasının saxlanılması və istismarı, gübrə verilməsi və zərərvericilərə qarşı mübarizə, suvarma və digər aqrotexniki tədbirlərin görülməsi üzrə xərclər önəmli dərəcədə aşağı düşür. Uyğun olaraq, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin proqnozlarına görə, onlarla ixtisaslaşdırılmış taxılçılıq aqrokompleksinin istismara verilməsi il ərzində taxıl istehsalını 3,6 milyon tona çatdırılmağa imkan verəcək, bununla da, istehsal illik istehlak səviyyəsinə çatdırılacaq.
Hökumətin hesablamalarına görə, 2020-ci ildə ölkədə dənli və dənli-paxlalılar üzrə 3,5 milyon ton məhsul əldə ediləcək, 2022-ci ildə isə bu, 3,7 milyon tondan artıq olacaq. Bundan əlavə, taxıl istehsalının artması ilə yanaşı, məhsulların strukturunun dəyişdirilməsi də planlaşdırılır: buğda əkinini artırmaqla, Azərbaycan bir neçə il ərzində buğda idxalını önəmli səviyyədə azaldacaq. Bu isə ildə 117 milyon dollardan çox vəsaitə qənaət etməyə imkan yaradacaq - Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına görə, ölkəmiz bu ilin yanvar-aprel aylarında 519 min ton buğdanın idxalı üçün məhz bu qədər vəsait sərf edib.
Təəssüf ki, hələlik Azərbaycan taxıl idxalından imtina edə bilmir. Üstəlik, keçən ilin sonundan dünya taxıl bazarlarında müşahidə olunan yüksək qiymət dəyişkənliyi - Rusiya və Qazaxıstanda buğda qiymətlərinin artması yerli fermer və çörək bişirmə sənayesini xarici bazarlardakı vəziyyətdən çox asılı edir. Bu baxımdan, bu ilin mart ayının sonunda Azərbaycan Milli Məclisi taxıl idxalının və satışının, həmçinin un və çörək satışının əlavə dəyər vergisindən (ƏDV) azad edilməsini daha iki il müddətinə uzatmağı qərara alıb.
Maraqlıdır ki, devalvasiyanın ölkənin ərzaq bazarına mənfi təsirinin aradan qaldırılması və ərzaq buğdasının idxal dəyərinin azaldılması üçün 2016-cı ilin yanvar ayında Nazirlər Kabineti də taxıl idxalı və satışı, un istehsalı və çörək satışı üzrə ƏDV-nin aradan qaldırılmasına qərar verib. Hazırda Azərbaycan taxıl çatışmazlığı yaşamır, amma buna baxmayaraq, idxal hələ də bütün ərzaq buğdası istehlakının yarıya qədərini təşkil edir. Buna görə də idxalın ƏDV-dən azad edilməsi yerli taxıl bazarında qiymətlərin korrelyasiyasına səbəb olur, çörək və un məhsullarının pərakəndə satış qiymətlərini cilovlamağa kömək edir.

Upgrade and enlargement of grain seeding farms to put Azerbaijan out of external dependence in grain products
Despite rainy and cold days in April, the weather conditions during the spring did not have a noticeable negative impact on the yield of grain crops. Harvesting of winter crops started in the last days of May, and at the end of the second decade of June, more than 1.21 million tons of grain was harvested in Azerbaijan. Crop projections are favourable, which is largely due to the program for supporting grain-growing farms implemented in recent years. Thus, the government reduced local tariffs for the rental of machinery, established new specialized agricultural parks and seed processing enterprises, as well as the Association of Grain Producers and Processors.
More than three million
According to forecasts published at the end of last year, the grain harvest in 2019 should reach 3.5 million tons, exceeding last year's record figures by 4.8%. Out of the total harvest of the current year, it is expected that 2.1 million tons will fall to wheat, which is 2.2% more than last year. However, the final results of the current bread harvest can be judged only after the spring harvest in the second half of August. By the way, agrarians believe that if favourable weather persists, the aggregate harvest, taking into account spring crops (wheat, oats, corn and legumes), can exceed the landmark level of 3.3 million tons.
In the meantime, the collection of winter crops is being completed in Azerbaijan, for which 1,340 combine harvesters, half of which belong to the Agroleasing company, have been brought to the fields. According to the Ministry of Agriculture on June 19, grain was harvested on an area of 392.5 thousand hectares, 262.5 thousand of which were set aside for barley, and the rest for wheat. In general, in the country this year, a little more than 1 million hectares of land are allocated for cereals, of which about 2/3 are wheat, and the rest is barley, oats, corn and other crops. At the end of the second decade of June, more than 1.21 million tons of grain was harvested, the average yield was 30.8 centners per hectare. In most low-lying regions of Azerbaijan, the harvest of barley is almost over; the harvest of winter wheat in the foothill areas is currently being completed.
It is remarkable that the trend of increasing grain production in Azerbaijan began to be clearly felt in 2015, when the country collected 2.9 million tons of grain with an increase of 33.8%, and this trend continued in 2016 (3.1 thousand tons ). The trend was associated with objective factors - a need to reduce the share of grain imports after two devaluations of the national currency, Azerbaijani manat. Before the global energy crisis, higher costs of grain production in Azerbaijan (including due to the higher exchange rate of manat) made imported grain, primarily food wheat from Kazakhstan and Russia, a more profitable alternative for local flour mills, producers of bread, pasta and confectionery products.
However, over the past four years, a qualitatively different situation has been observed: the share of imported grain has declined remarkably, especially in the forage segment, and the share of local wheat, including hard-growing varieties with a high level of gluten, in demand in the baking industry, is gradually increasing.
But it would be wrong to say that the increase in grain production in Azerbaijan was due only to the devaluation of the national currency, which led to an increase in costs for the import of wheat and, accordingly, stimulated local farmers to increase production. This is largely the result of transformations that started in the pre-crisis 2013 year, aimed at the development of large specialized agro-complexes in the country, focused on the production of cereals, especially wheat. Since then, over 200 thousand hectares of arable land has been gradually allocated to such farms. The first specialized farms were formed about six years ago in the territory of Beylagan and Agjabedi regions; then another agricultural complex was launched in the Imishli district.
Since that time, work has been carried out in the regions, aimed at creating fifty large specialized grain-sowing farms, 24 modern agro-parks have also been formed, where they are engaged in growing grain. ₼162 million of soft loans were allocated from state funds for these projects, Sahib Mammadov, Deputy Minister of Economy of Azerbaijan, said recently.
In order to increase grain production, large-scale irrigation projects and putting into circulation about 200 thousand hectares of new arable land were implemented. The country's irrigation capacity has noticeably improved after the commissioning of the two largest reservoirs, Shamkirchay and Takhtakorpu, which also contributed to meeting the needs of grain farms in irrigation water.
The measures taken by 2015 allowed for the first time in the last hundred years to bring the average return of grain hectares to 30.5 centners. Well, wheat yields were able to raise to an unprecedented level - 31.3 centners per hectare.
Focusing on large farms
Increasing the yield of local grain growers in the future will increase, including by providing farmers with elite, high-yielding and drought-resistant seeds. To this end, in 2015, the State Seed Fund (SSF) under the Ministry of Agriculture was established by a presidential decree. According to the head of the fund, Emin Aliyev, this summer SSF will open two seed processing plants located in Khachmaz and Sheki, and by the end of this year, the Seed Exchange is expected to open. In the medium term, five seed processing factories should start working in the country, which, of course, will help increase yields in local grain-growing farms.
This year, Azerbaijan also continued the implementation of programs to support grain-growing farms. In particular, with the support of the ministries of economy and agriculture, a public association, Association of Grain Producers and Processors, was established, which united large farmers and specialized grain-growing farms, as well as grain exporters, processors and producers of flour products.
The board includes representatives of several companies, such Azersun, Gilan Holding, Karat Holding, Neon, Agro Dairy, Baku Grain Terminal, Yalama Agropark, Qarabag Taxil, Modern Group. The head of Karat Holding Taleh Gasimov was elected the chairman of the association.
“The main objectives of our association are to ensure closer cooperation with government agencies, identification of existing shortcomings in the industry, provision of state assistance,” said Deputy Minister of Economy S. Mamedov. According to him, the activities of the new association, first, will be aimed at coordinating major producers and processors in the grain market of the country, as well as at optimizing the assistance provided by government agencies to grain-producing farms.
Deputy minister also noted that the government will continue to provide full support to grain producers. Thus, it is expected that programs on intensive technical support for grain-growers, as well as on enlargement of grain farms, carried out in recent years, will be continued, in particular through the development of agriculture parks. This year Azerbaijan plans to build 10 such parks and large agricultural farms covering a total of 31,000 hectares, investing ₼270 million in these projects. But in general, in the medium term, 51 agro-parks and a large grain-growing farm with a total area of 257,000 hectares will be created in 33 districts, for which ₼2.2 billion will be allocated.
Maximum tariff
In parallel with the development of large farms, small farms, which account for 80% of the production volume, will not be forgotten. In particular, the Ministry of Agriculture set the maximum tariff of ₼38 per hectare for services rendered to farmers to harvest grain. “Previously, the tariff was set at ₼30 for harvesting per hectare, but in reality the amount reached ₼50-60, and in the midst of the suffering reached ₼70,” said the head of the press service of the agricultural department Vugar Huseynov, underlining that the mechanization will not cost the farmers an amount exceeding ₼38. In order to support small farms, first of all, it is necessary to process areas not exceeding 50 hectares, and to collect the harvest exclusively in the territory of the region where agricultural equipment is leased. To do this, all combined harvesters are equipped with GPS devices that allow you to monitor their location in the area of deployment. Controllers of state centres for agricultural development will monitor compliance with these rules.
Nevertheless, according to international experience, only the consolidation of agricultural farms is the most optimal way to increase the volume and reduce the cost of production. Large areas significantly reduce the costs of maintenance and operation of agricultural equipment, fertilizer application and pest control, irrigation and other technical measures. According to the forecasts of the Ministry of Agriculture, the introduction of several dozens of specialized grain agro-complexes will provide an opportunity to bring the annual production of grain to 3.6 million tons, in general, reaching the level of local annual consumption.
In particular, according to government estimates, in 2020, the harvest of grain and leguminous plants in Azerbaijan will reach 3.5 million tons, exceeding 3.7 million tons in 2022. Moreover, along with the growth of grain production, it is planned to change the structure of crops: by increasing the sowing of durum wheat, Azerbaijan will significantly reduce the need to import food wheat for several years. This would save more than $117 million - this is how much our country, according to the State Customs Committee, spent on importing about 519 thousand tons of wheat in January-April of this year.
So far, unfortunately, Azerbaijan cannot refuse to import grain. Moreover, the high price volatility observed at grain markets of the world since the end of last year — the rise in prices for wheat in Russia and Kazakhstan — makes the local milling and baking industry very sensitive to the situation on foreign markets. In this regard, at the end of March this year, the Milli Majlis of Azerbaijan decided to extend the exemption of import and sale of grain, as well as the production and sale of flour and bread from value added tax (VAT) for another two years.
Remarkably, in order to overcome the impact of devaluation, which negatively affected Azerbaijan's food market, and reduce the cost of importing food wheat, the Cabinet of Ministers in January 2016 also decided to exempt from VAT the import and sale of grain products, as well as flour production and sales of bread. Despite the fact that today Azerbaijan is not experiencing a shortage of grain, imports still account for just under half of all food wheat. Accordingly, the exemption of imports from VAT contributes to the correlation of prices in the local grain market, helping to restrain the growth of retail prices for bread and flour products.