Azərbaycanın SOCAR şirkəti MDB ölkələrində biznesini genişləndirmək niyyətindədir
Ötən il dünya neft qiymətlərinin artması transmilli şirkətlərin fəaliyyətinə müsbət təsir göstərib ki, bu da onların ili uğurla başa çatdırmasına və rahat şəkildə yeni layihələrə sərmayə qoyuluşlarını planlaşdırmasına imkan verib.
Dünya meyli
2018-ci ildə neftin bir barelinin orta qiyməti 71$ təşkil edib, bir il əvvəl isə 54 $ olmuşdu. Bunun sayəsində 2018-ci ildə Britaniyanın «BP Plc» neft şirkəti 2017-ci ilə baxanda mənfəətini iki dəfədən çox artırıb, Fransanın «Total SA» şirkət isə 2017-ci ildə 2,9 milyard dollar mənfəət əldə etdiyi halda, keçən il 3,1 milyard dollara çatdırıb. ABŞ-ın ən böyük şirkətləri «Exxon Mobil Corp.» və «ConocoPhillips» də müsbət saldoya nail olublar.
Bazar Azərbaycanın «SOCAR» şirkətinin də mənfəətinə müsbət təsir göstərib – 2017-ci və 2018-ci illərdə maliyyə göstəricilərini böhran öncəki səviyyəyə qaldırmağı bacarıb və bu illəri mənfəətlə başa vurub. 2018-ci ilin yekunları üzrə SOCAR-ın gəlirləri 111,2 milyard manat təşkil edib ki, bu da əvvəlki illə nisbətən 20,1 faiz çoxdur, şirkətin xalis mənfəəti isə 1,2 milyard manat təşkil edib.
"Müsbət saldo ötən il dünya neft bazarında qiymətlərin artması, STAR neft emalı zavodunun və "SOCAR Polymer" polipropilen zavodunun işə salınması ilə neft-kimya məhsullarından daxilolmaların artması, həmçinin "Şahdəniz" layihəsinin «2-ci Mərhələsi» çərçivəsində təbii qaz satışının artması hesabına formalaşıb. Önümüzdəki illərdə biz yeni layihələrin başa çatdırılması və dayanıqlı işlətmə hesabına bu müsbət dinamikanın qorunmasına çalışacağıq", - deyə şirkətin prezidenti Rövnəq Abdullayev bildirib.
Yeri gəlmişkən, şirkətin 2018-ci il üzrə məcmu maliyyə hesabatına görə, şirkətin gəlirlərinin əsas hissəsini ötən il İsveçrədə gerçəkləşdirilmiş əməliyyatlar təmin edib - 94,5 milyard manat, bu, şirkətin keçənilki ümumi gəlirlərinin 84,9 faizinə bərabərdir. Bu gəlirlər 2017-ci illə müqayisədə 20,2% artımı təşkil edib. SOCAR-ın Azərbaycandakı əməliyyatlardan gəlirləri keçən il 6,6 milyard manat (23,1 faiz artım), Türkiyədəki gəlirlər 5 milyard manat (0,9 faiz artım), Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindəki gəlirləri 2,4 milyard manat (77,6 faizrtım), digər ölkələrdəki gəlirləri isə 1,6 milyard manat (44,5 faiz) olub. Yalnız Gürcüstanda 5,2% azalma qeydə alınıb.
Hazırda SOCAR-ın xarici fəaliyyəti əsasən neft və neft məhsulları ticarətinə, öz yanacaqdoldurma məntəqələri şəbəkəsinin inkişafına, qaz paylanmasına, həmçinin neft-kimya və neft emalı güclərinin yaradılmasına yönəlib. Eyni zamanda xaricdə həyata keçirilən layihələrin çoxu qonşu Türkiyədə gerçəkləşdirilir və onların sayı getdikcə artmaqdadır.
SOCAR-ın yeni hədəfi
Eyni zamanda mənfəətin davamlı artımı SOCAR-a beynəlxalq miqyaslı layihələri genişləndirməyə imkan verir ki, bu da öz növbəsində daha çox ölkəni əhatə edir. İndi şirkət Rusiyanın bazarına istiqamətlənib. Söhbət Tümendə Rusiya «Sberbank»ına məxsus olan Antipino Neft Emalı Zavodunu (ANEZ) satın alınması imkanından gedir. Gücü ildə 9 milyon ton neft olan zavod dizel yanacağı, neft koksu, mayeləşdirilmiş karbohidrogen qazı istehsal edir. Müəssisədə neft emalının dərinliyi 2016-cı ildə 98%-ə çatdırılıb. ANEZ 2018-ci ilin sentyabrında Avro-5 keyfiyyət standartına uyğun Aİ-95, AI-92 və AI-80 benzin markalarının sənaye istehsalına başlayıb. «Ekspert-Ural» jurnalının hər il keçirdiyi «Ural Exportu-100» reytinqində Antipin Neft Emalı Zavodu 2018-ci ilin yekunlarına görə beşinci yeri tutaraq Ural və Sibirin ilk beş ixracatçısından biri olub. Eyni zamanda sahənin müəssisələri arasında ANEZ 1,6 milyard dollarlıq ixrac məhsulları sataraq ikinci yeri tutub ki, bu da əvvəlki ilə nisbətən 16 faiz çoxdur.
2019-cu il mayın 23-də "Sberbank" bildirib ki, «Antipino Neft Emalı Zavodu» ASC-nin səhmlərinin 80%-inə nəzarət edən Kipr şirkəti "Vikay Industrial Limited" şirkətinin səhmlərinin mülkiyyət hüququnu alıb. Zavodun səhmlərinin qalan 20 faizi hazırda vəkil Nikolay Yeqorova məxsusdur. «Sberbank»a satılmasından əvvəl, Antipino Neft Emalı Zavodu Dmitri Mazurova məxsus «New Stream» şirkətinin əsas aktivi olub, həmin şikətin əsas kreditoru isə «Sberbank» imiş. Əldə edilən son məlumatlara görə, ANEZ-in banka borcları 2,9 milyard dollar təşkil edir, zavodun kreditorları sırasında «Sberbank»la yanaşı, «Absolyut Bank», «Promsvyazbank», «İnterkombank», MKB və «Kredit Evropa Bank» kimi qurumlar da var. «Sberbank» Antipino Neft Emalı Zavodundan borclarını təcili almaq barədə qərar qəbul edib və zavodun daha öncə verilən kreditlər üçün girov kimi istifadə edilən səhmlərinin sahibliyini öz mülkiyyətinə götürüb. Daha sonra aydın olub ki, zavodun əlavə olaraq nəzərə alınmayan 1 milyard dollar borcu da var. İndi ANEZ qanunla nəzərdə tutulan müflislik prosedurundan keçməlidir. Paralel olaraq, «Sberbank» zavodun fəaliyyətini mümkün qədər tez bərpa etməyi vəd edir.
İlk addım
Borclarla dolu, işləməyən NEZ-in satışı asan bir iş deyil. Rusiya "LUKoyl"unun rəhbəri Vahid Ələkbərov, məsələn, bu ilin fevral ayında bəyan edib ki, şirkətin Rusiyada istənilən əmlakı nəzərdən keçirir , "lakin bu aktiv yetərincə mürəkkəbdir. Bu cür kredit yükü ilə bizi maraqlandırmır."
"Rosneft" şirkətinin rəhbəri İqor Seçin də şirkətin Antipino Neft Emalı Zavodunu almaqda maraqlı olmadığını bildirib.
Buna baxmayaraq, «Sberbank» rəhbəri Alman Qref səhmdarların illik yığıncağında bildirib ki, bank artıq Antipino Neft Emalı Zavodunun bir neçə potensial alıcısı ilə artıq danışıqlar aparır və yaxın vaxtlarda müqavilə bağlayacağına ümid edir.
"Əlbəttə ki, əgər satarsaq, yalnız böyük təcrübəsi olan şirkətlərə satacağıq. Maraqlanan tərəflər var və hesab edirəm ki, biz yaxın vaxtlarda sövdələşmənin strukturlaşdırılmasına çıxacağıq".
«Bloomberg» agentliyinin məlumatına görə, «Sberbank» hazırda Antipino Neft Emalı Zavodunun mümkün alıcısı kimi Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətini nəzərdən keçirir.
SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev isə öz növbəsində qeyd edib ki, şirkət həqiqətən, Antipino Neft Emalı Zavodunun satın alınmasına maraq göstərir. "Danışıqlar gedir. Rusiya bazarı çox böyükdür və bu, bizə maraqlıdır", - deyə R.Abdullayev jurnalistlərlə söhbətində bildirib. Bununla yanaşı, o bildirib ki, SOCAR neft emalı zavodunu satın alarsa, borc öhdəlikləri öz üzərinə götürmək fikrində deyil.
Bu marağın NEZ-in alqı-satqı müqaviləsində real görkəm alıb-almayacağı hələ dəqiq deyil, amma buna baxmayaraq, bu istiqamətdə əməkdaşlığın inkişafı üçün ilk addımlar atılıb. Rusiyanın "Kommersant" qəzetinin məlumatına görə, SOCAR və «Sberbank» Antipino Neft Emalı Zavodunda neft emalı üçün «Sokar Enerqoresurs» MMC birgə treydinq müəssisəsi təsis ediblər. Yeni birgə müəssisənin səhmlərin 60%-i "Socar Russia Investments LTD"yə, qalan 40% isə «Sberbank»ın qurumu olan «SBK Komplekt» MMC-yə məxsusdur.
Yeni birgə müəssisənin (BM) baş direktoru Fərid Cəfərovdur. O, buna qədər SOCAR-ın əsas Rusiya strukturuna – «SOKAR RUS» MMC treyder şirkətinə rəhbərlik edib. Ehtimal edilir ki, birgə müəssisənin iflas vəziyyətində olan Antipino Neft Emalı Zavodunda prosesinqlə məşğul olacaq. Prosessinq sxeminə görə, neftin sahibi onu neft emalı zavoduna çatdırır, zavoda emalı xidmətlərinə görə vəsait ödəyir, sonra alınan neft məhsullarını özü satır. Bəzi məlumatlara görə, SOCAR iyul ayına kimi Antipino Neft Emalı Zavodunda prossesinqə başlamağa ümidlidir. Ehtimal edilir ki, birgə müəssisənin böyük neft şirkətlərindən, xüsusən də "LUKoil" və "Surqutnefteqaz"dan neft alacaq.
Belə bir mürəkkəb sxem müflislik proseduruna başlayan neft emalı zavodunun işini dayandırılmaması üçün təmin edilib. Axı, zavod aprel ayında dayandırıb, çünki emal etmək üçün neft almağa pulu yox idi.
Daha sonra, «Sberbank» rəsmi olaraq açıqladı ki, yeni qurulan «Sokar Enerqoresurs» MMC-nin Antipino Neft Emalı Zavodunun səhmlərinin 80%-nin sahibi oldu. Bankın məlumatına görə, şirkət zavodun özü ilə yanaşı, Orenburq vilayətində müəssisənin balansında qeyd olunan yataqlar üzərində nəzarətə də sahib olub.
Beləliklə, bu mərhələdə yeni sahiblərin əsas vəzifələri aşağıdakılardır: zavodun işə salınması və onun fasiləsiz işinin təmin edilməsi; neft məhsullarının daxili bazara çatdırılması və ixrac edilməsi; federal və regional büdcələrə sabit vergi ödənişlərini təmin etmək.
"SOCAR müəyyən edilmiş korporativ prosedurlar çərçivəsində aktivlərin auditi aparıldıqdan və əməliyyat fəaliyyəti qiymətləndirdikdən sonra sərmayəçilər tərəfindən layihəyə qoşulmağı düşünür", - deyə «Sberbank»dan bildiriblər.
Ən iri aktiv
Lakin SOCAR Antipino Neft Emalı Zavodunu almağa qərar verərsə, bu, Rusiya neft sənayesindəki şirkətin ən böyük aktivi olacaq, şirkət həm də yataqları istismar etmək üçün lisenziyaya sahibdir. Daha öncə də Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkəti Rusiya bazarına daxil olmaq üçün cəhdlər etmişdi, amma uğursuz olmuşdu. O cümlədən, mətbuatın yazdığına görə, SOCAR "Rosneft" şirkətindən «Polyarnoe siyaniye» neft şirkətinin almaq məsələsini araşdırıb. 2013-cü ilin dekabrında «SOKAR RUS» MMC Həştərxan vilayətinin Nərimanov rayonu ərazisində Şimali Beşkul rayonunda karbohidrogen yataqlarında axtarış və qiymətləndirilmə işləri aparmaq üçün lisenziya alıb, lakin bu istiqamətdə işlər davamını tapmadı.
Amma bununla belə, təsəvvür etmək çətindir ki, ARDNŞ yalnız Rusiya neft bazarına daxil olmaq arzusu naminə hər borc yükü içində boğulan bir neft emalı zavodunu almağa razılaşacaq.
SOCAR-ın xaricdə indiki uğurlu fəaliyyəti yaxşı düşünülmüş investisiya siyasətinin nəticəsidir və şirkətə yetərincə gəlir gətirir. Yəni Antipino Neft Emalı Zavodu üzrə müqavilədə şirkətin istisna kimi öz maraqlarının ziddinə gedəcəyinə inanmaq mümkün deyil.
Əgər şirkət neft emalı müəssisəsinin borc yükü olmadan satın alınması ilə bağlı razılaşa bilərsə, SOCAR yaxşı gəlirlər vəd edən yetərincə işlək bir aktiv əldə edə bilər. Bu, şirkət üçün yaxşı sərmayə yatırımı olmaqla qalmaz, həm də ona downstream sahəsində əməliyyatları genişləndirmək imkanı verər.
Şimaldan Asiyaya qədər
SOCAR Rusiya ilə yanaşı, Mərkəzi Asiya regionunda fəaliyyətinin coğrafiyasını genişləndirir və yaxın vaxtlarda Özbəkistanda neft hasilatının artırılması, yeni karbohidrogen ehtiyatlarının axtarışı üzrə əməliyyatlar aparacaq. Belə ki, bu yaxınlarda "Uzbekneftqaz" SC və SOCAR-ın bölməsi olan «NİPİ NEFTEQAZ» MMC birgə fəaliyyət haqqında saziş imzalayıblar. Sənəd SOCAR-ın qabaqcıl üsullarından və texnologiyalarından istifadə edərək, Özbəkistanda yerləşən «Qarbiy Taşli» və «Şarkiy Taşli», «Şimoliy Şurtan» və «Qarmiston» yataqlarında karbohidrogen hasilatının artırılması üzrə əməkdaşlığın əsas şərtlərini müəyyənləşdirir.
"Bu," Uzbeknefteqaz"ın SOCAR ilə ilk bu cür layihəsidir. Onun birgə gerçəkləşdirilməsi ilə bağlı anlaşma 2018-ci ildə əldə edilib. İki şirkət arasında əməkdaşlığın inkişafı Özbəkistanda karbohidrogenlərin istehsalını artıracaq və Kaşkadərya vilayətinin sosial-iqtisadi inkişafının yüksəlməsinə təsir edəcək ", - deyə "Uzbeknefteqaz"da hesab edirlər.
Bundan başqa, Ustyurt bölgəsində üç investisiya blokunda kəşfiyyat potensialını qiymətləndirmək üçün "Uzbeknefteqaz", SOCAR və BP arasında üçtərəfli saziş imzalanıb.
Yeri gəlmişkən, qonşu Qazaxıstan da geoloji kəşfiyyat sahəsində SOCAR-la birgə fəaliyyətə ümid edir. "SOCAR-la memorandum imzalanıb, bununla əlaqədar biz Azərbaycan geoloqları ilə birlikdə Azərbaycanın və Qazaxıstanın dəniz və quru ərazilərində tədqiqat aparmağı planlaşdırırıq. Sonrakı kəşfiyyat və istehsal sahələri bu tədqiqatların nəticələrinə görə seçiləcək", - deyə KMQ-nin İdarə Heyətinin sədr müavini Kurmanqazı İskaziyev bildirib.
Onun həmçinin bildirib ki, SOCAR-la birlikdə Qazaxıstan neftinin Azərbaycanın boru kəmərləri vasitəsilə dünya bazarlarına çıxarılması məsələsi üzərində işlənilir. "Qazaxıstandan neft ixracının şaxələndirilməsi üçün biz cənub istiqamətinə (Azərbaycan vasitəsilə – «R+») baxırıq. Biz bu istiqamətdə ARDNŞ ilə işləri fəallaşdırmışıq, lakin Azərbaycandan boru kəmərləri vasitəsilə nəql edilə biləcək neftin həcmləri tariflərdən asılı olacaq. Cənub istiqamətinin Qazaxıstan neftinin ixrac potensialı ildə 30 milyon ton ətrafında dəyişir ", - deyə K.İskaziyev bildirib.
Bütün bunlar, hələ ki, perspektiv üçün düşünülür, amma bu gün iki şirkət arasındakı əməkdaşlığın konkret nümunəsi kimi 2016-cı ilin fevralında Qazaxıstanın «Satti» üzən yarım dalma qazma qurğusunun SOCAR-ın etibar idarəetməsinə verilməsi ilə bağlı KMQ ilə bağlanmış müqaviləni göstərmək olar.
"Biz tərəfdaşlarımızla birgə fəaliyyəti daha da inkişaf etdirməyi və ümumi layihələrə dəstək olmağı planlaşdırırıq. Bu, hər iki tərəf üçün imkanların genişləndirilməsi ilə yanaşı, Qazaxıstanın neft-qaz sektorunun səriştəsinin və rəqabətədavamlılığının artırılmasına imkan verir ", - KMQ İdarə Heyətinin sədri Alik Aidarayev bildirib. Qurğu, ilk növbədə, Abşeron arxipelağının dayaz sularında kəşfiyyat quyularının qazılmasında istifadə ediləcək və burada kəşfiyyat və işlənmə operatoru kimi Britaniyanın BP şirkəti fəaliyyətdədir.
SOCAR-ın Türkiyədəki uğurlu fəaliyyəti və STAR neft emalı zavodunun istismara verilməsi Belarus rəhbərliyinin də diqqətindən yayınmayıb – ölkə bu yaxınlarda Dövlət Neft Şirkətini «Qrodno Azot» ASC-nin modernləşdirilməsi layihəsinə sərmayəçi kimi dəvət edib.
"Türkiyədə siz neft emalı kompleksi inşa etdiniz. Biz Azərbaycan sərmayəçilərinin Belarusa gəlməsini alqışlayırıq və strateji sahələrdə ciddi əməkdaşlığa hazırıq", - deyə Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenko ötən ilin noyabrında Bakıya gəlişi zamanı bildirmişdi.
"Belneftxim" konserninin məlumatına görə, layihə Belarusda fəaliyyətdə olan istehsalın müasirləşdirilməsini və yeni azot zavodunun tikintisini nəzərdə tutur. Bu zaman, fəaliyyətdə olan «Qrodno Azot» ASC-nin mövcud istehsalının modernləşdirilməsi xərcləri, təxminən, 400 milyon dollar təşkil edir, yeni zavodun tikintisinin dəyəri isə 1,3 milyard dollardan çox olacaq.
Gerçəkdən, çox sayda təkliflər arasında seçmək imkanı həmişə yaxşıdır, amma unutmaq olmaz ki, bu həm də böyük məsuliyyətdir, buna görə də qərar əsaslı və vaxtında verilməlidir, maksimum fayda gətirməlidir.

СОСЕДИ В ПРИОРИТЕТАХ
Рост мировых цен на нефть в прошлом году благотворно повлиял на деятельность транснациональных компаний, позволив им закончить год с прибылью и спокойно планировать инвестиции в новые проекты.
Мировая тенденция
Cредняя цена нефти в 2018-м составила $71 за баррель против $54 годом ранее. Благодаря этому британская нефтекомпания BPPlcв 2018 году увеличила прибыль более чем вдвое по сравнению с уровнем 2017 года, а французская TotalSA - до $3,1 млрд. против $2,9 млрд. в 2017-м. Положительного сальдо достигли и крупнейшие американские компании ExxonMobilCorp. и ConocoPhillips.
Благотворно рынок повлиял и на прибыль азербайджанской SOCAR - в 2017 и 2018 годах ей также удалось повысить свои финансовые показатели до докризисного уровня и завершить эти годы с прибылью. По итогам 2018 года доходы SOCARсоставили 111,2 млрд. манатов, увеличившись по сравнению с годом ранее на 20,1%, чистая прибыль - 1,2 млрд. манатов. «Положительное сальдо в прошлом году сформировалось благодаря росту цен на мировом рынке нефти, увеличению доходов от нефтехимической продукции за счет запуска НПЗ Starи полипропиленового завода SOCARPolymer, росту продаж природного газа в рамках Стадии-2 проекта «Шахдениз». В ближайшие годы мы постараемся сохранить эту позитивную динамику за счет завершения новых проектов и устойчивой эксплуатации», - заявил президент компании Ровнаг Абдуллаев.
Кстати, согласно данным консолидированного финансового отчета компании за 2018 год, основной объем доходов компании в минувшем году обеспечили операции в Швейцарии - 94,5 млрд. манатов, или 84,9% общих доходов компании за прошлый год. Рост этих доходов составил 20,2% по сравнению с 2017 годом. Доходы ГНКАР от операций в Азербайджане в минувшем году составили 6,6 млрд. манатов (рост на 23,1%), в Турции - 5 млрд. (0,9%), ОАЭ - 2,4 млрд. (77,6%), в других странах - 1,6 млрд. манатов (44,5%). И только в Грузии был зафиксирован спад на 5,2%.
На данный момент зарубежная деятельность SOCARсосредоточена главным образом на торговле нефтью и нефтепродуктами, развитии собственной сети заправочных станций, дистрибуции газа, а также создании нефтехимических и нефтеперерабатывающих мощностей. При этом наибольшее количество проектов за рубежом компании реализуется в соседней Турции, и их число постоянно растет.
Новая цель SOCAR
Вместе с тем стабильный рост прибыли позволяет SOCARрасширять международные проекты, вовлекая в сферу охвата все больше стран. Теперь компания нацелилась на российский рынок. Речь идет ни много ни мало о возможности приобретения принадлежащего российскому «Сбербанку» Антипинского нефтеперерабатывающего завода (АНПЗ) в Тюмени. Завод мощностью 9 млн. тонн нефти в год производит дизтопливо, нефтяной кокс, сжиженный углеводородный газ. Глубина переработки нефти на предприятии в 2016 году достигла 98%. В сентябре 2018 года АНПЗ приступил к промышленному выпуску бензинов марок Аи-95, Аи-92 и Аи-80 стандарта качества Евро-5. В ежегодном рейтинге «Уральский экспорт-100» по версии журнала «Эксперт-Урал» Антипинский НПЗ вошел в пятерку крупнейших экспортеров Урала и Сибири, заняв по итогам 2018 года пятую позицию. При этом среди предприятий отрасли АНПЗ занял второе место, реализовав экспортную продукцию на $1,6 млрд., что на 16% больше по сравнению с предыдущим годом.
«Сбербанк» 23 мая 2019 года сообщил, что получил право собственности на акции кипрской компании VikayIndustrialLimited, контролирующей 80% акций АО «Антипинский НПЗ». Остальные 20% завода в настоящее время принадлежат адвокату Николаю Егорову. До продажи «Сбербанку» Антипинский НПЗ являлся основным активом группы «Новый поток» (NewStream) Дмитрия Мазурова, главным кредитором которой является «Сбербанк». По последним данным, долг АНПЗ перед банком составляет $2,9 млрд. Кредиторами НПЗ, помимо «Сбербанка», являются «Абсолют банк», «Промсвязьбанк», «Интеркомбанк», МКБ и «Кредит Европа банк». Сбербанк принял решение о досрочном взыскании задолженности с Антипинского НПЗ и получил в собственность акции завода, которые использовались в качестве обеспечения ранее выданных кредитов. Позднее выяснилось, что у завода есть неучтенные долги еще на $1 млрд. Теперь АНПЗ предстоит пройти предусмотренную законодательством процедуру банкротства. Параллельно «Сбербанк» обещает восстановить деятельность завода в кратчайшие сроки.
Первый шаг
Продажа обремененного долгами неработающего НПЗ - задача непростая. Глава российского «ЛУКойла» Вагит Алекперов, например, еще в феврале текущего года заявил, что компания рассматривает любые активы на территории России, «но этот актив достаточно сложный. При той кредитной нагрузке он нам не интересен».
Глава «Роснефти» Игорь Сечин также заявил, что компания не интересуется покупкой Антипинского нефтеперерабатывающего завода.
Тем не менее руководитель «Сбербанка» Герман Греф во время годового собрания акционеров сообщил, что банк уже ведет переговоры с несколькими потенциальными покупателями АНПЗ и рассчитывает выйти на сделку в ближайшее время. «Конечно же, если мы будем продавать, то только тем компаниям, которые имеют большой опыт. Интересанты у нас есть, и я думаю, что в ближайшее время мы выйдем на структурирование сделки», - сказал он.
По данным агентства Bloomberg, в качестве наиболее вероятного покупателя АНПЗ на данный момент «Сбербанк» рассматривает Госнефтекомпанию Азербайджана.
Президент SOCARРовнаг Абдуллаев в свою очередь отметил, что компания действительно проявляет интерес к покупке Антипинского НПЗ. «Переговоры ведутся. Российский рынок очень большой, и нам это интересно», - заявил Р.Абдуллаев в беседе с журналистами. Вместе с тем, указал он, SOCARв случае приобретения НПЗ не намерена брать на себя долговые обязательства завода.
Обретет ли этот интерес реальные черты контракта купли-продажи НПЗ, пока неясно, тем не менее, первые шаги для развития сотрудничества в этом направлении уже сделаны. В частности, по данным российской газеты «Коммерсантъ», SOCARи «Сбербанк» учредили трейдинговое совместное предприятие - ООО «Сокар Энергоресурс» - для переработки нефти на Антипинском НПЗ. В новом СП 60% акций принадлежит SocarRussiaInvestmentsLtd, остальные 40% - ООО «СБК Комплект» (структура «Сбербанка»).
Гендиректором нового СП является Фарид Джафаров, возглавляющий основную российскую структуру SOCAR - трейдера ООО «СОКАР РУС». Предполагается, что СП будет заниматься процессингом на Антипинском НПЗ, находящемся в состоянии банкротства. Согласно схеме процессинга владелец нефти поставляет ее на НПЗ, платит заводу за услуги по переработке, а затем получает и сам продает полученные нефтепродукты. По некоторым данным, SOCARрассчитывает к июлю начать процессинг на АНПЗ. Предполагается, что СП будет закупать нефть у крупных нефтекомпаний, в частности, у «ЛУКойла» и «Сургутнефтегаза».
Такая сложная схема была придумана для того, чтобы НПЗ, на котором начата процедура банкротства, не простаивал. Ведь завод был остановлен в апреле, поскольку у него не было денег на покупку нефти для переработки.
Позднее «Сбербанк» официально объявил о том, что новоиспеченное ООО «Сокар Энергоресурс» стало владельцем 80% акций Антипинского НПЗ. По информации банка, эта компания получила контроль над самим заводом, а также месторождениями в Оренбургской области, числящимися на балансе данного предприятия.
Итак, ключевыми задачами новых владельцев на данном этапе являются: запуск завода и обеспечение его бесперебойного функционирования; поставки нефтепродуктов на внутренний рынок и их экспорт; сохранение стабильных налоговых поступлений в федеральный и региональный бюджеты.
«SOCARрассматривает вступление в проект на стороне инвесторов после проведения аудита активов в рамках установленных корпоративных процедур и оценки операционной деятельности», - подчеркивает «Сбербанк».
Самый крупный актив
Если SOCARвсе-таки решится на приобретение Антипинского НПЗ, то это станет первым крупным активом компании в нефтяной отрасли России, имеющей к тому же лицензию на разработку месторождений. Ранее Госнефтекомпания Азербайджана уже предпринимала безуспешные попытки вхождения на российский рынок. В частности, по данным СМИ, SOCARизучала вопрос покупки у «Роснефти» нефтедобывающей компании «Полярное сияние». Также ООО «СОКАР РУС» в декабре 2013 года получило лицензию на изучение с целью поиска и оценки месторождения углеводородного сырья на Северо-Бешкульском участке в Наримановском районе Астраханской области, но работы в этом направлении не получили продолжения.
И все же трудно представить, что SOCAR пойдет на сделку по приобретению обремененного долгами НПЗ исключительно из желания войти на нефтяной рынок России любой ценой.
Текущая успешная зарубежная деятельность SOCARстала результатом хорошо продуманной инвестиционной политики, которая приносит компании немалый доход. И вряд ли стоит сомневаться, что в случае с Антипинским НПЗ будут сделаны исключения в ущерб собственным интересам.
Если же компании удастся договориться о покупке НПЗ без долгов, то SOCARможет получить вполне работающий актив, обещающий неплохую рентабельность. Это станет не только хорошей инвестицией для компании, но позволит ей расширить операции в сфере downstream.
От Севера до Азии
Помимо России SOCARрасширяет географию деятельности и в регионе Средней Азии и уже в скором времени займется операциями по увеличению нефтедобычи в Узбекистане и поиском новых запасов углеводородов.
Так, недавно АО «Узбекнефтегаз» и подразделение «SOCAR - ООО «НИПИ НЕФТЕГАЗ» подписали соглашение о совместной деятельности. Документ определяет основные условия сотрудничества по наращиванию добычи углеводородов на месторождениях «Гарбий Ташли» и «Шаркий Ташли», «Шимолий Шуртан» и «Гармистон» в Узбекистане с применением передовых методов и технологий компании SOCAR.
«Это первый подобный проект «Узбекнефтегаза» с SOCAR. Договоренности о совместной его реализации были достигнуты в 2018 году. Развитие сотрудничества двух компаний позволит увеличить добычу углеводородов в Узбекистане и скажется на повышении социально-экономического развития Кашкадарьинской области», - считают в «Узбекнефтегазе».
Кроме того, между «Узбекнефтегазом», SOCARи BPбыло подписано трехстороннее соглашение по оценке разведочного потенциала на трех инвестиционных блоках в Устюртском регионе.
Кстати, на совместную деятельность в сфере геологоразведки с SOCARрассчитывает и соседний Казахстан. «С компанией SOCARподписан меморандум, в соответствии с которым планируем с азербайджанскими геологами провести исследования на море и на суше Азербайджана и Казахстана. По итогам этих исследований будут выбраны участки для последующей геологоразведки и добычи», - заявил зампредправления «КазМунайГаза» (КМГ) Курмангазы Исказиев.
Он также сообщил, что с SOCARпрорабатываются вопросы транспортировки казахстанской нефти на мировые рынки через трубопроводы Азербайджана. «Для диверсификации экспорта нефти из Казахстана рассматривается южное направление (через Азербайджан. - R+). Мы активизировали работу в этом направлении с ГНКАР, но в каком объеме может транспортироваться нефть через Азербайджан трубопроводами, будет зависеть от тарифов. Пропускная способность южного направления ориентируется на экспорт до 30 млн. тонн казахстанской нефти в год», - рассказал К.Исказиев.
Это все пока в перспективе, ну а на данный момент конкретным примером сотрудничества между двумя компаниями является договор о передаче в доверительное управление SOCARказахстанской самоподъемной плавучей буровой установки (СПБУ) Satti, подписанный с КМГ в феврале 2019 года.
«Мы намерены и дальше развивать совместную деятельность с нашими партнерами и поддерживать общие проекты. Это ведет не только к расширению возможностей для обеих сторон, но и позволяет повышать компетенции и конкурентоспособность казахстанского нефтегазового сектора», - считает председатель правления КМГ Алик Айдарбаев.
Установка в первую очередь будет использоваться в бурении разведочных скважин на мелководье Абшеронского архипелага, оператором по разведке и разработке которого выступает британская BP. Успешная деятельность SOCARв Турции и ввод в эксплуатацию НПЗ Starне прошли мимо внимания руководства Беларуси, пригласившего Госнефтекомпанию в качестве инвестора в проект модернизации ОАО «Гродно Азот».
«В Турции вы построили нефтеперерабатывающий комплекс. Будем рады приходу азербайджанских инвесторов в Беларусь и готовы к серьезному взаимодействию в стратегических отраслях», - заявил белорусский президент Александр Лукашенко в ходе визита в Баку в ноябре прошлого года.
По данным концерна «Белнефтехим», проект предусматривает модернизацию действующего производства и строительство в Беларуси нового азотного комбината. При этом стоимость модернизации действующего производства ОАО «Гродно Азот» составляет около $400 млн., стоимость же строительства нового комбината превысит $1,3 млрд.
Ну что ж, возможность выбирать из множества предложений - это всегда хорошо, но не стоит забывать, что это еще и большая ответственность, а потому решение должно быть обоснованным, своевременным и приносить максимальную выгоду.