Azərbaycanın SOCAR şirkəti MDB ölkələrində biznesini genişləndirmək niyyətindədir
Ötən il dünya neft qiymətlərinin artması transmilli şirkətlərin fəaliyyətinə müsbət təsir göstərib ki, bu da onların ili uğurla başa çatdırmasına və rahat şəkildə yeni layihələrə sərmayə qoyuluşlarını planlaşdırmasına imkan verib.
Dünya meyli
2018-ci ildə neftin bir barelinin orta qiyməti 71$ təşkil edib, bir il əvvəl isə 54 $ olmuşdu. Bunun sayəsində 2018-ci ildə Britaniyanın «BP Plc» neft şirkəti 2017-ci ilə baxanda mənfəətini iki dəfədən çox artırıb, Fransanın «Total SA» şirkət isə 2017-ci ildə 2,9 milyard dollar mənfəət əldə etdiyi halda, keçən il 3,1 milyard dollara çatdırıb. ABŞ-ın ən böyük şirkətləri «Exxon Mobil Corp.» və «ConocoPhillips» də müsbət saldoya nail olublar.
Bazar Azərbaycanın «SOCAR» şirkətinin də mənfəətinə müsbət təsir göstərib – 2017-ci və 2018-ci illərdə maliyyə göstəricilərini böhran öncəki səviyyəyə qaldırmağı bacarıb və bu illəri mənfəətlə başa vurub. 2018-ci ilin yekunları üzrə SOCAR-ın gəlirləri 111,2 milyard manat təşkil edib ki, bu da əvvəlki illə nisbətən 20,1 faiz çoxdur, şirkətin xalis mənfəəti isə 1,2 milyard manat təşkil edib.
"Müsbət saldo ötən il dünya neft bazarında qiymətlərin artması, STAR neft emalı zavodunun və "SOCAR Polymer" polipropilen zavodunun işə salınması ilə neft-kimya məhsullarından daxilolmaların artması, həmçinin "Şahdəniz" layihəsinin «2-ci Mərhələsi» çərçivəsində təbii qaz satışının artması hesabına formalaşıb. Önümüzdəki illərdə biz yeni layihələrin başa çatdırılması və dayanıqlı işlətmə hesabına bu müsbət dinamikanın qorunmasına çalışacağıq", - deyə şirkətin prezidenti Rövnəq Abdullayev bildirib.
Yeri gəlmişkən, şirkətin 2018-ci il üzrə məcmu maliyyə hesabatına görə, şirkətin gəlirlərinin əsas hissəsini ötən il İsveçrədə gerçəkləşdirilmiş əməliyyatlar təmin edib - 94,5 milyard manat, bu, şirkətin keçənilki ümumi gəlirlərinin 84,9 faizinə bərabərdir. Bu gəlirlər 2017-ci illə müqayisədə 20,2% artımı təşkil edib. SOCAR-ın Azərbaycandakı əməliyyatlardan gəlirləri keçən il 6,6 milyard manat (23,1 faiz artım), Türkiyədəki gəlirlər 5 milyard manat (0,9 faiz artım), Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindəki gəlirləri 2,4 milyard manat (77,6 faizrtım), digər ölkələrdəki gəlirləri isə 1,6 milyard manat (44,5 faiz) olub. Yalnız Gürcüstanda 5,2% azalma qeydə alınıb.
Hazırda SOCAR-ın xarici fəaliyyəti əsasən neft və neft məhsulları ticarətinə, öz yanacaqdoldurma məntəqələri şəbəkəsinin inkişafına, qaz paylanmasına, həmçinin neft-kimya və neft emalı güclərinin yaradılmasına yönəlib. Eyni zamanda xaricdə həyata keçirilən layihələrin çoxu qonşu Türkiyədə gerçəkləşdirilir və onların sayı getdikcə artmaqdadır.
SOCAR-ın yeni hədəfi
Eyni zamanda mənfəətin davamlı artımı SOCAR-a beynəlxalq miqyaslı layihələri genişləndirməyə imkan verir ki, bu da öz növbəsində daha çox ölkəni əhatə edir. İndi şirkət Rusiyanın bazarına istiqamətlənib. Söhbət Tümendə Rusiya «Sberbank»ına məxsus olan Antipino Neft Emalı Zavodunu (ANEZ) satın alınması imkanından gedir. Gücü ildə 9 milyon ton neft olan zavod dizel yanacağı, neft koksu, mayeləşdirilmiş karbohidrogen qazı istehsal edir. Müəssisədə neft emalının dərinliyi 2016-cı ildə 98%-ə çatdırılıb. ANEZ 2018-ci ilin sentyabrında Avro-5 keyfiyyət standartına uyğun Aİ-95, AI-92 və AI-80 benzin markalarının sənaye istehsalına başlayıb. «Ekspert-Ural» jurnalının hər il keçirdiyi «Ural Exportu-100» reytinqində Antipin Neft Emalı Zavodu 2018-ci ilin yekunlarına görə beşinci yeri tutaraq Ural və Sibirin ilk beş ixracatçısından biri olub. Eyni zamanda sahənin müəssisələri arasında ANEZ 1,6 milyard dollarlıq ixrac məhsulları sataraq ikinci yeri tutub ki, bu da əvvəlki ilə nisbətən 16 faiz çoxdur.
2019-cu il mayın 23-də "Sberbank" bildirib ki, «Antipino Neft Emalı Zavodu» ASC-nin səhmlərinin 80%-inə nəzarət edən Kipr şirkəti "Vikay Industrial Limited" şirkətinin səhmlərinin mülkiyyət hüququnu alıb. Zavodun səhmlərinin qalan 20 faizi hazırda vəkil Nikolay Yeqorova məxsusdur. «Sberbank»a satılmasından əvvəl, Antipino Neft Emalı Zavodu Dmitri Mazurova məxsus «New Stream» şirkətinin əsas aktivi olub, həmin şikətin əsas kreditoru isə «Sberbank» imiş. Əldə edilən son məlumatlara görə, ANEZ-in banka borcları 2,9 milyard dollar təşkil edir, zavodun kreditorları sırasında «Sberbank»la yanaşı, «Absolyut Bank», «Promsvyazbank», «İnterkombank», MKB və «Kredit Evropa Bank» kimi qurumlar da var. «Sberbank» Antipino Neft Emalı Zavodundan borclarını təcili almaq barədə qərar qəbul edib və zavodun daha öncə verilən kreditlər üçün girov kimi istifadə edilən səhmlərinin sahibliyini öz mülkiyyətinə götürüb. Daha sonra aydın olub ki, zavodun əlavə olaraq nəzərə alınmayan 1 milyard dollar borcu da var. İndi ANEZ qanunla nəzərdə tutulan müflislik prosedurundan keçməlidir. Paralel olaraq, «Sberbank» zavodun fəaliyyətini mümkün qədər tez bərpa etməyi vəd edir.
İlk addım
Borclarla dolu, işləməyən NEZ-in satışı asan bir iş deyil. Rusiya "LUKoyl"unun rəhbəri Vahid Ələkbərov, məsələn, bu ilin fevral ayında bəyan edib ki, şirkətin Rusiyada istənilən əmlakı nəzərdən keçirir , "lakin bu aktiv yetərincə mürəkkəbdir. Bu cür kredit yükü ilə bizi maraqlandırmır."
"Rosneft" şirkətinin rəhbəri İqor Seçin də şirkətin Antipino Neft Emalı Zavodunu almaqda maraqlı olmadığını bildirib.
Buna baxmayaraq, «Sberbank» rəhbəri Alman Qref səhmdarların illik yığıncağında bildirib ki, bank artıq Antipino Neft Emalı Zavodunun bir neçə potensial alıcısı ilə artıq danışıqlar aparır və yaxın vaxtlarda müqavilə bağlayacağına ümid edir.
"Əlbəttə ki, əgər satarsaq, yalnız böyük təcrübəsi olan şirkətlərə satacağıq. Maraqlanan tərəflər var və hesab edirəm ki, biz yaxın vaxtlarda sövdələşmənin strukturlaşdırılmasına çıxacağıq".
«Bloomberg» agentliyinin məlumatına görə, «Sberbank» hazırda Antipino Neft Emalı Zavodunun mümkün alıcısı kimi Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətini nəzərdən keçirir.
SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev isə öz növbəsində qeyd edib ki, şirkət həqiqətən, Antipino Neft Emalı Zavodunun satın alınmasına maraq göstərir. "Danışıqlar gedir. Rusiya bazarı çox böyükdür və bu, bizə maraqlıdır", - deyə R.Abdullayev jurnalistlərlə söhbətində bildirib. Bununla yanaşı, o bildirib ki, SOCAR neft emalı zavodunu satın alarsa, borc öhdəlikləri öz üzərinə götürmək fikrində deyil.
Bu marağın NEZ-in alqı-satqı müqaviləsində real görkəm alıb-almayacağı hələ dəqiq deyil, amma buna baxmayaraq, bu istiqamətdə əməkdaşlığın inkişafı üçün ilk addımlar atılıb. Rusiyanın "Kommersant" qəzetinin məlumatına görə, SOCAR və «Sberbank» Antipino Neft Emalı Zavodunda neft emalı üçün «Sokar Enerqoresurs» MMC birgə treydinq müəssisəsi təsis ediblər. Yeni birgə müəssisənin səhmlərin 60%-i "Socar Russia Investments LTD"yə, qalan 40% isə «Sberbank»ın qurumu olan «SBK Komplekt» MMC-yə məxsusdur.
Yeni birgə müəssisənin (BM) baş direktoru Fərid Cəfərovdur. O, buna qədər SOCAR-ın əsas Rusiya strukturuna – «SOKAR RUS» MMC treyder şirkətinə rəhbərlik edib. Ehtimal edilir ki, birgə müəssisənin iflas vəziyyətində olan Antipino Neft Emalı Zavodunda prosesinqlə məşğul olacaq. Prosessinq sxeminə görə, neftin sahibi onu neft emalı zavoduna çatdırır, zavoda emalı xidmətlərinə görə vəsait ödəyir, sonra alınan neft məhsullarını özü satır. Bəzi məlumatlara görə, SOCAR iyul ayına kimi Antipino Neft Emalı Zavodunda prossesinqə başlamağa ümidlidir. Ehtimal edilir ki, birgə müəssisənin böyük neft şirkətlərindən, xüsusən də "LUKoil" və "Surqutnefteqaz"dan neft alacaq.
Belə bir mürəkkəb sxem müflislik proseduruna başlayan neft emalı zavodunun işini dayandırılmaması üçün təmin edilib. Axı, zavod aprel ayında dayandırıb, çünki emal etmək üçün neft almağa pulu yox idi.
Daha sonra, «Sberbank» rəsmi olaraq açıqladı ki, yeni qurulan «Sokar Enerqoresurs» MMC-nin Antipino Neft Emalı Zavodunun səhmlərinin 80%-nin sahibi oldu. Bankın məlumatına görə, şirkət zavodun özü ilə yanaşı, Orenburq vilayətində müəssisənin balansında qeyd olunan yataqlar üzərində nəzarətə də sahib olub.
Beləliklə, bu mərhələdə yeni sahiblərin əsas vəzifələri aşağıdakılardır: zavodun işə salınması və onun fasiləsiz işinin təmin edilməsi; neft məhsullarının daxili bazara çatdırılması və ixrac edilməsi; federal və regional büdcələrə sabit vergi ödənişlərini təmin etmək.
"SOCAR müəyyən edilmiş korporativ prosedurlar çərçivəsində aktivlərin auditi aparıldıqdan və əməliyyat fəaliyyəti qiymətləndirdikdən sonra sərmayəçilər tərəfindən layihəyə qoşulmağı düşünür", - deyə «Sberbank»dan bildiriblər.
Ən iri aktiv
Lakin SOCAR Antipino Neft Emalı Zavodunu almağa qərar verərsə, bu, Rusiya neft sənayesindəki şirkətin ən böyük aktivi olacaq, şirkət həm də yataqları istismar etmək üçün lisenziyaya sahibdir. Daha öncə də Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkəti Rusiya bazarına daxil olmaq üçün cəhdlər etmişdi, amma uğursuz olmuşdu. O cümlədən, mətbuatın yazdığına görə, SOCAR "Rosneft" şirkətindən «Polyarnoe siyaniye» neft şirkətinin almaq məsələsini araşdırıb. 2013-cü ilin dekabrında «SOKAR RUS» MMC Həştərxan vilayətinin Nərimanov rayonu ərazisində Şimali Beşkul rayonunda karbohidrogen yataqlarında axtarış və qiymətləndirilmə işləri aparmaq üçün lisenziya alıb, lakin bu istiqamətdə işlər davamını tapmadı.
Amma bununla belə, təsəvvür etmək çətindir ki, ARDNŞ yalnız Rusiya neft bazarına daxil olmaq arzusu naminə hər borc yükü içində boğulan bir neft emalı zavodunu almağa razılaşacaq.
SOCAR-ın xaricdə indiki uğurlu fəaliyyəti yaxşı düşünülmüş investisiya siyasətinin nəticəsidir və şirkətə yetərincə gəlir gətirir. Yəni Antipino Neft Emalı Zavodu üzrə müqavilədə şirkətin istisna kimi öz maraqlarının ziddinə gedəcəyinə inanmaq mümkün deyil.
Əgər şirkət neft emalı müəssisəsinin borc yükü olmadan satın alınması ilə bağlı razılaşa bilərsə, SOCAR yaxşı gəlirlər vəd edən yetərincə işlək bir aktiv əldə edə bilər. Bu, şirkət üçün yaxşı sərmayə yatırımı olmaqla qalmaz, həm də ona downstream sahəsində əməliyyatları genişləndirmək imkanı verər.
Şimaldan Asiyaya qədər
SOCAR Rusiya ilə yanaşı, Mərkəzi Asiya regionunda fəaliyyətinin coğrafiyasını genişləndirir və yaxın vaxtlarda Özbəkistanda neft hasilatının artırılması, yeni karbohidrogen ehtiyatlarının axtarışı üzrə əməliyyatlar aparacaq. Belə ki, bu yaxınlarda "Uzbekneftqaz" SC və SOCAR-ın bölməsi olan «NİPİ NEFTEQAZ» MMC birgə fəaliyyət haqqında saziş imzalayıblar. Sənəd SOCAR-ın qabaqcıl üsullarından və texnologiyalarından istifadə edərək, Özbəkistanda yerləşən «Qarbiy Taşli» və «Şarkiy Taşli», «Şimoliy Şurtan» və «Qarmiston» yataqlarında karbohidrogen hasilatının artırılması üzrə əməkdaşlığın əsas şərtlərini müəyyənləşdirir.
"Bu," Uzbeknefteqaz"ın SOCAR ilə ilk bu cür layihəsidir. Onun birgə gerçəkləşdirilməsi ilə bağlı anlaşma 2018-ci ildə əldə edilib. İki şirkət arasında əməkdaşlığın inkişafı Özbəkistanda karbohidrogenlərin istehsalını artıracaq və Kaşkadərya vilayətinin sosial-iqtisadi inkişafının yüksəlməsinə təsir edəcək ", - deyə "Uzbeknefteqaz"da hesab edirlər.
Bundan başqa, Ustyurt bölgəsində üç investisiya blokunda kəşfiyyat potensialını qiymətləndirmək üçün "Uzbeknefteqaz", SOCAR və BP arasında üçtərəfli saziş imzalanıb.
Yeri gəlmişkən, qonşu Qazaxıstan da geoloji kəşfiyyat sahəsində SOCAR-la birgə fəaliyyətə ümid edir. "SOCAR-la memorandum imzalanıb, bununla əlaqədar biz Azərbaycan geoloqları ilə birlikdə Azərbaycanın və Qazaxıstanın dəniz və quru ərazilərində tədqiqat aparmağı planlaşdırırıq. Sonrakı kəşfiyyat və istehsal sahələri bu tədqiqatların nəticələrinə görə seçiləcək", - deyə KMQ-nin İdarə Heyətinin sədr müavini Kurmanqazı İskaziyev bildirib.
Onun həmçinin bildirib ki, SOCAR-la birlikdə Qazaxıstan neftinin Azərbaycanın boru kəmərləri vasitəsilə dünya bazarlarına çıxarılması məsələsi üzərində işlənilir. "Qazaxıstandan neft ixracının şaxələndirilməsi üçün biz cənub istiqamətinə (Azərbaycan vasitəsilə – «R+») baxırıq. Biz bu istiqamətdə ARDNŞ ilə işləri fəallaşdırmışıq, lakin Azərbaycandan boru kəmərləri vasitəsilə nəql edilə biləcək neftin həcmləri tariflərdən asılı olacaq. Cənub istiqamətinin Qazaxıstan neftinin ixrac potensialı ildə 30 milyon ton ətrafında dəyişir ", - deyə K.İskaziyev bildirib.
Bütün bunlar, hələ ki, perspektiv üçün düşünülür, amma bu gün iki şirkət arasındakı əməkdaşlığın konkret nümunəsi kimi 2016-cı ilin fevralında Qazaxıstanın «Satti» üzən yarım dalma qazma qurğusunun SOCAR-ın etibar idarəetməsinə verilməsi ilə bağlı KMQ ilə bağlanmış müqaviləni göstərmək olar.
"Biz tərəfdaşlarımızla birgə fəaliyyəti daha da inkişaf etdirməyi və ümumi layihələrə dəstək olmağı planlaşdırırıq. Bu, hər iki tərəf üçün imkanların genişləndirilməsi ilə yanaşı, Qazaxıstanın neft-qaz sektorunun səriştəsinin və rəqabətədavamlılığının artırılmasına imkan verir ", - KMQ İdarə Heyətinin sədri Alik Aidarayev bildirib. Qurğu, ilk növbədə, Abşeron arxipelağının dayaz sularında kəşfiyyat quyularının qazılmasında istifadə ediləcək və burada kəşfiyyat və işlənmə operatoru kimi Britaniyanın BP şirkəti fəaliyyətdədir.
SOCAR-ın Türkiyədəki uğurlu fəaliyyəti və STAR neft emalı zavodunun istismara verilməsi Belarus rəhbərliyinin də diqqətindən yayınmayıb – ölkə bu yaxınlarda Dövlət Neft Şirkətini «Qrodno Azot» ASC-nin modernləşdirilməsi layihəsinə sərmayəçi kimi dəvət edib.
"Türkiyədə siz neft emalı kompleksi inşa etdiniz. Biz Azərbaycan sərmayəçilərinin Belarusa gəlməsini alqışlayırıq və strateji sahələrdə ciddi əməkdaşlığa hazırıq", - deyə Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenko ötən ilin noyabrında Bakıya gəlişi zamanı bildirmişdi.
"Belneftxim" konserninin məlumatına görə, layihə Belarusda fəaliyyətdə olan istehsalın müasirləşdirilməsini və yeni azot zavodunun tikintisini nəzərdə tutur. Bu zaman, fəaliyyətdə olan «Qrodno Azot» ASC-nin mövcud istehsalının modernləşdirilməsi xərcləri, təxminən, 400 milyon dollar təşkil edir, yeni zavodun tikintisinin dəyəri isə 1,3 milyard dollardan çox olacaq.
Gerçəkdən, çox sayda təkliflər arasında seçmək imkanı həmişə yaxşıdır, amma unutmaq olmaz ki, bu həm də böyük məsuliyyətdir, buna görə də qərar əsaslı və vaxtında verilməlidir, maksimum fayda gətirməlidir.

NEIGHBOURS ARE PRIORITY
Growth of world oil prices last year had a positive effect on transnational companies, allowing them to earn profit and plan investments in new projects.
Global trend
Average price of oil in 2018 was $71 per barrel compared to $54 in 2017. Therefore, BP Plc in 2018 increased its profit by more than twice compared to 2017, and Total SA  to $3.1 billion against $2.9 billion in 2017. The largest US companies Exxon Mobil Corp. and ConocoPhillips closed the year with a positive balance too.
In general, the market had a positive effect on Azerbaijani SOCAR - in 2017 and 2018, the company managed to raise its financial performance to the pre-crisis level and completed these years with a profit. Following the results of 2018, SOCAR's income reached ₼111.2 billion, which is 20.1% increase compared with a year earlier. Net profit of the company was ₼1.2 billion. “Last year, we had a positive balance thanks to rising prices on the world oil market. We also increased our income from petrochemical products due to the launch of the STAR refinery and SOCAR Polymer plant. We also could increase sales of natural gas as part of the Shah Deniz project. In the coming years, we will try to maintain this positive trend through the completion of new projects and sustainable operations,” SOCAR President Rovnag Abdullayev said.
According to the company's consolidated financial report for 2018, the bulk of the company's income last year were provided by operations in Switzerland – ₼94.5 billion, or 84.9% of total income in 2018 (20.2% growth compared with 2017). SOCAR's income from operations in Azerbaijan last year reached ₼6.6 billion (an increase of 23.1%), in Turkey - ₼5 billion (0.9%), UAE - ₼2.4 billion (77.6%) ), in other countries - ₼1.6 billion (44.5%). Company recorded decline in income only in Georgia (5.2%).
Currently, SOCAR’s foreign activities are mainly focused on oil trading, developing the network of filling stations, distributing gas, and creating petrochemical and oil refining capacities. At the same time, the company is carrying out the largest number of its projects in neighbouring Turkey. The number of these projects grows constantly.
SOCAR's new target
At the same time, a steady growth in profits allows SOCAR to expand international projects, involving more and more countries in its scope. Now the company has set its sights on the Russian market. We are talking about nothing less than the possibility of acquiring the Antipinsky Oil Refinery (AOR) owned by the Russian Sberbank in Tyumen. The plant with a capacity of 9 million tons of oil per year produces diesel fuel, petroleum coke, liquefied petroleum gas. The depth of oil refining at the enterprise in 2016 reached 98%. In September 2018, the Atyrau Refinery began the industrial production of gasoline grades AI-95, AI-92 and AI-80 of the Euro-5 quality standard. According to the Expert-Ural magazine, the Antipinsky Oil Refinery entered the top five exporters of the Urals and Siberia in the annual rating of Ural Export-100, taking the fifth position in 2018. At the same time, among the enterprises of the industry, the AOR took the second place, selling export products by $1.6 billion, which is 16% more compared to the previous year.
On May 23, 2019, Sberbank announced that it had acquired the shares of the Cyprus-based company Vikay Industrial Limited, which controls 80% of the shares of Antipinsky Oil Refinery JSC. The remaining 20% ​​of the plant is currently owned by lawyer Nikolai Yegorov. Before the sale to Sberbank, the Antipinsky Oil Refinery was the main asset of the New Stream Group of Dmitry Mazurov, the main creditor of which is Sberbank. According to recent data, the debt of the Atyrau Refinery to the bank is $2.9 billion. The lenders of the refinery, in addition to Sberbank, are Absolut Bank, Promsvyazbank, Intercombank, IBC and Credit Europe Bank. Sberbank made a decision on early collection of debts from the Antipinsky Oil Refinery and received ownership of the plant’s shares, which were used as collateral for previously issued loans. Later it turned out that the plant has unrecorded debts for another $1 billion. Now the plant has to go through the bankruptcy procedure stipulated by the legislation. In parallel, Sberbank promises to restore the plant’s operations as soon as possible.
First step
Sale of a non-performing refinery burdened with debts is not an easy task. The head of the Russian Lukoil, Vagit Alekperov, for example, stated in February 2019 that his company was considering any assets in Russia, “but this asset is quite complex. With that credit load, it iss not interesting for us.”
The head of Rosneft, Igor Sechin, also said that the company is not interested in buying the Antipinsky oil refinery.
Nevertheless, the head of Sberbank, German Gref, during the annual meeting of shareholders, said that the bank was already negotiating with several potential buyers of the plant and was looking forward to a deal in the near future. “Of course, if we sell it, then only to companies that have a lot of experience. We have interested parties, and I think that in the near future we will come to structuring the transaction,” Gref said.
According to Bloomberg, Sberbank is currently considering SOCAR as the most likely buyer of the Atyrau Refinery.
SOCAR President Rovnag Abdullayev noted that the company is indeed showing interest in purchasing Antipinsky Oil Refinery. “Negotiations are underway. The Russian market is very large, and we are interested in it,” R. Abdullayev said in his interview. At the same time, SOCAR, in the event of the acquisition of an oil refinery, does not intend to incur debt obligations of the plant.
Whether this interest will find the real features of the refinery's purchase and sale contract is not yet clear; nevertheless, the first steps to develop cooperation in this direction have already been taken. In particular, according to the Russian newspaper Kommersant, SOCAR and Sberbank established a trading joint venture, SOCAR Energoresurs LLC, to process oil at the Antipinsky Oil Refinery. In the new joint venture, 60% of the shares belong to SOCAR Russia Investments Ltd, the remaining 40% is owned by SBC Komplekt (Sberbank structure).
CEO of the new joint venture is Farid Jafarov, who heads the main Russian branch of SOCAR, SOCAR RUS LLC. It is assumed that the joint venture will be engaged in processing at the Antipinsky Oil Refinery, which is in a state of bankruptcy. According to the processing scheme, the owner of oil delivers it to the refinery, pays the plant for processing services, and then receives and sells the produced oil products. According to some reports, SOCAR expects to begin processing at the Atyrau Refinery by July 2019. It is assumed that the joint venture will buy oil from large oil companies, in particular, from LUKoil and Surgutneftegaz.
Such a complex scheme was invented to ensure that the refinery, which initiated the bankruptcy procedure, did not stand idle. After all, the plant was stopped in April, because it had no money to buy oil for refining.
Later, Sberbank officially announced that the newly founded SOCAR Energoresurs LLC became the owner of 80% of the shares of Antipinsky Oil Refinery. According to the bank, the company received control over the plant itself, as well as deposits in the Orenburg region, which belong to the enterprise.
In other words, the main tasks of the new owners at this stage are: launching the plant and ensuring its uninterrupted operation; supply of petroleum products to the local market and their export; maintaining stable tax revenues to federal and regional budgets.
"SOCAR is considering joining the project as an investors after conducting an audit of assets within the framework of established corporate procedures and evaluating operating activities," Sberbank emphasizes.
The largest asset
If, however, SOCAR decides to purchase the Antipinsky Oil Refinery, this will be the first major asset of the company in the Russian oil industry, which also has a license to develop fields. Earlier, SOCAR has already made unsuccessful attempts to enter the Russian market. In particular, according to media reports, SOCAR studied the issue of buying the oil company Polar Lights from Rosneft. Also, in December 2013, SOCAR RUS LLC received a license to study in order to find and evaluate hydrocarbon deposits in the North-Beshkulsky area in the Narimanovsky district of the Astrakhan region, but work in this direction did not continue.
Yet it is difficult to imagine that SOCAR signs a deal to acquire a refinery burdened with debts solely from a desire to enter the Russian oil market at any price.
SOCAR’s current successful foreign operations are the result of a well-planned investment policy, which brings the company considerable revenue. There is little doubt that in the case of the Antipinsky Oil Refinery, there will be exceptions to the detriment of company's own interests.
If SOCAR succeeds in negotiating the purchase of the refinery without debts, SOCAR can get a fully functioning asset that promises good profitability. This will not only be a good investment for the company, but will allow it to expand its downstream operations.
From North to Asia
Apart from Russia, SOCAR is expanding the geography of its activities in Central Asia and will soon be engaged in operations to increase oil production in Uzbekistan to search for new hydrocarbon reserves.
Recently, Uzbekneftegaz JSC and one of the divisions of SOCAR, NIPI NEFTEGAZ LLC, signed an agreement on joint activities. The document defines the main conditions for cooperation in increasing hydrocarbon production at the Garbiy Tashli and Sharqiy Tashli, Shimoliy Shurtan and Garmiston fields in Uzbekistan using advanced methods and technologies from SOCAR.
“This is the first such project of Uzbekneftegaz with SOCAR. We reached agreements on joint implementation in 2018. The development of cooperation between the two companies will increase the production of hydrocarbons in Uzbekistan and will affect the increase in the socio-economic development of the Kashkadarya region,” Uzbekneftegaz believes.
In addition, Uzbekneftegaz, SOCAR and BP signed a trilateral agreement to assess the exploration potential in three investment blocks in the Ustyurt region.
By the way, Kazakhstan also has plans on joint geological exploration activities with SOCAR. “According to the recently signed memorandum with SOCAR, we are planning to conduct onshore and offshore exploration projects in Azerbaijan and Kazakhstan with Azerbaijani geologists. According to the results of these studies, we will select areas for further exploration and production,” KMG Deputy Chairman of the Board Kurmangazy Iskaziyev said.
He also said that SOCAR was working on the issues of transporting Kazakh oil to world markets through Azerbaijan’s pipelines. “We consider the southern direction (through Azerbaijan. R+) to diversify oil exports from Kazakhstan. We have intensified work in this direction with SOCAR, but the volume of oil to be transported through Azerbaijani pipelines will depend on tariffs. The capacity of the southern direction is focused on exporting up to 30 million tons of Kazakh oil per year,” Ikaziyev said.
These are perspective plans. Currently, a concrete example of cooperation between the two companies is the agreement concluded with KMG in February 2019 on transferring the Satti Kazakhstani self-lifting floating drilling rig to SOCAR.
“We intend to further develop joint activities with our partners and support common projects. This leads not only to the expansion of opportunities for both parties, but also allows the competence and competitiveness of the Kazakhstani oil and gas sector to be improved,” KMG COB Alik Aidarbayev said.
The installation will be primarily used in the drilling of exploration wells in the shallow waters of the Absheron archipelago, with British BP as the exploration and development operator. The success of SOCAR in Turkey and the commissioning of the STAR refinery were also noticed by the leadership of Belarus, which invited SOCAR as an investor in the upgrade of Grodno Azot Plant.
“In Turkey, you built an oil refinery. We will welcome the arrival of Azerbaijani investors to Belarus and are ready for serious cooperation in strategic sectors,” Belarus President Alexander Lukashenko said during his visit to Baku last November.
According to Belneftekhim, the project targets the upgrade of the existing production plant and construction of a new nitrogen plant in Belarus. At the same time, the cost of upgrade of Grodno Azot is about $400 million, while the cost of building a new plant will exceed $1.3 billion.
It is always good to have an ability to choose from a variety of proposals, but one should not forget that this is also a big responsibility. Therefore, the decision must be reasonable, timely and bring maximum benefit.