Azərbaycan Dövlət Neft Fondu yığılan vəsaitlərin mühafizəkar idarəetmə mexanizminə riayət etməyi davam etdirəcək
Nədənsə pulun qoxusuz olduğunu söyləyirlər, adətən... Halbuk, hər bir əsginasın özünəməxsus, heç nə ilə müqayisə edilməyən "ətri" var. Azərbaycanda, məsələn, pulun "qoxusu"... neftdir. Məhz o, 19-cu əsrdən bəri ölkə iqtisadiyyatının əsas mühərrikidir.
Doğrudur, həmin o uzaq dövrlərdə nə biz, nə də dünyanın hər hansı bir yerində dövlətin təbii ehtiyatların tükənəcək bir növünlən ixracından asılı olmasının dövlətin inkişafına zərəri haqqında heç nə bilmirdilər. İlk dəfə bu barədə 20-ci əsrdə danışmağa başladılar, çünki Hollandiya iqtisadiyyatı təhlükəli bir xəstəliyə «yoluxdu» və ondan sonra bu, "holland sindromu" adlandırılmağa başlandı.
Azərbaycanda bu sindromun qarşısının alınmasına, demək olar ki, neft dollarlarının ölkəyə ilk axını ilə eyni vaxtda başlandı. 29 dekabr 1999-cu ildə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (SOFAZ) yaradılması qərara alınıb ki, nəticədə, neft ixracından gələn heç bir dolların bu fonddan kənar yolla iqtisadiyyata daxil olmasına yol verilmir.
Sabitlik buferi
Əslində, ölkə rəhbərliyi tərəfindən suveren fondun yaradılmasını əldə olunan gəlirlərin istifadəsinə savadlı yanaşma saymaq olar. Yəni bu cür fondlar hər şeydən öncə iqtisadiyyatın daxil olan böyük gəlirləri "sinirməsi", onları yalnız iqtisadi və sosial vəziyyətin dərhal yaxşılaşdırılmasına yönəltmək üçün deyil, həm də uzunmüddətli inkişafın davamlılığını təmin etmək üzrə istifadə üçün vacibdir. Unudulmamalıdır ki, maliyyə resurslarının ev təsərrüfatlarında və ya dövlət səviyyəsində xərclənməsinin səmərəliliyindən asılı olaraq, ölkənin gələcəkdə hansı kateqoriyaya - kreditorlara və borclulara aid edilməsi müəyyən edilir.
Geniş yayılmış fikirlərin əksinə olaraq, bütün suveren fondlar heç də yalnız neft və qaz istehsal edən ölkələr tərəfindən yaradılmır. Müxtəlif hesablamalara əsasən, dünyada təxminən, 80 suveren fond fəaliyyət göstərir ki, onlar 7 trilyon dollardan artıq yığılmış maliyyə resursları üzərində əməliyyatlar gerçəkləşdirirlər. Onların əksəriyyəti resurs fondudur: suveren fondların payına bütün qlobal aktivlərin 61%-i düşür. Onlar, bir qayda olaraq, yüksək gəlirli bərpa olunmayan resurslardan alınmış vəsaitləri daha şaxələndirilmiş maliyyə aktivləri arasında paylaşdırmaq məqsədi daşıyırlar.
Suveren fondların idarə etdiyi aktivlər sürətlə artım templəri ilə xarakterizə olunurlar ki, bu da fondun sahibi olan ölkəyə qlobal investisiya bazarında fəal oyunçu olmaq imkanları yaradır. Eyni zamanda suveren fond böyük olduqca onun rəhbərliyi investisiya portfelinin yerləşdirilməsindən ən yüksək dividendləri əldə etmək üçün daha çox riskə gedə bilər ki, bunu Norveçin suveren fondunun investisiya strukturunda görmək olar: onun vəsaitləri səhmlərə (61%), sabit gəlirli qiymətli kağızlara (27%) və daşınmaz əmlaka (2%) yerləşdirilib.
Hər hansı bir suveren fondun aktivlərindəki əsas portfelə gəldikdə – bəzi fondlar topladıqları vəsait hesabına dünyanın ən böyük investisiya şirkətləri, pensiya fondları və mərkəzi bankların ehtiyatları ilə müqayisə oluna bilərlər.
Eyni zamanda suveren fondlar sahibi olan ölkənin qızıl-valyuta ehtiyatlarının artırılması üçün yalnız önəmli bir mənbə olaraq qalmır, həm də mümkün maliyyə - iqtisadiyyat fəlakətlərindən bir növ qoruyucu yastıqdır. Beynəlxalq Suveren Fondlar Forumunun İdarə Heyətinin sədri Dunkan Bonfildin dediyi kimi, bu fondlar heç kimin verməyəcəyi kapitalı təmin edir: «Biz müəyyən etmişik ki, maliyyə bazarında kapital əlçatarlılığı kimi hökumət fondlarının da reytinqi düşən zaman iqtisadiyyatın sektorlarının bərpası üçün hələ də öz kapitalımızla doldura biləcəyimiz bəzi imkanlar mövcud olur".
Tarixi qərar
Beləliklə, Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyevin SOFAZ-ın yaradılması ilə bağlı verdiyi qərarı, gerçəkdən, ölkənin iqtisadi dirçəlişində və inkişafında mühüm rol oynamış tarixi qərarları sırasına aid etmək olar.
20 illik fəaliyyət tarixçəsinə baxmayaraq, SOFAZ öz institusional quruluşunu, idarəetmə mexanizmlərini və inkişaf formalarını təkmilləşdirməyə davam edir. Yalnız Fondun məqsədi - yığım və Azərbaycanın enerji resurslarının ixracından əldə olunan gəlirlərin gələcək nəsillər üçün mümkün olan səviyyədə artırılması məqsədi dəyişməz olaraq qalır. Əgər yaradılan zaman Fondun aktivləri cəmi 271 milyon dollar olubsa, 31 mart 2019-cu il tarixdə bu rəqəm 40 milyon dolları ötüb və dünyadakı bəzi analoji qurumlardan fərqli olaraq, yığım rolu heç də SOFAZ-ın tək funksiyası deyil.
Onun öhdəlikləri sırasına həmçinin xarici və daxili böhran hadisələrinin iqtisadiyyatı üçün mümkün olan mənfi təsirlərin qarşısının alınmasında hökumətə kömək etmək də daxildir. Bu sıraya milli valyutanın ucuzlaşması və yerli istehsalın rəqabət qabiliyyətinin azalması ilə mübarizə, eyni zamanda makroiqtisadi sabitliyin və maliyyə intizamının qorunması kimi fəaliyyətlər daxildir.
Xarici amillərin güclü təsirinə, qlobal iqtisadiyyatda və qonşu ölkələrin iqtisadiyyatında vəziyyətə baxmayaraq, gəlirlərin mühafizəkar və bacarıqlı idarəsi sayəsində SOFAZ-ın büdcə bəndləri ildən ilə artmaqdadır. Məlumat üçün qeyd etmək lazımdır ki, hazırda SOFAZ-da neft və qaz müqavilələrinin gerçəkləşdirilməsindən, xüsusilə dövlətin mənfəət neftinin və qazının satılmasından, ölkə ərazisindən neft və qazın ötürülməsindən, dövlət əmlakının icrəsindən və s.-dən əldə edilən gəlirlər yığılır.
Mühafizəkar və risksiz
Bununla yanaşı, fond bəzən konservatizmə görə tənqid olunur - bəzi iqtisadi ekspertlər, məsələn, 2018-ci ilin yekunları üzrə gəlirliliyin aşağı səviyyədə olmasını vurğulayaraq, SOFAZ-ın investisiya fəaliyyətini gücləndirilməsini təklif edirlər. Neft Fondunun investisiya portfelinin önəmli bir hissəsini dövlət istiqrazlarında tutmağa məcbur olduğu, onların gəlirlərinin isə yüksək səviyyədə olmadığını görmək çətin deyil, amma eyni zamanda onlar yüksək likvidliyə malikdirlər.
Unutmaq olmaz ki, suveren fondların, o cümlədən SOFAZ-ın əsas vəzifəsi yuxarıda qeyd olunduğu kimi, daxil olan neft dollarlarının qorunması və artırılmasıdır. Buna görə də, təsadüfi deyil ki, keçən il aşağı səviyyəli gəlirlilik yalnız Azərbaycan Dövlət Neft Fondunda müşahidə edilmədi. Səhm bazarında müşahidə edilən güclü titrəmələr, dünyanın aparıcı ölkələrində iqtisadi artım səviyyəsinin aşağı düşməsi, ticarət müharibələri və s. dünyanın ən böyük resurs fondlarından da yan keçmədi - Norveç fondunda (gəlirlilik 6.1%), Alyaskada (-1.1%), Yeni Zelandiyada (-2.18%) oldu. Bu fonda SOFAZ-ın ili kiçik də olsa, lakin müsbət artımla (+ 0.35%) başa çatdırması faktı artıq artıq kifayət qədər yaxşı göstəricidir – o, səhmdəki payı artırmamaqla bağlı strateji qərarına görə itkilərdən qaça bilib.
Üstəlik, keçən il SOFAZ Suveren Fondlar İnstitutunun tərtib etdiyi rifah reytinqə (SWFI) görə dünyanın ən nüfuzlu 10 ən yaxşı investoru sırasına daxil oldu. 100 təşkilatın, o cümlədən böyük suveren fondların, pensiya və xeyriyyə fondlarının və mərkəzi banklar daxil olduğu bu reytinqdə SOFAZ 10-cu yeri tutub. Reytinqin özü innovasiyaların tətbiqi, xüsusi proqramların və maliyyə mexanizmlərinin gerçəkləşdirilməsi, gəlirlilik göstəriciləri, mövcud şərait, həyata keçirilən təşəbbüslər kimi göstəricilərə əsaslanır.
Qeyd edək ki, SOFAZ öz fəaliyyəti dövründə dünyanın 60 ölkəsinə sərmayə yatırıb və 2018-ci ilədək SOFAZ-ın investisiya portfelinin aktivlərinin böyük hissəsinin borc öhdəlikləri və valyuta təşkil edirdi - 29,5 milyard dollardan (76,48%) çox idi. Artıq 2012-ci ildən etibarən Fond aktivlər portfelini şaxələndirməyə başlayıb, ona qızıl, səhm və əmlak əlavə edib. Normativ dəyişikliklər ötən il SOFAZ-a səhmlərdəki payını 25% -ə çatdırmağ imkan verirdi, lakin bu rəqəm 13-14% səviyyəsində saxlandı, çünki sərmayələr üzrə istənilən qərar yalnız uzunmüddətli perspektivlər və ehtimal olunan risklər diqqətlə öyrənildikdən sonra verilir.
Belə ki, London, Paris, Milan, Moskva, Seul və Tokioda kommersiya daşınmaz əmlakı alqı-satqısı SOFAZ-a sabit gəlir gətirir. Əvvəllər fond əmlakı birbaşa alırdı. İndi bunun vasitəçilərin yardımı ilə etməyə üstünlük verir, çünki o, daha az resursa ehtiyac duyulur. Bununla yanaşı, keçən il portfeldə daşınmaz əmlakın payı önəmli dərəcədə dəyişməyib, amma aktivlərin strukturunda qızılın payı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə, demək olar ki, 2% artaraq, investisiya portfelinin 5,43%-ni təşkil edib.
Özü də, Fondun icraçı direktoru Şahmar Mövsümovun sözlərinə görə, SOFAZ 2019-cu ildə qızıl ehtiyatlarını iki dəfə artırmağı və qiymətli metalın həcmini 100 tona çatdırmağı planlaşdırır. "Biz elə bir şeyə sahib olmaq istəyirik ki, hər hansı bir kredit riski ilə yüklənməsin. Geosiyasətdə, rezerv valyutalardakı dəyişiklikləri, qlobal maliyyə sektoruna təsir edən supergüclər arasındakı münasibətləri müşahidə etdiyiniz dünyada təhlükəsiz olmaq istəyirsən", - deyə Ş. Mövsümov bildirib.
Nəzarət olunan xərclər
Fondun aktivlərinin gəlirliliyi ətrafında vəziyyət mübahisəyə bənzəyir, fondun yaradılması ərəfəsində bu mübahisələr ekspertlər tərəfindən büdcənin xərc hissəsiin formalaşması ilə bağlı fəal şəkildə dəstəklənirdi. Elələri vardı ki, Neft Fondunun pulunu ölkə əhalisi arasında paylamağı və ya yerli sahibkarlara kredit verməyi təklif edirdi. Lakin ilk başdan Fondun nizamnaməsində qeyd edilib ki, SOFAZ vəsaitləri yalnız dövlət başçısının icazəsi ilə və yalnız qlobal və sosial əhəmiyyətli layihələrə sərf edilə bilər. Yeri gəlmişkən, fond regional və dünya miqyaslı neft və qaz boru kəmərlərinin çəkilişində, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun tikintisində Azərbaycanın payının maliyyələşdirilməsində, qaçqınların yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması layihələrində və Azərbaycan gənclərinin xaricdə təhsili üzrə dövlət proqramının maliyyələşdirilməsində iştirak edib.
Yəni mübahisələrə baxmayaraq, zaman göstərdi ki, bunlar xərclər üzrə çox vaxtında və düzgün verilmiş qərarlar olub, nəticədə Fondun yığım funksiyasına zərbə dəüməyib, həm də ölkəyə artıq borc yükünün altına gərmədən önəmli sərmayələr yatırmağa imkan verib.
Qeyd edək ki, fondun xərcləri arasında ən böyük hissə dövlət büdcəsinə köçürmələrin payına düşür – bu, 2018-ci ildə demək olar ki, 11 milyard manat təşkil edib. Bundan əlavə, 2003-cü ildən 31 mart 2019-a qədər olan köçürmələrin ümumi məbləği artıq 91,2 milyard dollara çatıb – yetərincə böyük məbləğdir. Həm xarici, həm də yerli mütəxəssislər bu həddin aşağı salınmasının lazım olduğunu söyləyirlər. Hökumət də bu fikirlə razıdır, buna görə önümüzdəki illərdə dövlət büdcəsinə köçürmələrin azaldılması qərara alınıb. Amma eyni zamanda qeyd edək ki, bunlar sadəcə dövlət xəzinəsinə köçürmələr deyil. Bu pullar xüsusilə qeyri-neft sektorunun inkişafı baxımından ölkəmiz üçün vacib olan xüsusi sərmayə layihələri üçün nəzərdə tutulur. Bu, bir sıra ekspertlərin təklif etdiyi kimi Alyaskada variantında neft gəlirlərinin birbaşa əhaliyə paylanmasından daha məqsədəuyğundur.
Beləliklə, enerji resurslarının satışından əldə olunan gəlirlərin savadlı idarəedilməsi və onların məqsədli xərclənməsi sayəsində SOFAZ iqtisadiyyatın sabit artımını dəstəkləyir ki, bu artım iqtisadiyyatın şaxələndirilməsinə və qarşıdakı uzun illər boyunca neftdən asılılığının azaldılmasına yönəlib.

State Oil Fund of Azerbaijan to continue conservative fund management
As the saying goes — money does not smell... Each bill has its own specific smell however. In Azerbaijan, for example, money 'smells' of oil, which is the main driver of its economy since the 19th century.
Back in those days, nobody could imagine how harmful the dependence on a single type of natural resource can be. It was in the 20th century when the world got to know about a dangerous disease, which has almost ruined the Dutch economy and later has become known as the Dutch syndrome.
To prevent the spread of this artificial syndrome in Azerbaijan, the government decided to take measures almost simultaneously when the first petrodollars began flowing into the country's economy. On December 29, 1999, it was decided to establish the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), which is responsible for control of any single petrodollar getting into the economy.
Stability buffer
Establishment of a sovereign oil fund in Azerbaijan is a result of a competent approach to income administration at government level. Such funds are needed primarily to enable the economy to 'digest' a huge inflow of income, directing it in such a way as to achieve not only immediate improvement of economic and social situation, but also to maintain stable development trend on a long run. After all, it is the effective management of financial resources from households to state level that determines the category of any country: a creditor or debtor country.
In fact, not all sovereign funds are established only by oil and gas producing countries. According to various estimates, there are approximately 80 sovereign funds operating in the world with an accumulated financial resources pool of more than $7 trillion. Most of them are resource funds, which account for 61% of all global assets of sovereign funds. As a rule, the objective of such funds is redistribution of funds acquired from highly profitable non-renewable resources into more diversified financial assets.
Assets managed by sovereign funds are characterized by rapid growth rates, which allows a country to become an active player in the global investment market. At the same time, the larger the sovereign fund, the more risks its leadership can take to obtain the highest dividends from its investment portfolio. For example, the investment structure of the Norwegian sovereign fund is formed of shares (61%), securities with stable income (27%) and real estate (2%).
The main assets portfolio of some sovereign funds, net savings, can be compared with the world's largest investment companies, pension funds and even central banks.
Sovereign funds are not only a significant source of replenishment of foreign exchange reserves, but also a kind of a firewall against all sorts of financial and economic disasters. As noted by Duncan Bonfield, Chairman of the Board of the International Forum of Sovereign Wealth Funds (IFSWF), these funds provide capital no one else can do: “We found that when the rating of government bonds falls, as well as the availability of capital in the financial market, there are still certain opportunities that we can use to replenish various sectors of economy with our capital.”
Historical decision
The decision of President Heydar Aliyev to establish SOFAZ can rightly be considered a historical one, which played a key role in the further economic development of Azerbaijan.
Even after twenty years since its inception, SOFAZ continues to improve its institutional structure, management mechanisms, and forms of development. Only the objective of the fund remains unchanged - the accumulation and, if possible, augmentation of income received from the export of Azerbaijani energy resources for future generations. With a starting capital of only $271 million, this figure now exceeds $40 billion, although, unlike some of its peers in the world, a role of 'a nationwide piggy bank' is not the only function of SOFAZ.
The fund also assists the government in preventing likely negative economic effects of external and internal crises, such as devaluation of the national currency and reduced competitiveness of local production, as well as the preservation of macroeconomic stability and protection of financial discipline.
Despite strong influence of external factors, the situation in the global economy and economies of neighbouring countries, SOFAZ's budget is growing each year thanks to conservative and competent asset management. Today the fund accumulates revenues from the sale of oil and gas contracts, in particular from the sale of profitable oil and gas, transportation of oil and gas across the country, leasing state property, etc.
Conservative and risk free
The fund is occasionally criticized for its conservatism. Some experts complain about its low level of profitability, particularly in 2018, and suggest that SOFAZ intensifies its investment activities. In fact, SOFAZ has to keep a significant part of its investment portfolio in government bonds, which yield not much but have high liquidity yet.
The key task of sovereign funds, including SOFAZ, is to preserve and then multiply the incoming petrodollars. Last year, for example, SOFAZ was not the only institution with low profit. Strong volatility in the stock market, decreased economic growth in the leading countries of the world, trade wars, etc. Even the largest resource funds of the world, including Norway (yield 6.1%), Alaska (-1.1%), New Zealand (-2.18%) were not spared. Therefore, the fact that SOFAZ managed to complete the year on a small but positive side (+ 0.35%) is already a fairly good indicator, meaning that it managed to avoid losses due to a strategic decision not to increase its share in stocks.
Moreover, last year SOFAZ entered the top ten most influential investors in the world, according to IFSWF. The ranking also includes large sovereign funds, pension and charitable funds, and central banks. SOFAZ was chosen the 10th best institution among hundred. The rating is based on such indicators as innovation and the implementation of special programs, financing mechanisms, profitability indicators, existing conditions, implemented initiatives.
SOFAZ has so far invested in 60 countries of the world, and most of its assets in 2018 was made up of debt obligations and currency - more than $29.5 billion (76.48%). In 2012, the fund began to diversify its portfolio of assets, adding gold, stocks and real estate. Regulatory changes last year allowed SOFAZ to increase its share in stocks up to 25%, but it kept this figure at the level of 13-14%, since any decision on investments is made only after a careful study of long-term prospects and possible risks.
Thus, purchases of commercial real estate in London, Paris, Milan, Moscow, Seoul and Tokyo brought a stable income for SOFAZ. Previously, the fund acquired property directly. Now it prefers doing this through intermediaries, since it requires less resources. At the same time, the share of real estate in the portfolio for the last year did not change significantly, while the share of gold increased by almost 2% compared to the same period of last year (5.43% of the investment portfolio).
According to the SOFAZ Executive Director Shahmar Movsumov, the fund plans to double its gold reserves in 2019 up to 100 tons. “We would like to have something that is not burdened with any credit risk. In a world with rapid changes in geopolitics, reserve currencies, relations between superpowers, which inevitably affects the financial sector, we want to be on the safe side,” Movsumov said.
Controlled expenses
Situation around the return on the assets of the fund strongly resembles disputes, actively supported by experts at the dawn of its inception. There were even those who offered to distribute the money of the fund to the population of the country or to allocate loans to local entrepreneurs. However, initially the statute of the fund stated that SOFAZ funds can be spent only with the permission of the head of state and only for projects of global and social importance. In particular, the fund participated in financing the share of Azerbaijan in the construction of oil and gas pipelines of regional and world scale, the Baku-Tbilisi-Kars railway, projects to improve the living conditions of refugees, reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system, and the financing of the state program on training Azerbaijani youth abroad.
In other words, despite the disputes, time has shown that these were very timely and correct decisions, which not only did not damage the fund’s existing mechanisms, but also allowed Azerbaijan to make important investments without getting into unnecessary debt.
A lion's share of the funds expenses is the transfers to the state budget: almost ₼11 billion in 2018. Moreover, the total volume of transfers from 2003 to March 31, 2019 has already reached ₼91.2 billion - a rather impressive amount. Both foreign and local experts say that this bar should be lowered. The government agrees with this opinion, that is why it was decided that the transfers to the state budget would be reduced in the coming years. But at the same time, we note that this is not just an infusion into the state treasury. This money is intended for specific investment projects that are important for the country, especially in terms of the development of the non-oil sector. And it is much more expedient than to distribute oil revenues to the population, so to speak, directly, as is done in Alaska, as suggested by a number of experts.
Thanks to competent management of income from the sale of energy resources and their targeted spending, SOFAZ maintains stable economic growth to diversify and reduce oil dependence for many years to come.