QANUN ÖLSƏ DƏ, DƏFN EDİLMƏYİB
Bu ilin yaz-yay dövründə Honkonq son onilliyin ən böyük siyasi böhranı ilə üz-üzədir. Böhran Honkonq hökumətinin iki qanuna dəyişikliklə bağlı parlamentə fevralda etdiyi müraciətlə başlayıb. Söhbət «Ədalət mühakiməsindən yayınan şəxslər haqqında» və «Cinayət işləri üzrə qarşılıqlı hüquqi yardım haqqında» qanunlardan gedir. Dəyişikliklər hökumətə ədalət məhkəməsindən gizlənən şəxslərin Honkonqun ekstradisiya haqda razılaşması olmayan Çinin qitə hissəsi, Tayvan və Makaoya verilməsini qanuniləşdirmək üçün lazımdır.
Hazırkı qaydalara əsasən, Honkonq Çin və Pekinin özünün tarixi torpaqları saydığı bölgələr istisna olmaqla, istənilən ölkə ilə cinayətkarların təhvil verilməsi haqda razılaşma imzalaya bilər. Bu 3 ölkə ilə məsələnin həlli üçün isə qanunvericiliyə dəyişiklik tələb olunur.
Dəyişikliklərin məhz indi qəbul edilməsi zərurətini Honkonq hökuməti «Çan Tonq-Kay işi»lə bağlı üzləşdiyi problemlərlə əsaslandırır. Tayvan Honkonqdan hamilə sevgilisini öldürməkdə təqsirləndirilən bu gəncin ekstradisiyasını tələb edir. Cinayət ötən il Taybeydə törədilib.
Lakin qanunvericiliyə dəyişikliyin daha çox Çinin qitə hissəsilə münasibətlərin tənzimlənməsi üçün lazım olduğuna heç kəs şübhə etmir.
Fərqli düşüncə sahiblərilə mübarizə?
«Bir dövlət - iki sistem» konsepsiyasını nəzərə alsaq, Honkonqun Çinin qitə hissəsilə hər hansı xarici dövlətlə müqayisədə daha sıx münasibət qurmaq istəyi anlaşılandır. Üstəlik, korrupsiya, narkotiklərin qeyri-qanuni dövriyyəsi, müəllif hüquqlarının pozulması, kibercinayətkarlıq kimi transsərhəd cinayətlərinin artdığını da düşünsək, tərəflərin qanuni ekstradisiya prosesini müəyyənləşdirmələri zəruridir. Honkonq hökuməti də məhz bu amillərə əsaslanaraq bildirir ki, qanunvericiliyə nəzərdə tutulmuş dəyişikliklər qitədən qaçan cinayətkarların burada sığınacaq tapmasına imkan verən hüquqi boşluqların aradan qaldırılması məqsədi daşıyır. Bununla yanaşı, qanun layihəsinin Pekinin mərkəzi hökumətinin təşəbbüsü olmadığı, onun sadəcə, dəyişiklikləri «qəti şəkildə dəstəklədiyi» bildirilir. «China Daily» qəzeti yazır ki, «dəyişikliklər Honkonqda qanunun aliliyini daha da gücləndirəcək, ədaləti təmin edəcək».
Bütün bunlara baxmayaraq, ekstradisiya haqqında qanun layihəsi Honkonq ictimaiyyətinin bütün təbəqələri tərəfindən görünməmiş etirazla qarşılanıb. Ona hüquqşünaslardan tutmuş, hüquq müdafiəçilərinədək, hətta xarici investorlaradək (Pekinin tərəfdarları daxil olmaqla), hər kəs etiraz edir. Bu insanlar hesab edir ki, hakimiyyət ekstradisiya haqqında yeni qanundan fərqli düşüncədə olan şəxslərlə mübarizə məqsədilə istifadə edə bilər. Onların fikrincə, təklif olunan dəyişikliklərdə məhkəmə çəkişmələrinin ədalətli olacağına, insan haqlarının lazımi səviyyədə qorunacağına zəmanət verən şərtlər kifayət qədər deyil. Təklif olunan qanun layihəsi Pekinə Honkonqdan siyasi dissidendlərin, vətəndaş hüquqları uğrunda mübarizə aparanların və Çin hökumətini tənqid edənlərin ekstradisiyasını tələb etmək imkanı verir. Çoxlarının fikrincə, bu, əslində «bir dövlət - iki sistem» siyasətinin də sonu deməkdir.
Qanun layihəsinin əleyhdarları Çinin qitə hissəsində insan haqlarının müdafiəsi mexanizminin olmadığını bildirir. Məsələ ondadır ki, Pekin Vətəndaş hüquqları və siyasi hüquqlar haqqında Beynəlxalq Paktı 1998-ci ildə imzalasa da, hələ də ratifikasiya etməyib. Honkonq Konstitusiyasında isə bu pakt öz əksini tapır.
Honkonqun başqa ölkələrlə qüvvədə olan razılaşmalarına əsasən, hökumət ekstradisiya qərarını yalnız müvafiq hüquqi prosedurların başa çatmasından, o cümlədən məhkəmə dinləmələri və apellyasiya prosesinin bitməsindən sonra təsdiqləyə bilər. Yeni qanun layihəsinə görə isə yerli hakimlər qərar vermək üçün şübhəli şəxs haqqında sübutların kifayət qədər olub-olmadığına baxmaqla kifayətlənə biləcək. Dəyişiklik ekstradisiya prosesinə Qanunverici Şuranın nəzarətini xeyli azaldır.
Bəzi nüfuzlu biznes dairələri iddia edir ki, yeni layihənin qəbul olunacağı təqdirdə Honkonqun rəqabət qabiliyyətinə də ciddi zərbə dəyəcək. Çünki xarici investorlar Pekinin Honkonqda çalışan və ya oraya gəlib-gedən xarici vətəndaşlara qarşı istifadə edə biləcəyindən ehtiyatlanacaqlar. «Reuters» maliyyə konsultantları, bankirlər və hüquqşünaslara istinadən xəbər verir ki, honkonqlu iş adamları artıq aktivlərini ölkədən çıxarmağa başlayıb. Səbəb ekstradisiya haqqında yeni qanun layihəsinin onlarda yaratdığı narahatlıqdır.
Ərköyün uşaqlar
Qanun layihəsi Qanunverici Şuraya əvvəldən planlaşdırıldığı kimi, aprelin 3-də təqdim olunub. Halbuki martın 31-də ona etiraz olaraq 12 mindən artıq insan küçələrə çıxmışdı.
Bundan sonra etirazlar getdikcə genişlənməyə başlayıb. Hökumətin qanun layihəsinin qəbulunda israr etməsilə şəhərin mərkəzi küçələrinə axışan insanların sayı durmadan artıb. İyunun 9-u isə qarşıdurmaların kulminasiyası sayıla bilər. Həmin gün Honkonq küçələrinə çıxan nümayişçilərin sayı 1 milyonu ötüb. Nəticədə, polis mitinqi dağıtmaq qərarına gəlib. Bu zaman rezin güllələrdən və gözyaşardıcı qazdan istifadə olunub. Elə həmin gün 11 nəfər kütləvi iğtişaşların təşkili ittihamı ilə saxlanılıb.
Amma proses səngiməyib. Həftələrlə davam edən etirazlar nəticəsində Honkonq administrasiyasının rəhbəri Kerri Lam iyunun 15-də qanun layihəsinin müzakirəsinin qeyri-müəyyən vaxta təxirə salındığını bəyan edib. Bununla yanaşı, o, sənədin ölkə üçün həyati əhəmiyyət daşıdığını söyləyib, aparılacaq məsləhətləşmələrdən sonra onun təkmilləşdirilmiş versiyasının ortaya qoyulacağını deyib.
Nümayişlər haqda da danışan Kerri Lam çıxışlarında nümayişlərin miqyasını daha kiçik göstərib, polisin müdaxiləsinin müdafiə xarakterli olduğunu bildirib. Üstəlik, o, nümayişçiləri «ərköyün uşaqlar» adlandırıb. Bu isə sanki, odun üzərinə yağ töküb. Nəticədə, bəyanatın səhəri gün bu dəfə 2 milyondan artıq insanın qatıldığı mitinq başlayıb. Bu, Honkonq əhalisinin, təxminən, 30%-i deməkdir. İyulun 1-də – Honkonqun suverenliyinin Çinə verildiyi günün ildönümündə isə nümayişçilərin bir hissəsi parlamentin binasına soxularaq, oranı dağıdıb.
Beynəlxalq reaksiya
Qanun layihəsinin qəbulu prosedurunun dayandırılması diplomatik qalmaqallara da son qoymayıb. Honkonqda gərginliyin artması Çinlə Böyük Britaniya, ABŞ və s. ölkələr arasında söz savaşına da yol açıb. ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasının spikeri Nensi Pelosi bildirib ki, sözügedən qanun layihəsinin qəbul olunacağı təqdirdə, ABŞ Konqresi Honkonqun nə dərəcədə muxtar olduğunu nəzərdən keçirmək məcburiyyətində qalacaq. Bu isə sonda sanksiyalara əl atılması zərurəti yarada bilər. Pelosi hesab edir ki, ortaya çıxmış qanun layihəsi «Honkonqda yaşayan 85000 amerikalının təhlükəsizliyinə təhdiddir». «Ekstradisiya haqqında qanun ABŞ ilə Honkonq arasındakı kifayət qədər yaxın münasibətlərə də təhlükə yaradır. Söhbət 20 il ərzində çiçəklənmiş münasibətdən gedir», - deyə o, vurğulayıb.
ABŞ Honkonqun ikinci böyük ticarət tərəfdaşıdır. 2017-ci ildə onların arasında mal və xidmət ticarətinin həcmi 69 milyard dollar olub. Regional mənzil-qərargahı və ya ofisinin Honkonqda olduğu xarici şirkətlərin 18,3%-i məhz Birləşmiş Ştatlara məxsusdur.
Böyük Britaniya və Kanadanın xarici işlər nazirlərisə baş verənlərlə bağlı birgə bəyanat yayıb. Bəyanatda müzakirəyə çıxarılmış qanun layihəsinin qəbul ediləcəyi təqdirdə onların vətəndaşlarının da ekstradisiyası ilə bağlı problemin yaşana biləcəyi bildirilir, bunun «Honkonqdakı biznesə, həmçinin ölkənin beynəlxalq imicinə mənfi təsir göstərəcəyi» vurğulanır.
G20 ölkələrinin bu yaxınlarda Yaponiyada keçirilmiş sammitində isə Çin sədri Si Cinpin bəzi liderlərin iradlarını şəxsən dinləməli olub.
Pekin, təbii ki, Honkonqun daxili işlərinə «kənar müdaxilələr»i qəti şəkildə pisləyib, bəzi xarici siyasətçi və diplomatları şəhərdə iğtişaşları qızışdırmaqda təqsirləndirib. «Bəzi qərbli siyasətçilər anti-Honkonq və anti-Çin elementlərinə açıq dəstək verir», - deyə Çin Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatında bildirilir: «Honkonqa aid məsələlər Çinin sırf daxili işidir. Buna heç bir xalq, təşkilat və ya şəxs müdaxilə edə bilməz».
Uğursuz vaxt
Pekin beynəlxalq arenada belə sərt davransa da, Honkonqda yaşananlara fəal müdaxilə etmir. Çünki o, Honkonqun strateji texnologiyalara yiyələnməsində, yuanın beynəlmiləlləşməsində və Tayvanla birlik məsələsindəki rolunu yaxşı anlayır.
Bununla yanaşı, o, məsələnini ciddiliyini də dərhal başa düşüb. Artıq aprelin əvvəlində Pekin Honkonq ictimaiyyətinin müxtəlif təbəqələrinin, o cümlədən şəhər rəhbərliyinə müxalifətdə olan qüvvələrin əhvalını öyrənməyə başlayıb. Məsələn, Demokratlar Partiyasının veteranı Ceyms To Kun-Sun jurnalistlərə açıqlamasında qitədən gəlmiş elçilərin onun kütləvi aksiyaların mümkün nəticələri haqda fikrini öyrəndiklərini bildirib. Pekin nümayəndələri nəhəng yerli işgüzar dairələrin liderlərilə də görüşüblər. Söhbət Baş Ticarət Palatası, Honkonqun Çin İstehsalçıları Assosiasiyası, Sənaye Federasiyası, İstehsalçılar, idxalçılar və ixracatçılar Assosiasiyası və s. qurumların rəhbərlərindən gedir.
Məlum olub ki, hər zaman Pekinlə dost münasibətlər tərəfdarı olan, isteblişmentin tərəfini tutan yerli işgüzar dairələr birmənalı olaraq, yeni qanun layihəsinin əleyhinədir. Bu, təbii ki, Çin hökumətini məyus edib.
Görünür, Honkonq istər yerli, istərsə də xarici biznesin maraqlarına toxunan qanuna dəyişiklik etmək üçün uğursuz vaxt seçib. Bu, Pekini beynəlxalq arenada çətin duruma salıb və onun yalnız ticarət savaşı içərisində olduğu ABŞ ilə deyil, digər Qərb dövlətlərilə də münasibətlərinə mənfi təsir göstərib.
İdarəetmə mexanizmi dağılıb
Nəhayət, Kerri Lam iyulun 9-da qalmaqala səbəb olmuş qanun layihəsinin «öldüyünü» bəyan edib. Lakin ictimaiyyət bunu hökumətin insanları aldatmaq cəhdi kimi qiymətləndirir. «Qanun layihəsi öldü» demək qanunvericilik dili yox, siyasi təsvirdir», - deyə Vətəndaş Partiyasından deputat Elvin Yeunq BBC-yə bildirib. O, qanun layihəsinin texniki baxımdan hələ də ikinci oxunuş prosesində olduğunu deyib.
Həqiqətən də, Honkonq administrasiyasının rəhbəri hələ etirazçıların irəli sürdüyü 5 tələbdən heç birinə əməl etməyib: qanun layihəsinin geri çağırılması, mitinqlər zamanı saxlanılmış şəxslərin azad olunması, polisin sərt davranışı ilə bağlı müstəqil araşdırma, seçki sisteminin dəyişdirilməsi və onun özünün istefası.
Demək, qarşıdurmalar hələ davam edəcək. Üstəlik, yaşanmaqda olan siyasi böhran daha da dərinləşəcək. Qanun layihəsilə bağlı yaranmış vəziyyət göstərir ki, dünyanın aparıcı maliyyə mərkəzlərindən birində idarəetmə mexanizmi faktiki olaraq, dağılıb. Görünən isə odur ki, dağılmış mexanizmin nə ilə əvəzlənəcəyini hələ heç kəs bilmir.

SHOWDOWN IN HONG KONG
The spring and summer of this year was a real political test for Hong Kong, which it has ever faced in recent decades.
Everything began in February, when the Hong Kong government introduced a parliamentary proposal to amend the Fugitive Offenders and Mutual Legal Assistance in Criminal Matters Legislation. The idea was to allow the transfer of fugitives to jurisdictions with which Hong Kong does not have an extradition agreement, including mainland China, Taiwan, and Macau.
Under the current rules, Hong Kong can sign an extradition agreement with any country other than China and other territories that Beijing considers its historical lands. To resolve the issue with these three countries, the government of Hong Kong needed to amend the bill.
The Hong Kong government explained the problem it faced because of the so-called Chang Tong-kai case. Taiwan is demanding the extradition of Chan, a young man accused of killing his pregnant girlfriend, which he committed last year in Taipei.
However, there is no doubt that changes in legislation are more necessary to regulate relations with mainland China.
Combatting dissenters?
According to the concept of One country - Two systems, it is reasonable to expect that Hong Kong and mainland China establish much closer relations with each other than with foreign countries. Given the rise in cross-border crimes such as corruption, drug trafficking, counterfeiting and cybercrime, the need for some kind of legislative definition of the extradition process between Hong Kong and the mainland becomes increasingly obvious.
That is why the government of Hong Kong claims that the amendments are needed to close legal gaps making the city a haven for criminals from the mainland. At the same time, it is constantly emphasized that the bill was not initiated by the central government in Beijing, but it “strongly supports” the Hong Kong government. China Daily noted that "the amendment would strengthen the rule of law in Hong Kong and ensure fairness."
However, the extradition bill provoked unprecedented resistance from all sectors of Hong Kong society, from lawyers to human rights defenders and foreign investors (and even among supporters of Beijing). They fear that the proposed bill will be used by the authorities to combat dissidents. They believe that it does not provide enough guarantees for fair trials and violate human rights. The bill in its current form could allow Beijing to ask the Hong Kong government to extradite political dissidents, civil rights activists and critics of the Chinese government and to start legal proceedings against them in continental courts. Many even suggest that this means the end of the One country, Two systems policy.
Opponents of the bill remind that there are no mechanisms for the protection of human rights on the mainland. Beijing has not yet ratified the International Covenant on Civil and Political Rights, although it signed it back in 1998. However, the pact is reflected in the Constitution of Hong Kong.
Under treaties with other countries in Hong Kong, the government can finally approve extradition only after it has passed due legal procedures, including court hearings and appeals. Under the new draft, local courts will only consider the presence of sufficient evidence to convict the suspect. The new bill also significantly reduces the role of the Hong Kong Legislative Council in supervising the extradition process.
Some influential business groups have argued that the bill, if adopted, would hurt Hong Kong’s competitiveness, while foreign investors fear that Beijing might use it against foreign nationals who work or travel to Hong Kong. According to Reuters, some Hong Kong businessmen have already begun to move assets abroad due to concerns about the extradition law.
Spoiled children
The bill was submitted to the Legislative Council on April 3, as planned, taking more than 12,000 people to the streets shortly before, on Sunday, March 31.
Soon the protest movement began to grow, regularly gathering more and more people on the central streets of the city. The government continued to insist on the ratification of the bill. In turn, Hong Kong residents increasingly expressed their discontent.
The culmination of the confrontation can be considered June 9, when more than one million people took to the streets. When dispersing demonstrators, the police used batons, rubber bullets and tear gas. Eleven people were arrested on charges of organizing mass riots.
On June 15, under pressure from mass protests that lasted several weeks, the head of the Hong Kong administration, Carrie Lam, was forced to promise to suspend consideration of the bill for an indefinite time. But at the same time, she called the new bill vital for security and promised to re-launch the improved version after further consultations. In her public speeches, she also downplayed the scale of demonstrations and repeatedly stated that the use of force by the police was defensive. Moreover, she called the protesters "spoiled children", thus only adding fuel to the fire of discontent.
The answer was a new demonstration immediately the next day, but with the participation of more than two million people. This is almost 30% of Hong Kong residents. And on July 1, the anniversary of the transfer of Hong Kong's sovereignty to China, a small part of the protesters broke into the parliament building staging a pogrom there.
International reaction
The suspension of the procedure for adopting the bill did not put an end to diplomatic scandals - the war of words between China, on the one hand, and Great Britain, the US and other countries on the other, flared up tensions in Hong Kong.
Speaker of the US House of Representatives Nancy Pelosi said that if the extradition bill was adopted, the US Congress would have no choice but to consider whether Hong Kong has sufficient autonomy. Pelosi says the bill "endangers the security of 85,000 Americans living in Hong Kong." "The Extradition Act endangers the strong relationship between the US and Hong Kong, which flourished for two decades," she added.
The US is Hong Kong’s second largest trading partner. The volume of trade in goods and services in 2017 reached $69 billion. 18.3% of all foreign companies with regional headquarters or offices in the city are American.
Foreign ministers of Great Britain and Canada issued a joint statement expressing concern about the potential impact of the extradition bill on their citizens, as well as "Hong Kong's business confidence and international reputation."
During the recent G20 summit in Japan, President Xi Jinping was forced to personally listen to comments from other leaders about the situation in Hong Kong.
Remarkably, China strongly condemned “foreign interference” in Hong Kong, accusing foreign politicians and diplomats of fomenting unrest in the city. “Some Western politicians openly support the anti-Chinese and Hong Kong elements,” the Foreign Ministry said in a statement. - Hong Kong is a purely internal affair of China. No nation, organization or individual can interfere.”
Wrong time
With its sharp stance in international arena, Beijing is still trying not to actively intervene in events going on in Hong Kong, realizing the unique role of Hong Kong in strategic technologies, internationalizing the yuan and uniting with Taiwan.
However, the seriousness of the situation was assessed instantly, and already in early April, Beijing began to carefully study the attitudes of various sections of Hong Kong society, including those opposed to the current leadership of the city. For example, a veteran of the Democratic Party, James To Kung-sung, told reporters that envoys from the mainland were interested in his opinion about the possible consequences of mass protests in Hong Kong.
Representatives from Beijing also met with leaders of major local business organizations, such as the General Chamber of Commerce, China-Hong Kong Manufacturers Association, Federation of Industry, associations of manufacturers, importers and exporters, and others.
As it turned out, to the displeasure of the central government, the local business community, which has always been supported the establishment of friendly relations with Beijing, almost unanimously opposed the bill.
Hong Kong seems to have chosen wrong time to introduce a bill that affects the interests of both local and foreign businesses. This put Beijing in an awkward situation internationally and influenced its relations not only with the US, with which it is in a state of trade war, but also with other Western countries.
Control mechanism destroyed
On July 9, Carrie Lam stated that the bill was "dead."
However, the society accepted the idea as the government's attempt to deceive people again. "The bill is dead, this is a political description, not a legislative language," MP from the Civil Party Alvin Yeung told BBC, adding that the bill is technically still in the process of a second reading.
In fact, Ms Lam has not yet fulfilled any of the five demands of the protesters: revocation of the bill, release of arrested protesters, independent investigation of tough police actions, change of electoral system, and her own resignation.
This means that public confrontation in Hong Kong will continue for indefinite time. Political crisis in Hong Kong is undoubtedly deepening. The situation with the extradition bill shows that the governance mechanism of one of the leading financial centres of the world is almost destroyed. It seems so far no one knows what will come to replace it.