Özbəkistan baş nazirinin müavini Əziz ABDUHAKİMOVUN «Region plus» jurnalına eksklüziv müsahibəsi
Özbəkistan baş nazirinin müavini Əziz Abduhakimovla ötən il Daşkənddə, 24-cü «İpək Yolunda turizm» beynəlxalq turizm yarmarkasının açılışında tanış olmuşduq. O zaman Abduhakimov bizə ölkəsinin turizm sektorunda aparılan islahatlarla bağlı çox maraqlı söhbətlər etmişdi. O, bu sahədə Azərbaycanla təcrübə mübadiləsi və əməkdaşlıq planlarından da bəhs etmişdi.
Bu yaxınlarda baş nazir müavini ilə yenidən söhbətləşmək imkanı qazandıq. Əziz Abdukaxaroviç UNESCO-nun Ümumdünya İrsi Komitəsinin Bakıda keçirilən 43-cü sessiyasına qatılmış qonaqlar arasında idi. Fürsətdən istifadə edib, onun haqqında danışdığı miqyaslı planların icrasının vəziyyətilə maraqlandıq.
- Əvvəlcə ölkələrimiz arasındakı qarşılıqlı münasibətlərin hazırkı səviyyəsi haqda soruşmaq istərdik. Mövcud vəziyyət sizi qane edirmi?
- Birincisi, onu deyim ki, Özbəkistanda Azərbaycanı çox sevirlər. Biz Azərbaycana yaxın, qardaş ölkə kimi yanaşırıq. Bizi ümumi tarix, dil, din birləşdirir. Biz vahid türk dünyasının tərkib hissəsiyik və bu, çox vacib məqamdır. Daha bir önəmli məqam ölkələrimiz rəhbərliyi arasında yaxın, qardaşlıq münasibətlərinin olmasıdır. Gördükdə ki, rəhbərlərimiz qarşımıza belə yüksək hədəflər qoyur, biz də hər gün əməkdaşlıqla məşğul olur, iqtisadi, mədəni-humanitar əlaqələrimizi gücləndiririk. Bunun üçün isə kifayət qədər böyük potensial var.
Azərbaycan Özbəkistan üçün Qafqazın əsas ölkəsidir. Bu gün biz bir çox maraqlı birgə layihələr həyata keçiririk.Ölkələrimiz arasında birgə hökumətlərarası əməkdaşlıq komissiyası fəaliyyət göstərir. Hazırda komissiyanın növbəti, 11-ci sessiyasına fəal hazırlıq gedir. Bildiyiniz kimi, ötən il baş nazirimiz Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun açılış mərasiminə qatılmışdı. Bu, qarşılıqlı münasibətlərimiz üçün vacib impuls olub.
- Bəs, qarşılıqlı əməkdaşlığın mövcud göstəriciləri mövcud imkanlara cavab verirmi?
- Qarşılıqlı ticarətin həcmi artır. 2018-ci ildə Azərbaycanla Özbəkistan arasında ticarət dövriyyəsi 46,5%, bu ilin ilk 4 ayı ərzində isə ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə daha 45% artıb. Bu, çox pozitiv dinamikadır.
Bu gün Özbəkistanda Azərbaycan investisiyası ilə 80-dən artıq müəssisə, o cümlədən 70 birgə müəssisə fəaliyyət göstərir. Onlar ticarət, maşınqayırma, metal emalı, maliyyə, energetika, qida sənayesi, yüngül sənaye, İKT və digər sahələrdə çalışır.
Azərbaycanda isə bir sıra Özbəkistan şirkəti var. Məsələn, «Özbəkistan hava yolları», «Ravon» avtomobillərinin istehsalı ilə məşğul olan «Uzavtoprom» Aqrosənaye Kompleksi, elektrotexnika məhsulları istehsalı üzrə ixtisaslaşmış «Artel».
Mədəni-humanitar əlaqələr, elm, təhsil və idman sahəsində əməkdaşlıq da genişlənir. Yəni biz bütün sahələri əhatə etmişik.
Bütün bunlarla yanaşı, göstəricilər ölkələrimizin real potensialını əks etdirmir. Odur ki, Özbəkistan və Azərbaycanın biznes dairələri arasında fəal əlaqələr qurulur, yeni birgə müəssisələrin yaradılması istiqamətində iş aparılır. Azərbaycanda Özbəkistan Ticarət Evinin açılması da gündəmdədir.
Azərbaycan və Özbəkistan İşgüzar Şurasının yaradılması üzərində də iş gedir. Bu, çox vacib platformadır və şuranın ilk iclası artıq bu il Bakıda baş tutmalıdır.
Əminəm ki, Özbəkistanla Azərbaycan nəqliyyat-kommunikasiya sahəsində əməkdaşlığa diqqəti artırmaqla, bundan ciddi dividend götürə bilərlər. Hər halda, bu gün Mərkəzi Asiyadan Xəzər dənizindən keçməklə, Qafqaz vasitəsilə daşıma yolları xüsusi aktuallıq qazanıb.
- Bildiyimə görə, bu, Bakıya ilk səfərinizdir. Paytaxtımız haqda nə düşünürsünüz?
- Bəli, Bakıya ilk dəfə gəlmişəm və buranı çox bəyəndim. 46 ölkədə olmuşam. Azərbaycan çox xoşuma gəldi. Bütün dostlarıma Bakıya baş çəkmələrini tövsiyə edəcəyəm. Cəmi 2 saatdan bir qədər artıq uçursan və möhtəşəm mətbəxi, dənizi, tarixi mərkəzi, ən əsası isə gözəl insanları olan ölkədəsən. Bizim üçün heç bir maneə yoxdur – özbək dilində də danışırsan və səni anlayırlar. Elə bir mədəniyyət formalaşdırmalıyıq ki, insanlar qarşılıqlı olaraq tətillərini Azərbaycanda və Özbəkistanda keçirsinlər. Bunun üçün xüsusi proqramların icrasına da başlamaq olar. Məsələn, Azərbaycanın turizm şirkətlərilə razılığa gələ, onlara endirimlər edə bilərik. Bunu təcrübədən keçirmişik.
- Yeri gəlmişkən, siz Azərbaycanla «Modern Silk Road Tour» («Müasir İrək Yolu turu») birgə turizm məhsulu çərçivəsində əməkdaşlığı da istisna etmirsiz. Bununla bağlı, artıq Özbəkistanla Qazaxıstan arasında danışıqlara başlanılıb. Bu layihənin vəziyyəti necədir?
- Hazırda bu layihə üzərində fəal iş gedir. Artıq Qazaxıstanla «Silk Visa» zonasının tətbiqilə bağlı hökumətlərarası saziş də imzalamışıq. İlk addım kimi, ölkələrimizin viza rejimini və vizasız ölkələrin siyahısını unifikasiya etmişik.
Eyni zamanda hüquq-mühafizə, xüsusi xidmət orqanlarımız, gömrük və turizm strukturlarımız texniki məsələlərin həllilə məşğuldur. Yəni turizm vahid elektron formanı doldurmaqla, Özbəkistana vizasız daxil ola, yenə də viza dərdi çəkmədən, Qazaxıstana yollana bilər. Elektron viza sahəsində Azərbaycanın da böyük təcrübəsi var. Odur ki, bu layihə çərçivəsində əməkdaşlıq haqda düşünmək olar.
Bu səfərimin gedişində biz bu məsələni baş nazirin müavini Əli Əhmədov və Turizm üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Fuad Nağıyevlə də müzakirə etmişik. Layihəyə böyük maraq var. Hesab edirəm ki, qarşılıqlı əməkdaşlıq sayəsində birgə turizm məhsullarının yaradılması imkanları ortaya çıxacaq. Azərbaycan tərəfinin istəyi və lazımi siyasi iradəsi olarsa, biz danışıqlar prosesinə başlaya bilərik. Hələliksə layihənin iki ölkə arasında reallaşdırılması daha az vaxt tələb edir. Bu, sonradan ona başqalarının da qoşula bilməsi baxımından da əhəmiyyətlidir.
- Belə başa düşürəm ki, artıq belə birgə turizm məhsullarının yaradılmasının tam zamanıdır. Həm Azərbaycanın, həm də Özbəkistanın turizm sektorunda geniş islahatlar aparılır…
- Tamamilə haqlısınız. Prezidentimizin təşəbbüsü sayəsində Özbəkistan dünyaya açılıb. Fikrimcə, Özbəkistan viza rejiminin liberallığı baxımından Gürcüstandan sonra ikinci yerdədir. Gürcüstan 110 ölkə ilə vizasız rejim tətbiq edibsə, bizdə belə ölkələrin sayı 65-dir. Daha 77 ölkə ilə isə elektron viza tətbiq olunur.
Digər yandanAzərbaycanda qonaqların yerləşdirilməsi sisteminin nə qədər inkişaf etdiyini görürük. Başqa sözlə, burada kifayət qədər mehmanxana, hostel, qonaq evi var. Biz də hostellərin yaradılması prosedurunu son dərəcə sadələşdirmişik. Əgər əvvəl onların fəaliyyətə başlaya bilməsi üçün 28 tələb var idisə, indi söhbət cəmi 6-7 tələbdən gedir. Bunlar isə qonaqların təhlükəsizliyi, xidmət səviyyəsi və sairlə bağlıdır.
Uzaq dağlıq ərazilərdə də qonaq evlərinin yaradılmasına böyük tələbat var. Bu üzdən, biz bu sahədə də vəziyyəti xeyli sadələşdirmişik. Bu gün belə evlərin yaradılması çox asandır – kənd evləri cəmi bir neçə gündə milli üslubda bəzədilir, hamam, mətbəx lazımi səviyyəyə gətirilir, evə kondisioner quraşdırılır, ev sahibinə mikrokredit ayrılır, onun ailəsinə isə bir neçə həftə ərzində baza səviyyəsində ingilis dili, informasiyaların internetə yerləşdirilməsi, qonaqlara xidmət qaydaları öyrədilir. Əlavə xidmətlər kimi, yerli peşə ilə məşğul olan insanların ziyarət olunması, dağlarda, çayların ətrafında gəzinti, şəlalələrə yollanmaq, birlikdə milli yeməklərin hazırlanması və sair var. Bir sözlə, turistin özünü özbək məişətində hiss etməsi üçün hər şey edilir.
- Özbəkistan hökuməti turizm sektoruna investisiya cəlb etmək üçün hansı imtiyazları tanıyır?
- İmtiyazlar çoxdur. Məsələn, prezidentimizin təşəbbüsü ilə investorların mehmanxana tikintisi xərclərinə dövlət büdcəsindən dəstək verilir. Bu, orta hesabla, 3 ulduzlu hoteldə 1 nömrə üçün 4 min, 4 ulduzlu hoteldə isə 1 nömrə üçün 8 min dollardır. Beynəlxalq təcrübədən çıxış edərək, o cümlədən Özbəkistanda tikintinin ucuz başa gəldiyini nəzərə alsaq, ölkəmizdə 3 ulduzlu bir hotel nömrəsi yerləşdiyi regiondan asılı olaraq, 20-25 min dollara başa gəlir. 4 ulduzlu hotel üçün bu, 35-45 min dollardır. Demək, investorun hotel tikintisinə xərcinin, təxminən, 20-25%-ni dövlət ödəyir. Bu, əlavə 50 min nömrənin tikintisi məqsədilə edilir və bu məqsədlə dövlət büdcəsindən 100 milyon dollar ayrılıb.
- Üstəlik, investor hansısa müddətə vergidən də azad olunur?
- Bəli, investorlar yatırdıqları pulun həcmindən asılı olaraq, 3-10 il müddətinə vergidən azad olunur. Bu, onlar üçün çox sərfəlidir. Məhz bu üzdən, hazırda Özbəkistanda mehmanxana bumu yaşanır. Ən əsası isə biz turistlərə xidmət səviyyəsinin artırılması üçün sərmayədarın xarici franşizalara xərclərinin kompensasiya olunması mexanizmi tətbiq etmişik. Əsas odur ki, bu, 3 və 4 ulduzlu brend olsun. Özbəkistanda ən çox tələbat məhz onlaradır.Biz xarici franşizalar üçün 3 ulduzlu hoteldə bir nömrə üçün büdcədən 200, 4 ulduzlu hoteldə isə 400 dollar ödəyirik. Bu, görünməmiş imtiyazdır. Bu xərclərin ödənməsi üçün artıq dövlət büdcəsində konkret məbləğ nəzərdə tutulub. Bununla biz dünyanın məşhur brendlərinin Özbəkistana gəlişini stimullaşdırırıq. Çünki onların öz xidmət standartları var.
- Özbəkistanın turizm sektoruna Azərbaycan investisiyalarının cəlbilə bağlı vəziyyət nə yerdədir? Bununla bağlı konkret planlar varmı?
- Hazırda ilkin mərhələ kimi, Azərbaycanın turizm şirkətləri bizim bazarda kifayət qədər fəallıq göstərir. Onlar avropalı turistlərə, həmçinin ərəb ölkələrindən gələn turistlərə birgə turizm məhsullarımızı təklif edir. Düşünürəm ki, bu məsələdə böyük problem azərbaycanlı investorların məlumatsızlığıdır. Ümid edirəm ki, mətbuatın, o cümlədən sizin nəşrinizin də dəstəyilə Azərbaycan investorları Özbəkistanda yaradılmış imkanlardan xəbər tutacaq.
- Orta statistik turistin Özbəkistana səyahət etməsi üçün nə qədər xərc tələb olunur?
- Hər turistin xərclərini Ümumdünya Turizm Təşkilatının standartları ilə hesablayırıq. Hesablamamız göstərir ki, Mərkəzi Asiyadakı qonşu ölkələrdən qonaqlar Özbəkistanda 3-5 günə 100-120 dollar xərcləyir. Çünki onlar, bir qayda olaraq, qohumlarının, dostlarının evində qalır. Digər MDB ölkələrindən, məsələn, Azərbaycandan gəlmiş və hoteldə, qonaq evində qalan turist yolpulu da daxil olmaqla, 420-430 dollar xərcləyir. Uzaq xaricdən olan turistlərə Özbəkistanda 3-5 gün qalmaq, orta hesabla, 750 dollara başa gəlir. Hər şey insanların zövqündən və tələblərindən asılıdır. Yəni, ümumilikdə Özbəkistana səfər baha deyil. Ölkəmizdə yaxşı hoteldə qalmağın gecəsi 30-40 dollardır. Yemək həm dadlı, həm də çox ucuzdur. Bunun üün gündəlik xərc 10 dolları keçmir. Ölkə daxilində nəqliyyat xərcləri də baha deyil.
Sizin üçün AzAL vasitəsilə Özbəkistana gediş-qayıdış 200-250 dollara başa gələr. Əvvəllər Bakı ilə Daşkənd arasında həftədə 2 uçuş həyata keçirilirdisə, indi onların sayı 5-dir. Bu, müsbət nəticələrini verir və qiymət davamlı olaraq düşür.
Beləliklə, 2016-cı ildə Azərbaycandan Özbəkistana cəmi 2,5 min nəfər gəlmişdisə, 2018-ci ildə onların sayı 4 dəfə çox olub. Turistlərin sayı 11 minə çatıb. Bu, kifayət qədər yaxşı dinamikadır və düşünürəm ki, bu il bu göstərici ikiqat, hətta üçqat artmalıdır. Amma bu belə, mövcud imkanlara tam cavab vermir. Odur ki, cənab baş nazir müavini ilə mədəni-humanitar əməkdaşlığa dair yol xəritəsinin hazırlanması haqda razılığa gəldik. O, dövlət telekanalları arasında efir vaxtı mübadiləsini, iri şəhərlərin küçələrində bilbordlar mübadiləsini də nəzərdə tutacaq.
- Bildiyimə görə, prezident Şavkat Mirziyoyev 2020-ci ilə Özbəkistana illik turist axınının 5 milyona çatdırılması kimi bir hədəf müəyyənləşdirib…
- Tam da belə deyil. 2016-cı ildə Özbəkistana 1,3 milyon, 2017-ci ildə 2,7 milyon turist gəlmişdi. Yəni, 1 ildə bu say iki dəfə artmışdı. Ötən il ölkəmizə gələnlərin sayı daha 2 dəfə artaraq, 5,4 milyon nəfərə çatıb. İlkin hesablamalara görə, bu il onların sayı 6,9 milyon olacaq, bəlkə də, 7 milyonu keçəcək.
Ölkə rəhbərliyinin strateji hədəfi belədir: 2023-cü ilə Özbəkistana ildə 10 milyonadək turist gəlməlidir. Hazırda bu istiqamətdə fəal iş gedir.
- Bunun üçün hansı addımlar atılır?
- Biz müxtəlif ölkələrdə Özbəkistanın turizm səfiri institutu yaratmışıq. Onlar ölkələrində ictimai rəyə təsir imkanı olan tanınmış şəxslərdən seçilir. Azərbaycan hökumətindən ölkənizdə turizm səfiri elan edəcəyimiz şəxsin müəyyənləşdirilməsində kömək istəmişik.
Premyer-liqada Özbəikstanın reklamına başlamışıq. Hazırda nəhəng tennis yarışlarında Rafael Nadal, Uilyams bacıları kimi məşhur idmançıların formaları üzərində reklamın yerləşdirilməsi üçün danışıqlar aparırıq.
Bundan başqa, ilin sonunda Özbəkistanda ilk dəfə olaraq, beynəlxalq inflyuenserlər konqresi keçiriləcək. Yəni biz dünyanın ən öndə gedən 100 blogerini, vlogerini, izləyicisi 1 milyarddan, izlənməsi 10 milyarddan artıq olan sosial səhifə sahiblərini ölkəyə toplayacağıq. Onlar sosial şəbəkələrdə Özbəkistanı tanıtmaqla məşğul olacaqlar. Bu, yeni, unikal vasitə olacaq.
Özbəkistanı festivallar ölkəsinə çevirməyi də hədəfləyirik. Ənənəvi illik 3-4 böyük beynəlxalq festivalla yanaşı, regionlarda yerli xüsusiyyətlərə uyğun çoxsaylı festivallar da təşkil olunacaq. Məsələn, Buxarada ipək və ədviyyat festivalı, Xarəzmdə rəqs festivalı, Şahrisabzda muğam festivalı, Səmərqənddə «Şərq təranələri»festivalı və s.

Exclusive interview with Deputy Prime Minister of Uzbekistan Aziz Abdukhakimov
We met with Deputy Prime Minister of Uzbekistan Aziz Abdukhakimov last year in Tashkent at the opening of the 24th International Exhibition Tourism Along the Silk Road. He then told us many interesting things about the reforms in the tourism sector of Uzbekistan, as well as about plans to share experiences and to cooperate with Azerbaijan in this area. Recently, we again had an opportunity to talk with Mr. Abdukhakimov and learn about the implementation of planned large-scale reforms. Our meeting was in Baku during the 43rd session of the UNESCO World Heritage Committee.
"Can you describe the current level of our relations? How much do they suit our interests?"
"I must admit that Uzbekistan is very fond of Azerbaijan. We treat Azerbaijan as a close and fraternal country. We have a common history, language, religion. We are parts of the common Turkic world. It is very important. It is also important that close and fraternal relations have developed between the leaders of our countries. That is why we should engage in mutual cooperation, develop our economic, cultural and humanitarian ties. Potential for this is great.
Azerbaijan is a key Caucasian country for Uzbekistan. Today we have many interesting and ongoing joint projects.
We also have a joint intergovernmental commission on cooperation. Currently we are preparing for the 11th meeting of the commission. You know that last year our Prime Minister visited the opening of the Baku-Tbilisi-Kars railway, which gave a very serious impetus to our relations."
"Can you compare the current indicators of mutual cooperation with existing opportunities?"
"The volume of mutual trade is growing. In 2018, trade between Azerbaijan and Uzbekistan increased by 46.5%. During the first four months of 2019, our trade turnover increased by another 45%, compared to the same period of 2018. This is a very positive trend.
Uzbekistan has more than 80 enterprises with the participation of Azerbaijani investments, including 70 joint enterprises. They operate in areas such as trade, engineering, metal processing, finance, energy, food and light industry, ICT, etc.
Representative offices of a number of Uzbek companies also operate in Azerbaijan, such as Uzbek Airlines, Uzavtoprom AK - Ravon (automobile manufacturer), Artel company, which produces electrical products.
We also develop cultural and humanitarian cooperation in science, education and sports. At the same time, existing indicators do not reflect the real potential of our countries. That is why we have established active contacts between the businessmen of Uzbekistan and Azerbaijan. We are working on creating new joint ventures and the opening of the Uzbekistan Chamber of Commerce in Azerbaijan.
We also work on the establishment of the Business Council of Uzbekistan and Azerbaijan. This is also a very important platform. The first meeting of the council will be held in Baku this year.
I am sure that Uzbekistan and Azerbaijan can get significant dividends by focusing their efforts on cooperation in transport and communications. Transportation routes from Central Asia through the Caspian Sea and further through the Caucasus are of particular relevance."
"As far as I know this is your first visit to Baku. How do you like our capital city?"
"Yes, this is my first time in Baku and I like it very much here. I have been to 46 countries so far. I really liked Azerbaijan, and I am going to recommend it to all my friends. A little more than two hours of flight, and you find yourself in a country with excellent cuisine, sea, historical centres and, most importantly, wonderful people. There are no barriers between us - we can speak Uzbek, and Azerbaijanis understand us perfectly. I think we need to make a new tradition making weekend visits to Azerbaijan and Uzbekistan.
We can start special programs. We can, for example, negotiate with travel agencies in Azerbaijan and provide them with discounts. We have practiced this before."
"You do not rule out the possibility of cooperation with Azerbaijan as part of a joint tourist product, Modern Silk Road Tour, which has been negotiated between Uzbekistan and Kazakhstan. What is the progress in this regard?"
"We are actively promoting this project. We have already signed an intergovernmental agreement with Kazakhstan on the implementation of the so-called Silk Visa zone. As a first step, we have unified visa regimes of our countries and the lists of visa-free countries.
At the same time, our law enforcement agencies, special services, customs and tourism agencies are working on solving technical issues. You will need to fill in a single electronic form to visit Uzbekistan without a visa and then you can continue your trip to Kazakhstan without worrying about visa. Azerbaijan has extensive experience in introducing e-visa, and in the future, it will be possible to think about cooperation on this project as well.
During my visit, we discussed this issue with Vice Prime Minister Ali Akhmedov and Chairman of the State Agency for Tourism Fuad Naghiyev. There is a huge interest, and I believe that as we get involved, opportunities will emerge for organizing joint tourism products. I think if there is a desire and a corresponding political decision from the Azerbaijani side, we can start the negotiation process. In the meantime, it will be much faster to develop this project between our countries so that others can join it later."
"Joint tourism products are increasingly popular these days. Both Azerbaijan and Uzbekistan are undergoing major reforms in the tourism sector..."
"You are absolutely right. Thanks to the initiative of our president, Uzbekistan has opened up to the world. I think Uzbekistan is already in the second place in terms of visa liberalization after Georgia: 110 countries with visa-free regime in Georgia and 65 in Uzbekistan. Another 77 countries are covered by electronic visas.
On the other hand, we see how a guest accommodation system is developed in Azerbaijan, including many new hotels, inns and hostels. We also have drastically simplified the conditions for opening hostels: 28 prerequisites before and only 6-7 conditions that must be met now to ensure the safety of guests and the quality of services.
Due to increasing demand to create hostels in remote mountainous areas, we have maximally simplified the conditions on this issue. Now the procedure it is very simple - within a few days a village house is decorated in national style, its bathroom is brought into conformity with standards, its kitchen is equipped with air conditioning, etc. Government also provides a microcredit to the owner of the house, and the family learns basic English for several weeks, guest services and the provision of additional services, such as visiting local artisans, riding to the mountains on horseback, hiking to a mountain river, a waterfall, cooking together fresh dishes. In a word, everything that will allow the tourist to feel the traditional Uzbek life.
"What other preferences does the government of Uzbekistan introduce to attract investment in the tourism sector?"
"There are many preferences. For example, thanks to our president, investors' expenses for the construction of hotels are covered from the state budget. On average it is a little less than $4,000 for a room in a three-star hotel and about $8,000 for a single bed room at a four-star hotel. Based on world practice, and taking into account the low construction costs in Uzbekistan, construction of a room in a three-star hotel costs $20-25,000, depending on the region, a little more expensive in a four-star hotel, which is $35-45,000 on average. So, 20-25% of the costs for the construction of hotel is covered from the budget. In total, $100 million is reserved in the state budget for the construction of additional 50,000 rooms."
"Do you also provide temporary tax exemptions for investors?"
"Yes, depending on the size of the investment, they can be exempt for a period of 3 to 10 years. This is very beneficial to investors. We have a hotel boom in Uzbekistan now. But most importantly, in order to improve the quality of tourist services, we also have introduced a mechanism to compensate for a portion of the investor’s expenditures on attracting foreign franchises. The main thing is that it should be a three-star and four-star brand , the ones that Uzbekistan needs the most. State covers the cost of a foreign franchise at a rate of $200 per room in a three-star and $400 in a four-star hotel. This is an unprecedented preference, and specific funds are already provided to cover these costs. In other words, we encourage well-known global brands, because these networks have their own standards of service."
"What can you tell about Azerbaijani investments in the tourism sector of Uzbekistan? Any specific plans?"
"As the first stage, Azerbaijani companies are very active in our tourism market, which offer joint products to tourists from European and Arab countries. I think that a big problem is the lack of awareness of Azerbaijani investors. I hope that thanks to the support of media, including Region Plus, investors from Azerbaijan will learn about Uzbekistan's potential."
"How much money does an average tourist need to visit Uzbekistan?"
"We calculate expenses of a single tourist according to the standards of the World Tourism Organization. On average, guests from neighbouring countries of Central Asia leave in Uzbekistan for 3-5 days $ 100-120, since they, as a rule, stay with relatives and friends. Tourists from the rest of the CIS countries, say from Azerbaijan, who stay in hotels and guest houses, spend about $420-430 on a trip to Uzbekistan, including flights. Visitors from foreign countries visit and stay in Uzbekistan for 3-5 days spending $750 on average. It all depends on tastes and needs. In fact, traveling to Uzbekistan is cheap.
In Uzbekistan, you can find a good hotel for $30-40 per day. We have very cheap food, which will cost you no more than $10 a day. Public transport fares within the country are also very affordable.
A round-trip flight on board Azerbaijan Airlines will cost you $200-250. If earlier there were only two flights a week between Baku and Tashkent, now their frequency has grown to five flights. This is a good result, given that prices are consistently reduced.
As a result, if in 2016 only 2.5 thousand people from Azerbaijan visited Uzbekistan, then in 2018 already four times as many, and the number of tourists reached about 11 thousand people. Dynamics are very good, and I think this year the statistics should double, or even triple. But it still does not meet our potential. Therefore, we agreed with Mr. Deputy Prime Minister that we will develop a roadmap of cultural and humanitarian cooperation, which will also include the exchange of airtime between state television channels and the exchange of billboards on the streets of major cities."
"As far as I know, President Shavkat Mirziyoyev has set a goal to bring the number of tourists visiting Uzbekistan to 5 million annually by 2020..."
"Not exactly. In 2016, the number of tourists was 1.3 million people. In 2017, this number reached 2.7 million. Last year, the number of guests visiting our country doubled again and already reached 5.4 million people. According to preliminary calculations, this year the number of tourists will reach 6.9 million, and perhaps even exceed 7 million. The country's leadership has set a strategic task to bring the number of visitors to 10 million people by 2023. We are actively working in this direction in order to promote our country."
"What exactly are you doing?"
“In particular, we have established an institution called Tourist Ambassadors of Uzbekistan in other countries, who are chosen from public leaders and celebrities of various countries. We also asked the government of Azerbaijan to recommend us a tourist ambassador to your country.
We started advertising for Uzbekistan in the Premier League. We are currently negotiating the placement of patch advertising on major tennis competitions including such world stars Rafael Nadal and the Williams sisters.
In addition, at the end of this year Uzbekistan for the first time will host an international congress of influencers. The event will gather 100 of the world's most advanced bloggers, vloggers, owners of pages in social networks with more than 1 billion subscribers and more than 10 billion regular views. They will promote Uzbekistan in social networks. This will be a unique, new approach for the promotion of the country.
We also set a goal to transform Uzbekistan into a country of festivals. In addition to the annual three or four major international festivals, there will also be many regional festivals, depending on their characteristics. In Bukhara, for example, this is a silk and spice festival, a dance festival in Khorezm, a mugham festival in Shakhrisabs, Oriental melodies festival in Samarkand, a festival of craftsmen in Takand, etc."