Azərbaycan Gənclər Yay Olimpiya Festivalinda dördüncü oldu
Avropanın 48 ölkəsindən 3900-dək atletin mübarizə apardığı “EYOF Bakı 2019” XV Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalı yeddigünlük maraqlı idman mübarizəsindən sonra başa çatdı. Atletlər Bakıdakı 12 arenada idmanın on növü - idman gimnastikası, atletika, basketbol, velosiped idmanı, həndbol, cüdo, üzgüçülük, tennis, voleybol və güləş yarışlarında 135 dəst medal uğrunda mübarizə apardılar. Festivalda 300 qızıl, 300 gümüş və 330 bürünc medal 38 ölkənin idmançıları tərəfindən qazanıldı.
“EYOF Bakı 2019” qaliblərinin siyahısına aktivində 66 (28 qızıl, 17 gümüş və 21 bürünc) medal olan Rusiya komandası başçılıq edir. Böyük Britaniya idmançıları 25 medalla (11 qızıl, 12 gümüş, 2 bürünc) ikinci, Türkiyə komandası isə 27 medalla (11 qızıl, 6 gümüş və 10 bürünc) üçüncü sırada qərarlaşıblar.
Mötəbər yarışda 23 medal - 10 qızıl, 7 gümüş və 6 bürünc qazanan Azərbaycan millisi komanda hesabında dördüncü pillədə qərarlaşdı. Gözlənildiyi kimi millimizdə medalların çoxunu - 16 medalı güləşçilərimiz qazanıb. Pəhləvanlarımız 8 qızıl, 5 gümüş və 3 bürünc medalla yığmanın komanda hesabında yüksək yerlərdə qərarlaşmasında böyük pay sahibi oldu. Medalların sayına görə komandamızda ikinci yerdə cüdoçular tutdu. Onlar ölkəmizin aktivinə 2 qızıl, 1 gümüş və 3 bürünc medal yazdırıblar. İdman gimnastikası yarışında isə 1 gümüş medala sahib olduq.
Festivalın nəticələrinə görə ilk onluqda İtaliya (8-9-9), Ukrayna (8-7-10), İspaniya (7-4-10), Fransa (6-8-14), Polşa (6-3-6), Belarus (6-2-6) yığmaları yer alıblar.
Azərbaycan yığmasının komanda hesabında 4-cü olması isə yarışın tarixində ən yaxşı nəticə hesab olunur. İndiyədək komandamız yalnız 2013-cü ildə Serbiyanın paytaxtı Belqradda qazandığı yeddi qızıl medalla VI ola bilmişdi. Bununla belə, əksər idman növlərində medalsız qalmağımız ciddi təhlil olunmalıdır.
Basketbol, velosiped idmanı, həndbol, üzgüçülük, tennis, voleybolda idmançılarımız aşağı nəticə göstərməklə diqqəti cəlb etdi. Xüsusilə həndbol və voleybolda gənclərdən ibarət komandalarımızın zəif olduğu məlum oldu. Bunun başlıca səbəbi isə əsas diqqətin böyüklərdən ibarət komandaya yönəlməsidir. Əksər federasiyalar yalnız böyüklərdən ibarət yığmanın uğurları barədə düşünür. Gənclərdən ibarət komanda isə kölgədə qalır. Bu mənada festivalın yekun nəticələri bəzi federasiyalar üçün ciddi siqnal olacaq. Gənclərə lazımi diqqət göstərilməsə gələcəkdə böyüklərin yarışında problemlə üzləşə bilərik. Çünki əksər komandalara idmançılar aşağı yaş qruplarından dəvət olunur.
Festivalın yekunlarına həsr olunan mətbuat konfransında çıxış edən Gənclər və İdman naziri Azad Rəhimov ümumilikdə əldə olunan nəticələrdən razı qaldığını bildirdi. “Festival boyunca biz sadəcə yeniyetmələr deyil, əzmkarlığı, zəhmətləri ilə, demək olar ki, olimpiya çempionlarından heç də geri qalmayan peşəkar idmançılar gördük. Ümid edirəm ki, bu festival onları gələcəkdə daha böyük nailiyyətlər üçün ruhlandıracaq, həvəsləndirəcək”-deyə nazir vurğulayıb.
O qeyd edib ki, son illər Avropa Gənclər Yay Festivalında az medal qazanmağımız bizi qane edə bilməzdi: “Öz evimizdə bütün idman növlərində təmsil olunmaq imkanımız oldu. Bu da medal sayına təsir etdi. Ona görə də nəticədən razıyıq. Yarışda medal qazanan idmançılara diqqət daha da artırılacaq”.
Azad Rəhimov təəssüflə qeyd edib ki, yığmamız komanda idman növlərində uğur qazana bilməyib. “Yarışlarda hər növdə Avropanın 7 ən güclü yığması çıxış edirdi və biz 8-ci idik. Onlar arasında Avropa və dünya çempionları var. Güclü komandalara qarşı mübarizə aparmaq heç də asan deyildi. Basketbol yığmamızın Xorvatiyaya qalib gəlməsi isə bizi sevindirdi. Bununla belə, nəticələr təhlil olunacaq, lazımi nəticələr çıxarılacaq”, - deyə nazir bildirib.
Təşkilatçılığa gəldikdə isə, xarici qonaqların rəylərinə istinad edən nazir Azərbaycanın festivalı yüksək səviyyədə keçirdiyini vurğulayıb.
Elə Avropa Olimpiya Komitələrinin vitse-prezidenti Nils Nayqard da jurnalistlərlə görüşündə Festivalı olduqca yüksək səviyyədə təşkil etdiyinə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkürlərini bildirib və Bakı turnirinin gənclərin idman yarışı tarixində özəl yer tutacağını deyib: "Bakı bizim üçün çox gözəl təcrübə oldu. Buradan xoş təəssüratlarla ayrılırıq. Burada olan mütəxəssislər Azərbaycanı idman tədbirlərinin ən yüksək pilləsinə qoydular. Gələcəkdə də Azərbaycanda böyük idman tədbirlərinin keçirilməsinə dəstək verəcəyik".
Qeyd edək ki, XVI Avropa Gənclər Olimpiya Festivalı 2021-ci ildə Slovakiyanın Banska Bistritsa şəhərində keçiriləcək.

IN EUROPEAN TOP FIVE
The 15th European Youth Summer Olympic Festival (EYOF Baku 2019) ended after seven days of interesting competitions among 3,900 athletes from 48 European countries. Athletes competed for 135 sets of medals in ten different sports: gymnastics, athletics, basketball, cycling, handball, judo, swimming, tennis, volleyball and wrestling, winning 300 gold, 300 silver and 330 bronze medals for 38 countries of the world.
The Russian team with 66 medals (28 gold, 17 silver and 21 bronze medals) tops the list of winners of EYOF Baku 2019, followed by British athletes with 25 medals (11, 12 and 2, respectively), and Turkey with 27 medals (11, 6 and 10).
The team of Azerbaijan, which won 23 medals (10 gold, 7 silver and 6 bronze) of this prestigious competition, took the fourth place in the team competition. As expected, most of the medals were taken by our wrestlers: 8 gold, 5 silver and 3 bronze. The second place in terms of the number of medals was taken by our judokas (2 gold, 1 silver and 3 bronze medals). At competitions in gymnastics, Azerbaijan could win only one silver medal.
Top ten of the tournament also includes the teams from Italy, Ukraine, Spain, France, Poland and Belarus.
The fourth place of Azerbaijan in the team rating is the best result of the country in the history of these competitions. Prior to that, the highest achievement of our national team was the 6th place with seven gold medals won in Belgrade in 2013. Nevertheless, weak results of the national team in many sports require serious analysis.
This is especially true of basketball, cycling, handball, swimming, tennis and volleyball. In particular, there was a noticeable lack of preparedness in handball and volleyball because our federations primarily focus on adult teams, while young athletes remain in the shadows. In this context, the outcome of the festival will be a serious signal for some federations. Lack of proper attention to young athletes can lead to problems with adult teams in the future.
In general, the Minister of Youth and Sports of Azerbaijan Azad Rahimov appreciated the results of the festival as satisfactory. “We saw not only teenagers, but professional athletes who are prepared as well as Olympic champions due to their diligence and hard work. I hope that the festival will inspire them to great achievements in the future,” minister said.
He noted that Azerbaijan was not happy with the results of previous competitions. This year we were represented in all kinds of sports, which also influenced the number of medals won. “That is why we are pleased with the result. We will certainly take care of the athletes who have become medallists of this competition,” Rahimov noted.
Azad Rahimov said he was sorry not to see success of Azerbaijan in team sports. “Seven strongest teams in Europe participated in every kind of sports, and we were the eighth. These European team included champions of Europe and the world. Competing with strong teams was not easy at all. The victory of our basketball team over the Croatian team was a good one. However, we will analyse the results and draw relevant conclusions,” he said.
Guests were also satisfied with the organization of the competition. They think that the festival was organised at high level. Niels Naygard, Vice-President of the European Olympic Committees, thanked Azerbaijan for organizing the festival and said that the Baku tournament will take a special place in the history of youth sports: “We are leaving Baku with good impressions. Your specialists raised Azerbaijan to a high level in holding sporting events. We will continue our support to the organisation of major sports events in Azerbaijan,” Nils Naygard said.