Çərşənbə axşamı, 08:54
Bütün teatr adamları pərdə arxasında böyüyüb. Bu məşhur ifadəni Oleq Əmirbəyova aid etməmək çətindir. Lakin bu, həm də gözəl yalan olardı. Oleq tez-tez teatrda olmasına baxmayaraq, pərdə arxasında böyüməyib. Anası Rita Əmirbəyova yalnız müstəsna hallarda uşağı özü ilə birlikdə teatra aparıb. Oğlunun gələcək peşəsini də o müəyən etməyib. Öz peşəsini Oleq özü seçib. Amma... nə bilmək olar? Bəlkə, peşə onu seçib?
Bununla belə, qaydalara istisna kimi bəzən aktyor uşaqları valideynlərinin peşəsini seçmirlər. Körpə yaşlarından valideynlər uşaqlarını teatr haqqında sonsuz söhbətlərlə "zəhərləyirlər". Çünki onlar üçün peşə bir həyat tərzi və yaşayış üslubuna çevrilir. Arnold Xarçenko - Oleqin atası tanınmış aktyor olub və XX əsrin 70-80-ci illərində teatra xidmət edib. O, erkən dünyasını dəyişib, amma Bakı izləyiciləri arasında hələ də onun incə ruh halına malik, həm komediya, həm də dramatik plan personajlarına çevrilmək bacarığı olan bir sənətkar kimi xatırlayanlar var. Deyirlər ki, o, "Tanrı vergisi olan aktyor" idi.
İlk dəfə teatr səhnəsinə çıxanda Oleqin, təxminən, 11 yaşı olub. Bu, Rüstəm İbrahimbəyovun "Cəftə" pyesi əsasında hazırlanmış bir tamaşa olub. Ona quruluşu Aleksandr Şarovski verib. Və bir söz deməyən Oleq Alekseyi - II Nikolayın (Romanovun) oğlunu təsvir etməli idi. Həddindən əyləncəli durum idi. Çünki hətta o zaman onda hadisədən kinayəli uzaqlaşma kimi uğurlu bir bacarıq aşkar edildi. Ancaq onda heç kimin ağlına gəlmirdi ki, bu səssiz və gülümsəyən uşaqdan yaxşı, maraqlı bir artist yetişəcək. Bu gün o, S.Vurğun adına Dövlət Akademik Rus Dram Teatrının aktyorudur - həm doğma teatrında, həm televiziyada, həm də dövlət səviyyəsində konsert və digər tədbirlərin aparıcısı kimi ona tələb var. Oleq Azərbaycan və rus dillərindəmükəmməl danışır, ingilis dilini də bilir.
- Oleq, ailənizdən, soyunuzdan danışaq?
- Buna ehtiyac varmı? Mən ikinci nəsil aktyoruyam. Əgər ailəyə peşə bacarıqlarının nəsildən-nəslə ötürməyin bir yolu kimi yanaşsaq, bu, ailədə bir neçə əsr boyu eyni peşə ilə məşğul olan bir neçə nəslin olmasını nəzərdə tutur. Yaxud eyni işlə. Aktyorluq peşəsi bizim ailədə valideynlərimlə başlayıb. Ancaq övladlarımın və nəvələrimin aktyor olub-olmayacağını bilmirəm. Buna görə də, sülalə haqqında danışmaq hələ tezdir.
- Bəs, nənə və babalarınız?
- Mən öz nənə və babalarımla fəxr edirəm. Onların aktyorluq peşəsi ilə heç bir əlaqələri yox idi, amma mən onların nurunu xatırlayıram. Uşaqlıq yaddaşım onlardan mənə axan işıq və sevgi hisslərini qoruyur.
- Bir dəfə ananız mənə demişdi ki, siz ailənizin şəcərə ağacını öyrənməyə çalışırsınız. Bu nə ilə bağlıdır?
- Bu, tamamilə fərqli məsələdir. Sadəcə, həyatımın bir anında düşündüm ki, öz nənə və babalarım haqqında heç nə bilmirəm. Onların taleyi necə olub? Kim və necə olublar? Onların hamısı həm milliyyətlərinə, həm fəaliyyətlərinin xarakterinə, həm də sosial vəziyyətlərinə görə fərqli olublar. Bəlkə də, bir gün ailəmizin soyağacı məsələsi ilə gerçəkdən məşğul olacam, çünki yetərincə maraq doğuran faktlarla rastlaşmışam.
- Maraqlı nəsə ortaya çıxdı?
- Bəli. Məsələn, məlum oldu ki, mənim ailə tarixçəmin bütün personajları maraqlı, qeyri-adi taleləri olan insanlardır. Onların hər biri haqqında roman və ya macəra hekayəsi yazmaq mümkündür.
- Onlardan hansısa biri avantürist-qəhrəman roluna iddia edirmi?
- Hə ... yəqin ki, daha çox sülalənin kişi təmsilçilərindən Sırokomlya adlı bir cəngavər.
- Qəribə adı olan bu adam kimdir?
- Ukrayna-Polşa soyunun nümayəndəsi! Onun öz gerbi olub, sonradan hansısa yollarla bu, Boqdan Xmelnitskinin (Ukrayna sərkərdəsi, siyasi və dövlət xadiminin) ailə gerbinə çevrilib və indi o, ("Abdank - Sırokomlya" gerbi) Ukrayna Prezidentinin yaxasındakı kollar zəncirinə asılmış yeddi medalyonun biridir...
- Maraqlı hekayədir!
- Bütün bəşəriyyətin tarixi kimi.
- Tarixlə maraqlanırsınız?
- Bəli. Ancaq peşəkar araşdırmaçı yox, daha çox həvəskar maraqlı səviyyəsində.
- Bəlkə də, siz teatrı yox, tarixi seçməli idiniz?
- Yox, nə danışırsız? Tarix mənim peşəmin əlavə hissəsidir. O, digər peşələrdən nə pis, nə də yaxşı deyil, amma şəxsən mənim üçün aktyor peşəsi daha maraqlıdır. Ona yaxşı sənətkar hörməti ilə yanaşılarsa, o, hər zaman sənə maraqlı həyat təmin edə bilər!
- Nikbinsiniz! Ancaq bütün bunlar bir nəzəriyyədir. Bəs, gerçəklik necədir?
- Gerçəkliyi biz özümüz yaradırıq. İnsanın özündən çox şey asılıdır, amma hər şey deyil. Məsələn, sənin rolun materialına nə qədər uyğun gəlməyin vacibdir – həmçinin rejissorla, onun quruluş estetikası, səhnə düşüncəsi ilə...
- Siz 9 ildir teatrdasınız...
- Yox. Bu, rəsmi olaraq 9 ildir. Üstəgəl,5 il mən Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin tələbəsi olan zaman teatrın kütləvi səhnələrinə qatılırdım. Mən hesabımı2005-ci ildən bəri aparıram.
- Ancaq siz Donald Beykeri - Leonard Qerşinin pyesi əsasında Şarovskinin "Bu azad kəpənəklər" pyesinin qəhrəmanı rolunu 2007-ci ilin dekabrında oynamısınız. Bu böyük və çətin bir roldur...
- Bəli. Tamaşanın özündə heyrətamiz bir incəlik var. Gənc Donaldın hekayəsi hər kəsi duyğulandırdı: həm aktyorları, həm də salondakı tamaşaçıları. Əlbəttə, Aleksandr Yakovleviç bu rolu mənə verərkən risk etdi. Ədalət hissi gərginləşmiş bir kor oğlan rolunu oynamaq lazım idi və rejissor mənə gözlərimi qara eynək arxasında gizlətməyə icazə vermədi. O, ətraf dünyanı Donaldın gördüyü kimi baxmağa və “görməyə” məcbur etdi. Çətin, amma maraqlı idi. Mən baxmadan görməyi öyrəndim...
- Bu, ilk böyük rol sizə nə verdi?
- Nə vaxtsa bir gün aktyor olacağıma inam verdi. Əgər işim gətirsə, yaxşı aktyor olacağıma.
- Alındı?
- Çalışıram. Səhnəyə çıxıb mətni səsləndirmək özünü aktyor adlandırmaq üçün yetərli deyil. Peşəyə yiyələnmək - bir ömür boyu öyrənmək yoludur. Özünüzü və peşənizi, sənətkarlığı və insanları dərk etmək yolu.
- Psixoloji incəliklər barədə danışırsınız?
- Həm də onlar barədə. Çünki "rol - xarakter – insan" təkcə psixoloji incəlik nüansı deyil, həm də qəribə də olsa, tarixi nüansdır. Həm də coğrafi. Həm də kulturoloji. Çünki özünü aktyor adlandırırsansa, qəhrəman haqqında hər şeyi bilməlisən: hansı dövrdə yaşayıb, cəmiyyətdə hansı əxlaq normaları, hansı etiket qaydaları var və s.
- Oynadığınız rollardan hansı peşəyə bir az fərqli baxmağınıza səbəb oldu?
- Timur Nasirovun "Qurdlar və qoyunlar" tamaşasındakı Klavdiya Qoretski rolu. Bir cazibədar avantürist rolunu oynayaraq mən gerçək həyatda «mənfi qəhrəmanın» nə olduğunu anladım. Ancaq bu rolu alan zaman mən bir növ nisbi təcrübəyə malik idim və anlayırdım ki, obrazın tutumlu olması üçün xırda təfərrüatlar axtarmaq lazımdır. İrana Tağızadə "Karamazov qardaşları" tamaşasında mənə Alyoşenka Karamazovu həvalə etdi. Mən çox həyəcanlanırdım: necə oynayacağam? Bütün günü romanı oxuyurdum, çox düşünürdüm, quruluşçunun personaj haqqında söylədiyi hər şeyə diqqətlə qulaq asırdım, qarşıma qoyulmuş öhdəliklərdən çəkilməməyəçalışırdım. O, mənimlə səbirlə çalışırdı. Ancaq yalnız illər sonra ağlımla deyil, ürəyimlə Alyoşanın kim olduğunu başa düşdüm. Belə də olur.
- Peşədən nə gözləyirsiniz?
- Mən gözləmirəm. Onu öyrənirəm. Həmişə. Həm teleaparıcı rolunda, həm də konsertlərin və ya hökumət tədbirlərinin aparıcısı rolunda.
- Bəs, kino ilə münasibətləriniz necə alınır?
- Bilmirəm, kinoda «bəyəniləcəmmi», cəmi 4 rolum var, amma filmlərə çəkilmək mənim üçün çox maraqlıdır. Başqa özəllik, başqa bir mövcudluq üsuludur. Bu - mənim komfortzonamdır. Ümumiyyətlə, özüm üçün yeni bir şey açmaq və öyrənmək xoşuma gəlir.
- Özünüzü hansı tip qəhrəmanların ampluasına aid edirsiniz?
- Bu suala konkret cavab vermək mənim üçün çətindir, çünki bütün teatr janrlarında iştirak etməmişəm.
- Sizə əsasən komediya rolları təklif olunur. Niyə? Səbəb rejissorların sizin peşə qabiliyyətləriniz barədə stereotipik qavrayışlarındadır?
- Bu suala cavab verə bilmirəm. Bilmirəm. Amma İrana Tağızadə mənə Alyoşenka rolunu verdi, məsələn? "Artistin taleyi" tamaşasındakı Bığlı Artist rolu bəs? Yəqin ki, o, məni yalnız komediya artistikimi görmür.
- Marionet-aktyor kimi tanınmaq istərdinizmi?
- Bilirsiniz, bu gün "marionet" sözü ilkin anlayışda daha çox başqasının, yəni rejissorun iradə və gücünə kor itaət kimi şərh olunur. Yəni ipləçəkib hərəkət etdiriləbiləcək küt kukla kimi. Əslində isə, dramatik teatrda bu anlayış istənilən janr çərçivəsində virtuoz asanlığı ilə mövcud olmağı bacaran aktyor deməkdir. Başqa sözlə, bu, hətta eyni tamaşa zamanı, hətta eyni rol çərçivəsindəjanrdan janra necə keçməyi bilən sintetik aktyordur. Bax, belə virtuoz marionet olmaqistərdim.
- Mane olan nədir? Siz ki öyrənməyi sevirsiz?
- Bəli. Ancaq istənilən elmi mənbədən götürə biləcəyim nəzəriyyə ilə yanaşı təcrübə də lazımdır. Təkmilləşməyə yardım etməklə yanaşı, köhnəlmiş konsepsiyalardan kənara çıxmağa kömək edən master-klasslara da ehtiyac var. Dünya inkişaf edir, teatr incəsənəti də. Bu master-klasslarda tək deyil, səhnə ortaqları ilə birlikdə olmaq daha yaxşıdır. Birlikdə inkişaf edir və birlikdə keyfiyyətcə fərqli nəticələr əldə etməyə çalışırsınız. Boş yerdən demirlər ki, teatr kollektivyaradıcılıqdır. Bu yay teatrımızın bir qrup gənc aktyorunun Şekvitilidə beynəlxalq peşə inkişafı dərslərində iştirakı çağdaş akytor üçünlazım olan tədbirdir – orada biz peşəkar sənətin yeni üsullarını praktikada mənimsədik.
- Teatr yaradıcılığı təqvimi fəsillərlə ölçülür. Xidmət etdiyiniz teatr 99-cu mövsümə qədəm qoyur. Yeni mövsümə hansı ümidlərlə daxil olursunuz?
- Bütün həmkarlarımda olan eyni ümidlərlə. Bizim hamımıza maraqlı, yaradıcı, əyləncəli biryubiley öncəsi mövsüm arzulayıram. Gələn ilin sentyabrında biz teatr həyatının yüzüncü mövsümünə girəcəyik. Bizim hamımızın dərhal 100 yaşı olacaq! Özünüz fikirləşin, hər kəsin eyni anda 100 yaşının tamam olması tez-tezmi baş verir?! Əlbəttə ki, biz, o cümlədən mən də daxil olmaqla, nəsə qeyri-adi bir şey gözləyirik. Amma hələlik mən fürsətdən istifadə edərək teatrdan bütün həmkarlarımı və şəhərin digər teatrlarında çalışan həmkarlarımı ölkədə, səhv etmirəmsə, 147-ci, yeni teatr mövsümünün başlanması münasibətilə təbrik edirəm. Hamımıza - maraqlı yaradıcılıq və peşə uğurları, tamaşaçılara isə xoş bədii yeniliklər və həyəcan arzulayıram.

«РЕАЛЬНОСТЬ МЫ СОЗДАЕМ САМИ»
Олег АМИРБЕКОВ: «Выйти на сцену и произнести текст - недостаточно для того, чтобы называть себя актером»
Трудно удержаться от соблазна и не начать рассказ об Олеге Амирбекове с расхожей фразы типа: он, как и все театральные дети, вырос за кулисами. Но это было бы красивой ложью. За кулисами Олег не рос, хотя и бывал в театре часто; его мама Рита Амирбекова только в исключительных случаях брала ребенка с собой в театр. И, в общем-то, не планировала будущую профессию своему сыну. Он выбрал ее сам. Хотя… как знать? Возможно, профессия выбрала его?
Впрочем, исключением из правил становятся ситуации, когда актерские дети не выбирают профессию своих родителей. С младенческого возраста родители «травят» своих детей бесконечными разговорами о театре. Потому что профессия для них становится стилем и образом жизни. С ней не расстаются 24 часа в сутки и, отправляясь домой, не оставляют ее у театрального порога. Арнольд Харченко, отец Олега, был популярным артистом и служил театру в 70-80-е годы XX века. Он рано ушел из жизни, но среди бакинской публики есть еще те, кто вспоминает его как артиста с тонкой душевной организацией и умением перевоплощаться в персонажей и комедийного, и драматического плана. О таких говорят, что он - «артист от Бога».
Олегу было лет 11, наверное, когда он впервые вышел на сцену театра. Это был спектакль по пьесе Рустама Ибрагимбекова «Петля». Ставил - Александр Шаровский. И Олегу, не произносившему ни слова, надо было изображать Алексея - сына Николая II (Романова). Ситуация была презабавная. Потому что уже тогда в нем угадывался счастливый дар ироничного отстранения от ситуации. Но никто тогда даже не предполагал, что из этого молчаливого и улыбчивого ребенка вырастет хороший, интересный артист. Сегодня он, актер Государственного академического русского драматического театра им. С.Вургуна, востребован и в родном театре, и на телевидении, и как ведущий концертов и других мероприятий государственного масштаба. Олег в совершенстве владеет азербайджанским и русским языками, знает английский.
- Олег, поговорим о династии?
- А есть ли в этом необходимость? Я - актер во втором поколении. Династия, если уж говорить о ней как о способе передачи секретов профессионального мастерства из поколения в поколение, предполагает наличие нескольких поколений в семье, которые из века в век занимаются одним и тем же ремеслом. Или делом. Актерская профессия началась в нашей семье с моих родителей. Но я не знаю, будут ли мои дети и внуки актерами. Поэтому говорить о династии пока рано.
- А дедушки и бабушки?
- Я горжусь своими дедушками и бабушками. Они никакого отношения к актерскому ремеслу не имели, но я вспоминаю их светло. Детская память сохранила ощущение проливающихся на меня потоков света и любви.
- Твоя мама как-то сказала мне, что ты увлекся изучением своей родословной. Почему?
- Это не совсем так. Просто в какой-то момент своей жизни я подумал о том, что ничего не знаю о своих дедушках и бабушках. Какой была их судьба? Кем и какими они были? А были они все разными и по национальности, и по роду своей деятельности, и по социальному статусу. Возможно, когда-нибудь я действительно захочу заняться вопросом родословной моей семьи, потому что столкнулся с довольно интригующими фактами…
- Открылось что-то интересное?
- Оказалось, что все персонажи моей семейной истории - это люди с удивительными, неординарными судьбами. О каждом из них можно написать роман или приключенческую повесть.
- И кто же из них претендует на роль героя-авантюриста?
- Ну… наверное, больше чем остальные представители мужской линии рода рыцарь по имени Сырокомля.
- А это еще кто, с таким странным именем?
- Представитель украинско-польского рода! Он имел свой герб, который потом каким-то образом стал родовым гербом Богдана Хмельницкого (украинский полководец, политический и государственный деятель), а теперь являет собой один из семи медальонов, висящих на ажурной цепи в коларе президента Украины (герб «Абданк - Сырокомля»)…
- Интересная история!
- Как и история всего человечества.
- Увлекаешься историей?
- Да. Но скорее на уровне любопытства любителя, а не исследований профессионала.
- Так, может быть, надо было бы выбрать историю, а не театр?
- Ну что вы? История - это дополнительная составляющая моей профессии. Она не хуже и не лучше других, но лично мне интересна профессия актера. Если относиться к ней с уважением хорошего ремесленника, то она в состоянии обеспечить тебе нескучную жизнь на все времена!
- Оптимистично! Но все это - теория. А в реальности?
- Реальность мы создаем сами. Многое зависит от тебя самого, но не все. Важно, к примеру, насколько ты совпадешь с материалом роли и насколько - с режиссером, его постановочной эстетикой, постановочной мыслью…
- Ты в театре девять лет…
- Нет. Это официально девять лет. И плюс к этому еще пять лет, когда я, будучи студентом нашего Университета культуры и искусства, ходил в театральных массовках. Я веду отсчет с 2005 года.
- Но Дональда Бейкера - героя спектакля Шаровского «Эти свободные бабочки» по пьесе Леонарда Герша - ты сыграл в декабре 2007 года. Это большая и сложная роль…
- Да. И сама пьеса удивительно нежная. История юного Дональда трогала всех: и нас, актеров, и зрителей в зале. Александр Яковлевич, конечно, рисковал, давая мне эту роль. Играть нужно было слепого мальчика с обостренным чувством справедливости, и режиссер не позволял мне прятать глаза за черными стеклами очков. Он заставлял смотреть и «видеть» мир вокруг себя так, как его видел Дональд. Было трудно, но интересно. Я научился смотреть, не видя…
- Что дала эта первая большая роль?
- Веру в то, что когда-нибудь стану актером. А если повезет, то хорошим актером.
- Получилось?
- Стараюсь. Выйти на сцену и произнести текст - недостаточно для того, чтобы называть себя актером. Владение профессией - это путь познания длиною в жизнь. Познание и себя, и профессии, и ремесла, и людей.
- Речь о психологических тонкостях?
- И о них тоже. Потому что «роль - характер - человек» - это ведь не только нюансы психологических тонкостей, но и история тоже, как ни странно. И география. И культурология. Потому что ты, если называешь себя актером, должен знать о своем герое все: в какую эпоху живет, какие нравы в обществе, каков этикет и т.д.
- Какая из сыгранных ролей заставила посмотреть на себя в профессии несколько иначе?
- Роль Клавдия Горецкого в спектакле Тимура Насирова «Волки и овцы». Играя этакого обаятельного авантюриста, я осознал, что такое «антигерой» в реальной жизни. Но к тому времени, когда я получил эту роль, я был уже с каким-то относительным опытом и понимал, как надо искать мелкие подробности, чтобы образ получался объемным. Ирана Таги-заде в спектакле «Братья Карамазовы» доверила мне Алешеньку Карамазова. Я очень волновался: как это сыграть? Все время читал роман, много думал, внимательно слушал все, что говорит постановщик о персонаже, стараясь не отступать от поставленных ею задач. Она терпеливо работала со мной. Но только годы спустя - сердцем, а не умом понял, кто такой Алеша. Так тоже бывает.
- Чего ты ждешь от профессии?
- Я не жду. Я изучаю ее. Всегда. И в роли телеведущего, и в роли ведущего концертов или государственных мероприятий.
- А как складываются твои отношения с кино?
- Не знаю, «нравлюсь» ли я кино, у меня всего четыре сыгранные роли, но лично мне сниматься в кино очень интересно. Другая специфика, другой способ существования. Это - моя зона комфорта. Мне вообще нравится открывать и узнавать что-то для себя новое.
- С амплуа какого героя ты соотносишь себя?
- Мне трудно ответить на этот вопрос конкретно, потому что не во всех театральных жанрах я был задействован.
- Тебе предлагают, в основном, роли комедийного плана. Почему? Причина в стереотипном восприятии режиссерами твоих профессиональных возможностей?
- Не могу ответить на этот вопрос. Не знаю. Но ведь Ирана Таги-заде дала мне роль Алешеньки? Роль Усатого Артиста в спектакле «Судьба Артиста»? Наверное, она видит во мне не только комедийного артиста.
- Хотел бы иметь репутацию актера-марионетки?
- Видите ли, первоначальное понятие слова «марионетка» сегодня чаще всего трактуется как слепое повиновение чужой, то есть режиссерской, воле и власти. Ну, такая тупая кукла, которую можно дергать за ниточки. Хотя на самом деле в драматическом театре это понятие означает актера, умеющего с легкостью виртуоза существовать в рамках любого жанра. Иначе говоря, это синтетический актер, который умеет перетекать из жанра в жанр даже в одном спектакле, в одной роли. Вот такой марионеткой-виртуозом хотел бы быть.
- Что мешает? Ты же любишь учиться?
- Да. Но кроме теории, которую я могу почерпнуть из любого научного источника, нужна и практика. Нужны мастер-классы, которые помогают не только совершенствоваться, но и выходить за рамки устаревших понятий. Мир развивается и театральное искусство тоже. И хорошо, если в этих мастер-классах ты не один, а вместе со своими партнерами по сцене. Вы развиваетесь вместе и вместе стремитесь к качественно иным результатам. Не зря же говорят, что театр - это коллективное творчество. Участие группы молодых актеров нашего театра в международных, профессионально развивающих занятиях этим летом в Шеквитили, где мы на практике осваивали новые приемы профессионального ремесла, - это то, что нужно современному актеру.
- Театральный календарь творчества измеряется сезонами. Театр, которому ты служишь, вступает в 99-й сезон. С какими надеждами ты вступаешь в новый сезон?
- С теми же, что и все мои коллеги. Желаю нам всем интересного, творческого, увлекательного предъюбилейного сезона. В следующем сентябре мы войдем в сотый сезон театральной жизни. Нам всем и сразу исполнится 100 лет! Сами подумайте, как часто случается такое, чтобы всем одновременно исполнялось 100?! Конечно, мы ждем, и я в том числе, чего-то необычного. Ну а пока я, пользуясь случаем, хочу поздравить всех коллег моего театра и коллег в других театрах города с началом нового, 147-го, если не ошибаюсь, театрального сезона в стране. Всем нам - интересного творчества и профессиональных достижений, а зрителям - приятных художественных открытий и потрясений.