Texnologiyaların inkişafı və internetin yayılması ilə dünyada daha bir müharibə növü yaranıb – kibermüharibə
XXI əsrdə bəşəriyyət yeni müharibə növü ilə qarşı-qarşıya qalıb. Söhbət kibermüharibədən gedir. Burada «qanlı» toqquşmalar meydanlarda, dağlarda və çaylarda deyil, qlobal internet şəbəkəsində, kompüterlərdə, serverlərdə gedir. Amma bu, savaşı heç də zəiflətməyib. Əksinə, texnoloji müharibə daha geniş əhatəli savaşa çevrilib.
Təhlükəli internet
Hər şey yeni minillik ərəfəsində başladı. «Millenium problemi» texnoloji proseslərin qlobal idarə olunması sisteminin bütün zəif cəhətlərini ortaya qoydu. Dünya ölkələri bu problemin aradan qaldırılması üçün, təxminən, 300 milyard dollar xərclədilər. Bununla yanaşı, yüzlərlə kompüter mütəxəssisi şəbəkənin o anadək məlum olmayan imkanlarına yiyələndilər. Bu imkanlardan isə ən müxtəlif məqsədlərlə istifadə etmək mümkün idi: varlanmaq, məişətin təkmilləşdirilməsi, vaxtilə iş yerində rəhbəri olmuş şəxslərə pislik edilməsi və ya ideya məqsədləri ilə. 2001-ci ildə şəbəkə antiqlobalistləri məşhur Davos Forumunun saytına belə, hücum etmişdilər. Bu hücumun ciddi zərəri olmasa da, təşkilatçılar özlərini göstərə bilmişdilər.
Beləliklə, qlobal şəbəkənin zəifliyindən bir çox dövlətin hərbçiləri və xüsusi xidmət orqanları da istifadə etməyə başlayıb. Fövqəldövlətlər arasında nüvə balansı üzündən açıq müharibənin mümkün olmaması onları yeni hibrid müharibələrə əl atmağa vadar edir. Belə müharibələrdən biri isə məhz kiberhücumların təşkilidir. Güc strukturları bu məqsədlə haker qrupları yaradır, onları dövlət işinə götürür. Bu savaş gizli gedir – heç kəs heç kəsə müharibə elan etmir. İstisna kimi, yalnız bir neçə il əvvəl «İslam Dövləti»nə müharibə elan etmiş «Anonimus» haker qrupunu göstərmək olar.
Daha bir diqqətçəkən məqam kiberhücumların çətinliyidir. Real dünyada hərbi hədəflərin aşkar koordinatları varsa, virtual dünyada hədəf kompüterlər və şəbəkələrdir. Onlar isə kifayət qədər ani vaxtda ünvanını dəyişə bilir.
Yüzilliklər ərzində adi hərbi əməliyyatlara öyrəşmiş hərbçilər kiberəməliyyatları planlayan zaman tez-tez oriyentirləri itirə bilir. Müasir silahların gücü çox qısa zamanda böyük məkanı hədəfə almağa imkan verir və bu zaman müdafiə olunan tərəfin qorunmaq imkanları o qədər də geniş olmur. Kiberməkanda isə qorunan tərəf proqramda kiçik bir dəyişiklik etməklə, hücumu tam iflasa uğrada bilir. Nəticədə, hədəflər siyahısı yenilənməli olur. Əks təqdirdə plan heç bir nəticə verməyəcək.
Məsələn, Rusiya bu yaxınlarda ABŞ-ın onun enerji infrastrukturunu «sındırmağa» cəhd göstərdiyini bəyan etmişdi. Bununla yanaşı, ruslar vaxtında görülmüş tədbirlər nəticəsində Amerikanın planının iflasa uğradığını da bildirdilər.
Amma müdafiəsi zəif olan sistemlər kənardan uğurlu miqyaslı hücuma məruz qala bilir. Buna ən son nümunələrdən biri Venesuelanın ard-arda üzləşdiyi kiberhücumlardır. Ölkənin enerji təchizatı sisteminin sıradan çıxarılması həyatı iflic etmişdi. Nəticədə, Venesuela gecələri zülmət qaranlıqda keçirməli olurdu. Bolivar Respublikasının rəhbərliyi günahkar kimi birmənalı şəkildə ABŞ-ı göstərirdi. Amerikalılar ittihamları rədd etsə də, iki ölkə münasibətlərindəki gərginlik diqqətləri, həqiqətən də, onlara yönəldirdi.
ABŞ-da əlahiddə yarımhərbi kiber komandanlığın mövcudluğu çoxdan məlumdur. Üstəlik, ekspertlər onun faktiki olaraq, prezidentə tabe olmadığını bildirir.
Bu gün kibersilahlanmaya görə dünya liderlərinin ilk üçlüyündə Rusiya ilə Çin də yer alır. Moskva daha çox «dərin feyklərin» yaradılmasında və informasiya müharibəsində günahlandırırlarsa, Çin hakerləri rəqib proqramları və sistemlərini kifayət qədər uzun müddətə sıradan çıxara bilir. Məsələn, bu yaxınlarda «Telegram» sosial şəbəkəsi bir neçə saatlığına tam «donmuşdu». Məsələ ondadır ki, Honkonqda qiyam qaldırmış kütlə ünsiyyət qurmaq üçün məhz bu şəbəkədən istifadə edir. Çünki hazırda o, haqlı olaraq, ən yaxşı müdafiə olunan sosial şəbəkə sayılır.
İnformasiya müharibəsi və psevdohücumlar
Süni intellekt dezinformasiya inqilabına da təkan verib. Bu gün posthəqiqət dövrü öz qaydalarını diqtə etməkdədir. Burada isə artıq hadisənin özü deyil, ötürülməsi daha önəmlidir.
Lazımi «məna»nın yaradılması kifayət qədər çətin iş olsa da, burada qazanılan uğur kifayət qədər dividend gətirir. Onların ətrafında formalaşdırılan müxtəlif ictimai təşkilatlar da şəbəkə müharibəsinin silahlarıdır.
Artıq həqiqətin yalandan seçilməsi kifayət qədər çətin işə çevrilib. İndi, internetdə məşhur dövlət xadimlərilə bağlı şayiələrin yayılması da «dəb»ə minib. Doğrudur, belə böhtanlar ortaya atıldığı kimi də yox olub gedir, lakin onlar hakimiyyət strukturlarında təşviş, əhalidə müdafiəsizlik hissi, sonda isə total inamsızlıq yaradır.
«Dərin feyklər»in sadə kodlarını əldə etmək indi çox asandır. Bəzi proqramlar o qədər sadədir ki, kompüter elminin incəliklərini dərindən bilməyən məktəbli belə, onların köməyilə inandırıcı yalanlar yarada bilir. Misal kimi, rusların «FaceApp» yeniliyini göstərmək olar. Bu proqram vasitəsilə istifadəçinin simasını dəyişmək, onu qocaltmaq mümkündür. ABŞ Senatında artıq bu proqramlarla bağlı mənfi fikirlər səsləndirilib. Senatorlar hesab edir ki, Rusiya bununla sadə amerikalıların məlumatlar bazasına giriş əldə etməyə çalışır.
Kibermüharibənin daha bir qolu psevdohücumlardır. Yəni bir tərəf sadəcə, qlobal hücumu imitasiya edir, bununla da, rəqibin yeni müdafiə sistemlərini özü üçün aşkara çıxarır. Bu, təcrübənin artırılması üçün lazımdır. Hər halda, yeni hərbi əməliyyatlarda əsas silah məhz təcrübə və insan amilidir.
Bu məsələnin əks tərəfi hər hansı dövlətin öz hökmranlığına əminliyinin yaranmasıdır. Bu, qlobal kibermüharibələrə yol aça bilər. İsrail və ABŞ xüsusi xidmət orqanlarının İranın nüvə proqramını bir neçə il dala atmış uğurlu «Stuxnet» birgə əməliyyatından sonra bu sahədə «silahlanma yarışı» görünməmiş miqyas alıb.
Kibermuzdlular
Kibermüharibəni yalnız dövlətlər deyil, həm də ayrı-ayrı fərdlər aparır. Çünki bunun üçün illərlə hazırlaşmağa və ya böyük məbləğdə vəsaitə ehtiyac yoxdur. Hakeri böyük monitor qarşısında (bəzən iki monitor qarşısında) oturmuş müəmmalı insan kimi təsəvvür etmək doğru deyil. Bu işi istənilən şəxs görə bilər. Məsələn, Ukrayna banklarından birindən kifayət qədər ciddi məbləğ itib. Təhlükəsizlik qüvvələrinin cinayətkarın tapılması üçün gördüyü ciddi tədbirlər nəticəsində bəlli olub ki, bankın xanım əməkdaşlarından biri hər hansı şübhə yaratmayan gənc oğlanla tanış olub, bir müddət sonra oğlan qıza «troyan»lı fotosunu göndərib…
Bu gün kibercinayətkarlar üçün ən cazibəli hədəf məhz bank sistemləridir. Statistikaya əsasən, ümumi kiberhücumların (belə hücumlar milyonlarladır), təxminən, 90%-i məhz banklara və maliyyə institutlarına yönəlir. Bu gün kibercinayətkarlar beynəlxalq narkotik ticarətindən daha gəlirli sahəyə çevrilib. Ayrı-ayrı qüvvələr məkrli planlarını həyata keçirmək üçün haker və haker qrupları uğrunda əsl savaşa çıxıb. Adi müharibələrdə olduğu kimi, bu sahədə də muzdlular kifayət qədər effektiv vasitədir. Əsas odur ki, hakerlərin sifarişçilərlə əlaqəsini izləmək çətindir. Konkret məskənləri olmayan bu şəxslər izləmədən, təqibdən asanlıqla yayına bilir. Belə şəxslər ələ keçərsə belə, onların bu və ya digər kibercinayətdə iştirakının sübutu kifayət qədər çətin olur.
Digər tərəfdən, bu insanlar real və virtual informasiyanı bir-birindən yaxşı ayırır və bununla da, özünəməxsus analitikə çevrilirlər. Məsələn, Ben Ladenin Pakistandakı evinə hücumla bağlı əməliyyat bir proqramistin ucbatından iflasa uğraya bilərmiş. Pakistan Amerikanın bu əməliyyatından xəbərsiz olub. İnformasiya texnologiyaları üzrə yerli konsultant Sohib Athar isə gecə saatlarında Abbottabad üzərində vertolyot səsinin qəribə olduğunu düşünərək «Twitter»də canlı yayıma başlayıbmış. Beləliklə, pakistanlılar və ya cihadçılar bir az diqqətli olsaydılar, illərlə hazırlanmış əməliyyat iflasa uğrayacaqmış. Bu haqda sonradan MKİ-nin sabiq rəhbəri Maykl Morell (yeri gəlmişkən, əməliyyatı o hazırlamışdı) informasiya texnologiyalarının imkanlarını göstərmək üçün məlumat vermişdi.
Azərbaycana hücumlar
Kibermüharibə Azərbaycandan da yan keçmir. Artıq Qarabağ müharibəsi də dağlardan, dərələrdən internet məkanına keçib. Son dövrlərdə ayrı-ayrı hakerlərin təxribatları ilə yanaşı, lokal müharibələr də yaşanıb.
Ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, Ermənistanla Azərbaycan arasında kiberməkanda bir neçə «toqquşma» olub. 2000, 2012, 2016-cı illərdə hər iki tərəfdən olan hakerlər dəfələrlə bir-birinə aid sistemləri sıradan çıxarıb. Lakin bu zaman ciddi zərər qeydə alınmayıb. Bu hallarda əsasən informasiya agentliklərinin saytları ziyan çəkib.
Adətən, tərəflər arasında «kiber toqquşmalar» haqda informasiya gizli qalır, çünki münaqişə hələ davam edir. Lakin bəzi mütəxəssislər anonim qalmaq şərtilə, müəyyən detalları açıqlayır. Məsələn, erməni IP-lərinin Azərbaycanda çoxdan bloklandığı məlumdur. Odur ki, Azərbaycana əksər kiberhücumlar regiondan kənardan təşkil olunur.
Bununla yanaşı, azərbaycanlı IT mütəxəssisləri milli kiberməkanda zəif yerləri davamlı olaraq üzə çıxarır və onların müdafiəsini gücləndirir.
İstənilən halda, son onillik göstərir ki, hər hansı dövlət təhlükəsizliyini, döyüş qabiliyyətli müdafiəsini lazımınca qurmazsa, onun kompleks inkişafı mümkün deyil. İnformasiya texnologiyalarının təxminedilməz vüsətlə inkişaf etdiyi şəraitdə «əsas silah xəbərdar olmaqdır» prinsipi əsas prinsipə çevrilir.

С развитием технологий и проникновением интернета в мире появилась еще одна разновидность войн - кибервойны
В XXI век человечество вошло с новым видом войн - так называемыми «кибервойнами». Ареной «кровавых» столкновений здесь являются не поля, горы и реки, а глобальная сеть интернета, компьютеры и серверы. Но от этого сами баталии стали не менее изощренными, а еще более технологичными и всеобъемлющими.
Опасный интернет
Все началось на рубеже тысячелетий. «Проблема Миллениума» вскрыла всю уязвимость глобальных систем управления технологическими процессами. На устранение этой проблемы страны мира потратили около $300 млрд. Помимо этого сотни компьютерных специалистов получили доступ к ранее неизвестным возможностям сети. Эти возможности можно было использовать в различных целях: личного обогащения, усовершенствования быта, из желания нагадить бывшему работодателю, а то и просто из идейных соображений. Так, в 2001 году сетевые антиглобалисты произвели атаку на сайт знаменитого Давосского форума: ущерб нанесли минимальный, но зато заявили о себе.
Уязвимость глобальной сети взяли на вооружение военные и спецслужбы многих стран мира. Невозможность открытой масштабной войны между большими державами из-за ядерного баланса побуждает к новым гибридным войнам, одними из которых являются именно кибератаки. Для этого силовики объединяют хакеров в группы и ставят на службу государству. Эти войны ведутся скрытно - никто никому войну не объявляет. Исключением можно назвать хакерскую группу «Анонимус», объявившую несколько лет назад войну «Исламскому государству».
Обращает на себя внимание и вся сложность наступательных киберопераций. Если в реальном мире военные цели имеют вполне осязаемые координаты, то в виртуальном пространстве целями становятся компьютеры и серверы, которые могут достаточно быстро менять свои адреса.
Привыкшие за столетия к обычным боевым действиям военные, планируя кибероперации, могут быстро потерять ориентиры. Мощность современных вооружений позволяет накрыть за секунды огромные пространства, и у обороняющейся стороны не будет возможности достойно защититься. В киберпространстве же достаточно поменять маленькую деталь программы и сделать тем самым применяющееся против нее кибероружие совершенно бессмысленным. В результате списки целей необходимо обновлять в режиме реального времени, иначе от них не будет никакой пользы.
Так, совсем недавно Россия заявила, что США пытаются взломать ее энергетическую инфраструктуру. При этом россияне отметили, что попытки эти были безуспешными ввиду принятых оперативных мер.
Однако менее защищенные сети могут регулярно подвергаться успешным массированным атакам извне. Одним из последних примеров являются несколько подряд «блэкаутов» в Венесуэле. Сбой в системе энергоснабжения привел к серьезным нарушениям жизнедеятельности, а по ночам страна и вовсе погружалась в кромешный мрак. Власти Боливарианской Республики прямо указали на США в качестве виновника. И хотя американцы отрицали все обвинения, натянутые отношения между странами заставляют обратить взоры на противоположную сторону Мексиканского залива.
Давно не является секретом тот факт, что в США существует отдельное полувоенное Кибернетическое командование, к тому же, по мнению экспертов, фактически не подчиняющееся президенту страны.
В тройке мировых лидеров по кибероружию также Россия и Китай. Если Москву больше обвиняют в создании «глубоких фейков» и информационной войне, то хакеры Поднебесной вполне могут вывести на долгое время из строя конкретную программу или систему. Такое случилось совсем недавно, когда социальная сеть Telegram вдруг «зависла» на несколько часов. Дело в том, что бунтовщики в Гонконге используют именно эту соцсеть для общения меду собой, справедливо считая ее самой на данный момент защищенной.
Информационная война и псевдоатаки
Искусственный интеллект дал толчок дезинформационной революции. Эпоха постправды, когда важно уже не само событие, а его подача, диктует свои правила.
Создание нужных «смыслов» - довольно кропотливая задача, но и успех здесь дает вполне осязаемые дивиденды. Формируемые вокруг них различные общественные организации тоже представляют собой оружие сетевой войны.
Уже сейчас отделять правду от вымысла стало довольно сложным занятием.
Совсем недавно стало «модным» запускать в интернет «утки» про известных государственных деятелей. Хотя длительность такого вранья меньше солнечных суток, они сеют панику во властных структурах, а у населения создают ощущение отсутствия защищенности и, как следствие, тотальное недоверие.
Доступ к упрощенным кодам «глубоких фейков» быстро распространяется. Некоторые программы настолько просты, что даже школьник, не знающий азов компьютерной науки, может с их помощью создавать убедительные подделки.
В качестве примера можно привести новую российскую разработку FaceApp. Компьютерная программа меняет лица пользователей, предоставляя им на первый взгляд увлекательное времяпрепровождение. Однако в Сенате США уже прозвучали гневные отклики: сенаторы считают, что таким образом Россия пытается найти выход к базам данных простых американцев.
Другой частью кибервойны являются псевдоатаки, когда одна из сторон лишь имитирует глобальное нападение, на самом деле выявляя новые средства защиты, их уязвимость и накапливая необходимый опыт. Ведь именно опыт и человеческий фактор становятся главным оружием нового театра военных действий. Оборотной стороной тут является ощущение чувства собственного превосходства, которое может стать причиной грядущей глобальной кибервойны. После успешной совместной операции израильской и американской спецслужб под названием Stuxnet, когда иранская ядерная программа была отброшена на пару лет назад, «гонка вооружений» в этой сфере достигла небывалых масштабов.
Кибернаемники
Не только государства ведут кибервойны, но также и вполне частные лица. И на это вовсе не нужны огромные средства и годы подготовки. Представление о хакере как о человеке в капюшоне, сидящим перед большим монитором (а то и перед двумя), скорее навязано Голливудом и, мягко говоря, не соответствует действительности. Это может быть кто угодно. Простой пример: в одном из украинских банков пропали крупные средства. Служба безопасности сбилась с ног, пытаясь вычислить преступника. Оказалось, что одна из сотрудниц познакомилась с ничем не примечательным молодым человеком, а далее он послал ей свою фотку с трояном.
На сегодняшний день именно банковские системы являются наиболее лакомой целью киберпреступников. По статистике, около 90% всех кибератак (а они исчисляются миллионами) в мире совершаются на банки и финансовые институты. Киберпреступность сейчас приносит больше доходов, чем мировая наркоторговля. На отдельных хакеров и различные хакерские группировки идет настоящая охота с целью нанять их для своих коварных планов.
Наемники, как и в обычных войнах, - достаточно эффективное средство в киберконфликтах. Самое главное, что сложно отследить их связь с заказчиком. «Частники», не имея привязки к конкретным местам, легко уходят от слежки и преследований. Даже поймав их, достаточно сложно доказать их причастность к тому или иному киберпреступлению.
С другой стороны, «частники» лучше сопоставляют реальную информацию с виртуальной, становясь своего рода аналитиками. Так, в истории с нападением на дом Бен Ладена в Пакистане секретная операция чуть не пошла насмарку из-за одного-единственного программиста. Пакистанские спецслужбы проморгали налет американцев, а вот местный консультант по информационным технологиям Сохиб Атхар отметил странность звука вертолетных винтов в час ночи над Абботтабадом и начал прямую трансляцию в Твиттере. Будь пакистанцы или джихадисты порасторопнее, операция, готовившаяся на протяжении нескольких лет, просто провалилась бы. Эту историю бывший глава ЦРУ Майкл Морелл (кстати, готовивший операцию) рассказал как пример возможностей информационных технологий.
Атаки на Азербайджан
Затронула кибервойна и нашу родину. Карабахский конфликт, уйдя с равнин и гор, перешел в интернет. Наряду с провокационными выпадами отдельных хакеров имели место и локальные войны.
По оценкам экспертов, между Арменией и Азербайджаном случилось уже несколько обострений в киберпространстве. В 2000, 2012, 2016 годах хакеры обеих сторон взламывали целые сегменты сети, не нанося при этом, однако, серьезного ущерба. В таких случаях страдали в основном сайты информационных агентств.
В большинстве случаев информация о «киберперепалках» сторон остается засекреченной ввиду незаконченности конфликта. Однако некоторые специалисты на условиях анонимности выдают некоторые подробности. Например, известно, что армянские IP давно уже заблокированы в Азербайджане, и основная масса кибератак на страну производится из-за пределов нашего региона. Параллельно азербайджанские IT-специалисты выискивают и устраняют уязвимые места в национальном киберпространстве.
В любом случае последнее десятилетие показало, что комплексное развитие любой страны невозможно без организации безопасности и боеспособной обороны. С непредсказуемым развитием информационных технологий принцип «кто предупрежден, тот вооружен» становится основополагающим в широком смысле этого слова.