Texnologiyaların inkişafı və internetin yayılması ilə dünyada daha bir müharibə növü yaranıb – kibermüharibə
XXI əsrdə bəşəriyyət yeni müharibə növü ilə qarşı-qarşıya qalıb. Söhbət kibermüharibədən gedir. Burada «qanlı» toqquşmalar meydanlarda, dağlarda və çaylarda deyil, qlobal internet şəbəkəsində, kompüterlərdə, serverlərdə gedir. Amma bu, savaşı heç də zəiflətməyib. Əksinə, texnoloji müharibə daha geniş əhatəli savaşa çevrilib.
Təhlükəli internet
Hər şey yeni minillik ərəfəsində başladı. «Millenium problemi» texnoloji proseslərin qlobal idarə olunması sisteminin bütün zəif cəhətlərini ortaya qoydu. Dünya ölkələri bu problemin aradan qaldırılması üçün, təxminən, 300 milyard dollar xərclədilər. Bununla yanaşı, yüzlərlə kompüter mütəxəssisi şəbəkənin o anadək məlum olmayan imkanlarına yiyələndilər. Bu imkanlardan isə ən müxtəlif məqsədlərlə istifadə etmək mümkün idi: varlanmaq, məişətin təkmilləşdirilməsi, vaxtilə iş yerində rəhbəri olmuş şəxslərə pislik edilməsi və ya ideya məqsədləri ilə. 2001-ci ildə şəbəkə antiqlobalistləri məşhur Davos Forumunun saytına belə, hücum etmişdilər. Bu hücumun ciddi zərəri olmasa da, təşkilatçılar özlərini göstərə bilmişdilər.
Beləliklə, qlobal şəbəkənin zəifliyindən bir çox dövlətin hərbçiləri və xüsusi xidmət orqanları da istifadə etməyə başlayıb. Fövqəldövlətlər arasında nüvə balansı üzündən açıq müharibənin mümkün olmaması onları yeni hibrid müharibələrə əl atmağa vadar edir. Belə müharibələrdən biri isə məhz kiberhücumların təşkilidir. Güc strukturları bu məqsədlə haker qrupları yaradır, onları dövlət işinə götürür. Bu savaş gizli gedir – heç kəs heç kəsə müharibə elan etmir. İstisna kimi, yalnız bir neçə il əvvəl «İslam Dövləti»nə müharibə elan etmiş «Anonimus» haker qrupunu göstərmək olar.
Daha bir diqqətçəkən məqam kiberhücumların çətinliyidir. Real dünyada hərbi hədəflərin aşkar koordinatları varsa, virtual dünyada hədəf kompüterlər və şəbəkələrdir. Onlar isə kifayət qədər ani vaxtda ünvanını dəyişə bilir.
Yüzilliklər ərzində adi hərbi əməliyyatlara öyrəşmiş hərbçilər kiberəməliyyatları planlayan zaman tez-tez oriyentirləri itirə bilir. Müasir silahların gücü çox qısa zamanda böyük məkanı hədəfə almağa imkan verir və bu zaman müdafiə olunan tərəfin qorunmaq imkanları o qədər də geniş olmur. Kiberməkanda isə qorunan tərəf proqramda kiçik bir dəyişiklik etməklə, hücumu tam iflasa uğrada bilir. Nəticədə, hədəflər siyahısı yenilənməli olur. Əks təqdirdə plan heç bir nəticə verməyəcək.
Məsələn, Rusiya bu yaxınlarda ABŞ-ın onun enerji infrastrukturunu «sındırmağa» cəhd göstərdiyini bəyan etmişdi. Bununla yanaşı, ruslar vaxtında görülmüş tədbirlər nəticəsində Amerikanın planının iflasa uğradığını da bildirdilər.
Amma müdafiəsi zəif olan sistemlər kənardan uğurlu miqyaslı hücuma məruz qala bilir. Buna ən son nümunələrdən biri Venesuelanın ard-arda üzləşdiyi kiberhücumlardır. Ölkənin enerji təchizatı sisteminin sıradan çıxarılması həyatı iflic etmişdi. Nəticədə, Venesuela gecələri zülmət qaranlıqda keçirməli olurdu. Bolivar Respublikasının rəhbərliyi günahkar kimi birmənalı şəkildə ABŞ-ı göstərirdi. Amerikalılar ittihamları rədd etsə də, iki ölkə münasibətlərindəki gərginlik diqqətləri, həqiqətən də, onlara yönəldirdi.
ABŞ-da əlahiddə yarımhərbi kiber komandanlığın mövcudluğu çoxdan məlumdur. Üstəlik, ekspertlər onun faktiki olaraq, prezidentə tabe olmadığını bildirir.
Bu gün kibersilahlanmaya görə dünya liderlərinin ilk üçlüyündə Rusiya ilə Çin də yer alır. Moskva daha çox «dərin feyklərin» yaradılmasında və informasiya müharibəsində günahlandırırlarsa, Çin hakerləri rəqib proqramları və sistemlərini kifayət qədər uzun müddətə sıradan çıxara bilir. Məsələn, bu yaxınlarda «Telegram» sosial şəbəkəsi bir neçə saatlığına tam «donmuşdu». Məsələ ondadır ki, Honkonqda qiyam qaldırmış kütlə ünsiyyət qurmaq üçün məhz bu şəbəkədən istifadə edir. Çünki hazırda o, haqlı olaraq, ən yaxşı müdafiə olunan sosial şəbəkə sayılır.
İnformasiya müharibəsi və psevdohücumlar
Süni intellekt dezinformasiya inqilabına da təkan verib. Bu gün posthəqiqət dövrü öz qaydalarını diqtə etməkdədir. Burada isə artıq hadisənin özü deyil, ötürülməsi daha önəmlidir.
Lazımi «məna»nın yaradılması kifayət qədər çətin iş olsa da, burada qazanılan uğur kifayət qədər dividend gətirir. Onların ətrafında formalaşdırılan müxtəlif ictimai təşkilatlar da şəbəkə müharibəsinin silahlarıdır.
Artıq həqiqətin yalandan seçilməsi kifayət qədər çətin işə çevrilib. İndi, internetdə məşhur dövlət xadimlərilə bağlı şayiələrin yayılması da «dəb»ə minib. Doğrudur, belə böhtanlar ortaya atıldığı kimi də yox olub gedir, lakin onlar hakimiyyət strukturlarında təşviş, əhalidə müdafiəsizlik hissi, sonda isə total inamsızlıq yaradır.
«Dərin feyklər»in sadə kodlarını əldə etmək indi çox asandır. Bəzi proqramlar o qədər sadədir ki, kompüter elminin incəliklərini dərindən bilməyən məktəbli belə, onların köməyilə inandırıcı yalanlar yarada bilir. Misal kimi, rusların «FaceApp» yeniliyini göstərmək olar. Bu proqram vasitəsilə istifadəçinin simasını dəyişmək, onu qocaltmaq mümkündür. ABŞ Senatında artıq bu proqramlarla bağlı mənfi fikirlər səsləndirilib. Senatorlar hesab edir ki, Rusiya bununla sadə amerikalıların məlumatlar bazasına giriş əldə etməyə çalışır.
Kibermüharibənin daha bir qolu psevdohücumlardır. Yəni bir tərəf sadəcə, qlobal hücumu imitasiya edir, bununla da, rəqibin yeni müdafiə sistemlərini özü üçün aşkara çıxarır. Bu, təcrübənin artırılması üçün lazımdır. Hər halda, yeni hərbi əməliyyatlarda əsas silah məhz təcrübə və insan amilidir.
Bu məsələnin əks tərəfi hər hansı dövlətin öz hökmranlığına əminliyinin yaranmasıdır. Bu, qlobal kibermüharibələrə yol aça bilər. İsrail və ABŞ xüsusi xidmət orqanlarının İranın nüvə proqramını bir neçə il dala atmış uğurlu «Stuxnet» birgə əməliyyatından sonra bu sahədə «silahlanma yarışı» görünməmiş miqyas alıb.
Kibermuzdlular
Kibermüharibəni yalnız dövlətlər deyil, həm də ayrı-ayrı fərdlər aparır. Çünki bunun üçün illərlə hazırlaşmağa və ya böyük məbləğdə vəsaitə ehtiyac yoxdur. Hakeri böyük monitor qarşısında (bəzən iki monitor qarşısında) oturmuş müəmmalı insan kimi təsəvvür etmək doğru deyil. Bu işi istənilən şəxs görə bilər. Məsələn, Ukrayna banklarından birindən kifayət qədər ciddi məbləğ itib. Təhlükəsizlik qüvvələrinin cinayətkarın tapılması üçün gördüyü ciddi tədbirlər nəticəsində bəlli olub ki, bankın xanım əməkdaşlarından biri hər hansı şübhə yaratmayan gənc oğlanla tanış olub, bir müddət sonra oğlan qıza «troyan»lı fotosunu göndərib…
Bu gün kibercinayətkarlar üçün ən cazibəli hədəf məhz bank sistemləridir. Statistikaya əsasən, ümumi kiberhücumların (belə hücumlar milyonlarladır), təxminən, 90%-i məhz banklara və maliyyə institutlarına yönəlir. Bu gün kibercinayətkarlar beynəlxalq narkotik ticarətindən daha gəlirli sahəyə çevrilib. Ayrı-ayrı qüvvələr məkrli planlarını həyata keçirmək üçün haker və haker qrupları uğrunda əsl savaşa çıxıb. Adi müharibələrdə olduğu kimi, bu sahədə də muzdlular kifayət qədər effektiv vasitədir. Əsas odur ki, hakerlərin sifarişçilərlə əlaqəsini izləmək çətindir. Konkret məskənləri olmayan bu şəxslər izləmədən, təqibdən asanlıqla yayına bilir. Belə şəxslər ələ keçərsə belə, onların bu və ya digər kibercinayətdə iştirakının sübutu kifayət qədər çətin olur.
Digər tərəfdən, bu insanlar real və virtual informasiyanı bir-birindən yaxşı ayırır və bununla da, özünəməxsus analitikə çevrilirlər. Məsələn, Ben Ladenin Pakistandakı evinə hücumla bağlı əməliyyat bir proqramistin ucbatından iflasa uğraya bilərmiş. Pakistan Amerikanın bu əməliyyatından xəbərsiz olub. İnformasiya texnologiyaları üzrə yerli konsultant Sohib Athar isə gecə saatlarında Abbottabad üzərində vertolyot səsinin qəribə olduğunu düşünərək «Twitter»də canlı yayıma başlayıbmış. Beləliklə, pakistanlılar və ya cihadçılar bir az diqqətli olsaydılar, illərlə hazırlanmış əməliyyat iflasa uğrayacaqmış. Bu haqda sonradan MKİ-nin sabiq rəhbəri Maykl Morell (yeri gəlmişkən, əməliyyatı o hazırlamışdı) informasiya texnologiyalarının imkanlarını göstərmək üçün məlumat vermişdi.
Azərbaycana hücumlar
Kibermüharibə Azərbaycandan da yan keçmir. Artıq Qarabağ müharibəsi də dağlardan, dərələrdən internet məkanına keçib. Son dövrlərdə ayrı-ayrı hakerlərin təxribatları ilə yanaşı, lokal müharibələr də yaşanıb.
Ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, Ermənistanla Azərbaycan arasında kiberməkanda bir neçə «toqquşma» olub. 2000, 2012, 2016-cı illərdə hər iki tərəfdən olan hakerlər dəfələrlə bir-birinə aid sistemləri sıradan çıxarıb. Lakin bu zaman ciddi zərər qeydə alınmayıb. Bu hallarda əsasən informasiya agentliklərinin saytları ziyan çəkib.
Adətən, tərəflər arasında «kiber toqquşmalar» haqda informasiya gizli qalır, çünki münaqişə hələ davam edir. Lakin bəzi mütəxəssislər anonim qalmaq şərtilə, müəyyən detalları açıqlayır. Məsələn, erməni IP-lərinin Azərbaycanda çoxdan bloklandığı məlumdur. Odur ki, Azərbaycana əksər kiberhücumlar regiondan kənardan təşkil olunur.
Bununla yanaşı, azərbaycanlı IT mütəxəssisləri milli kiberməkanda zəif yerləri davamlı olaraq üzə çıxarır və onların müdafiəsini gücləndirir.
İstənilən halda, son onillik göstərir ki, hər hansı dövlət təhlükəsizliyini, döyüş qabiliyyətli müdafiəsini lazımınca qurmazsa, onun kompleks inkişafı mümkün deyil. İnformasiya texnologiyalarının təxminedilməz vüsətlə inkişaf etdiyi şəraitdə «əsas silah xəbərdar olmaqdır» prinsipi əsas prinsipə çevrilir.

Development of technology and the introduction of the Internet opened gates for another kind of wars, cyber wars
Humankind entered the 21st century with a new type of war, cyber wars, where the scene of "bloody" clashes is the global Internet network, computers and servers. But the battles are no less complex, and even more advanced technologically.
Dangerous Internet
It all started at the turn of the millennium. The Y2K problem exposed the vulnerability of global process control systems. Countries of the world spent about $300 billion to solve the problem. In addition, hundreds of computer specialists gained access to previously unknown network capabilities. These opportunities could be used for various purposes: personal enrichment, improvement of life, desire to spoil the former employer, or simply out of ideological considerations. So, in 2001, the network antiglobalists attacked the site of the famous Davos Forum: the damage was minimal, but they made themselves known.
Vulnerability of the global network was adopted by the military and special services of many countries of the world. The impossibility of open large-scale war between the big powers due to the nuclear balance prompts new hybrid wars, one of which is precisely cyber-attacks. To do this, security forces unite hackers in groups putting them in the service of the state. These wars are conducted secretly, as no one declares war on anyone. An exception is the hacker group Anonymous, which declared war on the Islamic State several years ago.
The complexity of offensive cyber operations is also noteworthy. If in the real world military targets have quite tangible coordinates, then computers and servers that can change their addresses quickly enough become virtual targets.
Having been accustomed over the centuries to conventional warfare, the military, planning cyber operations, can quickly lose ground. The power of modern weapons allows one to cover huge spaces in seconds, and the defending side will not be able to take counter-measures adequately. It is enough to change a small part of the program and thereby make the cyber weapon used against it completely meaningless. As a result, goal lists need to be updated in real time, otherwise they will not be of any use.
So, most recently, Russia said that the US was trying to break into its energy infrastructure. At the same time, Russians noted that these attempts were unsuccessful thanks to immediate actions taken.
However, less secure networks can regularly suffer from successful massive attacks from the outside. One of the recent examples is the several blackouts in Venezuela. A failure in the energy supply system led to serious disruptions in life, and at night the country was completely plunged into total darkness. Venezuelan authorities directly pointed to the US as the culprit. Although Americans denied all the accusations, the strained relations between the countries make it possible to take a look at the opposite side of the Gulf of Mexico.
It has long been known that the US has a separate paramilitary cyber command, which, according to experts, is actually not subordinate to the country's president.
Among the top three world leaders in cyber weapons are Russia and China. If Moscow is accused of creating “deep fakes” and information war, then the Chinese hackers may well incapacitate a specific program or system for a long time. This happened recently when the social network Telegram suddenly “sagged” for several hours. The fact is that rioters in Hong Kong use this particular social network to communicate with themselves, rightly considering it to be the most protected app at the moment.
Information war and pseudo-attacks
Artificial intelligence spurred the disinformation revolution. The era of post-truth, when it is not the event itself that matters, but its presentation, dictates its own rules.
Creating necessary “meanings” is a rather painstaking task, but success here gives quite tangible dividends. Various public organisations formed around them are also weapons of network warfare. It is quite a difficult task today to separate the truth from fiction.
More recently, it has become a new trend to launch fake news about famous statesmen on the Internet. Although such lies do not stay in the Internet for more than a day, they can sow panic in power structures, and create a feeling of lack of security and, as a result, total distrust among the population.
Access to simplified deep fake codes is spreading fast. Some programs are so simple that even a student who did not know the basics of computer science can use them to create advanced fakes. For example, the new Russian application FaceApp is a program that changes the faces of users providing them with a seemingly fascinating pastime. However, the US Senate have already voiced its concerns, as they think the app can help Russia to find access to the databases of ordinary Americans.
Another part of cyber wars is pseudo-attacks, when one of the parties only imitates a global attack, in fact revealing new defenses, their vulnerability and gaining the necessary experience. Indeed, it is the experience and human factor that become the main weapon on the new theatre of operations.
On the other hand, there is a sense of self-superiority, which may cause the coming global cyber war. After a successful joint operation of the Israeli and American intelligence services called Stuxnet, when the Iranian nuclear program was dropped a couple of years back, the arms race in this area has reached unprecedented proportions.
Cyber mercenaries
Not only states but also private individuals wage cyber wars, which do not require huge funds and years of preparation at all. The image of a hacker as a man in a hood sitting in front of a large monitor (or even in front of two) is rather imposed by Hollywood and does not look real. He can be anyone. For example, large funds disappeared in one of the Ukrainian banks. When the security service has finally identified the culprit, it turned out that he was a young man who was acquainted with one of the woman employees of the bank, who sent her his photo with an embedded trojan.
Today, it is the banking systems that are the most sought-after goal of cybercriminals. According to statistics, about 90% of all cyberattacks (millions) in the world are committed against banks and financial institutions. Cybercrime is now generating more revenue than the global drug trade. There is a real hunt for individual hackers and various hacker groups in order to hire them for their insidious plans.
Mercenaries, as in conventional wars, are quite effective in cyber conflict. Most importantly, it is difficult to track their relationship with the customer. "Private traders", without being tied to specific places, easily evade surveillance and harassment. Even after being caught, it is quite difficult to prove their involvement in one or another cybercrime.
On the other hand, “private traders” better correlate real information with virtual information, becoming a kind of analysts. So, in the story of the attack on Bin Laden’s house in Pakistan, the secret operation nearly went down because of one single programmer. Pakistani intelligence services missed an American air raid, while local IT consultant Sohib Athar noted the weird sound of helicopter propellers at 01:00am over Abbottabad and began a live broadcast on Twitter. If the Pakistanis or jihadists were quick, the operation, which had been prepared for several years, would simply have failed. The former head of the CIA, Michael Morell, who was preparing the operation, told this story as an example of the capabilities of information technology.
Attacks on Azerbaijan
Cyber wars also affected our homeland. The Karabakh conflict left the plains and mountains for the Internet. Along with provocative attacks of individual hackers, local wars also took place.
According to experts, Armenia and Azerbaijan have already had several conflicts in cyberspace. In 2000, 2012, 2016, hackers on both sides hacked entire segments of the network without causing serious damage. Attacks primarily concerned the websites of news agencies. In most cases, information about the cyber conflicts remains classified due to the ongoing conflict between the both countries. However, some experts shared some details if their identities remain confidential. For example, it is known that Armenian IPs have long been blocked in Azerbaijan, and the bulk of cyberattacks against Azerbaijan is carried out from outside the region. In parallel, Azerbaijani IT specialists are seeking out and eliminating vulnerabilities in national cyberspace.
In any case, the last decade has shown that the comprehensive development of any country is impossible without the organisation of security and combat-ready defense. With the unpredictable development of information technologies, the principle of being alert in all situations becomes fundamental in the broad sense of the word.