TƏSƏLLİVERİCİ SENSASİYA
AVRO-2020-nin seçmə mərhələsi futbol üzrə Azərbaycan millisi üçün uğurlu keçmir. Ardıcıl dörd məğlubiyyətdən sonra milli doğma meydanda Dünya çempionatının gümüş medalçısı Xorvatiyanı qəbul etdi. Bütün dünyanın Xorvatiyadan qələbə gözlədiyi matçda Azərbaycan millisi qələbəyə bərabər heç-heçə oynamaqla ilk xalını qazandı.
Son oyunlarda Macarıstana 1-3 və Slovakiyaya 1-5 hesablı məğlubiyyətlərdən sonra milliyə inanan azarkeşlərin sayı ciddi şəkildə azaldı. Seçmə mərhələdə ilk dörd oyunda xal üzünə həsrət qalan futbolçularımızdan Xorvatiyayla matçda da qəhrəmanlıq gözlənilmirdi. Bununla belə yığmamız ulduz futbolçulardan formalaşan xorvatlara gücünü göstərməyi bacardı.
Matç bizim üçün yaxşı başlamadı. Start təzyiqini çətinliklə dəf edən yığmanın qapısına penalti təyin olundu. Topun Anton Krivotsyukun əlinə dəyməsi komandamızı çətin vəziyyətə saldı. “Real”ın forvardı Luka Modriç penalti zərbəsini dəqiq yerinə yetirdi. Buraxılan qoldan sonra millimiz gözləmədiyimiz əzmkar mübarizə sərgiləməklə hamını təəccübləndirdi.
Əslində yığmamız həmin gün darmadağınla məğlub ola bilərdi. Bunun qarşısını millidə ilk oyuna çıxan gənc Emil Balayev aldı. Qolkiper 90 dəqiqə ərzində 7 real qol vəziyyətindən üzüağ çıxdı və bununla rəqibin planlarını pozdu. Təsadüfi deyil ki, matçdan sonra da xorvatlar qapıçımızdan belə oyun gözləmədiyini bildirib. Görüşün digər qəhrəmanı isə “Sabah”ın futbolçusu Təmkin Xəlilzadə oldu. Rəqibin dörd futbolçusunu messisayağı aldadan Xəlilzadə cərimə meydançasına daxil olaraq dəqiq zərbəylə stadionu ayağa qaldırdı.
Azərbaycan millisi hər seçmə mərhələdə güclü komandalardan biriylə sensasiya edir. O mənada belə oyun bizi təəccübləndirməməlidir. Çünki stabil olmur. Bununla belə, millinin xorvatlarla matçında Emil Balayevlə Bəhlul Mustafazadənin haqqına girmək olmaz. Gənc qapıçımız Emil Balayev təkcə ilk hissədə 4 real qol vəziyyətini xilas etdi. Bəhlul Mustafazadənin oyununa görə yetirməsi olduğu “Qəbələ” futbol klubuna təşəkkür düşür. Meydanda hərəkəti, duruşu, özünə inamı, mövqe seçimi tərifəlayiqdir. Təmkin Xəlilzadənin qolu da gözəl idi. Ondan əvvəl də oxşar reyd eləmişdi, amma top işlək olmayan sağ ayağına düşdü, zərbəsi xorvatiyalı oyunçuya dəyib çıxdı. Rusiyada legioner karyerası yaşayan Ramil Şeydayevin müsbət oyun keyfiyyətlərini söyləsək yenilik etmərik. Əla mövqe seçimi, sürəti və driblinqi ona olan diqqəti artırır. Şeydayev rəqib üçün təhlükəli, millimizə görə isə dəyərli futbolçudur.
Azərbaycan yığma komandasının baş məşqçisi Nikola Yurçeviçin AVRO-2020-nin seçmə mərhələsi çərçivəsində Bakıda Xorvatiya yığması ilə 1:1 hesablı bərabərlikdən sonra fikirləri maraqlıdır: "Nəticəyə və komandamın çıxışına görə xoşbəxtəm. Oyunçularımızla qürur duyuram. Heyətində ulduzlar olan dünya ikincisinə qarşı oynadıq. Azarkeşlərə təşəkkür edirəm. Xüsusilə də ikinci hissədə bizə verdikləri dəstək möhtəşəm idi".
53 yaşlı xorvatiyalı mütəxəssisin sözlərinə görə, müsbət nəticəyə görə çox sevinclidirlər:
"Mən xorvatam, amma bu gün bütün ürəyimlə azərbaycanlıyam. Son vaxtlar yaxşı oyuna rəğmən nəticə qazan bilmirdik. Amma bu gün bunu bacardıq. Bütün heyət və azarkeşlər bu sevincə layiq idi. Emosionalam, bir az danışmaqda çətinlik çəkirəm".
Yurçeviç Azərbaycan millisinin qarşısında iki yol olduğunu deyib. "Tənqid üçün açığam. Başqa oyunçularla daha yaxşı nəticə qazanmaq olardı, ya olmazdı - bunu demək olmaz. Həqiqətən də, Macarıstan və Slovakiyaya qarşı zəif çıxış etdik. Əsas problemimiz fiziki hazırlığın aşağı olmasıdır. Bu gün iki yolumuz var. Birincisi, nəyin bahasına olur-olsun nəticə qazanmaq. İkincisi, gələcəyi düşünmək. Bu gün Ramil Şeydayev, Ömər Buludov, Anton Krivotsyuk, Mahir Emreli, Renat Dadaşov və digər gənclərimiz var. Onlar gələcəkdə komandanın özəyini təşkil edəcəklər" -deyə baş məşqçi bildirib.
Xorvatiyaya qarşı matçda qazanılan 1 xal millimizin qrupda mövqeyini dəyişmir. Biz yenə qrupda son pillədəyik. Sadəcə gələcəyə doğru baxmağa kömək edir. Seçmə mərhələnin sonunda Maksim Medvedev, növbəti illərdə isə digərlər təcrübəlilər də karyeralarını başa vuracaq. Ona görə gənclərə önəm vermək lazımdır. Emil Balayev Qazaxıstanda, Ramil Şeydayev Rusiyada çıxış etdiyi halda mütləq şəkil Bəhlul Mustafazadənin xaricə çıxmasına dəstək olmaq lazımdır. Etiraf etmək lazımdır ki, çempionatımız zəifdir. 8 klubun mübarizə apardığı milli çempionatda Avropa səviyyəsində futbolçu yetişməyəcəyik. Deməli, istedadlıları xaricə göndərməyə çalışmalıyıq. Bəhlulla yanaşı Mahir Əmrəli də legioner həyatı yaşasa millinin xeyrinə ola bilər.
Emil Balayev, Ramil Şeydayev, Mahir Mədətov, Bəhlul Mustafazadənin gənc olduğunu nəzərə alaraq növbəti seçmə mərhələdə yığmadan daha inamlı oyun gözləmək mümkündür. Cari tsikl artıq itirilib. Macarıstan, Uels, Slovakiya yığmalarıyla görüşdə gənclərə şans verilməlidir. Artıq indidən növbəti seçmə mərhələnin heyətini formalaşdırmaq lazımdır.
Daha bir məqam stadionla bağlıdır. Bakı Olimpiya Stadionu möhtəşəmdir. Dünyanın ən yaxşı stadionlarından biri sayılan arena milli üçün uğurlu deyil. 68 500 azarkeşi qəbul edən stadionda anşlaq nadir hallarda yaşanır. Azarkeşlərin səsi meydana çatmır. Bu mənada böyük arena rəqiblər üçün əla stadion, bizə qarşı isə problemə çevrilir. Tarixən milli ev oyunlarını Tofiq Bəhramov adına stadionda keçirib. Yeni arenaya öyrəşmək üçün vaxt lazımdır. Ona görə qalan oyunların 8-ci kilometr qəsəbəsindəki stadionda keçirilməsi məqsədəuyğun olardı.
Futbolun vəziyyəti nəticələrlə ölçülür. Ölkəmizdə klub səviyyəsində “Qarabağ” hər il stabil çıxış edərək Avropada tarix yazır. Təəssüf millidə vəziyyət elə deyil. Çünki millidə ancaq özümüzünkülər (milliləşdirilmiş legionerləri nəzərə almasaq) oynayır. Bu mənada çempionatda legioner limitinin ləğvi yerli futbolçuların xaricə getməsinə şərait yaradacaq. Artıq indidən yeni mövsümdə milli çempionatda müəyyən şərtlər altında legioner limitinin ləğvini müzakirə etmək olar. Legionersiz çempionatda azərbaycanlı gənclər meydana çıxmaq üçün daha çox çalışacaq.

COMFORTABLE SENSATION
The qualifying tournament of the Euro-2020 does not run well for the national team of Azerbaijan. After four consecutive defeats, the team received at home the Croatian national team, the silver medallist of the 2018 World Cup. Although everyone expected that Croatians win the game, the Azerbaijani team won their first point by tying a draw.
After the recent defeats from the national teams of Hungary (1:3) and Slovakia (1:5), the number of fans of the national team has significantly decreased. Since the Azerbaijani football players could not get points after the first four games of the qualifying round, their fans did not expect heroism from the team even at the meeting with Croatia. However, our players successful showed their potential to Croatians.
The start of the match was not promising for Azerbaijani team after it was fined with a penalty when the ball hit the hand of Anton Krivotsyuk in the penalty area. Forward of Real Madrid Luca Modric successfully scored a goal. But the missed goal sobered the Azerbaijani team encouraging it to throw a punch against the opponent.
In fact, that day the Azerbaijani team could lose with a crushing score if not the superb performance of Emil Balayev, a young debutant of the Azerbaijani national team. As a goalkeeper of the team, he prevented 7 real scoring chances during the match, violating all the plans of the opponent. It is no coincidence that after the match, the Croats expressed that they were impressed by our goalkeeper. Another hero of the match was Temkin Khalilzadeh, a footballer of the local football club Sabah. Khalilzadeh entered the penalty area by beating four players in Messi style, and hit the gate of Croatians with an accurate blow.
In each qualifying round, the Azerbaijani team achieves a sensational result with one of the strongest teams in its group, which apparently a sign of an unstable game. We should definitely pay tribute to the high performance of goalkeeper Emil Balayev and defender Bahlul Mustafazadeh. During the first half, the young goalkeeper saved the team from four scoring chances. We should also thank the Gabala FC for Bahlul Mustafazadeh's performance. His movement around the field, choice of position, and self-confidence are beyond praise. It is also worth to mention a beautiful goal from Temkin Khalilzadeh. Before that he had made a similar raid into the opponent’s penalty area, but had to hit the ball with his idle right foot, after which the ball bounced off the Croatian player. The second attempt was more successful. By the way, we should also mention a positive performance of Ramil Sheydayev, who continues his sports career as a legionnaire in one of the Russian clubs. He deserves all the good words for his choice of position on the field, speed and dribbling.
The head coach of the Azerbaijani national team, Nikola Yurchevich, expressed an interesting opinion after a draw with Croatia in Baku: “I am happy for the result and the performance of my team. I am proud of my players. We played against the second strongest team in the world. I am a Croat, but today I am an Azerbaijani from the bottom of my heart. Recently, we have not been able to achieve results, despite good games. But today we did it. The whole team and the fans deserve it. I'm too emotional, it's hard for me to talk. I express my gratitude to our fans. I especially want to note their support during the second half of the game.”
Yurchevich said that there are two options for the Azerbaijani team: “I am open to criticism. It is impossible to predict the outcome of the game if we played with other players. Our stance against the national teams of Hungary and Slovakia was week indeed. Our main problem is that the level of physical fitness of the team is low. Today we have two options. First, achieve results at all costs. Secondly, think about the future. Today we have Ramil Sheydayev, Omar Buludov, Anton Krivotsyuk, Mahir Emreli, Renat Dadashov and others. They will become the backbone of the team in the future."
One point earned in the match with the Croatian national team does not change the position of the Azerbaijani team in the standings, which remains in last place, but it helps to assess the future situation. According to the results of the Euro 2020 qualifying round, Maxim Medvedev and other experienced players will end their career in the next few years. Therefore, it is important to give priority to young athletes. Emil Balayev plays in Kazakhstan, and Ramil Sheydayev plays in a Russian club. Therefore, it is necessary to support the transfer of Bahlul Mustafazadeh to a foreign team. It is impossible to nurture players of European level in the national championship with eight competing clubs only. Therefore, along with Bahlul, the life of a legionnaire can help and benefit Mahir Emrali.
Given the young age of Emil Balayev, Ramil Sheydayev, Mahir Madatov and Bahlul Mustafazadeh, a more confident game can be expected from the team. The current cycle is actually over. Young players should be given a chance at games with the national teams of Hungary, Wales and Slovakia. It is urgent to form the backbone of the next qualification round.
Another point concerns the stadium of the national team. Baku Olympic Stadium is magnificent. It is considered one of the best stadiums in the world, although it is not successful for the national team. The arena, which can accommodate 68,500 fans, is rarely empty. But the voices of the fans do not reach the field. In this sense, a large arena is an excellent stadium for rivals, but a problem for us. Historically, the team held home games at the Tofig Bahramov stadium. It takes time to get used to the new arena. Therefore, it would be advisable to hold the remaining matches at the 8th kilometre stadium.
Any game is good with its results, especially football. At the club level, the country is represented by Garabagh, which, with its stable achievements, every year seeks to enter the group stage of European competitions. Unfortunately, this situation cannot be seen in the national team, because only local football players play here plus several naturalised legionnaires. In this sense, the lifting of the limit on the number of legionnaires in clubs will contribute to more local players working and getting experience as legionnaires in foreign clubs.