TƏSƏLLİVERİCİ SENSASİYA
AVRO-2020-nin seçmə mərhələsi futbol üzrə Azərbaycan millisi üçün uğurlu keçmir. Ardıcıl dörd məğlubiyyətdən sonra milli doğma meydanda Dünya çempionatının gümüş medalçısı Xorvatiyanı qəbul etdi. Bütün dünyanın Xorvatiyadan qələbə gözlədiyi matçda Azərbaycan millisi qələbəyə bərabər heç-heçə oynamaqla ilk xalını qazandı.
Son oyunlarda Macarıstana 1-3 və Slovakiyaya 1-5 hesablı məğlubiyyətlərdən sonra milliyə inanan azarkeşlərin sayı ciddi şəkildə azaldı. Seçmə mərhələdə ilk dörd oyunda xal üzünə həsrət qalan futbolçularımızdan Xorvatiyayla matçda da qəhrəmanlıq gözlənilmirdi. Bununla belə yığmamız ulduz futbolçulardan formalaşan xorvatlara gücünü göstərməyi bacardı.
Matç bizim üçün yaxşı başlamadı. Start təzyiqini çətinliklə dəf edən yığmanın qapısına penalti təyin olundu. Topun Anton Krivotsyukun əlinə dəyməsi komandamızı çətin vəziyyətə saldı. “Real”ın forvardı Luka Modriç penalti zərbəsini dəqiq yerinə yetirdi. Buraxılan qoldan sonra millimiz gözləmədiyimiz əzmkar mübarizə sərgiləməklə hamını təəccübləndirdi.
Əslində yığmamız həmin gün darmadağınla məğlub ola bilərdi. Bunun qarşısını millidə ilk oyuna çıxan gənc Emil Balayev aldı. Qolkiper 90 dəqiqə ərzində 7 real qol vəziyyətindən üzüağ çıxdı və bununla rəqibin planlarını pozdu. Təsadüfi deyil ki, matçdan sonra da xorvatlar qapıçımızdan belə oyun gözləmədiyini bildirib. Görüşün digər qəhrəmanı isə “Sabah”ın futbolçusu Təmkin Xəlilzadə oldu. Rəqibin dörd futbolçusunu messisayağı aldadan Xəlilzadə cərimə meydançasına daxil olaraq dəqiq zərbəylə stadionu ayağa qaldırdı.
Azərbaycan millisi hər seçmə mərhələdə güclü komandalardan biriylə sensasiya edir. O mənada belə oyun bizi təəccübləndirməməlidir. Çünki stabil olmur. Bununla belə, millinin xorvatlarla matçında Emil Balayevlə Bəhlul Mustafazadənin haqqına girmək olmaz. Gənc qapıçımız Emil Balayev təkcə ilk hissədə 4 real qol vəziyyətini xilas etdi. Bəhlul Mustafazadənin oyununa görə yetirməsi olduğu “Qəbələ” futbol klubuna təşəkkür düşür. Meydanda hərəkəti, duruşu, özünə inamı, mövqe seçimi tərifəlayiqdir. Təmkin Xəlilzadənin qolu da gözəl idi. Ondan əvvəl də oxşar reyd eləmişdi, amma top işlək olmayan sağ ayağına düşdü, zərbəsi xorvatiyalı oyunçuya dəyib çıxdı. Rusiyada legioner karyerası yaşayan Ramil Şeydayevin müsbət oyun keyfiyyətlərini söyləsək yenilik etmərik. Əla mövqe seçimi, sürəti və driblinqi ona olan diqqəti artırır. Şeydayev rəqib üçün təhlükəli, millimizə görə isə dəyərli futbolçudur.
Azərbaycan yığma komandasının baş məşqçisi Nikola Yurçeviçin AVRO-2020-nin seçmə mərhələsi çərçivəsində Bakıda Xorvatiya yığması ilə 1:1 hesablı bərabərlikdən sonra fikirləri maraqlıdır: "Nəticəyə və komandamın çıxışına görə xoşbəxtəm. Oyunçularımızla qürur duyuram. Heyətində ulduzlar olan dünya ikincisinə qarşı oynadıq. Azarkeşlərə təşəkkür edirəm. Xüsusilə də ikinci hissədə bizə verdikləri dəstək möhtəşəm idi".
53 yaşlı xorvatiyalı mütəxəssisin sözlərinə görə, müsbət nəticəyə görə çox sevinclidirlər:
"Mən xorvatam, amma bu gün bütün ürəyimlə azərbaycanlıyam. Son vaxtlar yaxşı oyuna rəğmən nəticə qazan bilmirdik. Amma bu gün bunu bacardıq. Bütün heyət və azarkeşlər bu sevincə layiq idi. Emosionalam, bir az danışmaqda çətinlik çəkirəm".
Yurçeviç Azərbaycan millisinin qarşısında iki yol olduğunu deyib. "Tənqid üçün açığam. Başqa oyunçularla daha yaxşı nəticə qazanmaq olardı, ya olmazdı - bunu demək olmaz. Həqiqətən də, Macarıstan və Slovakiyaya qarşı zəif çıxış etdik. Əsas problemimiz fiziki hazırlığın aşağı olmasıdır. Bu gün iki yolumuz var. Birincisi, nəyin bahasına olur-olsun nəticə qazanmaq. İkincisi, gələcəyi düşünmək. Bu gün Ramil Şeydayev, Ömər Buludov, Anton Krivotsyuk, Mahir Emreli, Renat Dadaşov və digər gənclərimiz var. Onlar gələcəkdə komandanın özəyini təşkil edəcəklər" -deyə baş məşqçi bildirib.
Xorvatiyaya qarşı matçda qazanılan 1 xal millimizin qrupda mövqeyini dəyişmir. Biz yenə qrupda son pillədəyik. Sadəcə gələcəyə doğru baxmağa kömək edir. Seçmə mərhələnin sonunda Maksim Medvedev, növbəti illərdə isə digərlər təcrübəlilər də karyeralarını başa vuracaq. Ona görə gənclərə önəm vermək lazımdır. Emil Balayev Qazaxıstanda, Ramil Şeydayev Rusiyada çıxış etdiyi halda mütləq şəkil Bəhlul Mustafazadənin xaricə çıxmasına dəstək olmaq lazımdır. Etiraf etmək lazımdır ki, çempionatımız zəifdir. 8 klubun mübarizə apardığı milli çempionatda Avropa səviyyəsində futbolçu yetişməyəcəyik. Deməli, istedadlıları xaricə göndərməyə çalışmalıyıq. Bəhlulla yanaşı Mahir Əmrəli də legioner həyatı yaşasa millinin xeyrinə ola bilər.
Emil Balayev, Ramil Şeydayev, Mahir Mədətov, Bəhlul Mustafazadənin gənc olduğunu nəzərə alaraq növbəti seçmə mərhələdə yığmadan daha inamlı oyun gözləmək mümkündür. Cari tsikl artıq itirilib. Macarıstan, Uels, Slovakiya yığmalarıyla görüşdə gənclərə şans verilməlidir. Artıq indidən növbəti seçmə mərhələnin heyətini formalaşdırmaq lazımdır.
Daha bir məqam stadionla bağlıdır. Bakı Olimpiya Stadionu möhtəşəmdir. Dünyanın ən yaxşı stadionlarından biri sayılan arena milli üçün uğurlu deyil. 68 500 azarkeşi qəbul edən stadionda anşlaq nadir hallarda yaşanır. Azarkeşlərin səsi meydana çatmır. Bu mənada böyük arena rəqiblər üçün əla stadion, bizə qarşı isə problemə çevrilir. Tarixən milli ev oyunlarını Tofiq Bəhramov adına stadionda keçirib. Yeni arenaya öyrəşmək üçün vaxt lazımdır. Ona görə qalan oyunların 8-ci kilometr qəsəbəsindəki stadionda keçirilməsi məqsədəuyğun olardı.
Futbolun vəziyyəti nəticələrlə ölçülür. Ölkəmizdə klub səviyyəsində “Qarabağ” hər il stabil çıxış edərək Avropada tarix yazır. Təəssüf millidə vəziyyət elə deyil. Çünki millidə ancaq özümüzünkülər (milliləşdirilmiş legionerləri nəzərə almasaq) oynayır. Bu mənada çempionatda legioner limitinin ləğvi yerli futbolçuların xaricə getməsinə şərait yaradacaq. Artıq indidən yeni mövsümdə milli çempionatda müəyyən şərtlər altında legioner limitinin ləğvini müzakirə etmək olar. Legionersiz çempionatda azərbaycanlı gənclər meydana çıxmaq üçün daha çox çalışacaq.

УТЕШИТЕЛЬНАЯ СЕНСАЦИЯ
Отборочный турнир чемпионата Европы по футболу 2020 года проходит не слишком удачно для сборной Азербайджана. После четырех поражений подряд азербайджанская сборная приняла на родном поле серебряного призера чемпионата мира 2018 года - сборную Хорватии. В матче, где весь мир ожидал победы от Хорватии, азербайджанская команда завоевала свое первое очко, сыграв вничью.
После последних поражений от сборных Венгрии (1:3) и Словакии (1:5) количество болельщиков отечественной дружины значительно сократилось. Так как после первых четырех игр отборочного цикла азербайджанские футболисты остались без очков, то и на встрече с Хорватией болельщики не ожидали героизма от своей команды. Однако футболисты смогли показать свою силу звездной хорватской сборной.
Начало матча было не особо радужным для нашей сборной. В ворота команды, которая еле-еле боролась со стартовым прессингом, был назначен пенальти, так как мяч в штрафной площадке попал в руку Антона Кривоцюка, что поставило нашу дружину в сложное положение. Нападающий «Реал Мадрида» Люка Модрич успешно исполнил пенальти. Но пропущенный гол стал отрезвляющим для сборной Азербайджана, которая дала упорный бой именитому сопернику.
На самом деле в тот день команда Азербайджана могла проиграть с разгромным счетом. Этому помешал Эмиль Балаев, молодой дебютант сборной. Голкипер команды предотвратил 7 реальных голевых моментов по ходу матча, нарушив все планы противника. Не случайно после матча хорваты заявили, что не ожидали такой игры от вратаря. Другим героем матча стал Темкин Халилзаде, футболист отечественного клуба «Сабах». Халилзаде вошел в штрафную соперника, обыграв четырех игроков в стиле Лео Месси, и точным ударом поразил ворота хорватской сборной.
В каждом отборочном цикле сборная Азербайджана добивается сенсационного результата с одной из сильнейших команд своей группы. В этом смысле такая игра не должна удивлять, но это является и признаком нестабильной игры. Невозможно не отдать должное высочайшему классу игры вратаря Эмиля Балаева и защитника Бахлула Мустафазаде. В одном лишь первом тайме молодой вратарь спас команду в четырех голевых моментах. А за игру Бахлула Мустафазаде нужно благодарить футбольный клуб «Габала». Его передвижения по полю, выбор позиции, уверенность в себе, несомненно, выше всяких похвал. Также следует отметить красивый гол от Темкина Халилзаде. Он и до этого сделал подобный рейд в штрафную соперника, но вынужден был ударить по мячу нерабочей правой ногой, после чего мяч отскочил от хорватского игрока. Вторая попытка оказалась более удачной. Кстати, следует также отметить положительную игру Рамиля Шейдаева, который продолжает свою спортивную карьеру в качестве легионера в одном из российских клубов. Его отличают выбор позиции на поле, скорость и дриблинг.
Главный тренер сборной Азербайджана Никола Юрчевич высказал интересное мнение после ничьей с Хорватией в Баку: «Я рад за результат и выступление своей команды. Я горжусь своими игроками. Мы играли против второй сильнейшей команды мира. Я хорват, но сегодня я от всего сердца азербайджанец. В последнее время мы не смогли добиться результатов, несмотря на хорошую игру. Но сегодня мы это сделали. Вся команда и фанаты заслужили это. Я чересчур эмоционален, мне трудно говорить. Выражаю благодарность нашим болельщикам. Особенно хочу отметить их поддержку во время второго тайма игры».
Юрчевич сказал, что перед азербайджанской сборной есть два пути: «Я открыт для критики. Невозможно сказать, каким был бы исход игры с другими игроками. Мы действительно слабо выступили против Венгрии и Словакии. Наша главная проблема в том, что уровень физической подготовки команды низкий. Сегодня у нас есть два варианта. Во-первых, добиться результатов любой ценой. Во-вторых, думать о будущем. Сегодня у нас есть Рамиль Шейдаев, Омар Булудов, Антон Кривоцюк, Махир Эмрели, Ренат Дадашов и другие. Они станут костяком команды в будущем».
Одно очко, заработанное в матче с хорватской сборной, не меняет позицию азербайджанской команды в турнирной таблице, которая так и осталась на последнем месте, но это помогает реально оценивать будущую ситуацию. По итогам отборочного цикла Евро-2020 Максим Медведев, а в ближайшие несколько лет и другие опытные игроки завершат свою карьеру. Поэтому важно отдавать приоритет молодым спортсменам. Эмиль Балаев выступает в Казахстане, а Рамиль Шейдаев играет в российском клубе. Поэтому необходимо поддержать выход Бахлула Мустафазаде за границу. В рамках национального чемпионата, где соревнуются всего восемь клубов, невозможно вырастить игрока европейского уровня. Поэтому наряду с Бахлулом жизнь легионера может помочь и принести пользу Махиру Эмрали.
Учитывая молодой возраст Эмиля Балаева, Рамиля Шейдаева, Махира Мадатова и Бахлула Мустафазаде, от сборной можно ожидать более уверенной игры. Текущий цикл фактически уже позади. Молодым игрокам следует дать шанс на играх со сборными Венгрии, Уэльса и Словакии. Уже сейчас необходимо сформировать костяк следующего квалификационного раунда.
Еще один момент связан со стадионом. Бакинский олимпийский стадион великолепен. Он считается одним из лучших стадионов в мире, хотя и не является успешным для национальной сборной. На арене, вмещающей 68 500 болельщиков, редко бывают аншлаги. Голоса и крики болельщиков не доходят до поля. В этом смысле большая арена - отличный стадион для соперников, но проблема для нас. Исторически сборная проводила домашние игры на стадионе им. Тофика Бахрамова. Требуется время, чтобы привыкнуть к новой арене. Поэтому было бы целесообразно провести оставшиеся матчи на стадионе, расположенном в пос. «8-й километр».
Состояние футбола измеряется результатами на поле. На клубном уровне страну представляет «Карабах», который своими стабильными достижениями каждый год добивается выхода в групповую стадию еврокубков. К сожалению, такую ситуацию невозможно увидеть в сборной страны, потому что тут играют только отечественные футболисты и плюс несколько натурализованных легионеров. В этом смысле отмена лимита на количество легионеров в клубах поспособствует тому, что отечественные игроки будут более упорно работать над собой и стремиться искать варианты в зарубежных чемпионатах.