Knesset yenidən seçildi. Növbə hökumətindir
İsraildə bir ildə ikinci dəfə növbədənkənar parlament seçkisi keçirilib. Lakin bu seçkidən sonra da hakim koalisiyanın qurulması perspektivi kifayət qədər dumanlı görünür. Daha aydın görünən odur ki, İsrail Yaxın Şərq münaqişəsində sərt mövqeyini davam etdirəcək (ən azı ümumi mənzərədə). Hər halda, seçkidə daha çox səs toplamış siyasi qüvvələr məhz bu mövqeyə sahib olanlardır.
Koalision qeyri-müəyyənlik
Apreldə keçirilmiş seçkidən sonra hakim «Likud» partiyası ilə müxalifətçi sol-mərkəzçi «Kaxol-lavan» bloku 120 yerlik parlamentdə hərəsi 35 deputat mandatı qazanmışdı. O zaman baş nazir Binyamin Netanyahu daha kiçik olan sağçılar və dini-ortodoksal partiyalarla koalisiya yarada bilməmişdi. Çünki hakim koalisiyaya iddia edən, sabiq müdafiə naziri Aviqdor Libermanın «Bizim evimiz İsrail» (BEİ) partiyası sonuncularla əməkdaşlıqdan imtina edirdi.
Bütün bunların nəticəsində mayda Knesset özünü buraxmış, sentyabrın 17-nə növbədənkənar seçki təyin edilmişdi.
İsrailli ekspertlər deyir ki, ölkə hələ belə seçki kampaniyasına şahidlik etməyibmiş. Müxtəlif siyasi qüvvələri təmsil edən siyasətçilər bir-birinə qarşı ən müxtəlif ittihamlar irəli sürür, üstəlik, qarşılıqlı tənqid daha çox ideoloji deyil, şəxsi xarakter daşıyırdı. Burada əsas «pay» rüşvət, dələduzluq və xalqın inamından sui-istifadə kimi qalmaqallarla siyasi mövqeyi xeyli zəifləmiş Netanyahuya düşüb. Baş nazir və «Likud» partiyasının lideri bu ittihamları birmənalı olaraq rədd etsə də, siyasi rəqiblərinin ona ünvanladıqları ittihamlar seçkinin nəticəsinə təsirsiz qalmayıb.
Ən çox səsi «Kaxol-lavan» toplayıb və nəticədə, 33 mandat qazanıb. Netanyahunun partiyası 31 mandatla kifayətlənməli olub (aprel seçkisindəkindən 4 mandat az). Son seçkidə diqqəti çəkən məqam «Birgə ərəb siyahısı»nın 13, ortodoksal «Şas» partiyasının 9, rusdilli israillilərin maraqlarını ifadə edən BEİ-nin 8 deputat kürsüsünə yiyələnməsidir.
İsrail prezidenti Reuven Rivlin seçkidən dərhal sonra parlament fraksiyaları ilə yeni hökumətin formalaşdırılmasına dair danışıqlara başlasa da, məsələnin qəlizliyi göz qarşısındadır. Vəziyyət o qədər qarışıqdır ki, il ərzində Knessetə üçüncü növbədənkənar seçkinin keçiriləcəyi belə, istisna deyil.
Məsələ ondadır ki, parlamentdə sentyabrın 17-də keçirilmiş seçkinin nəticəsinə formalaşmış qüvvələr nisbəti uğurlu hakim koalisiyanın yaradılacağı perspektivi vəd etmir. Məlum olduğu kimi, kabineti seçkidə qələbə qazanmış partiya qurmalı, baş nazir isə həmin siyasi qüvvənin lideri olmalıdır. Bu məntiqdən çıxış edərək, prezident hökumətin formalaşdırılması mandatını «Kaxol-lavan» partiyasının lideri, İsrail Ordusu Baş Qərargahının sabiq rəhbəri Beni Hansa verməlidir. Lakin o, sırf taktiki məqsədlərlə hökumətin formalaşdırılmasına başlamağa tələsmir. Bəlkə də, o, indiki baş nazirin yeni hökuməti qurmaq istiqamətində tam iflasa uğramasını gözləyir.
Məsələ ondadır ki, hökumət Knessetin ən azı 61 deputatı tərəfindən dəstəklənməlidir. Lakin indiki şəraitdə bu dəstəyi istər Netanyahunun, istərsə də Hansın əldə etməsi son dərəcə çətindir. Hesablamalar göstərir ki, Hansın namizədliyini yalnız 57 deputat dəstəkləyə bilər. Üstəlik, bu, «Netanyahunu devirmək üçün hər şeyə hazır olduğunu» bəyan etmiş Əhməd Tibinin təmsil etdiyi «Birgə ərəb siyahısı» da nəzərə alınmaqla belədir.
Hazırkı baş nazir isə sağçı və klerikal düşərgədən olan 55 deputatın dəstəyinə ümid edə bilər. «Likud»la yanaşı, dini partiyalar olan «Yaadut a-Tora» ilə «Şas» da Netanyahuya dəstəyini ifadə edib. Onlar vahid blok halında hökuməti formalaşdırmaqla bağlı danışıqlara başlamağa qərar veriblər.
Yaranmış vəziyyətdə BEİ-nin mövqeyindən çox şey asılıdır. Lakin o, deyəsən tərəflərdən heç birinə qoşulmaq niyyətində deyil. Partiyanın lideri ərəb deputatlar və yəhudi ortodoksal partiyalarla heç bir halda koalisiyaya getməyəcəyini dəfələrlə bəyan edib. Demək, Liberman nə o cümlədən 13 ərəb parlamentarinin dəstəyinə arxalanan Hansı, nə də 17 ortodoksal deputatın loyallığına bel bağlamış Netanyahunu dəstəkləyəcək. Hər halda, BEİ lideri seçkidən dərhal sonra elan edib: «Baş nazir Netanyahunun ortodoksal partiyalar və milli-dini blokla razılaşmaya getməsindən sonra biz onun hökumət başçısı postuna namizədliyini dəstəkləməmək qərarına gəlmişik. «Birgə ərəb siyahısı» isə İsrail dövlətinin aşkar düşmənidir. Odur ki, baş nazir postuna Beni Hansın namizədliyini də dəstəkləyə bilmərik. Qərarımız bu namizədlərdən heç birinin dəstəklənməməsidir».
Milli birlik hökuməti?
Belə son dərəcə qeyri-müəyyən vəziyyətdə ilk baxışdan mümkünsüz görünən ssenari gerçəkləşə bilərmi? Söhbət bir-birinə tam zidd olan, lakin seçkidə ən çox səs toplamış iki partiyanın – «Kaxol-lavan»la «Likud»un koalisiya qurmasından gedir. Beni Hans sentyabr seçkisinədək «Likud», hətta BEİ-nin də iştirakı ilə milli birlik hökumətinin yaradılmasını mümkün sayırdı. SAXAL Baş Qərargahının sabiq rəisinin fikrincə, belə hökumət ölkənin dünyəvi düşüncəli əhalisinin əksəriyyətinin maraqlarını ifadə edərdi. Çünki orada «ortodoksal acgözlüyə və radikal sağçılığa yer olmayacaq».
«Kaxol-lavan»la «Likud»un mümkün koalisiyası, əlbəttə ki, parlamentdə dayanıqlı çoxluğa malik olardı. Nəticədə, onun iştirakçıları Netanyahu ilə Hansın növbə ilə baş nazir olmalarına dair də razılığa gələ bilərdilər. Lakin Hans «Likud»la yalnız bir halda koalisiyaya gedə biləcəklərini bəyan edib: Netanyahu istefa verməlidir! Yəni «Kaxol-lavan»ın lideri «Likud»la koalisiyanı mümkün sayır, lakin yeni hökumətdə Netanyahunun təmsil olunmasını birmənalı şəkildə rədd edir.
Yeri gəlmişkən, «Kaxol-lavan» tərəfindən «Likud»la birlikdə əməkdaşlığa dəvət olunan BEİ Netanyahu ilə Hans arasında razılığın əldə edilməsi ehtimalına istehzalı reaksiya verib. Liberman bildirib ki, «Likud»la «Kaxol-lavan» arasındakı dialoqa maneə birinci kimin baş nazir olacağı məsələsidir. «Qoy püşk atsınlar, yaxud yumruq davasına çıxsınlar», - deyə Liberman qeyd edib.
Beləliklə, İsraildə yeni hökumətin formalaşdırılmasına dair məsləhətləşmələr kifayət qədər ağır keçir. Amma buna baxmayaraq, prosesin əsas iştirakçıları arasında bu və ya digər razılığın əldə olunması ehtimalı kifayət qədər yüksəkdir. Partiyalar seçki prosesindən bezib və odur ki, parlamentin növbəti dəfə buraxılması, il ərzində üçüncü növbədənkənar seçkinin keçirilməsi heç kəs üçün arzulanan deyil. Odur ki, ola bilsin İsraildəki «koalisiya» probleminin nizamlanmasına xarici faktorlar da təsir göstərdi. Çünki bu faktorun ərəb-israil münaqişəsi bölgəsindəki hadisələrin hansı istiqamətdə inkişaf edəcəyinə də təsiri az deyil.
«Ali dəyişikliklər nöqtəsi» dünyaya nə gətirir?
Görünən odur ki, beşinci baş nazirlik müddətinə iddia edən, fasilələrlə ölkəyə 10 ildən artıq başçılıq etmiş (bu, İsraildə rekorddur) Benyamin Netanyahu ABŞ-ın dəstəyinə də arxalanır. ABŞ prezidenti Donald Trampın yalnız ölkəsinin Yaxın Şərqdəki əsas müttəfiqi olan İsrail dövlətinə deyil, şəxsən Netanyahuya da iltifat etdiyi məlumdur. Onun ciddi demarşları məhz Netanyahunun baş nazir olduğu illərə təsadüf edir. Söhbət yəhudi dövlətinin yaradılmasının 70 illiyi münasibətilə Qüdsün İsrailin paytaxtı kimi tanınmasından, həmçinin işğal edilmiş Suriya ərazisi olan Qolan təpələrinin İsrailin tərkib hissəsi elan olunmasından gedir. Trampın aprel seçkisi ərəfəsində verdiyi son qərarın Netanyahu və «Likud» partiyasına dəstək olduğu heç kəs üçün sirr deyil.
Bununla yanaşı, baş nazirin özü öz seçki kampaniyasını yeni millətçi məzmunlu təşəbbüslərlə də gücləndirməyə çalışıb. Seçki ərəfəsində o, qələbə qazanacağı təqdirdə İordan çayının qərb sahilinin əhəmiyyətli bir hissəsini ilhaq edəcəklərini bəyan etmişdi. Söhbət İsrailin 1967-ci ildə ələ keçirdiyi və son illər beynəlxalq birliyin qanunsuz hesab etməsinə rəğmən, yəhudi yaşayış məntəqələrinin tikildiyi torpaqlardan gedir.
Netanyahu yeni hakim koalisiyanın qurulması cəhdləri fonunda «yəhudi xalqı və İsrail dövlətinin tarixində ən ali dəyişikliklər nöqtəsi» vəd edir, həmvətənlərini «tarixi missiyanın başa çatdırılması, İsrail dövlətinin sərhədlərinin birdəfəlik müəyyənləşdirilməsi və təhlükəsizliyinin təmini üçün» qətiyyətli olmağa çağırır. Fələstinlilər isə onun bu təşəbbüslərini yeni hərbi cinayətlərə hazırlıq kimi qiymətləndirir və bunun regionda sülhə olun ümidləri birdəfəlik dəfn edəcəyini bildirir.
Bəs, Netanyahu və rəhbərlik etdiyi partiya İsraildə siyasi olimpi, həqiqətən, tərk etmək məcburiyyətində qalacaqsa, Təl-Əvivdən münaqişənin həlli perspektivinə daha çevik yanaşma gözləmək olarmı? «Kaxol-lavan»ın lideri Beni Hans hələ ki, Netanyahunun ilhaq planına konkret münasibət bildirməyib. Amma SAXAL Baş Qərargahının sabiq rəisindən mülayimlik gözləmək üçün heç bir əsas yoxdur. Aviqdor Libermanın bu və ya digər koalisiyada mümkün iştirakı da İsrailin hazırkı geosiyasi kursdan imtina etməyəcəyi anlamına gəlir. Çünki BEİ fələstinlilərə qarşı sərt mövqeyilə tanınan siyasi qüvvədir. Hər halda, Libermanın Knessetə düşmüş ərəblərlə birgə koalisiyada yer almaq istəməsi çox şeydən xəbər verir. Fələstin ərazilərinin işğalına qarşı olan «Merets» partiyasının seçkidə cəmi 5 mandat qazanması isə İsrail elektoratının mövqeyini eyni dərəcədə ortaya qoyur.
Başqa sözlə, İsraildə siyasi qüvvələr nisbətində baş verə biləcək mümkün yeniliklər Yaxın Şərq münaqişəsi üçün heç bir dəyişiklik vəd etmir. Bu mənada sentyabr seçkisinin nəticəsi daha çox daxili siyasi məsələdir.

The Knesset is re-elected. New government pending…
It was the second extraordinary parliamentary elections held in Israel during this year. It is difficult to predict if a new ruling coalition is formed after the elections. Apparently, Israel will retain its tough position in the Middle East conflict at least in general terms, since it is the approach that the political forces received the greatest electoral support for.
Coalition uncertainty
After the April elections, the ruling Likud party and the opposition centre-left bloc Kahol-Lavan (Blue and White) won 35 seats in the 120-seat Israeli parliament. Prime Minister Benjamin Netanyahu failed to create a government with the help of smaller right-wing and religious orthodox parties, since the Our Home Israel (YB) led by former Defense Minister Avigdor Lieberman refused to cooperate with the latter. In May, the Knesset was dissolved followed by the announcement of early elections, which took place on September 17.
According to Israeli experts, there hasn’t been such an election campaign in Israel before. Mutual accusations and criticism of politicians from different political blocks was no longer ideological but personal. Netanyahu was the primary subject of criticism as his political stance was weakened due to accusations of taking bribes, fraud and breach of trust. Although the incumbent prime minister and leader of the Likud party categorically denies the accusations, the attacks of his political opponents significantly affected the voting results.
Kahol-Lavan gained the largest number of votes, hence receiving 33 seats in the parliament, while Netanyahu's Likud has got 31 seats or five less than in April. Remarkably, the rest of the mandates were distributed as follows: 13 for the United Arab List, 9 for the ultra-orthodox Shas party, 8 for YB, which is considered a party supporting the interests of the Russian-speaking community in Israel.
Israeli President Reuven Rivlin has begun consultations with parliamentary factions on the establishment of a new government. However, the difficulties along this path are so obvious that the possibility of the third elections to the Knesset this year is not ruled out.
In fact, the alignment of political forces after the September 17 elections does not at all contribute to forming a new ruling coalition. In theory, a party that won the election should form the cabinet with its leader becoming the prime minister. Following this logic, the president should have given the mandate to form the government to the leader of Kahol-Lavan, the former chief of the General Staff of the Israel Defense Forces (IDF) Beni Gantz. However, he is in no hurry to take the responsibility yet mainly due to tactical considerations. Perhaps he expects the ultimate failure of the incumbent prime minister, if Netanyahu agrees to form a new coalition.
The new government however must have the support of at least 61 members of the Knesset. But for the moment, this is extremely difficult for both Netanyahu and Gantz. It is expected that 57 deputies may support Gantz, including the representatives of the United Arab List, which, according to one of the members of this political bloc Ahmad Tibi, is trying to "make history, do everything necessary to overthrow Netanyahu."
Netanyahu can count on the support of 55 right-wing and orthodox deputies. Not only Likud, but also the religious parties Yahadut HaTora and Shas expressed their support for Netanyahu and decided to negotiate the coalition as a single bloc.
In this situation, much will depend on the position of YB, which however is not going to join any of the protagonists of the post-election battles. The YB leader has repeatedly stated that under no circumstances would he enter into a coalition with both Arab deputies and representatives of Jewish Orthodox parties. Consequently, Lieberman will support neither Ganz, who also relies on the support of 13 Arab deputies, nor Netanyahu, who is ready to take advantage of the loyalty of 17 Orthodox deputies. Lieberman openly stated his position shortly after the election: “After Prime Minister Netanyahu concluded a blocking agreement with orthodox parties and the national religious bloc, we decided not to recommend him as the head of the future Israeli government. The United Arab List is an outspoken enemy of the State of Israel. That's why we cannot recommend Beni Gantz to the post of prime minister either. Our decision is not to recommend any of the candidates.”
Government of national unity?
But is it possible in such an extremely uncertain situation to assume the seemingly impossible: the creation of a coalition by the forces of the victorious antagonists, Kahol-Lavan and Likud? Even before the September elections to the Knesset, Beni Gantz indicated the possibility of creating a government of national unity with together with Likud and even YB. According to Gantz, such a government will represent the interests of the majority of the country's secular population "without orthodox money obsession and right-wing radicalism."
Obviously, the alleged Kahol-Lavan-Likud coalition could rely on a stable parliamentary majority. Perhaps it would be able to agree on the issue of alternating premiership between Netanyahu and Gantz. But Gantz announced that he would enter into an alliance with the Likud only if Netanyahu resigned. In other words, the leader of Kahol-Lavan admits a coalition with Likud but categorically objects to the presence of Netanyahu himself in the new power configuration.
By the way, YB, which is invited along with Likud to work with Kahol-Lavan, almost mockingly rejected the possibility of an agreement between Netanyahu and Gantz. According to Lieberman, the stumbling block in the negotiations involving Likud and Kahol-Lavan is the right to be the first to take the post of prime minister. “Let them throw a tails-up or have fisticuffs,” Lieberman recommended ironically to Netanyahu and Gantz.
So, it seems that consultations on the establishment of a new Israeli government will be difficult. Nevertheless, it is very likely that the main parties of the process will reach an agreement soon or later. They are obviously tired of the election process, so it is unlikely that the parliament will be dissolved again and Israel will go for the third elections in the current year. It cannot be ruled out that the outcome of the “coalition” problem in Israel is affected by an external factor, which, like the course of internal political battles, will definitely influence the further development of the situation in the Arab-Israeli conflict.
What will be the global effect of the “highest point of change”?
Apparently, Benjamin Netanyahu, who claims the fifth premiership term during more than ten years (longer than all other Israeli prime ministers), counts on the support of the United States. The incumbent American president, Donald Trump, favours not only the State of Israel, the closest ally of Americans in the Middle East, but also personally Netanyahu. It was precisely during the reign of Netanyahu that Trump took his landmark demarches, such as the recognition of Jerusalem as the capital of Israel, dedicated to the 70th anniversary of the founding of the Jewish state, and the recognition by Israel of the Golan Heights, an occupied Syrian territory. Trump’s latest decision just before the April election was a clear indication of his personal support to Netanyahu and his Likud party.
Meanwhile, Netanyahu himself chose to personally strengthen his current election campaign with new initiatives of nationalist content. Before the election, he promised that if he won the election, he would annex a significant part of the West Bank, the territory occupied by Israel in 1967, in which Tel Aviv has been carrying out the construction of Jewish settlements in violation of international laws.
While Netanyahu, amidst attempts to put together a new ruling coalition, promises “the highest point of change in the history of the Jewish people and the State of Israel” and calls on compatriots “to show confidence in order to complete the historic mission and permanently strengthen the borders of Israel and its security,” Palestinians consider his last initiatives as a preparation for new war crimes that may ruin hopes for ultimate peace in the region.
Is it possible that Tel Aviv demonstrates a more flexible approach to the resolution of the conflict if Netanyahu and his political bloc nevertheless leaves the political arena of Israel? Although the leader of Kahol-Lavan, Beni Gantz, has not yet specifically expressed his attitude to Netanyahu’s plans on annexation, any talks about milder position of the ex-chief of the IDF General Staff seem unreasonable. Possible joining of Avigdor Lieberman to either one of the nominees also does not allow for assumptions about the expected change in the current foreign policy of Israel, since YB is known as a political force that maintains a tough stance towards the Palestinians. Actually, Lieberman’s reluctance to participate in the government coalition along with the Arab deputies of the Knesset is a clear indication of his position. By the way, the Merets party, which opposes the occupation of the Palestinian territories, could secure only five seats in the Knesset. This fact also points to the mode of Israeli voters.
In other words, the likely changes in the alignment of Israeli political forces do not promise any changes for the settlement of conflicts in the Middle East. In this sense, the outcome of the September elections in Israel are limited mainly by domestic content.