KUKLALAR, MUSİQİ, MİNERALLAR
“Rənglərin ritmləri." Muzey Mərkəzinin İncəsənət Qalereyasında rəssam, müəllim Vüqar Əlinin fərdi sərgisi məhz bu ad altında keçirilib. Həmişə olduğu kimi, İncəsənət Qalereyasının bu sərgi salonlarında həm açılış günündə, ondan sonra da çox sayda izləyicisi olur. Azərbaycanda bu incəsənət növünə maraq çox böyükdür. Bundan əlavə, sənətkarın şəxsiyyəti - peşəkar dairələrdə tanınan və hörmətli bir insan olması, habelə onun yaradıcılığı da böyük maraq doğurur. Sərginin koordina toru və ekspozisiyanın müəllifi Liana Vəzirovadır.
Uca missiya
Vüqar Əli - Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbinin və M.A.Əliyev adına Dövlət İncəsənət İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin) məzunudur, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvüdür – ancaq öz yaradıcılıq maraqları dairəsini yalnız rəsmlə məhdudlaşdırmır. 1990-cı illərdən başlayaraq dizayn, teatr-tərtibat incəsənəti və qrafika sahələrində fəal işləyir. «Kainat» yaradıcılıq qrupunun qurucularından biri olub. Karikatura rəssamı kimi KİV-lə əməkdaşlıq edib, plakatlar və afişalar yaradıb, onların bir çoxu müxtəlif müsabiqələrdə mükafatlandırılıb. Dövlət Gənclər Teatrının baş rəssamı işləyib, eyni zamanda səkkiz il Azərbaycanın Muzey Mərkəzində (MM) çalışıb ki, indi muzeyin ekspozisiyasında onun bir sıra əsərləri sərgilənir. MM-də işləyən zaman o, «Fusion Doll» Bakı Beynəlxalq Kukla Biennalesinin (2011, 2013, 2015), "Caz stilində kuklalar" (2010), "Qış zamanı" (2011), "Sport Art" (2012), “Novruz rəngləri ” (2012) və bir sıra digər məşhur sərgi layihələrində afişa və plakatların dizaynını işləyib. O, Azərbaycanın ilk «Kukla» art-qalereyası üçün də maraqlı plakatların və kataloqların müəllifidir.
Bu, heç də onun fəaliyyətinin tam siyahısı deyil. Rəssamın yaradıcılıq yolu - gündəlik axtarış və eksperimentlər yoludur. Vüqar Əli laqeyd və sönük insan deyil, bədii ideya ilə asanlıqla alovlanır və başqalarını da alovlandırmağı bacarır. Müəllim üçün əla keyfiyyətdir! Bu barədə Mədəniyyət Nazirliyi və Muzey Mərkəzi tərəfindən təşkil edilmiş sərginin açılışında Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin rektoru, professor Ceyran Mahmudova, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının katibi, xalq rəssamı Ağəli İbrahimov, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Dilarə Vahabova və s. danışıblar.
Sərginin açılışı rəssamlıq peşəsini vəsf edən bir bayrama çevrilib. Bununla belə, dünyanı şeylərin və hadisələrin mahiyyətinə dərindən nüfuz edən baxışlarla görmək qabiliyyətindən danışmaq bir az hörmətsizlik olardı. Çünki günün 24 saat ərzində ətraf dünya ilə təmasda olmaq missiyası artıq bir peşə deyil, daha yüksək və daha çətin bir işdir.
Musiqiyə münasibət
"Rənglərin ritmləri" rəssamın caz səslərinə dalmasını əks etdirən ilk fərdi sərgisi deyil. 2016-cı ildə onun əsərlərinin ekspozisiyası dünyanın böyük cazmenlərinin adları ilə təqdim olunub. Daha doğrusu, onların portretləri ilə. Bu, çox qeyri-adi və heyranedici olub, çünki qəfildən izləyicilərin qarşısında caz dinləyərkən musiqiçilərin yaradıcılığı barəsində ən az düşünülən tərəfi açılıb. Vüqar Əlinin caz musiqisinə sevgisi yetərincə təbiidir (hansı bakılı cazı sevmir!). Bunun sirri rəssamın çox sevdiyi musiqinin yaradıcı ritmlərinin onun təsviri ritmləri ilə üst-üstə düşməsi ilə bağlıdır. Musiqi Vüqar Əlinin vizual ritmlərinin özündədir. Onun işlərinə baxanda buna əmin ola bilərsiniz.
İndiki ekspozisiya müəllifin yaradıcılığını və bədii maraqlarını tematik şəkildə əks etdirən üç istiqamət ilə təqdim olunur: “musiqi” - sənətkarın ruh halı kimidir; "Nargilə" - mif və gerçəkliyin əksi kimi - "Nar pərisi" ("Nargilə") adlı əsərlər silsiləsi; "kristalloqrafiya" çağdaş dünyaya baxış üçün bir üsuldur. Bu, rəssamın mineralogiya sahəsində tanınmış mütəxəssisi, akademik Xudu Məmmədovun rəhbərliyi altında mineralların quruluşunu və təbiətini anlamaq üzrə araşdırma dövrü ilə bağlı olan yaradıcılıq və təcrübi axtarışlarının nəticəsidir. Təbiətinə görə kristal nədir? Bəs, kristal qəfəs nədir? Bu, fiziklərə və kimyaçılara ünvanlana biləcək bir suallar. Bəs, rəssamlığın bununla nə əlaqəsi var? Buna fəlsəfi baxımdan yanaşılarsa, mineralın sadəcə canlı və cansız təbiət arasında bir ara həlqəsi olduğunu iddia edə bilərik. Rəsmdə – fiqurun bərabər tərəflərinin, bucaqlarının və tillərinin, onların simmetrik təkrarlanmasının həndəsi dəqiqliyi yer alıb. Bu, ovsunlayır, qəribə olsa da, əsərlə vizual təmasda üçölçülü məkan hissi yaradır.
«Nargilə»
Bu bölməyə daxil olan rəsm əsərləri sırası – bu, qadınlığın təbiətinin və təbiətin qadınlığının gözəlliyinə həsr edilmiş bir himndir. Çünki həm rəsmdəki Qızlar, həm də Narlar dondurulmuş anın zərifliyini və çırpıntısını vəsf etməklə yanaşı, həm də canlı və cazibədar personajlara çevrilirlər. Adam onlara uzun-uzun baxmaq istəyir. Rəssamın fırçasının onları əbədiləşdirdiyi an üçün onların münasibətlərinin təbiətini izləmək və "oxumaq" istəyir.
«Musiqi ritmləri»
Bu, sərginin ən böyük hissəsidir və orada konkret insanların portretləri təqdim olunub – portretlər müəllifin musiqini ifaçını və ətrafındakı dünyanı dəyişdirməyə qadir fenomenal hadisə kimi qavraması mövzusunda bədii ümumiləşdirmənin təcəssümüdür. Ən azından skripka çalınan o anlar üçün. Musiqi və İnsan – rəssamın düşüncələrini məşğul edən mövzudur, o, bir tədqiqatçı kimi qəhrəmanlarının düşüncə və hisslərinin dərinliklərinə qədər nüfuz edir. Ona görə nüfuz edir ki, ovsunlayıcı yaradıcılıq stixiyasını anlasın. Dünyanı daha yaxşı, daha təmiz və daha xeyirxah edəcək ahəngləşdirici enerji axınına çevrilən stixiyanı.
Rəssamlar haqqında
Azərbaycanda istedadlı və parlaq rəssamlar çoxdur. Onların həm dünya ilə, həm də özləri ilə "danışmağa" sözləri var. Yetərincə dürüst və vicdanlı qalmaqla. Rəssam Vüqar Əli öz dünyasını yaradıb. Bu, özündə yaradıcılıq axtaran bir İnsanın dünyasıdır. Ona İnsan olaraq qalmasına imkan verən həyati məkanların enerji titrəmələrini arayan bir İnsan. Rəssamın əsərlərində işıq çoxdur. Müsbət hisslər və düşüncələr də çoxdur. Belə görünür ki, Vüqar Əli özü və ətraf dünya ilə ahəng içində olmağı bacarır. Buna görə, onun həm tamaşaçılara, həm də tələbələrinə söyləyəcəyi sözü var. Yeri gəlmişkən, sərgidə tələbələrin sayı yetərincə çox idi.
Duyğular: toplum, yəqin ki, xeyirxah qəlbli və ürəyində işığa sahib gözəl rəssamların olmasının vaciblik səviyyəsini yetərincə anlamır. Yəni. Amma yaxşı olardı ki, toplum, yəni sizlə biz onların peşə və yaradıcılıq uğurlarını qeyd edib, ad və mükafatlarla təltif edəydik: "ifadəli fırça", "kompozisiya ustası", "rəng palitrasının virtuozu" və s. Şairlər, bəstəkarlar və rəssamlar – kainatın Yüksək ideyasının daşıyıcısı olmaq üçün göylərin vergisinə sahib xüsusi insanlardır. Buna görə də onlar xüsusi statusa sahib olmalıdırlar.

КУКЛЫ, МУЗЫКА, МИНЕРАЛЫ
«Ритмы красок». Именно под таким названием в Галерее искусств Му-зейного центра проходила персональная выставка художника, педагога Вугара Али.
Как всегда, в этих выставочных залах Галереи искусств и в день открытия, и после - очень много зрителей. Интерес к этому виду искусства в Азербайджане огромен. К тому же личность художника - человека известного и авторитетного в профессиональных кругах, как и его творчество, - вызывает большой интерес. Координатор выставки и автор экспозиции - Лиана Везирова
Высокая миссия
Вугар Али - выпускник художественного училища имени Азима Азимзаде и Государственного института искусств имени М.А.Алиева (ныне Азербайджанский государственный университет культуры и искусств), член Союза художников Азербайджана - не ограничивает круг своих творческих интересов живописью. Начиная с 1990-х годов он активно работал в дизайне, театрально-оформительском искусстве и графике. Был одним из создателей творческой группы «Каинат». Сотрудничал со СМИ в качестве карикатуриста, создавал плакаты и афиши, многие из которых были удостоены наград на различных конкурсах. Трудился на должности главного художника Государственного молодежного театра, а также восемь лет проработал в Музейном центре (МЦ) Азербайджана, в постоянной экспозиции которого сейчас находится ряд его произведений. Во время работы в МЦ он разработал дизайн афиш и плакатов таких известных выставочных проектов, как международная бакинская биеннале кукол Fusion Doll (2011, 2013, 2015), «Куклы в стиле джаз» (2010), «Время Зимы» (2011), «Спорт-Арт» (2012), «Краски Новруза» (2012), и ряда других. Он автор интереснейших плакатов и каталогов для первой в Азербайджане арт-галереи «Кукла».
И это далеко не полный перечень его деятельности. Творчество художника - это путь ежедневных поисков и экспериментов. Вугар Али - человек не равнодушный и не пресытившийся, легко воспламеняющийся художественной идеей и умеющий воспламенять других. Прекрасное качество для педагога! Об этом говорили и на открытии выставки, организованной Минкультуры и МЦ, ректор Азгосуниверситета культуры и искусств, профессор Джейран Махмудова, секретарь Союза художников Азербайджана, народный художник Агали Ибрагимов, доктор философии по искусствоведению Диляра Вагабова и др.
Открытие выставки превратилось в праздник, воспевающий профессию художника. А, впрочем, говорить об умении видеть мир глубоко проникающим взглядом в суть вещей и событий - немного кощунственно. Потому что миссия быть 24 часа в сутки на связи с окружающим миром - это уже не профессия, а что-то гораздо выше и сложнее профессии.
По отношению к музыке
«Ритмы красок» - не первая персональная выставка художника, которая отражает его погружение в звуки джаза. В 2016 году экспозиция его работ была представлена именами великих джазменов мира. Точнее - их портретами. Это было необычно и восхитительно, поскольку зрителям вдруг открывалась та сторона творчества музыкантов, о которой меньше всего думаешь, слушая джаз. Любовь Вугара Али к джазовой музыке (кто же из бакинцев не любит джаз!) вполне закономерна. И секрет видится в совпадении творческих ритмов - музыки, которую так любит художник, и его изобразительных ритмов. Музыка самого Вугара Али в его визуальных ритмах. И в этом убеждаешься, глядя на его работы.
Нынешняя экспозиция представлена тремя направлениями, тематически отражающими творческий и художественный интерес автора: «музыка» - как состояние души Художника; «Наргиля» - миф и как отражение реальности - серия работ под названием «Фея граната» («Наргиля»); «Кристаллография» - техника, как способ видения современного мира. Это результат творческих и экспериментальных поисков художника, который связан с периодом постижения структуры и природы минерала под руководством известного специалиста в области минералогии, академика Худу Мамедова. Что такое кристалл в природе? А что такое кристаллическая решетка? Вопросы, которые можно адресовать физикам и химикам. Но при чем тут живопись? Если рассматривать это в философском аспекте, то можно утверждать, что минерал - это всего лишь промежуточное звено между живой и неживой природой. На полотне - геометрическая выверенность одинаковых граней, углов и ребер фигуры, симметрическая их повторяемость. Это завораживает и, как ни странно, при визуальном контакте с работой дает ощущение трехмерного пространства.
«Наргиля»
Серия художественных работ, вошедших в этот раздел, - это гимн красоте природы женственности и женственности природы. Потому что и Девушки на картинах, и Гранаты воплощают не только нежность и трепетность запечатленного момента, но становятся живыми и притягательными персонажами. На них хочется смотреть долго-долго. Смотреть и «вычитывать» природу их взаимоотношений в тот момент, когда кисть художника увековечила их навсегда.
«Ритмы музыки»
Это самый большой раздел, представленный на выставке портретами конкретных людей, воплотивших в себе художественное обобщение автора на тему его восприятия музыки как феноменального явления, способного преобразить и исполнителя, и мир вокруг него. Хотя бы на те мгновения, пока звучит скрипка. Музыка и Человек - тема, занимающая мысли художника, который как исследователь проникает в глубины мыслей и чувств своих героев. Проникает, чтобы самому понять стихию захватывающего творчества. Стихию, которая превращается в поток гармонизирующей энергии, способной сделать мир лучше, чище и добрее.
О художниках
В Азербайджане очень много талантливых и ярких художников. Им есть о чем «говорить» и с миром, и с собой. Оставаясь предельно честными и правдивыми. Художник Вугар Али создал свой мир. Это мир Человека, ищущего в себе творца. Человека, ищущего те энергетические вибрации жизненного пространства, которые позволяли бы ему оставаться Человеком. В работах художника много света. Много позитивных ощущений и мыслей. Похоже, Вугар Али умеет быть в ладу с самим собой и окружающим его миром. Поэтому ему есть что сказать и зрителям, и своим студентам. Их, кстати, на протяжении всей выставки было немало.
Ощущения: общество, наверное, не совсем осознает уровень важности наличия замечательных Художников с добрым сердцем и светом в душе. Ну да. Страна отмечает их профессиональные и творческие заслуги, удостаивая званиями и наградами. А как было бы здорово, если бы сама общественность, то есть мы с вами, могла учреждать и награждать их званиями типа «выразительная кисть», «мастер композиции», «виртуоз цветовой палитры» и т.д. Поэты, композиторы и художники - это особенные люди, которые наделены даром небес быть проводниками Высшей идеи мироздания. А потому у них должен быть особый статус.