KUKLALAR, MUSİQİ, MİNERALLAR
“Rənglərin ritmləri." Muzey Mərkəzinin İncəsənət Qalereyasında rəssam, müəllim Vüqar Əlinin fərdi sərgisi məhz bu ad altında keçirilib. Həmişə olduğu kimi, İncəsənət Qalereyasının bu sərgi salonlarında həm açılış günündə, ondan sonra da çox sayda izləyicisi olur. Azərbaycanda bu incəsənət növünə maraq çox böyükdür. Bundan əlavə, sənətkarın şəxsiyyəti - peşəkar dairələrdə tanınan və hörmətli bir insan olması, habelə onun yaradıcılığı da böyük maraq doğurur. Sərginin koordina toru və ekspozisiyanın müəllifi Liana Vəzirovadır.
Uca missiya
Vüqar Əli - Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbinin və M.A.Əliyev adına Dövlət İncəsənət İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin) məzunudur, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvüdür – ancaq öz yaradıcılıq maraqları dairəsini yalnız rəsmlə məhdudlaşdırmır. 1990-cı illərdən başlayaraq dizayn, teatr-tərtibat incəsənəti və qrafika sahələrində fəal işləyir. «Kainat» yaradıcılıq qrupunun qurucularından biri olub. Karikatura rəssamı kimi KİV-lə əməkdaşlıq edib, plakatlar və afişalar yaradıb, onların bir çoxu müxtəlif müsabiqələrdə mükafatlandırılıb. Dövlət Gənclər Teatrının baş rəssamı işləyib, eyni zamanda səkkiz il Azərbaycanın Muzey Mərkəzində (MM) çalışıb ki, indi muzeyin ekspozisiyasında onun bir sıra əsərləri sərgilənir. MM-də işləyən zaman o, «Fusion Doll» Bakı Beynəlxalq Kukla Biennalesinin (2011, 2013, 2015), "Caz stilində kuklalar" (2010), "Qış zamanı" (2011), "Sport Art" (2012), “Novruz rəngləri ” (2012) və bir sıra digər məşhur sərgi layihələrində afişa və plakatların dizaynını işləyib. O, Azərbaycanın ilk «Kukla» art-qalereyası üçün də maraqlı plakatların və kataloqların müəllifidir.
Bu, heç də onun fəaliyyətinin tam siyahısı deyil. Rəssamın yaradıcılıq yolu - gündəlik axtarış və eksperimentlər yoludur. Vüqar Əli laqeyd və sönük insan deyil, bədii ideya ilə asanlıqla alovlanır və başqalarını da alovlandırmağı bacarır. Müəllim üçün əla keyfiyyətdir! Bu barədə Mədəniyyət Nazirliyi və Muzey Mərkəzi tərəfindən təşkil edilmiş sərginin açılışında Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin rektoru, professor Ceyran Mahmudova, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının katibi, xalq rəssamı Ağəli İbrahimov, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Dilarə Vahabova və s. danışıblar.
Sərginin açılışı rəssamlıq peşəsini vəsf edən bir bayrama çevrilib. Bununla belə, dünyanı şeylərin və hadisələrin mahiyyətinə dərindən nüfuz edən baxışlarla görmək qabiliyyətindən danışmaq bir az hörmətsizlik olardı. Çünki günün 24 saat ərzində ətraf dünya ilə təmasda olmaq missiyası artıq bir peşə deyil, daha yüksək və daha çətin bir işdir.
Musiqiyə münasibət
"Rənglərin ritmləri" rəssamın caz səslərinə dalmasını əks etdirən ilk fərdi sərgisi deyil. 2016-cı ildə onun əsərlərinin ekspozisiyası dünyanın böyük cazmenlərinin adları ilə təqdim olunub. Daha doğrusu, onların portretləri ilə. Bu, çox qeyri-adi və heyranedici olub, çünki qəfildən izləyicilərin qarşısında caz dinləyərkən musiqiçilərin yaradıcılığı barəsində ən az düşünülən tərəfi açılıb. Vüqar Əlinin caz musiqisinə sevgisi yetərincə təbiidir (hansı bakılı cazı sevmir!). Bunun sirri rəssamın çox sevdiyi musiqinin yaradıcı ritmlərinin onun təsviri ritmləri ilə üst-üstə düşməsi ilə bağlıdır. Musiqi Vüqar Əlinin vizual ritmlərinin özündədir. Onun işlərinə baxanda buna əmin ola bilərsiniz.
İndiki ekspozisiya müəllifin yaradıcılığını və bədii maraqlarını tematik şəkildə əks etdirən üç istiqamət ilə təqdim olunur: “musiqi” - sənətkarın ruh halı kimidir; "Nargilə" - mif və gerçəkliyin əksi kimi - "Nar pərisi" ("Nargilə") adlı əsərlər silsiləsi; "kristalloqrafiya" çağdaş dünyaya baxış üçün bir üsuldur. Bu, rəssamın mineralogiya sahəsində tanınmış mütəxəssisi, akademik Xudu Məmmədovun rəhbərliyi altında mineralların quruluşunu və təbiətini anlamaq üzrə araşdırma dövrü ilə bağlı olan yaradıcılıq və təcrübi axtarışlarının nəticəsidir. Təbiətinə görə kristal nədir? Bəs, kristal qəfəs nədir? Bu, fiziklərə və kimyaçılara ünvanlana biləcək bir suallar. Bəs, rəssamlığın bununla nə əlaqəsi var? Buna fəlsəfi baxımdan yanaşılarsa, mineralın sadəcə canlı və cansız təbiət arasında bir ara həlqəsi olduğunu iddia edə bilərik. Rəsmdə – fiqurun bərabər tərəflərinin, bucaqlarının və tillərinin, onların simmetrik təkrarlanmasının həndəsi dəqiqliyi yer alıb. Bu, ovsunlayır, qəribə olsa da, əsərlə vizual təmasda üçölçülü məkan hissi yaradır.
«Nargilə»
Bu bölməyə daxil olan rəsm əsərləri sırası – bu, qadınlığın təbiətinin və təbiətin qadınlığının gözəlliyinə həsr edilmiş bir himndir. Çünki həm rəsmdəki Qızlar, həm də Narlar dondurulmuş anın zərifliyini və çırpıntısını vəsf etməklə yanaşı, həm də canlı və cazibədar personajlara çevrilirlər. Adam onlara uzun-uzun baxmaq istəyir. Rəssamın fırçasının onları əbədiləşdirdiyi an üçün onların münasibətlərinin təbiətini izləmək və "oxumaq" istəyir.
«Musiqi ritmləri»
Bu, sərginin ən böyük hissəsidir və orada konkret insanların portretləri təqdim olunub – portretlər müəllifin musiqini ifaçını və ətrafındakı dünyanı dəyişdirməyə qadir fenomenal hadisə kimi qavraması mövzusunda bədii ümumiləşdirmənin təcəssümüdür. Ən azından skripka çalınan o anlar üçün. Musiqi və İnsan – rəssamın düşüncələrini məşğul edən mövzudur, o, bir tədqiqatçı kimi qəhrəmanlarının düşüncə və hisslərinin dərinliklərinə qədər nüfuz edir. Ona görə nüfuz edir ki, ovsunlayıcı yaradıcılıq stixiyasını anlasın. Dünyanı daha yaxşı, daha təmiz və daha xeyirxah edəcək ahəngləşdirici enerji axınına çevrilən stixiyanı.
Rəssamlar haqqında
Azərbaycanda istedadlı və parlaq rəssamlar çoxdur. Onların həm dünya ilə, həm də özləri ilə "danışmağa" sözləri var. Yetərincə dürüst və vicdanlı qalmaqla. Rəssam Vüqar Əli öz dünyasını yaradıb. Bu, özündə yaradıcılıq axtaran bir İnsanın dünyasıdır. Ona İnsan olaraq qalmasına imkan verən həyati məkanların enerji titrəmələrini arayan bir İnsan. Rəssamın əsərlərində işıq çoxdur. Müsbət hisslər və düşüncələr də çoxdur. Belə görünür ki, Vüqar Əli özü və ətraf dünya ilə ahəng içində olmağı bacarır. Buna görə, onun həm tamaşaçılara, həm də tələbələrinə söyləyəcəyi sözü var. Yeri gəlmişkən, sərgidə tələbələrin sayı yetərincə çox idi.
Duyğular: toplum, yəqin ki, xeyirxah qəlbli və ürəyində işığa sahib gözəl rəssamların olmasının vaciblik səviyyəsini yetərincə anlamır. Yəni. Amma yaxşı olardı ki, toplum, yəni sizlə biz onların peşə və yaradıcılıq uğurlarını qeyd edib, ad və mükafatlarla təltif edəydik: "ifadəli fırça", "kompozisiya ustası", "rəng palitrasının virtuozu" və s. Şairlər, bəstəkarlar və rəssamlar – kainatın Yüksək ideyasının daşıyıcısı olmaq üçün göylərin vergisinə sahib xüsusi insanlardır. Buna görə də onlar xüsusi statusa sahib olmalıdırlar.

DOLLS, MUSIC, MINERALS
Rhythms of colours is the title of Vugar Ali's personal exhibition at the Art Gallery of the Museum Centre. Vugar is an artist and a teacher.
As always, there are many spectators in the exhibition halls of the Art Gallery both on the opening day and after. The interest in this genre of art is huge in Azerbaijan. In addition, the personality of the artist - a well-known and respected person in professional circles, as well as his works - raise great interest. Coordinator of the exhibition and author of the exposition is Liana Vezirova.
High mission
Vugar Ali is a graduate of the Azim Azimzadeh Art School and the M.A. Aliyev State Institute of Arts (now Azerbaijan State University of Culture and Arts), a member of the Union of Artists of Azerbaijan. His creative interests are not limited to painting. Since the 1990s, he has been actively working in design, theatre and graphic arts. He was one of the creators of the Kainat creative group. He collaborated with the media as a cartoonist, created posters, many of which were awarded at various competitions. He worked as the chief artist of the State Youth Theatre, and has worked for eight years in the Museum Centre (MC) of Azerbaijan, in a permanent exhibition of which there are now a number of his works. While working at the MC, he developed the design of posters of such famous exhibition projects as the Baku Fusion International Biennale of Dolls (2011, 2013, 2015), Jazz Style Dolls (2010), Winter Time (2011), Sport Art (2012), Colours of Novruz (2012), and so on. He is the author of the most interesting posters and catalogues for the first doll art gallery in Azerbaijan.
This is not a complete list of Vugar's achievements. His creativity is the way of daily searches and experiments. Vugar Ali is a caring person who is easily ignited by an artistic idea and able to inflame others. Great quality for a teacher! This was also discussed at the opening of the exhibition organized by the Ministry of Culture and the Ministry of Culture, Rector of the Azerbaijan State University of Culture and Arts, Professor Jeyran Mahmudova, Secretary of the Union of Artists of Azerbaijan, People's Artist Aghali Ibrahimov, Doctor of Philosophy in Art Studies, Dilara Vahabova, etc.
The opening of the exhibition turned into a celebration celebrating the profession of an artist. And, however, talking about the ability to see the world with a deep penetrating gaze into the essence of things and events is a bit blasphemous. Because the mission of being in touch with the outside world 24 hours a day is no longer a profession, but something much higher and more complex.
Relation to music
Rhythms of Colours is not the artist’s first solo exhibition, which reflects his immersion in jazz. In 2016, his works depicted the names of the great jazzmen of the world. It was unusual and delightful, because the audience suddenly discovered that side of the musicians' creativity, which you least think about when listening to jazz. Vugar Ali's love of jazz music (as all of the Bakuvites!) is quite natural. The secret is seen in the coincidence of creative rhythms - the music that the artist loves so much, and his visual rhythms. The music of Vugar Ali himself in his visual rhythms. And he gets you convinced with his works.
The current exposition cover three areas thematically reflecting the author’s creative and artistic interest: music as the state of mind of the Artist.
Nargila is a myth and a reflection of reality, a series of works entitled The Grenade Fairy (Nargila). Crystallography is a technique as a way of seeing the modern world. This is the result of creative and experimental search of the artist, which is associated with a period of understanding the structure and nature of the mineral under the guidance of a renowned specialist in the field of mineralogy, academician Khudu Mammadov. What is a crystal in nature? And what is a crystal lattice? Questions that can be addressed to physicists and chemists. But what does painting have to do with this? If we look at this from a philosophical point of view, we can argue that the mineral is just an intermediate link between living and non-living nature. On the canvas, it is represented as a geometric alignment of the same faces, angles and edges of figures, their symmetrical repeatability. This is mesmerizing and, oddly enough, visual contact with the work gives a sense of three-dimensional space.
Nargila
This is a series of works, which praise the beauty, and femininity of the nature. Because both the girls and grenades on the paintings represent not only the tenderness and trepidation of the captured moment, but also become living and attractive characters. One wants to look at them for a long, long time. Watch and comprehend the nature of relationship at the moment when the artist’s brush immortalized them forever.
Rhythms of music
This is the largest section of the exhibition including the portraits of specific people who represent the artist’s generalization on the subject of his perception of music as a phenomenon that can transform both the performer and the world around him. At least for those moments while the violin sounds. Music and Man is a topic that captures the thoughts of an artist who, as a researcher, penetrates the depths of the thoughts and feelings of his heroes. It penetrates in order to understand the element of exciting creativity. An element that turns into a stream of harmonizing energy that can make the world a better, cleaner and kinder environment.
About artists
There are many talented and bright artists in Azerbaijan. They have something to tell both to the world and to themselves. Remaining extremely honest and truthful. Artist Vugar Ali created his own world. This is the world of a Man who seeks the Creator. A Man who seeks those energetic vibrations of living space that would allow him to remain a Man. The artist's works are abundant with light, a lot of positive feelings and thoughts. It seems that Vugar Ali knows how to be in harmony with himself and the world around him. Therefore, he has something to say to both the audience and his students. By the way, there were many of them throughout the exhibition.
Feelings: society, probably, is not quite aware of the level of importance of having wonderful Artists with a good heart and light in the soul. The country celebrates their professional and creative achievements, honouring them with titles and awards. And it would be great if the public, that is you and I, could reward them with titles such as “expressive brush”, “master of composition”, “virtuoso of the colour palette”, etc. Poets, composers and artists are special people who are gifted to be the drivers of the highest idea of ​​the universe. Therefore, they deserve to have a special status.