Çərşənbə axşamı, 08:44
Qazaxıstanda keçirilən güləş üzrə Dünya çempionatının nəticələrinin qənaətbəxş olmaması federasiyanı ciddi addımlar atmağa məcbur etdi. “R+”un yazdığı kimi Azərbaycan Güləş Federasiyasının məşqçilər heyətində islahatlar başladı. Yunan-Roma güləşində nəticələrin qənaətbəxş olmadığını dilə gətirən Azərbaycan Güləş Federasiyasının prezident əvəzi Namiq Əliyev bu səbəbdən məşqçilər korpusunda dəyişiklik edilməsinə qərar verildiyini bildirib.
Beləliklə, böyüklərdən ibarət komandanın baş məşqçisi vəzifəsində Şaban Donatı rusiyalı mütəxəssis Aleksandr Tarakanov əvəzləyib. Onunla yanaşı, Afina Olimpiadasının və 2007-ci ildə Bakıda keçirilən Dünya çempionatının qalibi, eləcə də 6 qat Avropa çempionu Aleksey Mişin yığmamızın məşqçilər korpusunda yer alacaq. Rövşən Bayramov əvvəlki kimi böyük məşqçi vəzifəsində çalışacaq. Eyni zamanda Akif Əliyev millidə köməkçi-məşqçilərdən biri olacaq. Emin Əhmədov və Turac Hüseynli isə bundan sonra gənclərdən ibarət yığmada məşqçilik fəaliyyətini davam etdirəcək.
Federasiya rəhbəri Namiq Əliyev Tokio Olimpiadasına 9 ay vaxt qaldığını və bu müddətdə komandanı hazırlayıb, mart-aprel aylarında keçiriləcək lisenziya turnirlərində Olimpiya Oyunlarına vəsiqə qazanmağın əsas məqsəd olduğunu söyləyib. AGF-nin rəhbəri bu istiqamətdə federasiya tərəfindən yığmamıza lazımi şəraitin yaradılacağını da bildirib.
Yeni baş məşqçi isə öz növbəsində yığmamızı yaxşı tanıdığını və komandamızın böyük potensiala malik olduğunu vurğulamaqla yanaşı, lazımınca işləyərək qarşıya qoyulan hədəflərə çatacaqlarına inandığını deyib.           “R+”a açıqlama verən yeni baş məşqçi komandasıyla bağlı ilk təəssüratlarını bölüşməklə yanaşı, hazırlıq planı haqqında danışıb: “1993-94-cü illərdə Türkiyə yığmasında köməkçi-məşqçi kimi işləmişəm. Ancaq Rusiya xaricində ilk dəfə baş məşqçi kimi çalışıram. Azərbaycan yığması yaxşı komandadır. Burada güləşçilərin fərqli texniki bacarıqları var. Hələ SSRİ dönəmində yetişmiş güclü yunan-Roma güləşçilərinin davamçılarını görməkdəyik. Onlar öz bacarıqlarını yeni nəsilə ötürüb. Yeganə mənfi məqam Olimpiadaya lisenziya qazanılmamasıdır. Halbuki millidə güclü güləşçilər var və mənə elə gəlir ki, biz bu missiyanın öhdəsindən gələcəyik. Müşahidələrimə əsasən deyə bilərəm ki, güləşçilərin fiziki hazırlığı qaydasında olsa da, xalça üzərində məşqlərə daha çox ehtiyac var. Bəlkə, məhz xalça üzərində məşqlər yetərincə olmadığı üçün Dünya çempionatında nəticə ürəkaçan olmadı. Ancaq güləşçilərin təcrübəsinə söz ola bilməz.
İndi komanda yüklənmə dövrünü keçir. Azərbaycan çempionatından sonra Minskdə təlim-məşq toplanışı keçirmək nəzərdə tutulub. “Rusiyanın baş məşqçisi ilə də birgə hazırlıqla bağlı danışıqlar aparırıq. Ustalıq səviyyəsini artırmaq üçün belə toplanışlara ehtiyac var. Dekabrda keçiriləcək Azərbaycan çempionatında bütün yığma üzvlərinin iştirakı nəzərdə tutulub. Çünki bu yarışın nəticələrinə əsasən millinin heyəti yenidən formalaşdırılacaq”, - deyə A. Tarakanov bildirib.
Bundan sonra Avropa çempionatı və Azərbaycan üçün daha böyük önəm kəsb edən lisenziya xarakterli turnirlərə hazırlığa start veriləcək. “Uşaqlar məşqlərdə belə həvəslə işləməyə davam etsə, lisenziyaları qazanacaqlar. Bizdə xüsusən 60, 67, 87 və 130 kq-da rəqabət güclüdür və yaxşı perspektiv var”, - deyə baş məşqçi vurğulayıb.
Yunan-Roma güləşi üzrə yığma komandadan başlayan islahatların digər komandada davam edəcəyi gözlənilir. Saypulla Absaidovun Dünya çempionatına yollanmaması artıq vəzifəsindən ayrılması anlamına gəlir. Sərbəst güləş üzrə milli komandamızın baş məşqçi postuna əsas namizəd kimi dağıstanlı Ənvər Məhəmmədhacıyevin adı çəkilir. Hazırda Dağıstanın gənclərdən ibarət yığmasında böyük məşqçi, Rusiya millisində məşqçi kimi çalışan 63 yaşlı mütəxəssis həm də millimizin üzvlərindən Şərif Şərifovla Cəmaləddin Məhəmmədovun şəxsi məşqçisidir. Məsələnin yaxın vaxtlarda həllini tapacağı gözlənilir.
Məlumatı təsdiq etməyən Ənvər Məhəmmədhacıyev belə bir variantın olduğunu istisna etmədi: "Dəqiq məlumatı federasiyadan almaq olar. Düzdür, müəyyən danışıqlarımız olub. Milli üzvlərinin yarısının legioner olması səbəbindən komandada mənim çalışmağımın məqsədəuyğunluğu bildirilib. Razılaşsam, mənə rəsmi təklif ünvanlamaları mümkündür. Bu məsələyə dair qərarı rəhbərlik verəcək".
Təcrübəli məşqçi yığmamızda işləməyin hamının arzusu olduğunu etiraf etsə də, bəzi məsələlərin həllinin vacibliyini dilə gətirib. "Belə güclü yığmada işləmək dünyanın istənilən məşqçisinin arzusudur. Hətta belə etimad göstərilməyin qarşılığında nə edəcəyimi bilmirəm. Bu, mənim üçün fəxrdir. Bu komandayla böyük uğurlar qazanmaq mümkündür. Rəsmi təklif olsa, bu barədə düşünmək olar. Bəzi məsələləri də yoluna qoymaq lazımdır. Dağıstanın paytaxtı Mahaçqalada çalışdığım Həmid Həmidov adına İdman Məktəbində yüzlərlə güləşçi məşğul olur. Təkcə bu il iki yetirməm gənclər arasında Avropa çempionu, Dünya çempionatının mükafatçısı olub. Onları atıb gəlmək də yaxşı addım olmaz. Eyni zamanda ailə problemlərim var. Rəhmətə gedən qardaşımın 3 qızı qalıb, onları da mən tərbiyə edirəm. Bütün bunları danışıb həll etmək lazımdır. Görək, necə alınacaq", -deyə Ənvər Məhəmmədhacıyev bildirib.
Qeyd edək ki, indiyədək millimizdə Ənvər Məhəmmədhacıyevin 14 yetirməsi çıxış edib. Onlar 2007-ci ildə Bakıda təşkil olunan Dünya çempionatından öncə yığmaya cəlb olunmağa başlayıblar. Şərif Şərifov Avropa, dünya və olimpiya çempionu, Cəmaləddin Məhəmmədov isə Avropa və dünya mükafatçısıdır.

ЧТОБЫ ВЫЙТИ ИЗ ПАРТЕРА
Неудовлетворительные результаты азербайджанских борцов на проходившем в Казахстане чемпионате мира вынудили Федерацию борьбы Азербайджана прибегнуть к серьезным мерам. В частности, как мы уже сообщали, дан старт реформам в тренерском составе.
Так, Шабана Доната на посту главного тренера сборной по греко-римской борьбе сменил российский специалист Александр Тараканов. Вместе с ним в состав тренерского корпуса войдет также победитель Афинской Олимпиады и прошедшего в 2007 году в Баку чемпионата мира, шестикратный чемпион Европы Алексей Мишин. Как и раньше, на посту старшего тренера будет работать Ровшан Байрамов. Акиф Алиев будет в сборной одним из тренеров-помощников, а Эмин Ахмедов и Турадж Гусейнли теперь продолжат тренерскую карьеру в молодежной сборной.
Исполняющий обязанности президента Федерации борьбы Азербайджана Намик Алиев подчеркивает, что главной целью команды на обозримое будущее является завоевание максимально возможного числа лицензий на Игры 2020 года. При этом время поджимает - до Олимпиады в Токио осталось всего 9 месяцев, а лицензионные турниры состоятся в марте-апреле следующего года.
Новый главный тренер сборной Александр Тараканов в свою очередь отметил, что хорошо знаком с азербайджанской сборной. Он указал на большой потенциал команды и выразил уверенность в достижении поставленных целей при условии проведения надлежащей работы. В интервью нашему журналу А.Тараканов не только поделился первыми впечатлениями от команды, но и рассказал о своих планах.
«В 1993-94 годах я работал тренером-помощником в сборной Турции. Но главным тренером вне пределов России мне предстоит работать впервые. Сборная Азербайджана - хорошая команда. Нынешнее поколение продолжает традиции воспитанных в советскую эпоху сильных борцов греко-римского стиля, которые и передали молодым свое мастерство. Единственный отрицательный момент - отсутствие лицензий на Олимпиаду. Но в сборной есть сильные борцы, и мне кажется, что мы справимся с этой миссией. Исходя из собственных наблюдений, могу сказать, что с физической подготовкой у спортсменов все в порядке, опыта нашим борцам тоже не занимать. Не хватает лишь тренировок, что, возможно, и сказалось на итогах выступления на чемпионате мира», - говорит новый наставник.
Сейчас в команде период нагрузок. После чемпионата Азербайджана планируется провести учебно-тренировочные сборы в Минске. «Ведем переговоры с главным тренером сборной России о совместной подготовке. Такие сборы необходимы для повышения мастерства. Намечаем участие всех членов сборной в чемпионате Азербайджана, который состоится в декабре», - заметил А.Тараканов. Новый состав сборной, по его словам, будет сформирован исходя из результатов этого соревнования.
Затем начнется подготовка к чемпионату Европы и крайне важным для Азербайджана лицензионным турнирам. «Если ребята продолжат работать на тренировках с таким же усердием, как сейчас, то завоюют лицензии. У нас острая конкуренция, но хорошие перспективы в весовых категориях 60, 87 и до 130 кг», - отметил А.Тараканов.
Начатые с «классиков» реформы охватят и другие команды. Отсутствие на чемпионате мира главного тренера сборной по вольной борьбе Сайпуллы Абсаидова фактически означало его отстранение от должности. Основным кандидатом на пост главного тренера сборной Азербайджана по вольной борьбе считается Анвар Магомедгаджиев. В настоящее время 63-летний специалист работает старшим тренером молодежной сборной Дагестана и тренером в сборной России. Он также является личным тренером членов азербайджанской сборной Шарифа Шарифова и Джамаледдина Магомедова. Ожидается, что вопрос с его назначением в сборную Азербайджана будет решен в ближайшее время.
Хотя сам Магомедгаджиев пока не подтверждает данную информацию, но вероятность своего приглашения он тоже не исключает. «Точную информацию можете получить в федерации. Правда, некоторые переговоры у нас были. Так как половину сборной составляют легионеры, посчитали целесообразным в работе с ней мое участие. Если соглашусь, возможно, мне отправят официальное приглашение. Решение об этом примет руководство», - сказал дагестанский тренер в интервью R+.
Опытный специалист уверен, что работать с азербайджанской сборной хотел бы каждый. Вместе с тем в случае приглашения в Азербайджан ему предстоит решить целый ряд вопросов. «Работать с такой сильной сборной - мечта любого тренера. Я даже не знаю, что буду делать, если мне окажут такое доверие. Для меня это честь. С этой командой можно добиться больших успехов. Если поступит официальное предложение, можно подумать. Однако необходимо уладить и некоторые вопросы. В школе имени Гамида Гамидова в столице Дагестана Махачкале, в которой я работаю, занимаются сотни молодых борцов. Только в этом году два моих воспитанника стали призерами молодежных чемпионатов Европы и мира. Оставить их на произвол судьбы тоже будет неверно. Вдобавок у меня есть и семейные проблемы. Я воспитываю трех дочерей покойного брата. Все эти моменты надо обсудить и решить. Посмотрим, как получится», - сказал Анвар Магомедгаджиев.
Отметим, что до сегодняшнего дня в составе сборной Азербайджана выступали 14 воспитанников Анвара Магомедгаджиева. Приглашать их в сборную начали перед чемпионатом мира 2007 года, который прошел в Баку. В числе наиболее успешных - чемпион Европы, мира и Олимпийских игр Шариф Шарифов и призер чемпионатов Европы и мира Джамаледдин Магомедов.