Qadın şahmatçılarımız Avropada üçüncü oldu
Azərbaycan şahmatı özünün ən uğurlu ilini yaşayır desək yanılmarıq. İlin sonunda bir sıra mötəbər yarışlarda tarixi nəticə göstərən zəka sahiblərimiz Azərbaycanda şahmatın yüksək səviyyədə olduğunu sübut etdi. Teymur Rəcəbovun Dünya Kubokundakı möhtəşəm qələbəsi və 14 yaşlı vunderkind Aydın Süleymanlının dünya çempionluğundan heç bir ay keçmədi ki, Batumidə baş tutan komandalararası Avropa çempionatında ölkəmiz adına daha bir tarixi an yaşandı. Günay Məmmədzadə, Xanım Balacayeva, Ülviyyə Fətəliyeva, Gülnar Məmmədova və Türkan Məmmədyarovadan ibarət qadın seçməmiz 27 illik aradan sonra qitə yarışının bürünc mükafatını qazandı. Yarışa üçqat Avropa çempionu kimi yollanan kişi millimizin uğursuzluğunu unutduran xanımlarımız bürünc medalla ölkə gündəmini zəbt etdi.
Əslində, Gürcüstandakı Avropa çempionatında bürünc medal gözlənilməz nəticə sayılmamalıdır. Şahmatı yaxından izləyənlər üçüncü yerin tamamilə normal və layiqli nəticə olduğunu başa düşür. Xanım şahmatçılarımızın son illərdə qazandığı ardıcıl nailiyyətlər, FİDE reytinqində əldə olunan mühüm irəliləyiş uğurlu çıxış üçün əlverişli zəmin yaratmışdı. Təsadüfi deyil ki, komandamız reytinqə əsasən, AÇ-nin iştirakçıları arasında tarixdə birinci dəfə ilk "beşlik"də yer alırdı.
Hərçənd Avropa çempionatı bizim üçün elə də yaxşı başlamadı. Xanımlarımız ilk görüşdə autsayder Latviyaya qalib gəlsə də (4:0), ikinci turda İspaniya seçməsinə uduzdu - 0,5:3,5. AÇ-nin iştirakçıları arasında 12-ci pillədə qərarlaşan pireneylilərlə qarşılaşmada alınan böyük hesablı məğlubiyyət, komandamızın yarışdakı taleyini ciddi şübhə altına almışdı. Qısa zamanda məğlubiyyəti unudan millimiz Avstriyanı inamlı qələbəylə məğlub etdi. (4:0), Rumıniyanı minimal fərqlə üstələdi - 2,5:1,5. Növbəti görüşdə İtaliya millisinə bir xal fərqlə qalib gəldik, ardınca yarışın reytinq favoriti ruslarla dramatik mübarizənin yekununda heç-heçəyə nail olduq. Rusiya komandasıyla heç-heçə turnir cədvəli baxımından çox önəmli rol oynadı. Növbəti rəqib isə ruslardan heç də az təhlükə kəsb etməyən ev sahibləri Gürcüstan idi. Yarışın ikinci reytinq favoritinə də yenilməyən, nəticədə, üçüncü pilləyə yüksələn xanımlarımız, səkkizinci turda güclü Fransa komandası ilə dueldən qalib ayrıldı - 2,5:1,5.
"Bürünc" üçün son turda bizi heç-heçə də qane edirdisə, rəqib Ermənistana yalnız qələbə lazım idi. Amma xanımlar son tura qələbə əzmiylə çıxaraq rəqibi şoka saldı. Bütün lövhələrdə üstünlük qazanan xanımlarımızdan üçü son nəticədə riskə getməyib, heç-heçəyə razılaşdı. Birinci lövhədə mübarizə aparan Günay Məmmədzadə isə Lilit Mkrtçyan üzərində qələbə ilə komandamızın bu prinsipial dueldən də qalib ayrılmasını təmin etdi.
Təəssüratlarını “R+”la bölüşən 19 yaşlı Günay Məmmədzadə son partiya öncəsi həyəcanlı olduğunu etiraf etdi: "Medalı ermənilər üzərində qələbə ilə qeyd etmək nə qədər qürurludursa, onlara uduzub əliboş qalmaq, bir elə üzücü olardı. Bunu düşünəndə, istər-istəməz həyəcan yaranırdı. Konkret görüşə gəldikdə, rəqib gedişatda vəziyyəti bir az düzəltdi, heç-heçə imkanı yaranmışdı. Kapitanla məsləhətləşdi, lakin onlara qələbə hava-su kimi lazım idi deyə, bununla razılaşmadı. Beləcə, risk onlara baha başa gəldi. Komandamla Avropa üçüncüsü olduğum və bu vacib dueldə həlledici nəticəni qazandığım üçün çox xoşbəxtəm".
27 illik həsrətin sona çatmasında əsas pay sahibi olan iki şahmatçımız, sonda öz lövhələri üzrə ilk "üçlük"də yer aldı. Belə ki, dördüncü lövhədə yarışan Gülnar Məmmədova 6.5 xalla ikinci oldusa, birinci lövhədə 8 oyundan 5,5 xal toplayan Günay üçüncü nəticə göstərdi. O cümlədən aktivinə 14,7 xalı yazdıran Məmmədzadə, 8 pillə irəliləyərək, FİDE reytinqində 30-cu yerə yüksəldi. Bununla da, o, özünəməxsus olan ölkə rekordunu (32-ci yer - 2018, iyun) yeniləmək fürsəti əldə etdi.
Xanım Balacayeva və Ülviyyə Fətəliyevanın çıxışını qənaətbəxş hesab etmək bir qədər çətindirsə, uzun ayrılıqdan sonra yığmanın heyətində yer alan Türkan Məmmədyarovanın dönüşünü uğurlu adlandırmaq olar. Keçirdiyi beş görüşün ikisini qələbə, ikisini heç-heçə ilə bitirib, yalnız birində uduzan kiçik Məmmədyarovanın dönüşü baş tutdu.
Avropa çempionatında ilk yeri, gözlənildiyi kimi, 16 xalla Rusiya yığması tutdu. 9 görüşdən 7 qələbə, 1 heç-heçə, 1 məğlubiyyətlə ayrılan ev sahibləri isə bizdən sadəcə 1 xal artıq toplayaraq (15), ikinci oldu. Təəssüf ki, qitə birinciliyinə Teymur Rəcəbovsuz yollanan kişilərdən ibarət komandamız bu dəfə Avropa çempionatında mükafatçılar sırasında yer almadı.
FİDE və AŞF-nin vitse-prezidenti Mahir Məmmədov qadın şahmatçıların uğurunu tarixi nəticə adlandırdı. O eyni zamanda 27 il əvvəl Firuzə Vəlixanlı-İlahə Qədimova cütlüyünün əldə etdiyi bürünc medalı xatırlatdı: “İndiyədək Azərbaycanın yeni tarixində belə nailiyyət olmamışdı. Həqiqətən də, bunu heç kəs gözləmirdi. Çünki biz Avropa çempionatının reytinq favoritləri sırasına daxil deyildik. Yarış öncəsi ən yüksək reytinqli qadın şahmatçımız Günay Məmmədzadənin 2427 xalı, digərlərinin isə 2400-dən aşağı xalı var idi. Hərçənd, qadın şahmatında super reytinqlilər 2500-dən yuxarı xalı olanlar sayılırlar. Lakin uzun illərdir bu komandanın püxtələşdiyini, yüksəldiyini və inkişaf etdiyini görürdük. Bu Azərbaycanın qadın şahmatının illərdir yüksəlişdə olduğunu nümayiş etdirdi. Qazanılan nailiyyət qadınlardan ibarət komandamızın tarixində böyük və qeyri-adi qələbədir. Düzdür, 1992-ci ildə də bürünc medal qazanılıb. Lakin o, Avropa çempionatlarının başlanğıcı idi və qadınlardan ibarət komanda anlayışı o qədər də formalaşmamışdı. Komandalar iki oyunçudan ibarət heyətlə çıxış edirdilər. Mən həmin komandanın lideri İlahə Qədimova ilə söhbət etdim. İlahə xanım o illəri yada salarkən bildirdi ki, heyətə Firuzə Vəlixanlıdan başqa bir qadın şahmatçı da cəlb etmək olardı. Lakin üçüncü şahmatçı olmadığına görə Avropa çempionatına ikisi getmişdi. Elə onlar da 3-cü yeri tutmuşdular. İndiki qələbə isə tamamilə başqa əhəmiyyətə malikdir. Artıq Avropa çempionatları müntəzəm keçirilir”.
Azərbaycan şahmatçıları qələbələri davam etdirir. Qadın yığmamızın Avropa çempionatında bürünc medal qazanmasından 3 gün sonra daha bir ilk rəsmiləşdi. 16 yaşadək şahmatçılardan ibarət Azərbaycan milli komandası Türkiyənin Çorum şəhərində keçirilən Olimpiadanın qalibi oldu. Əhməd Əhmədzadə, Vüqar Manafov, Məhəmməd Muradlı, Aydın Süleymanlı və Gövhər Beydullayevadan ibarət komanda Rusiya, Çin, Ukrayna kimi güclü şahmat ölkələrinin təmsilçilərini geridə qoydu.
Əlavə edək ki, 16 yaşadək yeniyetmələr arasında Ümumdünya Şahmat Olimpiadası gələn il Azərbaycanda keçirilə bilər. Bununla bağlı, Azərbaycan Şahmat Federasiyası (AŞF) Beynəlxalq Şahmat Federasiyasına (FIDE) məktub yollayıb. AŞF və Naxçıvan Şahmat Federasiyasının birgə müraciətində Naxçıvanın 2020-ci ildə mötəbər yarışa ev sahibliyi etmək istəyi bildirilib.

Впервые в истории женская сборная Азербайджана по шахматам вошла в первую пятерку участниц чемпионата Европы
Не ошибемся, если скажем, что нынешний год - лучший в истории азербайджанских шахмат. Добившись в конце года нескольких исторических успехов на престижных соревнованиях, наши гроссмейстеры доказали, что шахматы в Азербайджане находятся на высоком уровне.
Не прошло и месяца после победы Теймура Раджабова на Кубке мира и чемпионства 14-летнего вундеркинда Айдына Сулейманова на чемпионате мира, как на командном чемпионате Европы в Батуми в историю шахмат Азербайджана была вписана еще одна славная страница. После 27-летнего перерыва наша женская сборная в составе Гюнай Мамедзаде, Ханым Баладжаевой, Ульвии Фаталиевой, Гюльнар Мамедовой и Тюркан Мамедъяровой завоевала бронзовые медали первенства континента. И этим наши шахматистки сгладили неудачное выступление мужской сборной, отправившейся на это соревнование в ранге трехкратных чемпионов Европы.
По сути, бронзовые медали чемпионата Европы не должны считаться неожиданным результатом. Для тех, кто внимательно следит за шахматами, это вполне нормальный и достойный результат. Последовательные успехи наших шахматисток за последние годы, важное продвижение в рейтинге ФИДЕ создали благоприятный фундамент для этого успеха. Не случайно, что впервые в истории наша команда по рейтингу вошла в первую пятерку участниц ЧЕ.
А начался чемпионат для Азербайджана не очень удачно. Хотя в первой встрече наши шахматистки и одолели аутсайдера - команду Литвы (4:0), но затем уступили сборной Испании (3.5:0.5). Поражение с крупным счетом от закрепившихся на 12-й ступени мирового рейтинга испанских шахматисток породило серьезные сомнения в судьбе нашей команды. Но сумев в кратчайший срок оправиться от поражения, сборная одержала уверенную победу над Австрией (4:0) и выиграла у Румынии с минимальным преимуществом (2.5:1.5). Еще одна победа с отрывом в одно очко была одержана над командой Италии. Затем последовала ничья в динамичной борьбе с рейтинговым фаворитом - сборной России. Этот результат сыграл важную роль в плане турнирной таблицы. Следующий соперник, команда хозяек чемпионата - Грузии, был не менее опасен. Выдержав и в борьбе со вторым по рейтингу фаворитом первенства, наши шахматистки оказались победителями также в дуэли со сборной Франции - 2.5:1.5.
В последнем туре для завоевания «бронзы» нашей сборной было достаточно и ничьей, а вот команда Армении должна была обязательно выиграть. Однако победный настрой наших девушек не позволил соперницам этого сделать. Добившись преимущества на всех досках, три наших шахматистки не стали рисковать, согласившись на ничью. Победу же азербайджанской команде в этой принципиальной дуэли обеспечила выигравшая на первой доске у Лилит Мкртчян Гюнай Мамедзаде.
Делясь с R+ своими впечатлениями, 19-летняя Гюнай Мамедзаде призналась, что очень волновалась перед последней игрой: «Завоевание медалей победой над армянской командой было настолько же почетно, насколько удручающим могло стать поражение от нее и возвращение домой с пустыми руками. Мысли об этом невольно усиливали волнение. Если говорить конкретно о встрече, в ходе игры соперница немного выправила положение, появился шанс на ничью. Она посоветовалась с капитаном, но так как им победа была нужна как воздух, отказалась от ничьей. Риск дорого обошелся им. Очень счастлива, что заняла третье место вместе с командой и добилась решающего результата в этой важной дуэли».
Две азербайджанские шахматистки, внесшие основной вклад в победу длиной в 27 лет, в конечном счете вошли в первую тройку на своих досках. Так, выступавшая на четвертой доске Гюльнар Мамедова с результатом 6.5 очка стала второй, а набравшая 5.5 очка в восьми встречах Гюнай показала третий результат на первой доске. Кроме того, записав в свой актив 14,7 очка, Мамедзаде поднялась на 30-ю ступень в рейтинге ФИДЕ. Тем самым она обновила свое предыдущее высшее достижение в республике (32-е место - 2018 г., июнь).
Хотя выступления Ханым Баладжаевой и Ульвии Фаталиевой сложно назвать удовлетворительными, возвращение после длительного отсутствия в состав сборной Тюркан Мамедъяровой можно считать успешным. Возвращение Мамедъяровой-младшей, которая одержала 2 победы, завершила две партии вничью и уступила только в одной, состоялось.
Как и ожидалось, первое место на чемпионате Европы заняла сборная России с 16 очками. Опередив Азербайджан всего на 1 очко, второй стала хозяйка чемпионата - Грузия (15 очков - 7 побед, 1 ничья, 1 поражение).
Без наград, к сожалению, осталась наша мужская сборная, отправившаяся на первенство континента без Теймура Раджабова. Вице-президент ФИДЕ и Федерации шахмат Азербайджана (ФША) Махир Мамедов назвал успех наших шахматисток историческим. Он вспомнил бронзовые медали 27-летней давности дуэта Фируза Валиханлы - Илаха Гадимова: «Такого достижения в новейшей истории Азербайджана не было. Никто не ожидал подобного. Ведь мы не входили в число рейтинговых фаворитов чемпионата Европы. Перед этими соревнованиями самый высокий рейтинг среди наших шахматисток имела Гюнай Мамедзаде - 2427 очков, у остальных он был ниже 2400. А в женских шахматах имеющими суперрейтинг считаются те, у кого более 2500 очков. На протяжении многих лет мы были свидетелями становления, развития и восхождения нашей команды. Это является свидетельством того, что женские шахматы в Азербайджане находятся на подъеме. Достигнутый успех - огромная и славная победа в истории нашей команды. Правда, мы и в 1992 году завоевали бронзовые медали. Однако тогда чемпионаты Европы только начались, и женские команды переживали этап формирования. Выступали с двумя шахматистками в составе. Я говорил с членом той команды Илахой Гадимовой. Вспоминая те годы, Илаха ханым сказала, что кроме Фирузы Велиханлы в состав можно было включить еще одну шахматистку. Однако за неимением таковой на чемпионат Европы они отправились вдвоем. И заняли 3-е место. А нынешняя победа имеет совсем иную значимость. Теперь уже чемпионаты Европы проводятся периодически».
Азербайджанские шахматисты продолжают свое победное шествие. Всего через три дня после завоевания нашей женской сборной бронзовых медалей первенства континента мы добились еще одного успеха. В турецком городе Чоруме сборная Азербайджана из 16-летних шахматистов впервые стала победителем Олимпиады. Команда в составе Ахмеда Ахмедзаде, Вюгара Манафова, Магомеда Мурадлы, Айдына Сулейманлы и Гевхар Бейдуллаевой оставила позади представителей таких сильных шахматных стран, как Россия, Китай и Украина.
Добавим, что в следующем году Всемирная шахматная олимпиада среди юниоров может состояться в Азербайджане. Федерация шахмат Азербайджана направила в связи с этим письмо в Международную шахматную федерацию. В совместном обращении ФША и Нахчыванской шахматной федерации выражено желание принять это соревнование.