Qadın şahmatçılarımız Avropada üçüncü oldu
Azərbaycan şahmatı özünün ən uğurlu ilini yaşayır desək yanılmarıq. İlin sonunda bir sıra mötəbər yarışlarda tarixi nəticə göstərən zəka sahiblərimiz Azərbaycanda şahmatın yüksək səviyyədə olduğunu sübut etdi. Teymur Rəcəbovun Dünya Kubokundakı möhtəşəm qələbəsi və 14 yaşlı vunderkind Aydın Süleymanlının dünya çempionluğundan heç bir ay keçmədi ki, Batumidə baş tutan komandalararası Avropa çempionatında ölkəmiz adına daha bir tarixi an yaşandı. Günay Məmmədzadə, Xanım Balacayeva, Ülviyyə Fətəliyeva, Gülnar Məmmədova və Türkan Məmmədyarovadan ibarət qadın seçməmiz 27 illik aradan sonra qitə yarışının bürünc mükafatını qazandı. Yarışa üçqat Avropa çempionu kimi yollanan kişi millimizin uğursuzluğunu unutduran xanımlarımız bürünc medalla ölkə gündəmini zəbt etdi.
Əslində, Gürcüstandakı Avropa çempionatında bürünc medal gözlənilməz nəticə sayılmamalıdır. Şahmatı yaxından izləyənlər üçüncü yerin tamamilə normal və layiqli nəticə olduğunu başa düşür. Xanım şahmatçılarımızın son illərdə qazandığı ardıcıl nailiyyətlər, FİDE reytinqində əldə olunan mühüm irəliləyiş uğurlu çıxış üçün əlverişli zəmin yaratmışdı. Təsadüfi deyil ki, komandamız reytinqə əsasən, AÇ-nin iştirakçıları arasında tarixdə birinci dəfə ilk "beşlik"də yer alırdı.
Hərçənd Avropa çempionatı bizim üçün elə də yaxşı başlamadı. Xanımlarımız ilk görüşdə autsayder Latviyaya qalib gəlsə də (4:0), ikinci turda İspaniya seçməsinə uduzdu - 0,5:3,5. AÇ-nin iştirakçıları arasında 12-ci pillədə qərarlaşan pireneylilərlə qarşılaşmada alınan böyük hesablı məğlubiyyət, komandamızın yarışdakı taleyini ciddi şübhə altına almışdı. Qısa zamanda məğlubiyyəti unudan millimiz Avstriyanı inamlı qələbəylə məğlub etdi. (4:0), Rumıniyanı minimal fərqlə üstələdi - 2,5:1,5. Növbəti görüşdə İtaliya millisinə bir xal fərqlə qalib gəldik, ardınca yarışın reytinq favoriti ruslarla dramatik mübarizənin yekununda heç-heçəyə nail olduq. Rusiya komandasıyla heç-heçə turnir cədvəli baxımından çox önəmli rol oynadı. Növbəti rəqib isə ruslardan heç də az təhlükə kəsb etməyən ev sahibləri Gürcüstan idi. Yarışın ikinci reytinq favoritinə də yenilməyən, nəticədə, üçüncü pilləyə yüksələn xanımlarımız, səkkizinci turda güclü Fransa komandası ilə dueldən qalib ayrıldı - 2,5:1,5.
"Bürünc" üçün son turda bizi heç-heçə də qane edirdisə, rəqib Ermənistana yalnız qələbə lazım idi. Amma xanımlar son tura qələbə əzmiylə çıxaraq rəqibi şoka saldı. Bütün lövhələrdə üstünlük qazanan xanımlarımızdan üçü son nəticədə riskə getməyib, heç-heçəyə razılaşdı. Birinci lövhədə mübarizə aparan Günay Məmmədzadə isə Lilit Mkrtçyan üzərində qələbə ilə komandamızın bu prinsipial dueldən də qalib ayrılmasını təmin etdi.
Təəssüratlarını “R+”la bölüşən 19 yaşlı Günay Məmmədzadə son partiya öncəsi həyəcanlı olduğunu etiraf etdi: "Medalı ermənilər üzərində qələbə ilə qeyd etmək nə qədər qürurludursa, onlara uduzub əliboş qalmaq, bir elə üzücü olardı. Bunu düşünəndə, istər-istəməz həyəcan yaranırdı. Konkret görüşə gəldikdə, rəqib gedişatda vəziyyəti bir az düzəltdi, heç-heçə imkanı yaranmışdı. Kapitanla məsləhətləşdi, lakin onlara qələbə hava-su kimi lazım idi deyə, bununla razılaşmadı. Beləcə, risk onlara baha başa gəldi. Komandamla Avropa üçüncüsü olduğum və bu vacib dueldə həlledici nəticəni qazandığım üçün çox xoşbəxtəm".
27 illik həsrətin sona çatmasında əsas pay sahibi olan iki şahmatçımız, sonda öz lövhələri üzrə ilk "üçlük"də yer aldı. Belə ki, dördüncü lövhədə yarışan Gülnar Məmmədova 6.5 xalla ikinci oldusa, birinci lövhədə 8 oyundan 5,5 xal toplayan Günay üçüncü nəticə göstərdi. O cümlədən aktivinə 14,7 xalı yazdıran Məmmədzadə, 8 pillə irəliləyərək, FİDE reytinqində 30-cu yerə yüksəldi. Bununla da, o, özünəməxsus olan ölkə rekordunu (32-ci yer - 2018, iyun) yeniləmək fürsəti əldə etdi.
Xanım Balacayeva və Ülviyyə Fətəliyevanın çıxışını qənaətbəxş hesab etmək bir qədər çətindirsə, uzun ayrılıqdan sonra yığmanın heyətində yer alan Türkan Məmmədyarovanın dönüşünü uğurlu adlandırmaq olar. Keçirdiyi beş görüşün ikisini qələbə, ikisini heç-heçə ilə bitirib, yalnız birində uduzan kiçik Məmmədyarovanın dönüşü baş tutdu.
Avropa çempionatında ilk yeri, gözlənildiyi kimi, 16 xalla Rusiya yığması tutdu. 9 görüşdən 7 qələbə, 1 heç-heçə, 1 məğlubiyyətlə ayrılan ev sahibləri isə bizdən sadəcə 1 xal artıq toplayaraq (15), ikinci oldu. Təəssüf ki, qitə birinciliyinə Teymur Rəcəbovsuz yollanan kişilərdən ibarət komandamız bu dəfə Avropa çempionatında mükafatçılar sırasında yer almadı.
FİDE və AŞF-nin vitse-prezidenti Mahir Məmmədov qadın şahmatçıların uğurunu tarixi nəticə adlandırdı. O eyni zamanda 27 il əvvəl Firuzə Vəlixanlı-İlahə Qədimova cütlüyünün əldə etdiyi bürünc medalı xatırlatdı: “İndiyədək Azərbaycanın yeni tarixində belə nailiyyət olmamışdı. Həqiqətən də, bunu heç kəs gözləmirdi. Çünki biz Avropa çempionatının reytinq favoritləri sırasına daxil deyildik. Yarış öncəsi ən yüksək reytinqli qadın şahmatçımız Günay Məmmədzadənin 2427 xalı, digərlərinin isə 2400-dən aşağı xalı var idi. Hərçənd, qadın şahmatında super reytinqlilər 2500-dən yuxarı xalı olanlar sayılırlar. Lakin uzun illərdir bu komandanın püxtələşdiyini, yüksəldiyini və inkişaf etdiyini görürdük. Bu Azərbaycanın qadın şahmatının illərdir yüksəlişdə olduğunu nümayiş etdirdi. Qazanılan nailiyyət qadınlardan ibarət komandamızın tarixində böyük və qeyri-adi qələbədir. Düzdür, 1992-ci ildə də bürünc medal qazanılıb. Lakin o, Avropa çempionatlarının başlanğıcı idi və qadınlardan ibarət komanda anlayışı o qədər də formalaşmamışdı. Komandalar iki oyunçudan ibarət heyətlə çıxış edirdilər. Mən həmin komandanın lideri İlahə Qədimova ilə söhbət etdim. İlahə xanım o illəri yada salarkən bildirdi ki, heyətə Firuzə Vəlixanlıdan başqa bir qadın şahmatçı da cəlb etmək olardı. Lakin üçüncü şahmatçı olmadığına görə Avropa çempionatına ikisi getmişdi. Elə onlar da 3-cü yeri tutmuşdular. İndiki qələbə isə tamamilə başqa əhəmiyyətə malikdir. Artıq Avropa çempionatları müntəzəm keçirilir”.
Azərbaycan şahmatçıları qələbələri davam etdirir. Qadın yığmamızın Avropa çempionatında bürünc medal qazanmasından 3 gün sonra daha bir ilk rəsmiləşdi. 16 yaşadək şahmatçılardan ibarət Azərbaycan milli komandası Türkiyənin Çorum şəhərində keçirilən Olimpiadanın qalibi oldu. Əhməd Əhmədzadə, Vüqar Manafov, Məhəmməd Muradlı, Aydın Süleymanlı və Gövhər Beydullayevadan ibarət komanda Rusiya, Çin, Ukrayna kimi güclü şahmat ölkələrinin təmsilçilərini geridə qoydu.
Əlavə edək ki, 16 yaşadək yeniyetmələr arasında Ümumdünya Şahmat Olimpiadası gələn il Azərbaycanda keçirilə bilər. Bununla bağlı, Azərbaycan Şahmat Federasiyası (AŞF) Beynəlxalq Şahmat Federasiyasına (FIDE) məktub yollayıb. AŞF və Naxçıvan Şahmat Federasiyasının birgə müraciətində Naxçıvanın 2020-ci ildə mötəbər yarışa ev sahibliyi etmək istəyi bildirilib.

FINALLY, AFTER 27 YEARS
Indeed, this year was the best one in the history of Azerbaijani chess. After a series of successful performances at various prestigious competitions, our grandmasters proved the high level of chess in Azerbaijan.
Only a month ago Teymur Rajabov won the World Cup and the 14-year-old child prodigy Aydin Suleymanov became a world champion. Now, after 27 years, our women's team consisting of Gunay Mammadzadeh, Khanym Balajayeva, Ulviyya Fataliyeva, Gulnar Mammadova and Turkan Mammadyarova won the bronze medals of the continental championship and wrote another glorious page in the history of Azerbaijan's chess. That's how our women chess players sort of balanced the situation with the unsuccessful performance of the men's team, three-time European champions.
In fact, the bronze medals of the European championship didn't come as a surprise. For those who closely monitor chess, this is a completely normal and decent result. The consistent success of our chess players in recent years and their advancement in the FIDE ranking have created a favourable ground for the success. It is no coincidence that for the first time in history, our team entered the top five of the European championship.
However, the start of the championship was not successful for Azerbaijan. Although our chess players defeated the outsider, the Lithuanian team (4:0) in the first game, then they lost to the Spanish team (3.5:0.5). Such a big difference in the score with the Spanish chess players (12th strongest team of the world) raised serious doubts about the fate of Azerbaijani team. But the team recovered quickly won a landslide victory over Austria (4:0) and secured a win with a minimal advantage over the Romanian team (2.5:1.5). Then came another victory with a single point margin over the Italian team, followed by a draw in a dynamic struggle with the favourite of the championship, Russia. This result played an important role in terms of the standings. Our next rival, the host team of the championship, Georgia, was no less dangerous. Having endured the struggle against the second favourite of the championship, our chess players also won in a duello with the French team (2.5:1.5).
In the last round, the national team of Azerbaijan could be satisfied with a draw to be the third strongest team of Europe but the Armenian team had to win the game. However, the determination of our girls did not allow the rivals to achieve their goal. With a guaranteed advantage on all the boards, three of our players decided to agree to a draw. Gunay Mammadzadeh, however, brought the final victory for the national team of Azerbaijan by winning on the first board against Lilit Mkrtchyan from Armenia.
Gunay Mammadzadeh (19) admitted that she was very worried before the last game: "Winning medals by defeating the Armenian team was as honourable as losing and returning home empty-handed could be. Thoughts about it involuntarily intensified my excitement. Speaking specifically about the meeting, during the game, the opponent straightened out a bit, there was a chance for a draw. She consulted with the captain, but since they needed victory as air, she refused a draw. The risk cost them dearly. I am very happy that I took third place with the team and achieved a decisive result in this important duel. ”
Two Azerbaijani chess players, who made the main contribution to the victory of 27 years, ultimately entered the top three players of the competition. Gulnar Mammadova (6.5 points) became the second, and Gunay scored 5.5 points in eight games and became the third on the first board. In addition, Mammadzadeh rose to the 30th position in the FIDE rating with 14.7 points. She updated her previous highest achievement in the republic (32nd place in June 2018).
Although the results of Khanym Balajayeva and Ulviyya Fataliyeva can hardly be called satisfactory, the return of Turkan Mammadyarova to the team after a long absence was a success. She had two victories, two draws and lost only in one.
As expected, the Russian team became the strongest team of the championship (16 points). Georgians became the second (15 points for 7 wins, 1 draw and 1 loss).
Unfortunately, our men's team left without awards and was without Teymur Rajabov.
FIDE and ACF Vice President Mahir Mammadov called the success of our chess players historical. He recalled the bronze medals of the 27-year-old duo of Firuza Valikhanli and Ilaha Gadimova: "This is a truly historical achievement in the modern history of Azerbaijan. No one expected this. After all, we were not among the favourites of the championship. Before the competitions, the highest rated chess player from Azerbaijan was Gunay Mammadzadeh with 2427 points; the rest of our team was below 2400. In women's chess, those with more than 2500 points are considered super rated. We have eye-witnessed the development and ascent of our team over these years. I can confirm that the women's chess in Azerbaijan is on the rise. It is a great and glorious victory in the history of our team. Back in 1992 we won bronze medals too. However, it was the time when the European championships had just begun; women's teams had just started developing. We had only two players in the team. I spoke with a member of that team, Ilaha Gadimova. Remembering those years, Ilaha suggested that in addition to Firuza Velikhanly another chess player could be included in the team. But since there was no one, they went to the European Championship together and took the 3rd place. This victory has a completely different significance. Now the European championships are held periodically."
Azerbaijani chess players continue their victorious march. Just three days after the victory of our women's national team at the European championship, we achieved another success. The Azerbaijani team of 16-year-old chess players became the winner of the Olympiad held at Chorum, Turkey. Ahmed Ahmedzadeh, Vugar Manafov, Muhammed Muradly, Aydin Suleymanly and Govhar Beydullayeva left behind the representatives of Russia, China and Ukraine, known as the strong chess countries.
The World Chess Olympiad among juniors may be held in Azerbaijan the next year. The Azerbaijan Chess Federation (ACF) sent a letter to the International Chess Federation (FIDE) with this regard. The joint appeal of the ACF and the Nakhchivan Chess Federation expressed a desire to host the competition.