Azərbaycan akrobatları Dünya çempionatından tam mükafat dəstilə qayıtdı
İsrailin Holon şəhərində keçirilən akrobatika gimnastikası üzrə 29-cu Avropa Çempionatı Azərbaycanın idman tarixində yeni səhifə açdı. Akrobatlarımız qitə birinciliyində layiqli çıxış etməklə ölkəyə qızıl, gümüş və bürünc medallarla qayıtdı.
Azərbaycan təmsilçiləri ilk dəfə gənclər arasında qitə çempionu olublar. Kişi cütlüyü tərkibində çıxış edən Murad Rəfiyev və Daniel Abbasov bütün rəqiblərini geridə qoyaraq, temp hərəkətlərinin finalında 28.600 xalla birinci yeri tutublar. Bununla da, gimnastlar tam medal dəstini əldə ediblər. Daha öncə onlar balans hərəkətlərinə görə bürünc, çoxnövçülükdə isə gümüş medal qazanıblar.
Daha bir medalı böyüklər arasında çıxış edən Abdulla Əl-Məşayxi və Ruhidil Qurbanlıdan ibarət qarışıq cütlük əldə edib. Gimnast duet temp hərəkətlərinin final mərhələsində 28.680 xalla bürünc medala layiq görülüb. "Minsk 2019" II Avropa Oyunlarının mükafatçıları yarışın ikinci günü balans hərəkətlərinə görə bürünc medal qazanıb, çoxnövçülükdə isə 5-ci olublar.
Böyüklərin yarışında kişi cütlüyü tərkibində mübarizə aparan Seymur Cəfərov və Murad Əkbərov isə medalın bir addımlığında dayanıb. Balans hərəkətlərinin finalında 28.550 xal alan gimnastlar 4-cü yerdə qərarlaşıb. Çöxnövçülükdə onlar 5-ci, temp hərəkətlərinin finalında isə 6-cı olublar.
Azərbaycan yığmasının akrobatika gimnastikası üzrə baş məşqçisi İradə Qurbanova “R+”a açıqlamasında yetirmələrinin nəticələrindən razı qaldığını bildirib: "Biz indi daha yaxşı formadayıq, mən hiss edirəm ki, inkişaf edirik. Ən ciddi rəqiblərimiz isə Rusiya, Ukrayna, Böyük Britaniya və Belçika idi. Düzdür, digər kişi cütlüyümüzdən medal gözləyirdik, lakin onların 0,5 xalları çatmadı ki, bürünc medala sahib olsunlar. Halbuki 9 medal qazana bilərdik, təəssüf ki, 5-ni qazandıq. Buna baxmayaraq, bu, bizim üçün böyük uğurdur. Akrobatika gimnastikası son illər böyük rəğbət qazanıb. Azərbaycan Gimnastika Federasiyası da bütün növlərə diqqət ayırdığından bu növ kənarda qalmayıb. Qitə birinciliyindəki uğur həm məsuliyyətimizi artırır, həm də həvəsləndirir. Deməli, uşaqlar düzgün yoldadır. İsraildəki nəticələr bizi arxayınlaşdırmamalıdır. Növbəti yarışlarda uğur qazanmaq üçün səylə çalışmağımızı davam etdirmək vacibdir. Qitə birinciliyində qızıl, gümüş və bürünc medallar gimnastlarımızın Avropada ən istedadlılar sırasında olduğunu göstərdi". Baş məşqçi onu da vurğulayıb ki, artıq gələn il yığmamızı ardıcıl olaraq, 3 dünya kuboku gözləyir. Onun sözlərinə görə, mayda İsveçrədə Dünya çempionatı baş tutacaq ki, yığmamızı daha ciddi sınaq gözləyir.
"Təlim-məşq toplantılarımız çox ağır keçmişdi. Lakin buna baxmayaraq, Avropa çempionatında 2 bürünc qazandıq". Bunu isə “R+”a açıqlamasında 29-cu Avropa Çempionatında böyüklər arasında çıxış edən Abdulla Əl-Məşayxi deyib. Onun sözlərinə görə, yarış çox həyəcanlı və gərgin olub: "Temp hərəkətlərinin final mərhələsində 28.680 xalla bürünc medala layiq görüldük. Çempionatın ikinci günü balans hərəkətlərinə görə 3-cü yerə çıxdıq. Bizim üçün böyük uğurdur. Amma bu hələ son deyil. Çünki qarşıda bizi dünya kuboku turnirləri və Dünya çempionatı gözləyir. Bu yarışlara daha əzm və iradə ilə hazırlaşıb medallarımızı qızıla çevirməliyik".
Akrobatika gimnastikasında Avropa çempionatında qazanılan ilk qızıl medal idmançılarımızın məsuliyyətini artıracaq. Son aylar gimnastikanın bütün növlərində əldə olunan nəticələrin aktobatikada da özünü göstərməsi diqqətdən yayına bilməz. Deməli, akrobatika gimnastikasında da artıq güclü komandamız və idmançılarımız var.

Азербайджанские акробаты вернулись с чемпионата мира с полным комплектом наград
Двадцать девятый чемпионат Европы по акробатической гимнастике в израильском городе Холоне открыл новую страницу в истории азербайджанского спорта. Достойно выступив на первенстве континента, отечественные спортсмены вернулись на родину с золотой, серебряной и бронзовой медалями.
Впервые представители Азербайджана стали чемпионами континента в молодежной возрастной группе. Выступавшие в составе мужской пары Мурад Рафиев и Даниэль Аббасов, набрав в финале 28,260 очка в темповых упражнениях, опередили всех соперников и заняли первое место. Тем самым гимнасты стали обладателями всего комплекта медалей. Ведь до этого они завоевали еще и «бронзу» в балансовых упражнениях и «серебро» в многоборье.
Еще одну медаль в выступлениях среди взрослых принесла смешанная пара Абдулла аль-Мешайхи и Рухидиль Гурбанлы. В финале гимнасты получили за свое выступление в темповых упражнениях 28,680 очка и удостоились «бронзы». Кроме того, призеры II Европейских игр «Минск-2019» во второй день соревнования заняли третье место в балансовых упражнениях и стали пятыми в многоборье.
Выступавшая в соревнованиях среди взрослых мужская пара Сеймур Джафаров и Мурад Акперов остановилась в шаге от медали. В финале балансных упражнений они довольствовались четвертым местом, набрав 28,550 балла, в многоборье стали пятыми, а в темповых упражнениях - шестыми.
В интервью R+ главный тренер сборной Азербайджана по акробатической гимнастике Ирада Гурбанова выразила удовлетворение результатами своих воспитанников. «Сейчас мы в хорошей форме и находимся на подъеме. Самыми серьезными нашими соперниками были Россия, Украина, Великобритания и Бельгия. Правда, от мужских пар мы ожидали две медали. Но им не хватило 0,5 балла, чтобы завоевать бронзовые награды. Могли выиграть 9 медалей, но завоевали всего 5. И все же это большой успех для нас. В последние годы акробатическая гимнастика завоевывает все большую популярность. Большое внимание этому виду спорта оказывает Федерация гимнастики Азербайджана. Успех на первенстве континента повышает нашу ответственность, а также воодушевляет нас. Значит, ребята на верном пути. Достигнутые в Израиле результаты не должны успокаивать. Надо продолжать усердно работать ради достижения очередных успехов. Золотая, серебряная и бронзовые медали на первенстве континента свидетельствуют, что мы находимся в числе самых талантливых», - поделилась с нами главная наставница акробатов.
И.Гурбанова подчеркнула, что в следующем году сборную ожидают соревнования Кубка мира. По ее словам, наиболее серьезное испытание предстоит пройти в мае на чемпионате мира в Швейцарии.
«Учебно-тренировочные сборы были очень тяжелыми. Несмотря на это, на чемпионате Европы мы завоевали две бронзовые медали». Об этом в свою очередь заявил в интервью R+ выступавший на первенстве Европы среди взрослых Абдулла аль-Мешайхи. По его словам, соревнования были очень трудными и напряженными. «В финале темповых упражнений мы набрали 26,680 очка и были удостоены бронзовых медалей. Во второй день чемпионата вышли на третье место за балансные упражнения. Это для нас большой успех, но не предел. Впереди соревнования на Кубок мира и чемпионат мира. Мы должны подготовиться к ним еще лучше и превратить эти медали в золотые», - сказал спортсмен.
Первая в истории азербайджанского спорта золотая медаль в акробатической гимнастике повышает ответственность наших спортсменов. То, что акробатика не осталась в стороне от успехов, достигнутых в гимнастике в целом, говорит о том, что в стране сформировалась сильная команда и достойные спортсмены есть также и в акробатической гимнастике.