Azərbaycan akrobatları Dünya çempionatından tam mükafat dəstilə qayıtdı
İsrailin Holon şəhərində keçirilən akrobatika gimnastikası üzrə 29-cu Avropa Çempionatı Azərbaycanın idman tarixində yeni səhifə açdı. Akrobatlarımız qitə birinciliyində layiqli çıxış etməklə ölkəyə qızıl, gümüş və bürünc medallarla qayıtdı.
Azərbaycan təmsilçiləri ilk dəfə gənclər arasında qitə çempionu olublar. Kişi cütlüyü tərkibində çıxış edən Murad Rəfiyev və Daniel Abbasov bütün rəqiblərini geridə qoyaraq, temp hərəkətlərinin finalında 28.600 xalla birinci yeri tutublar. Bununla da, gimnastlar tam medal dəstini əldə ediblər. Daha öncə onlar balans hərəkətlərinə görə bürünc, çoxnövçülükdə isə gümüş medal qazanıblar.
Daha bir medalı böyüklər arasında çıxış edən Abdulla Əl-Məşayxi və Ruhidil Qurbanlıdan ibarət qarışıq cütlük əldə edib. Gimnast duet temp hərəkətlərinin final mərhələsində 28.680 xalla bürünc medala layiq görülüb. "Minsk 2019" II Avropa Oyunlarının mükafatçıları yarışın ikinci günü balans hərəkətlərinə görə bürünc medal qazanıb, çoxnövçülükdə isə 5-ci olublar.
Böyüklərin yarışında kişi cütlüyü tərkibində mübarizə aparan Seymur Cəfərov və Murad Əkbərov isə medalın bir addımlığında dayanıb. Balans hərəkətlərinin finalında 28.550 xal alan gimnastlar 4-cü yerdə qərarlaşıb. Çöxnövçülükdə onlar 5-ci, temp hərəkətlərinin finalında isə 6-cı olublar.
Azərbaycan yığmasının akrobatika gimnastikası üzrə baş məşqçisi İradə Qurbanova “R+”a açıqlamasında yetirmələrinin nəticələrindən razı qaldığını bildirib: "Biz indi daha yaxşı formadayıq, mən hiss edirəm ki, inkişaf edirik. Ən ciddi rəqiblərimiz isə Rusiya, Ukrayna, Böyük Britaniya və Belçika idi. Düzdür, digər kişi cütlüyümüzdən medal gözləyirdik, lakin onların 0,5 xalları çatmadı ki, bürünc medala sahib olsunlar. Halbuki 9 medal qazana bilərdik, təəssüf ki, 5-ni qazandıq. Buna baxmayaraq, bu, bizim üçün böyük uğurdur. Akrobatika gimnastikası son illər böyük rəğbət qazanıb. Azərbaycan Gimnastika Federasiyası da bütün növlərə diqqət ayırdığından bu növ kənarda qalmayıb. Qitə birinciliyindəki uğur həm məsuliyyətimizi artırır, həm də həvəsləndirir. Deməli, uşaqlar düzgün yoldadır. İsraildəki nəticələr bizi arxayınlaşdırmamalıdır. Növbəti yarışlarda uğur qazanmaq üçün səylə çalışmağımızı davam etdirmək vacibdir. Qitə birinciliyində qızıl, gümüş və bürünc medallar gimnastlarımızın Avropada ən istedadlılar sırasında olduğunu göstərdi". Baş məşqçi onu da vurğulayıb ki, artıq gələn il yığmamızı ardıcıl olaraq, 3 dünya kuboku gözləyir. Onun sözlərinə görə, mayda İsveçrədə Dünya çempionatı baş tutacaq ki, yığmamızı daha ciddi sınaq gözləyir.
"Təlim-məşq toplantılarımız çox ağır keçmişdi. Lakin buna baxmayaraq, Avropa çempionatında 2 bürünc qazandıq". Bunu isə “R+”a açıqlamasında 29-cu Avropa Çempionatında böyüklər arasında çıxış edən Abdulla Əl-Məşayxi deyib. Onun sözlərinə görə, yarış çox həyəcanlı və gərgin olub: "Temp hərəkətlərinin final mərhələsində 28.680 xalla bürünc medala layiq görüldük. Çempionatın ikinci günü balans hərəkətlərinə görə 3-cü yerə çıxdıq. Bizim üçün böyük uğurdur. Amma bu hələ son deyil. Çünki qarşıda bizi dünya kuboku turnirləri və Dünya çempionatı gözləyir. Bu yarışlara daha əzm və iradə ilə hazırlaşıb medallarımızı qızıla çevirməliyik".
Akrobatika gimnastikasında Avropa çempionatında qazanılan ilk qızıl medal idmançılarımızın məsuliyyətini artıracaq. Son aylar gimnastikanın bütün növlərində əldə olunan nəticələrin aktobatikada da özünü göstərməsi diqqətdən yayına bilməz. Deməli, akrobatika gimnastikasında da artıq güclü komandamız və idmançılarımız var.

Azerbaijani athletes returned from world championship with full set of medals
The 29th European Acrobatic Gymnastics Championship in Holon, Israel opened a new page in the history of Azerbaijani sports. Our athletes returned home with gold, silver and bronze medals.
For the first time, Azerbaijan became the European champion of the continent among the youth. Athlets Murad Rafiyev and Daniel Abbasov (28.260 points) took the first place in the tempo exercises. Thus, the gymnasts became the owners of the entire set of medals because before that they also won the bronze in balance exercises and the silver in all-around exercises.
Abdullah Al-Meshayhi and Rukhidil Gurbanly won a medal showing good performance among the adult athletes. In the final, the gymnasts received 28.680 points for their tempo performance and were awarded the bronze medal of the championship. In addition, on the second day of the competition, the winners of the 2nd European Games in Minsk took the third place in the balance exercises and became fifth in the all-around.
Seymur Jafarov and Murad Akperov, a male couple performing in competitions among adults, had to stop just a step away from the medal. In the final round of the balance exercises, they became the fourth with 28.550 points, fifth in the all-around and sixth in tempo.
The head coach of the Azerbaijan acrobatic gymnastics team Irada Gurbanova expressed satisfaction with the results of her students. "We are in good shape and rising. Our most serious rivals were Russia, Ukraine, Great Britain and Belgium. We expected two medals from male couples. But they did not have 0.5 points to win bronze medals. They could have won nine medals instead of five. Yet this is a great success for us. In recent years, acrobatic gymnastics becomes increasingly popular. Azerbaijan Gymnastics Federation is giving great attention to this sport. Success in the European championship increases our responsibility and encourages us. The guys are on the right track. The results achieved in Israel are not the limit. We must continue to work hard to achieve more success. Gold, silver and bronze medals at the European championship prove that we are among the most talented athletes of the world," Gurbanova said.
She emphasized that the national team will take part in the World Cup next year, in May 2020 in Switzerland.
"The training was very difficult. Nevertheless, we won two bronze medals," said Abdullah Al-Meshayhi. According to him, the competition was very difficult and intense. "In the final round of pace exercises, we scored 26,680 points and were awarded bronze medals. On the second day of the championship, we took the third place for balance exercises. This is a great success for us, but not the limit. We are preparing for the world championship next year. We must show even better performance to get the gold medals," the athlete said.
The first gold medal in the history of Azerbaijani sports in acrobatic gymnastics increases the responsibility of our athletes. We now have a strong team of athletes who can raise the name of Azerbaijan in the future competitions.