BANKLARI VƏ BİZNESİ «DOSTLAŞDIRMAQ»
Son bir ayda Azərbaycanın bank sektorundakı vəziyyətlə bağlı çox şey danışılır. İqtisadi məsələlərlə bağlı son iclasda Prezident İlham Əliyev tərəfindən bankların iqtisadiyyatın real sektorunun inkişafında zəif iştirakı barədə narazılıq bildirməsi çoxsaylı müzakirələrə səbəb oldu və yerli bankların problemlərinin araşdırılması üzrə cəhdlər təkan verdi. Bəs, niyə heç bir böhran əlaməti olmayan, bəzən superlikvidlik müşahidə olan bir zamanda banklar biznes layihələrinə kredit vermək istəmirlər? Halbuki ilk başdan məhz bunun üçün yaradılıblar. Əlbəttə ki, hər tərəfin kifayət qədər cavabı və özünə bəraət qazandırmaq üçün bəhanəsi var, amma əsas sual odur ki, son nəticədə vəziyyətdən çıxış yolu tapmaq mümkün olacaqmı? Ölkə iqtisadiyyatının bu gün buna çox ehtiyacı var.
Beləliklə, bank sektoru toparlanmağa ehtiyac duyur. Yeni iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov da belə düşünür. O, Azərbaycan Milli Məclisində dövlət büdcəsi layihəsinin plenar müzakirələri zamanı biznes üçün maliyyəyə çıxışın təmin edilməsinin vacibliyini bildirib. Bunun üçünsə, bank sektorunda islahatlar vacibdir. “Azərbaycan əhalisi çoxdan özəl sahibkarlığa və ticarətə meyilli olub. Biz bu amildən tam gücümüzlə istifadə etməliyik. Bu sahədə qeyri-şəffaflığın qarşısı alınmalıdır. Bundan əlavə, biznesin dövlət tərəfindən tənzimlənməsi səviyyəsini azaltmaq lazımdır”, - deyə M.Cabbarov vurğulayıb.
Bəs, bank sektoru nə dərəcədə “qeyri-sağlam”dır? Sözün düzü, bu ilin 30 sentyabr tarixinə olan statistika yetərincə əlverişli görünür: həmin tarixə bankların toplam aktivləri 31,4 milyard manat, öhdəlikləri isə 26,7 milyard manat təşkil edib, yəni 4,7 milyard manatlıq balans kapitalı mövcuddur. Bununla yanaşı, bank aktivlərinin 44,2%-i kredit portfeli kimi istifadə edilib və bu göstərici üzrə artım təqribən 10% (1,2 milyard manat) təşkil edib. Kredit portfelinin 61,6%-ni məhz biznes kreditləri təşkil edib, 38,4%-i isə istehlak kreditləri olub. Bu göstəricilər açıq şəkildə göstərir ki, banklarda hər hansı bir “böhran”dan söhbət gedə bilməz. Üstəlik, bu ilin nəticələrinə görə, sektor nəzərəçarpacaq dərəcədə canlanmalı idi, çünki sektorun inkişafına mane olan ən ciddi məsələlərdən biri - problemli kreditlər məsələsi öz həllini tapıb.
Xatırladaq ki, Prezident İlham Əliyevin fərmanına əsasən, xarici valyuta kreditlərində devalvasiya nəticəsində fiziki şəxslərin əsas borcları üzrə yaranmış 10 min dollaradək fərq dövlət büdcəsi hesabına ödənilib. Azərbaycan Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası bir müddət əvvəl fərmanın icrasının başa çatdığını, problemli kreditlər üzrə kompensasiya üçün müraciət etmiş vətəndaşların 98%-nə ödəniş edildiyini, bu məqsəd üçün 633,2 milyon manat yönəldildiyini bildirib. Fərman çərçivəsində 126 mindən çox borcalanın kreditləri üzrə 204,9 milyon manat faiz borc və cəriməsi silinib.
Bundan əlavə, 42 min vətəndaşın borcu bütünlüklə ödənilib, 76,3 mindən çox borcalanın 153,8 milyon manatlıq kredit borcu restrukturlaşdırılıb (bu proses 2019-cu ilin sonuna qədər davam edəcək). Yuxarıda göstərilənlər nəzərə alınarsa, ölkədə pproblemli kreditlərin həcmi bu ilin əvvəlinə nisbətən 9%, keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 17,5% azalıb.
Ancaq bu rəqəmlərlə yanaşı, bankların real sektora kredit verməkdə qeyri-kafi iştirakının mahiyyətini daha çox səciyyələndirən digər göstəricilər var. Belə ki, bank kredit qoyuluşları strukturunda yalnız 6,1% sənaye və istehsal sektorunun, 3,6%-i kənd təsərrüfatı və emalı sahəsinin, 2,7% -i tikinti və daşınmaz əmlakın payına düşüb. Lakin ticarət və xidmət sektorunun payı 16,7% təşkil edib və kreditlərin ən böyük hissəsi (44,2%-i) ev təsərrüfatlarına verilib (bunlara istehlak kreditləri də daxildir). Yəni, əslində, ölkə iqtisadiyyatının qeyri-neft sektoru üçün ən vacib sahələr kredit təşkilatlarının diqqətindən kənarda qalır.
Bəs, problem nə ilə bağlıdır? Bankirlər istehsal və kənd təsərrüfatı sahəsində layihələri kreditləşdirməyə hazır olduqlarını iddia edirlər, lakin... beləsi çox azdır. “Bank pulu satır. Əgər mənim yanıma girov təminatlı, biznes-planlı, fiskal qurumlar üçün şəffaf fəaliyyət göstərən bir layiqli müştəri kredit üçün gələrsə, niyə ona kredit verməməliyəm? Axı, mənim üçün pul əmtəədir, onu satmalıyam və qazanc gətirməliyəm. Bankdan kredit götürməyin çətin olduğunu söyləyən sahibkarlar, sadəcə onu almaq üçün lazımi şərtlərə cavab vermirlər", - deyə ölkənin aparıcı banklarından birinin idarə heyətinin sədri Faiq Hüseynov yerli KİV-lərə müsahibəsində bildirib. Onun sözlərinə görə, bu gün banklar hər bir müştəri üçün mübarizə aparır, kredit verilə biləcək biznes layihələri axtarırlar.
Bununla yanaşı, iş adamlarının öz arqumentləri var – onlar bildirirlər ki, biznes kreditləri üzrə faiz dərəcələri yüksəkdir. Bankirlər buna cavab verərkən, biznes kreditləri üzrə faiz dərəcələrinin (12-14%) əmanət faizlərinə uyğun olduğunu iddia edirlər.
Maraqlıdır ki, biznes kreditlərindən daha bahalı və daha riskli olan istehlak kreditləri həm müştərilər, həm də banklar arasında hələ də çox populyardır. Bankirlər deyirlər ki, bu gün bu, onların gəlirinin önəmli bəndidir və bu sahədə məhsul sayının azalması bir çox kredit təşkilatlarının tənəzzülünə, hətta iflasına səbəb ola bilər. Lakin digər tərəfdən bu yaxınlarda manatın devalvasiyası ilə bağlı yaşanan təcrübə göstərir ki, böyük istehlak kreditləri portfelinin olması həm banklar üçün, həm də borcalanlar üçün risklidir.
Bu baxımdan, Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının istehlak kreditləşməsinin məhdudlaşdırılması üzrə bu yaxınlarda təqdim etdiyi inzibati vasitələr olduqca məntiqlidir. Belə ki, Palata “Bir borcalan və ya bir-biri ilə əlaqədar borcalanlar qrupu üzrə kredit risklərinin tənzimlənməsi haqqında Qaydalar”a dəyişiklik edib.
“Tənzimləyici uzunmüddətli istehlak kreditləri üzrə bank risklərini məhdudlaşdırmaq qərarına gəlib. Dəyişikliklərə görə, 7 ildən uzun müddətə verilmiş istehlak krediti üzrə kredit riskinin maksimal məbləği çıxıldıqdan sonra bankın I dərəcəli kapitalının 0,1%-dən çox olmamalıdır", - deyə Palatadan vurğulayıblar. Bu dəyişiklik 30 noyabr 2019-cu ildə qüvvəyə minəcək.
Yəni bu tədbirin iki tərəfli təsiri olacaq - bankların istehlak kreditləşmə imkanlarını məhdudlaşdırılması ilə maliyyə mənbələrinin real sektora yönəldilməsinə təkan verəcək. Eyni zamanda, hökumət bütövlükdə iqtisadiyyatın və özəlliklə də sahibkarlığın "ağardılması" üzrə fiskal tədbirlərini davam etdirəcək ki, bu da istənilən halda iş adamlarının kredit almasına əsas maneələri aradan qaldıracaq.
Ayrıca, bir neçə ildir ki, bankların toxunduğu mübahisəli məsələlər sırasında girov gerçəkləşdirilməsi prosesinin sadələşdirilməsi, bu müddətə sərf olunan vaxtın azaldılması və s. var. Hökumət bu məsələləri qısa müddətdə həll etməlidir. Kredit təşkilatlarının borcalanlar haqqında zəruri məlumatlara elektron şəkildə daxil olması da daha bir stimul olacaq ki, bu da hər iki tərəf üçün müraciətin baxılması və onunla bağlı düzgün qərar qəbul edilməsi üzrə vaxtın azaldılmasına imkan verəcək.
Bundan əlavə, bir sıra bank xidmətlərinin sadələşdirilməsi və rəqəmsallaşdırılması üzrə tədbirlər artıq görülüb, nağdsız ödənişlərdən istifadə genişlənir. Azərbaycanda rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramının gerçəkləşdirilməsi nəticəsində nağdsız dövriyyənin həcmi 14 milyard manata çatacaq. Azərbaycan Mərkəzi Bankı sədrinin birinci müavini Alim Quliyev Bakıda keçirilən IV Beynəlxalq Bank Forumunda çıxışı zamanı bildirib ki, dövlət proqramının gerçəkləşdirilməsi nəticəsində nağd dövriyyənin həcminin 74 faizdən 40 faizə endirilməsi planlaşdırılır. Beləliklə, ölkədəki kölgə iqtisadiyyatın həcmi önəmli dərəcədə azalacaq və onunla bağlı bütün mənfi məqamlar aradan qalxdıqdan sonra sahibkarlarla bankların əməkdaşlıq etməsi daha rahat olacaq.
İstənilən halda, tezliklə banklar gələn il üçün planlarını açıqlayacaq. Artıq aydındır ki, bir çox kredit qurumlarının biznes modelləri ciddi şəkildə dəyişəcək və əsas meyil ölkədə qeyri-neft sektorunun inkişafını dəstəkləyən layihələrə verilən kreditlərlə bağlı olacaq.

MAKING BANKS FRIENDS WITH BUSINESS
There was a lot of discussion regarding the situation in the banking sector of Azerbaijan last month. At the last meeting on economic issues, President Ilham Aliyev expressed his discontent about the weak participation of banks in the development of the real sector of the national economy, hence triggering numerous discussions and attempts to solve the existing problems of local banks. Why, in the absence of any signs of crisis, even the banks with super liquid assets do not want to do what they are essentially created for—to issue loans for business projects? Each side has own answers and excuses, apparently. But most importantly, will it be possible to find a way out of the situation?
The banking sector needs recovery. The new Minister of Economy, Mikayil Jabbarov, also confirms this. During the discussions of the draft state budget in the Milli Majlis of Azerbaijan, Mr. Jabbarov stated the importance of funding the business, which requires reforms in the banking sector. "The population of Azerbaijan has long traditions of private entrepreneurship and trade. We must use this factor in full. Any shadow schemes in this area should be prevented. It is also necessary to reduce the level of state regulation of business," M. Jabbarov said.
However, how "unhealthy" is the banking sector? As of September 30, the situation looks pretty decent: the total assets of banks reached ₼31.4 billion and their liabilities ₼26.7 billion. Meanwhile, 44.2% of bank assets were used as a loan portfolio with a growth indicator of almost 10% (₼1.2 billion). 61.6% of the loan portfolio comprised of business loans, while 38.4% were consumer loans. This clearly shows that there is no "crisis" in banks. Moreover, by the end of 2019, the sector should have noticeably revived, given that one of the most serious issues hindering its development—the issue of problem loans—was solved by the relevant decree of President Ilham Aliyev, which compensated the difference in the principal debt of individuals in foreign currency loans (up to $10,000) as a result of two devaluations of the national currency. The Financial Markets Supervision Chamber of Azerbaijan (FMSC) has recently reported that in in line with the presidential decree, 98% of applicants were compensated using ₼633.2 million from the state budget. As part of the decree, the government also cancelled the interest and penalty debts of over 126,000 borrowers (₼204.9 million. In addition, 42,000 citizens completely paid their debt, ₼153.8 million of loans (more than 76,300 borrowers) was restructured (this process will continue until the end of 2019). Thus, the volume of problem loans in Azerbaijan decreased by 9% compared to the beginning of the year, and compared to the same period last year - by 17.5%.
However, there are other indicators that characterise the essence of the insufficient participation of banks in lending to the real sector more specifically. Only 6.1% of credit investments go to industry and the manufacturing sector, 3.6% - to agriculture and processing, 2.7% - to construction and real estate. But the share of trade and services reached 16.7% and the largest share of loans (44.2%) was given to households (including consumer loans). In fact, the most important segments of the non-oil sector of the national economy are ignored by credit institutions.
What is the problem? Bankers claim that they are ready to lend to production and agriculture projects but... the number of such projects is few. "A bank sells money. If a credible client comes to my bank for a loan with collateral, a business plan, transparent activities, why should I reject his request for a loan? After all, money is a product that I have to sell to make a profit. Those entrepreneurs who claim that it is difficult to get a loan, simply do not meet the necessary conditions," Faig Huseynov, Chairman of Board of one of the country's leading banks, said in his interview. According to Huseynov, today banks are fighting for each client; they are in search of business projects that could be funded.
At the same time, businessmen have their own arguments. They argue that the interest rates on business loans are high. Bankers claim, however, that interest rates on business loans (12-14%) are fixed relevant to deposit rates.
Interestingly, consumer loans, which are much more expensive than business loans and more risky, are still very popular with both customers and banks. Bankers say that today this is an important point of their profit, and the reduction in the number of similar products might cause decline of many credit organisations, even bankruptcy. On the other hand, the presence of a large portfolio of consumer loans is also risky for both banks and borrowers, as shown by recent experience in the devaluation of the manat.
In this sense, the administrative levers recently introduced by FMSC to limit consumer lending look quite logical. The chamber amended the rules regulating credit risks for one or a group of borrowers related to each other. For example, to limit bank risks for long-term consumer loans, the maximum amount of credit risk on a consumer loan issued for a period of more than 7 years should not exceed 0.1% of the bank's Tier I capital after deductions. This amendment will be effective from November 30, 2019.
This measure will have a twofold effect: it will limit the banks' ability to issue consumer loans to encourage them to redirect funds to the real sector.
At the same time, the government will continue fiscal measures to "whitewash" the economy and entrepreneurship, which will remove the main obstacles for businessmen in obtaining loans. Also, the simplification of the process of implementing collateral will help reduce the time spent on this process. The government will have to resolve the issue in a short time.
Another incentive will be electronic access of credit organisations to the necessary information about borrowers, which will allow both parties to reduce the time for considering the application and making right decisions.
In addition, the government has taken measures to simplify and digitalise many banking services, at the same time expanding the coverage of cashless payments. As a result of the implementation of the State Program on the expansion of digital payments in Azerbaijan, the volume of non-cash turnover will increase to ₼14 billion. First Deputy Chairman of the Central Bank of Azerbaijan, Alim Guliyev, said that as a result of the state program, CBA plans to reduce the volume of cash turnover from 74 to 40%.
Thus, the volume of the shadow economy in Azerbaijan will be significantly reduced, which will make it more convenient for entrepreneurs and banks to cooperate with each other.
In the near future, banks will announce their plans for the coming year. Obviously, the business models of many credit organisations will seriously change, and the main trend will be associated with loans for projects supporting the development of the non-oil sector in Azerbaijan.