Ermənistanda hakimiyyətin zəifliyi heç də yalnız Paşinyanın şəxsiyyətilə bağlı deyil
Təxminən, ilyarım əvvəl Ermənistanda keçmiş jurnalist, deputat və siyasi məhbus Nikol Paşinyan elə küçədəncə hakimiyyətə gəldi. Və artıq istər özü, istərsə də rəngarəng ətrafı üçün kifayət qədər uzun müddətdir ki, hökumətə başçılıq edir. Odun yarır, ictimaiyyəti təəccübləndirir, yorulur, şikayətlənir, lakin qeyri-suveren, qeyri-müstəqil erməni dövlətinin ağır xaçkarını çiynində daşımağa məhkumdur.
Bütün bunlarla yanaşı, o, «yeni formasiyada erməni dövlət və ictimai xadimi» portretinin cızılması üçün psixoloqlara, psixiatorlara, politoloqlara və hətta kosmetoloqlara çoxlu əsaslar verir.
Nikol Paşinyanın idarəçiliyi və ünsiyyəti, daxili və xarici siyasətdəki davranışları bir fikirlə xarakterizə oluna bilər: gənci küçədən yığışdırmaq olar, amma küçəni gəncdən çıxarmaq mümkün deyil.
Paşinyan və ətrafının Ermənistanda hökumət başına gəlməsinədək ölkə hakimiyyətinin birmənalı olaraq kriminal siması var idi. Müxtəlif kriminal ləqəbləri olan insanlar, əhalisinin sayı belə, şübhəli olan bu ölkəni «oğru qanunları» ilə idarə edirdilər. Onlar adi soyğunçuluq, bıçaqlama, reketçiliklə məşğul olur, qətllər, basqınlar törədir, yaxud xətirlərinə dəyən jurnalistin avtomobilini belə, partladırdılar. Yeri gəlmişkən, uzaq 2004-cü ilin 22 noyabrında jurnalist Nikol Paşinyanın başına da belə oyun açılmışdı.
Bununla yanaşı, onlar özlərini əsl vətənpərvər elan etmişdilər. Məntiqləri isə sadə idi – nə qədər ki, Azərbaycanın işğal olunmuş əraziləri Ermənistanın nəzarətindədir, hakimiyyət istədiyini edə bilər.
Lakin bir gün kulminasiya anı yetişdi. Taqətdən düşmüş, xarici donorlardan asılı ölkədə artıq oğurlanacaq heç nə qalmamışdı. Regional siyasi vəziyyət də Ermənistana yeni rol diktə edirdi. Artıq o, ya neforpost, ya da ikili forpost rolunu oynamalı idi.
Bir sözlə, Ermənistan küçə üsyanlarına «hamilə» idi. Nəhayət, 2018-ci ilin yazında o, «sevgi inqilabı»nı «doğdu». Nəticədə, hakimiyyət orta məktəb müəlliminin oğlu Nikol Paşinyanın və ətrafına tələsik topladığı komandasının əlinə keçdi. Hakimiyyətə elə qüvvələr gəldi ki, indiyədək daim hər şeyin «əleyhinə» olublar, bir şeyin də «lehinə» olmayıblar. Ola bilsin onlar əvvəlki hakimiyyət kimi kriminalla sıx bağlı deyillər. Amma  idarəçilik təcrübələri hələ ki, rüşeym səviyyəsindədir.
Yeni hakimiyyətdə erməni ictimaiyyətini təəccübləndirə bilən əsas sima Nikol Paşinyandır. O, hələ də bitmək bilməyən mitinq və ya piket atmosferində yaşayır. Baş nazirin ölkə daxilində nə işlər gördüyü çox az adamı maraqlandırır. Lakin onun sosial-siyasi məsuliyyətsizliyi beynəlxalq məsələlərdə də özünü göstərir və bu, Ermənistanın regiondakı qonşularını, həmçinin maraqlı nəhəng dövlətləri narahat etməyə bilməz. Məhz bu üzdən Paşinyanın psixoloji durumu daim mütəxəssislərin nəzarətindədir.
Bəziləri onu hakimiyyətə təsadüfən gəlmiş şəxs, başqaları fövqəldövlətlərdən hansınınsa adamı, bir digərləri ikili agent, bir başqaları hər kəs üçün başağrısı sayır.
Ermənistanda hakimiyyətin zəifliyi heç də yalnız Paşinyanın şəxsiyyətilə bağlı deyil. Ona nə vaxtsa normal ton və davranış qaydalarını qəbul etdirə bilərlər. Problem ondadır ki, yeni baş nazirin başının dəstəsi daha pisdir. Onun ağıllı-başlı komandası yoxdur. Müxtəlif növ insanlardan toplanmış hakim kampaniyanın davranışı küçə uşaqlarını xatırladır. İrəvanın beynəlxalq məsələlərdə yol verdiyi yanlışlıqların məğzi məhz buradan qaynaqlanır. Küçədən gələrək hakimiyyətdə mafiyanı əvəzləmiş bir qrupun nəinki xarici siyasətdən anlayışı yoxdur, bəzi hallarda onların  adi tərbiyəsinin belə, olmadığı görünür.
Paşinyanın Qarabağla bağlı «mən dedimsə, vəssalam!» üslublu bəyanatı tərbiyəsizlikdir. Onların müdafiə nazirlərinin «Azərbaycan xaincəsinə Ermənistana hücum edib» fikri savadsızlıqdır. Ermənistan parlamentinin spikerinin «Cənubi Qafqazda münaqişələrin olması regionun inkişafına maneədir» açıqlaması həyasızlıqdır.
Ermənistanın hazırkı hakimiyyəti daha çox «qrant yemək» sayəsində əmələ gəlmiş müvəqqəti, dayanıqsız məhsulu xatırladır. Bəlkə də xarici oyunçular adekvat, ədəb qaydalarına riayət edən adamlarla nail ola bilmədiklərinə nail olduqdan sonra bu layihə bitəcək. İstənilən halda, küçə uşaqlarından gec-tez hamı bezəcək.

Armenian government is not weak because of Pashinian only
Eighteen months ago, a certain Nikol Pashinian—once a journalist, member of parliament and political prisoner—rose to prominence by seizing power in Armenia. He has been the prime minister of the country for some time now to the amusement of himself and his 'coloured' entourage. He regularly does foolish things shocking the audience, gets tired and complains but has no other choice than bearing the cross of an under-sovereign, non-independent state of Armenia.
Meanwhile, he has quickly become an object of study for many psychologists, psychiatrists, political scientists and even cosmetologists trying to draw up a portrait of "a new kind of Armenian state and public figure".
Perhaps the following best describes Pashinian's style of governance, communication and position on internal and external platforms: he who was raised on the street is never cured.
Before Pashinian and Co. came to power, the Armenian authorities had a clearly criminal image. A bunch of people with dubious nicknames ruled the country with yet-to-be-known population by the criminal code. Their names were associated with the cases of robbery, racketeering, assassinations, raids and car explosions of journalists who offended them. By the way, on November 22, 2004, Nikol Pashinian was also attacked in his car.
At the same time, these criminals declared themselves true patriots who chose the only right way to govern the country. The logic was simple—as long as Armenia occupies the territories of Azerbaijan, they can do whatever they want. But suddenly, when there was nothing left to plunder in the country fed up with the 'aid' of external donors, and the regional political situation urged Armenia to become a kind of neo-outpost or double outpost, everything changed.
Armenia was "pregnant" with uprising. And in spring 2018, she gave birth to a child of the "love revolution", a son of a school teacher, Nikol Pashinian, who seized power with a hastily made team of those he had available, those who have always been "against". Perhaps they have no stable connections with the criminal world, unlike their predecessors, but their experience of governance and willingness to create still remains at embryonal level.
Nikol Pashinian, who remains surrounded by the atmosphere of rallies or protests, was the very image of the new Armenian government. Few people worry about the deeds of the new prime minister inside the country but his low socio-political responsibility is clearly visible in international affairs, which bother both the neighbouring and larger states. Therefore, the psychological state of Pashinian is under the constant supervision of specialists.
Some consider him an accidental political figure, others—a protégé of one of the power groups, a double agent, a bogeyman and so on.
However, the Armenian government is not weak because of Pashinian only, for perhaps someday he will be able to learn good manners. The real problem is that the entourage of the new ruler, Nikol the Miserable, is even worse.
The medley company leading Armenia today resembles a bunch of nasty ruffians, who are not shy of taking the same style of communication between each other to the international arena too. These street guys, who replaced the mafia in power, are not only illiterate in foreign policy but they are simply ill-bred.
Pashinian's recent statement about Karabakh ("Karabakh is Armenia, period") is a manifestation of bad manners. The statement of Armenian Minister of Defence that "Azerbaijan treacherously attacked Armenia" is a sign of illiteracy. The statement of the speaker of the Armenian parliament that "the existing conflicts in the South Caucasus impede the regional development" is arrogance.
The incumbent government of Armenia resembles a temporary, unstable product formed as a result of a foreign grant. Perhaps this project will end when Pashinian's gang help the external players complete their mission that would otherwise remain unaccomplished if adequate people aware of the standards of decency were in power, or when Pashinian returns to the street. But, most likely, everyone will get tired of the ruffians sooner or later.