Azərbaycan yığması 24 il əvvəlki antirekordu təkrarladı
Futbol üzrə Azərbaycan millisi 2020-ci ildə keçiriləcək Avropa çempionatının seçmə mərhələsini cəmi 1 xalla başa vurdu. Son matçda Nikola Yurçeviçin yetirmələri Slovakiya yığmasına səfərdə 0:2 hesabıyla uduzmaqla 24 ildən sonra millinin antirekordunu təkrarladı.
Nə baş verir?
Beləliklə, yığma komandamız Bakıda keçiriləcək Avropa çempionatının matçlarında iştirak etməyəcək. Bəs, bunun səbəbləri nədir? Niyə qrupda ən zəif komanda kimi illəri sıralayırıq? Suallar çoxdur. Onların bəzilərinə cavab tapmağa çalışaq.
Başlayaq millinin uğursuz təcrübə meydanına çevrilməsindən. Komandada Avropa səviyyəli futbolçu yoxdur. Olanların da taktiki və fiziki hazırlığı qənaətbəxş deyil. Avro-2020-nin seçmə mərhələsindən sonra komandanı yenidən formalaşdırmaq lazımdır. Amma necə? Bu sualın cavabını nə mütəxəssislər, nə də ölkə futboluna cavabdeh olan şəxslər bilir.
Təbii ki, əgər nəticə yoxdursa, deməli, baş məşqçi cavabdehlik daşıyır. Nikola Yurçeviç daha çox köməkçi məşqçi kimi tanınıb. Ona görə millinin baş məşqçi postunu ona həvalə etmək böyük risk idi. Digər tərəfdən hazırkı məqamda millidə oynaya biləcək normal fiziki hazırlıqla və səviyyəli futbolçularımız azdır. Əgər futbolçu yoxdursa, məşqçidən nəticə gözləməyə dəyərmi? Ölkə çempionatında oynayan cəmi 8 klubdan 11 futbolçu tapmaq mümkünsüzdür. Üstəlik, klublar uşaq futboluyla da maraqlanmır, yalnız legionerlərin hesabına qazanılan uğuru düşünür.
Nəticə isə göz qabağındadır. Avro-2020-nin seçmə mərhələsində milli komandamız topladığı xal sayına görə (1 xal) UEFA üzvü olan 55 ölkə arasında 53-cü yerlə kifayətlənib! Hətta kiçik ölkələr – Lixtenşteyn, Lüksemburq, Farer adaları, Malta kimi komandalar belə bizdən çox xal yığıblar! Məhz buna görə də seçmə mərhələnin nəticələri mütləq araşdırılmalı, fiaskonun səbəbləri aydınlaşdırılmalı və ictimaiyyətə açıqlanmalıdır.
Heç nə dəyişməyib
Bir qədər keçmişə qayıdaraq, yığmanın 2018-ci il Dünya çempionatının seçmə mərhələsindəki çıxışını xatırlayaq. Robert Prosineçkinin rəhbərliyi altında 3 oyuna 7 xal toplayan yığmamız yalnız 4-cü matçında Şimali İrlandiyada məğlubiyyət acısı yaşadı. Həmin vaxt milli ilə bərabər klublarımız da tarixinin ən yaxşı dövrlərini yaşayırdı. "Qarabağ"la yanaşı, "Qəbələ" də ardıcıl ikinci mövsüm Avropa Liqasının qrup mərhələsinə vəsiqə qazandı.
2017-ci ildən isə Prosineçkiyə təkliflərin gəlməsi haqda söz-söhbətlər çıxdı. Bax, o zaman AFFA rəsmiləri Prosineçkini danışıqlar masasına dəvət edib, yeni müqavilə təklif etməli idi. Çünki mövcud sözləşmənin bitməsinə aylar qalırdı və baş məşqçinin digər təklifləri nəzərdən keçirməsi normal idi. Belə mütəxəssisi əldən qaçırmaq olmazdı. Amma müqavilə təklif olmadı. Daha sonra Prosineçki istefaya göndərildi.
Onun postu “Qarabağ”ın baş məşqçisi Qurban Qurbanova təklif olundu. Həmin ərəfədə "Qarabağ" tarixində ilk və hələlik yeganə olaraq, Çempionlar Liqasının qrup mərhələsinə vəsiqə qazanmışdı.
Qarşıdan isə 4 oyunu Bakıda keçiriləcək AVRO-2020-yə hazırlıq dövrü başlayırdı. Tarixi vəsiqəni əldə etmək üçün gözəl şans da yaranmışdı. UEFA sanki Millətlər Liqasını Azərbaycan üçün düşünüb ortaya qoymuşdu ki, 12 ev sahibindən biri kimi öz komandası ilə də təmsil olunsun. Komandamızın özü isə bəlkə də məhz D Liqasında çıxış etmək üçün DÇ-2018-in seçmə mərhələsindəki son oyunlarda məğlub olmuşdu. Təsadüfi deyil ki, Millətlər Liqasının püşkü atılarkən, millimiz ən zəif liqanın reytinq favoriti idi.
Beləliklə, Qurban Qurbanov Azərbaycan millisinin də sükanı arxasına gətirildi. Qarşıdan isə D Liqasında Kosovo, Malta və Farer adaları ilə Millətlər Liqasının oyunları gəlirdi. Həmin oyunlara hazırlıq məqsədilə təlim-məşq toplanışları da, yoldaşlıq görüşləri də təşkil olundu. Amma hədəfə çatmaq mümkün olmadı. Qrupda birinci yeri son matçında Azərbaycanı 4:0 hesabı ilə məğlub edən Kosovo tutdu. Millimiz isə təkcə bu məğlubiyyətə görə yox, məhz Malta ilə 2 heç-heçəyə görə qrupda qaldı. Millimizə baltanı Kosovo deyil, Malta vurdu!
Belə imkandan yararlana bilməyən yığmadan AVRO-2020-yə vəsiqə gözləmək olardımı? Özü də seçmə mərhələdə rəqiblərin Xorvatiya, Uels, Slovakiya və Macarıstan kimi yığmalar olsun. Maltanı uda bilməyən komandanın Avropa çempionatında nə işi var idi? Ən zəiflər arasında da birinci ola bilməyən yığma belə rəqiblərlə necə bacaracaqdı?
Nə etməli?
İndiki halda bəziləri məşqçi dəyişikliyini çıxış yolu kimi göstərir. Əslində isə problem daha böyükdür.
Hazırda məşqçi dəyişikliyi Azərbaycan millisinə kömək etməyəcək. Köklü islahatlar aparılmalı, qarşıya konkret hədəflər qoyulmalıdır. Seleksiya işləri aparılaraq istedadlı yeniyetmələr xüsusi hazırlığa cəlb olunmalıdır. Ən azı 5 il ərzində o futbolçuları milli üçün normal qüvvəyə çevirmək olar. Bu mənada İslandiya modelindən faydalanmaq olar.

Сборная Азербайджана обновила свой антирекорд 24-летней давности
Сборная Азербайджана завершила отборочный этап чемпионата Европы 2020 года всего с одним очком в активе. Уступив в последней игре со счетом 0:2 Словакии, подопечные Николы Юрчевича обновили антирекорд сборной спустя 24 года.
Что происходит?
Итак, сборная Азербайджана не сможет играть в матчах чемпионата Европы, которые состоятся в Баку. В чем же причины? Почему из года в год команда оказывается слабейшей в группе? Вопросов много. Постараемся найти ответы хотя бы на некоторые из них.
Начнем с того, что в сборной Азербайджана вечно безуспешно экспериментируют. Команда не обладает футболистами европейского уровня, а тактическая и физическая подготовка у входящих в команду хромает. После Евро-2020 сборную придется сформировать заново. Но как? Ответов нет ни у специалистов, ни у лиц, отвечающих за отечественный футбол.
Конечно, главную ответственность за отсутствие результата несет главный тренер. Доверить Николе Юрчевичу пост главного тренера сборной изначально было рискованным решением. Однако тренер тренером, но сегодня в азербайджанских клубах крайне мало футболистов, достойных играть за сборную. Есть ли смысл в этих условиях винить во всем лишь тренера? Отобрать 11 хороших игроков всего из 8 клубов, участвующих в отечественном чемпионате, - задача не из легких. Клубы не развивают детский футбол, не готовят новое поколение, стремясь достичь успеха лишь за счет легионеров.
И результат налицо. По итогам отборочного цикла Евро-2020 Азербайджан на 53-й позиции среди 55 стран - членов УЕФА! Даже у Лихтенштейна, Люксембурга, Фарерских островов и Мальты очков оказалось побольше! Именно поэтому итоги отборочного цикла необходимо серьезно проанализировать, установить причины фиаско и ознакомить с ними общественность.
А воз и ныне там
Вернемся немного назад и вспомним выступление сборной на отборочном этапе ЧМ-2018. Под руководством Роберта Просинечки сборная набрала 7 очков в 3 матчах. Горечь поражения отечественные болельщики испытали только в четвертой встрече - со сборной Северной Ирландии. Относительно успешный период в своей истории переживали в тот период и клубы Азербайджана. Наряду с «Карабахом» два сезона подряд путевку в групповой этап Евролиги завоевывал и клуб «Габала».
Еще в 2017 году, когда стали распространяться слухи о поступивших Просинечки предложениях, Ассоциации футбольных федераций Азербайджана (АФФА) стоило провести с ним переговоры и предложить новый контракт. Ведь до окончания заключенного с ним соглашения оставались считанные месяцы, и то, что тренер рассматривал другие предложения, было вполне естественно. Упускать такого специалиста было нельзя. Однако новый контракт Просинечки предложен не был, а вскоре он и вовсе был отправлен в отставку.
Его место предложили популярному в Азербайджане наставнику клуба «Карабах» Гурбану Гурбанову. Тогда «Карабах» впервые в своей истории, и пока единственный раз, пробился в групповой этап Лиги чемпионов.
Начинался подготовительный период к Евро-2020, четыре матча которого состоятся в Баку. У Азербайджана появился прекрасный шанс получить историческую путевку на чемпионат. Складывалось ощущение, будто УЕФА специально придумал и запустил Лигу наций для Азербайджана, чтобы наша страна как одна из 12 стран-хозяек была представлена своей командой. Возможно даже, что команда проиграла заключительные матчи отборочного цикла ЧМ-2018 именно для того, чтобы выступить в Лиге D. Не случайно при жеребьевке Лиги наций сборная Азербайджана была фаворитом самой слабой лиги.
Итак, Гурбан Гурбанов был назначен главным тренером сборной Азербайджана. Впереди были игры со сборными Мальты, Косово и Фарерских островов в Лиге наций. Для подготовки к ним были организованы учебно-тренировочные сборы, проведены товарищеские встречи. Но добиться цели не удалось. Первое место в группе заняла сборная Косово, разгромившая азербайджанскую команду в последней игре со счетом 4:0. Однако выйти из группы нашей сборной помешало не только это поражение, но и две ничьи с Мальтой. Именно сборная Мальты свела на нет все наши надежды, а не Косово!
Стоило ли ожидать, что команда, упустившая такую возможность, сможет завоевать путевку на Евро-2020? Да еще и в борьбе со сборными Хорватии, Уэльса, Словакии и Венгрии…
Как быть?
Ровно год назад Г.Гурбанова на посту главного тренера сборной Азербайджана сменил Никола Юрчевич. А воз и ныне там. И снова самым оптимальным решением в нынешней ситуации многие считают смену главного тренера. «Одно очко можно заработать и без тренера», - говорят сторонники этого пути.
Однако смена наставника вовсе не панацея от всех проблем азербайджанской сборной. Азербайджанский футбол нуждается в глубоких реформах. Необходима большая селекционная работа, чтобы привлечь к специальной подготовке наиболее одаренную молодежь. За 5 лет из таких футболистов можно подготовить достойный резерв для сборной. Для этого можно воспользоваться, например, исландской моделью.