«BURADA ÖZÜMÜ YAD HİSS ETMİRƏM»
Tatyana Melnikova Sankt-Peterburqdan olan bir teatr rəssamıdır. Bakıya yeddinci dəfədir ki, gəlir. Leninqrad Dövlət Teatr, Musiqi və Kinematoqrafiya İnstitutunun – LQİTMK-ın (indiki Rusiya Dövlət İfaçılıq İnstitutunun) məzunudur. Daha öncə isə Tatyana Leninqrad İnşaat Mühəndisliyi İnstitutunu (indiki Memarlıq və İnşaat Universitetini) bitirib. Melnikova anlayanda ki, səhnə qutusu fəzasında işləmək nəhəng bir şəhər fəzasında işləməkdən daha maraqlıdır, ikinci təhsilini almağa qərar verdi. Səhnəşünaslıq və teatr texnologiyaları fakültəsini bitirdikdən sonra "teatr quruluşçu-rəssamı" ixtisasını alıb. Bakı haqqında yalnız təqaüdçü qonşusu İosif Aronoviçin danışdıqlarından məlumatı olub. Qonşusu 16 yaşında Azərbaycan paytaxtını tərk etsə də, xoşbəxt uşaqlığının şəhərini unuda bilməmişdi. İndi Bakının binalarının və küçələrinin gözəlliyinə heyran olan Tatyana hər dəfə öz-özünə düşünür ki, təəssüf ki, İosif Aronoviç buraya gələrək bu gözəlliyi görə bilmədi.
Bakı təcrübəsi
2009-cu ildə Azərbaycanda teatr işinin inkişafı üzrə dövlət proqramı çərçivəsində fransız müəllifi Jan Anuyun pyesi əsasında hazırlanan "Torağay" tamaşasının qoyuluşu üçün S.Vurğun adına Rus Dram Teatrına (RDT) gəlib. SonraBakı Kukla Teatrı ilə əməkdaşlıq edib (4 tamaşa) və Azərbaycanın xalq artisti, səhnə rejissoru İranə Tağızadə ilə birgə iş təcrübəsi qazanıb. Bu rejissorla RTD-da "Karamazov qardaşları" və "Artistin taleyi" tamaşalarında quruluşçu rəssam kimi çalışıb. İndi isə o, Mədəniyyət Nazirliyinin dövlət sifarişi çərçivəsində İranə Tağızadənin konseptual-quruluş ideyasını həyata keçirmək üçün gəlib. Söhbət C.Cabbarlının "Aydın" pyesindən gedir. Tamaşa quruluşçunun yozumunda"Sevgiyə görə bağışla" adlanacaq. Bu, iki sevgilinin (Aydın və Gültəkinin) əhvalatıdır və bu pyesin sovet teatrındakı alışılmış xrestomatik yozumu iləheç bir əlaqəsi yoxdur. Bu, fədakar sevgi hekayəsidir. İnsanlar arasında yüz ildə bir dəfə yaşanan və yaddaşlarda gözəl bir əfsanə olaraq qalan sevginin hekayəsi. Tatyana üçün bu əsər səhnə məkanı ilə qarşılıqlı əlaqə üçün növbəti təcrübədir, çünki bu, onun həyatının ayrılmaz hissəsidir. Bu, o haldır ki, bir insanın peşəkar bacarıqları onun həyatını yaradıcılıq baxımından mənalı və maraqlı edir.Tatyana Yuryevna Melnikova öz vətənində E.Demmeni adına Dövlət Marionet Teatrında baş rəssam kimi çalışır. 2018-ci ildə 100 yaşı tamam olan teatr Rusiyanın ilk dövlət kukla teatrıdır.
İranə Tağızadənin tamaşasına gəldikdə isə, onun öz səsi, öz emosional intonasiyası və özünəməxsus təfsiri var. Quruluşçu rəssamın vəzifəsi bu "səs"i bədii-təsviri dəstlə (dekorasiyalarla, geyimlərlə, makiyajla) gücləndirməkdir. İndiki premyera bir azərbaycanlı rejissorla rus rəssam arasında quruluş əməkdaşlığının dördüncü təcrübəsidir.
- Belə görünür ki, rejissorla əməkdaşlığınız bir dəfə baş vermiş təcrübə olmayıb, davam edir, sizin aranızda hərtərəfli yaradıcılıq və peşə anlaşması olması nəticəsinə gəlmək olarmı?
- Bəli. Birgə yaradıcılıq və sənət dilində onunla ünsiyyət qurmaq asan və xoşdur. Özəlliklə də İranə Tofiq qızı ilə. Onunla özümü rahat hiss edirəm. Mən ümumiyyətlə onun kimi tələbkar rejissorlarla işləməyi sevirəm. Rejissor həmişə nə istədiyini dəqiq biləndə, bu, xoşbəxtlikdir. O, yanan məşəl kimidir: özü yanır və başqalarını da alovlandırır. Bu, mənim fikrimcə, çox gözəldir! O, tamaşanın uğuru və arzuolunan nəticə üçün həm özünü, həm də yarıdıcı qrupu ən yüksək peşəkarlıq tonqalında yandırmağa hazırdır. Belə də olmalıdır. Çünki yalnız bu yollar canlı, sinirləri döyünən tamaşa əldə etmək mümkündür. Canlı, gerçək sənəti yaratmaq üçün bu, yeganə yoldur. Buna görə də həmişə əlimdən gələni daha yaxşı etməyə çalışıram. Mən də onun kimi olmaq istərdim: tələbkar, inamlı, iradəli və güclü. Ancaq təəssüf ki, mən bacarmıram.
- Bəzilərinə, sizdən fərqli olaraq, rejissorun bu qədər tələbkar olması və tamaşanın tərtibatı ilə bağlı prosesi sərt nəzarət altına alması xoş gəlmir...
- Bu belə normaldır! İstənilən teatrda yaradıcılıqlarını və həyatlarını "tamaşa" adlı ümumi teatr hədəfi naminə İncəsənət mehrabına qurban edən peşəkar - «işkolik»lər də, mənim mental tənbəl adlandırdığım insanlar da var. Onlar çox danışırlar, hamıya və hər kəsə hər şeyi necə yaxşı bildiklərini, başa düşdüklərini göstərirlər, amma əslində heç bir şeyi necə edəcəklərini bilmirlər. Amma bununla birlikdə, gərgin və fəal iş təəssüratı yaratmağı bacarırlar. Bunlar, bir qayda olaraq, həm də narazı olurlar.
- Rus Dram Teatrında belə hadisələrə rast gəlmisiniz?
- Hələ ki, yox. Əksinə. Öncəki gəlişlərimdə tanış olduğum və birgə işlədiyim insanların hamısının öz yerlərində olduqlarını və hamısının işlədiyini görəndə sevindim. Mənim üçün bu, teatrda sabitliyin olduğunu göstərən bir göstəricidir. Yaradıcılıq prosesinin önəmli anlayışı var. İnanın, müqayisə etmək üçün bildiklərim var, çünki mən bir quruluşçu – rəssam olaraq Rusiyada çox gəzirəm və bir çox yerlərdə yaradıcılıq prosesinin kommersiya marağı ilə əvəzləndiyini görürəm. Sizin teatrınızda mən bunu görmədim.
- Sizin həm kukla, həm də dram teatrları üzrə yetərincə geniş iş təcrübəniz var. Deyin, bədii-təsviri yaradıcılıq formatının müəyyən bir özəlliyi varmı?
- Yaxşı sualdır. Çox vaxt səriştəsiz insanlar düşünürlər ki, uşaqlar üçün kukla tamaşalarının tərtibatının özəllikləri ilə dram teatrlarındakı tamaşaların tərtibatının heç bir əlaqəsi yoxdur. Bu, yanlış düşüncədir. Ən sevdiyim rəssam Klemkenin dediyi kimi: "Uşaqlar üçün ayrı bir dünya yoxdur." Və o, haqlıdır.
- Tamaşanın müəllifi ilə onun fikrini səhnədə təcəssüm etdirən rəssam arasında ortaq yaradıcılıq anı necə yaranır?
- Fərqli yollarla. Mən pyesi oxuyuram, ürəyimə və ruhuma toxunan ağrılı nöqtələrini müəyyənləşdirməyə çalışıram. Sonra rejissora diqqətlə qulaq asıram, onun səhnə düşüncəsinə nüfuz edirəm. Bu, mənim üçün vacibdir. Cəfər Cabbarlının pyesində mən belə bir ağrılı nöqtə tapdım və o, məndə keçmişin xatirələrinin ağrısı ilə əks olundu. Öz ağrılı nöqtələrimə mən İranənin quruluş anlayışını yükləyirəm, onun düşüncələrinə mümkün qədər dərindən daxil olmağa çalışıram, ürəyimi işə qoşuram və rejissora lazım olan tamaşanın təsviri obrazını yaratmağa çalışıram.
- Belə çıxır ki, siz pyesin obrazını yaradan zaman onu qəlbinizlə yaradırsınız?
- Belə də deyə bilərsiniz. Ürəklə. Həmişə. Əgər bu şəkildə işləməyi dayandırsam, onda peşəni tərk edərəm.
- Demək olar ki, 5 il idi ki, Bakı ilə “görüşmürdünüz”. İndi noyabr ayında burdasız, şəhərimizi necə gördünüz? Siz, ümumiyyətlə, Azərbaycanda olmağı sevirsiz?
- Çox xoşuma gəlir! Birincisi, burada özümü qərib kimi hiss etmirəm. Şəhər ənənəvi olaraq ölkənizin ərazisində yaşayan çox sayda millətlərin qonaqpərvərliyini qoruyur. Bu, çox gözəldir. Çünki bura hər səfərim evə qayıtmaq kimidir. Özümü burada yaxşı, isti (yalnız iqlim baxımından deyil!) və rahat hiss edirəm. Burada, açıqqəlbli, mehriban insanlar yaşayır. Gecə vaxtı şəhəri gəzib, sadəcə bu insanların arasında gəzməyi xoşlayıram. Bunu tez-tez etməyə vaxt olmadığı təəssüf doğurur. Piterdə hiss etdiyim həddən artıq əsəbi enerji yüklənməsini burada hiss etmirəm. Sizin dünyanız aqressiv deyil. Xeyirxahcasına yumşaq və rahatdır. İkincisi, burada 1001 gecə nağıllarının ruhu dolaşır! Bax, İranda bu hiss çoxdandır mövcud deyil, ancaq sizdə var! Burada gözəl bir rahat həyat axır: gecələr insanlar şəhərdə gəzirlər, kişilər dinc və rahat şəkildə çay içirlər. Baxırsan və anlayırsan: bu, sakit bir həyatdır, yəni burada hər şey yaxşıdır. Mənim xoşuma gəlir, bu həyat dincliyi şəhərin nəfəsini hiss etmək imkanı verir. Bakı əhalisini mən indi yaxşı başa düşürəm!
- Şəhərimizdə yaşamaq istərdinizmi?
- Mən buraya təkrar-təkrar qayıtmaq istəyirəm. Şərqin 1000 və 1 gecə nağılları şəhərinə, qonşum Cozef Aronoviçin xatirələrində öydüyü şəhərə, yaxşı insanların və heyrətamiz gözəlliklərin şəhərinə, Akademik Rus Dram Teatrının olduğu şəhərə. Fürsətdən istifadə edərək, teatr rəhbərliyini – direktoru və baş rejissoru, mənim rejissorum İranə Tağızadəni və bütün kollektivi teatra "akademik" statusu verilməsi münasibətilə təbrik etmək istəyirəm. Uzun yaradıcılıq həyatı, uğurlar, cansağlığı və bütün əməkdaşlara, hamıya sadiq tamaşaçılar arzulayıram.
- Qarşıdan premyera, deməli, gərgin iş və yaradıcı axtarış günləri gəlir. Sonra növbəti ayrılıq. Tamaşadan və bu müddət ərzində dostlaşmağa macal tapdığınız insanlardan ayrılanda nə hiss edirsiniz?
- Kədərlənirəm. Yeni bir görüşə ümid edirəm. Hər dəfə Bakıdan ayrılanda həyəcanla gözləyirəm: bir daha dəvət edəcəklərmi? Və həqiqətən də dəvət olunmaq istəyirəm.

«Я НЕ ЧУВСТВУЮ СЕБЯ ЗДЕСЬ ЧУЖЕСТРАНКОЙ»
Татьяна Мельникова - театральный художник из Санкт-Петербурга. В Баку приезжает уже в седьмой раз. Выпускница Ленинградского госинститута театра, музыки и кинематографии - ЛГИТМК (ныне Российский государственный институт сценических искусств). Перед этим Татьяна окончила Ленинградский инженерно-строительный институт (ныне Архитектурно-строительный университет). Второе образование Мельникова решила получить, когда поняла, что работать намного интереснее с пространством сценической коробки, чем огромного города. После окончания факультета сценографии и театральной технологии получила квалификацию «художник-постановщик театра». О Баку знала только по рассказам соседа-пенсионера Иосифа Ароновича. Уехав из столицы Азербайджана в возрасте 16 лет, он так и не смог забыть город своего счастливого детства. И теперь, любуясь красотой зданий и улиц Баку, Татьяна каждый раз про себя думает, как жаль, что Иосифу Ароновичу так и не удалось побывать здесь и увидеть эту красоту.
Бакинский эксперимент
В 2009 году в рамках государственной программы о развитии театрального дела в Азербайджане она приехала в Русский драматический театр (РДТ) им. С.Вургуна на постановку спектакля «Жаворонок» по пьесе французского автора Жана Ануйя. Потом - сотрудничество с Бакинским кукольным театром (4 спектакля) и опыт совместной работы с народным артистом Азербайджана, режиссером-постановщиком Ираной Тагизаде. С этим режиссером она в качестве художника-постановщика работала в спектаклях «Братья Карамазовы» и «Судьба Артиста» в РДТ. Теперь же приехала, чтобы в рамках государственного заказа Минкультуры Азербайджана воплотить концептуально-постановочную идею Ираны Тагизаде. Речь идет о пьесе Дж.Джаббарлы «Айдын». В интерпретации постановщика спектакль будет называться «Прости за любовь». Это история двух влюбленных (Айдын и Гюльтекин), которая никакого отношения к привычной хрестоматийной трактовке этой пьесы в советском театре не имеет. Это - история жертвенной любви. Любви, которая случается между людьми раз в сто лет и остается в памяти красивой легендой. Для Татьяны подобная работа - очередной эксперимент по взаимодействию со сценическим пространством, ведь это неотъемлемая часть ее жизни. Это именно тот случай, когда профессиональные навыки делают жизнь человека творчески осмысленной и интересной. У себя на родине Татьяна Юрьевна Мельникова служит главным художником в Государственном театре марионеток им. Е.Деммени. В театре, которому в 2018 году исполнилось 100 лет и который был первым государственным театром кукол России.
Что касается спектакля Ираны Тагизаде, то у него свой голос, своя эмоциональная интонация и своя оригинальная трактовка. Задача художника-постановщика - усилить художественно-изобразительным рядом (декорации, костюмы, грим) звучание этого «голоса». Нынешняя премьера - четвертый опыт постановочного сотрудничества азербайджанского режиссера и российской художницы.
- Судя по тому, что ваше сотрудничество с постановщиком не стало разовым экспериментом, а продолжается, можно сделать вывод, что между вами есть основательное творческое и профессиональное взаимопонимание?
- Да. На языке совместного творчества и искусства общаться легко и приятно. Особенно с Ираной Тофиковной. Мне комфортно с ней. Я вообще люблю работать с такими требовательными режиссерами, как она. Это счастье, когда постановщик всегда точно знает, чего хочет. Она как горящий факел: сама горит и других воспламеняет. А это, на мой взгляд, прекрасно! Ради удачи спектакля и нужного результата она готова сжечь и себя, и постановочную группу на костре высочайшего профессионализма. Так и должно быть. Потому что только так и можно получить живой, с пульсирующим нервом спектакль. Только так можно творить живое настоящее искусство. Поэтому я всегда стараюсь сделать все как можно лучше. Я тоже хотела бы быть такой, как она: требовательной, уверенной, волевой и сильной. Но я, увы, не умею.
- Некоторым, в отличие от вас, не нравятся такая требовательность режиссера и жесткий контроль процесса, связанного с оформлением спектакля…
- Так это нормально! В любом театре есть профессионалы-трудоголики, которые кладут свое творчество и жизнь на алтарь преданной любви к Искусству, ради общей театральной цели под названием «спектакль», и есть те, кого я называю ментальными лентяями. Они много говорят, показывая всем и вся, как они все хорошо знают, как все понимают, но на самом деле ничего делать не умеют. Однако при этом умудряются создавать впечатление бурной и активной деятельности. Вот такие, как правило, и бывают недовольны.
- В Русском драмтеатре вы тоже столкнулись с подобным явлением?
- Пока еще нет. Наоборот. Я рада была обнаружить, что люди, с которыми я уже знакома и работала в предыдущие свои приезды, все на своих местах и все работают. Для меня это показатель того, что в театре есть стабильность. Есть понимание важности творческого процесса. Поверьте, мне есть с чем сравнивать, потому что я, как художник-постановщик, много езжу по России и вижу, как творческий процесс во многих местах подменяют коммерческим интересом. В вашем театре я этого не увидела.
- У вас довольно обширная практика работы и в кукольных, и в драматических театрах. Скажите, формат художественно-изобразительного ряда имеет специфическое различие?
- Хороший вопрос. Часто некомпетентные люди думают, что специфика оформления кукольных спектаклей для детей не имеет ничего общего с оформлением спектаклей в драматических театрах. Это - заблуждение. Как говорил любимый мною художник Клемке: «Нет отдельно взятого мира для детей». И он прав.
- Как возникает момент совместного творчества между автором спектакля и художником, воплощающим его мысль на сцене?
- По-разному. Я читаю пьесу и пытаюсь определить те болевые точки, которые цепляют мое сердце и мою душу. Потом внимательно слушаю режиссера, проникая в его постановочную мысль. Для меня это важно. В пьесе Джафара Джаббарлы я нашла такую болевую точку, и она отозвалась во мне болью воспоминаний о прошлом. На свои болевые точки я накладываю установочную концепцию Ираны, стараюсь проникнуть в ее мысль, как можно глубже, подключаю сердце и начинаю работать, чтобы создать необходимый для постановщика художественный образ спектакля.
- Получается, что вы, создавая образ спектакля, создаете его сердцем?
- Можно сказать и так. Сердцем. Всегда. И если перестану работать именно так, то уйду из профессии.
- Вы не «виделись» с Баку почти 5 лет. И вот теперь, в ноябре, как вы нашли наш город? Вам вообще нравится бывать в Азербайджане?
- Очень нравится! Во-первых, я не чувствую себя здесь чужестранкой. Город хранит тепло гостеприимства многих национальностей, традиционно проживающих на территории вашей страны. И это замечательно. Потому что каждый мой приезд сюда - это как возвращение домой. Мне здесь хорошо, тепло (не только климатически!) и уютно. Здесь открытые, доброжелательные люди. Мне нравится гулять среди них просто так, бродя по ночному городу. Жаль, что нет времени делать это часто. Здесь я не чувствую той нервной энергетической перегрузки, которую ощущаю в Питере. Ваш мир не агрессивен. Он по-доброму мягок и расслаблен. Во-вторых, в нем витает дух сказок 1000 и 1 ночи! Вот в Иране давно уже этого ощущения нет, а у вас есть! Здесь протекает чудесная расслабленная жизнь: ночью люди прогуливаются по городу, мужчины мирно и неспешно пьют чай. Смотришь и понимаешь: это от спокойной жизни, а значит, здесь все хорошо. Мне нравится, что эта жизненная неспешность дает возможность почувствовать дыхание города. Я теперь хорошо понимаю бакинцев!
- Вы хотели бы жить в нашем городе?
- Я хочу возвращаться в него снова и снова. В город восточной сказки 1000 и 1 ночи, в город, который воспел в своих воспоминаниях мой сосед Иосиф Аронович, в город хороших людей и удивительной красоты, в город, где есть Академический русский драматический театр. Пользуясь случаем, я хочу поздравить руководство театра - директора и главного режиссера, моего режиссера Ирану Тагизаде и весь коллектив сотрудников с присвоением театру статуса «академический». Долгой творческой жизни, успехов, здоровья и преданных зрителей всем - всем - всем.
- Впереди премьера, а значит - дни напряженного труда и творческих поисков. Потом - очередное расставание. Что испытываете, когда расстаетесь со спектаклем и людьми, с которыми успели за это время подружиться?
- Грущу. Надеюсь на новую встречу. Каждый раз, покидая Баку, с волнением жду: приеду ли еще раз? И очень хочу, чтобы пригласили.