BAŞQALARINA KÖMƏK EDƏRƏK
Noyabr ayında Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün çox əlamətdar bir hadisə baş verdi - Azərbaycan Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) ilə müqavilə imzalayaraq, donor cəmiyyətinin tamhüquqlu və fəal üzvü oldu.
Beləliklə, ölkə resipiyent ölkədən donor ölkəyə, yəni yardım alıcıdan donora çevrilmək siyasətini davam etdirir.
Bu, Azərbaycanın iqtisadi inkişafının davamlılığını əyani şəkildə göstərir. Axı, bir dövlət o vaxt donor olur ki, birincisi, iqtisadiyyatı digər dövlətlərin inkişafına sistematik dəstək vermək üçün yetərincə güclü olur, ikincisi, inkişaf etməkdə olan ölkələrə bu köməyi təmin etmək üçün baxışa və prioritet istiqamətlərə malik olur.
Yardım istiqamətləri
Azərbaycanın donor ölkəsi olması barədə rəsmi şəkildə ilk dəfə Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2015-ci ildə Davosda keçirilən Dünya İqtisadi Forumunda "Avrasiya regionlarının transformasiyası " sessiyasında çıxışı zamanı elan edilib. Həmin andan etibarən Azərbaycan iki əsas istiqamətdə fəal işləyir: inkişaf etməkdə olan ölkələrə humanitar və texniki yardım göstərmək. Humanitar yardımlara faciələrdən və ya təbii fəlakətlərdən əziyyət çəkən dövlətlərə, eləcə də inkişaf etməkdə olan ölkələrə humanitar böhranların nəticələrinin aradan qaldırılmasında təcili kömək göstərilməsi daxildir.
Artıq 2015-ci ildə Nepalda zəlzələ qurbanlarına Azərbaycan tərəfindən təcili kömək göstərildi. Düzdür, bundan əvvəl ölkəmiz BMT-nin Yaxın Şərq Agentliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində fələstinli qaçqınlara kömək və işlərin təşkili üzrə Qəzza zolağının bərpası üçün 633 min dollar ayırmışdı. Əfqanıstanda zəlzələdən, Serbiya, Bosniya və Herseqovina, Pakistandakı daşqınlardan zərərçəkənlərə də yardım edilib. Pakistanın 10 şəhərində 10 mindən çox insana qida yardımı verilib.
Həmçinin Azərbaycan Filippindəki «Hayan» tayfunu qurbanlarının faciəsinə biganə qalmadı, həmçinin Karib dənizindəki ada dövlət Müqəddəs Vinsent və Qrenadinada şiddətli daşqının nəticələrinin aradan qaldırılmasında dəstəkçi oldu. Bütün bunlar digər dövlətlərə dəstək üçün görülən işlərin yalnız kiçik bir hissəsidir və bu proqramlar davam edir.
Belə ki, bu il Azərbaycan Prezidentinin sərəncamı ilə Burundidən olan qaçqınlara humanitar yardım göstərmək üçün 30 min dollar ayrılıb. Bu pullar Tanzaniya, Konqo, Ruanda və Uqandada yaşayan Burundi qaçqınlarının təcili ehtiyaclarını ödəmək, vətənlərinə dönmələrini təşviq etmək və cəmiyyətə yenidən inteqrasiyasını dəstəkləmək üçün istifadə ediləcək.
Uzun müddət davam edən leysan yağışları nəticəsində yaranmış sellərdən zərər çəkmiş İrana 950 min manatlıq humanitar yük göndərilib. İranda baş verən güclü daşqınlar üzündən ən azı 70 adam həyatını itirdi, 400 mindən çox insan zərər çəkdi.
Bundan əlavə, bu il Azərbaycan Yəmənə ehtiyacı olanlar üçün humanitar yardım göndərib.
Qeyd edək ki, BMT-nin hesablamalarına görə, Yəməndə 24 milyon insan (əhalinin 80% -i) humanitar yardıma ehtiyac duyur, 250 min nəfər isə kəskin qidasızlıqdan əziyyət çəkir. Ölkədə 3,3 milyon məcburi köçkün var, əhali arasında müxtəlif təhlükəli xəstəliklər yayılıb.
İkinci istiqamətə gəldikdə isə, bu çərçivədə Azərbaycan texniki dəstək proqramları şəklində və ya maddi yardım kimi kömək göstərir. Buna misal kimi, Pakistanın Tank bölgəsində Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyevin adını daşıyan su təchizatı sisteminin istifadəyə verilməsini göstərmək olar. Bunun nəticəsi olaraq ənənəvi olaraq su çatışmazlığından əziyyət çəkən və əvvəllər məişət məqsədləri üçün yağış sularından istifadə edən 40 mindən çox insan içməli suya daimi çıxış əldə etdi.
Münaqişədən yeni çıxmış bir sıra ölkələr üçün minalanmış ərazilərin təmizlənməsi və əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi kimi yardım növləri aktualdır.
Uğurlu layihələrdən biri də Əmman şəhərindəki İordaniya Universitetində fiziki qüsurlu tələbələr üçün müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş xüsusi auditoriyanın yaradılmasıdır. Azərbaycan BMT İP ilə birlikdə Əfqanıstanda elektron hökumətin yaradılması layihəsini həyata keçirib. İslam İnkişaf Bankı ilə strateji tərəfdaşlığın bir hissəsi olaraq isə, Afrika ölkələrində katarakt xəstələrində görmə qabiliyyətinin bərpa edilməsi əməliyyatlarında fəal iştirak edib. Bu kömək sayəsində iki ildən az bir müddətdə, təxminən, 10 min insanın görmə qabiliyyəti bərpa edilib.
Qeyd etmək gərəkdir ki, Afrika qitəsi ölkələrinə yardımın göstərilməsi Azərbaycan üçün prioritetdir. Belə ki, Azərbaycan hökuməti bir vaxtlar Ebola epidemiyası ilə mübarizə üçün 1 milyon dollar ayırmışdı.
Ölkənin nüfuzunun artması ilə bağlı Azərbaycandan kömək istəyən inkişaf etməkdə olan ölkələrin və beynəlxalq təşkilatların sayı ildən ilə artır. Respublika beynəlxalq iqtisadi aləmdə daha nüfuzlu bir oyunçuya çevrildikcə, yuxarıda sadalananlarla münasibətlər yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyur.
Beynəlxalq maliyyə institutlarının donoru
Bu günlərdə Londonda keçirilən birinci «Şərq Tərəfdaşlığı» sammitində Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) prezidenti Suma Çakrabarti Azərbaycanın iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və neft sektorundan asılılığın azaldılması üçün həyata keçirdiyi tədbirləri yüksək qiymətləndirib.
Məhz bu sammit çərçivəsində Azərbaycan ölkənin AYİB-in donor cəmiyyətinə daxil olması barədə sazişi imzalayıb. Bu sənədə əsasən, ölkəmiz Avropa bankının layihələri üçün 2 milyon dollar məbləğində qrant ayıracaq, həmin vəsait Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyinə veriləcək. Ehtimal olunur ki, həmin vəsaitlər kiçik və orta sahibkarlığı (KOS) xüsusilə aqrobiznes sektorunda dəstəkləmək və qadınların rəhbərlik etdiyi müəssisələrə yardım üçün istifadə ediləcək. Azərbaycan, həmçinin innovasiya və yeni texnologiyaların təşviqi, kənd rayonlarının və bölgələrin inkişafı, dayanıqlı və bərpa olunan enerji mənbələri, enerji səmərəliliyinin artırılmasına yönəlmiş təşəbbüslər üzrə layihələrə dəstək verdiyini də ifadə edib.
Qrantlar konsultativ layihələrin dəstəklənməsinə, nəqliyyat və bələdiyyə infrastrukturuna sərmayə qoyuluşlarına istifadə ediləcək. Vəsaitlər investisiya qrantları, təşviq ödənişləri və risklərin bölüşdürülməsi mexanizmləri şəklində istifadə edilə bilər.
Maraqlıdır ki, sammit zamanı AYİB prezidenti Suma Çakrabarti «Şərq Tərəfdaşlığı» ölkələrinin artan cəlbediciliyini nəzərə alaraq xarici investorları bu ölkələrə investisiya qoymağa çağırıb. Sazişin imzalanması ilə donor daxılına ilk töhfəni, demək olar ki, Azərbaycan verib.
Lakin Azərbaycan bir donor kimi öz fəaliyyətini yalnız bununla məhdudlaşdırmaq niyyətində deyil. Hökumət, artıq 2020-ci ildən Asiya İnkişaf Fondunun donor ölkələri sırasına qatılmaq planlarını açıqlayıb. Bu donor fondu Asiya İnkişaf Bankına məxsusdur və onun vəsaitləri ilə üzv ölkələrdə müxtəlif layihələrin maliyyələşdirilməsi grçəkləşdirilir. Ölkənin bu fonda ödəniş məbləği hələ açıqlanmayıb, amma məlum olub ki, bu vəsaitlər 2020-ci ilin dövlət büdcəsi xərclərinə daxil ediləcək.
Azərbaycanın başqa bir beynəlxalq təşkilatda - Dünya Bankında (DB) və daha dəqiq deyilsə, DB qrupuna daxil olan Beynəlxalq İnkişaf Assosiasiyasında (BİA) da bir donor ölkə kimi iştirakı nəzərdə tutulur. Bəllidir ki, BİA, dünyanın 75 ən yoxsul ölkəsi üçün ən böyük donor vəsaitləri mənbələrindən biridir və bu vəsaitlərin hesabına həmin ölkələrdə baza sosial xidmətlər təmin edilir, həmin ölkələrin 39-u Afrikadadır.
1992-ci ildə Dünya Bankı Qrupuna yeni daxil olanda Azərbaycan da kasıb idi və o da BİA vasitəsilə güzəştli kreditlər alırdı. Ancaq, demək olar ki, bir neçə il ərzində ölkənin iqtisadi inkişafı göstəriciləri, o cümlədən güzəştli kreditlərin verilməsi üçün əsas götürülən göstəricilərindən biri - adambaşına gəlir göstəricisi BİA üzvü olan ölkələrin meyar çərçivəsini aşıb.
Nəzərə alsaq ki, BİA kreditlərini almaq hüququna malik olmaq üçün adambaşına düşən ÜDM-nin 1165 $-dan (2018-ci maliyyə ili üçün müəyyən edilmiş həddən) çox olmamalıdır, ötən il Azərbaycan üçün bu göstərici 4780 ABŞ dolları təşkil edib, yəni bu həddi 4 dəfədən çox üstələyib.
Hələ ki, ölkəmiz DB-dən kredit almağa davam edir, lakin DB qrupuna daxil Beynəlxalq Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (İBRD) şərtləri ilə alır, qurum orta inkişaf səviyyəsi olan ölkələri kreditləşdirir.
Bununla yanaşı, vacib olan başqa məsələ var: iqtisadi inkişafda önəmli uğurlar əldə edən Azərbaycan BİA-da donorluq vasitəsi ilə yoxsul dövlətlərə öz yardımını təklif edib. Artıq dekabrın əvvəlində Stokholmda keçiriləcək bir donor konfransında ölkənin bu təşkilata ayıracağı ödənişin miqdarı açıqlanacaq.
Adətən, göstərilən yardım barədə danışmazlar... Ancaq dövlət münasibətləri və siyasəti miqyasında, əksinə, yuxarıda göstərilən faktların hamısı, şübhəsiz ki, ictimaiyyət üçün açıq olmalıdır. Axı, bunlar ən azından onun göstəricisidir ki, Azərbaycanın özü iqtisadi dirçəliş dövründə bütün bu beynəlxalq təşkilatlardan müxtəlif sahələrdə islahatlar və layihələr üçün kreditlər alırdı. Bəli, bu gün də ölkə beynəlxalq maliyyə qurumlarından kredit dəstəyi almaqda davam edir, lakin daha kiçik həcmlərdə və əsasən böyük infrastruktur layihələri üçün alır. Beləliklə, xarici borcların idarə edilməsi üzrə yeni strategiyaya uyğun olaraq, yalnız xüsusi ehtiyac olduqda kreditlər cəlb edilə bilər, çünki ölkənin maliyyə imkanları layihələri daxili vəsaitlər hesabına həyata keçirilməsinə imkan verir.
Prezident İlham Əliyevin bu münasibətlə qeyd etdiyi kimi, “bu gün Azərbaycan həmçinin beynəlxalq maliyyə qurumlarının donor ölkəsinə çevrildi. Bizim çox sabit maliyyə vəziyyətimiz maliyyə mənbələrimizi, o cümlədən ölkə xaricində yerləşdirməyə imkan verir və buna görə təsir imkanlarımız artır".
Həqiqətən də, humanitar və digər yardımların göstərilməsi ilə Azərbaycan özünü güclü və dayanıqlı iqtisadi inkişaf imkanları nümayiş etdirən müsbət beynəlxalq imicə malik bir dövlət kimi təsdiqləyir. Dolayısı ilə bu, istər-istəməz ölkənin sərmayə cəlbediciliyinə təsir göstərir, digər tərəfdən Azərbaycan strukturlarının və özəl şirkətlərin yeni dünya bazarlarına çıxması üçün əlavə imkanlar yaradır.
Ancaq əsas məsələ, əlbəttə, müsbət ismarıc, dostluq və ehtiyacı olanlara kömək etmək istəyidir. Yaxşılıq isə, bildiyiniz kimi, mütləq yaxşılıqla qayıdacaq...

Azerbaijan to continue transformation from a recipient state to a donor one
In November, Azerbaijan signed an agreement with the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) to become a full and active member of the donor community. Thus, the country confirmed its intention to continue the policy of transformation from a recipient state into a donor one.
This shows the sustainability of Azerbaijan's economic development. After all, a state becomes a donor only if its economy is strong enough to provide systematic support to other developing states, and it has a vision and priority directions for providing such a regular assistance.
Directions of assistance
President Ilham Aliyev officially announced that Azerbaijan became a donor state at the World Economic Forum in Davos in 2015 during his speech at the session Transformation of Eurasian Regions. Azerbaijan has since been actively working in two main areas: providing humanitarian and technical assistance to developing countries. Humanitarian assistance includes the provision of emergency assistance to states affected by disasters, including natural ones, as well as to developing countries to overcome the consequences of humanitarian crises.
Azerbaijan provided emergency assistance in 2015 to the victims of the earthquake in Nepal. Even before that, as part of cooperation with the UN Middle East Agency to help Palestine refugees and organise their work in the region, Azerbaijan provided $633,000 to restore the Gaza Strip. This was followed by humanitarian aid to the victims of the earthquake in Afghanistan, aftermath of the floods in Serbia, Bosnia and Herzegovina, and Pakistan. Finally, Azerbaijan provided food assistance in 10 cities helping more than 25 thousand people. Azerbaijan also helped the victims of the Haian hurricane in the Philippines and took part in the elimination of the consequences of severe floods in St. Vincent and the Grenadines.
This is only a small portion of works to support other states. Similar programs are ongoing.
In 2019, on behalf of the President of Azerbaijan, Azerbaijan provided $30,000 humanitarian assistance to refugees from Burundi. This money will be used to urgently meet the needs of Burundian refugees living in Tanzania, Congo, Rwanda and Uganda, encourage their return to their homeland and support their reintegration into society.
₼950,000 of humanitarian aid was sent to Iran affected by floods caused by prolonged heavy rains, which claimed the lives of at least 70 people among more than 400 thousand affected people.
This year Azerbaijan also sent humanitarian aid to those in need in Yemen.
According to UN estimates, 24 million people (80% of the population) in Yemen need humanitarian assistance, while 250 thousand suffer from acute malnutrition. The country has 3.3 million internally displaced people; various types of dangerous diseases have spread among the population.
Azerbaijan also takes part in technical support programs or financial assistance. One of such initiatives was the launch of a water supply system named after the national leader of Azerbaijan, Heydar Aliyev, in the Tank region of Pakistan. As a result, over 40 thousand people, who had traditionally suffered from the lack of water and used rainwater for domestic purposes, received constant access to drinking water.
A number of post-conflict countries require specific types of assistance such as cleaning mined areas and ensuring the safety of the population.
One of the successful projects was the creation of a special classroom equipped with modern equipment for students with physical disabilities at the Jordan University of Amman. Azerbaijan, together with UNDP, has also completed a project to create e-government in Afghanistan. As part of strategic partnership with the Islamic Development Bank, Azerbaijan was actively involved in conducting operations to restore vision of patients suffering from cataract in African countries. Thanks to this help, in less than two years, approximately 10 thousand people regained their vision.
Assistance to African states is a priority for Azerbaijan. The government of Azerbaijan once provided $1 million to fight the Ebola epidemic.
Azerbaijan continues to receive an increasing number of requests for assistance from developing countries and international organizations thanks to Azerbaijan's increasing authority. As the republic becomes a more influential player in the international economic arena, relations with these countries and organisation enter a new stage of development.
Donor of international financial institutions
Recently, during the first Eastern Partnership summit in London, President of EBRD, Suma Chakrabarti, appreciated the measures taken by Azerbaijan to diversify the economy and reduce dependence on the oil sector.
At the summit, Azerbaijan signed an agreement on accession to the EBRD donor community. According to the document, the Ministry of Economy of Azerbaijan will provide a grant of $2 million for the projects of EBRD to support small and medium-sized enterprises (SMEs), especially in the agriculture and women-run enterprises. Azerbaijan also expressed support for projects to promote innovation and new technologies, the development of rural areas and regions, as well as sustainable and renewable energy sources, initiatives designed to improve energy efficiency.
Grants will be used to support advisory projects and investments in transport and municipal infrastructure. The funds can be used in the form of investment grants, incentive payments and risk sharing mechanisms.
EBRD President Suma Chakrabarti urged foreign investors to invest in the Eastern Partnership countries in Eastern Europe and the Caucasus, given their increased attractiveness. After signing the agreement, Azerbaijan became the first country to contribute to the donor fund of the bank. But Azerbaijan is not going to limit its activities as a donor.
The government has already announced plans to join in 2020 the list of donor states of the Asian Development Fund. The fund is owned by the Asian Development Bank to finance various projects in member states. The size of Azerbaijan's contribution to the fund has not yet been announced, but it is known that these funds will be included in the state budget for 2020.
Azerbaijan also takes part as a donor country in another international organisation, World Bank (WB), and more specifically, in the International Development Association (IDA), which is part of the WB Group. IDA is known to be one of the largest sources of financial assistance for the 75 poorest countries in the world, 39 of which are in Africa, and the largest source of donor funds for basic social services in these countries.
When Azerbaijan joined the World Bank Group in 1992, it was also poor and received concessional loans through IDA. But just in a few years, Azerbaijan's economic development, including per capita income, which is one of the main indicators for issuing soft loans, has gone beyond the criteria for IDA member states. Given that the countries with per capita GDP of no more than $1,165 (threshold in 2018) have the right to receive IDA loans, the indicator in Azerbaijan exceeded the threshold limit by more than 4 times reaching $4,780.
Azerbaijan continues to receive loans from the WB, but in accordance with the conditions of IBRD (also part of the WB Group), which lends to countries with an average level of development.
It is important that having achieved significant success in economic development, Azerbaijan offered its assistance to poor states through donations to IDA. In early December, the amount of Azerbaijan's contribution to this organisation will be announced at a donor conference to be held in Stockholm.
Usually, it isn't encouraged to report about the provided assistance… But in state relations and politics, on the contrary, all of the above facts should undoubtedly become open to public. After all, this information is very indicative because Azerbaijan had received loans from all these international organisations for reforms and projects in various fields during the development of its own economy. Today Azerbaijan continues to receive loans from international financial institutions, but these amounts are insignificant and are mainly used for large infrastructure projects. In accordance with the new strategy for managing external debt, loans can be attracted in special cases, since Azerbaijan's financial potential allow it to implement projects at the expense of internal funds.
As President Ilham Aliyev noted on this occasion, "today Azerbaijan has also become a donor state of international financial institutions. Our stable financial position allows us to place our financial resources outside the country too, making it possible to grow our potential for influence."
Indeed, through the provision of humanitarian and other assistance, Azerbaijan is also affirming itself as a state with a positive international image, demonstrating the possibilities of strong and sustainable economic development. Indirectly, this undoubtedly affects the investment attractiveness of the country, and on the other hand, creates additional opportunities for Azerbaijani structures and private companies to enter new world markets.
But the main thing, of course, is a positive message, friendliness and a desire to help those in need. Good deeds are never lost...